Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!

Κι εγώ μάζεψα τα πρώτα πράγματα και αρχίζω τακτοποίηση αυτή την εβδομάδα! Μου έδωσαν και το καρότσι και είναι τουρμπάτο με αμορτισέρ και τα όλα του οπότε μου έφυγε αυτό το άγχος. Μάζεψα και ρούχα και αρχίζω το πλύσιμο και το σιδέρωμα από αύριο..Μας έδωσαν αρκετά πράγματα είναι η αλήθεια και έτσι ψάχνω μόνο για ρηλάξ και κάθισμα αυτοκινήτου! Δόξα το Θεό!

Από φαγητό πρέπει να κόψω τα γλυκά.. μ έχει πιάσει μια υπογλυκαιμία άλλο πράγμα..η μαλλον λαιμαργία..

Μετά την κατακράτηση που μου διέγνωσε και ο γιατρός έκοψα το αλάτι..τουλάχιστον στο μαγείρεμα γιατί μέχρι και το ψωμί το έχει το αλατάκι του..θα αυξήσω και τα υγρά και βλέπουμε!!

Έχει κάνει καμία εξέταση για μυκόπλασμα; μου είπε ο γιατρός να την γράψουμε να την κάνω στην επόμενη επίσκεψη..

Τώρα που σας διάβασα και λέτε για 10 εβδομάδες κλπ σα να αγχώθηκα λίγο..πολύ κοντά μου φαίνεται..:shock:

Καλή εβδομάδα να έχουμε!!!


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Πως είστε; 

Σοφία και εγώ κουραζομαι εύκολα στο περπάτημα και βαραινει η κοιλιά μου οπότε απλά περπαταω πολυυυυ αργά :oops:

Περαστικά σας Κατερίνα μου, σιδερενια να είναι η μικρή σου! 

Εγώ δεν έχω ιδέα τι κ πόσα ρουχακια πρέπει να αγοράσω για τον πρώτο μήνα του μωρού :confused: οπότε δεν έχω κάνει τπτ απολύτως ακόμα... Πιστεύω σε δύο εβδομάδες που θα επιστρέψω μόνιμα στην πόλη μου θα μπορέσω να οργανωθω και να μπω σε μια σειρά... 

Ρουχακια να παρεις για το πρωτο 3μηνο θα ελεγα ... αυτα που ειναι 0-3 και οχι εκεινα που λενε 0-1 ή 0-2. Ποτε δεν ξερεις τελικα ποσο μεγαλο θα ειναι το μωρο :) Με το καλο λοιπον οι αγορες σου!

 

4 ώρες πρίν, katsif είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Μαγνησιο δεν παίρνω,  δεν μου έχει δώσει,  παίρνω σιδηρο με φυλικό το πρωί με χυμό πορτοκάλι.  Το ασβέστιο το έχω ακυρώσει εγώ χεχε αλλά έχω λιώσει τα τυριά! 

Karmar προτείνω να πάρεις μια επτάδα φορμάκια από marks and Spencer κοντομανικα. Και θα σου φέρουν και στην κλινική. 

Ωραια ειναι αυτα απο marks & spenser ... δεν θυμαμαι τιμη ... και αυτα απο mothercare ειναι καλα ... και κοιτα και απο h&m ... νομιζω η 7εδα 20 ευρω ...

Οσο για την κλινικη ... δεν ξερω τι κανουν στην Αθηνα ... αλλα εδω στην Θεσσαλονικη δεν φερνουν φορμακια :) λουλουδια, γλυκα, μπαλονια ... και κανενα ρουχακι για πιο μετα ... Ευτυχως ειχα ψωνισει στον γιο ... Και δεν ερχεται και πολυς κοσμος ...

4 ώρες πρίν, orianna είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Μαγνήσιο παίρνω εγώ.. Trofocard 2 χαπια μαζί. Πετρώματα δεν είχα κ δεν έχω αλλά μου το έχει δώσει προληπτικά μάλλον. 

Η καμπύλη μου τσίμπησε λίγο κ ο διαβητολογος με έβαλε να μετράω το σαγχαρο.102 νηστείας 186 πρώτη ώρα κ 131 δεύτερη ώρα. MamSof εσύ τι καμπύλη είχες; όλες οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές με το μηχάνημα που μου εδωσε.η μεγαλύτερη είναι 125 μετά το μεσημεριανό. Δεν ξερω τι παίζει. 

