Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

@Farmakotriftena δεν ξέρω καθόλου για αυτό που με ρωτάς...εμείς όταν είχαμε παντρευτεί είχαμε δηλώσει ότι τα μελλοντικά παιδιά μας θα έπαιρναν το επίθετο του συζύγου μου...οπότε δεν χρειάζομαι το έγγραφο που με ρωτάς και δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω :oops:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Κι εγώ όταν ήταν να βγάλω  βιβλιάριο στην κόρη μου δε θυμάμαι να ταλαιπωρηθηκα.  Αλλά είμαστε σε άλλο ταμείο  (ΤΣΑΥ) τώρα όμως έχουν γίνει όλα ένα και φοβάμαι για το μπάχαλο που ίσως συναντήσω.  Θα πάρω να μάθω. 

Όσο για τις ετικέτες κι εγώ τις κόβω!! Μπορεί να κάνουν ερεθισμό στο δέρμα.  Ειδικά σε δέρμα μωρού.   Εδώ ενοχλούν εμένα.  Ειδικά όταν κολλάει στο δέρμα μου η ετικέτα δεν το μπορώ!!

Κορίτσια χαίρομαι που δεν ειμαι η μοναδική που γκρινιάζω ότι θέλω να γεννήσω.  Ονειρεύομαι σήμερα στο doppler  να μου πει ο εμβρυολογο ότι το βάρος του μωρού είναι ιδανικότερο και το μωρό μια χαρά αλλά πρέπει να πάω να γεννήσω  μουαχαχα (φαντασία είναι αυτή και καλπάζει)

Αχχαχαχχαχααχχαχαχ...εγω θελω 36 και 1 να γεννησω. Δεν περναω ωραιαααα...τωρα τελευταια δεν αναπνεω και καλα...

Ασε που τα λευκα μου ολο ανεβαινουν...το σωμα μου λεει βλεπει σαν λοιμωξη την εγκυνοσυνη. Πες μου τωρα φταιω? :oops:

  • Χαχα 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιλαρες Γειά σας,

Farmakotriftena όταν πάω στον γυναικολόγο δεν κοιτάω και πολύ τον υπερηχο καθότι με θαμπώνει η ομορφιά του γιατρου, οπότε δεν βλέπω το φυλο. Ούτε στην μικρή το είχα δει και μου λέγαν όλοι αγόρι θα κάνεις γιατί έχεις μυτερη κοιλια.

Άσχετο στην ληξιαρχικη πράξη γάμου ρε κορίτσια λέει κάτω κάτω το επώνυμο των τέκνων. Δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι άλλο.  Τουλάχιστον εγώ δεν θυμάμαι στο άλλο παιδί κάτι τέτοιο.  

Εγώ δεν έχω ασχοληθεί με την χαρτουρα ακόμα αλλά θα το κάνω.  Εντωμεταξυ ο άντρας μου είναι ενδεικτική εγγραφή στην μερίδα και πρέπει απ ότι κατάλαβα να πάρει και πιστοποιητικο από το χωριό του..... ουφ

Εγώ θα αρχίσω ανώδυνο στις 30 του μήνα,  βρήκα στο αλεξανδρας, μετά από χιλιάδες τηλέφωνα επιτέλους απάντησαν!  

 

 

Επίσης ρε κορίτσια γιατί θέλετε να γέννησε τε?  Δεν υπάρχει σωτηρία μετά. ..... ξενύχτια, πανες.... άσε που θα χάσουμε και το τεκνό. .. α παπαπαπαπα

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , katsif είπε:

Κοιλαρες Γειά σας,

Farmakotriftena όταν πάω στον γυναικολόγο δεν κοιτάω και πολύ τον υπερηχο καθότι με θαμπώνει η ομορφιά του γιατρου, οπότε δεν βλέπω το φυλο. Ούτε στην μικρή το είχα δει και μου λέγαν όλοι αγόρι θα κάνεις γιατί έχεις μυτερη κοιλια.

Άσχετο στην ληξιαρχικη πράξη γάμου ρε κορίτσια λέει κάτω κάτω το επώνυμο των τέκνων. Δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι άλλο.  Τουλάχιστον εγώ δεν θυμάμαι στο άλλο παιδί κάτι τέτοιο.  

