Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@KarMar84 σκέφτομαι πως εμένα που δεν τρώει καθόλου μπορεί με κι.ματακια να μου φάει. Αλλά φοβάμαι... αν το κάτσει στο λαιμο; πως σου έχει πει να το κανεις; θα της δίνεις δλδ μικρά κομμάτια κρέας μπρόκολο κτλ; 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

@KarMar84 σκέφτομαι πως εμένα που δεν τρώει καθόλου μπορεί με κι.ματακια να μου φάει. Αλλά φοβάμαι... αν το κάτσει στο λαιμο; πως σου έχει πει να το κανεις; θα της δίνεις δλδ μικρά κομμάτια κρέας μπρόκολο κτλ; 

Ξανά πετάγομαι ..!! Κ εμένα το μωρό δεν έτρωγε καθόλου τα αλεσμένα κ ξεκίνησα κ του έδινα κομμάτια .. τώρα είναι εφταμιση μηνών κ τρώει κ το μήλο σε κυβακια ..στην αρχή τα φρούτα πχ μπανάνα κ αχλάδι ( να είναι ώριμο καλά ) το εκοβα σε κυβακια κ τα πατάτα με το χέρι μου κ έλιωναν κ του τα έδινα τα φαγητό το μεσημεριανό είναι ποιο εύκολο πιστεύω γιατί είναι Ίδη βρασμένα κ είναι ποιο μαλακά δλδ το μπρόκολο αν το βράσεις καλά κ του το δώσεις λιώνει κατευθείαν στο στόμα .. 

Βέβαια είναι κ στο μωρό τι προτιμάει στο μωρό μου  όταν του κάτσει κάτι στο λαιμό βήχει λίγο κ το ανεβάζει πάνω κ μασάει .. κ το άλλο που έκανα κ του άρεσε του έδωσα καρότο ( όχι βρασμένο ) τριμμένο στο τρίφτη κ του άρεσε πολύ κ το λάχανο το ίδιο 

  • Μου αρέσει 2

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Ξανά πετάγομαι ..!! Κ εμένα το μωρό δεν έτρωγε καθόλου τα αλεσμένα κ ξεκίνησα κ του έδινα κομμάτια .. τώρα είναι εφταμιση μηνών κ τρώει κ το μήλο σε κυβακια ..στην αρχή τα φρούτα πχ μπανάνα κ αχλάδι ( να είναι ώριμο καλά ) το εκοβα σε κυβακια κ τα πατάτα με το χέρι μου κ έλιωναν κ του τα έδινα τα φαγητό το μεσημεριανό είναι ποιο εύκολο πιστεύω γιατί είναι Ίδη βρασμένα κ είναι ποιο μαλακά δλδ το μπρόκολο αν το βράσεις καλά κ του το δώσεις λιώνει κατευθείαν στο στόμα .. 

Βέβαια είναι κ στο μωρό τι προτιμάει στο μωρό μου  όταν του κάτσει κάτι στο λαιμό βήχει λίγο κ το ανεβάζει πάνω κ μασάει .. κ το άλλο που έκανα κ του άρεσε του έδωσα καρότο ( όχι βρασμένο ) τριμμένο στο τρίφτη κ του άρεσε πολύ κ το λάχανο το ίδιο 

Και το κρεας σε κομματια; μπανάνα που να την έχω λιώσει εγώ με το χερι, του έχω δώσει όπως και κολοκυθακι και έφαγε αλλά ελάχιστη ποσότητα. Αλλά κρέας πχ φοβάμαι η μήλο που είναι σκληρό.δεν υπάρχει ο κίνδυνος πνιγμού; ξερουν να το διαχειρίζονται; 

