Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Αα και εγω το νιωθω δεν ξερω γιατι ..παρο ολο που ειναι το δευτερο  μ ...οσο γαι το ξιρισμα ειναι σαν να κανω πολεμο...κοριτσια απο κιλα εγκυμοσυνης πως πατε ?? Εγω ειδη πηρα 15κιλα και εχω ακομα 7 εμ..μεχρι να γεννησω ...πφφφφ...αλλα αφου πανε ολα καλα και το μπεμπακι ειναι ως τωρα.τελεια ...χαλαλι δν μπιραζει ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα! Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη!

Σας διαβαζω αλλα δυσκολευομαι να βρω μια ωρα σαν ανθρωπος να κατσω στον υπολογιστη να σας διαβασω!

Την προηγουμενη βδομαδα ειχα πολλη δουλεια μεχρι την Πεμπτη ... Και γενικα ειναι ολα πιο δυσκολα με τον μικρο στο σπιτι λογω διακοπων ... 

Τις τελευταιες 2 μερες ειμαστε και οι 2 μας μονο μια που ο μπαμπας του πηγε στο νησι του για το γαμο του αδερφου του ... οποτε λιγο τα νευρα μου εχουν πειραχτει ... 

Ευτυχως κανονισα αυριο το απογευμα για καφε ... και το ΣΚ θα κανω και μια βολτα στα μαγαζια να χαζεψω και να ξεσκασω λιγο ...

Γενικα το Πασχα το περασαμε ησυχα και οικογενειακα. Ηρθαν ο αδερφος μου απο τα Χανια. Τους χαρηκαμε 3 μερες. Καλα ηταν ... Τωρα σιγουρα θα τον δω τα Χριστουγεννα αλλα για νωριτερα δεν ξερω ...

Το Ντοπλερ αποφασισα αυτη την φορα να το κανω απο μονη μου μια που και η δικη μου γιατρος δεν τον προτεινει συνηθως και το κανει και καλα αυτη οπως και την αυχενικη ... αλλα οσο εμπιστοσυνη και της εχω αλλιως ειναι στον ειδικο. Εχω την εξεταση σε μια βδομαδα.

Χθες ηταν το μαθημα με τις ασκησεις και τις αναπνοες στο ιπποκρατειο στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου κτλ που εχασα αφου δεν μπορει να κρατησει τον μικρο ο μπαμπας μου και την αλλη Τεταρτη ειναι το 4ο μαθημα. Θα διαβασω το φυλλαδιο μου και θα γραψω τις αποριες μου ...

Μεχρι την Πρωτομαγια θα ηθελα να παμε στο εξοχικο μας οπου εχω αποθηκευμενα τα ρουχα του μικρου για να δω τι θα παρω για την μπεμπα ... και να ψαξω και αυτον τον αποστειρωτη και θερμαντηρα που μου εδωσε η κουμπαρα μου, και τα μπιμπερο του μικρου ... Λετε να μπορω να τα χρησιμοποιησω μετα απο 3-4-5 χρονια;  Θα κανω και μια ερευνα να δω που εχει προσφορα στο θηλαστρο της mendela που θελω ... ή να σκεφτω αν θα νοικιασω για αρχη επαγγελματικο. 

Θα κοιταξω να τελειωσω και με τις αγορες των αναλωσιμων οπως σερβιετες, σλιπακια μιας χρησης, πανες σε προσφορα, πιπιλες και θηλες για μπιμπερο. Βρεφικο απορρυπαντικο και μαλακτικο θα παρω συντομα μια που θελω να βαλω και τα πλυντηρια και να τακτοποιησω τα ρουχα που εχω ηδη εδω ...

Οσο αφορα τα χαρτια, ουτε που θυμαμαι τι δικαιολογητικα χρειαστηκαν ... και η αληθεια ειναι οτι ο αντρας μου ασχοληθηκε με ολα αυτα οταν ημουν στην κλινικη, Την ονοματοδοσια την καναμε αρκετα αργοτερα ... Αλλα αυτος ειχε βγαλει ΑΜΚΑ και ειχε βαλει το μωρο στο βιβλιαριο μου. Αλλα αφου τα γραψατε εδω τι χρειαζεται θα κοιταξω να τα εχω ετοιμα και αυτα ... 

