Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Κοριτσια βαζετε αντιηλιακο στα μωρακια σας?Για μπανιο στη θαλασσα το εχει παει καποια απο εσας?Εμεις λεμε να κανουμε το πρωτο μας αυριο και σκεφτομαστε να τον παρουμε μαζι μας...θα ρωτησω και την παιδιατρο το πρωι που θα τον παω αλλα θελω και τη δικη σας αποψη ετσι να εχω μια ιδεα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, aspa80 είπε:

Αυτο με το δυο φορες το ιδιο στηθος τι ειναι?Για πιο λογο το κανεις?Δεν το εχω ξανακουσει..

.Οχι δεν θα εχουμε καποιο θεμα θα ειναι απλα και παραδοσιακα σε ενα εξωκλησσι μεσα στο δασος.

Και ο μπεμπης μου πρεπει να τα εχει πιασει τα 7 κιλα(πριν 25 ημερες ηταν 5300), αυριο παει για εμβολιο οποτε λογικα θα μου τον ζυγισει...ειναι πιανουμενο μωρο, συναγωνιζεται ανετα μεγαλυτερα του μωρα!

Με καθοδήγηση απο τη μαία μου αντί να αλλάζω στήθος σε κάθε γεύμα του δίνω το ίδιο για δυο γευματα..αποσυμφοριζω λιγο στην αρχή με το χέρι και μετα τον βαζω να φάει..οταν το κανω κατα γραμμα δεν πρηζομαι τοσο πολυ..αλλα τωρα αρχισε παλι να μου τρωει καθε μια ωρα και ξυπνησα και το στηθος ηταν τουμπανο...οποτε λογω υπερπαραγωγης γινεται..μπας και στρωσει η παραγωγη και δεν εχω συντριβανια...

Με το καλο η βάφτιση λοιπόν!! Και εμεις ετσι απλα και παραδοσιακα θα το κανουμε...αυτο με το δσαος ακουγεται πολυ ωραιο!!  εγω θα προσπαθησω για θαλασσα μια και θα γινει  στην επαρχια σε παραθαλασσια πολη..

Άστα εμενα η παιδιατρος μου ειπε οτι μοιαζει με 6 μηνων παιδι..και μια φιλη μου που εχει ενα παιδακι 6 μηνων ειναι στα ιδια κιλα ...καταλαβαινεις οτι ειναι μικρουλης επειδη δε στεκεται και ακομα δε χρησιμοποιει καλα τα χερια του!!!!  εχουμε κανει θηρια !! χαχα

 

** για το αντιηλιακο πες μας και εμας οταν ρωτησεις! θεωρητικα κατι δε θα πρεπει να τους βαζουμε??? αλλα ειναι και ευαισθητη η επιδερμιδα τους μωρε...

3 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια! Σας διαβάζω και συμπασχω και με τα κιλά και με τον θηλασμό... 

Κακάκια πρέπει να κάνουν κάθε μέρα;;; έχει δύο μέρες να κάνει :???: χθες το βράδυ πρώτη φορά από τις 11 το βράδυ ξαναεφαγε 5.30 το πρωί!

@Farmakotriftena Μπράβο ανταμοιφθηκε ο κόπος σου! 

τα θηλάζοντα αποκλειστικά βρεφη μπορει να κανουν και 10 μερες να ενεργηθουν επειδη το  μητρικο μπορει να απορροφηθει ολοκληρο απο τον οργανισμο..αλλα σε περιπτωση που δινεις συμπληρωμα μιλα με τον παιδιατρο σου !! συνηθως μονο αν ποναει το παιδι και κλαιει σου λενε να παρεις δραστικα μετρα απ οσο ξερω! εμένα εχει αρχισει να μην λερωνει την πανα του το βραδυ εδω και λιγο καιρο..ζοριζεται λιγο κατα τη διαρκεια του πρωινου και τον βαζω να κατσει πανω μου να φαει και εχω βρει πως τον βοηθαει αυτη η σταση και τα κανει την ωρα που τρωει!!