Του έδωσα γιαούρτι κορίτσια και έκανε σαν τρελός. Επιτέλους βρέθηκε κάτι που να του αρέσει. Εντάξει στον 7ο γιαούρτι ε είμαστε πάρα 5 ημέρες 7μηνων. Αλλά πρώτη φορά τον είδα να ανοίγει διάπλατα το στόμα. Και το αβοκάντο λατρεύει τίποτε άλλο. Μπορεί να φάει ένα αβοκάντο μόνος του αλλά μου είπαν ότι δεν κάνει πολύ αβοκάντο λόγω ω6 και ω9.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Και το κρεας σε κομματια; μπανάνα που να την έχω λιώσει εγώ με το χερι, του έχω δώσει όπως και κολοκυθακι και έφαγε αλλά ελάχιστη ποσότητα. Αλλά κρέας πχ φοβάμαι η μήλο που είναι σκληρό.δεν υπάρχει ο κίνδυνος πνιγμού; ξερουν να το διαχειρίζονται; 

Του έδωσα γιαούρτι κορίτσια και έκανε σαν τρελός. Επιτέλους βρέθηκε κάτι που να του αρέσει. Εντάξει στον 7ο γιαούρτι ε είμαστε πάρα 5 ημέρες 7μηνων. Αλλά πρώτη φορά τον είδα να ανοίγει διάπλατα το στόμα. Και το αβοκάντο λατρεύει τίποτε άλλο. Μπορεί να φάει ένα αβοκάντο μόνος του αλλά μου είπαν ότι δεν κάνει πολύ αβοκάντο λόγω ω6 και ω9.

Κ εμένα δε τρώει μεγάλες ποσότητες πιστεύω είναι λογικό κουράζονται σε αυτές τις ηλικίες κ σημασια πιστεύω έχει να δοκιμάζουν γεύσεις στην ηλικία που είναι τώρα όχι τόσο να τρώνε ποσότητα πιστεύω από τον 9 μήνα κ μετά να τρώνε καλύτερα το κρέας το κόβω με τα χέρια μου κ αυτό σε ίνες κ του το δίνω αν κ πλέον το κατοπουλο το τρώει κανονικά σε μικρά κομμάτια εμένα δε τρώει πάλι ακόμα το γιαούρτι δείχνει να τον ξυνιζει 

Ανάλογα πως διαχειρίζεται πχ τη μπανάνα η το αβοκάντο που τρώει θα καταλάβεις πως διαχειρίζεται τη τροφη στο στόμα του κ αν πνηγεται ακόμα κ το μήλο αν είναι ώριμο κ το πατήσεις με τα χέρια σου λίγο λιώνει. Εμένα πλέον το τρώει χωρίς να το πατάω πραγματικά είναι τρομερό πως μπορουν να επεξεργαστούν τη τροφή στο στόμα τους ..!!!!

  • Μου αρέσει 2

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , xaroumenh mama είπε:

Κ εμένα δε τρώει μεγάλες ποσότητες πιστεύω είναι λογικό κουράζονται σε αυτές τις ηλικίες κ σημασια πιστεύω έχει να δοκιμάζουν γεύσεις στην ηλικία που είναι τώρα όχι τόσο να τρώνε ποσότητα πιστεύω από τον 9 μήνα κ μετά να τρώνε καλύτερα το κρέας το κόβω με τα χέρια μου κ αυτό σε ίνες κ του το δίνω αν κ πλέον το κατοπουλο το τρώει κανονικά σε μικρά κομμάτια εμένα δε τρώει πάλι ακόμα το γιαούρτι δείχνει να τον ξυνιζει 

Ανάλογα πως διαχειρίζεται πχ τη μπανάνα η το αβοκάντο που τρώει θα καταλάβεις πως διαχειρίζεται τη τροφη στο στόμα του κ αν πνηγεται ακόμα κ το μήλο αν είναι ώριμο κ το πατήσεις με τα χέρια σου λίγο λιώνει. Εμένα πλέον το τρώει χωρίς να το πατάω πραγματικά είναι τρομερό πως μπορουν να επεξεργαστούν τη τροφή στο στόμα τους ..!!!!

