Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια καλημερα! Έκανα πριν λίγο τεστ και είναι θετικό! Το ανέβασα στο προφίλ!Νομίζω πως είναι λίγο πιο έντονο από χθες.Την Παρασκευή έχω την χοριακη και ελπίζω να πάνε όλα καλά!Φοβάμαι να χαρώ,ακόμα είναι πολύ νωρίς,όμως βλέπω ότι εφόσον έγινε εμφύτευση,είναι κατι θετικό!Φιλιά σε όλες❤️

      Ω ναι το βλεπω κΙ εγω! Συγχαρητηρι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ευχομαι!!♥️♥️

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Πως τα πάτε οι άρρωστες?? Εμένα μου έχει μείνει το μπούκωμα αλλά ευτυχώς δε σέρνομαι..εχθές βγήκα και για περπάτημα επιτέλους. 

Ο μικρός σταμάτησε την αντιβίωση αλλά συνεχίζουμε με μάσκες για να φύγει ο βήχας..ρε κορίτσια πείτε μου λίγο γνώμη..δεν ξερω αν είναι να κάνω υπομονή γιατί ειναι φυσιολογικό ή να ξεκινήσω να παίρνω δραστικά μέτρα απο τώρα..

Τώρα που ήταν άρρωστος μόνο διπλα μου κοιμόταν, το στήθος το ήθελε διπλα του οχι απλά εμένα. και Ολο το βραδυ (κάθε μισή ωρα μπορεί και λιγότερο) έψαχνε για να φάει..Εν τέλει τώρα που ταλαιπωρείται με τα δόντια δεν το έχει κόψει αυτό..έχει κοιμηθεί 2-3 φορές μόνος του κατά τη διάρκεια της ημέρας, αλλά το βράδυ δεν τολμάμε να τον αφήσουμε στην κούνια του που πάντα κοιμόταν μια χαρά..ή θα ξυπνησει αμέσως ή σε 10 λεπτά και θα ψάχνει..είχα διαβάσει οτι τα θηλάζοντα βρέφη οταν βγάζουν δόντια θέλουν να θηλάζουν συνέχεια..μου χει τινάξει τα πέταλα.. δεν ξέρω και εγώ πόσες ώρες της ημέρας πρέπει να περνάω στο κρεβάτι η στον καναπέ..αλλά το άλλο θεμα ειναι οτι δεν είναι και ξεκούραστη η προσπάθεια, γιατί πονάνε τα ούλα του και αν δεν ειναι κοιμισμένος σηκώνει το κεφάλι όπως τρώει στον αέρα για να μην ακουμπάνε τα μάγουλα του κάτω. Τρώει για 2 λεπτά , μετά πονάει, θέλει πέρα δόθε να ξεχαστεί και μετά ξανά μανά από την αρχή...

Επίσης έχει απίστευτη γκρίνια οταν βάζει κατι στο στόμα, ή οταν του πάρεις αυτό που έχει πιάσει ...

Κατα τ αλλα ειναι απιστευτα χαμογελαστός..και καταλαβαινω αυτό που έλεγαν οτι μετα απο το άλμα 15-19 είναι σαν παιδάκια!! καμία σχέση με πριν λιγο διάστημα..

αλλα αναρωτιέμαι εαν εκμεταλλεύεται καταστάσεις..η πρέπει να κα΄νω υπομονή γιατί ειναι μια φαση και θα περάσει..προχθες ειχαμε κόσμο και με τον κοσμο ειναι μια χαρα χαρούμενος δεν κλαίει καθολου ουτε γκρινιάζει..ξεχνιεται..μολις με δει ομως αρχίζε η γκρίνια...

πειτε μου γνωμες σας παρακαλώ..............ειδικά αν κάποια έχει περάσει κατι παρομοιο θα το εκτιμουσα.....


