Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 39 λεπτά , Lia21 είπε:

όχι όχι μην τα πετάξεις! δώστα να πιάσουν τόπο! μπράβο σου πάντως για αυτή την πρόθεσή σου!

katrin ευχαριστώ, θα δοκιμάσω αυτά που λες!

όσο μεγαλώνουν , τόσο σε τρελαίνουν! ο δικός μου όλο χαμογελάκια είναι ή του μιλάς και σου απαντάει 8 στις 10 φορές  ¨αγκου¨. μου έρχεται να το ζουλήξω από αγάπη!

Ναι αλλα που ομως δεν εχω ιδεα...ε μα ειναι κριμα ...εε μεγαλωσε πολυ γρηγορα και ειναι ζητιμα να τα εχει φορεσι δυο με τρεις φορες ..!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 23/8/2018 at 7:43 ΜΜ, evaki_ είπε:

Γεια σας κορίτσια.. Εμείς περνάμε το άλμα της 12ης εβδομάδας..ψιλοφρίκαρα στην αρχή γιατί το μωρό είναι σαν άλλο παιδί..απο εκει που "μίλαγε" συνέχεια, τώρα μου χαμογελάει αλλά περιόρισε την ομιλία του..κλάμα φοβερό και ουρλιάζει ενώ δεν έκλαιγε ποτέ πριν ( μη βαράτε, ήταν ησυχο μωρό...) και το αποκορύφωμα μου κάνει απεργία θηλασμού... με αποτέλεσμα να προσπαθώ να τον ξεγελάσω για να φάει ή να τον ταίζω κοιμισμένο..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Κι εμένα το ίδιο ακριβώς. Μου "μιλάει " πολύ δύσκολα πλέον. Ο παιδίατρος μας είπε να μην ανησυχούμε. Αλλά εγώ αγχώνομαι.


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα άλματα πάντως δεν είναι κάτι επιστημονικά  τεκμηριωμένο. Ή κάνω λάθος; Δεν ξέρουμε κατά  πόσο  ισχύουν. @Aggeliki22 δηλαδή τελείωσες τον θηλασμο; κι εγώ που και που δίνω κανένα μπουκάλι μόνο κάποια απογεύματα που πέφτει η ροή μου και το μωρό έχει πολυυυυ γκρίνια αλλά το δίνω με τη μέθοδο paced  feeding. Αν θες τσέκαρε YouTube  πως γίνεται για να μπορείς να θηλαζεις χωρίς το φόβο της συγχυσης 

Ο δικός μου κορίτσια γυρίζει συνέχεια μπρούμυτα.  Συνέχεια.  Και φοβάμαι.  Γιατί ενώ γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα από μπρούμυτα δεν μπορεί να γυρίσει ξανά ανάσκελα. Και το κάνει και στον ύπνο του αυτό.  Και το αποτέλεσμα είναι κάθε βράδυ να φοβάμαι.  Το κάνει κάποιο μωράκι από εσας;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Αυτό με τα άλματα πάντως δεν είναι κάτι επιστημονικά  τεκμηριωμένο. Ή κάνω λάθος; Δεν ξέρουμε κατά  πόσο  ισχύουν. @Aggeliki22 δηλαδή τελείωσες τον θηλασμο; κι εγώ που και που δίνω κανένα μπουκάλι μόνο κάποια απογεύματα που πέφτει η ροή μου και το μωρό έχει πολυυυυ γκρίνια αλλά το δίνω με τη μέθοδο paced  feeding. Αν θες τσέκαρε YouTube  πως γίνεται για να μπορείς να θηλαζεις χωρίς το φόβο της συγχυσης 

Τωρα πλεον ειναι αργα.ξεκινισα τα χαπια ..ετσι και αλλιως ειχα κουραστι δν ειχα και καλη διατροφη...υπηρχσν μερες που δεν ετρωγα σχεδον καθολου καλα...κατα λαθος το εκανα...ωραιος ο θυλασμος αλλα και πολυ δυσκολος ...τελος παντων ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολος όντως...

On 24/8/2018 at 4:21 ΜΜ, Lia21 είπε:

όχι όχι μην τα πετάξεις! δώστα να πιάσουν τόπο! μπράβο σου πάντως για αυτή την πρόθεσή σου!

katrin ευχαριστώ, θα δοκιμάσω αυτά που λες!

όσο μεγαλώνουν , τόσο σε τρελαίνουν! ο δικός μου όλο χαμογελάκια είναι ή του μιλάς και σου απαντάει 8 στις 10 φορές  ¨αγκου¨. μου έρχεται να το ζουλήξω από αγάπη!