Το αβοκάντο το τρώει σε κομμάτια αλλά είναι σαν βούτυρο. Οπότε δεν του είναι δύσκολο. Θα δοκιμάσω ίνες από το κρέας όπως λες για να δω πως  θα αντιδράσει. Η κόρη μου ήταν το αντίθετο. Λάτρευε αλεσμενο και μόλις άρχισα να της δίνει κομμάτια (κάπου στον 9ο νομιζω) σταμάτησε να τρώει... Τώρα ο γιος γενικά δεν τρώει .  Αλλά ίσως να του τα δώσω σε μικρά κομμάτια να ξεκινήσει. Ο φόβος θα υπάρχει βέβαια μην μου πνιγεί.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

@KarMar84 σκέφτομαι πως εμένα που δεν τρώει καθόλου μπορεί με κι.ματακια να μου φάει. Αλλά φοβάμαι... αν το κάτσει στο λαιμο; πως σου έχει πει να το κανεις; θα της δίνεις δλδ μικρά κομμάτια κρέας μπρόκολο κτλ; 

Δεν το συζητήσαμε ακόμα με λεπτομέρειες αλλά μου είπε απλά ότι δίνεις μεγάλα κομμάτια (αν θυμάμαι καλά), καλά βρασμενα ή πολύ μαλακά... 

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@2angels συμφωνώ με @xaroumenh mama όταν ξεκινήσει το στοματικό στάδιο, η αποστείρωση δεν έχει κανένα νόημα. Εμένα μου είχε πει κάπου στον 4ο μήνα να σταματήσω αλλά από τον 3ο μήνα έβαζε τα πάντα στο στόμα οπότε κάπου στος 3μιση την σταμάτησα. Το 6μηνες το βρίσκω τραβηγμένο για μωρά σαν τον δικό μου. εμένα ήδη κυλιέται κάτω που είναι 6.

@katrin* δεν έχω καταλάβει βρε φιλενάδα μου! Της δίνεις κομματάκια αλλά δεν μασουλαει; δεν φοβαμαι; τι τα κάνει τα κομματια; γενικά δε φοβάσαι που ρης δίνεις κομμάτια;

Εχω φίλη μου που δίνει κομμάτια και δεν φοβάται. Εγώ με την μπανάνα που προανέφερα ήμουν από πάνω μου (για να μην πω παραλίγο να μπω εγώ στο στόμα του) μην τύχει και κόψει κομμάτι από την μπανάνα και το καταπιεί αμάσητο. Όσο για το blw έχεις δίκιο το περισσότερο κάτω στο πάτωμα καταλήγει συν ότι τα κάνουν όλα χάλια.

Κοτζάμ άντρα έχω φαρμακοτρίφτενα, όχι κορίτσι :razz: κρατάω εγώ την τροφή και εκείνος δείχνει ενδιαφέρον και έρχεται να δοκιμάσει...βέβαια τις περισσότερες φορές δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον και καταλήγουμε να τα τρώμε εμείς...σήμερα είχα μία μπανάνα στα χέρια και άρχισε να τη γλύφει, την τραβούσε μόνος του με τα χεράκια του και την έβαζε στο στόμα του κ λέμε με τον άντρα μου ώπα πήρε μπρος!μέχρι που έκοψε ένα μικρό κομματάκι (όσο το νύχι μας φαντάσου) και πήγε να το καταπιεί και πνίγηκε, έκανε εμετό και έβγαλε και όλο το γάλα που είχε πιει πιο πριν...αλλά το ίδιο έκανε και στην αρχή που του είχα δώσει μια δυο φορές αλεσμένα...με το που καταλάβαινε ότι δεν ήταν κάτι τελείως υγρό όπως το γάλα, το έβγαζε...γενικά δεν μου τρώει τίποτα...μόνο νεράκι πίνει ή ρουφάει κάνοντας θηλαστική κίνηση μανταρίνι/πορτοκάλι...έχω λίγο απογοητευτεί γτ η κόρη μου παρότι άργησε και εκείνη κανένα τριβδόμαδο να πάρει μπρος, εξελίχθηκε σε πολύ καλόφαγη και μέχρι δέκα μηνών έτρωγε τα πάντα σε κομμάτια...ο μικρός μου φαίνεται θα με παιδέψει...είναι ήδη 7 μηνών και δεν έχει φάει τπτ ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , katrin* είπε:

Κοτζάμ άντρα έχω φαρμακοτρίφτενα, όχι κορίτσι :razz: κρατάω εγώ την τροφή και εκείνος δείχνει ενδιαφέρον και έρχεται να δοκιμάσει...βέβαια τις περισσότερες φορές δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον και καταλήγουμε να τα τρώμε εμείς...σήμερα είχα μία μπανάνα στα χέρια και άρχισε να τη γλύφει, την τραβούσε μόνος του με τα χεράκια του και την έβαζε στο στόμα του κ λέμε με τον άντρα μου ώπα πήρε μπρος!μέχρι που έκοψε ένα μικρό κομματάκι (όσο το νύχι μας φαντάσου) και πήγε να το καταπιεί και πνίγηκε, έκανε εμετό και έβγαλε και όλο το γάλα που είχε πιει πιο πριν...αλλά το ίδιο έκανε και στην αρχή που του είχα δώσει μια δυο φορές αλεσμένα...με το που καταλάβαινε ότι δεν ήταν κάτι τελείως υγρό όπως το γάλα, το έβγαζε...γενικά δεν μου τρώει τίποτα...μόνο νεράκι πίνει ή ρουφάει κάνοντας θηλαστική κίνηση μανταρίνι/πορτοκάλι...έχω λίγο απογοητευτεί γτ η κόρη μου παρότι άργησε και εκείνη κανένα τριβδόμαδο να πάρει μπρος, εξελίχθηκε σε πολύ καλόφαγη και μέχρι δέκα μηνών έτρωγε τα πάντα σε κομμάτια...ο μικρός μου φαίνεται θα με παιδέψει...

Αχαχαχ sorry βρε κορίτσι! Είμαστε τόσες εδώ που μπερδευομαι! Και η κόρη σου από την αρχή κομμάτια; Ή αλήθεια είναι τότε που του είχα δώσει όλη την μπανάνα και εκείνος την πιπιλαγε, όταν άρχισε να την πιπιλαει με πολύ μανία την τράβηξα από το στόμα του και έλειπε ένα κομμάτι όχι πολύ μικρό μάλιστα. Τρόμαξα μόλις το είδα αλλά αφού ανεπνεε άρχισα να αναπνέω κι εγώ ξανά.

Φετα πορτοκάλι εννοεις; Κι εγώ.σημερα του.εδωσα πορτοκαλί αλλά σε ποτήρι. Ήπιε λίγο. Θα δοκιμάσω να του δώσω και σε φέτα αύριο


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Αχαχαχ sorry βρε κορίτσι! Είμαστε τόσες εδώ που μπερδευομαι! Και η κόρη σου από την αρχή κομμάτια; Ή αλήθεια είναι τότε που του είχα δώσει όλη την μπανάνα και εκείνος την πιπιλαγε, όταν άρχισε να την πιπιλαει με πολύ μανία την τράβηξα από το στόμα του και έλειπε ένα κομμάτι όχι πολύ μικρό μάλιστα. Τρόμαξα μόλις το είδα αλλά αφού ανεπνεε άρχισα να αναπνέω κι εγώ ξανά.