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@evaki_ κι εμείς έχουμε πάρα πολύ γκρίνια... όλη μέρα. Επίσης έχει αλλάξει και ο ύπνος του. Άλλαξε από τους που αρρώστησε. Μόλις συνήλθε ξανακοιμηθηκε καλά αλλά μόνο για δύο μέρες. Τσάμπα η χαρά που πήρα. Κάθε βράδυ ξυπνάει 800 φορές θηλάζει λίγο και ευτυχώς ξανακοιμαται. Αλλά μπορεί να ξυπνάει και ανά μισάωρο. Πράγμα εξοντωτικό... προσπαθώ να του μάθω πιπίλα... Δεν την πιάνει με τίποτα. Δεν ξέρω τι να κανω. Εσένα σου έπιασε πιπιλα;

Όσο για τα δόντια... ακόμα δεν έχουμε περάσει αυτή τη φάση και μόνο που το σκέφτομαι...

Νομίζω πάντως εκμεταλλεύονταν λίγο... Κι εμένα έχει μάθει ότι τον έχω όλο χέρια. Με τον άντρα μου έχει μάθει χέρια και πάνω κάτω βόλτα... άμα πάει να κάτσει κατω ο άντρας μου τσιρίζει. Ενώ σε μένα ξέρει ότι το πάνω κάτω βόλτα δεν παίζει οπότε θέλει μόνο αγκαλιά.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Η μικρή μου δεν κόλλησε από μένα...ούτε από παππουδογιαγιαδες.

Ωστόσο πάλι σκατα είμαστε.

Τόση γκρίνια;!

Πρωί μεσημέρι βράδυ...

Κοιμάται ευτυχώς θεέ μου αρκετές ώρες.

Όλες τις υπόλοιπες μόνο αγκαλιά...

Αγκαλιά...

Αγκαλιά...

Και ειλικρινά είναι τόσο κουραστικό...

Ευτυχώς σήμερα δουλειά...

Σαν όαση είναι!

Πότε θα βγει ξανά δόντι;

Ελπίζω πως αυτό φταίει για όλα...κάθε βδομάδα σκατα.

Μιλάμε για τη γκρίνια...ουρλιάζει...κλαίει...βαριέται...πονάει...και σάλια...παντού σάλια!

Όσο ζω ελπίζω. Κάποια μέρα θα μεγαλώσει...δεν μπορεί...

Θα πάω να παρω και παιχνίδια μπας και τώρα που θα κάθεται βρω κάτι...ρηλαξ και γυμναστήριο ούτε ένα δευτερόλεπτο.

Καρότσι κάνα τριλεπτο. 

Αν της δώσω τίποτα άκυρο όπως παμπερ ή ούτε γω ξέρω τι μπορεί να ασχοληθεί για 5 οληκληρα λεπτά.

Αυτά.


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλή εβδομάδα!

Εγω βρηκα ως πρακτική λύση το μάρσιπο μέι τάι!

Σε 10 λεπτακια μου κοιμαται κ μπορω να κάνουμε καμία δουλειά!

Στην αρχη δεν το πολυήθελε αλλα πλέον της αρέσει! Δείτε το! 

Κατα τ αλλα παρολο που θηλάζω ελάχιστα δεν εχω αδιαθετήσει ακόμα! Μου φαινεται θα κανω τεστ παπ πριν αδιαθετησω να με δει κ ο γιατρός!

Δεν ξερω αν φταινε οι ορμόνες αλλα ωρες ωρες εχω μια υπερένταση κ ενα ανεξηγητο άγχος! Ελπιζω να καλυτερεύσουν όλα όταν αδιαθετήσω!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@evaki_ κι εμείς έχουμε πάρα πολύ γκρίνια... όλη μέρα. Επίσης έχει αλλάξει και ο ύπνος του. Άλλαξε από τους που αρρώστησε. Μόλις συνήλθε ξανακοιμηθηκε καλά αλλά μόνο για δύο μέρες. Τσάμπα η χαρά που πήρα. Κάθε βράδυ ξυπνάει 800 φορές θηλάζει λίγο και ευτυχώς ξανακοιμαται. Αλλά μπορεί να ξυπνάει και ανά μισάωρο. Πράγμα εξοντωτικό... προσπαθώ να του μάθω πιπίλα... Δεν την πιάνει με τίποτα. Δεν ξέρω τι να κανω. Εσένα σου έπιασε πιπιλα;

Όσο για τα δόντια... ακόμα δεν έχουμε περάσει αυτή τη φάση και μόνο που το σκέφτομαι...

