Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Lila ki είπε:

      Ποσό γέλασα … χαχαχαχαχαχχαχαχαχα…. Είσαι εγώ … κ εγώ ξυπνάω κ το σταματάω χαχαχαχχα φαντάσου να είμαι κ έγκυος τι έχει να γίνει χαχαχαχα

      ε σε λίγο ο οργανισμός σου θα βρει τρόπο να ολοκληρώσει αυτό που άρχισε! και γω δεν το  περίμενα αλλά δεν σου κάνω πλάκα πηγαίνει όντως πιο γρήγορα μετά! το πρώτο 3 μηνο πονούσα ! το 2 ο τρίμηνο το ευχαριστιόμουνα , το 3ο τρίμηνο ξανά πονάω 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

15 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

@Farmakotriftena κι εγω το παθαινω αυτο! αλλά είναι η ιδέα μας..όσες φορές έχω βάλει το μωρό στο στήθος μετά απο λιγο τρέχει κανονικά γάλα! Άλλωστε το στηθος δεν ειναι αποθήκη και είναι θέμα προσφοράς ζήτησης όπως λένε!! Και όντως έτσι είναι γιατί είχα κι εγω τις αμφιβολίες μου όσες φορές μου συνέβη!!

Απο υπνο πως τα πας;; καλύτερα;; Κι εγω το βράδυ τον βάζω στο λικνο του για το πρωτο τριωρο που κοιμάται και μετα οταν ξυπνάει μεχρι το πρωι που τρώει 2-3 φορές κοιμόμαστε μαζί! Παρατήρησα οτι κοιμαται και καλύτερα ετσι αλλα ειναι πιο ξεκουραστο και για μενα..Θα δοκιμάσω οταν θα εχω δυναμεις να του βαλω κατι που να μυριζει σαν εμενα στο λικνο διπλα μηπως τον βοηθησει να μην αναστατωνεται!! Διάβασα οτι πολλές φορές ξυπνάνε οταν τα αφηνουμε κατω επειδη δεν μπορούν να διαχωρίσουν ακομα οτι δεν ειναι ενα σώμα με τη μαμά τους και είναι μηχανισμός επιβίωσης το να ξυπνάνε γιατί νιώθουν οτι κάτι δεν πάει καλά! Όσο ζεις μαθαίνεις που λένε!! 

Καλημέρα! Ειμαι ξαγρυπνη γιατι επαθα αυτο που περιγραφεις εδω και 2 μερες...κοιμαται 2 ωρες το βραδυ και μετα αφου τον θηλασω τον νανουριζω στην αγκαλια μου και οταν τον βαζω στο λικνο μετα απο 5 λεπτα ξυπναει και αρχιζει να τιναζει χερια ποδια να βγαζει φωνουλες.Τον εχω στο ριλαξ εδω και μια ωρα εχει κλειστα τα ματια αλλα ολο κουνιεται και βγαζει φωνουλες με αποτελεσμα να ειμαι στην τσιτα..θα το δοκιμασω το βραδυ αυτο με το κατι δικο μου μηπως και πιασει...αν και εχω λια υποψια οτι μαλλον του αρεσει το ριλαξ και θα πρεπει να τον ξεμαθω σιγα σιγα γιατι καθεται αρκετες ωρες, αλλα τι να κανω αφου κοιμαται λιγες ωρες και δεν γινεται να τον εχω  αγκαλια ολη μερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@aspa80  Καλημέρα!! Αυτο που λες με τα κλειστά μάτια που κουνιέται, μάλλον ειναι το πρώτο στάδιο του υπνου του, το ελαφρύ!! Κι εμένα μονο breakdance δε χορεύει οταν κοιμάται ελαφριά!!  Τα μωρά όταν κοιμηθούν πρώτα πέφτουν σε ελαφρύ ύπνο για 20' περίπου απ οτι έχω διαβάσει και μετά σε βαθύ!! Επειδή ομως μερικά μωρά και στο βαθύ υπνο να είναι αν τα αφήσεις κάτω ξυπνάνε, δοκίμασε και το άλλο μήπως πιάσει! Έχε του κάτι στην πλάτη οταν τον νανουρίζεις πχ σεντονάκι ετσι ώστε όταν τον αφήσεις κάτω να μην καταλάβει την διαφορά θερμοκρασίας!! Εγώ επειδη τον κοιμίζω πλεον με θηλασμο τις περισσότερες φορές το βράδυ, τον βάζω στο λίκνο του αφού δω οτι κοιμάται βαριά για να τον ξεγελάσω! καιι μαζι με το σεντονάκι που στρώνω απο κάτω τον βάζω στο λίκνο και κοιμάται του καλου καιρου ! Πες μου αν δοκιμάσεις και  πιάσει!!