Ακομη σε κανενα μηνα λεω να φτιαξουμε και το λικνο και την κουνια ... Εχω κι εγω ενα αγχος για το ποτε θα γεννησω ... Το ιδανικο βεβαια στην ΠΗΤ της αυχενικης! χαχα!

Τωρα που εχει γινει πια ανοιξιατικος ο καιρος και δεν φοραω πια παλτο αλλα ζακετα αλλα και μπλουζακια πιο ελαφρα και οχι πουλοβερ... και με το οτι η κοιλια μου σα να ξεπεταχτηκε ενα πραγμα μεσα σε μια βδομαδα ... δεν υπαρχει περιπτωση να μην καταλαβει καποιος οτι εγκυμονω :) 

Καπου διαβασα οτι το μωρο χρειαζεται να το νιωθεις 10 φορες μεσα σε ενα 12ωρο ή 4 κινησεις του μεσα σε 1 ωρα ηρεμιας ... Δεν ειμαι σιγουρη οτι συμβαινει αυτο ... Παντως νομιζω οτι κινειται λιγο περισσοτερο απο τις προηγουμενες βδομαδες και αυτο με χαροποιει!

Για τα δικαιολογειτικα για την αδεια κυησης οσες θα καταθεσετε, γνωριζετε τι προθεσμια εχουμε; 

Μιλησα τωρα και με την ξαδερφη μου στο τηλεφωνο και τα μισα που ηθελα να πω δεν τα ειπα γιατι τα ξεχασα ... και σαφως δεν θυμαμαι και τι αλλο ηθελα να γραψω κι εδω ...

Αντε ... καλο ξημερωμα ... και αν θυμηθω τιποτα θα επανερθω :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Σήμερα παρακολούθησα μέσω ίντερνετ ένα δωρεάν σεμινάριο θηλασμού από το nutricia Club και μου άρεσε πολύ, μου φάνηκε ενδιαφέρον και κατανοητό, το κάνει κάθε μήνα μια μαια σύμβουλος θηλασμού... 

@mamSof εγώ αύριο θα πάω στο ΙΚΑ να ρωτήσω για τα επιδόματα μητρότητας αλλά για αυτό που ρωτάς δεν ξέρω γτ εγώ δεν δουλεύω, παίρνω ταμείο ανεργίας τώρα... 

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Καλησπερα! Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη!

Σας διαβαζω αλλα δυσκολευομαι να βρω μια ωρα σαν ανθρωπος να κατσω στον υπολογιστη να σας διαβασω!

Την προηγουμενη βδομαδα ειχα πολλη δουλεια μεχρι την Πεμπτη ... Και γενικα ειναι ολα πιο δυσκολα με τον μικρο στο σπιτι λογω διακοπων ... 

Τις τελευταιες 2 μερες ειμαστε και οι 2 μας μονο μια που ο μπαμπας του πηγε στο νησι του για το γαμο του αδερφου του ... οποτε λιγο τα νευρα μου εχουν πειραχτει ... 

Ευτυχως κανονισα αυριο το απογευμα για καφε ... και το ΣΚ θα κανω και μια βολτα στα μαγαζια να χαζεψω και να ξεσκασω λιγο ...

Γενικα το Πασχα το περασαμε ησυχα και οικογενειακα. Ηρθαν ο αδερφος μου απο τα Χανια. Τους χαρηκαμε 3 μερες. Καλα ηταν ... Τωρα σιγουρα θα τον δω τα Χριστουγεννα αλλα για νωριτερα δεν ξερω ...