Φετα πορτοκάλι εννοεις; Κι εγώ.σημερα του.εδωσα πορτοκαλί αλλά σε ποτήρι. Ήπιε λίγο. Θα δοκιμάσω να του δώσω και σε φέτα αύριο

χαχαχα δεν πειράζει!!!όχι, στην κόρη μου είχα δώσει αλεσμένα στην αρχή, αλλά επειδή δεν έδειχνε ενδιαφέρον της τα πάταγα με το πιρούνι και πολύ γρήγορα καταλάβαμε ότι τα ήθελε όλα σε κανονική μορφή οπότε μας καθοδήγησε μόνη της...ο μικρός τώρα δεν δείχνει ενδιαφέρον για καμία τροφή προς το παρόν...πορτοκάλι φέτα ναι...το έκοψα λίγο την άκρη και εκείνος ρουφούσε το ζουμί...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Τρόμαξα μόλις το είδα αλλά αφού ανεπνεε άρχισα να αναπνέω κι εγώ ξανά.

Αχαχαχαχ... Πόσες φορές κρατάω την ανάσα μου μέχρι να δω ότι αναπνέει... 

Εμάς κόβει κ κάτι μεγάλα κομμάτια. Αλλά τα διαχειρίζεται. Είτε κόβοντας τα κ βγάζει το περίσσιο ή το κατεβάζει όλο.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, agapi27 είπε:

Αχαχαχαχ... Πόσες φορές κρατάω την ανάσα μου μέχρι να δω ότι αναπνέει... 

Εμάς κόβει κ κάτι μεγάλα κομμάτια. Αλλά τα διαχειρίζεται. Είτε κόβοντας τα κ βγάζει το περίσσιο ή το κατεβάζει όλο.

Μπράβο αγάπη, δηλαδή αλεσμενα τέλος? Με την απόχη πως πας? Οι πάνες του μικρού έφτιαξαν? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Οπως συνηθως ... ξημερωματα σας γραφω ... Αλλα δεν εχει και πολλη ωρα που κοιμηθηκε η μικρη ..

Να σας ενημερωσω οτι σημερα της δωσαμε καροτο με αστρακι ... Μην φανταστειτε τρελη ποσοτητα ... Ενα καροτο και 1 κουταλια της σουπας (πριν το βρασιμο) αστρακι ... Σε κρεμωδες υφη και ΝΑΙ ΝΑΙ ... το εφαγε ολο! Σα να κανουμε κατι με το ζυμαρικο! Και μετα της δωσαμε γαλα στο επομενο γευμα ... Καπου 3-4 ωρες μετα! Ενω μεχρι χθες της εδινα στην μια ωρα γιατι γκρινιαζε ... Το πρωι με το καλο θα δοκιμασω να της δωσω μπανανα ...

Τελειωσα και μια δουλεια που ειχε σημερα προθεσμια κι εχω λιγο ξαλαφρωσει ας πουμε ... Γενικα, δεν τις μπορω καθολου τις προθεσμιες! Και με την δουλεια μας ... αλλο τιποτα! χαχα!

Εχω ακομη πολλα να κανω αλλα νομιζω οτι το σημερινο ηταν που με βαρυνε πολυ, γιατι νιωθω πολυ καλυτερα ...

Ξεκινησα να βλεπω και στο netflix τον 3ο κυκλο απο αγαπημενη σειρα που περιμενα πως και πως να βγει ... Travellers ... Μου αρεσει ο πρωταγωνιστης ... Τον ειχα δει σε μια σειρα που νομιζω επαιζε σε ενα απο τα ελευθερα καναλια, Inception. Μου αρεσουν οι ταινιες επιστημονικης φαντασιας. Εχουμε nova για τα αθλητικα, και τωρα στις γιορτες δινουν προσβαση στα καναλια των ταινιων και στην ταινιοθηκη τους ... κι εχω παθει ενα σοκ με το ποσες ταινιες κυκλοφορουν και ποσες θελω να δω ... Καποτε ημουν ταινιοφαγος ... Δεν υπηρχε νεα ταινια που να μην ηξερα ή να ειχα δει αν ηταν του γουστου μου. Τωρα πληρει αγνοια! Και βιβλια διαβαζα ακομη πιο καποτε ... αλλα παει και αυτο ... Τωρα μπορω να πω οτι ξερω καποιες σειρες, αρκετα σχεδια που κυκλοφορουν για βελονακι ... κι απεξω τα επεισοδια απο τα παιδικα που βλεπει ο γιος μου ... και ποια βιβλια εχουμε στην παιδικη βιβλιοθηκη μας! χαχα! 