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια τώρα στον γιο αλλά και στην κόρη τα άφηνα μισοκοιμισμενα στο κρεβατι τους. Οπότε δεν κλαίνε γι αυτό. Η κόρη δηλαδη γιατί ο   μπέμπης κλαίει ασταμάτητα οπότε ... χμ... ναι μπορεί να κλαίει και με αυτό. Κλαίει συνέχεια για όλα πάντως. Και φοβάμαι ότι τώρα που κάνουμε συγκοιμηση  μετα δεν θα κοιματσι και μονος του οπως κοιμόταν πριν. Αλλά είναι τόσο ωραία η αίσθηση να κοιμάσαι με το μωρό σου!!

@evaki_ Επίσης έχω και κάποιες μέρες το αριστερό μου στήθος έχει λιγότερο γάλα από το δεξί. Εσύ έχεις παρατηρήσει κάτι παρόμοιο; έχω διαβάσει ότι συμβαίνει σε πολλές. Αυτό που κάνω είναι να ξεκινάω σχεδόν πάντα ώστε και για λίγο από το αριστερό έτσι ώστε να παίρνει πιο συχνά το ερέθισμα αλλά και πάλι δεν βλέπω διαφορά.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2018 at 7:14 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

 

 

@mamSof με έναν θηλασμό την ημέρα πως διατηρείς παραγωγη;  

Καλησπερα :) Τελειωσα με ολες μου τις προθεσμιες! Εχω δουλεια ακομη αλλα θα το παω χαλαρα! Αρχιζουν οι διακοπες και για μενα! χαχα! ναι ναι ... αντε και αυτη την εβδομαδα να δουλεψω και μετα μονο θα ασχολουμαι με τα παιδια, θα πλεκω, θα βλεπω νετφλιξ και θα κανω βολτες σε μαγαζια και εξω :)

Τι κανετε εσεις;

Γενικα η παραγωγη μου εχει πεσει αισθητα ... οποτε δεν ξερω κατα ποσο την διατηρω να πω την αληθεια ... Το λιγοτερο ειναι ενας θηλασμος ... Τις περισσοτερες μερες ειναι 4-5 ... Αναλογως την διαθεση και την ευχερεια ... Με ολη αυτη την πιεση με τα νεα δεδομενα, τις ορμονες μου οτι να ναι  και την τοση δουλεια και την οχι υποστηριξη του μπαμπα δεν υπηρχε περιπτωση να ασχοληθω με το θεμα θηλασμος ... Πρεπει να ειμαι πρωτα εγω καλα για να ειναι και τα παιδια ... Και το βλεπω στον μεγαλο μου οτι σιγα σιγα επανερχομαστε σε πιο ηρεμη συμπεριφορα απο μερια του ... Ειμαι πιο ηρεμη κι εγω ... 

Μια φορα να τα εγραφα ολα μαζι ... Θα επανερθω ... θα σας διαβασω κιολας πρωτα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2018 at 8:14 ΠΜ, Farmakotriftena είπε:

7 κιλα!! μπράβο!! Εμένα 5μιση κιλά είναι και φύγαμε από το μαιευτήριο με 2950. Τη βδομάδα παιρνει 200 με 300γραμμαρια τον τελευταίο μήνα. Ίσως άμα έπινε κάνα δυο μπουκάλια ξένο να έπαιρνε και παραπάνω...  θα δω πως θα πάει...