Τον μπέμπη τον ακούω πολύ πάνω από 10 φορές τη μέρα. Τουλαχιστον 30 κλωτσιές τη μέρα τρωω. Σχεδόν από τον πρώτο καιρό που τον κατάλαβα είναι πολύ κινητικος. Αλλά αυτό έχει να κάνει με το μωρο σίγουρα. Μας έχει πει η εμβρυολογος ότι αλλά είναι κινητικά κ αλλα πιο νωχελικα. 

Ακομη δεν ξερω αν θα παρω τελικα το μαγνησιο ... θα δω ... και θα μιλησω με την γιατρο για να μου πει δοσολογια ...

Οσο για την καμπυλη σου, εχεις 2 παθολογικες τιμες που σημαινει οτι εχεις διαβητη κυησης! Τυχερη θα εισαι αν μπορεις να διατηρησεις τα επιπεδα των μετρησεων σου οπως πρεπει μονο με διατροφη. Το 102 της νηστειας ειναι η μια παθολογικη τιμη που θα επρεπε να ειναι 95, και το 186 της πρωτης σου ωρα που θα επρεπε να ειναι κατω απο 183. Η 2η ωρα σου ειναι καλη. Η δικη μου καμπυλη παλι ηταν μια χαρα ... αλλα καποιες μερες εχω θεματακι με την μετρηση του σακχαρου νηστειας που ειναι πανω απο 95. Αν δω 3 συνεχομενες μερες να εχω τετοιες τιμες θα ξεκινησω ινσουλινη ειπε η γιατρος ... Για την ωρα ειμαι στις 2 ... εχει 10 μερες περιπου που με ειδε η γιατρος ... Στην αναμονη λοιπον ...

Οσο για τις κινησεις ... νομιζω χθες το σκεφτηκα ... μηπως εννοουν οταν λενε 10, να κανει την εμφανιση του 10 φορες μεσα στην μερα ... ασχετα με το ποσες κλωτσιες θα φας την φορα; Αν ισχυει αυτο ... εχω λιγο αγχος ... Χωρια που νομιζω οτι λιγο μειωθηκε η κινηση της ...

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Εγώ αύριο γίνομαι 29w αλλά κι εγώ σαν εσένα στις 38 θα γεννήσω αλλά  σε αντίθεση από εσένα,  μου φαίνεται βουνό χοχοχο

Τι να πω.. κάθε μέρα όλη μέρα ΓΟΠ και πόνοι.  Δεν αντέχω... Δεν αντέχω 

Πότε έχεις περίπου  ημ/νια; σε ποιο γεννας;

Κορίτσια πήρα καρότσι. Inglesina zippy light. Απ όσα είδα μου άρεσε και είχε καλή τιμη. 270€ στην αρχή σκεφτόμουν το trilogy αλλά έχει 480.. πολλά.. .. το κακο με το zippy είναι πως δεν γυρίζει το τιμόνι αλλά τον πρώτο καιρό αν δω ότι έχω ανασφάλεια θα χρησιμοποιω  αυτό που ήδη έχω  (που γυρίζει) . Το παλιό μου δεν αξίζει για περαιτέρω χρήση.  Δυνοπαθησα Στην κόρη μου. 

Έχει βέβαια παραθυράκι για να βλέπεις το μωρό το zippy . Αν το έχει καμία να μου πει εντυπώσεις. Προκαταβολή έδωσα δεν το πήρα ακόμα. 

 

Πολυ ωραιο φαινεται και ελαφρυ απο οτι διαβαζω ... σε τι χρωμα θα το παρεις; ... Δεν πειραζει που δεν γυριζει το τιμονι ... μια ιδεα ειναι ολα :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Όχι όχι όχι!!!!η ελιά κ το τουρσί το κάνουν χειρότερα εννοώ..αλλά όλο τέτοια θέλω να τρώω δυστυχώς κ οι συνέπειες είναι οι φανταστικές καούρες!!!το γάλα με ηρεμεί αμέσως μου το πρότεινε κ μια μαία...επίσης πολύ καλό για το στομάχι μας βρώμη (κουακερ) με γάλα!!!αν το φάω για πρωινό δεν έχω καούρες για κανένα 6ωρο!δοκίμασε δεν έχεις να χάσεις τίποτα...εγώ φοβάμαι πάλι την επιλοχία κατάθλιψη σκέτη φρίκη ήταν!δεν θέλω να το ξανά ζήσω!