1 hour ago, Lia21 είπε:

προς το παρόν, λόγω θηλασμού, δεν θα κάνω αυστηρή δίαιτα! Μόλις αποθηλάσω θα πέσει η πείνα! Ξέρω κι εγώ πως δίαιτα και θηλασμός δεν πάνε μαζί. Απλά προσέχω τώρα λίγο, όσο μπορώ γιατί με πιάνουν λιγούρες πάλι λες και είμαι έγκυος! 

Στο ειπα επειδη εγω ειχα σκοπο να ξεκινησω διαιτα αλλα μου ειπαν οτι δε θα χορταινει το μωρο οποτε το ξεχασα!!! Και ειναι και φαγανος ο δικος μου...ουτε που θελω να σκεφτομαι καθε ποσο θα ετρωγε αν δεν χορταινε...και εγω πολλες λιγουρες...τωρα παω να φτιαξω ποπ κορν!! ο μικρος μ εχει ξετιναξει εδω και 3 ωρες...τον κοιμιζω, ξυπναει μολις φευγω απο διπλα του...τρωει...ξανακοιμαται..πιπιλα δεν παιρνει..τρωει το χερι του...ξανακοιμιζω...ξυπναει μετα απο πεντε λεπτα...εχω βαλει να μαγειρεψω για αυριο και το ματι το εχω αφησει στο ελαχιστο για να συνεχισω...ουφ...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Χαρηκα που ειχα φτασει τα 71 κι αρχισα να τρωω κρουασαν σοκολατας και δεν συμμαζευεται και τσιμπησα 2 κιλακια σε 2-3 εβδομαδες! Αστα να πανε ... Παλι διατροφη θα κανω .. και λιγο θα πειναω. Ειναι λιγο δυσκολο γιατι απο τον Φεβρουαριο προσεχα και ειχα κοψει εντελως τα γλυκα .. αλλα τελευταια τα κρουασαν αυτα μου κουναν το χερι! χαχα! Και για να τα χασω τα κιλα της εγκυμοσυνης και 2 ακομη δεν εκανα και τιποτα ιδιαιτερο ... ετρωγα οπως πριν, ισως και κανενα γλυκακι που και που, αλλα οχι και καθε μερα ... και πολλες βολτες πανω κατω με το μωρο ... και αυπνια μεγαλη ... ε, και κατι λιγο αγχος με την δουλεια! χαχα! Δεν ξερω που αλλου να το αποδοσω ... Ειναι που δεν ειχα και ζυγαρια σπιτι και δεν ξερω πως χαθηκαν τα κιλα ... απλα στις 47 μερες μετα την γεννα που πηγα στην γιατρο ημουν 71 κιλα, ενω αρχες Μαη που ζυγιστηκα στην ιδια ζυγαρια 83,5... 

Για αντηλιακο που ρωτησα αλλες μαμαδες, μου ειπαν μετα το 3μηνο σιγουρα ... Δεν ρωτησα ομως τον παιδιατρο, οποτε θα με ενδιεφερε τι λεει ο δικος σας!

Θα παμε κι εμεις διακοπες στο εξοχικο του μπαμπα μου ... και μου φαινεται ολοκληρη μετακομιση οτι θα κανουμε με τοσα πραγματα ... Και να δω που θα χωρεσουν ολα! χαχα!

Κατα τα αλλα η μπεμπα πια μενει ξυπνια αρκετη ωρα ... τρωει περισσοτερο .. και συνεχιζει να εχει κολικους το βραδακι ... πιπιλα δεν παιρνει ιδιαιτερα ... μας χαμογελαει και δειχνει ενδιαφερον για καποια πραγματα ... με την ασκηση του μπρουμυτα δεν τα παει και πολυ καλα ... αν και σημερα που της κουνουσα μια κουδουνιστρα που σημερα εβγαλα απο το κουτι με τα παιχνιδια που ειχα για τον αδερφο της σα να μην διαμαρτυροταν τοσο και προσπαθουσε να την δει ...

