Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

On 8/6/2018 at 2:15 ΜΜ, Farmakotriftena είπε:

Αγγελική  μου αν έχεις πολύ γάλα είναι λάθος να χρησιμοποιείς θήλαστρο!!! Το θήλαστρο θα σου την αυξήσει κι αλλο... Γιατί βάζεις θήλαστρο;

Κορίτσι μου και είναι δύσκολος ο θηλασμός πόσο μάλλον για κοπέλες σαν εμένα που δεν έχουν πολύ και παλεύουν με συμπληρώματα και σωληνακια . Είναι ευλογία να έχεις γάλα.  Οι 3 πρώτες βδομάδες είναι λίγο δύσκολες και μετά θα βρείτε τους ρυθμούς σας. Μην τα παρατάς.  Είναι κρίμα να δίνεις ξένο αφού μπορείς το δικό σου... Γλιτώνεις και αποστειρωσεις και χρήματα για ξένο γάλα.  

Υγ. Επειδή σου γράφω για θήλαστρο εγώ στο προηγούμενο μήνυμα μου,  εννοώ να αποσυμφορεις.  Να βγάζεις δηλαδή ελάχιστο.  Και το καλύτερο είναι με το χέρι σου τελικά και όχι με θήλαστρο. 

Πηγα σε συμβουλο θηλασμου....τελικα τα εκανα ολα λαθος ...η σταση εφτεγε αρκετα...μ ειπε να χρησημοποιησω το θηλαστρω ...αλλα κατι περιεργο απο το ενα στηθος μειωθεικε δραματικα πολυ το γαλα μ ....αλλα μ εδωσε μια καταπλικτη μαγικη θα ελεγα... κρεμα που την εφτιαξαν στο φαρμακιο...κατευθειαν φυγανε σχεδον..η πληγες ...αλλα πολυ κουραστικο και σωματικα και ψυχολογικα ο θηλασμος..δν το περιμενα τοσο δυσκολο...και το χειροτερο η μπεμπα ολοι μερα κοιματε το βραδυ μια και δυο ξυπναει...με αποτελεσμα να κοιμαμε πολυ λιγο ...εμεις γιναμε 10 ημερων ...αχ πως περασε ο καιρος ...ποτε ημουν εγκυος ποτε γεννησα ...ουτε που το καταλαβα .......

 

Αντε με το καλο οσες μεινατε...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1)fani_ 16/05/18  ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

2)Aggeliki22 31/05/18  3920kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

3)aspa80 05/06/18  ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

4)Farmakotriftena 19/05/18  3250kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

5)annaefin 02/06/18  3080kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

6)evaki_ 01/06/18  4080kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

7)Chrimai  Π.Η.Τ.   11/06/18   ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

8)katsif 06/06/18  2630kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!! 

9)mamSof 23/05/18  3000kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

10)Melody90 23/05/18  3900kg ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

11)Lina27  Π.Η.Τ.   17-6-2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

12)Sunshine84 09/06/18  ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!

13)J3nny Π.Η.Τ.  19-6-2018

14)Lia21 10/06/18  ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

15)orianna Π.Η.Τ.   21-6-2018   ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

16)Diana.   Π.Η.Τ.   24-6-2018    ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

17)KarMar84   Π.Η.Τ.  25/06/18   ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!

18)Korina12    Π.Η.Τ.   26/06/18    ΑΓΟΡΑΚΙ!!! 

19)elena**  Π.Η.Τ.   30-6-2018   ΑΓΟΡΑΚΙ!!! 

20)iwanna24 03/06/18  3000kg ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!! 

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μανούλες!  

Εμείς βγήκαμε το Σάββατο αλλά την Κυριακή που πήγαμε για τον ίκτερο την κρατησαν μέσα και πηγαινοερχομαι και θηλάζω.  Σήμερα μου είπαν ότι πάει καλύτερα και αν δεν ανεβάσει μέχρι αύριο θα βγει. Εμείς έχουμε ασυμβατότητα στο αιμα και ο ίκτερος ήταν μονόδρομος!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας! Αχ κορίτσια τι ευτυχία που είναι τα μωρά. ... ειμαι ερωτευμένη πάλι. 