Είχες επιλοχειο κορίτσι μου; πως το αντιμετωπισες; Μήπως η πρώτη σου εγκυμοσύνη είχε προβλήματα και γι'αυτο; 

11 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Κι εγώ μάζεψα τα πρώτα πράγματα και αρχίζω τακτοποίηση αυτή την εβδομάδα! Μου έδωσαν και το καρότσι και είναι τουρμπάτο με αμορτισέρ και τα όλα του οπότε μου έφυγε αυτό το άγχος. Μάζεψα και ρούχα και αρχίζω το πλύσιμο και το σιδέρωμα από αύριο..Μας έδωσαν αρκετά πράγματα είναι η αλήθεια και έτσι ψάχνω μόνο για ρηλάξ και κάθισμα αυτοκινήτου! Δόξα το Θεό!

Από φαγητό πρέπει να κόψω τα γλυκά.. μ έχει πιάσει μια υπογλυκαιμία άλλο πράγμα..η μαλλον λαιμαργία..

Μετά την κατακράτηση που μου διέγνωσε και ο γιατρός έκοψα το αλάτι..τουλάχιστον στο μαγείρεμα γιατί μέχρι και το ψωμί το έχει το αλατάκι του..θα αυξήσω και τα υγρά και βλέπουμε!!

Έχει κάνει καμία εξέταση για μυκόπλασμα; μου είπε ο γιατρός να την γράψουμε να την κάνω στην επόμενη επίσκεψη..

Τώρα που σας διάβασα και λέτε για 10 εβδομάδες κλπ σα να αγχώθηκα λίγο..πολύ κοντά μου φαίνεται..:shock:

Καλή εβδομάδα να έχουμε!!!

Εγώ έκανα για μυκοπλασμα ουρεοπκασμα ακόμα και για κονδυλώματα κτλ τα θεωρεί υποχρεωτικά. Όλα οκ. Απλά να πας σε μαιευτήριο να της κάνεις καλύτερα και όχι σε διαγνωστικό.  Εμένα μου ρης έκανα ο γιατρός μου 

11 ώρες πρίν, mamSof είπε:

 

 

Να σε ρωτήσω εγώ που νηστείας είμαι 63 είναι οριακά χαμηλό; 102 νομίζω  ήταν στην μια ώρα και 80κατι στις δύο ώρες. 

Για το καρότσι λυπάμαι να δώσω κοντά 500 ευρώ επειδή γυρίζει μονο. Από τη στιγμή που έχω ήδη κατοτσι που γυρίζει θα το χρησιμοποιώ αν χρειαστεί στις αρχές.  Το πήρα σε ένα χρώμα καφεμπεζ περίπου σαν.της  μοκας . Κάτι τέτοιο. Εσύ θα πάρεις ή θα χρησιμοποιήσεις αυτό που έχεις από το 1ο σου παιδι; 

Είδα και της chicco  lite way είναι καλοκαιρινό που είπε. Μου έδειξε ένα αλλά με 210 ευρώ chicco ελαφρύ κτλ και γίνεται βαλιτσάκι  (το inglesina γίνεται μπαστούνι όταν κλεινει) αλλά εμφανισιακά μου άρεσε αυτό που παράγγειλα πιο πολύ .


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Είχες επιλοχειο κορίτσι μου; πως το αντιμετωπισες; Μήπως η πρώτη σου εγκυμοσύνη είχε προβλήματα και γι'αυτο; 

Εγώ έκανα για μυκοπλασμα ουρεοπκασμα ακόμα και για κονδυλώματα κτλ τα θεωρεί υποχρεωτικά. Όλα οκ. Απλά να πας σε μαιευτήριο να της κάνεις καλύτερα και όχι σε διαγνωστικό.  Εμένα μου ρης έκανα ο γιατρός μου 

Να σε ρωτήσω εγώ που νηστείας είμαι 63 είναι οριακά χαμηλό; 102 νομίζω  ήταν στην μια ώρα και 80κατι στις δύο ώρες. 

