Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Καλησπερα!Εμεις χθες καναμε το πρωτο μας μπανιο...βασικα ο μπεμπης μονο πατουσες εβρεξε γιατι μολις ειχε κανει το πρωτο του εμβολιο, αλλα και αυτο το λιγο φανηκε να του αρεσει!Εφτασε τα 6500 και πηρε 3 ποντους απο τον προηγουμενο μηνα!Ολα μια χαρα!Και μου ειπε αν θελω να του βαλω αντιηλιακο να παρω 25αρι ειδικο για βρεφη (ξεχαστηκαμε και δεν μου συστησε καποιο).Α! και μου ειπε οπωσδηποτε να τον γυριζω μπρουμυτα 2-3 φορες τη μερα για κανενα 5λεπτο γιατι βοηθαει να δυναμωσει ο αυχενας.Οταν του το κανω δυσανασχετει αρκετα οποτε οταν δω οτι ζοριζεται  πολυ τον επαναφερω!Το αλλο αγχος μου ηταν το ριλαξ(περναει ωρες εκει) αλλα με καθυσηχασε λεγοντας μου οτι αμα του αρεσει να τον αφηνω δεν πειραζει....χθες ευτυχως μετα απο καιρο κοιμηθηκε στο λικνο του και οχι μαζι μας...αντε να δουμε μηπως βαλουμε κανενα προγραμμα σιγα σιγα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Ariathni καλώς ήρθες, να σου ζήσει!! @Farmakotriftena ναι είναι τα πατουσάκια της, ψάχνω να βρω μελάνι για να κρατήσουμε το αποτύπωμα αλλά δεν βρίσκω... 

Κορίτσια πήγα γυναικολόγο σήμερα, όλα καλά αλλά ξέχασα να ρωτήσω πότε να πάω για τεστ παπ, εσάς πότε σας είπαν; 

Υ. Γ. Πληρωσατε σε αυτή την επίσκεψη;;; 

  • Ευχαριστώ 1

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Σε νιώθω απόλυτα..και για τις βασικές δουλειές..(στο δίωρο που κοιμάται το μεσημέρι τρέχω να κάνω οτι προλάβω) και για τον ελαφρύ υπνο..(ειδικα τις τελευταίες μέρες πετάγεται σαν ελατήριο)

και για ολους οσους θελουν να πουν την γνώμη τους..

Ειδικα  αυτο το "εμαθε αγκαλιά" το παιδι, που το ακουω απο 20 ημερών με κάνει έξαλλη..πλέον απαντάω πως για κάποιο λόγο το πρώτο τρίμηνο της ζωής τους λέγεται τέταρτο τρίμηνο εγκυμοσύνης και το αφήνω εκεί..δε μπορώ να κάθομαι να μιλάω και να σπαταλάω τη λιγοστή μου ενέργεια σε βλακείες..ο καθένας οπως θελει μεγαλώνει τα παιδιά του..αν εμενα μαθει αγκαλια ας μάθει.εγω θα ταλαιπωρηθώ, τι τους κοφτει δεν ξερω..(που το παιδι προφανως και δεν εχει μαθει ακομα αγκαλια..)..ειδικα οταν εκανα το λαθος να μιλησω για αλμα αναπτυξης με κοιταγαν σαν εξωγηινο..

το καλύτερο ομως που με εκνευρίζει ακομα περισσότερο ειναι "δεν πεινάει το παιδί, εκανε το στηθος πιπιλα"..κσι "το χει για παρηγορια" οπου ειπώνεται σαν κάτι κακό..νταξει ας μην το αναλύσω καν..μολις το ακουω γινομαι εκτος εαυτου..επειδή ο δικός μου τρώει κάθε λίγο και λιγάκι γιατί ειναι μεγαλόσωμο παιδί..και ειδικά στα αλματα αναπτυξης μου τινάζει τα πέταλα..τι να τους λες οτι το μητρικο ειναι ευπεπτο τι το οτιδηποτε...δεν νιωθουν οι ανθρωποι..και περισσότερο με πληγώνει η μάνα μου σε ολα αυτα γιατι αν κανω οτι παω να της εξηγησω  μου λεει ενα "ολα τα ξερεις εσυ"..για τους υπολοιπους δε με νοιαζει..