Νομίζω πάντως εκμεταλλεύονταν λίγο... Κι εμένα έχει μάθει ότι τον έχω όλο χέρια. Με τον άντρα μου έχει μάθει χέρια και πάνω κάτω βόλτα... άμα πάει να κάτσει κατω ο άντρας μου τσιρίζει. Ενώ σε μένα ξέρει ότι το πάνω κάτω βόλτα δεν παίζει οπότε θέλει μόνο αγκαλιά.

ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια..η γκρίνια μειώθηκε αλλά ο ύπνος του έχει γίνει χααααααααααλια....ξυπνάει 1000 φορές το βράδυ ...ενω παλια δεν ξυπναγε απλα έψαχνε να φάει και ξανακοιμόταν...έχω εξοντωθεί με το κάθε μισή ώρα ξύπνημα....και εγώ προσπαθώ για πιπίλα...τον είχα πάει με το μάρσιπο μει τάι βόλτα για να κοιμηθεί και έκλαιγε τις προάλλες και την έπιασε και κοιμήθηκε στο δευτερόλεπτο...αλλα χθες που προσπαθούσα πάλι τιποτα...την πιανει αλλα αμα δεν την κρατάω την φτύνει αμέσως..

και εμάς το ίδιο..πλέον είμαι σίγουρη οτι μου τα κάνει επίτηδες..αμα γκρινιάξει για να σηκωθεί και τον ξεγελάσω λίγο ξεχνιέται..η αν κλαίει και του αποσπάσω την προσοχη καθεται λιγο ακομα καθιστος...ο αντρας μου τωρα που περάσαμε αυτή τη δύσκολη ΄φαση τον έμαθε να κοιμάται με πολύ τράνταγμα στο κούνημα πέρα δόθε και τώρα δεν μου κοιμάται εμένα όπως τον κοίμιζα...κάνω υπομονη 2-3 μέρες ακομα γιατι νομιζω σκαει το διπλα δοντι σε αυτό που έβγαλε και μετά θα αρχίσω "εκπαίδευση"..δεν παίζει άλλο..

1 ώρα πρίν, Sunshine84 είπε:

Κοριτσια καλή εβδομάδα!

Εγω βρηκα ως πρακτική λύση το μάρσιπο μέι τάι!

Σε 10 λεπτακια μου κοιμαται κ μπορω να κάνουμε καμία δουλειά!

Στην αρχη δεν το πολυήθελε αλλα πλέον της αρέσει! Δείτε το! 

Κατα τ αλλα παρολο που θηλάζω ελάχιστα δεν εχω αδιαθετήσει ακόμα! Μου φαινεται θα κανω τεστ παπ πριν αδιαθετησω να με δει κ ο γιατρός!

Δεν ξερω αν φταινε οι ορμόνες αλλα ωρες ωρες εχω μια υπερένταση κ ενα ανεξηγητο άγχος! Ελπιζω να καλυτερεύσουν όλα όταν αδιαθετήσω!

Κι εμένα με εχει βολεψει ο μάρσιπος αλλα στο σπιτι δεν τον παιρνει ο υπνος πρεπει να βγω βολτα..στην αρχη γκρινιαζε οταν τον εβαζα αλλα τωρα καθεται και λιγο στο σπίτι βέβαια..1 λεπτο μη φανταστείς..ωστόσο έξω ειναι η καλυτερη του..τόσο που φοβάμαι ναπάρω καρότσι αν και θα πρέπει να το ξεκινησω σιγα σιγα...