Ο θηλασμός πάει καλά αν εξαιρέσεις το πετρωμα που επαθα αλλά μου δείξανε κάτι μαλαξεις να βγει το γάλα και σιγά σιγά το ξεπερνάω! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Πηγα σε συμβουλο θηλασμου....τελικα τα εκανα ολα λαθος ...η σταση εφτεγε αρκετα...μ ειπε να χρησημοποιησω το θηλαστρω ...αλλα κατι περιεργο απο το ενα στηθος μειωθεικε δραματικα πολυ το γαλα μ ....αλλα μ εδωσε μια καταπλικτη μαγικη θα ελεγα... κρεμα που την εφτιαξαν στο φαρμακιο...κατευθειαν φυγανε σχεδον..η πληγες ...αλλα πολυ κουραστικο και σωματικα και ψυχολογικα ο θηλασμος..δν το περιμενα τοσο δυσκολο...και το χειροτερο η μπεμπα ολοι μερα κοιματε το βραδυ μια και δυο ξυπναει...με αποτελεσμα να κοιμαμε πολυ λιγο ...εμεις γιναμε 10 ημερων ...αχ πως περασε ο καιρος ...ποτε ημουν εγκυος ποτε γεννησα ...ουτε που το καταλαβα .......

 

Αντε με το καλο οσες μεινατε...

Τι κρεμα;; φτιαχτη ειναι ε; αν θες στείλε την μου σε πμ. 

Είδες και σε μένα δύσκολος είναι ο θηλασμός και το παλεύουμε και δεν τα.παραταμε. κι εγώ ξαναμιλησα με την σύμβουλο και θα ξεκινήσω αντλήσεις και με θήλαστρο.  Αν και μετά από αυτό δεν τα καταφέρω.... Επίσης διπλασίασα  και τα χάπια. 

Σε μένα όμως που δεν έχω παραγωγή θα βοηθήσει το θήλαστρο με συχνές αντλήσεις  (με τα από κάθε θηλασμο) αν μια κοπέλα έχει πολύ γάλα και θηλάζει και μετά βάζει και θήλαστρο εινσι λάθος γιατι υπάρχει κίνδυνος υπερπαραγωγής. 

Το βράδυ δεν κοιμάται  το μωρό σου; ενώ κοιμάται την ημερα;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Τι κρεμα;; φτιαχτη ειναι ε; αν θες στείλε την μου σε πμ. 

Είδες και σε μένα δύσκολος είναι ο θηλασμός και το παλεύουμε και δεν τα.παραταμε. κι εγώ ξαναμιλησα με την σύμβουλο και θα ξεκινήσω αντλήσεις και με θήλαστρο.  Αν και μετά από αυτό δεν τα καταφέρω.... Επίσης διπλασίασα  και τα χάπια. 

Σε μένα όμως που δεν έχω παραγωγή θα βοηθήσει το θήλαστρο με συχνές αντλήσεις  (με τα από κάθε θηλασμο) αν μια κοπέλα έχει πολύ γάλα και θηλάζει και μετά βάζει και θήλαστρο εινσι λάθος γιατι υπάρχει κίνδυνος υπερπαραγωγής. 

Το βράδυ δεν κοιμάται  το μωρό σου; ενώ κοιμάται την ημερα;

Ναι. Ειναι μια κρεμα φιταχτει ..αλλα την εφτιξαν στο φαρμακιο..που δν πηγα εγω ..αλλα η αδερφη μ..οποτε δν μπωρο ν σου την στειλω μονο αμα ψαξω καο βρω το χαρτι .....εε οσο για το θηλαστρο δν βοηθησε τοσο ..μαλλον δν το εβαζα συνεχεια ...δν ξερω...την ημερα κοιματε 5 ωρες σερι πανω κατω ...ενω το βραδυ κοιματε 1:30 με 2 ωρες το πολυ και καθετε καμια 3 ωρες ξυπνια το πολυ ετσι...και μετα υπνο ...προς το παρον ..ξερω οτι αυτο θα αλλαξει χιλιες φορες αλλα τουλαχιστον κοιματε γενικα σαν μωρο ....τι χαπια περνεις ?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Ναι. Ειναι μια κρεμα φιταχτει ..αλλα την εφτιξαν στο φαρμακιο..που δν πηγα εγω ..αλλα η αδερφη μ..οποτε δν μπωρο ν σου την στειλω μονο αμα ψαξω καο βρω το χαρτι .....εε οσο για το θηλαστρο δν βοηθησε τοσο ..μαλλον δν το εβαζα συνεχεια ...δν ξερω...την ημερα κοιματε 5 ωρες σερι πανω κατω ...ενω το βραδυ κοιματε 1:30 με 2 ωρες το πολυ και καθετε καμια 3 ωρες ξυπνια το πολυ ετσι...και μετα υπνο ...προς το παρον ..ξερω οτι αυτο θα αλλαξει χιλιες φορες αλλα τουλαχιστον κοιματε γενικα σαν μωρο ....τι χαπια περνεις ?? 

