Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!! Σαν ψέμματα μου φαίνεται που σε 4 μέρες είναι Χριστούγεννα...δεν έχω καταλάβει τπτ απολύτως...

Σε άλλα νέα έκανα χαζομάρα με το μωρό...επειδή του άρεσε το φαγητό παρασύρθηκα και έφαγε και μεγάλες ποσότητες (ένα μπολάκι δλδ) αλλά και έβαλα περισσότερο κρέας απόσο είδα χθες το βράδυ οτι θα πρεπε..το αποτέλεσμα να γυρνάει γύρω γύρω όλο το βράδυ και να ξυπνάει κάθε μια ώρα..το πρωί ζοριζόταν..ευτυχώς που απο εχθές το βράδυ μου κοψε και έβαλα μερικά δαμάσκηνα σε λίγο νερό να μουλιάσουν και του έδωσα να πιει λίγο ζουμί..και έβαλα για πρωινό δαμάσκηνο με αχλάδι...περιττό να σας πω οτι μετά απο καμια ώρα που ήπιε λίγο από το ζουμί (είναι και η ώρα που ενεργείται γενικά εκεί το πρωί) έκλαιγε λες και το σφάζουν το παιδί...το λυπήθηκε η ψυχή μου...εχθές του έδωσα μόνο αχλάδι όλη μερα και το ριξα στο θηλασμό μπας και στρώσει το έντερο του..αλλά επειδή γκρίνιαζε γιατί έχει μάθει να τρώει και το μεσημέρι του έφτιαξα σήμερα ένα νερουλό πράγμα με κολοκύθι, καρότο, ζωμό απο κουνέλι και λάδι..και έβαλα για να κρυώσει λίγο επειδή πείναγε και από αυτό το δαμασκηνοζούμι...απαίσιοοοοοοοοοο κορίτσια...έφαγε ο δόλιος όμως λίγο πριν κοιμηθεί για μεσημέρι..θα δω αν θα φάει και όταν ξυπνήσει...έχει κάνει 2 φορές από το πρωί αλλά τα βγάζει λίγα λίγα (συγγνώμη για τη περιγραφή) μάλλον και ζορίζεται ο φουκαράς..

το απόγευμα έχουμε και παιδίατρο για τη 2η δόση του πνευμονιόκοκκου..είδα που γράφατε πιο πριν πως είστε πίσω μερικές..κι εμείς το ίδιο..κοντά ένα μήνα πίσω μείναμε από τότε που αρρώστησε..αλήθεια πότε αρχίζουν να μειώνοναι οι μηνιαίες επισκέψεις στον παιδίατρο; και τα μηνιαία εμβόλια; πολλά λεφτά βρε παιδιά..καλά να ναι τα βλαστάρια μας βέβαια πάνω απ όλα..αλλά πολλά τα έξοδα..ευτυχώς που στις επανεκτιμήσεις (Αν αρρωστήσει δλδ και τον έχει δει ήδη μία φορά) η δικιά μας δεν παίρνει λεφτά.δεν ξέρω γενικά κατά πόσο το κάνουν έτσι...

σε λίγο καιρό θα ταξιδέψουμε κιόλας και έχω αγχωθεί για το τι θα πρέπει να κουβαλήσω μαζί..θέλω να αποφύγω και το καρότσι και τα μη απαραίτητα πράγματα που μπορούν να μας δανείσουν εκεί που θα πάμε, γιατί θα ταξιδέψουμε με αεροπλάνο και ότι μπορώ να αποφύγω να κουβαλήσω θα το αποφύγω..έχει ταξιδέψει καμία με το μωρό με αεροπλάνο;; φοβαμαι μη του χαλάσει και η ρουτίνα που με τόσο κόπο φτιάχνω 2 βδομάδες τώρα γιατί θα λείψουμε 5 μέρες..και θα είμαστε και πολύ έξω και δεν ξέρω κατά πόσον θα επανέλθει όταν επιστρέψουμε στα φυσιολογικά του...όταν ήταν 3 μηνών είχαμε πάει 10 μέρες στην ιδιαίτερη πατρίδα του άντρα μου αλλά τότε δεν πολυκαταλάβαινε κιόλας..σκεφτείτε οτι είχαμε μείνει σε ένα airbnb με πισίνα και δεν του κανε καθόλου αίσθηση..χαχαχ καμία σχέση οι αντιδράσεις τους όμως μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα!! είναι παιδάκι τώρα όπως λένε και οι γύρω μου και ο άντρας μου!!  εσάς τι κάνουν τα μικρά σας; έχουν πει καμιά λεξούλα; μπουσουλάει κανένα; 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , evaki_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Σαν ψέμματα μου φαίνεται που σε 4 μέρες είναι Χριστούγεννα...δεν έχω καταλάβει τπτ απολύτως...