Κι εγώ που νόμιζα ότι μόνο σεμενα τα κάνουνε ... πως αντιδράς εσυ; Εγώ πέος το παρόν σχεδόν 3 μήνες κάνω υπομονή αλλά δεν ξέρω για ποσό ακόμα ... και όχι μόνο οι ξένοι αλλά κ οι γονείς μου . Ο πατέρας μου που ήταν ο σούπερ καταπιεστικός που μέχρι πριν 5 χρόνια που ήμουν 35 χρόνων κ είπα θα κάνω πολιτικό γάμο έγινε έξαλλος μου λέει ότι καταπιέζω το παιδί... να μην το δένω στο καρότσι ούτε στο αυγό να μην το ξυπνάω μέσα στη μέρα ενώ μου έχει πει ο Παιδιατρος ότι πρέπει για να κάνει προγραμμα κ να κοιμάται το βράδυ. Και τι σε πειράζει να κοιμάται το βράδυ; Μωρό είναι . Έτσι είναι τα μωρά .. με 3 ώρες ύπνο οποίος θέλει ας είναι . Εγώ δεν μπορώ ζαλίζομαι θα πέσω κάτω , γιαυτο προσπαθώ για προγραμα.

και γιατί το θηλεζεις; Η τάδε τράβαγε κ έδινε με μπουκάλι κ ήξερε το έδινε. Κ γιατί το κρατάς έτσι ; Την τάδε την βόλευε έτσι. Γιατί το παίρνεις αγκαλιά; Το έχεις μάθει στα χέρια . Ναι γιατί θέλω να το χαρώ , θέλω να την αγκαλιάζω συνέχεια... μετά από 5 χρόνια τα κατάφερα κ έχω ένα θαύμα στα χέρια μου . Με κάνουν να νευριάζω τοσοοοοο πολύ .

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@Aggeliki22 πωπω τι τραβηξες..περαστικά σας!!αυτη τη βρογχιολιτιδα απορια το εχω ποια ειναι τα συμπτώματα στα μωρα?? οσο για το μπουκαλι καλα το σκεφτεσαι..εγω δεν αντλω για να αφηνω γιατι δε μπορω να μπω σε αυτο το προγραμμα με τις αντλήσεις..

@KarMar84 εμάς δεν μας πήρε χρήματα στην επίσκεψη και μας είπε σε 3 μήνες για Τεστ Παπ. 

@Ariathni οπλίσου με υπομονή...ακομα δεν εχουμε δει τπτ..

  • Ευχαριστώ 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, evaki_ είπε:

@Aggeliki22 πωπω τι τραβηξες..περαστικά σας!!αυτη τη βρογχιολιτιδα απορια το εχω ποια ειναι τα συμπτώματα στα μωρα?? οσο για το μπουκαλι καλα το σκεφτεσαι..εγω δεν αντλω για να αφηνω γιατι δε μπορω να μπω σε αυτο το προγραμμα με τις αντλήσεις..

@KarMar84 εμάς δεν μας πήρε χρήματα στην επίσκεψη και μας είπε σε 3 μήνες για Τεστ Παπ. 

@Ariathni οπλίσου με υπομονή...ακομα δεν εχουμε δει τπτ..

Εγω το καταλαβα γτ ειναι ενα μωρο που τρωει πολυ και κοιματε πολυ  και δν γκρινιαζει γενικα...εε εκεινες τις μερες ουτε κοιμοταν ουτε ετρωγε κλ και γκρινια πολυ...και ροχαλιζε ηταν πουκομενη πολυ αυτα γενικα ειναι τα συπτωματα συνηθως που εχει βροχγιολιτιδα...δλδ εχουν κατεβει η μυξες στα πνευμονια και δυσκολευετε να αναπνει και να ποναει ... ευχαριστω πολυ...επισης το καλο ηταν οτι τα παρατηρησα σχετικα πολυ γρηγορα αλλιως δεν θελω να φανταστω τι θα γινοταν ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Ariathni είπε:

Κι εγώ που νόμιζα ότι μόνο σεμενα τα κάνουνε ... πως αντιδράς εσυ; Εγώ πέος το παρόν σχεδόν 3 μήνες κάνω υπομονή αλλά δεν ξέρω για ποσό ακόμα ... και όχι μόνο οι ξένοι αλλά κ οι γονείς μου . Ο πατέρας μου που ήταν ο σούπερ καταπιεστικός που μέχρι πριν 5 χρόνια που ήμουν 35 χρόνων κ είπα θα κάνω πολιτικό γάμο έγινε έξαλλος μου λέει ότι καταπιέζω το παιδί... να μην το δένω στο καρότσι ούτε στο αυγό να μην το ξυπνάω μέσα στη μέρα ενώ μου έχει πει ο Παιδιατρος ότι πρέπει για να κάνει προγραμμα κ να κοιμάται το βράδυ. Και τι σε πειράζει να κοιμάται το βράδυ; Μωρό είναι . Έτσι είναι τα μωρά .. με 3 ώρες ύπνο οποίος θέλει ας είναι . Εγώ δεν μπορώ ζαλίζομαι θα πέσω κάτω , γιαυτο προσπαθώ για προγραμα.