Την αφηνεις να κοιμαται σερι 5 ωρες;

Εμεις καθε 3 τη ξυπναμε. Μηπως επειδη πινει ετοιμο;

Μας ειπε η παιδιατρος αν τρωει καλα να την αφηνω αλλα φοβαμαι μην παρακοιμηθει και χασει βαρος...


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Την αφηνεις να κοιμαται σερι 5 ωρες;

Εμεις καθε 3 τη ξυπναμε. Μηπως επειδη πινει ετοιμο;

Μας ειπε η παιδιατρος αν τρωει καλα να την αφηνω αλλα φοβαμαι μην παρακοιμηθει και χασει βαρος...

Και βεβεα την αφηνω ..υστερα δν ξερω πως θα γινει ..μπορει να κοιματε μονο μια ωρα και να ξυπναει...δν ξερω και απο το στηθος εχει κοιμηθη πολλες ωρες ...μα και να θελω να την ξυπνησω δν ξυπναει με τπτ το εχω προσπαθειση ...

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά πρέπει να τρώνε πολλά συχνά γεύματα. Με το ξένο είναι βαρύ και μπορεί να κοιμάται παραπάνω.  Το θέμα είναι να παιρνει βάρος κορίτσια. Άμα σας πει ο παιδίατρος ότι παίρνει βάρος τότε άμα κοιμάται πολλές ώρες δεν χρειάζεται ξύπνημα.  Γι το βράδυ μας είπαν και στο μαιευτήριο ότι αυξάνεται η παραγωγή στην μαμά και γιαυτό ξυπνάνε περισσότερο το βράδυ και κοιμουνται την ημέρα! 

Εμένα το πέτρωμα έφυγε σχεδόν και την έβαλακαι θηλασε και από εκεί.  Τώρα περιμένω να φύγουμε γιατί έπεσε ο ίκτερος!  Αντε επιτέλους να την πάρω σπίτι. ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , katsif είπε:

Τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά πρέπει να τρώνε πολλά συχνά γεύματα. Με το ξένο είναι βαρύ και μπορεί να κοιμάται παραπάνω.  Το θέμα είναι να παιρνει βάρος κορίτσια. Άμα σας πει ο παιδίατρος ότι παίρνει βάρος τότε άμα κοιμάται πολλές ώρες δεν χρειάζεται ξύπνημα.  Γι το βράδυ μας είπαν και στο μαιευτήριο ότι αυξάνεται η παραγωγή στην μαμά και γιαυτό ξυπνάνε περισσότερο το βράδυ και κοιμουνται την ημέρα! 

Εμένα το πέτρωμα έφυγε σχεδόν και την έβαλακαι θηλασε και από εκεί.  Τώρα περιμένω να φύγουμε γιατί έπεσε ο ίκτερος!  Αντε επιτέλους να την πάρω σπίτι. ...

Θα πεσει...ειχαμε και μεις θεμα και τη βαλανε λαμπα!

Τωρα ολα καλα ευτυχως.

Και χτες πηγαμε παιδιατρο και ευτυχως δεν εχουμε θεμα...

Ολα θα πανε καλα!


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Και βεβεα την αφηνω ..υστερα δν ξερω πως θα γινει ..μπορει να κοιματε μονο μια ωρα και να ξυπναει...δν ξερω και απο το στηθος εχει κοιμηθη πολλες ωρες ...μα και να θελω να την ξυπνησω δν ξυπναει με τπτ το εχω προσπαθειση ...

Αν έχει καλό βάρος δε χρειάζεται να τη ξυπνάς.  Καλά κάνεις.  

4 ώρες πρίν, katsif είπε:

Τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά πρέπει να τρώνε πολλά συχνά γεύματα. Με το ξένο είναι βαρύ και μπορεί να κοιμάται παραπάνω.  Το θέμα είναι να παιρνει βάρος κορίτσια. Άμα σας πει ο παιδίατρος ότι παίρνει βάρος τότε άμα κοιμάται πολλές ώρες δεν χρειάζεται ξύπνημα.  Γι το βράδυ μας είπαν και στο μαιευτήριο ότι αυξάνεται η παραγωγή στην μαμά και γιαυτό ξυπνάνε περισσότερο το βράδυ και κοιμουνται την ημέρα! 

Εμένα το πέτρωμα έφυγε σχεδόν και την έβαλακαι θηλασε και από εκεί.  Τώρα περιμένω να φύγουμε γιατί έπεσε ο ίκτερος!  Αντε επιτέλους να την πάρω σπίτι. ...