Σε άλλα νέα έκανα χαζομάρα με το μωρό...επειδή του άρεσε το φαγητό παρασύρθηκα και έφαγε και μεγάλες ποσότητες (ένα μπολάκι δλδ) αλλά και έβαλα περισσότερο κρέας απόσο είδα χθες το βράδυ οτι θα πρεπε..το αποτέλεσμα να γυρνάει γύρω γύρω όλο το βράδυ και να ξυπνάει κάθε μια ώρα..το πρωί ζοριζόταν..ευτυχώς που απο εχθές το βράδυ μου κοψε και έβαλα μερικά δαμάσκηνα σε λίγο νερό να μουλιάσουν και του έδωσα να πιει λίγο ζουμί..και έβαλα για πρωινό δαμάσκηνο με αχλάδι...περιττό να σας πω οτι μετά απο καμια ώρα που ήπιε λίγο από το ζουμί (είναι και η ώρα που ενεργείται γενικά εκεί το πρωί) έκλαιγε λες και το σφάζουν το παιδί...το λυπήθηκε η ψυχή μου...εχθές του έδωσα μόνο αχλάδι όλη μερα και το ριξα στο θηλασμό μπας και στρώσει το έντερο του..αλλά επειδή γκρίνιαζε γιατί έχει μάθει να τρώει και το μεσημέρι του έφτιαξα σήμερα ένα νερουλό πράγμα με κολοκύθι, καρότο, ζωμό απο κουνέλι και λάδι..και έβαλα για να κρυώσει λίγο επειδή πείναγε και από αυτό το δαμασκηνοζούμι...απαίσιοοοοοοοοοο κορίτσια...έφαγε ο δόλιος όμως λίγο πριν κοιμηθεί για μεσημέρι..θα δω αν θα φάει και όταν ξυπνήσει...έχει κάνει 2 φορές από το πρωί αλλά τα βγάζει λίγα λίγα (συγγνώμη για τη περιγραφή) μάλλον και ζορίζεται ο φουκαράς..

το απόγευμα έχουμε και παιδίατρο για τη 2η δόση του πνευμονιόκοκκου..είδα που γράφατε πιο πριν πως είστε πίσω μερικές..κι εμείς το ίδιο..κοντά ένα μήνα πίσω μείναμε από τότε που αρρώστησε..αλήθεια πότε αρχίζουν να μειώνοναι οι μηνιαίες επισκέψεις στον παιδίατρο; και τα μηνιαία εμβόλια; πολλά λεφτά βρε παιδιά..καλά να ναι τα βλαστάρια μας βέβαια πάνω απ όλα..αλλά πολλά τα έξοδα..ευτυχώς που στις επανεκτιμήσεις (Αν αρρωστήσει δλδ και τον έχει δει ήδη μία φορά) η δικιά μας δεν παίρνει λεφτά.δεν ξέρω γενικά κατά πόσο το κάνουν έτσι...