Για το καρότσι λυπάμαι να δώσω κοντά 500 ευρώ επειδή γυρίζει μονο. Από τη στιγμή που έχω ήδη κατοτσι που γυρίζει θα το χρησιμοποιώ αν χρειαστεί στις αρχές.  Το πήρα σε ένα χρώμα καφεμπεζ περίπου σαν.της  μοκας . Κάτι τέτοιο. Εσύ θα πάρεις ή θα χρησιμοποιήσεις αυτό που έχεις από το 1ο σου παιδι; 

Είδα και της chicco  lite way είναι καλοκαιρινό που είπε. Μου έδειξε ένα αλλά με 210 ευρώ chicco ελαφρύ κτλ και γίνεται βαλιτσάκι  (το inglesina γίνεται μπαστούνι όταν κλεινει) αλλά εμφανισιακά μου άρεσε αυτό που παράγγειλα πιο πολύ .

Καλημερα :) και καλη βδομαδα να εχουμε!

Αυτο της νηστειας σα να ειναι αρκετα χαμηλο ... μηπως να τρως κανενα γλυκακι ... δεν ειμαστε τωρα για υπογλυκαιμιες ... Γενικα, αψογες οι μετρησεις σου!

Εγω θα χρησιμοποιησω το καροτσι που ειχα αγορασει στον γιο. Ειναι 5 και ετω αλλα το χρησιμοποιησαμε μονο 2,5 χρονια ... οποτε 3 χρονια θα καθεται ... Στην αρχη θα χρησιμοποιησω το σκελετο με το καθισμα αυτοκινητου και μετα θα βαλω το δικο του καθισμα ... εκει μετα τους 6 μηνες περιπου ... Ειναι το xtra zapp quinny σε κοκκινο χρωμα. Το ειχαμε αγορασει απο prenatal 240 ευρω στις αρχες του 13. Ειναι σε 2 κομματια. Χωραει στο πορτμπαγαζ μου. Και ειναι ελαφυ, γυρω στα 7 κιλα. Μονο αν χαλασει που ευχομαι να μην συμβει θα αναζητησει κατι αλλο ... 

Τωρα οσο για καλοκαιρινο ... βλακειες ειναι αυτα ... Βαλε ποδοσακο και μια χαρα θα γινει χειμωνιατικο! Εγω εχω παρει εξτρα και ποδοσακο και αδιαβροχο, ακομη και μπαρα! Βεβαια αυτο που διαλεξες ειναι πολυ ωραιο και το χρωμα που περιγραφεις αρεσε και σε μενα πολυ. Ο αδερφος μου εχουν σε τετοιο χρωμα απο kiddo.

Και για μενα ηταν δυσκολος ο πρωτος μηνας ... αλλα καθε φορα ειναι διαφορετικη :) Ειμαι πια μεγαλυτερη και το πλαισιο στο οποιο ζω τωρα ειναι διαφορετικο ... Πιστευω οτι μαθαινουμε με τα χρονια να αντιμετωπιζουμε τα παντα καλυτερα ... Τουλαχιστον αυτο βλεπω οτι μπορω εγω να κανω ... Δεν ειναι το ιδιο για ολους ... σαν ο καλος μου να χειροτερευει ... ή εγω να το βλεπω τωρα! χαχα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Τι κανετε;

Σημερα ειχα μετρηση σακχαρου νηστειας 85! Σουπερ! Βεβαια χθες στις 8 το απογευμα που ετρωγα 1 μηλο και 2 ακτινιδια δεν μπορω να πω οτι ενιωθα και τοσο σουπερ! χαχα! Αλλα αν ειναι να γινεται αυτο για να ειναι ενταξη η μετρηση ... ναι θα το κανω!

Ξεκινησα να παιρνω και το μαγνησιο, ενα το πρωι κι ενα το βραδυ ... το σιδηρο θα το παιρνω στις 12 οταν θα τρωω φρουτο ... και μαζι με το βραδυνο μαγνησιο θα παιρνω και το ασβεστιο ... Μα που να τα χωρεσω ολα πια ... Εσεις πως τα παιρνετε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα! Έχουμε ωραίο ήλιο σήμερα :-D 

δεν έχω κανένα ιδιαίτερο νέο, μόνο που έχω πολύ φαγουρα στις θηλες :? επίσης σκέφτομαι ότι από το Πάσχα πρέπει να αρχίσω να τρεφομαι πιο σωστά-υγιεινα γτ μέχρι τώρα δεν τα πάω και τόσο καλά σε αυτό... 


Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμενα κοριτσια!

Κι εμεις ειμαστε καλα! Ο μπεμπης ειναι σε ανωμαλη ισχιακη προβολη δηλαδη με το κεφαλακι κατω απο το στομαχι μου και τα ποδαρακια κατω...ουτε καν με το ποπουδακι κατω. Αν δεν αλλαξει θεση η καισαρικη ειναι μονοδρομος...και πριν ενα μηνα στην ιδια θεση ηταν. Μου ειπε ο γιατρος οτι το 70% των εμβρυων στην εβομαδα που ειμαι (29η προς 30η) εχει παρει θεση. Υπαρχει χρονος να γυρισει ακομα αλλα οσο πιο πολυ μεγαλωνει, τοσο πιο δυσκολο ειναι, καθως πρεπει να κανει κατακορυφη τουμπα! Κατα τα αλλα η θεση αυτη ειναι αβολη για τη μαμα και ηδη το νιωθω. Οταν τρωω λαχανιαζω και νιωθω σκασμενη και με μικρη ποσοτητα  φαγητου και τα βραδια εχω λιγη δυσφορια. Επισης ποναω καποιες φορες δεξια στο υψος του στομαχιου περιπου και ειπε ο γιατρος οτι ειναι απο το κεφαλακι που ειναι σκληρο και πιεζει. Δεν πειραζει ομως, ο μπεμπης να ειναι καλα!!!

mamsof, το μαγνησιο με το ασβεστιο πρεπει να εχουν τρεις ωρες διαφορα, μην τα παιρνεις μαζι γιατι το ενα ακυρωνει την απορροφηση του αλλου. Μου το εχει πει ο γιατρος και αν τυχον παιρνεις trofocard και calcioral, αν θυμαμαι καλα ενα απο τα δυο το γραφει και στο φυλλαδιο με τις οδηγιες. Το μαγνησιο θελει μετα το φαγητο για να απορροφηθει ενω το ασβεστιο οχι απαραιτητα.

Καροτσι ειδα και εγω το inglesina zippy light και μαλλον αυτο θα παρω. Το Λητω το εχει 25% εκπτωση μεχρι το Σαββατο και βγαινει στα 224 ευρώ.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Τι κανετε;

Σημερα ειχα μετρηση σακχαρου νηστειας 85! Σουπερ! Βεβαια χθες στις 8 το απογευμα που ετρωγα 1 μηλο και 2 ακτινιδια δεν μπορω να πω οτι ενιωθα και τοσο σουπερ! χαχα! Αλλα αν ειναι να γινεται αυτο για να ειναι ενταξη η μετρηση ... ναι θα το κανω!

Ξεκινησα να παιρνω και το μαγνησιο, ενα το πρωι κι ενα το βραδυ ... το σιδηρο θα το παιρνω στις 12 οταν θα τρωω φρουτο ... και μαζι με το βραδυνο μαγνησιο θα παιρνω και το ασβεστιο ... Μα που να τα χωρεσω ολα πια ... Εσεις πως τα παιρνετε;

Εγώ πρωί σίδηρο

Μεσημέρι μαγνήσιο  (υποτίθεται με το ασβέστιο αλλά ποτέ δεν παίρνω ασβέστιο)

Και ξανά μαγνήσιο το βράδυ!

1 hour ago, KarMar84 είπε:

Καλημέρα και από εμένα! Έχουμε ωραίο ήλιο σήμερα :-D 

δεν έχω κανένα ιδιαίτερο νέο, μόνο που έχω πολύ φαγουρα στις θηλες :? επίσης σκέφτομαι ότι από το Πάσχα πρέπει να αρχίσω να τρεφομαι πιο σωστά-υγιεινα γτ μέχρι τώρα δεν τα πάω και τόσο καλά σε αυτό... 