 

 

Αυτη τη βδομάδα περιμένω να μου δωσουν το καρεκλακι φαγητου της chicco που ειναι και ρηλαξ, και θα αρχισω να τον βαζω εκει οταν κανω δουλειες για να παρατηρεί και να μη βαριέται..που ειναι η καλυτερη του..

Επισης ρε κοριτσια μαλλον επειδη μου χει μαθει να κοιμαται μπρούμυτα δεν καθεται με τιποτα στο καρεκλακι του αυτοκινητου..γκρινιαζει, κλαιει, σπαραζει..δεν τον παιρνει ο υπνος για κανένα λογο..και στο καροτσι επισης..απο μικρό τον βόλευε λογω κωλικων να κοιμαται μπρούμυτα..στην αρχη κοιμοταν ανασκελα, μετα στο πλαι αλλα μετα που ξύπναγε απο τους πονους τον εβαζα μπρούμυτα και έμαθε έτσι..οποτε τωρα δεν καθεται με ΤΙΠΟΤΑ ανασκελα για να κοιμηθει...τι να κανω η δολια??? πρεπει να μαθει να κοιμαται και στο καροτσι ..αμα βγουμε εξω δηλαδη τι θα κανω???


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα!

ευάκι να πω μια ιδέα; μήπως το μωρό όταν ξυπνάει το βράδυ τόσο συχνά δε θέλει να φάει (εξού και τρώει 2λεπτα) αλλά θέλει να πιπιλήσει; πιλστεύω η πιπίλα θα σε σώσει. Κι εμένα ξυπνάει τώρα με τα δόντια συνέχεια και του δίνω πιπίλα. Τον θηλάζω στο 3ωρο μόνο. Κιεμάς δεν την ήθελε την πιπίλα αλλα τη συνήθισε. Ασε τώρα με τα δόντια έχει βρει την παρηγοριά του

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Lia21 είπε:

καλησπέρα!

ευάκι να πω μια ιδέα; μήπως το μωρό όταν ξυπνάει το βράδυ τόσο συχνά δε θέλει να φάει (εξού και τρώει 2λεπτα) αλλά θέλει να πιπιλήσει; πιλστεύω η πιπίλα θα σε σώσει. Κι εμένα ξυπνάει τώρα με τα δόντια συνέχεια και του δίνω πιπίλα. Τον θηλάζω στο 3ωρο μόνο. Κιεμάς δεν την ήθελε την πιπίλα αλλα τη συνήθισε. Ασε τώρα με τα δόντια έχει βρει την παρηγοριά του

Αχχχ... το προσπάθησα πριν λίγο που τον πήρε ο υπνος... ροχαλιζε του καλού καιρού..  τον έβαλα στην κουνια.. Μόλις έβαλα τη ρομπιτσα μου και πήγα να χαλαρώσω ξύπνησε.. του δώσα την πιπίλα του τη κράταγα.. τη πιπιλαγε αλλά με το μπρούμυτα τρίβει τη μούρη του στο στρώμα και του φεύγει... 

Και εγώ δε μπορώ να φανταστώ ότι πεινάει και τρωει κάθε μισή ώρα η σαράντα λεπτά.. Δεν τρωει μόνο για 2 λεπτά κλείνει σίγουρα τουλάχιστον 5 6 λεπτά..  Και μετά ξανακοιμαται.. Και σε λίγο πάλι ξυπνάει..  πιστεύω με έχει κάνει πιπίλα λόγω δοντιών και όλου αυτού που περάσαμε γιατί αισθάνεται ασφαλεια..  Και δε ξέρω αν θα καταφέρω να του το κόψω..  

Του την δωσατε πολλες φορές για να την πιασει;; και εκτός ύπνου και νανουρίσματος μέσα στη μερα;;; help!!! 

Είναι σίγουρο ότι θα τον βοηθήσει με τα δόντια γιατί θα ανακουφίζει αλλά και που τον νανούριζα πριν στα χέρια μου την έφτυσε... τι θα κανωωω.. 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Σας διαβάζω καθημερινά και ας μην γράφω συχνά :) ελπίζω να αναρρωσαν όλα τα μωράκια, πέρασα και εγώ ένα κρυωμα αλλά ήταν σύντομο ευτυχώς, το καταπολεμω πάντα με προπολη... 