Αχαχαχααχ εμένα με κοιτάει μέσα στα μάτια και μου κάνει "αουουου ααουου" λιώνω  

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Αυτό με τα άλματα πάντως δεν είναι κάτι επιστημονικά  τεκμηριωμένο. Ή κάνω λάθος; Δεν ξέρουμε κατά  πόσο  ισχύουν. @Aggeliki22 δηλαδή τελείωσες τον θηλασμο; κι εγώ που και που δίνω κανένα μπουκάλι μόνο κάποια απογεύματα που πέφτει η ροή μου και το μωρό έχει πολυυυυ γκρίνια αλλά το δίνω με τη μέθοδο paced  feeding. Αν θες τσέκαρε YouTube  πως γίνεται για να μπορείς να θηλαζεις χωρίς το φόβο της συγχυσης 

Ο δικός μου κορίτσια γυρίζει συνέχεια μπρούμυτα.  Συνέχεια.  Και φοβάμαι.  Γιατί ενώ γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα από μπρούμυτα δεν μπορεί να γυρίσει ξανά ανάσκελα. Και το κάνει και στον ύπνο του αυτό.  Και το αποτέλεσμα είναι κάθε βράδυ να φοβάμαι.  Το κάνει κάποιο μωράκι από εσας;

Οι απόψεις διίστανται γενικά στους παιδίατρους..αλλά προσωπικά σε εμάς έχει πέσει μέσα η επιστήμη των αλμάτων τελικά..μετά απο τα ζόρια που περάσαμε 3 μέρες έχει αρχίσει να ξεκαρδίζεται με ήχο, και να παρακολουθεί απο τη μια μεριά του δωματίου στην αλλη, οπως επίσης και να πιάνει πράγματα τα οποία είναι στα ενδεικτικά κατορθώματα του 3ου άλματος.. οπότε απο την προσωπική μου εμπειρία σε εμάς είχαν ισχύ τα άλματα..και εγώ ημουν σκεπτική στην αρχή αλλά πλέον έχω πειστεί στο 95%..περιμενω να δω το 4ο άλμα που είναι από την 15η έως τη 19η εβδομάδα, με κορύφωμα την 17η και αν όντως γίνει πάλι δύσκολο το μωρό για μέρες τότε για μένα είναι που δε θα χωρεί αμφιβολία καμία..

επίσης τελικά τον ενοχλούν τα ούλα του τα οποία έχουν πρηστεί και άρχισα να του δίνω μασητικό και το τζελ της φ...ερμ και δειχνει να ανακουφίζεται και να γελάει..ε ρε τι έχουμε να τραβήξουμε όταν θα βγαίνουν τα δόντιααααααααααααα!!!!

Όσο για το θηλασμό όντως είναι δύσκολος..εγώ έχω πει ήδη πως αν πρώτα ο Θεός κάνουμε και άλλο παιδί θα ξεκινήσω να θηλάζω και θα συνεχίσω με μεικτή όσο πάει..γιατί αν και το επόμενο τρώει κάθε μια με μιαμιση ώρα και θηλάζω αποκλειστικά, δε θα μπορώ να κάνω τπτ..πραγματικά όσες έχουν περισσότερα παιδιά και θηλάζουν αποκλειστικά τις θαυμάζω για τις αντοχές τους..εμείς βοηθεια δεν έχουμε και δουλεύουμε και οι δύο οπότε δεν το κόβω να συμβαίνει..έτσι το απολαμβάνω τώρα..όμως πότε πέρασαν 3 μήνες δεν το κατάλαβα..και θυμάμαι πως τις πρώτες δυο εβδομάδες είχα φρικάρει με τις πληγές στις θηλές και την κατιντίαση και έλεγα θα σαραντίσω και μετά τέλος..μετά πήγα στους δύο μηνες και τελικα τώρα έχω πει ένα χρόνο αν τα καταφέρουμε θα είμαι υπερευχαριστημένη..

αλλά αυτο το άγχος του αν θα μπορείς να φύγεις να πεταχτείς κάπου γιατί το παιδί θα πεινάσει σε μια ώρα δε νομίζω να θέλω να το ξαναπεράσω..ειδικα λογω του οτι δεν μπορω να αντλήσω λόγω υπερπαραγωγής και να το δώσει άλλος..τώρα θα μου πείτε καλα εσυ έφτασες στο επόμενο;;; ε συγγνώμη κορίτσια προτρέχω αλλά είπα να μοιραστώ την σκέψη μου !!!:lol:

@Aggeliki22 μπράβο σου για τη σκέψη σου!! και εγώ θα δώσω όσα δε πρόλαβε να φορέσει αλλά έχω γνωστές 2 κοπέλες που θα γεννήσουν και τα χρειάζονται και θα το κ΄άνουμε έτσι...

 

Οσο για τα κιλά που λεγαμε κορίτσια..πίκρα..οχι μονο δεν έχασα αλλα ξαναπήρα και 2 κιλά..βλέπετε πήρε ο απαυτός μου αέρα και άρχισα να τρώω και κανα μπιστκοτάκι, και να πίνω καμια λεμονάδα και να τες οι θερμίδες..έφαγα και ενα κρουασαν τις προάλλες..πιιιιιιιιιιιιιιικρα.... και παρήγγειλα και πριν κανα δυο βδομάδες με τις εκπτώσεις ένα σορτσάκι στο νούμερο που φόραγα και επαθα σοκ γιατί δεν κουμπώνει...μολις επιστρέψουμε απο το χωριο θα επισκεφτώ τη διατροφολογο που μενει εδω διπλα δεν γίνεται αλλο η κατάσταση μου...θελω το φθινοπωρο να φορέσω τα κολαννάκια μου..ευτυχώς το μαγιο μουμπαίνει παρότι το πήρα στο νουμερο που φοράω τοσα χρόνια..ολοσωμο κιολας για πρωτη φορα μετα απο χρόνια...ειμαι ακομα σαν 4-5 μηνών έγκυος...