Πόσα έχεις παρει; τους φοβάμαι κι εγώ αυτούς τους μήνες.  Έρχονται τα κιλακια πανεύκολα.  Πλέον προσέχω πολύ.  Πρέπει να έχω πάρει άλλο ένα κιλο δλδ 7 περίπου μέχρι τώρα πφφφφ

1 hour ago, fani_ είπε:

Γεια σας και από εμενα κοριτσια!

Κι εμεις ειμαστε καλα! Ο μπεμπης ειναι σε ανωμαλη ισχιακη προβολη δηλαδη με το κεφαλακι κατω απο το στομαχι μου και τα ποδαρακια κατω...ουτε καν με το ποπουδακι κατω. Αν δεν αλλαξει θεση η καισαρικη ειναι μονοδρομος...και πριν ενα μηνα στην ιδια θεση ηταν. Μου ειπε ο γιατρος οτι το 70% των εμβρυων στην εβομαδα που ειμαι (29η προς 30η) εχει παρει θεση. Υπαρχει χρονος να γυρισει ακομα αλλα οσο πιο πολυ μεγαλωνει, τοσο πιο δυσκολο ειναι, καθως πρεπει να κανει κατακορυφη τουμπα! Κατα τα αλλα η θεση αυτη ειναι αβολη για τη μαμα και ηδη το νιωθω. Οταν τρωω λαχανιαζω και νιωθω σκασμενη και με μικρη ποσοτητα  φαγητου και τα βραδια εχω λιγη δυσφορια. Επισης ποναω καποιες φορες δεξια στο υψος του στομαχιου περιπου και ειπε ο γιατρος οτι ειναι απο το κεφαλακι που ειναι σκληρο και πιεζει. Δεν πειραζει ομως, ο μπεμπης να ειναι καλα!!!

mamsof, το μαγνησιο με το ασβεστιο πρεπει να εχουν τρεις ωρες διαφορα, μην τα παιρνεις μαζι γιατι το ενα ακυρωνει την απορροφηση του αλλου. Μου το εχει πει ο γιατρος και αν τυχον παιρνεις trofocard και calcioral, αν θυμαμαι καλα ενα απο τα δυο το γραφει και στο φυλλαδιο με τις οδηγιες. Το μαγνησιο θελει μετα το φαγητο για να απορροφηθει ενω το ασβεστιο οχι απαραιτητα.

Καροτσι ειδα και εγω το inglesina zippy light και μαλλον αυτο θα παρω. Το Λητω το εχει 25% εκπτωση μεχρι το Σαββατο και βγαινει στα 224 ευρώ.

 

Κι εμενα ο μπεμπης ιδια θεση εχει και εχω ακριβως τα ίδια με εσένα συν ΓΟΠ  (ξέρω σας τα έχω πρήξει με το συμπάθιο!!!) :oops: :oops:

Όσο για το καρότσι,  κι εγώ αυτό παρήγγειλα!!! Το Σάββατο είχα πάει στο Λητώ  και ήταν το μόνο που μου άρεσε μαζί με το trilogy αλλά ήταν πανάκριβο  (500€) δε λέει.. . Το πήρα στο χρώμα της μοκας (κάτι τέτοιο)

@fani_ τώρα είδα που έγραψες ότι το βρήκες με -25% 225. Εμένα μου πήγε 270 και μου έκαναν-10% το Σάββατο 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσαρες!

Καλά τι ήλιος είναι αυτός σήμερα?  Καλοκαίρι!  Έκανα πολλές δουλειες σήμερα!  Το κορυφαίο?  Πήγα ικα να γράψω την βεβαίωση για τα επιδόματα και της λεω θα μου γράψετε και τις ενέσεις?  Και φυσικά μου λέει όχι γιατί είναι ακριβές! 

Βαριόμουνα να τσακωθω και θα τις γράψω στον γυναικολόγο που θα πάω για την ενεση ρεζους, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τέτοια απάντηση. 

Εγώ από φάρμακα το πρωί σιδηρο με φιλικό και ένα ποτήρι χυμό πορτοκάλι.  Για το ασβέστιο κάνω τον Κινέζο,  και κάνω και την ενεση πριν κοιμηθώ! 

Link to comment
Share on other sites

@Farmakotriftena δυο κιλά έχω πάρει (μάλλον επειδή δεν ξεκίνησα στα φυσιολογικά μου αλλά με +8) αλλά το θέμα είναι ότι δεν είναι ποιοτικά τα περισσότερα από αυτά που τρώω και άρχισα να νιώθω τύψεις... 