σε λίγο καιρό θα ταξιδέψουμε κιόλας και έχω αγχωθεί για το τι θα πρέπει να κουβαλήσω μαζί..θέλω να αποφύγω και το καρότσι και τα μη απαραίτητα πράγματα που μπορούν να μας δανείσουν εκεί που θα πάμε, γιατί θα ταξιδέψουμε με αεροπλάνο και ότι μπορώ να αποφύγω να κουβαλήσω θα το αποφύγω..έχει ταξιδέψει καμία με το μωρό με αεροπλάνο;; φοβαμαι μη του χαλάσει και η ρουτίνα που με τόσο κόπο φτιάχνω 2 βδομάδες τώρα γιατί θα λείψουμε 5 μέρες..και θα είμαστε και πολύ έξω και δεν ξέρω κατά πόσον θα επανέλθει όταν επιστρέψουμε στα φυσιολογικά του...όταν ήταν 3 μηνών είχαμε πάει 10 μέρες στην ιδιαίτερη πατρίδα του άντρα μου αλλά τότε δεν πολυκαταλάβαινε κιόλας..σκεφτείτε οτι είχαμε μείνει σε ένα airbnb με πισίνα και δεν του κανε καθόλου αίσθηση..χαχαχ καμία σχέση οι αντιδράσεις τους όμως μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα!! είναι παιδάκι τώρα όπως λένε και οι γύρω μου και ο άντρας μου!!  εσάς τι κάνουν τα μικρά σας; έχουν πει καμιά λεξούλα; μπουσουλάει κανένα; 

Και εμένα όταν ξεκίνησε να τρώει άρχισε λίγο να ζοριζεται και να κοκκινίζει αλλά τώρα καλύτερα της έχω βάλει μπρόκολο και τώρα σπανάκι...και αποφεύγω το μακαρονακι γιατί όταν της το έβαλα παρατήρησα ότι δυσκολευόταν περισσότερο...αν και μου είπε η παιδίατρος να βάζω ολικής ...(το κρέας μου είχε πει 25 γρ ψημένο δηλαδή 40 γρ ωμό και ή μερίδα φαγητού 125-150 γρ σύνολο) εμείς κάναμε το τελευταίο εμβόλιο 7 μηνών και τώρα πάλι 12 μηνών...αλλά θα πάμε 9 μηνων για ένα τσεκ....

Link to comment
Share on other sites

Άντε κορίτσια έρχονται Χριστούγεννα .

 

Εμείς αρρώστησαμε...η μικρή δηλαδή...

Πυρετό και τα σχετικά..μπούκωμα.

Εφιαλτικά βραδια.

Πολύ κλάμα και αϋπνία. Πέρασε γρήγορα και επανήλθε στο παλιό 10 με 7 ταισμα και 7 με 10...

Ευτυχώς...

Από λέξεις λέει μαμά...μπαμπά προσπαθει...μαμ όταν πεινάει.

Από κινητικά γενικά, ΔΕΝ...δεν μπουσουλαει φυσικά ούτε καν γυρίζει ..μόνο στο πλάι και καταλάθος μπρούμυτα...

Κάθεται αλλά πέφτει...

Σηκώνεται από μαξιλάρι...αυτά.

Έχει απόλυτη αίσθηση πλέον...δηλαδή υψώνω τόνο και κλαίει...με βλέπει από μακριά και ουρλιάζει...γενικά φαίνεται μαμακιας ακόμα...μέχρι να καταλάβει πως θα κάνει ότι θέλει το μπαμπά της...

Με βλέπει και γελάει πάντα...μου δίνει χέρια να την πάρω αγκαλιά...λέει όλη μέρα μαμά...μαμά...μαμά...μαμά...

Γενικά, προς το πάρον έχει μια μικρή προτίμηση.

Εσάς κάθονται χωρίς στήριξη;

Κάνατε κάτι για να τα βοηθησετε να μάθουν;

 

 

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

Εμείς ξεκινήσαμε χθες φρουτόκρεμα. Αργήσαμε λίγο με τις στερεές. Δεν τρώει ούτε κουταλιά. Εγώ του δίνω κι αυτός σπρώχνει την κρέμα με τη γλώσσα του. Σε 10 μέρες θα φάμε απογευματινή κρέμα και σε επόμενες 10 μεσημεριανό.

Πήγαμε παιδίατρο, μια χαρά μας βρήκε. Κάναμε το εμβόλιο αλλά κοκκίνισε και πρήστηκε στο σημείο σε έκταση σαν μανταρίνι. Αναστατώθηκα εγώ γιατί δεν το είχα ξαναδεί τέτοιο πρήξιμο ούτε στο μωρό , ούτε στον μεγάλο ποτέ. Μου είπε ο γιατρός να βάζω αλουμινόνερο συνέχεια. Τουλάχιστον δε δείχνει να πονάει. Πάλι καλά!

Φαρμακοτρίφτενα εγώ όταν αδιαθέτησα δεν είχα προεόρτια. Απλά είδα λερωμένο το εσώρουχο και σκέφτηκα "μπα, καλωστην".