και γιατί το θηλεζεις; Η τάδε τράβαγε κ έδινε με μπουκάλι κ ήξερε το έδινε. Κ γιατί το κρατάς έτσι ; Την τάδε την βόλευε έτσι. Γιατί το παίρνεις αγκαλιά; Το έχεις μάθει στα χέρια . Ναι γιατί θέλω να το χαρώ , θέλω να την αγκαλιάζω συνέχεια... μετά από 5 χρόνια τα κατάφερα κ έχω ένα θαύμα στα χέρια μου . Με κάνουν να νευριάζω τοσοοοοο πολύ .

Ariathni καλησπέρα. Να σας ζήσει το αγγελούδι σας. Μιας και είμαι μανούλα έχοντας την δικιά μου εμπειρία από παρόμοιες καταστάσεις θα ήθελα να σου πω ότι αυτή την στιγμή που οι αυξημένες αλλά γλυκές ανάγκες του μωρού απαιτούν υπομονή και ηρεμία όπως και η ψυχολογία μιας μαμάς μετά την γέννα αντιμετωπίζει σκαμπανεβάσματα σίγουρα τέτοιες κριτικές όσο καλοπροαίρετες και αν είναι δυσχεραίνουν την κατάσταση αντι να την βοηθούν. Το ταξίδι της μητρότητας και της πατρότητας για να μην αδικούμε και τα αντρακια μας αφορά μόνο τον μπαμπά την μαμά και το ή τα παιδάκια τους. Η λέξη βοήθεια που κάποιες φορές την εκφράζουμε σε κάποιον οποίος και αν είναι αυτόςδεν συνεπάγεται πως θα γίνουμε θυμα των δικών του θέλω ή απόψεων. Καλύτερα γλυκιά μανούλα να περισσεύει αγάπη στα παιδάκια μας παρά να τους λείπεται .Θυμωνω παρα πολυ με αυτές τις απόψεις. Τα πλασματακια όλου του κόσμου ζητούν κάτι το οποίο δεν χρειάζεται να το ψάξεις κάπου για να τους το δώσεις ούτε να ξοδέψεις λεφτά για να τους το προσφέρεις είναι η αγκαλιά και η αγάπη. Τόσους μήνες ήταν στην κοιλίτσα σου μέσα σου το κουβαλουσες όχι μόνο με το κορμί αλλά και με την ψυχούλα σου πως λοιπόν τώρα να  στερηθεί αυτό που τόσο καιρό είχε;Όταν θα είσαι σε θέση και στην κατάλληλη ψυχολογία με όμορφο τρόπο βαλε τα όριά σου.Άσε τα χεράκια σου και την ψυχή σου να αγκαλιάσουν άφοβα το κορμάκι του να αγγίξουν την ψυχούλα του και να το κάνουν πλούσιο από αγάπη. Μην εγκλωβιζεσαι στις απόψεις και στα θέλω των άλλων και απόλαυσε το ταξίδι της μητρότητας χωρίς φόβους και ανασφάλειες. Μην ξεχνάς πως την ψυχολογία σου την εισπράττει το αγγελούδι σου. Μην δίνεις σημασία σε ασημαντα πράγματα γιατί τότε τα κάνεις σημαντικά και αυτό το θαυματακι που ήρθε στην ζωούλα σου όπως και εσύ με τον άντρα σου είστε πιο σημαντικοί από οποιονδήποτε και οτιδήποτε. Απόλαυσε κάθε στιγμή με το μωράκι σου και κάνε κάθε στιγμή του σημαντική.

 

 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

@Ariathni καλώς ήρθες, να σου ζήσει!! @Farmakotriftena ναι είναι τα πατουσάκια της, ψάχνω να βρω μελάνι για να κρατήσουμε το αποτύπωμα αλλά δεν βρίσκω... 