Ωραίο το καρότσι που διαλέξετε κορίτσια αλλά με προβληματιζει λίγο που κοιτάει μόνο μπροστά... 

Από κάθισμα αυτοκινήτου τι έχετε/λέτε να πάρετε; 0-9, 0-36 ή κάτι ενδιάμεσο; γτ σκέφτομαι ότι θα συμφέρει το 0-36 αλλά δεν θα μπαίνει στο καρότσι... Επίσης θέλω να ρωτήσω, βγαίνει και μεταφέρεται το μεγάλο; δλδ θα μπορούμε να βγάλουμε το μωρό από το μαιευτήριο με αυτό; 

Εγώ παίρνω το πρωί το χαπι του θυροειδη, το μεσημέρι σίδηρο και φυλλικο και το βράδυ την βιταμίνη D ή αντίστροφα... 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, KarMar84 είπε:

@Farmakotriftena δυο κιλά έχω πάρει (μάλλον επειδή δεν ξεκίνησα στα φυσιολογικά μου αλλά με +8) αλλά το θέμα είναι ότι δεν είναι ποιοτικά τα περισσότερα από αυτά που τρώω και άρχισα να νιώθω τύψεις... 

Ωραίο το καρότσι που διαλέξετε κορίτσια αλλά με προβληματιζει λίγο που κοιτάει μόνο μπροστά... 

Από κάθισμα αυτοκινήτου τι έχετε/λέτε να πάρετε; 0-9, 0-36 ή κάτι ενδιάμεσο; γτ σκέφτομαι ότι θα συμφέρει το 0-36 αλλά δεν θα μπαίνει στο καρότσι... Επίσης θέλω να ρωτήσω, βγαίνει και μεταφέρεται το μεγάλο; δλδ θα μπορούμε να βγάλουμε το μωρό από το μαιευτήριο με αυτό; 

Εγώ παίρνω το πρωί το χαπι του θυροειδη, το μεσημέρι σίδηρο και φυλλικο και το βράδυ την βιταμίνη D ή αντίστροφα... 

2 κιλα;?;?;?;? Βρε κορίτσι πως το κατάφερες αυτο; Συγχαρητήρια!!

Υπάρχει κάθισμα και για 0-36; δεν το γνώριζα.  Τους πρώτους μήνες καλό είναι το κάθισμα μέσα στο αυτοκίνητο  να κοιτάει ανάποδα και μετά μπροστά.  Αυτά γυρίζουν μετά ή οχι; θα ρωτήσω κι εγώ που θα πάω στα λητω μια από αυτές τις μέρες. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

2 κιλα;?;?;?;? Βρε κορίτσι πως το κατάφερες αυτο; Συγχαρητήρια!!

Υπάρχει κάθισμα και για 0-36; δεν το γνώριζα.  Τους πρώτους μήνες καλό είναι το κάθισμα μέσα στο αυτοκίνητο  να κοιτάει ανάποδα και μετά μπροστά.  Αυτά γυρίζουν μετά ή οχι; θα ρωτήσω κι εγώ που θα πάω στα λητω μια από αυτές τις μέρες. 

Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο οπότε μάλλον φταίει αυτό που σου είπα με τα παραπανισια κιλά, βέβαια δεν τρώω ποσότητες η αλήθεια είναι αλλά από ποιότητα πολύ μέτρια... 

Βρήκα στο site του λητω ένα κάθισμα 0-25 chicco που μπαίνει και ανάποδα και μπροστά και το έχουν από 390€ στα 290€ αλλά ο άντρας μου λέει καλύτερα να τα δούμε από κοντά πρώτα... 


Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο οπότε μάλλον φταίει αυτό που σου είπα με τα παραπανισια κιλά, βέβαια δεν τρώω ποσότητες η αλήθεια είναι αλλά από ποιότητα πολύ μέτρια... 

Βρήκα στο site του λητω ένα κάθισμα 0-25 chicco που μπαίνει και ανάποδα και μπροστά και το έχουν από 390€ στα 290€ αλλά ο άντρας μου λέει καλύτερα να τα δούμε από κοντά πρώτα... 

