Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 21 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Μπορεις να βαλεις ακτινίδιο λ στη Φρουτοκρεμα για να μπορεί να κάνει κακά της. Εγώ της βάζω και σπανάκι και κανει κακα της αμέσως χωρίς δυσκολία. Η βρωμη κάνει δυσκοιλιότητα δεν θέλει πολύ σφιχτή να της βάζει μέσα και αχλάδι. Εγώ της έχω πάρει και ένα δημητριακό κεχρί το λένε το βράζω με τη βρώμη και το φρούτο της αρέσει πολύ. Το γιαουρτάκι σχετο θα το δώσεις; 

Η βρώμη προκαλεί δυσκοιλιοτητα; 

Κι εγώ του έχω δώσει βρώμη. Την μουλιαζω από την προηγούμενη μέρα Δεν την βραζω. Το κεχρι φαντάζομαι δεν θέλει μουλιασμα ε;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Η βρώμη προκαλεί δυσκοιλιοτητα; 

Κι εγώ του έχω δώσει βρώμη. Την μουλιαζω από την προηγούμενη μέρα Δεν την βραζω. Το κεχρι φαντάζομαι δεν θέλει μουλιασμα ε;

Ναι και εγώ έπαθα σοκ μόλις μου το είπαν γιατί ήξερα ότι ειναι για αυτούς που έχουν δυσκοιλιότητα αλλά κάνει τελικά δυσκοιλιότητα. Περνώ πιτουρο βρωμη βάζω 2κουταλιες και δυο κουταλιες κεχρί μισό αχλάδι τριμμένο και γάλα σκόνη η δικό σου ότι θες εσύ τα βραζω και γίνονται κρέμα και μετά τα χτυπάω στο μπλέντερ η τα περνάω από μια σίτα. Περνει ωραία γεύση με το φρούτο  και το τρωει ολο. Εγώ όταν τι μουλιασα και της την έδωσα δεν την έφαγε δεν είχε καμία γεύση δοκίμασα και εγώ δοκίμασε το να δεις μπορεί να της αρέσει. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Alex. Arap είπε:

Μπορεις να βαλεις ακτινίδιο λ στη Φρουτοκρεμα για να μπορεί να κάνει κακά της. Εγώ της βάζω και σπανάκι και κανει κακα της αμέσως χωρίς δυσκολία. Η βρωμη κάνει δυσκοιλιότητα δεν θέλει πολύ σφιχτή να της βάζει μέσα και αχλάδι. Εγώ της έχω πάρει και ένα δημητριακό κεχρί το λένε το βράζω με τη βρώμη και το φρούτο της αρέσει πολύ. Το γιαουρτάκι σχετο θα το δώσεις; 

Βρώμη με αχλαδακι και δαμάσκηνο του δώσα!! Το ξεπαστρεψε! Γιαουρτάκι του έδωσα τελικά σήμερα 2 κουταλιές σκέτο και το φάγε.. ξινισε λίγο μούρη αλλά άνοιξε στόμα να φαει και άλλο.. 4 κουταλιές του δώσα Όχι πολύ.. 

Αφήστε τα μου αρρώστησε πάλι και ειμαι να σκάσω.. τώρα ροχαλιζει δίπλα μου.. του χω δωσει την φάρμακο για το βηχα και όταν ξαναξυπνησει θα του βάλω και κάτι σταγόνες για τη μύτη χωρίς κορτιζόνη που μου πε η παιδίατρος..  και με είχε φτάσει στα όρια μου με τη γκρίνια του σήμερα.. όπως τη προηγούμενη φορά που ταν άρρωστο..  Και το μελεεταγα..ότι την προηγούμενη φορά που του χα φωνάξει έτσι ήταν όταν είχε αρρωστήσει πριν δυόμιση μήνες..ελπίζω να το περάσει ελαφρά επειδή είναι στην αρχή...


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Βρώμη με αχλαδακι και δαμάσκηνο του δώσα!! Το ξεπαστρεψε! Γιαουρτάκι του έδωσα τελικά σήμερα 2 κουταλιές σκέτο και το φάγε.. ξινισε λίγο μούρη αλλά άνοιξε στόμα να φαει και άλλο.. 4 κουταλιές του δώσα Όχι πολύ.. 