Το Ντοπλερ αποφασισα αυτη την φορα να το κανω απο μονη μου μια που και η δικη μου γιατρος δεν τον προτεινει συνηθως και το κανει και καλα αυτη οπως και την αυχενικη ... αλλα οσο εμπιστοσυνη και της εχω αλλιως ειναι στον ειδικο. Εχω την εξεταση σε μια βδομαδα.

Χθες ηταν το μαθημα με τις ασκησεις και τις αναπνοες στο ιπποκρατειο στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου κτλ που εχασα αφου δεν μπορει να κρατησει τον μικρο ο μπαμπας μου και την αλλη Τεταρτη ειναι το 4ο μαθημα. Θα διαβασω το φυλλαδιο μου και θα γραψω τις αποριες μου ...

Μεχρι την Πρωτομαγια θα ηθελα να παμε στο εξοχικο μας οπου εχω αποθηκευμενα τα ρουχα του μικρου για να δω τι θα παρω για την μπεμπα ... και να ψαξω και αυτον τον αποστειρωτη και θερμαντηρα που μου εδωσε η κουμπαρα μου, και τα μπιμπερο του μικρου ... Λετε να μπορω να τα χρησιμοποιησω μετα απο 3-4-5 χρονια;  Θα κανω και μια ερευνα να δω που εχει προσφορα στο θηλαστρο της mendela που θελω ... ή να σκεφτω αν θα νοικιασω για αρχη επαγγελματικο. 

Θα κοιταξω να τελειωσω και με τις αγορες των αναλωσιμων οπως σερβιετες, σλιπακια μιας χρησης, πανες σε προσφορα, πιπιλες και θηλες για μπιμπερο. Βρεφικο απορρυπαντικο και μαλακτικο θα παρω συντομα μια που θελω να βαλω και τα πλυντηρια και να τακτοποιησω τα ρουχα που εχω ηδη εδω ...

Οσο αφορα τα χαρτια, ουτε που θυμαμαι τι δικαιολογητικα χρειαστηκαν ... και η αληθεια ειναι οτι ο αντρας μου ασχοληθηκε με ολα αυτα οταν ημουν στην κλινικη, Την ονοματοδοσια την καναμε αρκετα αργοτερα ... Αλλα αυτος ειχε βγαλει ΑΜΚΑ και ειχε βαλει το μωρο στο βιβλιαριο μου. Αλλα αφου τα γραψατε εδω τι χρειαζεται θα κοιταξω να τα εχω ετοιμα και αυτα ... 

Ακομη σε κανενα μηνα λεω να φτιαξουμε και το λικνο και την κουνια ... Εχω κι εγω ενα αγχος για το ποτε θα γεννησω ... Το ιδανικο βεβαια στην ΠΗΤ της αυχενικης! χαχα!

Τωρα που εχει γινει πια ανοιξιατικος ο καιρος και δεν φοραω πια παλτο αλλα ζακετα αλλα και μπλουζακια πιο ελαφρα και οχι πουλοβερ... και με το οτι η κοιλια μου σα να ξεπεταχτηκε ενα πραγμα μεσα σε μια βδομαδα ... δεν υπαρχει περιπτωση να μην καταλαβει καποιος οτι εγκυμονω :) 

Καπου διαβασα οτι το μωρο χρειαζεται να το νιωθεις 10 φορες μεσα σε ενα 12ωρο ή 4 κινησεις του μεσα σε 1 ωρα ηρεμιας ... Δεν ειμαι σιγουρη οτι συμβαινει αυτο ... Παντως νομιζω οτι κινειται λιγο περισσοτερο απο τις προηγουμενες βδομαδες και αυτο με χαροποιει!

Για τα δικαιολογειτικα για την αδεια κυησης οσες θα καταθεσετε, γνωριζετε τι προθεσμια εχουμε; 

Μιλησα τωρα και με την ξαδερφη μου στο τηλεφωνο και τα μισα που ηθελα να πω δεν τα ειπα γιατι τα ξεχασα ... και σαφως δεν θυμαμαι και τι αλλο ηθελα να γραψω κι εδω ...

