Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

14 ώρες πρίν, Diana. είπε:

@Farmakotriftena το έχω πάρει απόφαση!!  Άσε μην τρομαξουμε και τις υπόλοιπες! Γι αυτό δε βιάζομαι να γεννήσω! Αν είναι και ο γιος σαν την κόρη προβλέπεται πολύ ζόρι!

 

Α! Αν η κόρη σου ήταν ζόρικη υπάρχει ελπίδα το νέο μωρό να είναι ήσυχο.  Συνήθως έτσι πάει.. . Δλδ τι συνήθως.  Πάντα! Εμένα η κόρη μου πάντως ήταν αγγελούδι. Κλάμα σπάνια άκουγα.  Ενώ με τον μπεμπακο μόνο κλάμα ακούω!! 

 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια!!!

Μου λειψατε! Να σας ζησουν τα μωρακια σε οσες γεννησατε και με το καλο σε οσες ειναι ακομα σε αναμονη!!!! Εμεις ειμαστε καλα! Βεβαια ολα ειναι πρωτογνωρα με τον μπεμπη και κλασικα το πιο δυσκολο ειναι το ξενυχτι! Εχει αρχισει να εχει και κολικους και 2 με 5 τα ξημερωματα τη βγαζουμε κατω απο τον απορροφητηρα που ειναι το μονο που τον ηρεμει...μαλιστα στην αρχη ειχα κατεβασει λευκους ηχους απο το youtube και ηρεμουσε, τωρα πια δεν ξεγελιεται και θελει τον αληθινο απορροφητηρα. Μου φαινεται θα αρχισω και το μαγειρεμα εκεινη την ωρα να αξιοποιησω την κατασταση! χαχα..

Ικτερο ειχε λιγο και ο μπεμπης, βγηκε με 11 και μετα απο 3 μερες του ανεβηκε στο 14. Επειδη δεν ετρωγε πολυ σ και ηταν νωθρος του εκαναν εισαγωγη και τον παρακολουθησαν για ενα 24 ωρο. Ευτυχως αρχισε να πεφτει και βγηκαμε. Και εμενα μου ειχε πει η παιδιατρος οτι πρεπει για να πεσει να τρωει καθε 3 ωρες και να τον βαζω να τον βλεπει ο ηλιος για ενα τεταρτο τουλαχιστον την ημερα.

Δεν θηλαζω για ιατρικους λογους. Η αληθεια ειναι οτι ειχα στο μυαλο μου οτι θα θηλασω, ειχα στη βαλιτσα του μαιευτηριου και τα απαραιτητα (κοχυλια, επιθεματα κτλ) ωστοσο οι γιατροι με απετρεψαν και στην αρχη το ειχα παρει πολυ βαρια.. Πηρα τα χαπια απογαλακτισμου κλαιγοντας μια μερα μετα τη γεννα και δεν προλαβε καν να κατεβει το γαλα. Τωρα πια το εχω παρει αποφαση και θελω να πιστευω οτι εκανα το καλυτερο για το μωρο και για εμενα..

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Ποο πολυ δυσκολο ο θηλασμος ...εχω αρκετο γαλα ...απο γαλα οσο δν παει ..για αυτο πηρα το θηλαστρο..αλλα μ ειπαν να προσεχω μην αποκτησω και αλλο ..αμαν ...ξενο και παλι ξενο χαχαχχα...

Αγγελική  μου αν έχεις πολύ γάλα είναι λάθος να χρησιμοποιείς θήλαστρο!!! Το θήλαστρο θα σου την αυξήσει κι αλλο... Γιατί βάζεις θήλαστρο;

Κορίτσι μου και είναι δύσκολος ο θηλασμός πόσο μάλλον για κοπέλες σαν εμένα που δεν έχουν πολύ και παλεύουν με συμπληρώματα και σωληνακια . Είναι ευλογία να έχεις γάλα.  Οι 3 πρώτες βδομάδες είναι λίγο δύσκολες και μετά θα βρείτε τους ρυθμούς σας. Μην τα παρατάς.  Είναι κρίμα να δίνεις ξένο αφού μπορείς το δικό σου... Γλιτώνεις και αποστειρωσεις και χρήματα για ξένο γάλα.  

Υγ. Επειδή σου γράφω για θήλαστρο εγώ στο προηγούμενο μήνυμα μου,  εννοώ να αποσυμφορεις.  Να βγάζεις δηλαδή ελάχιστο.  Και το καλύτερο είναι με το χέρι σου τελικά και όχι με θήλαστρο. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

@iwanna24 όχι κορίτσι δεν είμαι στα χανιά! Αθήνα είμαι (δυστυχώς!)

@Sunshine84 με το καλό να το δεχθείς!! όλα καλά θα πάνε!!