Ναι σίγουρα καλύτερα από κοντά να σας πουν γνώμες και οι υπάλληλοι.  Συμβουλή μόνο να προσέξεις να μπαίνει βγαίνει εύκολα το κάθισμα  ή το κάθισμα για πιο πολλά κιλά καλύτερα να σου το τοποθετήσουν από εκεί. Εγώ αυτό που έχω πλέον  (9-36kg) μου το έβαλε υπάλληλος του καταστήματος και είναι μόνιμα στο αμάξι 

  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Πως ειστε κοριτσια?Εγω προχθες ειχα υπερηχο...μας βρηκε 1345 gr και με το κεφαλακι προς τα κατω!!!Ελπιζω να μεινει ετσι και να μην αλλαξει στην πορεια!Αααα! μου ειπε ο γιατρος απο δω και περα κομμενα γλυκα ,αλατια και γενικα οτιδηποτε ανθυγιεινο στη διατροφη...ευκαιρια να σταματησει η ζυγαρια την ανηφορα!

Τωρα ξανα μετα το Πασχα για doppler!Και απο τη νεα εβδομαδα ξεκιναω ανωδυνο...νομιζω μετραμε αντιστροφα σιγα σιγα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Ολα καλα Ασπα λοιπον ... υπομονη λιγο με την διατροφη :) συμπασχω απολυτως! Εχω αρχισει να κανω την λιστα με το τι θελω να φαω μετα την γεννα! χαχα!

Χθες πηγα στο ιπποκρατειο στο 1ο μαθημα ανωδυνου τοκετου κτλ ... Κουραστηκα μια που κρατησε πανω απο 2 ωρες και οι καρεκλες δεν ηταν και βολικες. Το 3ο μαθημα θα ειναι με κατι χαλαρωτικες ασκησεις που ομως θα χασω γιατι και στο γκρουπ δεν προλαβα να γραφτω αλλα κι εκεινη την μερα δεν θα μπορουσα κιολας μια που ο καλος μου θα ελειπε σε ταξιδι και ο μπαμπας μου σιγουρα δεν θα μπορουσε να κρατησει τον μικρο για 2,5 ωρες ... Τουλαχιστον θα δωσουν ειπαν ενα φυλλαδιο. Τωρα το 2ο μαθημα θα γινει Μ.Δευτερα. Με το καλο να αρχισεις κι εσυ και να μας πει εντυπωσεις ...

Κι εγω ντομπλερ θα κανω καπου στην 32 εβδομαδα μου ειχαν πει απο το ειδικο ιατρικο κεντρο υπερηχων. Την αλλη βδομαδα λεω να παρω να κλεισω ραντεβου ...

Και στην γιατρο μου θα παω σε 3-4 εβδομαδες παλι ... την λαμπροβδομαδα ή την επομενη .... Εχει 10 μερες που πηγα περιπου ... Τοτε μου ειχε πει οτι η μπεμπα ειναι γυρω στα 900γρ. με το κεφαλι κατω και τα ποδια πανω.

Εχω ξεκινησει να παιρνω μαγνησιο. Με εχουν ανησυχησει πολυ αυτα τα πετρωματα σε ολοκληρη την κοιλια [δλδ σκληραινει ολοκληρη η κοιλια μου] αλλα δεν εχω κανεναν πονο ... Αραγε να ναι κατι το ανησυχητικο. . . Οταν το ειπα στην γιατρο μου ειπε να ξεκινησω μαγνησιο ... Παιρνω απο Δευτερα αλλα δεν βλεπω διαφορα ...

Μουντος και παλι σημερα ο καιρος. Πηγα στο ταχυδρομειο να παρω ενα παιχνιδι που πηρα για τον μικρο απο το αμαζον της γερμανιας μια που δεν μπορεσα να το βρω πουθενα σε ελληνικο μαγαζι φυσικο ή online! Ολοι μου ελεγαν οτι δεν κυκλοφορικη απο την εταιρια (γερμανικη), οποτε πηγα στην πηγη και μου βγηκε και πιο φτηνο! χαχα! Μετα επεστρεψα και κατι βιβλια στην παιδικη βιβλιοθηκη και πηρα νεα. Εσεις δανειζεστε για τα μικρα σας; Του δικου μου του αρεσει πολυ να ξεφυλλιζει :)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...