Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα....και θα το πω καλό φθινόπωρο.

Λοιπόν μια χαρά και μεις...τρώμε και κοιμομαστε κλασικά...γελάμε συνέχεια και πεθαινω... Επίσης, όλη μέρα είναι ου και ου και ου!!!

Γενικά είμαστε μικροσωμες. Κοντή είναι κυρίως...μαγουλακια έχει μπόλικα!

3 μηνών ήταν 6.200 και 61 ποντους. 

Τώρα είδα και σκάνε τα κάτω δοντια. Μωρέ νωρίς μου φάνηκε αλλά μου πε η μάνα μου ότι και μεις βγάλαμε νωρίς.

Ωστόσο, ανησυχώ. Πριν κάνα μήνα γύρισε μπούμυτα μόνη της. Μια φορά το έκανε. Αυτό ήταν...δεν το ξανακάνε ποτέ. 

Λέτε να είναι ανησυχητικό?

 

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@iwanna24 γιατί ανησυχητικό καλέ; εμείς γυρίζουμε οοοοολη την ώρα. Ανησυχητικό είναι για μένα που αγχώνομαι. Αν εννοείς κι εσύ αυτό για σένα!! 

Εμείς είμαστε 4ων και 7 κιλά. Ύψος  δεν έχω μετρήσει . Πολλά  ρουχαλάκια που είναι για 6 με 9 μηνών δεν μας κάνουν. Προχθές σφηνωθηκε στη μπλουζα δεν έβγαινε :shock: :shock: η κόρη μου 6 μηνών ήταν 7kg.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@iwanna24 γιατί ανησυχητικό καλέ; εμείς γυρίζουμε οοοοολη την ώρα. Ανησυχητικό είναι για μένα που αγχώνομαι. Αν εννοείς κι εσύ αυτό για σένα!! 

Εμείς είμαστε 4ων και 7 κιλά. Ύψος  δεν έχω μετρήσει . Πολλά  ρουχαλάκια που είναι για 6 με 9 μηνών δεν μας κάνουν. Προχθές σφηνωθηκε στη μπλουζα δεν έβγαινε :shock: :shock: η κόρη μου 6 μηνών ήταν 7kg.

Λέω είναι ανησυχητικό που δεν γυρίζει ακόμα?

Είμαστε 3.5 μηνών...

3 μηνών ήταν 6.200... Δεν είναι δα και χοντρή να πεις 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Λέω είναι ανησυχητικό που δεν γυρίζει ακόμα?

Είμαστε 3.5 μηνών...

3 μηνών ήταν 6.200... Δεν είναι δα και χοντρή να πεις 

Δεν είναι ανησυχητικό! Το κάθε παιδάκι παίρνει το χρόνο του! Μπορεί εσένα να κάνει κάτι άλλο νωρίτερα από ένα άλλο παιδάκι της ηλικίας του! Μην αγχώνεσαι!

 

Όσο για κιλά αφήστε το πονεμένη ιστορία..νομίζω ανέφερα ότι έχουμε πάει 9.400κιλά, όχι; έχει φύγει η μέση μου...στα περισσότερα φοράμε έως 9-12 μηνών ρούχα..σπάνια 6-9 μηνών..Μια χαρά είστε!! Σημειωτέον κλείνουμε τους 4 μήνες την άλλη Δευτέρα..πώς περνάει ο καιρός βρε κορίτσια έτσι;;;

  • Μου αρέσει 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Δεν είναι ανησυχητικό! Το κάθε παιδάκι παίρνει το χρόνο του! Μπορεί εσένα να κάνει κάτι άλλο νωρίτερα από ένα άλλο παιδάκι της ηλικίας του! Μην αγχώνεσαι!