Καλε ... μια χαρα ειναι τα κιλα του! Η μπεμπα μου που γεννηθηκε 3010 κι εφτασε στις 10 μερες να ειναι 2760, στους 2 μηνες και μια βδομαδα που καναμε το εμβολιο.. το Σαββατο που περασε δλδ ηταν 5080. Ο μπαμπας της την λεει μπουλουκα! χαχα! Η αληθεια ειναι οτι μεγαλωσε! Και πινει σιγουρα 150 μλ ξενο στο γευμα που συνηθως ειναι 6 την μερα ... μην πω και 7 ... Ο γιατρος ειπε οτι στα 5 κιλα που ειναι τωρα χρειαζεται να πινει 5χ180 με 200μλ- δλδ 900 με 1000μλ την μερα! Συμφωνα με τις οδηγιες στο κουτι ηταν 5χ150 και ειχα μια ανησυχια... Μας ειπε να κανουμε και καποιες ασκησεις για να χαλαρωσουν τα ακρα ... το ιδιο ειχα κανει και στον γιο ... Και να μην κανουμε κατι για τους κολικους ... γιατι το μωρο πρεπει να τους εχει γιατι ετσι μαθαινει να λειτουργει το εντερο! Για το αγγειωμα στην παλαμη που εχει ειπε να μην ανησυχω ... βεβαια θα μπορουσαμε να κανουμε καποιους υπερηχους σε συκωτι και εγκεφαλο ... αλλα θα δουμε ...Θα ξαναμιλησουμε για αυτο στο επομενο εμβολιο σε εναν μηνα που θα παμε. Ευτυχως το εμβολιο δεν ειχε τιποτα παρενεργειες ... Εφτασε και τα 61 εκατοστα! Εχω μαζεψει εδω και καποιες βδομαδες τα ρουχακια που ηταν για 0-1 μαλλον ... μου εχουν δωσει τα περισσοτερα κι εχουν κομμενες ετικετες και δεν ξερω ακριβως νουμερα ... ή αν μαζεψαν στο πλυντηριο/στεγνωτηριο! Εγω παλι δεν κοβω ετικετες! Τελικα και μονο του γιου να φορουσε θα ημουν ενταξει απλα θα εβαζα πλυντηριο/στεγνωτηριο συχνοτερα ... Τζαμπα η ανησυχια μου για τα ρουχακια ... μια που με το καιρο που εκανε τον Ιουνη φορεσε και μακρυμανικα!

Επισης μας ειπε να την βαζουμε για λιγο μπρουμυτα, κανενα 5λεπτο, 3-4 φορες την μερα πριν απο το γευμα της... Και στο ριλαξ κανενα 20λεπτο το πολυ! χαχα! Εμεις την κοιμιζουμε εκει! Εσας τι οδηγιες σας εχουν δωσει;

Και πλεον μενει αρκετες ωρες ξυπνια! Ευτυχως τελειωσα με τις δηλωσεις και θα μπορω να ασχοληθω :)

Ωρα για το γευμα της ... Αν προλαβω θα επανελθω αλλιως καλο ξημερωμα και θα τα πουμε αυριο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@mamSof τι ασκήσεις είναι αυτες; βοηθούν στο να χαλαρώσουν και τα μωρα; εμένα είναι πολύ τσίτα μωρό.  Μονίμως κουνιέται μονίμως είναι σφιγμενος και κλαιει πολυ. Καλοπερναω με λιγα λόγια. Και μασάζ που του κάνω κάθε βράδυ με λαδάκι από λεβάντα μετά το μπάνιο του για να χαλαρώσει τίποτα δε γίνεται. Ειναι μονίμως σαν κούτσουρο. Τόσο σφιγμενος. Μαλακός σα ζυμαρακι είναι μόνο όταν κοιμάται.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2018 at 9:09 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

Εγώ κορίτσια τώρα στον γιο αλλά και στην κόρη τα άφηνα μισοκοιμισμενα στο κρεβατι τους. Οπότε δεν κλαίνε γι αυτό. Η κόρη δηλαδη γιατί ο   μπέμπης κλαίει ασταμάτητα οπότε ... χμ... ναι μπορεί να κλαίει και με αυτό. Κλαίει συνέχεια για όλα πάντως. Και φοβάμαι ότι τώρα που κάνουμε συγκοιμηση  μετα δεν θα κοιματσι και μονος του οπως κοιμόταν πριν. Αλλά είναι τόσο ωραία η αίσθηση να κοιμάσαι με το μωρό σου!!

@evaki_ Επίσης έχω και κάποιες μέρες το αριστερό μου στήθος έχει λιγότερο γάλα από το δεξί. Εσύ έχεις παρατηρήσει κάτι παρόμοιο; έχω διαβάσει ότι συμβαίνει σε πολλές. Αυτό που κάνω είναι να ξεκινάω σχεδόν πάντα ώστε και για λίγο από το αριστερό έτσι ώστε να παίρνει πιο συχνά το ερέθισμα αλλά και πάλι δεν βλέπω διαφορά.