Ευάκι δε θέλω να σε αγχώσω, αλλά όταν είχαμε πάει (4 μηνών όντας ο μπέμπης) στο χωριό μου τις 2 πρώτες μέρες είχε μια ανησυχία. Καταρχάς κοίταζε γύρω του με γουρλωτά μάτια συνέχεια και ήθελε όλο αγκαλιά. Το βράδυ που τον κοιμίσαμε στην κούνια που είχε η γιαγιά, αφενός δεν κοιμήθηκε εύκολα, αφετέρου ξύπναγε το βράδυ πιο συχνά. Να σου πω όμως και το άλλο: Ο μεγάλος μου γιος δεν αντιδρούσε έτσι μωρό. Προσαρμοζόταν εύκολα σε ταξίδια και ξένα σπίτια. Μάλλον είναι στο παιδί.

Προσπαθεί να μπουσουλήσει, δεν τα καταφέρνει και βάζει τα κλάματα.

Τον βάζω να κάθεται με μαξιλάρια, αν τα πάρω γέρνει και πέφτει. Οπότε για να μην πέσει μάλλον γέρνει προς τα μπροστά ηθελημένα. 

Δε λέει λεξούλες. Απλά όταν γκαζώνει στο κλάμα νομίζω λέει "μαμάααααααα". 

Γελάει με τους πάντες και καταλαβαίνει πότε του μιλάνε και απαντάει με κραυγούλες.

Αν τον πάρει κάποιος αγκαλιά γυρίζει το κεφάλι του , με κοιτάζει και μου γελάει. Μέχρι ν αρχίσει να γκρινιάζει γιατι θέλει να τον πάρω.

Την πιπίλα τη βάζει μόνος του πια, μερικές φορές μπερδεύει το πάνω κάτω της. 

Link to comment
Share on other sites

@Afroditi85 κι εμένα ακόμα να έρθει και όσο περνούν οι μέρες είμαι όλο και πιο χάλια. Σήμερα με το που βάζω το μωρό στο στήθος πονάω αρκετά. Άντε να έρθει... Έχω ελπίδες ότι θα ηρεμήσω ορμονικα(Εκτός κι αν τρέφω αυταπάτες) τα περισσότερα κορίτσια μου είπαν ότι ένιωσαν καλύτερα όταν επιτέλους τους ήρθε περίοδος.

Βρε κορίτσια σε όλες τρώνε τα μωράκια σας;;; φτου φτου ζηλεύω. Εμένα τίποτα ακόμα ο άτιμος. Μόνο λίγο φρουτοκρεμα τίποτε άλλο. Ειδικά εσένα που ήπιε ζουμι από δαμάσκηνα @evaki_ ούτε εγώ δεν θα έπινα αχαχααχ

  • Χαχα 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες Ιουνίου και Μαΐου  (μιας κ αυτοπροσκληθηκαμε εμείς του Μαΐου εδώ χαχα)...εμένα δεν τρώει τίποτα!!!στεναχωριεμαι που σπρώχνει το χέρι για να μν του πλησιάσω το φαγητό προς το στόμα του...τι θα κάνω δεν ξέρω...του δίνω χρόνο και βλέπουμε...πιστεύω κάποια στιγμή να πάρει μπρος...εννοείται ότι δεν μαγειρευω για το μωρό γτ θα τα πετούσα,απλά όταν τρώω κανένα φρούτο ή κάτι κατάλληλο για το μωρό του προσφέρω αλλά αυτός αρνείται να ανοίξει και το στόμα ακόμα...