Οι ασκησεις που κανουμε ειναι ... μετρωντας μεχρι το 5 καθε φορα ... να ισχιώσουμε τα ποδια, να τα λυγισουμε και να τα λυγισουμε και ανεβασουμε προς τα πανω (αυτο δεν μπορω να το διατυπωσω πολυ καλα με λεξεις), να ισιωσουμε τα χερια ... μετα, το καθε ενα χερι πιανει το αντιθετο ποδι, τελος πιανεις χερια ποδια και κανεις κυκλικες κινησεις και κουνιεται σαν βαρελακι και το σηκωνεις ψηλα ετσι πιασμενο και κανεις κουνια πανω κατω .. Αυτα ή κατι τετοιο εκανα και στον γιο πριν 5,5 χρονια ... Ο παιδιατρος ειναι ο ιδιος ... 

Και η δικη μου δεν κανει κακα καθε μερα ... μαλλον καθε 2 μερες ... η διατροφη της ειναι μικτη, περισσοτερο φορμουλα θα ελεγα ... αλλιως θα παραηταν φαγανουλα! χαχα! Τωρα πρεπει να εχει φτασει στα 5,5 και κατι κιλα ... Ειμαστε 11 εβδομαδων! Πω πω  ... πως περασε ο καιρος! Δεν το πιστευω ...  Σε 2 βδομαδες τωρα που το σκεφτομαι θα ειναι 3 μηνων! Θα μαζευω τα ρουχακια 0-3 και θα βγαζω αυτα του επομενη 3μηνου! Πεταει ο χρονος!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

Εμένα τις τελευταίες μέρες είναι ανήσυχος το απόγευμα και μερικές φορές και το μεσημέρι. Κλαίει συνεχόμενα. Να είναι κολικοί παρόλο που θηλάζει; Θα πάρω και τον γιατρό μετά τηλ μήπως έχει να μου προτείνει κάτι να του δώσω για να ανακουφιστεί κάπως. 

Για τις κοπέλες που έχουν ακόμα κοιλίτσα, μήπως φταίει και το γεγονός πως ακόμα δεν έχουμε περίοδο; 

Εν τω μεταξύ σε λίγες μέρες θα πάμε στη μάνα μου να ξεκουραστούμε λίγο, στο χωριό. Κι επειδή θα της αφήνω το μωρό πού και πού ώστε να πάμε θάλασσα ή για κανά ποτάκι, αναρωτιέμαι, αν πεινάσει θα πιει το ξένο γάλα; Στις αρ΄χες που του έδινα ως συμπλήρωμα επειδή δε χόρταινε, το έπινε.  Από την τελευταία φορά όμως πάει ένας μήνας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

@mamSof  αφού τα έχασες χωρίς να το καταλάβεις και να προσέχεις ιδιαίτερα θα τα καταφέρεις μια χαρά και τώρα!!! εγώ σημερα ζυγίστηκα μετα φόβου Θεου και πίστεως..μετα το σκανδαλο με το οικογενειακο παγωτο δεν ειχα τολμησει..και εχω χασει 1 κιλο..δεν ξερω πως εγινε αλλα θα το δεχτω! την αλλη βδομαδα παλι...

Αυτο με τα πραγματα και τη μετακομιση αστο!!!! ευτυχώς που εχουν δωσει στα πεθερικα μου καροτσι, παρκο κλπ και δε θα χρειαστει να τα μεταφερουμε εμεις..ηδη δε θα χωραμε ..ειναι κομπακτ το αυτοκινητακι και με τον μπεμπη στο πισω καθισμα να πιανει το μισο χωρο δυσκολα τα πραγματα!!! με εχει αγχωσει και λιγο το ταξιδι γιατι κανονικα ειναι 3 ωρες, αλλα τωρα με τις στασεις κλπ θα παει περισσοτερο..εσεις πως ταξιδευετε?? καθεστε πισω με το μωρο?? εχω παρει καθρεφτη για να τον βλεπω απ μπροστα οταν οδηγαω αλλα νομιζω θα κατσω μαζι του πισω...