Κορίτσια πήγα γυναικολόγο σήμερα, όλα καλά αλλά ξέχασα να ρωτήσω πότε να πάω για τεστ παπ, εσάς πότε σας είπαν; 

Υ. Γ. Πληρωσατε σε αυτή την επίσκεψη;;; 

Εγώ στις 40 μέρες που πήγα για έλεγχο (3' έλεγχος με κοιλιακό υπέρηχο) και πλήρωσα την 50αρα... 

Γενικά είμαι απογοητευμένη από αυτόν τον γιατρό.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες θηλάζετε σωματικά πως ειστε;  εγώ έχω ζαλάδες και τα πρωινά πονάει όλο μου το σώμα. Ξεκίνησα εδώ και 3 μέρες μαγνήσιο (διάβασα στο e lactancia ότι συστήνεται  να καταναλώνουμε 250mgr) και όντως είμαι καλύτερα από πόνους. Έκανα και εξετάσεις αιματοςνειδα και d και b12 ασβέστιο σίδηρο κτλ και όλα είναι οκ. Δεν μπορώ να καταλάβω ότι τόση ζάλη και κοπωση


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Εγώ στις 40 μέρες που πήγα για έλεγχο (3' έλεγχος με κοιλιακό υπέρηχο) και πλήρωσα την 50αρα... 

Γενικά είμαι απογοητευμένη από αυτόν τον γιατρό.

Και εγώ πλήρωσα 40€ και μου κακοφανηκε λίγο (το ότι είναι φιλοχρηματος είναι το μόνο που με χαλάει στον γιατρό)... Εγώ σωματικά καλά είμαι, παίρνω 4000IU βιταμίνη D λόγω θηλασμού και χθες έκανα ένα γενικό τσεκ απ αίματος και ούρων οπότε μετά τον 15αυγουστο θα ξέρω τι γίνεται... 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια και εμένα με χάλασε λίγο η τόση επαγγελματικοτητα του γιατρού μου.. 50 ευρώ σε κάθε επίσκεψη ανεξαιρέτως (ακόμα κ όταν μπήκα στον 9ο), 100 ευρώ σε αυχενική και β' επιπέδου και 60 ευρώ τώρα που πήγα όταν σαραντησα (μου έκανε και τεστ Παπ). +τα 1300 της γέννας (1000 χωρίς απόδειξη).. και το χειρότερο μου ήταν όταν πήγα για προγραμματισμένο ραντεβού στις 19:00, έτυχε και με είχαν πιάσει προπαρασκευαστικές ωδίνες (μόλις είχα μπει 9ο μήνα), έκλαιγα από τον πόνο και με είδε στις 2130!! Πανικός στο ιατρεία του κάθε φορα, έχει φουλ κόσμο αλλά πιστεύω μια εξαίρεση μπορούσε να την κάνει.. η κοπέλα στη γραμματεία μου έλεγε ότι γεννάμε, εγώ έκλαιγα, δεν μπορούσα να σταθώ από τον πόνο (παρεπιπτόντως πόνεσα τότε πιο πολύ και από όταν γεννούσα) και με άφησε 2μιση ώρες απ' έξω..

Btw, στο 1ο τρίμηνο είχα άλλο γιατρό, απαράδεκτο σε συμπεριφορά!! Κ αυτός κανονικά επισκέψεις θα έπαιρνε μέχρι τον 8ο..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θεωρώ ότι στις 40 ημέρες δεν έπρεπε να μου πάρει χρήματα. Μου έκανε κυριολεκτικά 3 λεπτά κοιλιακό υπέρηχο και μου πήρε 50€ και μάλιστα μου λέει "δεν σου κόβω απόδειξη ε; αν σε σταματήσουν πες ότι ήρθες να κλεισεις ραντεβού" . 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε κοριτσια τοσα χρηματα πηρανε ...εγω που γενισα σε κλινικη πηρε ενα καλο μισθο..πηγα στα 40 και μ πειρε χρηματα ξενερωσα παρα πολυ γτ τοσα χρηματα πηρε και ηθελε και αλλα?? Αλλα λεω απο μεσα μ εχει χαρη που για την υγεια μ δν με νοιαζει το χρηματικο ποσο ...αλλα τελος παντων ..σημασια εχει που ημαστε καλα εμεις και τα μωρα μας ...