Όχι ακριβώς!! Άλλο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε.. Τις τελευταίες μέρες που περνάμε άλμα ανάπτυξης ξανάρχισε τους θηλασμούς της μιαμιση ώρας και άδειαζε το ένα στήθος μετά πήγαινε στο άλλο και επειδή δεν προλάβαινα να αρμεχτώ η γυναίκα, δυο μέρες οι πάνες μας το απόγευμα έχουν γίνει πράσινες..παίρνει περισσότερο απο το πρώτο γάλα..

Ωστόσο καλά κάνεις, να δίνει πιο συχνά ερέθισμα να αυξηθεί η παραγωγή σου! αλήθεια από παραγωγή πως τα πας;; κατάφερες να την αυξήσεις;;

Είναι καμία ομοιοπαθούσα με γκρίνια αυτή την εβδομάδα λόγω άλματος;;;


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! που χαθήκατε;; φύγατε για διακοπέςς;;; εμείς εδω έχουμε μείνει πιστοί φρουροί..

Κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο σήμερα και κλεισαμε ραντεβού για το επόμενο! Μας μέτρησε κιολας ο γιατρός έχουμε πάει 7,5 κιλά και πήραμε και 7 ποντους υψος! 
Τελικά το πόσιμο εμβόλιο είναι στο δεύτερο μήνα, είχα την αίσθηση οτι την πρώτη δόση θα την κάναμε τώρα! Εσείς πως τα πάτε;; 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Σήμερα είμαστε ακριβώς 2 μηνών!! Από 53 εκατ που γεννήθηκαμε έχουμε πάει στα 59 αλλά από βάρος δεν παίρνουμε πολύ. Γεννήθηκε 3 κιλά και την Παρασκευή ήταν 4,5, άντε να έχει πιάσει τα 5 μέχρι σήμερα! Δεν θέλω Παρ όλα αυτά να της δώσω ξένο, θα το παλέψουμε απλώς πιο συχνά θηλασμό.. προχτές κάναμε και εμβόλιο. Είμαστε σε νησί χωρίς παιδίατρο (!). Ήρθε για σκ μια παιδίατρος και μας πρότεινε να κάναμε 3 μαζί! Τα αγόρασα αλλά τελευταία στιγμή φοβήθηκαμε μήπως ήταν πολλά τα 3 (η γιατρός έφυγε εχτές από το νησί) οπότε κάναμε μόνο 2, ένα ενέσιμο κ ένα πόσιμο. Τώρα θα δω τι θα γίνει στη συνέχεια, μεγάλο ζόρι χωρίς παιδίατρο. Εσείς πώς τα πάτε? Κάθε πότε θα τα κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Το εμβολιο που καναμε εμεις ειπε ο γιατρος οτι ειναι πενταπλο οχι γεννοσημο. Τωρα μετα απο  ενα μηνα + απο τοτε που καναμε το πρωτο θα κανουμε το δευτερο. Νομιζω οτι θα μας βλεπει για εμβολιο καθε μηνα μεχρι τους 8-9 μηνες αν θυμαμαι καλα απο τον γιο ...

@annaefin, νομιζω οτι καλα ειναι σε βαρος ... ειστε σλιμ :) Εγω δεν θηλαζω αποκλειστικα για αυτο νομιζω οτι στους 2 μηνες και 6 μερες η μπεμπα εφτασε τα 5080. Μπουλουκα την λεει ο μπαμπας της. Στον εναν μηνα ηταν 3640 απο 2760 που ειχε φτασει στις 10 μερες. Καθε μωρο ειναι διαφορετικο ... εχει διαφορετικο μεταβολισμο ... μην συγκρινεις και μην αγχωνεσαι!

On 1/8/2018 at 2:04 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

@mamSof τι ασκήσεις είναι αυτες; βοηθούν στο να χαλαρώσουν και τα μωρα; εμένα είναι πολύ τσίτα μωρό.  Μονίμως κουνιέται μονίμως είναι σφιγμενος και κλαιει πολυ. Καλοπερναω με λιγα λόγια. Και μασάζ που του κάνω κάθε βράδυ με λαδάκι από λεβάντα μετά το μπάνιο του για να χαλαρώσει τίποτα δε γίνεται. Ειναι μονίμως σαν κούτσουρο. Τόσο σφιγμενος. Μαλακός σα ζυμαρακι είναι μόνο όταν κοιμάται.