Εγώ δεν έχω ασχοληθεί με την χαρτουρα ακόμα αλλά θα το κάνω.  Εντωμεταξυ ο άντρας μου είναι ενδεικτική εγγραφή στην μερίδα και πρέπει απ ότι κατάλαβα να πάρει και πιστοποιητικο από το χωριό του..... ουφ

Εγώ θα αρχίσω ανώδυνο στις 30 του μήνα,  βρήκα στο αλεξανδρας, μετά από χιλιάδες τηλέφωνα επιτέλους απάντησαν!  

 

 

Επίσης ρε κορίτσια γιατί θέλετε να γέννησε τε?  Δεν υπάρχει σωτηρία μετά. ..... ξενύχτια, πανες.... άσε που θα χάσουμε και το τεκνό. .. α παπαπαπαπα

Αχ θελω ολα αυτα. Δεν ξερω γιατι το πηρα τοοοσο στραβα!

Και να πεις τρωω. Δεν ξερω. Ψυχολογικα μαλλον :-P


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@mamSof στη μια ώρα μετά το φαγητό τι σάκχαρο βρισκεις; η φτ στα 60' είναι μέχρι 140; γιατί ακούω διάφορες τιμές 

Καλησπέρα! Η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι μετράω μια ώρα μετά την έναρξη του γεύματος και χρειάζεται να είναι μέχρι 140 για να είμαστε οκ... Χωρίς ινσουλίνη... Και η πρωινή μέτρηση, νηστείας που λένε... Μέχρι 95.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 50 λεπτά , iwanna24 είπε:

Κοριτσια να ρωτησω...

Εχει καμια υψηλα λευκα?

Ολο ανεβαινουν...φτασαμε 16.500.

 

Εγώ έχω... Αλλά είπαν γυναικολόγος και ενδοκρινολογος ότι δεν είναι σημαντικό... Να μην ανησυχώ... Είναι λόγω εγκυμοσύνης

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , mamSof είπε:

Εγώ έχω... Αλλά είπαν γυναικολόγος και ενδοκρινολογος ότι δεν είναι σημαντικό... Να μην ανησυχώ... Είναι λόγω εγκυμοσύνης

Με ανησυχει που ανεβαινουν συνεχεια. Ξεκινησαμε με 12.000 και φτασαμε σχεδον 17.000!


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , iwanna24 είπε:

Κοριτσια να ρωτησω...

Εχει καμια υψηλα λευκα?

Ολο ανεβαινουν...φτασαμε 16.500.

 

αν ολες οι αλλες εξετασεις ουρων καλιεργεια κτλ ειναι καθαρες τοτε ολα καλα μπορει να ειναι λογο εγκυμοσυνης ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα καμια φορα ειναι κ κατι ασχετο οπως προβλημα στα ουλα κτλ 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

αν ολες οι αλλες εξετασεις ουρων καλιεργεια κτλ ειναι καθαρες τοτε ολα καλα μπορει να ειναι λογο εγκυμοσυνης ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα καμια φορα ειναι κ κατι ασχετο οπως προβλημα στα ουλα κτλ 

Ειχα κανει καλλιεργεια κολπικων πριν κανα μηνα. Ουρα καθαρα. Ολα γενικα καθαρα.

Απλα μου πε αν ανεβει πανω απο 20.000 θα ανησυχησουμε για λεμφωμα κυησης?

Ξερω γω :confused:


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , iwanna24 είπε:

Ειχα κανει καλλιεργεια κολπικων πριν κανα μηνα. Ουρα καθαρα. Ολα γενικα καθαρα.

Απλα μου πε αν ανεβει πανω απο 20.000 θα ανησυχησουμε για λεμφωμα κυησης?