Κορίτσια σας ψιλοδιαβάζω σε μερικές στιγμές της ημέρας συνήθως μετά το θηλασμό και πριν τον ύπνο (αν καταφέρνω)..

Εμείς κλείσαμε μία εβδομάδα κιόλας! απίστευτο μου φαίνεται..δεν ξέρω που πήγαν οι μέρες..προς ώρας μου λένε ότι θα περάσουν έτσι γρήγορα και οι 40 μέρες αλλα προς ώρας μου φαίνεται απίθανο..

Το παλεύουμε με το θηλασμό..δεν το περίμενα τοσο δύσκολο..ταλαιπωρήθηκα πολύ την 3η και την 4η ημέρα που κατέβαινε το γάλα και οι μαστοί ήταν τόσο βαριοί..δεν έχω ξανααισθανθεί τόσο άβολα στη ζωή μου..μετά πάνω που βρήκαμε μία στάση που να μας βολεύει (ξαπλωτά) τον έβαζα λάθος και τραυμάτισα τις θηλές..άλλο δράμα απο κει..τώρα ακολουθώ τις οδηγίες της μαίας και της παιδιάτρου ταυτόχρονα και νομίζω βλέπω καλυτέρευση..θα δείξει..από μέρα σε μέρα υπάρχει μία μικρή  βελτίωση και ως προς την κούραση..

Όντας πρώτη φορά μαμά αγχώνομαι με το παραμικρό..από την αλλαγή της πάνας και το μπάνιο μέχρι τα μικρά επιφωνήματα που βγάζει..προς ώρας τον έχω στο κρεβάτι τη μεγαλύτερη διάρκεια της νύχτας (και ελπίζω να μη μάθει έτσι και μετά δε φεύγει )..αλλά δε μπορώ να κάνω αλλιώς γιατί το λίκνο είναι πιο μακρια και θα πρέπει να σηκώνομαι κάθε τρεις και μία να βλέπω αν εχει ξυπνησει και ειναι στα πρώτα στάδια πείνας..το τι άγχος το έχω βάλει δεν περιγράφεται..

Έχω να πω ένα μεγάλο μπράβο στις μανούλες που είναι το 2ο ή 3ο ή 4ο παιδάκι τους..δεν ξέρω πως τα καταφέρνουν το πρώτο διάστημα..

Καλώς δεχθήκατε τα μπεμπάκια σας όσες γεννήσατε από την τελευταία φορά που μπήκα, και καλώς να τα υποδεχθείτε και οι τελευταίες!! Σας αφήνω γιατί με καλεί το καθήκον!! Υπομονή σε όλες μας έχω να πω! Περνάει γρήγορα ο καιρός..πότε κάναμε το τεστ, πότε γεννήσαμε!! 

 

  • Μου αρέσει 3

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εδω με τη κοιλουμπα μου...τη δευτερα συμπληρωνω 40 εβδομαδες...και καμία ενδειξη τοκετου αν και τεταρτοτοκος! Τραχηλος κλειστος λεει ο γιατρος....τη δευτερα που θα παω θα κανονισουμε προκληση....

 

Νιωθω πρωταρα σε ολα....οσες φορες και να το ζησεις....

  • Μου αρέσει 2

Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

Να `μαι και εγω...τελικα γεννησα την Τριτη με καισαρικη..δεν ειχα καθολου διαστολη στην προκληση και δεν το γλιιτωσα το νυστερι...ειμαστε καλα κ εγω κ ο μπεεμπης κ αυριο παμε σπιτι μας!!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , aspa80 είπε:

Να `μαι και εγω...τελικα γεννησα την Τριτη με καισαρικη..δεν ειχα καθολου διαστολη στην προκληση και δεν το γλιιτωσα το νυστερι...ειμαστε καλα κ εγω κ ο μπεεμπης κ αυριο παμε σπιτι μας!!!

Να σας ζήσει! Ότι καλύτερο για τον μπεμπη σας! Με το καλό σπίτι σας! 


Link to comment
Share on other sites

@Sunshine84 και @aspa80 να σας ζήσουν κοριτσια!!! Καλοτυχα Και γεμάτα υγεία  να είναι!!