Αντε ... καλο ξημερωμα ... και αν θυμηθω τιποτα θα επανερθω :) 

Φιλενάδα για το ικα

Θα κλείσεις ένα ραντεβού με τον γυναικολόγο στον σταθμό μάνας και παιδιού.  Θα σου δώσει μια βεβαίωση για την ΠΗΤ. Με αυτή και τα ένσημα σου, εγώ θα πάρω και το χαρτί απολύσης,  θα πας στο ΙΚΑ 56 μέρες πριν την ΠΗΤ και θα τα καταθέσεις για το επίδομα κυοφορίας. Για την βεβαίωση πρέπει να έχεις μπει στον 7ο μήνα.  Οπότε είσαι οκ.

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Πώς πάτε;

Σε μένα βλέπω πολλές αλλαγές. Πρώτα απ όλα έπεσε η κοιλιά μου. Είναι πλέον πιο χαμηλά..  Επίσης μέσα στην ημέρα νιώθω πόνους περιόδου.  Το μωρό οκ κινείται συνέχεια και πολλές φορές με πονάει.  Νιώθω πόνους στην ηβικη περιοχη (;) κάπου εκεί τέλος πάντων και πολλές φορές νιώθω κινήσεις του μωρού τόσο χαμηλά. 

Επίσης δεν έχω αναπνοές.  Σα να έχουν πρηστεί οι ρινικοι κογχοι και μου προκαλεί δυσφορία Και από χθες κατέβηκε χαμηλά η κοιλιά μου είχα και απίστευτη γαστρεντερίτιδα  (δεν ξέρω αν σχετίζονται αυτα) 

Κοινώς χαλί μαύρο εγώ... πάντως δεν νιώθω ότι θα γεννήσω.  Ίσως είναι φυσιολογικά όλα αυτά.  Την Τετάρτη έχω εμβρυολογο για ντομπλερ.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια 

@katsif πήρα τηλέφωνο στο ΙΚΑ της περιοχής μου για να ρωτήσω εάν δέχονται βεβαίωση ΠΗΤ από γιατρό νοσοκομείου ή μόνο από δικό τους γιατρό και μου είπαν ότι έχουν καταργηθεί οι γιατροί του ικα και έχουν φύγει από εκεί οπότε δέχονται βεβαίωση είτε από ιδιώτη γιατρό είτε από νοσοκομειακο 

@Farmakotriftena υπομονή, λίγο σου έμεινε ακόμα... 

Μόλις έκλεισα θέση και για τα μαθήματα ανωδυνου τοκετού στην νομαρχία της περιοχής μου... 


Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Elena** είπε:

Καλησπέρα εγγυουλες.πως ειστε;

να σας ρωτησω ;

εχουν παρει θεση τα μωρα σας;

και αν ναι,ποτε περιπου;

Καλησπέρα Έλενα, όλα καλά, εσύ; 

Εγώ είχα γιατρό πριν 10 μέρες και είχε γυρίσει αλλά το είχα καταλάβει νωρίτερα ότι γύρισε γτ χτυπούσε πιο ψηλά... Δλδ κάπου στα τέλη του 6ου μήνα πρέπει να γύρισε... 


Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , KarMar84 είπε:

Καλησπέρα Έλενα, όλα καλά, εσύ; 

Εγώ είχα γιατρό πριν 10 μέρες και είχε γυρίσει αλλά το είχα καταλάβει νωρίτερα ότι γύρισε γτ χτυπούσε πιο ψηλά... Δλδ κάπου στα τέλη του 6ου μήνα πρέπει να γύρισε... 

Ναι.ο μπεμπης μια χαρα.ευχαριστω.εσυ;

ειμαι 28+6 και πριν μια εβδομαδα στον γιατρο δεν ειχε γυρισει ακομα.και μου λεει αν δεν γυρισει καισαρικη.

αν και το ηξερα γιατι η κοιλια μου ειναι ψηλα.αλλα δεν ηξερα οτι πρεπει να παιρνουν θεση απο τοσο νωρις.