Αφήστε τα μου αρρώστησε πάλι και ειμαι να σκάσω.. τώρα ροχαλιζει δίπλα μου.. του χω δωσει την φάρμακο για το βηχα και όταν ξαναξυπνησει θα του βάλω και κάτι σταγόνες για τη μύτη χωρίς κορτιζόνη που μου πε η παιδίατρος..  και με είχε φτάσει στα όρια μου με τη γκρίνια του σήμερα.. όπως τη προηγούμενη φορά που ταν άρρωστο..  Και το μελεεταγα..ότι την προηγούμενη φορά που του χα φωνάξει έτσι ήταν όταν είχε αρρωστήσει πριν δυόμιση μήνες..ελπίζω να το περάσει ελαφρά επειδή είναι στην αρχή...

Καλημέρα όλος ο κόσμος άρρωστος τι να κάνουν και τα μικρα από που να τα πρώτο φυλάξεις.μακάρι να το περάσει ελαφρά γιατί αν γκρινιάζουν δεν υποφερονται καθόλου σου περνούν το κεφάλι. 

  • Ευχαριστώ 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Alex. Arap αχ μακάρι... ξεκινήσαμε μάσκες ήδη.. χειροτέρεψε ο βήχας.. Αχ πόσο θέλω να γλιτώσουμε την αντιβίωση...θυμάστε που σας έλεγα ότι είναι μόνη μου τελείως και έχω φρικάρει που δεν έχω έναν άνθρωπο να μιλήσω μια φίλη να δω;;;; ήταν να φύγουμε στις 10 του μήνα να πάμε στην κολλητή μου και κουμπάρα μας για 5 μέρες...τώρα θα μου πείτε σημασια έχει η υγεία του μωρού..  Ναι συμφωνώ..  αλλά 1 ευκαιρία είχα να δω έναν άνθρωπο να μιλήσω να ξεφύγω και αρρώστησε τώρα... ας πρόσεχα...άλλωστε το λελεταγα κι έλεγα να μην αρρωστήσει τώρα που θα Ναι να φύγουμε γιατί και την προηγούμενη φορά που αρρώστησε ήταν να μείνει σε εμάς η κουμπάρα που είναι έγκυος και τελικά το ακύρωσαμε..τεσπα...

Είναι καμία εδώ που να γλίτωσε την αντιβίωση το.μωρο παρότι είχε βήχα και μυξες;;;;;


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Alex. Arap είπε:

Ναι και εγώ έπαθα σοκ μόλις μου το είπαν γιατί ήξερα ότι ειναι για αυτούς που έχουν δυσκοιλιότητα αλλά κάνει τελικά δυσκοιλιότητα. Περνώ πιτουρο βρωμη βάζω 2κουταλιες και δυο κουταλιες κεχρί μισό αχλάδι τριμμένο και γάλα σκόνη η δικό σου ότι θες εσύ τα βραζω και γίνονται κρέμα και μετά τα χτυπάω στο μπλέντερ η τα περνάω από μια σίτα. Περνει ωραία γεύση με το φρούτο  και το τρωει ολο. Εγώ όταν τι μουλιασα και της την έδωσα δεν την έφαγε δεν είχε καμία γεύση δοκίμασα και εγώ δοκίμασε το να δεις μπορεί να της αρέσει. 

Κορίτσι μου λες αναλυτικά αν μπορείς πως ακριβώς το φτιάχνεις; πήρα σήμερα Κεχρι!! Κι εγώ πιτουρο βρώμης έχω. Οπότε πως ακριβώς το φτιάχνεις; τα βάζεις σε νερο; αν ναι ποσο; και πόσο βρώμη και κεχρι; όταν λες τριμμένο το αχλάδι; ότι στο μπλέντερ κατευθείαν;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Κορίτσι μου λες αναλυτικά αν μπορείς πως ακριβώς το φτιάχνεις; πήρα σήμερα Κεχρι!! Κι εγώ πιτουρο βρώμης έχω. Οπότε πως ακριβώς το φτιάχνεις; τα βάζεις σε νερο; αν ναι ποσο; και πόσο βρώμη και κεχρι; όταν λες τριμμένο το αχλάδι; ότι στο μπλέντερ κατευθείαν;