 

 

Ξεχασα να πω ... εκανα μολις μια αναδρομη ποτε εγραψα τελευταια φορα ....

Πηγανε στον παιδιατρο για εμβολιο την Πεμπτη ... Θα 10 μερες η μικρη θα γινοταν 7 μηνων. Καναμε το εμβολιο που πρεπει να γινει κανονικα στους 6 μηνες ... Ειμαι πισω  βδομαδες σχεδον και νομιζω οτι ετσι που παω θα φτασω να ειμαι μηνα ... Ευτυχως που καπου σταματανε να ειναι καθε μηνα οποτε εκει θα προλαβω θελω να πιστευω τις ημερομηνιες ...

Η μικρη εφτασε τους 71 ποντους ... Πηρε 1 ποντο απο εναν μηνα πριν που μας ειχε δει στις 14/11 και απο κιλα εφτασε μονο τα 7460! Απογοητευτηκα γιατι πεφτει στην καμπυλη της στο βαρος ... 2η συνεχομενη φορα! Οποτε ειπε να ξεκινησουμε με φρουτα το πρωι και με τραχανα το απογευμα ή γιαουρτι στραγγιστο ... Και το μεσημεριανο θα εχει και κοτοπουλο και ζυμαρικα ... Με διαβεβαιωσε οτι δεν χρειαζεται να ανησυχω για το βαρος κι οτι σιγουρα θα παρει με αυτη την διατροφη ... Και οτι δεν κανει να πινει μονο γαλα γιατι δεν θα παρει τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεται! Οπως καταλαβαινετε, εγω ανησυχω! Και η αληθεια ειναι οτι με βαση το βαρος της και την οχι αυξηση του οπως θα επρεπε δειχνει οτι μονο το γαλα δεν φτανει! Οποτε για αυτο κι εγω χαρηκα που τοσο εφαγε το μεσημερινο σημερα .. Σκεφτομαι οτι μαλλον πηρε μπρος ... 

Για τα φρουτα, εκτος απο την μπανανα, για μηλο και αχλαδι ειπε να τα βραζω 15-30 λεπτα πρωτα. Μπανανα-Μηλο-Αχλαδι-Ακτινιδιο-Αβοκαντο ... Με αυτη την σειρα να δωσω ειπε ...

3 μερες να δινω μοσχαρι, 3 κοτοπουλο και 1 μονο λαχανικα. 

Απο ζυμαρικα να δωσω αστρακι, κριθαρακι και χυλοπιτα.

Στο γιαουρτι αν θελω να βαλω φρουτο μεσα ... 

Σιγα σιγα θα ξεκινησω ... Ειναι που παμε και διακοπες και ολα μαζι δεν τα μπορω ... Στα πεθερικα μου θα παμε, αλλα ολα ειναι δυσκολα οταν δεν εισαι σπιτι σου οσο φιλοξενο να ναι και το σπιτι που πας ... Βεβαια στο εξοχικο του μπαμπα μου νιωθω οτι παω στο δικο μου εξοχικο ... Ισως να ναι που ξερω οτι ολο θα ειμαστε εξω και θα θελουμε να δουμε κοσμο, φιλους και συγγενεις ... Ενω το καλοκαιρι στο εξοχικο αραζω και παμε για μπανιο ... Να φανταστειτε οτι μπορει να μην παμε ουτε βολτα στο διπλανο χωριο ... 

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Μπράβο αγάπη, δηλαδή αλεσμενα τέλος? Με την απόχη πως πας? Οι πάνες του μικρού έφτιαξαν? 