Ξερω γω :confused:

οχι μωρε μην φοβασε δεν θα ανεβει εχουν κ αλλες κοπελες τοσο υψηλα κ δεν ηταν τιποτα. πλακακι εχεις ζητησει να κανουν??? ζητα να σου κανουν πλακακι εκει φαινετε αν ειναι κατι κακο. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

οχι μωρε μην φοβασε δεν θα ανεβει εχουν κ αλλες κοπελες τοσο υψηλα κ δεν ηταν τιποτα. πλακακι εχεις ζητησει να κανουν??? ζητα να σου κανουν πλακακι εκει φαινετε αν ειναι κατι κακο. 

Τι ειναι το πλακακι?:confused:


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, iwanna24 είπε:

Τι ειναι το πλακακι?:confused:

οταν βγαινει μια περιεργη εξεταση στα λευκα αιμοσφαιρια ζητας πλακακι κ αναλυουν το αιμα με λιγο πιο λεπτομερεια δεν κοστιζει καθολου απλα το ζητας οταν κανεις ληψη αιματος. δεν ειναι εξειδικευμενη εξεταση ειναι κατι πολυ συνιθισμενο οταν βγαινουν περιεργα λευκα αιμοσφαιρια. 

κανε επαναληψη κ ζητα κ πλακακι δεν ειναι τιποτα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, nili είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχετε σύντομα αγκαλιά τα βλαστάρια σας!!

Είμαι στη 12η εβδομάδα εγκυμοσύνης και θέλω να βρω μαιευτήρα να με αναλάβει στο Ελενα, δεν υπάρχουν χρήματα για ιδιωτικό μαιευτήριο... Όμως δεν ξέρω ποιον να διαλέξω... Πηγαίνω σε ιδιωτικό γυναικολόγο προς το παρόν που ομως συνεργάζεται μόνο με ιδιωτικά μαιευτήρια.. Εφόσον θέλω να γεννήσω σε δημόσιο καλό για όλους είναι να γίνει σύντομα η αλλαγή.

@Chirmai εσένα σε παρακολουθούν στο Έλενα ήδη όπως είδα και έχεις ήδη εμπειρία εκεί; μπορείς να μου πεις κάποιες πληροφορίες; 

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Εμένα είναι το πρώτο μου και είμαι πολύ αγχωμένη με το να κάνω σωστές επιλογές (κυρίως γιατρού) αλλά το οικονομικό περιορίζει τις επιλογές και αυτό με αγχώνει περισσότερο...:confused:

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:)

 

γειά σου nili με το καλό το μπεμπάκι...

ναι στο Έλενα με παρακολουθούν δωρεάν στα πρωινά ιατρεία...δεν πληρώνεις τίποτα...και εξετάσεις αν κάνεις εκεί....έχω τον Σούλο....πρέπει να πας απο κεί στα πρωινά να τον βρείς και να τον ρωτήσεις αν μπορεί να σε αναλάβει...μετά ίσως κλείσεις το πρώτο ραντεβού στα απογευματινά που κάνει...με 36 ευρώ....δε δίνουν εύκολα το τηλ του γι αυτό σου λέω πρέπει να πάς από κεί να ζητήσεις να τον δείς...δεν παίρνει φακελάκι...και είναι πολύ ψείρας με εξετάσεις

να ξέρεις ότι οι γιατροί στο δημόσιο είναι λιγο ωμοί δεν έχουν χρόνο για κουβεντούλα και δεν μιλάνε πολύ γλυκά ....βλέπουν πάρα πολλά περιστάτικά τη μέρα...και μαζί με τις εφημερίες να νεύρα τους έιναι κάπως τεντωμένα....εμένα με παρακολουθεί και η ενδοκρινολόγος εκεί για διαβήτη κύησης και είδα και καρδιολογό στα πλαίσια του τσεκ απ....επισης δωρεάν...