Ξεκίνησε και εμένα με τα ουλα της η καημένη και με πιέζει και όταν τρώει αλλά προς το παρόν δεν με πονάει... Εγώ δίνω πιπίλα και την ταιζω ανά 2.5-3 ώρες εκτός από το βράδυ που τρώει κοιμισμενη στο 5ωρο...

Και βάζω και ορο 2-3 φορές την ημέρα.. 

Επίσης περίοδος δεν μου ξανά ήρθε, μόνο μια φορά μέσα Σεπτεμβρίου άρα μάλλον δεν ήταν περίοδος... 

Αυτά τα νέα από εμάς :)


Link to comment
Share on other sites

Αχ @evaki_ πόσο σε νιώθω. Εμένα μόνο χθες ήταν καλός στον ύπνο. Αλλά ήταν η εξαίρεση μαλλον. Γιατί κάθε μέρα ξυπνάει συνεχεια. Θα εφαρμοσω αυτό που είπε η @Lia21 να του δίνω πιπίλα το βράδυ γιατί κι εμένα πιπιλαει λίγο το στήθος και κοιμάται. Προσπαθώ από την κυριακη να του μάθω την πιπίλα αλλά μάταια. Την πιάνει με το χέρι και βάζει και το πλαστικό στο στομα και την τρίβει στα κάτω ούλα του. Επίσης δεν κοιμάται ποτέ χωρίς το στήθος μου. 

Πάντως @evaki_ τη νύχτα κι εμένα μπρούμυτα κοιμάται αλλά ευτυχώς κοιμάται και στο ρηλαξ ανάσκελα. 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@KarMar84 στην πιπιλαει όμως γενικοτερα; εγώ δεν του έδινα μέχρι τώρα γιατί φοβόμουν αυτά που λένε με τον θηλασμό. Αλλά δεν μπορώ άλλο. Θέλω να του την μάθω μπας και ηρεμήσει η γκρίνια του. Στο κάτω κάτω δεν χαζα τα μωρά καταλαβαίνουν νομίζω που υπάρχει γάλα . Ξεχωρίζουν το στήθος από την πιπίλα... αλλά δεν την πιπιλαει καθόλου. Τη γλείφει και μετά την αρπάζει και βαζει και το πλαστικό στο στομα.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

@KarMar84 στην πιπιλαει όμως γενικοτερα; εγώ δεν του έδινα μέχρι τώρα γιατί φοβόμουν αυτά που λένε με τον θηλασμό. Αλλά δεν μπορώ άλλο. Θέλω να του την μάθω μπας και ηρεμήσει η γκρίνια του. Στο κάτω κάτω δεν χαζα τα μωρά καταλαβαίνουν νομίζω που υπάρχει γάλα . Ξεχωρίζουν το στήθος από την πιπίλα... αλλά δεν την πιπιλαει καθόλου. Τη γλείφει και μετά την αρπάζει και βαζει και το πλαστικό στο στομα.

Ναι την πιπιλαει κανονικά από 23 ημερών που την έδωσα, δεν έπαθε σύγχυση θηλων, είναι στο παιδί από ότι έχω καταλάβει αν θα πάθει ή όχι... 

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites

Ευάκι ύστερα από συνεννόηση με το παιδίατρο, του δώσαμε πιπίλα από 10 ημερών περίπου. Τότε τον είχα όλη μέρα στο στήθος, φυσικά την περισσότερη ώρα πιπιλούσε και μου είχε κάνει τη ρώγα λάστιχο. Πόνος πολύς , πονούσα ακόμα και με την επαφή με την μπλούζα μου. Οπότε του δώσαμε πιπίλα. Στην αρχή κλασικά την πέταγε. Μετα πότε την κρατούσε, πότε την πετούσε.  Περισσότερο στον ύπνο του τη δίναμε ή για να ηρεμήσει όταν γκρίνιαζε. Και τώρα δηλ αυτό ισχύει. 