Οι ασκησεις ειναι οχι για να νιωθουν χαλαρα τα μωρα αλλα για να χαλαρωσουν κυριολεκτικα οι μυες τους! Τις κανω σε καθε αλλαγμα κι εχουμε αρχισει να την βαζουμε 1-2 φορες την μερα μπρουμυτα για να σηκωνει το κεφαλακι της ... αλλα δυσκολα τα πραγματα ... μεγαλο κλαμα ... περισσοτερο το παει προς το μπουσουλισμα!! Σπρωχνει με τα ποδια ... Στα χερια δεν στηριζεται ... Και σημερα καταφερε να γυρισει το κεφαλι απο την αλλη μερια ... Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι οταν την εχουμε ορθια στην αγκαλια δειχνει να το στηριζει αρκετα! Εσεις τι εχετε παρατηρησει; Τετοιες ασκησεις κανετε στα μωρα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσις μου πως ειστε;

Δευτερα εμβολιο και η μαμα εχει αγχος!

Το καλο ειναι οτι κοιμαται 8ωρο σερι...11 το βραδυ με 7 το πρωι...μετα μαμ και παλι υπνος μεχρι τις 11. Γενικα, ειναι υπναρου και φαγανη!

Δεν κλαιει παρα μονο αν πειναει...προς το παρον το γαλα μας παει καλα αλλα δεν λεω μεγαλες κουβεντες. Αυτο ειναι το κακο με το ξενο...μπορει να αλλαξεις και 10 γαλατα μεχρι να βρεις ποιο ταιριαζει στο μωρο...μας σκασει σιγα σιγα και χαμογελακια. Δεν θα την ελεγα και χαχα!

Πηγαμε και για τα ισχια. Ολα τελεια. Δεν χρειαζεται τιποτα!

Αντε να δουμε τωρα πως θα παει με το κωλοεμβολιο.

Φιλια στα μωρα σας!

13 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Το εμβολιο που καναμε εμεις ειπε ο γιατρος οτι ειναι πενταπλο οχι γεννοσημο. Τωρα μετα απο  ενα μηνα + απο τοτε που καναμε το πρωτο θα κανουμε το δευτερο. Νομιζω οτι θα μας βλεπει για εμβολιο καθε μηνα μεχρι τους 8-9 μηνες αν θυμαμαι καλα απο τον γιο ...

@annaefin, νομιζω οτι καλα ειναι σε βαρος ... ειστε σλιμ :) Εγω δεν θηλαζω αποκλειστικα για αυτο νομιζω οτι στους 2 μηνες και 6 μερες η μπεμπα εφτασε τα 5080. Μπουλουκα την λεει ο μπαμπας της. Στον εναν μηνα ηταν 3640 απο 2760 που ειχε φτασει στις 10 μερες. Καθε μωρο ειναι διαφορετικο ... εχει διαφορετικο μεταβολισμο ... μην συγκρινεις και μην αγχωνεσαι!

Οι ασκησεις ειναι οχι για να νιωθουν χαλαρα τα μωρα αλλα για να χαλαρωσουν κυριολεκτικα οι μυες τους! Τις κανω σε καθε αλλαγμα κι εχουμε αρχισει να την βαζουμε 1-2 φορες την μερα μπρουμυτα για να σηκωνει το κεφαλακι της ... αλλα δυσκολα τα πραγματα ... μεγαλο κλαμα ... περισσοτερο το παει προς το μπουσουλισμα!! Σπρωχνει με τα ποδια ... Στα χερια δεν στηριζεται ... Και σημερα καταφερε να γυρισει το κεφαλι απο την αλλη μερια ... Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι οταν την εχουμε ορθια στην αγκαλια δειχνει να το στηριζει αρκετα! Εσεις τι εχετε παρατηρησει; Τετοιες ασκησεις κανετε στα μωρα; 

Εμενς στηριζει εντελως το κεφαλι...επισης οπου και να τη βαλω γυρναει οπως θελει και οπου θελει...αλλου τη βαζω και αλλου τη βρισκω!

Μας ειπε και η γιατρος πως στηριζει εντελως το  κεφαλι...μπρουμητα της αρεσει πολυ...σπρωχνει μπας και αλλα ευτυχως ακομα δεν παει πουθενα :)

  • Μου αρέσει 2

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό ΣΚ κορίτσια!!