υπομονή για την αναμονή να έχεις μόνο....όλο το πρωινό θα το φάς εκεί

εγώ είμαι στα κάτω μου αυτές τις μέρες....έχει χτυπήσει κόκκινό το ζάχαρο και προσπαθω με πολυ κόπο να το έχω μέσα στα όρια....δε ξέρω και ποιά όρια είναι ακίνδυνα...εμένα μου έχουν πεί 135 στη μια ώρα


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Σημερα, εχω κιολας κουραστει! Και ειναι μονο 10:30! Εχω βεβαια κανει μια τακτοποιηση υπνοδωματιων, ενα σκουπισμα/σφουγγαρισμα μπαλκονιου, ενα απλωμα, ενα νεο πλυντηριο ρουχων .. εχω να τακτοποιησω αυτα που εβγαλα απο το στεγνωτηριο κι εχω να βαλω αλλα ... περα απο το πλυντηριο που δουλευει τωρα ... Και ακολουθουν λαντζα και πλυντηριο πιατων και σαφων φαγητο! Σημερα θα κανω μπριζολες ... πουρε και εβαπορε προσπαθω απο χθες να θυμηθω να παρω! χαχα! Κι εχω κι εργασιες για την δουλεια να κανω που σαφως προηγουνται ολων των αλλων ... Ουφ ... ηδη ειμαι πτωμα και μονο που τα σκεφτομαι κουραζομαι περισσοτερο! τσ τσ!

Χθες στο μαθημα στο ιπποκρατειο πραγματικα κουραστικα! Εφυγα απο το σπιτι 6 και γυρισα 10! Απο τις 7 μεχρι τις 9:30 καθομασταν σε μια καρεκλα ... αβολη και η μαια μας μιλουσε για τον τοκετο ... Απο ολα εμαθα τελικα οτι εγω δεν ειχα φυσιολογικο τοκετο αλλα κολπικο τοκετο ... προκλειτο και καπως ακομη το ονοματισε ...

Εσεις κοριτσια που ειχατε ηδη πρωτο τοκετο ... τι τοκετο ειχατε; Φυσιολογικος ειναι οταν δεν υπαρχει προκληση, αναισθησια, περινεοτομη , κουταλες/εβρυουλκια...

Τι τοκετο εχετε αποφασισει οτι θελετε τωρα να εχετε;

Προσωπικα ειμαι ικανοποιημενη σχεδον απολυτα με τον κολπικο τοκετο που ειχα ... Πηγε πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα ... 

Σημερα ειναι η μερα για το ντοπλερ ... wish me luck! Θα σας γραψω το βραδυ ή αυριο ... Και μετα θα κλεισω κι ενα ραντεβου με την γυναικολογο μου γιατι σα να το παραργησα αλλα πολλα μου εχουν πεσει μου φαινεται ... 

Ευτυχως ο ηλιος τελικα δεν μας ξεχασε ... γιατι κατι σα μουνταδα ειχε το πρωι ... βεβαια ειναι ανοιξιατικος ο καιρος οπως και να χει ... Χθες φορεσα πρωτη φορα τις εσπαντριγες μου! Αντε και του χρονου :) Πεδιλα θα τολμησω την πρωτομαγια!

 

πρίν από 11 λεπτά , chrimai είπε:

 

εγώ είμαι στα κάτω μου αυτές τις μέρες....έχει χτυπήσει κόκκινό το ζάχαρο και προσπαθω με πολυ κόπο να το έχω μέσα στα όρια....δε ξέρω και ποιά όρια είναι ακίνδυνα...εμένα μου έχουν πεί 135 στη μια ώρα

Η ενδοκρινολογος μου ειπε σου λεω 140 ... γιατι απο μηχανακι μετρησης σε μηχανακι παιζει ... Κανονικα ειναι 135. Σε μια αλλη κοπελα ειχαν πει 130! Δες .. αν ειναι συνεχεια πανω απο 140 μαλλον χρειαζεσαι μια παρεμβαση ... Και το δικο μου λιγο επαιζε αλλα ετρωγα αυτες τις μερες τις πασχαλινες σοκολατες! Ενα πραγμα δεν μπορουσα να σταματησω ... και δεν επαιρνα και αυτες χωρις ζαχαρη η χαζη ... τσ τσ ...

Δεν ειμαι στα καλυτερα μου ... αλλα δεν θελω να γεννησω ακομη ... κανονικα στην ΠΗΤ μου θα προτιμουσα να πω την αληθεια ... απλα λιγο να χαλαρωσω θελω καπως ... αν και τωρα που ανοιγουν οι δηλωσεις λιγο δυσκολο το κοβω! χαχα!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...