 

Όσο για κιλά αφήστε το πονεμένη ιστορία..νομίζω ανέφερα ότι έχουμε πάει 9.400κιλά, όχι; έχει φύγει η μέση μου...στα περισσότερα φοράμε έως 9-12 μηνών ρούχα..σπάνια 6-9 μηνών..Μια χαρά είστε!! Σημειωτέον κλείνουμε τους 4 μήνες την άλλη Δευτέρα..πώς περνάει ο καιρός βρε κορίτσια έτσι;;;

9400??Ουαου!Και ελεγα οτι ειναι ο δικος μου βαρυς που ειναι 7,5 κιλα και σε μια εβδομαδα θα ειναι 4 μηνων...εγω δεν υποφερω τοσο απο τη μεση μου οσο απο τα χερια μου.Μαλλον πρεπει να εχω παθει κατι σαν τενοντιτιδα και στα δυο...αφου το πρωι που ξυπναω δεν μπορω για λιγη ωρα να ανοιξω τα δαχτυλα μου.Μπανιο δεν μπορω να τον κανω μονη μου χρειαζομαι οπωσδηποτε δευτερο ατομο!Ο δικος μου μονο μια φορα εκανε ενα βαρελακι πριν μια βδομαδα που τον αλλαζα και απο τοτε δεν ξανακανε.Βεβαια κοιμαται ακομα στο λικνο ή στο ριλαξ οποτε δεν εχει χωρο για να ξαναπροσπαθησει...μονο στο κρεβατι μου την ωρα που τον αλλαζω εχει απλες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

8.800 @katrin* 9.400 @evaki_ πωπω!!! Φτου φτου βρε κοριτσαρες!! Μπράβο σας!!

Ευχαριστώ αν κ αυτά τα κιλά δν μπαίνουν χωρίς θυσίες...η κόρη μου στην αντίστοιχη ηλικία θηλαζε ανά 2.5-3 ώρες...αυτός δν αντέχει πάνω από μιάμιση ώρα,πολλές φορές κ ανά μια ώρα ακόμα...ξέρω ότι θα μου πείτε ότι ο θηλασμός δν θέλει ρολόι αλλά δν εντερνιζομαι πλήρως αυτή την άποψη...δν πειράζει, ας μεγαλώνουν υγιή τα παιδάκια μας κ θα μπουν οι στερεές να αραιωσουν λίγο οι θηλασμοι...ελπίζω δηλαδή να μου βγει κ αυτός καλοφαγάς :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@katrin* μου κι εγώ θηλάζω συνέχεια.. το 24ωρο κάνω περίπου 12 με 14 θηλασμους. Περιμένω πως και πως τις στερεες.. Και ελπίζω κι εγώ να βγω καλοφαγος. Η κόρη μου από μωρό μέχρι σήμερα δύσκολη στο φαγητό.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Δυσκολη η σημερινη μερα ... ή καλυτερα να πω νυχτα! Η μπεμπα μας καταφερε να κοιμηθει πριν λιγο! Πρεπει να ειχε τρομερη υπερενταση και να νυσταζε υπερβολικα αλλα χτυπιοταν και δεν μπορουσε να κοιμηθει! Αστα να πανε ... Ειναι μαλλον στην φαση κιολας που θα κανει καινουρια πραγματα ... Να γυρισει ας πουμε μονη της μπρουμυτα και παλι πισω ... Πολλες προσπαθειες οταν την εχω στο μεγαλο κρεβατι , αλλα ακομη και στο λικνο της αυτο προσπαθει ... Στο δε ριλαξ καθεται πια πολυ δυσκολα! Προτιμα να ειναι αγκαλια ... Στηριζει και το κεφαλι της καλυτερα τωρα και οταν την εχω μπρουμυτα το κραταει για αρκετα λεπτα πια! Πολυλογου νομιζω θα μας βγει! χαχα! Γενικα χαζευει πολυ ... Και μην δει ανοιχτει τηλεοραση .. το ματι γαριδα! Να δω τι θα κανω αυριο μεθαυριο! Κατα τα αλλα πρεπει να φτασαμε τα 7 κιλα πια ... ετσι που την ζυγισα στην δικη μας ζυγαρια ..Τρωει 5-6 φορες το 24ωρο ... Θα παμε απο βδομαδα για το 3ο εμβολιο ... Τι κανετε με το μωρο ολη μερα; Νομιζω οτι βαριεται ... ή βαριεμαι εγω να την εχω μονο αγκαλια και να πηγαινοερχομαι ... Παρεπιπτοντως δοκιμασα ενα ελαστικο wrap για να μην την εχω συνεχεια στα χερια ... δεν ξετρελαθηκα η αληθεια ειναι ... αλλα το σλινγκ που εχω για αυτη την ηλικια μπορεις να την βαλεις να κοιταζει μονο μπροστα που δεν μου αρεσει σαν ιδεα. Το αλλο το εχω χασει καπου μεσα στο σπιτι και το τριτο το εχει χασει καπου στο δικο της σπιτι η φιλη που της το εδωσα! Ειμαι στο τσακ να παρω ενα μαι ται ... Εσεις χρησιμοποιειται μαρσιπο; Πως απασχολειται λοιπον τα ζουζουνια σας; Εχω κι εκεινο το βιβλιο που λεει για παιχνιδια για μωρα αλλα ποσες φορες θα το παιξω το καθενα;