 

Τις προαλες πηγαμε για εμβολιο καναμε δυο μαζι..αλλα το σοκ ηταν οτι στο πρωτο μηνα ζωης της μπεμπας πηρε 1.300 γρ. Δλδ απο 3.950 βαρος γενησης πηγαμε περιπου στα 5.200 τωρα πηγαμε στα 7:200 δλδ σε 1/5 μηνα εβαλε 2κιλα ...συνολικα δλδ εβαλε 3κιλα απο τοτε που γενηθηκε εχουμε περασει την καμπυλη ..αν και ο παιδιατρος ειπε δν πειραζει ..εμενα σαν να με ανεισηχει διοτι μ φενοντε πολλα ...και οσο σκεφτωμαι οτι το αλλο μ παιδι ειναι 24μηνων και ειναι 13 κιλα ...δλδ μονο 6κιλα διαφορα??? Και καπως με σοκαρει λιγο αυτο ...τι λετε εσεις κοριτσια?? Η μηπως υπερβαλω λιγο ...η ερωτηση μ.ειναι η εξης ποτε ενα μωρο θεωρειτε παχυσαρκο? 

πρίν από 1 λεπτό , Aggeliki22 είπε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Ναι ρε κοριτσια τοσα χρηματα πηρανε ...εγω που γενισα σε κλινικη πηρε ενα καλο μισθο..πηγα στα 40 και μ πειρε χρηματα ξενερωσα παρα πολυ γτ τοσα χρηματα πηρε και ηθελε και αλλα?? Αλλα λεω απο μεσα μ εχει χαρη που για την υγεια μ δν με νοιαζει το χρηματικο ποσο ...αλλα τελος παντων ..σημασια εχει που ημαστε καλα εμεις και τα μωρα μας ...

 

Τις προαλες πηγαμε για εμβολιο καναμε δυο μαζι..αλλα το σοκ ηταν οτι στο πρωτο μηνα ζωης της μπεμπας πηρε 1.300 γρ. Δλδ απο 3.950 βαρος γενησης πηγαμε περιπου στα 5.200 τωρα πηγαμε στα 7:200 δλδ σε 1/5 μηνα εβαλε 2κιλα ...συνολικα δλδ εβαλε 3κιλα απο τοτε που γενηθηκε εχουμε περασει την καμπυλη ..αν και ο παιδιατρος ειπε δν πειραζει ..εμενα σαν να με ανεισηχει διοτι μ φενοντε πολλα ...και οσο σκεφτωμαι οτι το αλλο μ παιδι ειναι 24μηνων και ειναι 13 κιλα ...δλδ μονο 6κιλα διαφορα??? Και καπως με σοκαρει λιγο αυτο ...τι λετε εσεις κοριτσια?? Η μηπως υπερβαλω λιγο ...η ερωτηση μ.ειναι η εξης ποτε ενα μωρο θεωρειτε παχυσαρκο? 

 

Εμενα η παιδιατρος μου ειπε οτι ουσιαστικα απο τον 4ο με 5ο κηνα αρχιζουν να δινουν σημασια στις καμπυλες..επισης ενα μωρο που θηλαζει αποκλειστικα δεν κινδυνευει απο παιδικη παχυσαρκία.. και γενικοτερα μας ειπε οτι παχυσαρκα γινονται τα παιδια που αρχιζουν να τρωνε μετα τον χρονο σοκολατες γαριδάκια  κλπ.κλπ..επειδη της εχω απολυτη εμπιστοσυνη λοιπον δεν αγχωνομαι..γιατι κι εμενα γεννηθηκε 4100 και στους 2 μηνες για το εμβολιο που ζυγιστηκε ηταν 7.500 κιλα με αποκλειστικο θηλασμο..θα γινουν απλα ψηλα κσι γεροδεμένα παιδια.. εχω και.για παραδειγμα τα ανιψια μου που ηταν τροφαντουλια μέχρι που περπάτησαν και μετα σα να τα  τραβηξαν έγιναν ψηλα και αδύνατα..μην αγχωνεσαι!

Οσο για τους γυναικολογους μονο της παλιας σχολης δεν παιρνουν λεφτα απ οτι εχω καταλαβει.. γενικα πρωτη φορα στη ζωη μου ειμαι ευχαριστημενη απο γυναικολογο μεχρι τωρα ενιωθα οτι με.εβλεπαν σα τραπεζικο λογαριασμο..


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !! Καλή εβδομάδα !!

Evaki_ κι εγώ σαν τραπεζικός λογαριασμός κ σαν πορτοφόλι με χέρια είμαι . Πολλά λεφτά .... 50€ σε κάθε επίσκεψη εξετάσεις στο νοσοκομείο πολλές 2500 στη γεννά (χωρίς το νοσοκομείο)... 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...