Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Πολύ ωραία ιδέα το χριστουγεννιατικο, μου άρεσε και εμένα σαν ιδέα αλλά επειδή μας αρέσει πολύ η Agnes από τα Minions και έχουμε βάλει και αυτοκόλλητο στο δωμάτιο της με την Agnes ντυμένη πριγκίπισσα στον μονοκερο χρησιμοποιησαμε αυτό :) τα ελαφακια είναι πολύ γλυκούλια :-D να σας ζήσει και εσάς, καλοφωτισμενο να είναι! 

Ευχαριστώ Επισης καλοφωτιστο να είναι όλα τα μωρακια!!! 

πρίν από 34 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Αν της βάζεις αχλάδι η μπανάνα; έχει ξινή γεύση αυτό. Ο δικός μου πάλι τρελαίνεται για πρόβειο. Ειδικά για τη πέτσα! Βλάχος!!

Κορίτσια καναμε εμβόλιο ηπατίτιδας κ μηνιγγίτιδας... Από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τώρα που κοντεύει 9 δεν έχει σταματήσει το κλάμα. Εχω απελπιστεί δεν μπορώ άλλο να τον ακούω να ουρλιάζει. Δεν ηρεμεί με τίποτα. Του έδωσα κ Ντεπόν αλλά τίποτα. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία;

Μηπως του έχει πρηστεί εκεί που έκανε την ένεση και θέλει λίγο μασάζ; 

3 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Καλοφωτιστα τα μωρά Ιουνίου!

Εμείς θα γαμοβαφτιστουμε το 20.

Οπότε ακόμα χαλαρά!

Η μικρή καλά.

Κάθεται και παίζει επιτέλους...δεν μπουσουλαει και σιχαίνεται το μπρούμυτα ...μόλις τη βάλω γυρίζει ...

Κατά τα άλλα πλέον ξεκάθαρα όταν πεινάει λέει μαμ...μπαμπάδιζει και μαμαδιζει...τρώει όλο το φαγητό ότι και να είναι...

Αλλά από φρούτα πράμα.

Έχετε καμία ιδέα;

Επίσης , ξεκινήσαμε πρόβειο γιαούρτι...το σιχαίνεται...κάνει εμετο...κάνα κόλπο;

Γενικά, απογευματινό τι προσφέρετε;

 

 

 

 

Ευχαριστούμε πολυ εγώ είμαι από μωρά Μαΐου αλλά έχω έρθει εδώ δεν πειράζει!!εγω της φτιάχνω κρέμα από βρώμη και κεχρι και φρούτο την τρώει όλη ούτε εμένα το πολυ τρώει το γιαουρτι την ξυνιζει. 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Alex. Arap ο άντρας μου λέει να βάλει κοστούμι κ γι αυτό σκέφτομαι για την παντελόνα...μήπως φούστα ή φόρεμα ταίριαζε πιο καλά...με βοηθησε πολύ η @Lia21, πολύ ωραίες φούστες η σελίδα στο φατσοβίβλιο κ οικονομικές...θα πάω κ Αθήνα να ψάξω...

Ααααχ βρε κορίτσια μπράβο που τρώνε τα παιδάκια σας...μια μέρα θα φάμε κ εμείς,ελπίζω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, katrin* είπε:

@Alex. Arap ο άντρας μου λέει να βάλει κοστούμι κ γι αυτό σκέφτομαι για την παντελόνα...μήπως φούστα ή φόρεμα ταίριαζε πιο καλά...με βοηθησε πολύ η @Lia21, πολύ ωραίες φούστες η σελίδα στο φατσοβίβλιο κ οικονομικές...θα πάω κ Αθήνα να ψάξω...

Ααααχ βρε κορίτσια μπράβο που τρώνε τα παιδάκια σας...μια μέρα θα φάμε κ εμείς,ελπίζω σύντομα.