On 25/9/2018 at 9:41 ΠΜ, Sunshine84 είπε:

 

Τέλος και πιο σημαντικό :-D πλέκω αν κ πλεον δεν προλαβαίνω! Εσυ ασχολεισαι αυτη την περίοδο; Ειναι τόσο μα τόσο χαλαρωτικη διαδικασία! Θέλω να ξεκινησω τωρα που χαλάει ο καιρός και είναι για χουχούλιασμα!

 

Ασχολουμαι ακομη με το πλεξιμο! Βεβαια δεν μπορω οσο θα ηθελα αλλα σχεδον καθε μερα θα κανω κατι ... Με βελονες εχω να πλεξω χρονια! Επλεξα ως φοιτητρια. Η μαμα μου ηξερε και μου ειχε δειξει. Μετα το αφησα το σπορ. Καπου στα 30 η γιαγια μου, μου εδειξε φιλε με βελονακι/τσιγγελακι. Μετα που μας αφησε, το αφησα κι εγω ... Και το 2012, φιλοξενησαμε μια φιλη την Πρωτοχρονια η οποια επλεκε με βελονακι [crochet] και μου κολλησε το μικροβιο! Να φανταστεις οτι δεν μπορουσα να καταλαβω το πολυ απλο granny square πως γινοταν! Οσες φορες και να μου το εδειξε ... Καλα οχι και απειρες ... Μεχρι την ανοιξη εκεινης της χρονιας ειχα ηδη με την βοηθεια του youtube να δημιουργω! Εχω πλεξει μαξιλαροθηκες, κολιε, σαλιαρα, τσαντες, κουβερτες, κουκλακια, κασκολ, σκουφια, σουβερ... Αυτη την εποχη προσπαθω να τελειωσω ενα κασκολ, δωρο για την δασκαλα του γιου μου .. το χρωσταω απο την προηγουμενη σχολικη χρονια (!) .. και ενα κουβερτακι για το ανηψακι που απεκτησε ο αντρας μου αυτο τον μηνα. Εσυ με τι ασχολεισαι;  

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Σαν σημερα περυσι ειχα ανακαλυψει οτι ημουν εγκυος!Πως περασε ενας χρονος και εχω το μωρακι μου σχεδον 4ων μηνων  μου φαινεται απιστευτο!

Εν τω μεταξυ παρατηρησα οτι εδω και λιγες μερες εχει σταματησει να τρεχει ανεξελεγκτα το στηθος...δεν βρεχω σεντονια το βραδυ, οι μπλουζες μου ειναι στεγνες κατα τη διαρκεια της μερας...μαλλον περασαν οι μερες που ημουν λερωμενη απο γαλα απο το στηθος μεχρι τον αφαλο!!

Και εγω προσπαθω καθε μερα να βρισκω κατι να τον απασχολω τον μικρουλη και δεν του δινω ολα τα παιχνιδια του καθε μερα...του τα εμφανιζω λιγα λιγα ετσι ωστε να τα ξεχναει και να ενθουσιαζεται οταν βλεπει κατι μετα απο μερες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας αππ την κρύα βροχερή Αθήνα!

Έχω ξεμεινει με τα καλοκαιρινα εντωμεταξύ και είμαι με ζακέτα σπίτι! Νομιζω σιγα σιγα πρέπει να κατεβάσω τιποτα χειμωνιάτικο!

7 hours ago, mamSof said:

Πως απασχολειται λοιπον τα ζουζουνια σας;

Περα απο την πολλη αγκαλια που πλεον κάποιες φορες την βαριέται αμα δεν ξεκινησω να κανω βολτες γυρω γυρω, κατα βάση την αλλάζω συνεχως σημεία! Μια στην κουνια με παιχνιδια και το mobile να χαζευει, στη συνέχεια στονπάρκεο με το γυμναστηριο, μετα στο καρεκλάκι φαγητου (ειναι καταλληλο απο τη γεννηση) για να καθομαστε στο ιδιο ύψος και ολα αυτα φτου κ απο την αρχή!