Πάντως κι εμένα όταν τον πίανουν τα ούλα του , τη γυρίζει στο πλαστικό και ροκανίζει με μανία. Τι πόνο τραβάει το παιδάκι μου..... Πήγαμε λοιπόν και του πήραμε ένα τζελ για τα ούλα από το φαρμακείο τώρα το απόγευμα. Δεν έχει διάρκεια η επίδραση, αλλά για να ανακουφιστεί μια χαρά είναι.

Επίσης είχα κοιτάξει την Πέμπτη τα ούλα για να δω μήπως ξεπετάχτηκε κάτι, αλλά τζίφος. Ξανακοίταξα τώρα το απόγευμα και είδα 2 μυτούλες άσπρες. Τις είδε και ο άντρας μου. Γι αυτό το παιδάκι μου έχει τόσο γκρίνια και κλάμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Σημερα η μικρη ειναι 5 μηνων και ναι ναι εβγαλε δοντι ... μπορει και 2 γιατι πριν λιγο αρχισε παλι τα κλαματα στα ξαφνικα με αναφιλητα ... οπως ειχε κανει τις προαλλες και βλεπω οτι μια μασουλαει απο δεξια και μια απο αριστερα! Και ο αδερφος της 5 μηνων εβγαλε δοντια ... Και ο μπαμπας της νωρις ... κι εγω 4 μηνων! Δεν ειχε απο που να παρει! χαχα!

Μια βδομαδα τωρα μου μουγκριζε αντι να κανει φωνουλες και ειχα ανησυχησει πολυ μην ηταν αρρωστη ... Αυριο θα επαιρνα τον γιατρο ... αλλα σημερα επανηλθαν οι φωνουλες οποτε επιτηδες το εκανε η μπουμπου! χαχα! Θα της αρεσε μαλλον το οτι εκανε διαφορετικο ηχο ... Τι να πω ... Ειναι και ενα παιδικο που βλεπει ο αδερφος της με δεινοσαυρους και βρυχουμαστε ... απο εκει θα κολλησε! χαχα!

Την πιπιλα τωρα με τα δοντια που μαλλον τα βρηκε σκουρα την πιπιλαει μια χαρα! Γενικα δεν την ηθελε .. Σημερα την κρατησε παρα πολυ ... Της την δινω στον υπνο, αλλα και τοτε σε καποια φαση την πεταει και μπορει να κοιμηθει και χωρις αυτην ... Για να κοιμηθει θελει καπου να ακουμπαει το μουτρακι της και της εχω ενα λαγουδακι παντα διπλα της. 

Κατα τα αλλα ... της αρεσει πολυ να την εχουμε αγκαλια! χαχα! Και οχι να καθομαστε αλλα να ειμαστε ορθιοι! Την πατησαμε! χαχα! Εχω αρχισει να την βαζω στο ριλαξ και στο πιο ορθιο ... ειναι σαν καρεκλακι κατι της  fisher price αλλα δεν συγκλονιζεται κιολας! Οπου και να ναι θελει καποιον κοντα της! Λιγο θα καθισει μονη της. Αυτη μου καθεται και στο παρκο και πιστευω οτι θα το κανει και αργοτερα ... ισως τοτε να θελει να καθεται και στο ριλαξ. Ακομη δεν θα την βαλω να καθισε σε καρεκλακι φαγητου. Μετα που θα γινει 6 μηνων. Οταν πηγαμε στον παιδιατρο που ηταν 4,5 μηνων και τον ρωτησα αν μπορω να την βαλω να καθεται μου ειχε πει οχι ... αλλα εγω την βαζω για λιγο στο πιο καθιστο του ριλαξ.

Παντως δεν ειμαι της αποψης οτι τα μπεμπακια μας εκμεταλλευονται ... Εχουν αναγκες που χρειαζονται να καλυψουν και προσπαθουν οπως μπορουν! 