Καλημέρα κορίτσι μου εμείς πιο απλά με παντελόνι και ένα σακάκι φόρεσε ο άντρας μου. Θα φαΐ τι θα κάνει όλα τα παιδάκια τρώνε αλλά αργούνε αλλά είμαι πιο ευκολα. Φαντάσου εμένα το δεν έτρωγε το γάλα τόσους μήνες με το σταγονόμετρο ούτε το δικό μου της πολύ αρέσει ούτε το ξενο ευτυχώς τώρα πίνει μόνο 2 φορές και οι υπόλοιπες φαγητό και έτσι δεν ανχονομαι. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, katrin* είπε:

 

Ααααχ βρε κορίτσια μπράβο που τρώνε τα παιδάκια σας...μια μέρα θα φάμε κ εμείς,ελπίζω σύντομα.

Ακόμα δεν τρώει ε; εμένα πριν μια βδομάδα ξεκίνησε . Απλά δεν του αρέσουν καθόλου τα αλεσμενα οπότε του τα δίνω κομματάκια. Του αρέσουν μόνο οι σούπες κι έτσι φτιάχνω κάθε μέρα σούπες!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Ακόμα δεν τρώει ε; εμένα πριν μια βδομάδα ξεκίνησε . Απλά δεν του αρέσουν καθόλου τα αλεσμενα οπότε του τα δίνω κομματάκια. Του αρέσουν μόνο οι σούπες κι έτσι φτιάχνω κάθε μέρα σούπες!

Όταν πάει να του κατέβει μια μπουκιά αναγουλιαζει κ την κάνει εμετό πολλές φορές...συνήθως δεν τρώει τίποτα, σήμερα έφαγε σύνολο ένα κουταλάκι του γλυκού γιαούρτι...ούτε αλεσμενα, ούτε κομμάτια, το θκατουλι μου τπτ δν θέλει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 19/1/2019 at 4:03 ΜΜ, katrin* είπε:

Όταν πάει να του κατέβει μια μπουκιά αναγουλιαζει κ την κάνει εμετό πολλές φορές...συνήθως δεν τρώει τίποτα, σήμερα έφαγε σύνολο ένα κουταλάκι του γλυκού γιαούρτι...ούτε αλεσμενα, ούτε κομμάτια, το θκατουλι μου τπτ δν θέλει ακόμα...

Πω πω.. κι εμένα έτσι ήταν αλλά τελικά δεν τα ήθελε αλεσμενα. Τώρα τρώει , εύκολα μεν απλά όχι καμία μεγάλη ποσότητα. Αγαπήσαμε και το αυγό. Χθες του έδωσα πρώτη φορά και σήμερα και το λάτρεψε. Δε δοκιμαζεις;; ούτε η μπανάνα δεν του αρεσει;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Πω πω.. κι εμένα έτσι ήταν αλλά τελικά δεν τα ήθελε αλεσμενα. Τώρα τρώει , εύκολα μεν απλά όχι καμία μεγάλη ποσότητα. Αγαπήσαμε και το αυγό. Χθες του έδωσα πρώτη φορά και σήμερα και το λάτρεψε. Δε δοκιμαζεις;; ούτε η μπανάνα δεν του αρεσει;

ρε κοριτσι για πες επειδη θα αρχισουμε κ εμεις σε λιγο φρουτα δηλαδη ουτε μια κουταλια κ μετα εδινες γαλα?  κ πως αρχισε να τρωει κομματακια ?να προετοιμαστω τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , linaa είπε:

ρε κοριτσι για πες επειδη θα αρχισουμε κ εμεις σε λιγο φρουτα δηλαδη ουτε μια κουταλια κ μετα εδινες γαλα?  κ πως αρχισε να τρωει κομματακια ?να προετοιμαστω τουλαχιστον

Ωωωω κοντευετε κι εσείς!! Με το καλό!! Τα περισσότερα μωρά τρώνε πάντως . Φαντάσου από μαμάδες Μαΐου Ιουνίου μόνο το δικό μου και της κατριν ήταν (και είναι ) δύσκολα στο φαί νομίζω.