Η αλήθεια είναι ότι έχει μία ανησυχία αυτον τον καιρο κ η μικρή μου! Ισως κάποιο άλμα! Γενικά προσαθει να γυρίσει αλλά μενει στο πλάι και κάεται κάπως το χέρι της και εκνευρίζεται κ κλαίει! 

Γενικά οι ώρες που απασχολείται καλύτερα με τα παιχνιδάκια της και ειναι πολυ χαρουμενη είναι μετα το πρωινο ξύπνημα! Προς το απογευματακι αρχίζει γκρίνια και υπερένταση!

7 hours ago, mamSof said:

Εσυ με τι ασχολεισαι; 

Με το πλέξιμο άρχισα να ασχολουμαι το Δεκέμβριο του 2016 μετά απο μία δύσκολη περίοδο που ειχα περάσει μετά απο ενα εξωμήτριο! Γενικα το 2016 ηταν μια χρονια αρκετα δύσκολη, 2 λιθοτριψίες αποτυχημένες Γεναρη, Μάρτη που κατέληξαν σε επέμβαση τον Ιουνιο για να αφαιρεθεί η πέτρα! Εκει που ηρέμησα μου έκατσε το καλοκαιρι κ ένα εξωμήτριο! Όλα αυτά οδήγησαν στο να δω τα πραγματα αλλιως απο την αρχή σαν αφυπνιση κάπως! Γιατι συνεχως αγωνιουσα και σχεδιαζα το μέλλον με αγωνια, άγχος και ακρίβεια νομίζοντας οτι μπορω να το ελέγξω ενω το μονο που έχουμε είναι το παρον(προσπαθω να το θυμαμαι οσο μπορω αυτο, δεν τα καταφερνω πάντα αλλά τα πάω καλυτερα απο παλιά :) )

Έτσι λοιπον μετα απο τοσες περιπέτειες αφιερώθηκα σε χομπυ και ταξίδια! Ασχολήθηκα κατα κύριο λόγο με τη φωτογραφία και το πλέξιμο! Το πλέξιμο το ερωτεύτηκα γιατί όταν ασχολείσαι εισαι τόσο συγκεντρωμένος και σου αδειάζει το μυαλό! Μου δημιουργει μια κατάσταση ηρεμιας και χαλάρωσης πρωτόγνωρη! Νομιζω οποιος ασχολειται αναγνωριζει το συναισθημα! Γενικά με το πλέξιμο ικανοποιειται η ανάγκη για δημιουργία! Εχω πλεξει ζακετακια για μικρα παιδάκια, κασκολ και εσάρπες και περυσι το Σεπτεμβριο ασχοληθηκα κ με βελονάκι, ξεκινώντας με σουβερ και κατέληξα να φτιάξω με τεραστια ζακέτα για μένα η οποια με βολεψε φουλ σε όλη την εγκυμοσύνη! Νομιζω το βελονακι με χαλαρωνει ακόμα πιο πολύ και μου αρέσει που φτιάχνονται όλα κάπως πιο γρήγορα! 

Στην παρούσα φάση πλεκω μια κουβέρτα για τη μικρη μου ευκολη γιατι δεν περνάω φάση για μετρήματα κτλ! Περιμένω με χαρα κανενα Σάββατο, τωρα που ξεπεταχτηκε λιγο η μικρή να πάω σε κανένα θεματικό σεμινάριο! 

ΥΓ: Πωπω ποσα έγραψα :shock:

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Καλημέρα!! Και εμένα αδυνατουλα είναι Κατερίνα, 3ων μηνών 5 κιλά :grin: και δεν έχει γυρίσει ποτέ μόνη της μπρουμυτα μέχρι τώρα, μόνο στο πλάι... 

 

Και συνεχίζει θηλασμό ή έχεις βάλει ξένο?  Με έχουν μπερδέψει ότι ταλαιπωρώ το μωρό καο της έδωσα με βαριά καρδιά ένα μπουκάλι  τις τελευταίες μέρες δεν το θέλει και το πίνει μόνο αν ακούει φουρειρα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...