κατά τ άλλα όλη την ώρα θέλει να τον έχω όρθιο στο χαλί κ να παίζει στον καναπέ ή στην κουζίνα της κόρης μου...εννοείται όλη τη μέρα είμαστε αγκαλιά σπάνια να κατσει στο jumberoo ή στο πάρκο...επίσης προσπαθεί να πιαστεί για να σηκωθεί και μόνος του...οι του Ιουνίου μν αγχωθειτε είναι αρχές Μαΐου ο δικός μου οπότε σιγά σιγά θα ξεκινήσουν κ τα δικά σας να στέκονται! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, katrin* είπε:

Μανούλες Ιουνίου και Μαΐου  (μιας κ αυτοπροσκληθηκαμε εμείς του Μαΐου εδώ χαχα)...εμένα δεν τρώει τίποτα!!!στεναχωριεμαι που σπρώχνει το χέρι για να μν του πλησιάσω το φαγητό προς το στόμα του...τι θα κάνω δεν ξέρω...του δίνω χρόνο και βλέπουμε...πιστεύω κάποια στιγμή να πάρει μπρος...εννοείται ότι δεν μαγειρευω για το μωρό γτ θα τα πετούσα,απλά όταν τρώω κανένα φρούτο ή κάτι κατάλληλο για το μωρό του προσφέρω αλλά αυτός αρνείται να ανοίξει και το στόμα ακόμα...

κατά τ άλλα όλη την ώρα θέλει να τον έχω όρθιο στο χαλί κ να παίζει στον καναπέ ή στην κουζίνα της κόρης μου...εννοείται όλη τη μέρα είμαστε αγκαλιά σπάνια να κατσει στο jumberoo ή στο πάρκο...επίσης προσπαθεί να πιαστεί για να σηκωθεί και μόνος του...οι του Ιουνίου μν αγχωθειτε είναι αρχές Μαΐου ο δικός μου οπότε σιγά σιγά θα ξεκινήσουν κ τα δικά σας να στέκονται! 

Καλημέρα και εγώ μανούλα Μαΐου μήπως πρέπει να κάνεις μια δοκιμη και στο φαγητό σε μοσχαρακι σε ζωμό να δεις μήπως του αρέσει το φαγητό;Γιατί στα φρούτα είναι πιο δύσκολο να τους αρέσουν.εμεις μπούσουλαμε πιάνετε στη κούνια στο πάρκο παντού θέλει συνέχεια όρθια. Μια μέρα μου σηκώθηκε στη κούνια στα ξύλα τρελάθηκα δεν στέκετε δευτερόλεπτο πουθενά πρέπει να είμαι πάνω από το κεφάλι της συνέχεια . Ευτυχώς η γκρίνια  έχει ηρεμησει λιγάκι και παίζει και στο πάρκο με τα παιχνίδια της. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@katrin* Τελικά του δίνω κομμάτια!! Χθες έφαγε μια ολόκληρη μπανάνα έτσι!! Σκέφτομαι σήμερα να του φτιάξω ειδικά μπιφτέκια. Δεν θα βάλω αυγό εννοείται αλλά τον κιμά και τα λαχανικά και θα τα ψήσω. Μπορεί να το φάει άνετα σε κομμάτια το μπιφτέκι. Μπας και του αρέσει και τρώει κάτι... γιαούρτι του αρέσει αλλά χθες δεν έφαγε ούτε αυτό.. τι να πω.

Σας σηκώνονται κορίτσια ε; κι εγώ μανούλα Μαΐου είμαι. Η κόρη μου κάπου 7,5 σηκώθηκε και η γλυκιά μου δεν είχε γκρίνια πουθενά. Τώρα με τον μπεμπαρο περιμένω να γίνεται αντάρτης κάθε φορά που θα θέλει να σταθεί όρθιος.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alex. Arap είπε:

Καλημέρα και εγώ μανούλα Μαΐου μήπως πρέπει να κάνεις μια δοκιμη και στο φαγητό σε μοσχαρακι σε ζωμό να δεις μήπως του αρέσει το φαγητό;Γιατί στα φρούτα είναι πιο δύσκολο να τους αρέσουν.εμεις μπούσουλαμε πιάνετε στη κούνια στο πάρκο παντού θέλει συνέχεια όρθια. Μια μέρα μου σηκώθηκε στη κούνια στα ξύλα τρελάθηκα δεν στέκετε δευτερόλεπτο πουθενά πρέπει να είμαι πάνω από το κεφάλι της συνέχεια . Ευτυχώς η γκρίνια  έχει ηρεμησει λιγάκι και παίζει και στο πάρκο με τα παιχνίδια της. 