@annaefin μια χαρά ειναι τα κιλά σας νομίζω!! μην αγχώνεσαι!! 

@mamSof εμείς τις τελευταίες 3 μέρες κάνουμε ασκησούλες χαλάρωσης στα χεράκια..ελπίζω πως δεν αργήσαμε..

απο κεφαλι στο στηρίζει κανονικά εδω και καιρό, και στο μπρούμυτα στηρίζεται και γυρνάει κεφάλι γύρω γύρω..και όταν τον βάζω να κοιμηθει λιγο μπρούμυτα κατά τη διάρκεια της ημέρας (ξέρω πως οι οδηγίες λένε ανάσκελα και δεν συμβουλέυω κανέναν να κάνει διαφορετικά) γυρνάει το κεφάλι στον ύπνο του κανονικά..

Εσας έχουν φτιάξει πρόγραμμα;; Εμένα σε κάθε δεύτερο γεύμα πλέον κοιμάται..σε γενικές γραμμές κοιμόμαστε 2 τρίωρα το βράδυ..ένα δίωρο ή τρίωρο το μεσημέρι και ένα δίωρο το απόγευμα..Μπορεί στο ενδιάμεσο να ρίξει κανέναν μισάωρο ύπνο αλλά συνήθως είναι της μια ώρας..και τρέχω να προλάβω να κάνω ότι μπορώ..έχω σταματήσει εδώ και καιρό να κοιμάμαι όταν κοιμάται γιατί δεν είναι καθόλου πρακτικό..μένουν όλα πίσω..άντε να κοιμηθώ μισή η μια ωρα κατά τη διάρκεια της ημέρας..και μέχρι πριν λίγες μέρες το βράδυ προλάβαινα να κοιμηθώ 4,5 ώρες.. Πως τα πάτε εσείς με το θέμα υπνος;; ειδικά όσες μανούλες θηλάζετε αποκλειστικά θα ήθελα να έχω μια εικόνα να δω αν κινούμαστε σε φυσιολογικά πλαίσια..


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Καλημέρα και καλό ΣΚ κορίτσια!!

@annaefin μια χαρά ειναι τα κιλά σας νομίζω!! μην αγχώνεσαι!! 

@mamSof εμείς τις τελευταίες 3 μέρες κάνουμε ασκησούλες χαλάρωσης στα χεράκια..ελπίζω πως δεν αργήσαμε..

απο κεφαλι στο στηρίζει κανονικά εδω και καιρό, και στο μπρούμυτα στηρίζεται και γυρνάει κεφάλι γύρω γύρω..και όταν τον βάζω να κοιμηθει λιγο μπρούμυτα κατά τη διάρκεια της ημέρας (ξέρω πως οι οδηγίες λένε ανάσκελα και δεν συμβουλέυω κανέναν να κάνει διαφορετικά) γυρνάει το κεφάλι στον ύπνο του κανονικά..

Εσας έχουν φτιάξει πρόγραμμα;; Εμένα σε κάθε δεύτερο γεύμα πλέον κοιμάται..σε γενικές γραμμές κοιμόμαστε 2 τρίωρα το βράδυ..ένα δίωρο ή τρίωρο το μεσημέρι και ένα δίωρο το απόγευμα..Μπορεί στο ενδιάμεσο να ρίξει κανέναν μισάωρο ύπνο αλλά συνήθως είναι της μια ώρας..και τρέχω να προλάβω να κάνω ότι μπορώ..έχω σταματήσει εδώ και καιρό να κοιμάμαι όταν κοιμάται γιατί δεν είναι καθόλου πρακτικό..μένουν όλα πίσω..άντε να κοιμηθώ μισή η μια ωρα κατά τη διάρκεια της ημέρας..και μέχρι πριν λίγες μέρες το βράδυ προλάβαινα να κοιμηθώ 4,5 ώρες.. Πως τα πάτε εσείς με το θέμα υπνος;; ειδικά όσες μανούλες θηλάζετε αποκλειστικά θα ήθελα να έχω μια εικόνα να δω αν κινούμαστε σε φυσιολογικά πλαίσια..