@Lia21 μηπως ειναι καλο να του το ξεκινήσεις απο τώρα για να συνηθίζει;; δεν εχω ιδεα απο ξενο οποτε ας σου πουν και τα κοριτσια που κανουν μικτη πως τα καταφερνουν!! 

οσο για την κοιλιτσα, το ειχα ξεχασει τελειως..σιγουρα καποιο ρολο θα παιζει..και γενικα στο φουσκωμα πιστευω..

εμας ξεκίνησε γκρίνια απο εχθες και σε συνδυασμο με το οτι τρωει καθε 50 λεπτα με μια ωρα απο κει που χε στρωσει νομιζω μπηκαμε νωριτερα στο 3ο αλμα...ποσο ειστε εσεις;; μηπως ειστε στο αλμα της 8ης & 9ης εβδομάδας και γι αυτο η ανησυχια?? το εχετε περασει;;


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα ! Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας !! Είμαι καινούργια κ δεν ξέρω να χρησιμοποιώ το forum . Μπορώ να είμαι στο θέμα αυτό; Ήταν να γεννήσω Ιούνιο αλλά γέννησα τέλος Μαΐου 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , evaki_ είπε:

 @Ariathniκαι βέβαια μπορείς καλέ!! Καλώς μας ήρθες!!! Να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!! Κοριτσάκι η αγοράκι;; 

Ευχαριστώ πολύ !!! Κοριτσάκι είναι !!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλε κοριτσια ολες εχετε υπερπαραγωγη;;; τι γινεται εδω;;; δωστε λιγο και σε μενα! 

Νομίζω πως έχει εδραιωθεί ο θηλασμός σε μένα. Δε στάζει πλέον . Λιγο μόνο κάποιες φορές. Ειναι μαλακό το στηθος μου εκτός κι αν έχω ώρες να θηλάσω (πράγμα πάρα πολύ σπάνιο γιατί το μωρό είναι μονίμως βεντουζα με το βυζι). Συντριβάνια δεν είχα ποτέ εγώ όμως αν το ζουμπηξω παράγεται συντριβάνι. Αλλά μόνο να ζουληξω το στήθος.

Όσο για τα κιλα, πήρα πολύ λίγα. 6-7 κιλά πήρα και τα έχασα στη βδομάδα το ίδιο και στην κόρη μου. Αλλά στην κόρη μου είχα και χρόνο να γυμναζομαι μετά από ένα μήνα και είχα six pack 3 μήνες μετά τη γέννα. Εδω δεν προλαβαίνω να κάνω τπτ και δεν μπορώ να πω ότι νιώθω καλά που θα βγω στην παραλία αν και αδύνατη. Επίσης έχω αποκτήσει κυτταρίτιδα.

Τα μωρά που θηλάζουν είναι φυσιολογικό να κάνουν κακα και κάθε 7 με 10 μέρες. Αρκεί να μη ζορίζονται και όταν κάνουν κακα να είναι όπως πρέπει. Μαλακά και μουσταρδι.

@mamSof υπάρχει κανένα βίντεο στο YouTube να πάρω καμία ιδεα; 

@Ariathni καλώς όρισες! Κι εγώ 19/5 γέννησα!! Πες μας για σενα

  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Καλε κοριτσια ολες εχετε υπερπαραγωγη;;; τι γινεται εδω;;; δωστε λιγο και σε μενα! 