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Δόντια κι εμένα βγάζει.. πολλά σάλια και όλο το χέρι στο στόμα. Έτσι είναι μονίμως.  Θα ξεκινήσω κι εγώ τα μασητικα. 

Κάποια κοπέλα που να της γυρίζει το μωρό της μπρούμυτα  από τόσο νωρις;; μόνο ο δικός μου το κανει; αγχώνομαι.  Νιώθω ότι εγκλωβίζεται.  Δεν μπορεί να ξαναγυρίσει ανάσκελα και εγκλωβίζεται 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Δόντια κι εμένα βγάζει.. πολλά σάλια και όλο το χέρι στο στόμα. Έτσι είναι μονίμως.  Θα ξεκινήσω κι εγώ τα μασητικα. 

Κάποια κοπέλα που να της γυρίζει το μωρό της μπρούμυτα  από τόσο νωρις;; μόνο ο δικός μου το κανει; αγχώνομαι.  Νιώθω ότι εγκλωβίζεται.  Δεν μπορεί να ξαναγυρίσει ανάσκελα και εγκλωβίζεται 

α ναι ήθελα να σου γράψω οτι εμένα κοιμάται μπρούμυτα και μια χαρά.. στηρίζει το κεφάλι πολύ καλά οπότε δεν έχει κίνδυνο..τα πρώτα βράδια τον παρακολουθουσα και σηκωνόμουν με ξυπνητήρια αλλά πλέον δε χρειάζεται..γυρίζει το κεφαλάκι του οταν πιάνεται..εσένα στηρίζει καλά το κεφάλι;; 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

α ναι ήθελα να σου γράψω οτι εμένα κοιμάται μπρούμυτα και μια χαρά.. στηρίζει το κεφάλι πολύ καλά οπότε δεν έχει κίνδυνο..τα πρώτα βράδια τον παρακολουθουσα και σηκωνόμουν με ξυπνητήρια αλλά πλέον δε χρειάζεται..γυρίζει το κεφαλάκι του οταν πιάνεται..εσένα στηρίζει καλά το κεφάλι;; 

Το στηρίζει καλά ναι! Αλλά βρίσκει στα χέρια και δεν μπορεί να γυρίσει ξανά ανάσκελα με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να πιάνεται ο αυχένας του και πατάει τσιριδες και τον γυρίζω ανάσκελα. Πάντως όταν τον παίρνει ο ύπνος μπρούμυτα κι εμένα βγάζει κεφάλι στα πλάγια. Το θέμα είναι ότι τον γυρίζω ανάσκελα και ξανά γυρίζει μπρούμυτα πφφφφ

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Δόντια κι εμένα βγάζει.. πολλά σάλια και όλο το χέρι στο στόμα. Έτσι είναι μονίμως.  Θα ξεκινήσω κι εγώ τα μασητικα. 

Κάποια κοπέλα που να της γυρίζει το μωρό της μπρούμυτα  από τόσο νωρις;; μόνο ο δικός μου το κανει; αγχώνομαι.  Νιώθω ότι εγκλωβίζεται.  Δεν μπορεί να ξαναγυρίσει ανάσκελα και εγκλωβίζεται 

Αχου. Λοιπον εχω και γω τρελο αγχος...καθομαι ξενυχταω για να κοιτω μην γυρισει...διοτι και μενα χωνει τη μουρη της...ευτυχως δεν γυρναει...ωστοσο κοιμομαστε κατι τρελα 12ωρα και ευχομαι απλα να μην γυρισει...δεν ξερω πως να το διαχειριστω...αστα.  Εμενα για ν κοιμηθει τη βαζω κανα 15λεπτο μπρουμυτα κ μετα τη γυρναω...οταν τα καταφερει μονη της ευχομαι ν χεις βρει εσυ μια λυση!


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα κορίτσια για ριχτε ιδέες..πως τα κοιμιζετε;; εμενα δεν κατάφερε ποτε να κοιμηθει μονος του..αγκαλια και περα δωθε.. εχθες πρωτη φορα κοιμηθηκε με κουνημα στο καροτσι..

  • Χαχα 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κοιματε και μονης τις αλλα επειδη την σηκωνω να ρευτη ξυπναει..και ετσι πιρα κρεβατι που κουνιετε οποτε την νανουριζω ετσι ....απλα το κακο ειναι οτι οταν ειναι να κοιμηθει..πινει πολυ γαλα ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια προσοχή στο κουνημα. Έτσι κοιμιζα την μεγάλη με αποτέλεσμα να κοιμάται μόνο με κουνημα και μέσα στο καρότσι.  Είχα φτάσει να την κουνάω μπρος πίσω χίλιες φορές. .....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...