Έλα ξεκινήσατε μπουσουλημα!ουουου ποιος την πιάνει τώρα χιχι! Εμένα η κόρη μου μπουσουλησε 10 μηνών κ τον μικρό δεν τον βλέπω πρόθυμο...προτιμάει να είναι όρθιος...ρε συ μακάρι να ήταν τα φρούτα...ένα μήνα τον προσπαθούσα λαχανικά και κρέας...τπτ...τον ενοχλεί η υφή τους...δεν δέχεται φαγωσιμο...γι αυτό έχω απογοητευτεί...να μου έτρωγε έστω λίγο από κάτι...πραγματικά ας έτρωγε κ αλεσμενα...αλλά αυτός δεν θέλει τπτ...

πρίν από 12 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

@katrin* Τελικά του δίνω κομμάτια!! Χθες έφαγε μια ολόκληρη μπανάνα έτσι!! Σκέφτομαι σήμερα να του φτιάξω ειδικά μπιφτέκια. Δεν θα βάλω αυγό εννοείται αλλά τον κιμά και τα λαχανικά και θα τα ψήσω. Μπορεί να το φάει άνετα σε κομμάτια το μπιφτέκι. Μπας και του αρέσει και τρώει κάτι... γιαούρτι του αρέσει αλλά χθες δεν έφαγε ούτε αυτό.. τι να πω.

Σας σηκώνονται κορίτσια ε; κι εγώ μανούλα Μαΐου είμαι. Η κόρη μου κάπου 7,5 σηκώθηκε και η γλυκιά μου δεν είχε γκρίνια πουθενά. Τώρα με τον μπεμπαρο περιμένω να γίνεται αντάρτης κάθε φορά που θα θέλει να σταθεί όρθιος.

Μια χαρά!εγώ πιστεύω για να φάμε μια μπανάνα πρέπει να του την προσφέρω 2 μήνες πφφφ...μπιφτεκάκι ναι είναι πολύ καλή ιδέα...κ αυγό μπορείς να εισάγεις σιγά σιγά κ μέρα θα σου λύσει τα χέρια π.χ. ομελέτα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , katrin* είπε:

 

Μια χαρά!εγώ πιστεύω για να φάμε μια μπανάνα πρέπει να του την προσφέρω 2 μήνες πφφφ...μπιφτεκάκι ναι είναι πολύ καλή ιδέα...κ αυγό μπορείς να εισάγεις σιγά σιγά κ μέρα θα σου λύσει τα χέρια π.χ. ομελέτα...

Ναι για να δω θα του αρεσει;; και κρεατακι του ειχα δωσει σε κομματακι και εφαγε αλλά ελάχιστο. Μαλλον προτιμαει κομμάτια τελικά. Για να δω. Σήμερα θα του φτιάξω. Κι εμένα η κόρη μου δεν μπουσουλησε ποτέ. Κατευθείαν όρθια στους 7,5 μήνες στους 8 στήριξη και βηματακια και 9 μηνών σχεδόν έτρεχε. Δύσκολη περίοδος όταν αρχίζουν το περπάτημα... νομίζω η δυσκολότερη.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 23 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Ναι για να δω θα του αρεσει;; και κρεατακι του ειχα δωσει σε κομματακι και εφαγε αλλά ελάχιστο. Μαλλον προτιμαει κομμάτια τελικά. Για να δω. Σήμερα θα του φτιάξω. Κι εμένα η κόρη μου δεν μπουσουλησε ποτέ. Κατευθείαν όρθια στους 7,5 μήνες στους 8 στήριξη και βηματακια και 9 μηνών σχεδόν έτρεχε. Δύσκολη περίοδος όταν αρχίζουν το περπάτημα... νομίζω η δυσκολότερη.

Καλέ πολύ νωρίς περπάτησε, 9 μηνών :shock:!!εμένα μια βδομάδα αφότου χρονισε...για να δούμε οι μικροί ταρζαν τώρα τι θα κάνουν!!