Νομίζω πως έχει εδραιωθεί ο θηλασμός σε μένα. Δε στάζει πλέον . Λιγο μόνο κάποιες φορές. Ειναι μαλακό το στηθος μου εκτός κι αν έχω ώρες να θηλάσω (πράγμα πάρα πολύ σπάνιο γιατί το μωρό είναι μονίμως βεντουζα με το βυζι). Συντριβάνια δεν είχα ποτέ εγώ όμως αν το ζουμπηξω παράγεται συντριβάνι. Αλλά μόνο να ζουληξω το στήθος.

Όσο για τα κιλα, πήρα πολύ λίγα. 6-7 κιλά πήρα και τα έχασα στη βδομάδα το ίδιο και στην κόρη μου. Αλλά στην κόρη μου είχα και χρόνο να γυμναζομαι μετά από ένα μήνα και είχα six pack 3 μήνες μετά τη γέννα. Εδω δεν προλαβαίνω να κάνω τπτ και δεν μπορώ να πω ότι νιώθω καλά που θα βγω στην παραλία αν και αδύνατη. Επίσης έχω αποκτήσει κυτταρίτιδα.

Τα μωρά που θηλάζουν είναι φυσιολογικό να κάνουν κακα και κάθε 7 με 10 μέρες. Αρκεί να μη ζορίζονται και όταν κάνουν κακα να είναι όπως πρέπει. Μαλακά και μουσταρδι.

@mamSof υπάρχει κανένα βίντεο στο YouTube να πάρω καμία ιδεα; 

@Ariathni καλώς όρισες! Κι εγώ 19/5 γέννησα!! Πες μας για σενα

Εγώ γέννησα 23/05 στην 37η εβδομάδα με καισαρική. Είχα πρόβλημα με τον πλακούντα κ δεν τρέφονταν σωστά το μωρό. Εκείνα έγκυος μετά από 4 χρόνια κ πολλά προβλήματα με εξωσωματική , είχα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη , 8 μήνες σπίτι κ πολλά προβλήματα...

τωρα όμως έχω μια κούκλα που μου χαμόγελα !!! 

Κανω μικτή διατροφή , λόγω του ότι ήταν πρόωρο κ ελλειποβαρη , προσπαθώ κ έχω καταφέρει σταδιακά να μειώνω το ξένο κ να αυξάνω το θηλασμό .

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@KarMar84 η πατούσες της κόρης σου ειναι;; :x :x :x αχ αυτές οι πατούσες!!!

@Ariathni  να σου ζήσει το κορίτσι σου! θα το καταφέρεις κορίτσι μου  αν θες να παίρνει λίγο ξένο και περισσότερο δικό σου!

Εμένα ο ύπνος του τις τελευταίες ημέρες έχει γίνει σούπερ! Κοιμάται από τις 10 το βράδυ έως τις 9.30 το πρωί. Κοιμόμαστε μαζί και ξυπνάει 1-2 φορές αλλά μέσα στον ύπνο μας γίνεται οπότε του δίνω στήθος θηλάζει ελάχιστα και ξανακοιμομαστε. Κατά τα άλλα όμως γκρίνια όλη μέρα. Τώρα τον θηλάζω κ κοπανιεται συνέχεια...

  • Μου αρέσει 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

@KarMar84 η πατούσες της κόρης σου ειναι;; :x :x :x αχ αυτές οι πατούσες!!!

@Ariathni  να σου ζήσει το κορίτσι σου! θα το καταφέρεις κορίτσι μου  αν θες να παίρνει λίγο ξένο και περισσότερο δικό σου!

Εμένα ο ύπνος του τις τελευταίες ημέρες έχει γίνει σούπερ! Κοιμάται από τις 10 το βράδυ έως τις 9.30 το πρωί. Κοιμόμαστε μαζί και ξυπνάει 1-2 φορές αλλά μέσα στον ύπνο μας γίνεται οπότε του δίνω στήθος θηλάζει ελάχιστα και ξανακοιμομαστε. Κατά τα άλλα όμως γκρίνια όλη μέρα. Τώρα τον θηλάζω κ κοπανιεται συνέχεια...