Και εμεις καπως σαν εσενα ειμαστε στον υπνο ...το βραδυ δυο υπνους απο 2,5 εως 3 ωρες περιπου ως τις 6μιση με 7 το πρωι...μετα εγω σηκωνομαι και ο μπεμπης κοιμαται κανενα 2ωρο...μεχρι να ξαναερθει το βραδυ το στανταρ του ειναι ενα 2ωρο το απογευμα κατα τις 4. Εννοειται οτι κανει και μικρους υπνους ενδιαμεσα...ουτε εγω κοιμαμαι οταν κοιμαται γιατι ειναι και αυτες οι δουλειες του σπιτιου που καποιος πρεπει να τις κανει!Οποτε υπολογιζω οτι ενα 5ωρο το βραδυ  κοιμαμαι σιγουρα, αλλα οχι σερι ακομα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2018 at 11:30 ΜΜ, evaki_ είπε:

Όχι ακριβώς!! Άλλο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε.. Τις τελευταίες μέρες που περνάμε άλμα ανάπτυξης ξανάρχισε τους θηλασμούς της μιαμιση ώρας και άδειαζε το ένα στήθος μετά πήγαινε στο άλλο και επειδή δεν προλάβαινα να αρμεχτώ η γυναίκα, δυο μέρες οι πάνες μας το απόγευμα έχουν γίνει πράσινες..παίρνει περισσότερο απο το πρώτο γάλα..

Ωστόσο καλά κάνεις, να δίνει πιο συχνά ερέθισμα να αυξηθεί η παραγωγή σου! αλήθεια από παραγωγή πως τα πας;; κατάφερες να την αυξήσεις;;

Είναι καμία ομοιοπαθούσα με γκρίνια αυτή την εβδομάδα λόγω άλματος;;;

Εμένα πάντα έχει γκρίνια οπότε δεν μπορώ να πω σε αυτό. Είμαστε οοολο αγκαλίτσες. Πλέον θηλάζω αποκλειστικά! Απλά επειδή θηλάζει συνέχεια όλη μέρα και ολη νυχτα, συνηθως αν ειναι να πάμε κάπου έξω μπορεί να του δώσω λίγο ξένο (30 με 50 μλ όχι παραπανω) για να ζητήσει λίγο πιο αργά μετά παλι γάλα. Πάντως τον θηλασμό έξω δεν το γλιτωνω. Βάζω μια μαντίλα στον ώμο και θηλάζω και έξω συνέχεια...

On 3/8/2018 at 12:06 ΠΜ, mamSof είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Το εμβολιο που καναμε εμεις ειπε ο γιατρος οτι ειναι πενταπλο οχι γεννοσημο. Τωρα μετα απο  ενα μηνα + απο τοτε που καναμε το πρωτο θα κανουμε το δευτερο. Νομιζω οτι θα μας βλεπει για εμβολιο καθε μηνα μεχρι τους 8-9 μηνες αν θυμαμαι καλα απο τον γιο ...

@annaefin, νομιζω οτι καλα ειναι σε βαρος ... ειστε σλιμ :) Εγω δεν θηλαζω αποκλειστικα για αυτο νομιζω οτι στους 2 μηνες και 6 μερες η μπεμπα εφτασε τα 5080. Μπουλουκα την λεει ο μπαμπας της. Στον εναν μηνα ηταν 3640 απο 2760 που ειχε φτασει στις 10 μερες. Καθε μωρο ειναι διαφορετικο ... εχει διαφορετικο μεταβολισμο ... μην συγκρινεις και μην αγχωνεσαι!

Οι ασκησεις ειναι οχι για να νιωθουν χαλαρα τα μωρα αλλα για να χαλαρωσουν κυριολεκτικα οι μυες τους! Τις κανω σε καθε αλλαγμα κι εχουμε αρχισει να την βαζουμε 1-2 φορες την μερα μπρουμυτα για να σηκωνει το κεφαλακι της ... αλλα δυσκολα τα πραγματα ... μεγαλο κλαμα ... περισσοτερο το παει προς το μπουσουλισμα!! Σπρωχνει με τα ποδια ... Στα χερια δεν στηριζεται ... Και σημερα καταφερε να γυρισει το κεφαλι απο την αλλη μερια ... Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι οταν την εχουμε ορθια στην αγκαλια δειχνει να το στηριζει αρκετα! Εσεις τι εχετε παρατηρησει; Τετοιες ασκησεις κανετε στα μωρα; 

Και πώς κάνεις αυτές τις ασκήσεις;