Να σου ζησει!!!!!!! Επειδή δεν έχω δει όλα τα μνμτα  ακόμη τι έκανες;;; κοριτσαρο;

@Aggeliki22 αν βρεις το χαρτί στείλε μου να δω την  κρέμα... Γιατί κι εμένα από τους ατελείωτους θηλασμους οι θηλες  μου είναι χάλια. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@mamSof @fani_ @aspa80 @evaki_ @annaefin καλε που είστε εσείς; Στείλτε μας τα νέα σας. Κοιμόμαστε  δεν κοιμόμαστε;;; Πώς τα πάτε;

@Diana. κοντεύεις ε; @KarMar84 λες να είσαι εσύ η επομενη; @chrimai ακόμα βρε κοριτσι;;;;; είσαι 40+ τώρα ε; 4ο παιδάκι αλλά γερό σκαρί είσαι.  Δεν λέει να βγει !


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!! Σας διαβάζω καθημερινά.. Η μπεμπουλα μου ήσυχη είναι, κάνει σαν τρελή για το στήθος!! Και για να φάει και για να νανουριστει! Τη βλέπεις να τρώει χέρια, να κλαίει, να ψάχνει απεγνωσμένα και μόλις τη βάλω πιπιλαει 3 φορές και κοιμάται.. Επίσης πονάνε υπερβολικά οι θηλές μου την πρώτη φορά που πιάνει.. πιστεύω ότι δεν ανοίγει πολύ το στόμα γι αυτό ο πόνος! Είναι σαν να μου δαγκώνουν δυνατά το στήθος! Ο αφαλος μας έπεσε την 6η μέρα, Έχει μείνει λιγάκι επάνω και έχει τώρα τελευταία μια δυσοσμία! Η μαμά μου λέει φυσιολογικό, ελπίζω να έχει δίκιο. Καθαρίζω 2 φορές τη μέρα με οινόπνευμα. Επίσης, υπάρχει μια έντονη ξηροδερμια τις τελευταίες μέρες, ξεφλουδιζουν χεράκια και ποδαράκια! Βάρος παίρνουμε κανονικά, γεννήθηκε Σάββατο 3.080, βγήκαμε Τρίτη από μαιευτήριο 2.900 και Κυριακή ήμασταν 3.350. Υπάρχει περίπτωση αυτό το σκάσιμο στο δέρμα να έχει σχέση με την αύξηση βάρους?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Αν έχει καλό βάρος δε χρειάζεται να τη ξυπνάς.  Καλά κάνεις.  

Να σου ζησει!!!!!!! Επειδή δεν έχω δει όλα τα μνμτα  ακόμη τι έκανες;;; κοριτσαρο;

@Aggeliki22 αν βρεις το χαρτί στείλε μου να δω την  κρέμα... Γιατί κι εμένα από τους ατελείωτους θηλασμους οι θηλες  μου είναι χάλια. 

Κοριτσαρα ρε φίλη Κοριτσαρα και ας μου έλεγαν όλοι μα όλοι ότι έχω αγόρι!  Για τις θηλες βάλε λανολινη. Εγώ πήρα χύμα.  Και γαλα δικό σου. Είναι αντισηπτικό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Όλες οι μανούλες μια χαρά τα πάτε μπράβο σας :grin:

@annaefin μήπως λόγω της δυσοσμιας θα ήταν καλό να μιλήσεις με τον παιδίατρο; 

@Farmakotriftena δεν ξέρω, από την μία λέω μάλλον έχω δρόμο ακόμα γτ από συσπασεις έχω πολύ λίγες (βέβαια δεν κινουμαι και καθόλου γτ φοβάμαι μη γεννησω πριν την Πέμπτη που έρχεται ο άντρας μου) και από την άλλη λέω πλησιάζει η ώρα γτ τις τελευταίες 3 μέρες έχω αρκετά τσιμπηματα από κάτω και πονακια χαμηλά στην κοιλιά τα βράδια... 


Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γέννησα κι εγώ!!! Με έπιασαν πόνοι Πέμπτη βράδυ,περιμενα μεχρι το πρωι να δω τι γινεται :shock: και ευτυχώς πρόλαβα και πήγα!!! Δεν πίστευα ότι γεννούσα! Ευτυχώς όλα καλά και σήμερα γύρισα σπίτι με το υπέροχο αγοράκι μου! Από θηλασμό καλά πάμε αλλά δίνω κ λίγο ξένο για να είμαι και πιο σίγουρη!!  

  • Μου αρέσει 5

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...