και εχω αγχωθει λιγο με αυτο γιατι ειναι το πρωτο μου και ηθελα φ.τ. Αλλα αν δεν γινει αλλιως...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Elena** είπε:

Ναι.ο μπεμπης μια χαρα.ευχαριστω.εσυ;

ειμαι 28+6 και πριν μια εβδομαδα στον γιατρο δεν ειχε γυρισει ακομα.και μου λεει αν δεν γυρισει καισαρικη.

αν και το ηξερα γιατι η κοιλια μου ειναι ψηλα.αλλα δεν ηξερα οτι πρεπει να παιρνουν θεση απο τοσο νωρις.

και εχω αγχωθει λιγο με αυτο γιατι ειναι το πρωτο μου και ηθελα φ.τ. Αλλα αν δεν γινει αλλιως...

Καλησπερα. Να ρωτησω. Ειμαι και γω 28+5 και ειναι αναποδα η χαζουλα μου. Ωστοσο, η κοιλια μου ειναι πολυυυυυ χαμηλα. Νιωθω οτι θα βγει κανα ποδι. Μεχρι ποτε μπορουν να γυρισουν?

Μηπως σου ειπε τιποτα να κανουμε μπας και γυρισουν. Διοτι οσο παιρνουν βαρος ειναι πιο δυσκολο νομιζω!!!

Δεν θελω καισαρικηηηηη...φοβαμαιιιιιι πολυ :-(


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλησπερα. Να ρωτησω. Ειμαι και γω 28+5 και ειναι αναποδα η χαζουλα μου. Ωστοσο, η κοιλια μου ειναι πολυυυυυ χαμηλα. Νιωθω οτι θα βγει κανα ποδι. Μεχρι ποτε μπορουν να γυρισουν?

Μηπως σου ειπε τιποτα να κανουμε μπας και γυρισουν. Διοτι οσο παιρνουν βαρος ειναι πιο δυσκολο νομιζω!!!

Δεν θελω καισαρικηηηηη...φοβαμαιιιιιι πολυ :-(

Αχ και εγω φοβάμαι να κάνω καισαρική.εμένα μου ειπε μεχρι τελος μαιου με ΠΗΤ 30/6 πρεπει να γυρισει,μετα ειναι δυσκολο. Μου λέει δεν μπορεις να κανεις κατι.ειναι στο χερι του.μονο οσο μπορω περπατημα γιατι η κοιλίτσα ειναι ψηλα.

εσυ τον εχεις ρωτησει τον γιατρο σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια!

Εβδομάδα 27+3 ήταν ανάποδα το μωράκι και προχθές που πήγα 30+3 είχε γυρίσει!

Μέχρι 32 γυρνάνε εύκολα απ' ότι μου είπε!

Η κοιλιά μου εντωμεταξύ πάντα χαμηλά ήταν ανεξαρτήτως θέσης, οπότε δεν αντιλήφθηκα καν πότε γύρισε!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γυρισει και το δικο μου κοριτσια!!!

στο μεταξυ γυρναει γενικως αλλα με κεφαλι πανω η στα πλάγια.μεχρι εκει.το καταλαβαινω απο τον λοξυγα που τον πιανει και λεω εδω ειναι το στοματάκι του!έχω 1,5 μηνα να γυρισει το μωρακι μου.

τα πιάνει συχνα λοξυγα τα δικα σας μωρακια;

Link to comment
Share on other sites

@Elena** και @iwanna24 και εγώ νομίζω ότι υπάρχει ακόμα χρόνος για να γυρίσουν... Όσο για το περπάτημα εγώ περπαταω σχεδόν κάθε μέρα από μισή ωριτσα ή παραπάνω αλλά δεν ξέρω κατά πόσο παίζει κάποιο ρόλο... Εμένα η κοιλιά ανέβηκε νομίζω τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες... 

Έλενα εγώ μόνο μια φορά κατάλαβα τον λοξυγγα με σιγουριά αλλά έχω ακούσει ότι έχουν συχνά  :mad:


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...