Μπράβο κορίτσι που τα κατάφερες με το θηλασμό!και Εμείς τα ίδια περίπου κοιμάται το βράδυ ξυπνάει 2-3 φορές και θηλάζει για λίγο και ξανακοιμαται! την μέρα και εμένα θέλει χέρια!τρώει περίπου ανά δίωρο και δεν κοιμάται πάνω από μισάωρο μπορεί το μεσημέρι καμία ώρα!και εμένα χτυπιέται σε κάποιους θηλασμους και την πηγαίνω πάνω κάτω!υπομονή μεγαλώνουμε τόσο γρήγορα τα ζουζουνια μας!

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2018 at 10:51 ΠΜ, evaki_ είπε:

 

εμας ξεκίνησε γκρίνια απο εχθες και σε συνδυασμο με το οτι τρωει καθε 50 λεπτα με μια ωρα απο κει που χε στρωσει νομιζω μπηκαμε νωριτερα στο 3ο αλμα...ποσο ειστε εσεις;; μηπως ειστε στο αλμα της 8ης & 9ης εβδομάδας και γι αυτο η ανησυχια?? το εχετε περασει;;

σήμερα είμαστε ακριβώς 60 ημερών, οπότε ναι θα μπορούσε η γκρίνια να οφείλεται στο άλμα.

πλέον δεν κοιμάται πολύ μέσα στη μέρα και όταν είναι ξύπνιος, ελάχιστα μπορώ να κάνω κάτι από δουλείες. Και δεν εννοώ τίποτα το εξεζητημένο, αλλά τα βασικά βρε κορίτσια. Τέλος, αν δεν έχεις βοήθεια τραβάς μανίκι. Αφήστε που όταν κοιμάται κάνει ελαφρύ ύπνο. Με το παραμικρό ξυπνάει. 

έχω και όλους τους άλλους να λένε το μακρύ και το κοντό τους και δε θέλω και πολύ να τ ανοίξω. Ακούω από "τον έμαθες στα χέρια" μέχρι "δεν τον έμαθες στον θόρυβο". Όλοι έξω από τον χορό ωραία ξέρουν και μιλάνε.

Αριάνθη καλωσήρθες! Να σου ζησει το μωράκι σου!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Lia21 είπε:

σήμερα είμαστε ακριβώς 60 ημερών, οπότε ναι θα μπορούσε η γκρίνια να οφείλεται στο άλμα.

πλέον δεν κοιμάται πολύ μέσα στη μέρα και όταν είναι ξύπνιος, ελάχιστα μπορώ να κάνω κάτι από δουλείες. Και δεν εννοώ τίποτα το εξεζητημένο, αλλά τα βασικά βρε κορίτσια. Τέλος, αν δεν έχεις βοήθεια τραβάς μανίκι. Αφήστε που όταν κοιμάται κάνει ελαφρύ ύπνο. Με το παραμικρό ξυπνάει. 

έχω και όλους τους άλλους να λένε το μακρύ και το κοντό τους και δε θέλω και πολύ να τ ανοίξω. Ακούω από "τον έμαθες στα χέρια" μέχρι "δεν τον έμαθες στον θόρυβο". Όλοι έξω από τον χορό ωραία ξέρουν και μιλάνε.

Αριάνθη καλωσήρθες! Να σου ζησει το μωράκι σου!

Σε νιώθω απόλυτα..και για τις βασικές δουλειές..(στο δίωρο που κοιμάται το μεσημέρι τρέχω να κάνω οτι προλάβω) και για τον ελαφρύ υπνο..(ειδικα τις τελευταίες μέρες πετάγεται σαν ελατήριο)

και για ολους οσους θελουν να πουν την γνώμη τους..