Εγώ ξεκίνησα με λαχανικά αλεσμενα... Δεν έτρωγε τίποτα κι έτσι το άλλαξα σε φρούτα. Έτρωγε 4 , 5 κουταλιτσες και τέλος. Μετά από κανένα μήνα άρχισε να τρώει μόνο μπανάνα ολόκληρη (είτε κομματάκια είτε αλεσμενη) και του αρεσε και το πρόβειο γιαούρτι. Οτιδήποτε άλλο του έδινα (αλεσμενα παντα) δεν έτρωγε καθόλου μονο την 1η κουταλιά και μετά σφράγιζε χείλη. Πριν μια βδομάδα λοιπόν είπα να του φτιάξω σούπα όπως την τρώμε εμείς απλά χωρίς να τσιγαρισω πχ το κρεμμύδι και χωρίς να βάλω αλάτι. αυτό ήταν.. άρχισε να τρώει . Βάζω μέσα είτε ρυζι είτε κριθαράκι , ποτε κοτόπουλο πότε μοσχάρι και πότε ψαράκι καρότο κολοκυθάκια  πατατα κτλ(σταδιακά εισαγωγές) καλα βρασμενα και του δινω μικρά κομμάτια με ζουμακι!! 

 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Πω πω.. κι εμένα έτσι ήταν αλλά τελικά δεν τα ήθελε αλεσμενα. Τώρα τρώει , εύκολα μεν απλά όχι καμία μεγάλη ποσότητα. Αγαπήσαμε και το αυγό. Χθες του έδωσα πρώτη φορά και σήμερα και το λάτρεψε. Δε δοκιμαζεις;; ούτε η μπανάνα δεν του αρεσει;

Έχω δώσει και αυγό...τπτ....μόνο ομελέτα κουτσοέφαγε μια μέρα δύο κομματάκια και στο τρίτο τα έκανε όλα εμετό...τι να πω μάλλον δεν είναι έτοιμος για στερεές ο δικός μου...ή είναι πολύ κακοφαγος τι να πω...κ δεν του φαίνεται ρε γμτ του αφρατουλη μου...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , katrin* είπε:

Έχω δώσει και αυγό...τπτ....μόνο ομελέτα κουτσοέφαγε μια μέρα δύο κομματάκια και στο τρίτο τα έκανε όλα εμετό...τι να πω μάλλον δεν είναι έτοιμος για στερεές ο δικός μου...ή είναι πολύ κακοφαγος τι να πω...κ δεν του φαίνεται ρε γμτ του αφρατουλη μου...

Κοτομπουκιες του εχεις δώσεις; Η μπιφτεκακια που να τα παναρεις λίγο με φρυγανιά η βρώμη ; ( Θυμάμαι που είχες πει πως του άρεσε η υφή από το μπισκότο γι'αυτό λέω για το πανάρισμα ) 


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Ωωωω κοντευετε κι εσείς!! Με το καλό!! Τα περισσότερα μωρά τρώνε πάντως . Φαντάσου από μαμάδες Μαΐου Ιουνίου μόνο το δικό μου και της κατριν ήταν (και είναι ) δύσκολα στο φαί νομίζω.

Εγώ ξεκίνησα με λαχανικά αλεσμενα... Δεν έτρωγε τίποτα κι έτσι το άλλαξα σε φρούτα. Έτρωγε 4 , 5 κουταλιτσες και τέλος. Μετά από κανένα μήνα άρχισε να τρώει μόνο μπανάνα ολόκληρη (είτε κομματάκια είτε αλεσμενη) και του αρεσε και το πρόβειο γιαούρτι. Οτιδήποτε άλλο του έδινα (αλεσμενα παντα) δεν έτρωγε καθόλου μονο την 1η κουταλιά και μετά σφράγιζε χείλη. Πριν μια βδομάδα λοιπόν είπα να του φτιάξω σούπα όπως την τρώμε εμείς απλά χωρίς να τσιγαρισω πχ το κρεμμύδι και χωρίς να βάλω αλάτι. αυτό ήταν.. άρχισε να τρώει . Βάζω μέσα είτε ρυζι είτε κριθαράκι , ποτε κοτόπουλο πότε μοσχάρι και πότε ψαράκι καρότο κολοκυθάκια  πατατα κτλ(σταδιακά εισαγωγές) καλα βρασμενα και του δινω μικρά κομμάτια με ζουμακι!! 