Πρεπει να ομολογησω οτι στον γιο δεν το χαρηκα τοσο ... 6 χρονια πριν, αλλες καταστασεις, διαφορετικη σκεψη ... Τωρα δεν το χορταινω! Ο καιρος οχι απλα περναει αλλα πεταει! Και ξερω οτι θα μου λειψει αυτη η μωρουδιλα! Το καταλαβα οταν την ξαναενιωσα! Ουτε που με πειραζει να την εχω και ολη μερα στην αγκαλια ... Τα πραγματα και οι δουλειες του σπιτιου δεν ειναι πιο σημαντικες απο τους ανθρωπους ... ποσο μαλλον απο μια σταλια μωρακια που κρεμονται απο εμας για να καλυψουμε τις αναγκες τους! Ο καιρος θα περασει και οι δυσκολιες δεν θα φανταζουν πια τοσο δραματικες οσο ηταν την στιγμη που συνεβαιναν! Οσο θυμαμαι πως ενιωθα τοσο πολυ κουρασμενη στα πρωτα γενεθλια του γιου και νομιζα οτι δεν θα ξεκουραστω ποτε ... γελαω! Σαφως και δεν ειμαι κουρασμενη! Και με την μπεμπα οι πρωτοι μηνες ηταν δυσκολοι απο πολλες αποψεις αλλα η σκεψη μου ηταν διαφορετικη. Ημουν κουρασμενη γιατι κοιμομουν κυριολεκτικα ορθια μεσα στην μερα ... αλλα δεν ενιωθα κουρασμενη!

Οσο αφορα τους μαρσιπους ... μεχρι στιγμης την εχω βαλει μεσα σε ενα ελαστικο wrap αλλα μεσα στο σπιτι και το μπαλκονι και οχι για πολυ. Εξω που βγαινουμε να παμε να παρουμε τον μικρο απο το σχολειο την βαζω στο καροτσακι της ... για την ακριβεια στο καθισμα του αυτοκινητου που κουμπωνει πανω στο καροτσακι της ... Εσεις τι χρησιμοποιειτε κυριως στις εξοδους σας; Τωρα μου εδωσαν ενα σλιγκ σαν αυτο που εχω δωσει σε μια φιλη και θα ξεκινησω να την βαζω μεσα. Αυτο το σλινγκ που εχω ειναι για μωρακια που καθονται και κρατανε το κεφαλι της ... τουλαχιστον 6 μηνων ... αυτο που μου εδωσε η φιλη νομιζω οτι κανει και για τωρα.

Για τον ορο που γραφετε ... το μωρο χρειαζεται να ειναι στο πλαι ... βαζεις τον ορο απο το ρουθουνι που ειναι στην πανω μερια για να βγει απο αυτο που ειναι στην κατω μερια.

Το ποσιμο εμβολιο για την γαστρεντεριτιδα το κανατε; Εμεις πηγαμε στον γιατρο για το 3ο εμβολιο στους 4,5 μηνες και ειμασταν οριακα κι επιλεξαμε να μην το κανουμε.

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γιούχου! 

Εμείς στις εξόδους μας έχουμε τον μάρσιπο μαι ται που είναι σούπερ!  Είχα και εγώ τον σλινγκ αλλά μου ποναει πολύ η πλάτη.  Στο καρότσι δεν την βάζω σχεδόν καθόλου... χεχεχε την θέλω όλο αγκαλιά, ίσως επειδή προσπαθούσα και πολύ καιρό να κάνω ένα μωράκι τώρα δεν θέλω να την αφήσω. ...

Σοφάκι συνφωνω με σενα. Και εγώ τώρα το απολαμβάνω το μωράκι. Με την μεγάλη δεν ήμουν έτσι!  Αχ και δεν θέλω να μεγαλώσει,  είναι τόσο γλυκά τώρα από έχει ανάγκη την μαμά της!

Από πιπίλα και εμείς τζίφος. Την διώχνει με αηδια! Χαχαχα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...