Δίνω κ αλεσμένα,γιατί κ εγώ δεν έχω πολλη υπομονή. Άλλαζα 3 φορές την ημέρα ρούχα. Και θέλω να είμαι σίγουρη ότι τρώει καλά γιατι είχαμε πέσει καμπύλη τους προηγούμενους μήνες. Οι πάνες είχαν φτιάξει,αλλά 2 μέρες τώρα ξαναείδα λίγο βλέννη. Δεν το θεωρεί σημαντικό ο γιατρος. Μόνο την εμφάνιση αίματος θεωρεί.Ξεκίνησα πρόβειο-κατσικισιο γιαούρτι εγώ,να δούμε πως θα το δεχτεί κ αργότερα θα ξεκινήσω κ στον ίδιο εισαγωγή. Νομίζω ότι είναι νωρίς,αλλά ακολουθώ τις οδηγίες του παιδιάτρου. Αφού ολοκληρώσω το γιαούρτι,θα κάνω εισαγωγή κ το αβγό. 

Θα δούμε...

 


jfgBp3.png
Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2018 at 12:22 ΠΜ, mamSof είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Οπως συνηθως ... ξημερωματα σας γραφω ... Αλλα δεν εχει και πολλη ωρα που κοιμηθηκε η μικρη ..

Να σας ενημερωσω οτι σημερα της δωσαμε καροτο με αστρακι ... Μην φανταστειτε τρελη ποσοτητα ... Ενα καροτο και 1 κουταλια της σουπας (πριν το βρασιμο) αστρακι ... Σε κρεμωδες υφη και ΝΑΙ ΝΑΙ ... το εφαγε ολο! Σα να κανουμε κατι με το ζυμαρικο! Και μετα της δωσαμε γαλα στο επομενο γευμα ... Καπου 3-4 ωρες μετα! Ενω μεχρι χθες της εδινα στην μια ωρα γιατι γκρινιαζε ... Το πρωι με το καλο θα δοκιμασω να της δωσω μπανανα ...

Τελειωσα και μια δουλεια που ειχε σημερα προθεσμια κι εχω λιγο ξαλαφρωσει ας πουμε ... Γενικα, δεν τις μπορω καθολου τις προθεσμιες! Και με την δουλεια μας ... αλλο τιποτα! χαχα!

Εχω ακομη πολλα να κανω αλλα νομιζω οτι το σημερινο ηταν που με βαρυνε πολυ, γιατι νιωθω πολυ καλυτερα ...

Ξεκινησα να βλεπω και στο netflix τον 3ο κυκλο απο αγαπημενη σειρα που περιμενα πως και πως να βγει ... Travellers ... Μου αρεσει ο πρωταγωνιστης ... Τον ειχα δει σε μια σειρα που νομιζω επαιζε σε ενα απο τα ελευθερα καναλια, Inception. Μου αρεσουν οι ταινιες επιστημονικης φαντασιας. Εχουμε nova για τα αθλητικα, και τωρα στις γιορτες δινουν προσβαση στα καναλια των ταινιων και στην ταινιοθηκη τους ... κι εχω παθει ενα σοκ με το ποσες ταινιες κυκλοφορουν και ποσες θελω να δω ... Καποτε ημουν ταινιοφαγος ... Δεν υπηρχε νεα ταινια που να μην ηξερα ή να ειχα δει αν ηταν του γουστου μου. Τωρα πληρει αγνοια! Και βιβλια διαβαζα ακομη πιο καποτε ... αλλα παει και αυτο ... Τωρα μπορω να πω οτι ξερω καποιες σειρες, αρκετα σχεδια που κυκλοφορουν για βελονακι ... κι απεξω τα επεισοδια απο τα παιδικα που βλεπει ο γιος μου ... και ποια βιβλια εχουμε στην παιδικη βιβλιοθηκη μας! χαχα! 

 

 

Ξεχασα να πω ... εκανα μολις μια αναδρομη ποτε εγραψα τελευταια φορα ....