 

ναι σε 20 μερες γινομαστε 6 μηνων . κ θελω να σου πω βγαλαμε ειδη δυο δοντια οποτε ελπιζω οτι θα ειναι ετοιμος για τροφες . για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Κοτομπουκιες του εχεις δώσεις; Η μπιφτεκακια που να τα παναρεις λίγο με φρυγανιά η βρώμη ; ( Θυμάμαι που είχες πει πως του άρεσε η υφή από το μπισκότο γι'αυτό λέω για το πανάρισμα ) 

Ναι του έδωσα και μπιφτεκάκι παναρισμενο, δεν το ήθελε...κοτομπουκιες δεν δοκίμασα ακόμα γτ οι ίνες δεν του αρέσουν καθόλου όποτε σκέφτομαι ότι θα αποτυχουμε παταγωδώς...βέβαια τώρα που το σκέφτομαι μπορώ να φτιάξω με κιμά κοτόπουλο που δεν θα έχει ίνες :-D για να δούμε...

Καλή βδομάδα κορίτσια! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , katrin* είπε:

Ναι του έδωσα και μπιφτεκάκι παναρισμενο, δεν το ήθελε...κοτομπουκιες δεν δοκίμασα ακόμα γτ οι ίνες δεν του αρέσουν καθόλου όποτε σκέφτομαι ότι θα αποτυχουμε παταγωδώς...βέβαια τώρα που το σκέφτομαι μπορώ να φτιάξω με κιμά κοτόπουλο που δεν θα έχει ίνες :-D για να δούμε...

Καλή βδομάδα κορίτσια! 

Ναι κ με κύμα κοτόπουλο κ με φιλέτο μπούτι που είναι ποιο μαλακό από το στήθος κ μη το κόψεις δώστο στο χεράκι του ολόκληρο να δεις πως θα το χειριστεί ..!! Εύχομαι σιγά σιγά κ ο μικρός σου να συνηθίσει τις στερεές ..!!!

  • Ευχαριστώ 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα κορίτσια!

τι κάνετε; τα μπεμπάκια σας;

Εγώ έχω τον μεγάλο άρρωστο με υψηλό πυρετό και κρατάω σε απόσταση το μωρό. Αν και το σαβ/κο είχε σηκώσει και το μικρούλι κάτι δέκατα. Οι μύξες καλά κρατούν ακόμα.

Από φαγητό μάς προέκυψε μίζερος μέχρι στιγμής. Φρουτόκρεμα ούτε να τη δει πλέον και ας δοκίμασα πολλούς συνδυασμούς. Οπότε είπε ο γιατρός να τη φτιάχνω κανονικά και στο τέλος να βάζω δυο κουταλιές σκόνη φρουτόκρεμας του εμπορίου. Τελικά το έκανα. Έφαγε στην αρχή αλλά τώρα ξεκίνησε να μου τα χαλάει πάλι. Μεσημεριανό ψιλοτρώει. Σήμερα ξύπνησε το βράδυ 3 φορές για να θηλάσει, εκεί που ξύπναγε μια φορά. 

Προσπαθώ ν αερίσω το σπίτι και δεν ξέρω πώς να το κάνω. Αερίζω ένα ένα τα δωμάτια και μεταφερόμαστε σε άλλο.

Κορίτσια περιμένω ν ανοίξει ο καιρός και να καθιερώσω καθημερινό περπάτημα. Άρχισα να προσέχω τη διατροφή μου εδώ και 2 βδομάδες. Έχασα 1 1/2. Το πήρα ζεστά αυτή τη φορά. Περιμένω λοιπόν να φτιάξει ο καιρός. Οπότε θα πηγαίνω τον μεγάλο σχολείο και μετά θα περπατάω με το καρότσι  (γρήγορο περπάτημα) για ένα 2ωρο περίπου. Θα  κάνω μια στάση στο άλσος που έχει όργανα γυμναστικής να ξεδώσω κι εκεί , μέχρι να γκρινιάξει το μωρό και θα επιστρέφω σπίτι να του δώσω φρουτόκρεμα και να μαγειρέψω. Έχω βάλει στόχο τον Ιούνιο που θα γίνει η βάφτιση να έχω χάσει αυτά τα 10 κιλά επιτέλους χαχαχαχαχ. Τις υπόλοιπες δουλείες θα τις κάνω μεσημέρι και απόγευμα. Πιστεύω με το περπάτημα θ ανέβει και η διάθεσή μου γιατί όλη μέρα σπίτι έχω βαρεθεί. Εν τω μεταξύ το μωρό θέλει να βγει έξω για βόλτα, οπότε όλα κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Lia21 είπε:

καλημέρα κορίτσια!