Άσχετο αλλά οι Αθηναίες πήγατε σε κανένα χριστουγεννιάτικο χωριό?περισυ είχαμε πάει τη μικρή μας στο mec Παιανίας αλλά φέτος θέλω να την πάω κάπου αλλού, αν έχετε καμία ιδέα να προτείνετε πείτε μου!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, katrin* είπε:

Έλα ξεκινήσατε μπουσουλημα!ουουου ποιος την πιάνει τώρα χιχι! Εμένα η κόρη μου μπουσουλησε 10 μηνών κ τον μικρό δεν τον βλέπω πρόθυμο...προτιμάει να είναι όρθιος...ρε συ μακάρι να ήταν τα φρούτα...ένα μήνα τον προσπαθούσα λαχανικά και κρέας...τπτ...τον ενοχλεί η υφή τους...δεν δέχεται φαγωσιμο...γι αυτό έχω απογοητευτεί...να μου έτρωγε έστω λίγο από κάτι...πραγματικά ας έτρωγε κ αλεσμενα...αλλά αυτός δεν θέλει τπτ...

Μια χαρά!εγώ πιστεύω για να φάμε μια μπανάνα πρέπει να του την προσφέρω 2 μήνες πφφφ...μπιφτεκάκι ναι είναι πολύ καλή ιδέα...κ αυγό μπορείς να εισάγεις σιγά σιγά κ μέρα θα σου λύσει τα χέρια π.χ. ομελέτα...

Ναι μπούσουλα ει αλλά περισσότερο σηκώνεται όπου βρει στο γυμναστήριο πιάνετε στο πάρκο στη κούνια και δεν το βάζει κάτω με τίποτα την βάζω κάτω εγώ και πάλι τα ίδια όρθια. Το ξέρω είναι πρόβλημα που δεν τρώει Καταλαβενω τι ανχος θα έχει εμένα αρρώστησε και σταμάτησε λίγο να τρώει και ανχοθηκα. Αν κάνεις ότι το τρως εσύ μήπως ζηλέψει και φάει τίποτα; αυγό εμένα μου είπε στο 8μηνα. 

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@katrin* Τελικά του δίνω κομμάτια!! Χθες έφαγε μια ολόκληρη μπανάνα έτσι!! Σκέφτομαι σήμερα να του φτιάξω ειδικά μπιφτέκια. Δεν θα βάλω αυγό εννοείται αλλά τον κιμά και τα λαχανικά και θα τα ψήσω. Μπορεί να το φάει άνετα σε κομμάτια το μπιφτέκι. Μπας και του αρέσει και τρώει κάτι... γιαούρτι του αρέσει αλλά χθες δεν έφαγε ούτε αυτό.. τι να πω.

Σας σηκώνονται κορίτσια ε; κι εγώ μανούλα Μαΐου είμαι. Η κόρη μου κάπου 7,5 σηκώθηκε και η γλυκιά μου δεν είχε γκρίνια πουθενά. Τώρα με τον μπεμπαρο περιμένω να γίνεται αντάρτης κάθε φορά που θα θέλει να σταθεί όρθιος.

Καλημέρα έχεις καμια ιδέα για φαγητά εμένα μου είπε μπορώ να δώσω χυλοπίτες τραγανά αστεράκι; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Ναι μπούσουλα ει αλλά περισσότερο σηκώνεται όπου βρει στο γυμναστήριο πιάνετε στο πάρκο στη κούνια και δεν το βάζει κάτω με τίποτα την βάζω κάτω εγώ και πάλι τα ίδια όρθια. Το ξέρω είναι πρόβλημα που δεν τρώει Καταλαβενω τι ανχος θα έχει εμένα αρρώστησε και σταμάτησε λίγο να τρώει και ανχοθηκα. Αν κάνεις ότι το τρως εσύ μήπως ζηλέψει και φάει τίποτα; αυγό εμένα μου είπε στο 8μηνα. 

Καλημέρα έχεις καμια ιδέα για φαγητά εμένα μου είπε μπορώ να δώσω χυλοπίτες τραγανά αστεράκι; 

Καλημερα κοριτσακι.Καλως ηρθες στο κλαμπ.Βλεπω νωρις ξεκινησε και η δικη σου .Εμενα 7 μηνων μπουσουλησε.8 μηνων αρχισε να σηκωνεται.Τωρα 9,5 στεκεται μονος του και κανει βηματακια αν τον πιανεις.Και γυρω γυρω στο παρκο ,την κουνια,τα τραπεζια..ειναι το αγαπημενο μας.Τωρα θελει συνεχεια απο πανω τους.Ευτυχως παιζει λιγο στο παρκο και κανω καμια δουλεια


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Comet είπε:

Καλημερα κοριτσακι.Καλως ηρθες στο κλαμπ.Βλεπω νωρις ξεκινησε και η δικη σου .Εμενα 7 μηνων μπουσουλησε.8 μηνων αρχισε να σηκωνεται.Τωρα 9,5 στεκεται μονος του και κανει βηματακια αν τον πιανεις.Και γυρω γυρω στο παρκο ,την κουνια,τα τραπεζια..ειναι το αγαπημενο μας.Τωρα θελει συνεχεια απο πανω τους.Ευτυχως παιζει λιγο στο παρκο και κανω καμια δουλεια

Καλημέρα καλώς σας βρήκα άστα δεν έχει κωλο να κάτσει όλο όρθια άστα να πάνε. Και εμένα κάθετε λιγάκι τώρα στο πάρκο και κανω καμία δουλειά αλλά ανεβενει και σε αυτό προχθες πιάστηκε στο πάρκο και σήκωσε και τα πόδια στον αερα αλλά δεν φτεει η μπεμπα και εγώ τα ίδια έκανα και χειρότερα. Τι φαγητά του δίνεις εσύ πες καμία ιδέα; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Μανούλες Μαΐου καλά κάνετε και γράφετε και εδώ να χουμε αλληλεπίδραση στο θέμα!! 

Εγώ είμαι να σκάσω..μου έπεσε από το κρεβάτι ο μικρός..τον είχα στο κάτω μέρος και κράταγα κόντρα με τα γόνατα μου στα πόδια του..γυρναγε γυρω γυρω αλλα τον ήλεγχα..ξαφνικά σηκώνω το κεφάλι να ξεπιαστώ για 2 δευτερόλεπτα, ακούω μπουπ και δεν έχω συνειδητοποιήσει τι έχει γίνει...κοιτάω στο κρεβάτι πουθενά το μωρό..κάνω ένα ΙΙΙΙΙΙΙ και μάλλον τρόμαξε με καθυστέρηση και με το πέσιμο και με μένα και άρχισε να κλαίει..έκλαψε 1 λεπτό και ησύχασε μετά..ήταν και η ωρα να τον ταίσω και να κοιμηθεί οπότε ηρέμησε γρήγορα και με το στήθος χαλάρωσε ολότελα..χαρούμενος ήταν εκείνη την ώρα πριν τον βάλω για ύπνο..και η παιδίατρος μου είπε πως σπάνια πέφτουν τόσο άσχημα που να κάνουν εσωτερικό τραύμα..αλλά επειδή έχω χεστεί πάνω μου θα τον παρακολουθώ όλη μέρα να δω τη διάθεση του...εύχομαι να μην έχει πάθει τπτ ο μικρούλης μου...2 δευτερόλεπτα ρε κορίτσια..και ήμουν και δίπλα του...πόσο άσχημα νιώθω....δεν θα το αντέξω να πάθει τπτ μα το Θεό και να φταίω εγώ....

Άρχισε να γυρνάει και στον ύπνο του ανάσκελα, και νααααααα το κλάμα επειδή δε μπορεί να γυρισει πίσω όπως βρίσκει στην κούνια...προσπαθεί να μποσουλήσει και σηκώνει το στέρνο σαν να κάνει πουσαπς και μετά τον κώλο..του στρώνω πάνω στο χαλι μια κουβέρα με τα παιχνίδια κάθε μέρα και περνάει σίγουρα 1,5 ωρίτσα μέσα στη μέρα έτσι για να ξεπιάνεται και απο το καρεκλακι μια που το πάρκο ουτε να το δει αυτές τις με΄ρες..κάτι τον πιάνει...εσάς στέκονται μόνα τους 6,5 μηνών; εμένα γίνεται 7 σε μια εβδομάδα και στέκεται μόνο με βοήθεια (καθιστός εννοώ οχι ορθιος)..είχαμε παιδίατρο εχθές για το εμβόλιο και με ρώτησε αν στέκεται μόνος του καθιστός και αγχώθηκα λίγο..μήπως πρέπει κάτι να κάνω να τον βοηθήσω που δεν κάνω; εσείς τι κάνετε;; και με μαξιλάρια που τον έβαζα στον καναπέ πριν λίγο καιρό δεν στεκόταν έπεφτε μπροστά..


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...