Ειδικα  αυτο το "εμαθε αγκαλιά" το παιδι, που το ακουω απο 20 ημερών με κάνει έξαλλη..πλέον απαντάω πως για κάποιο λόγο το πρώτο τρίμηνο της ζωής τους λέγεται τέταρτο τρίμηνο εγκυμοσύνης και το αφήνω εκεί..δε μπορώ να κάθομαι να μιλάω και να σπαταλάω τη λιγοστή μου ενέργεια σε βλακείες..ο καθένας οπως θελει μεγαλώνει τα παιδιά του..αν εμενα μαθει αγκαλια ας μάθει.εγω θα ταλαιπωρηθώ, τι τους κοφτει δεν ξερω..(που το παιδι προφανως και δεν εχει μαθει ακομα αγκαλια..)..ειδικα οταν εκανα το λαθος να μιλησω για αλμα αναπτυξης με κοιταγαν σαν εξωγηινο..

το καλύτερο ομως που με εκνευρίζει ακομα περισσότερο ειναι "δεν πεινάει το παιδί, εκανε το στηθος πιπιλα"..κσι "το χει για παρηγορια" οπου ειπώνεται σαν κάτι κακό..νταξει ας μην το αναλύσω καν..μολις το ακουω γινομαι εκτος εαυτου..επειδή ο δικός μου τρώει κάθε λίγο και λιγάκι γιατί ειναι μεγαλόσωμο παιδί..και ειδικά στα αλματα αναπτυξης μου τινάζει τα πέταλα..τι να τους λες οτι το μητρικο ειναι ευπεπτο τι το οτιδηποτε...δεν νιωθουν οι ανθρωποι..και περισσότερο με πληγώνει η μάνα μου σε ολα αυτα γιατι αν κανω οτι παω να της εξηγησω  μου λεει ενα "ολα τα ξερεις εσυ"..για τους υπολοιπους δε με νοιαζει..

  • Χαχα 2

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ...εμεις ημαστα διακοπες ...το μωρο το πηγα για μπανιο αλλα δν το βουτιξα ...εμεις ειχαμε ιστοριες καθως ο γιος μ μολυνθηκε στο πουλακι τ και φυγαμε αρον αρον..και με το που γιρισαμε...ειχε βηχα και μυξες ...απο τα δοντια ..η απλα γριπι ...το θεμα μ μετα ηταν οτι κολησε η μικρη και επαθε ελαφρια βροχγιολιτιδα...γτ το προλαβα νωρις...στο τσακ δν την κρατησανε μεσα...και τωρα κανουμε μασκουλες στο σπιτι...και δυο μερες τα ειδα ολα δν κοιμονταν μονο γκρινια και αγκαλια ..και να εχω και την μανα μ δν ειναι τπτ .απλα τις ποναει λιγο η κοιλια ..παλι καλα που δν την ακουσα και πηγα στον γιατρο αλλιως αμα αργουσα ακομα λιγο θα την κρατουσαν σιγουρα μεσα ...να ειναι καλα το εντσικτο μ ...τωρα βεβαια καλυτερα ημαστε ...οσο για τις δουλειες ειναι κολαση ....δν το ζητητω ..παλι καλα που εχω βοηθεια αλλιως κυριολεκτικα δν τα αντεχα ...οσο για τα κιλα εχασα μεν αλλα ακομα δν εχουμε τελειωσει εχουμε δρομο αλλα δν με απασχολει και πολυ..ασε που εδω τουαλετα δν προλαβενουμε να παμε θα βρω χρονο για διετες ...οσο για τον θυλασμο εχω καταφερει αποκλειστικο αθελα μ χαχαχα θελω να πω οτι δν θελω να μαθει μονο με το στηθος ...αλλα και απο το μπουκαλι ειτε εχει μεσα δικο μ ειτε ξενο...γτ μπορει να χρειαστει να λειψω πανω απο 24 ωρες ..και τι θα κανω εγω μετα ..δν ξερω αν ειναι σωστη η σκεψει μ ...αλλα αυτην εχω ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...