τι κάνετε; τα μπεμπάκια σας;

Εγώ έχω τον μεγάλο άρρωστο με υψηλό πυρετό και κρατάω σε απόσταση το μωρό. Αν και το σαβ/κο είχε σηκώσει και το μικρούλι κάτι δέκατα. Οι μύξες καλά κρατούν ακόμα.

Από φαγητό μάς προέκυψε μίζερος μέχρι στιγμής. Φρουτόκρεμα ούτε να τη δει πλέον και ας δοκίμασα πολλούς συνδυασμούς. Οπότε είπε ο γιατρός να τη φτιάχνω κανονικά και στο τέλος να βάζω δυο κουταλιές σκόνη φρουτόκρεμας του εμπορίου. Τελικά το έκανα. Έφαγε στην αρχή αλλά τώρα ξεκίνησε να μου τα χαλάει πάλι. Μεσημεριανό ψιλοτρώει. Σήμερα ξύπνησε το βράδυ 3 φορές για να θηλάσει, εκεί που ξύπναγε μια φορά. 

Προσπαθώ ν αερίσω το σπίτι και δεν ξέρω πώς να το κάνω. Αερίζω ένα ένα τα δωμάτια και μεταφερόμαστε σε άλλο.

Κορίτσια περιμένω ν ανοίξει ο καιρός και να καθιερώσω καθημερινό περπάτημα. Άρχισα να προσέχω τη διατροφή μου εδώ και 2 βδομάδες. Έχασα 1 1/2. Το πήρα ζεστά αυτή τη φορά. Περιμένω λοιπόν να φτιάξει ο καιρός. Οπότε θα πηγαίνω τον μεγάλο σχολείο και μετά θα περπατάω με το καρότσι  (γρήγορο περπάτημα) για ένα 2ωρο περίπου. Θα  κάνω μια στάση στο άλσος που έχει όργανα γυμναστικής να ξεδώσω κι εκεί , μέχρι να γκρινιάξει το μωρό και θα επιστρέφω σπίτι να του δώσω φρουτόκρεμα και να μαγειρέψω. Έχω βάλει στόχο τον Ιούνιο που θα γίνει η βάφτιση να έχω χάσει αυτά τα 10 κιλά επιτέλους χαχαχαχαχ. Τις υπόλοιπες δουλείες θα τις κάνω μεσημέρι και απόγευμα. Πιστεύω με το περπάτημα θ ανέβει και η διάθεσή μου γιατί όλη μέρα σπίτι έχω βαρεθεί. Εν τω μεταξύ το μωρό θέλει να βγει έξω για βόλτα, οπότε όλα κομπλέ!

Καλημέρα κορίτσι!! Εδω με την μικρη εχουμε γκρινια μαλλον παμε για τα πανω δοντακια και πεταγεται το βραδυ και κλεει. Θελει υπομονη με τα φαγητα μην τα παρουν στραβα και δεν θα το ανοιγει το στομα μετα με τιποτα η δικια ευτυχως τα περισσότερα τα τρωει το τραχανα ουτε να το δει αλλα φαι Φρουτοκρεμα κρεμσ βρωμης αυτα τα τρωει αυγο.ωραια ιδεα να βγενεις να περπατας θα σου κανει καλο. και εγω λεω να ξεκινησω διατροφη γιατι αισθανομαι λιγο φουσκωμενη ενω μετα την γεννα βγηκα μελιγοτερα κιλα μετα πηρα 3 δεν ξερω ο θηλασμος εμενα με παχυνε και δεν μπορω να χασω γραμμαρειο. Θα ξεκινησω και εγω περπάτημα με την μικρη οταν ανοιξει ο καιρος εχουμε ενα δασος και εχει πολυ κοσμο και θα μπορω να πηγαινω με την μικρη να κανουμε την βολτα μας να ξεσκαει και αυτη!!τα εχεις ετοιμα για την βαπτιση; εγω περιμενω της φωτογραφίες να βγουν για να τις δουμε!!!! 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...