Εμένα είναι πολύ σφιγμένο μωρό και υπερκινητικο. Από 30ημερων γύρισε μόνος του από ανάσκελα μπρούμυτα. Τρελάθηκα όταν τον είδα. Το κεφάλι γύριζε από την 1η μέρα 160° στηρίζεται στα πόδια του στην αγκαλιά μου και κάνει τα αντανακλαστικά του βαδίσματος. Η κόρη μου περπάτησε 9 μηνών. Ο μπέμπης πόσο θα περπαρησει; 5; αχαχαχ

Μπορείς να μου περιγράψεις τις ασκήσεις; 

@annaefin κάθε πότε θηλαζεται; 

Εμένα κορίτσια φύγαμε από την κλινική 2950 και σήμερα που είναι 2.5μηνων είναι 5680. Μπουλουκος! Αλλά έπαιρνε φουλ βάρος όσο του έκανα μεικτή. Τώρα που παίρνει μόνο από εμένα γάλα έχουν πέσει οι ρυθμοί που έβαζε τα γραμμαρια.

@evaki_ τα πράσινα κακα μήπως είναι αλλεργία;

Από ύπνο οτσν κοιμάται στο πορτ μπεμπέ κοιμάται 8ωρα πλεον (μπορεί και παραπάνω αλλά τον ξυπνάω εγώ για να τον ταΐσω) συνήθως όμως μαζί μου κοιμάται κι έτσι ξυπνάει 1 φορά. Πίνει λίγο και ξανακοιμαται. Τον βάζω στην άκρη του κρεβατιού στο κάγκελο μην τον χτυπήσω καταλάθος στον υπνο μου αλλά εκείνος τσουκου τσουκου έρχεται και κολλάει πάντα πάνω μου. Για την ακρίβεια χώνεται στο στήθος μου χαχαχα θέλει να μυρίζει βυζι.

  • Μου αρέσει 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Εμένα πάντα έχει γκρίνια οπότε δεν μπορώ να πω σε αυτό. Είμαστε οοολο αγκαλίτσες. Πλέον θηλάζω αποκλειστικά! Απλά επειδή θηλάζει συνέχεια όλη μέρα και ολη νυχτα, συνηθως αν ειναι να πάμε κάπου έξω μπορεί να του δώσω λίγο ξένο (30 με 50 μλ όχι παραπανω) για να ζητήσει λίγο πιο αργά μετά παλι γάλα. Πάντως τον θηλασμό έξω δεν το γλιτωνω. Βάζω μια μαντίλα στον ώμο και θηλάζω και έξω συνέχεια...

Και πώς κάνεις αυτές τις ασκήσεις;

Εμένα είναι πολύ σφιγμένο μωρό και υπερκινητικο. Από 30ημερων γύρισε μόνος του από ανάσκελα μπρούμυτα. Τρελάθηκα όταν τον είδα. Το κεφάλι γύριζε από την 1η μέρα 160° στηρίζεται στα πόδια του στην αγκαλιά μου και κάνει τα αντανακλαστικά του βαδίσματος. Η κόρη μου περπάτησε 9 μηνών. Ο μπέμπης πόσο θα περπαρησει; 5; αχαχαχ

Μπορείς να μου περιγράψεις τις ασκήσεις; 

@annaefin κάθε πότε θηλαζεται; 

Εμένα κορίτσια φύγαμε από την κλινική 2950 και σήμερα που είναι 2.5μηνων είναι 5680. Μπουλουκος! Αλλά έπαιρνε φουλ βάρος όσο του έκανα μεικτή. Τώρα που παίρνει μόνο από εμένα γάλα έχουν πέσει οι ρυθμοί που έβαζε τα γραμμαρια.

@evaki_ τα πράσινα κακα μήπως είναι αλλεργία;

Θηλάζουμε όποτε θέλει η μπέμπα. Άλλες φορές στο 2ωρο άλλες φορές 4ωρο (αν κοιμάται βαθιά) και άλλες ανά μιση-μια ώρα. Απλώς δεν έχουν διάρκεια οι θηλασμοι μας. Συνήθως την παίρνει ο ύπνος. Ένα δεκάλεπτο με 20λεπτο το πολύ! Βγάζω και γάλα κάποιες φορές και η αλήθεια είναι ότι με το Μπίμπερο το πίνει πολύ γρήγορα και αντέχει για περισσότερη ώρα μέχρι το επόμενο γεύμα. Μάλλον χορταινει καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...