Καλησπέρα κορίτσι πρίν γυρίσαμε βαπτιστικάμε σήμερα. Περνώ ένα μικρό κατσαρολακι βάζω 3 δάχτυλα νερό 2 κουταλιές κεχρί και 2 βρωμη και μισό αχλάδι και 3 κουταλιες γάλα σκόνη αν έχεις μητρικό βάζεις αυτο το αχλάδι το τρίβω στο τρίφτη χειρός οπως την γραβιερα. Τα βραζω στο σιγανω κάνα 20 λεπτό μέχρι να γίνει Κρεμα και μετά τα χτυπάω στο μπλέντερ και είναι έτοιμη η κρεμουλα. 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Alex. Arap είπε:

Καλησπέρα κορίτσι πρίν γυρίσαμε βαπτιστικάμε σήμερα. Περνώ ένα μικρό κατσαρολακι βάζω 3 δάχτυλα νερό 2 κουταλιές κεχρί και 2 βρωμη και μισό αχλάδι και 3 κουταλιες γάλα σκόνη αν έχεις μητρικό βάζεις αυτο το αχλάδι το τρίβω στο τρίφτη χειρός οπως την γραβιερα. Τα βραζω στο σιγανω κάνα 20 λεπτό μέχρι να γίνει Κρεμα και μετά τα χτυπάω στο μπλέντερ και είναι έτοιμη η κρεμουλα. 

Ωωωω να το χαίρεστε το μωράκι σας καλοφωτιστο και καλοτυχο!!

Ευχαριστώ και για τη συνταγή!!

  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

@Alex. Arap αχ μακάρι... ξεκινήσαμε μάσκες ήδη.. χειροτέρεψε ο βήχας.. Αχ πόσο θέλω να γλιτώσουμε την αντιβίωση...θυμάστε που σας έλεγα ότι είναι μόνη μου τελείως και έχω φρικάρει που δεν έχω έναν άνθρωπο να μιλήσω μια φίλη να δω;;;; ήταν να φύγουμε στις 10 του μήνα να πάμε στην κολλητή μου και κουμπάρα μας για 5 μέρες...τώρα θα μου πείτε σημασια έχει η υγεία του μωρού..  Ναι συμφωνώ..  αλλά 1 ευκαιρία είχα να δω έναν άνθρωπο να μιλήσω να ξεφύγω και αρρώστησε τώρα... ας πρόσεχα...άλλωστε το λελεταγα κι έλεγα να μην αρρωστήσει τώρα που θα Ναι να φύγουμε γιατί και την προηγούμενη φορά που αρρώστησε ήταν να μείνει σε εμάς η κουμπάρα που είναι έγκυος και τελικά το ακύρωσαμε..τεσπα...

Είναι καμία εδώ που να γλίτωσε την αντιβίωση το.μωρο παρότι είχε βήχα και μυξες;;;;;

Καλημερα!Ειμαατε ομοιοπαθουσες..χθες τελειωσε η αντιβιωση,πηραμε πρωτη φορα...γενικα πρωτη φορα αρρωστησαμε ετσι και ηταν μια φρικη.Δεν καθοταν με τιποτα να του καθαρισουμε τη μυτουλα...αυριο θα παρω τη γιατρο γιατι ακομα δεν ειμαστε τελειως καλα.Αστα και εγω κλειστηκα μεσα χρονιαρες μερες και χθες μου βγηκε παραπονο...ηθελα τοσο να τον παω βολτα που ειναι ετσι χριστουγεννιατικη η ατμοσφαιρα στην πολη αλλα μαλλον δεν το βλεπω να γινεται...θα εχει και πολυ κρυο τις επομενες μερες ,οποτε μας βλεπω εσωκλειστους για μερες.Μωρε ας γινει γρηγορα περδικι, αυτο ειναι το σημαντικοτερο και θα του δωσουμε να καταλαβει μετα απο βολτουλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα γκομενακια και χρόνια πολλά! 

Είχα καιρό να μπω να διαβάσω τα νέα σας! Εμείς βγάλαμε δοντάκια,  τα δύο κάτω,  χωρίς ιδιαίτερη γκρίνια μπορώ να πω...   Επίσης ξεκινήσαμε babyswimming και είναι τέλεια!  Είχα πάει και την μεγάλη αλλά μετά από 7 χρόνια βλέπω ότι έχουν εξελιχθεί!!!!