Κουράγιο μάνες!! Κι εμένα άλλαξε η ζωή μου με το 2ο αν και δεν το περιμενα.  Νόμιζα πως μόνο με το 1ο έρχονται οι αλλαγές και πως με το 2ο είναι γνώριμος ο δρόμος. Γελάστηκα!! Τώρα δεν έχω βοήθεια από πουθενά όλη μέρα αυτοκόλλητοι με τον μπέμπη.  Και στη δουλειά πάω(ελάχιστες φορές) απλά ως επισκέπτρια θα έλεγα. Πάω όμως και από το φαρμακείο του άντρα μου του τον δίνω μαζί με την κόρη και τους στέλνω βόλτα  και πιάνω εγώ δουλειά. Ε μα δηλαδή δεν γίνεται αλλιώς...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια να σα1 ζησουν τα μπεμπακια οσες γεννησατε κ με το καλο οι υπολοιπες . Μια ερωτηση θελω να κανω ειμαι 25 εβδομαδων και εδω και λιγες μερες νιωθω το μωρο συνεχεια δεξια τις κινησεις του τις νιωθω κανονικα... απλα μερικες φορες φαινετε ενα εξογκωμα δεξια στην κοιλια με τα απο λιγο φευγει σημερα το εχω παθει 3 φορες μια οταν κοιμομουν το βραδυ αλλη μια το μεσημερι κ παλι τωρα... το θεμα ειναι οτι καπου διαβασα για συσπασεις. Και πετρωμα κοιλιας υπαρχει πιθανοτητα να ειναι συσπασεις απο τωρα κ πως ειναι το πετρωμα της κοιλιας; εχω ραντεβου με τον γιατρο την δευτερα.. απλα ανγχωθηκα με αυτα που διαβασα... κ λογο εμπειριας σιγουρα θα ξερετε. Συγνωμη κ για το κατεβατο... 


...:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 24 λεπτά , ναντια δε είπε:

Καλησπερα κοριτσια να σα1 ζησουν τα μπεμπακια οσες γεννησατε κ με το καλο οι υπολοιπες . Μια ερωτηση θελω να κανω ειμαι 25 εβδομαδων και εδω και λιγες μερες νιωθω το μωρο συνεχεια δεξια τις κινησεις του τις νιωθω κανονικα... απλα μερικες φορες φαινετε ενα εξογκωμα δεξια στην κοιλια με τα απο λιγο φευγει σημερα το εχω παθει 3 φορες μια οταν κοιμομουν το βραδυ αλλη μια το μεσημερι κ παλι τωρα... το θεμα ειναι οτι καπου διαβασα για συσπασεις. Και πετρωμα κοιλιας υπαρχει πιθανοτητα να ειναι συσπασεις απο τωρα κ πως ειναι το πετρωμα της κοιλιας; εχω ραντεβου με τον γιατρο την δευτερα.. απλα ανγχωθηκα με αυτα που διαβασα... κ λογο εμπειριας σιγουρα θα ξερετε. Συγνωμη κ για το κατεβατο... 

Λογικά όπως το περιγράφεις ή συσπάσεις θα είναι ή κινήσεις του παιδιού! Σίγουρα δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς αφου θα σε δει ο γιατρός σου!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Korina12 είπε:

Λογικά όπως το περιγράφεις ή συσπάσεις θα είναι ή κινήσεις του παιδιού! Σίγουρα δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς αφου θα σε δει ο γιατρός σου!!! 

Σε ευχαριστω πολυ ευχομαι να ειναι κινησεις!


...:-D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ναντια δε είπε:

Καλησπερα κοριτσια να σα1 ζησουν τα μπεμπακια οσες γεννησατε κ με το καλο οι υπολοιπες . Μια ερωτηση θελω να κανω ειμαι 25 εβδομαδων και εδω και λιγες μερες νιωθω το μωρο συνεχεια δεξια τις κινησεις του τις νιωθω κανονικα... απλα μερικες φορες φαινετε ενα εξογκωμα δεξια στην κοιλια με τα απο λιγο φευγει σημερα το εχω παθει 3 φορες μια οταν κοιμομουν το βραδυ αλλη μια το μεσημερι κ παλι τωρα... το θεμα ειναι οτι καπου διαβασα για συσπασεις. Και πετρωμα κοιλιας υπαρχει πιθανοτητα να ειναι συσπασεις απο τωρα κ πως ειναι το πετρωμα της κοιλιας; εχω ραντεβου με τον γιατρο την δευτερα.. απλα ανγχωθηκα με αυτα που διαβασα... κ λογο εμπειριας σιγουρα θα ξερετε. Συγνωμη κ για το κατεβατο... 

Και γω το παθαινα και ηταν το μωρο...

Εν τελει συσπασεις ενιωσα αφου σπασαν τα νερα.

Συνοδευοντουσαν απο στιγμιαιο πονο και σκληραινε οοολη η κοιλοα στον αφαλο...


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ναντια δε είπε:

Δλδ οι συσπασεις εχουν κ πονο μαζι

Κοιτα οι συσπασεις τοκετου εχουν πονο και ειναι επαναλαμβανομενες...στην αρχη καθε 15 λεπτα μετα καθε 10 και τα λοιπα.

Παντως το παθαινα και γω. Το μωρο καθοταν οοοολο δεξια. Δεν ηταν συσπασεις. Στη συσπαση ολη η κοιλια ηταν πετρα. Θα το καταλαβεις στανταρ. Ειναι πολυ διαφορετικο...

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...