Πηγανε στον παιδιατρο για εμβολιο την Πεμπτη ... Θα 10 μερες η μικρη θα γινοταν 7 μηνων. Καναμε το εμβολιο που πρεπει να γινει κανονικα στους 6 μηνες ... Ειμαι πισω  βδομαδες σχεδον και νομιζω οτι ετσι που παω θα φτασω να ειμαι μηνα ... Ευτυχως που καπου σταματανε να ειναι καθε μηνα οποτε εκει θα προλαβω θελω να πιστευω τις ημερομηνιες ...

Η μικρη εφτασε τους 71 ποντους ... Πηρε 1 ποντο απο εναν μηνα πριν που μας ειχε δει στις 14/11 και απο κιλα εφτασε μονο τα 7460! Απογοητευτηκα γιατι πεφτει στην καμπυλη της στο βαρος ... 2η συνεχομενη φορα! Οποτε ειπε να ξεκινησουμε με φρουτα το πρωι και με τραχανα το απογευμα ή γιαουρτι στραγγιστο ... Και το μεσημεριανο θα εχει και κοτοπουλο και ζυμαρικα ... Με διαβεβαιωσε οτι δεν χρειαζεται να ανησυχω για το βαρος κι οτι σιγουρα θα παρει με αυτη την διατροφη ... Και οτι δεν κανει να πινει μονο γαλα γιατι δεν θα παρει τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεται! Οπως καταλαβαινετε, εγω ανησυχω! Και η αληθεια ειναι οτι με βαση το βαρος της και την οχι αυξηση του οπως θα επρεπε δειχνει οτι μονο το γαλα δεν φτανει! Οποτε για αυτο κι εγω χαρηκα που τοσο εφαγε το μεσημερινο σημερα .. Σκεφτομαι οτι μαλλον πηρε μπρος ... 

Για τα φρουτα, εκτος απο την μπανανα, για μηλο και αχλαδι ειπε να τα βραζω 15-30 λεπτα πρωτα. Μπανανα-Μηλο-Αχλαδι-Ακτινιδιο-Αβοκαντο ... Με αυτη την σειρα να δωσω ειπε ...

3 μερες να δινω μοσχαρι, 3 κοτοπουλο και 1 μονο λαχανικα. 

Απο ζυμαρικα να δωσω αστρακι, κριθαρακι και χυλοπιτα.

Στο γιαουρτι αν θελω να βαλω φρουτο μεσα ... 

Σιγα σιγα θα ξεκινησω ... Ειναι που παμε και διακοπες και ολα μαζι δεν τα μπορω ... Στα πεθερικα μου θα παμε, αλλα ολα ειναι δυσκολα οταν δεν εισαι σπιτι σου οσο φιλοξενο να ναι και το σπιτι που πας ... Βεβαια στο εξοχικο του μπαμπα μου νιωθω οτι παω στο δικο μου εξοχικο ... Ισως να ναι που ξερω οτι ολο θα ειμαστε εξω και θα θελουμε να δουμε κοσμο, φιλους και συγγενεις ... Ενω το καλοκαιρι στο εξοχικο αραζω και παμε για μπανιο ... Να φανταστειτε οτι μπορει να μην παμε ουτε βολτα στο διπλανο χωριο ... 

 

Καλημέρα...

Και εμείς που είχαμε πάει 5.5 μηνών δεν πήρε όσο βάρος παίρνει συνήθως...πήγε 7.600.

Πήρε όμως ύψος...ήταν τότε 69 εκατοστά!

Δεν νομίζω πως σε αυτή τη φάση πρέπει να ανησυχούμε τόσο για το βάρος...όπως είπε και η παιδίατρος σχετίζεται και με το μεταβολισμό πλέον..

Εμένα τρώει γενικά. Πολύ!

Όλο το φαγητό...

Πολύ γάλα...

Και όμως δεν πήρε πολύ βάρος.

Θα είναι στυλακια!!!!


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...