Εγώ από φρούτα βάζω και λωτο που είναι εποχής και κάνει τρομερή διαφορά.  Από λαχανικά γλυκοπατάτες,  κολοκύθα,  σέλινο,  κρεμμύδι , μπρόκολο και γενικά ότι είναι εποχής.  Φρούτα τα δίνω ωμά.  Το φαγητό το καθαρίζει!  Βάζω και λίγο λαδάκι και λεμόνι.  Είναι όντως νόστιμο αρκετά!  Τα φρούτα τρώει τα 2/3. 

Περίοδος όχι ακόμα!  Θηλασμό συνεχίζω. ....

Φιλουρεεεεεες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσαρες και χρόνια πολλά!!!! Μπράβο μωρέ που τρώνε τα μωρά σας!! @katrin* εσένα τρώει τώρα η όχι ακομα; Εμένα συνεχίζει την αφαγια μόνο μπανάνα και γιαούρτι αν θα φάει..


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Καλημέρα κοριτσαρες και χρόνια πολλά!!!! Μπράβο μωρέ που τρώνε τα μωρά σας!! @katrin* εσένα τρώει τώρα η όχι ακομα; Εμένα συνεχίζει την αφαγια μόνο μπανάνα και γιαούρτι αν θα φάει..

Με το καλό να μπει ο νέος χρόνος κορίτσια...με υγεία για τα παιδιά όλου του κόσμου!

Τίποτε δεν τρώει...το έχω πάρει απόφαση,θα αργήσει πολύ να φάει...άσε που μια δυο φορές που έχει πάει να καταπιεί, κάνει εμετό κ το φαγητό κ το γάλα του...ο παιδίατρος είπε ότι φταίει η γοπ μάλλον κ δν έχει ωριμάσει ακόμα τι πεπτικο...άστα, δράμα, το μόνο θετικό είναι ότι μου καθυστερεί την περίοδο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

καλή χρονιά με υγεία σ εσάς και στις οικογένειές σας!!! να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!

εμείς ξεκινήσαμε τις γιορτές όμορφα, μέσα στο γιορτινό πνεύμα!! εδώ και 5, 6 μέρες όμως το μπεμπάκι είναι σε μεγάλη γκρίνια και ξυπνάει τη νύχτα ανά ώρα. Μου έχει βγάλει την ψυχή μιας και θέλει μ΄νο εμένα. Για να κοιμήθει επίσης , πρέπει να τον πάρω πάνω μου και να τον νανουρίζω μισή ώρα. Αφού χθες στην αλλαγή του χρόνου, πρώτη φορά με είχε πάρει ο ύπνος από την εξάντληση! 

Κοίταξα τα άλματα ανάπτυξης. Βρισκόμαστε στην 29η εβδομάδα και διάβασα ότι 29η και 30η δεν είναι άλμα ανάπτυξης αλλά περνάνε άγχος αποχωρισμού και προσκόλληση. Κι εσείς τα ίδια βιώσατε κορίτσια;

εν τω με ταξύ ευτυχώς το μικρούλι τρώει φρουτόκρεμα και την απογευματινή κρέμα. όΜΩς δεν κάνει κακά. Σήμερα είναι η τρίτη μέρα που δεν έχει κάνει. Πριν 3 μέρες μου είπε ο παιδίατρος να του κάνω κλύσμα. Ξαλάφρωσε το μωράκι μου. Μου είπε επίσης ν βγάλω την μπανάνα από την φρουτόκρεμα και να βάλω περισσότερο αχλάδι

Link to comment
Share on other sites

@katrin* μου κι εμείς θηλαζουμε φουλ αλλά μου ήρθε περίοδος. Αρχικά να πω ότι χάρηκα με τον ερχομό της... πλέον διανυω την..  7η μέρα της και έχω ξενερώσει από τη ζωή μου. Εμένα πάντα μου κρατούσε 3 μέρες η περίοδος. Την 4η είχα καθαρίσει εντελως. Και τώρα 7 ημέρες και σε λίγο θα χρειαστώ μετάγγιση...

Τώρα θεωρούμε γόνιμη άραγε; 

@Lia21 πω πω κορίτσι... Εγώ και το @evaki_ το περνάμε αυτό απλά είμαστε καιρό σε αυτή την κατάσταση. Την προηγούμενη βδομάδα όμως συζητούσαμε για αυτό το άλμα. Κουράγιο φίλη μου.

Κοριτσαρες χρόνια πολλά σε όλα σας! Καλή χρονιά να έχουμε !!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...