Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Angot είπε:

      ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Καλημέρα κοπέλες!! Τι κάνετε;;

Εμείς πάνω που τα βρήκαμε στο θηλασμό και έγιαναν οι πληγές και πήγα να το απολαύσω, έπαθα μυκητιαση..ευτυχώς που είχα μια σχετική ιδέα και την ψιλιάστηκα μόλις είδα το στόμα του μικρού και το συνδυασα με το χρώμα των θηλών και το τσούξιμο...

Και ο μικρούλης 2 μέρες τώρα δε μπορούσε να φάει συνεχόμενα..πολλές φορές τραβιόταν και γκρίνιαζε..νόμιζα οτι ήταν κολικοί...

Μακριά από επιθέματα εμπορίου πλέον..είπα να φοράω για να φορέσω και ενα ρουχο βρε αδερφε να μην ειμαι σαν την αγελαδα μονιμως με τα μασταρια εξω ετοιμη για αρμεγμα..να αισθανθω λίγο άνθρωπος..τι το θελα..έβαλα τα επιθέματα 5 μέρες συνεχόμενα εντός σπιτιού και έτσι την πάτησα..σε συνδυασμό με λιγη παραπανω ζαχαρη..δεν ηθελε πολυ..

@Korina12 κορίτσι μη σε παίρνει από κάτω!! κι εγώ στην 40η εβδομάδα εφτασα και έμαθα οτι θα πάω για καισαρική..κι εγώ φυσιολογικό τοκετό ήθελα και για αυτό πήγαινα, αλλά σημασία έχει να πάνε όλα καλά και να είναι υγιές το παιδάκι σου κι εσύ! προσπάθησε να ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού σου και ότι και αν αποφασίσεις μια χαρά θα είναι! σε λίγες μέρες θα εχεις το μωρό στα χέρια σου αυτό σκέψου!! 

@Lia21 να σου ζήσει!!!

 

Και κάτι άλλο, κορίτσια, τα μωρά σας βγάζουν και αυτά διάφορους ηχους και ρουθουνίζουν όταν θηλάζετε;;; ο δικός μου τις τελευταίες μέρες βγάζει συνεχόμενους ήχους και νόμιζα πως είναι επειδη κουράζεται..αλλά τώρα με τους μύκητες σκέφτομαι μήπως πονάει ο έρμος..το τι τυψεις αισθάνομαι δεν περιγράφεται..δεν του φταναν τα δικα του να χει και τη μανα του να δυσχεραίνει την κατάσταση και να τον κάνω να πονάει περισσότερο....:( 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα το γλυκούλι μου πάντως συνέχεια κάνει ήχους.. απόλαυσης κυρίως. Αλλά και κούρασης ίσως. Δεν τους είναι και εύκολο να ρουφάνε συνέχεια από εκεί που 9 μήνες δεν έκαναν τίποτα και πήγαινε το φαγητό έτοιμο :-P

Έχει αρχίσει και μου κοιμάται 5ωρα τα τελευταία βράδια  (μην τη ματιαξω) αλλά περνάμε επίσης και κάτι 3ωρα που δεν ξεκολλάει από το στήθος! Κάνει σα παλαβή όταν τη σταματάω, ψάχνει, Κλαίει, χτυπιέται!! 3 ώρες να ρουφάει και δεν θέλω να την αφήνω γιατί μου τα βγάζει μετά. αλλά δεν σταματάει!! Δοκίμασα εχτές πιπίλα και τίποτα, δεν τη δεχόταν καθόλου, δεν έβγαζε γάλα!! Έχτες βραδυ απελπίστηκα, από τις 11 μέχρι τις 2 κ δεν σταματούσε, σαν αγρίμι έκανε! Κ γουλιτσες κάθε μέρα, 3 φορές κανονικά ρουκέτα, Αφού δεν χωράει στο στομαχακι της! Αλλά δεν έχω βρει πως να τη σταματάω, είναι και το κλάμα της σπαρακτικό!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μανούλες!  

Εμένα κάνει ήχους όταν κοιμάται. ... κατι σαν ροχαλητό!  Με τα βυζι έξω συνέχεια.  Χτες το βράδυ με τίναξε.  Άδειασε και τα δύο βυζι και ψαχνοταν ακόμη.  Ευτυχως την πήρε ο ύπνος.  Έχουν και τα δικά σας λόξιγκα?

Link to comment
Share on other sites

@Farmakotriftena παίξε κανένα λοττο :razz:

Κορίτσια άρχισα να έχω ψιλοπονακια τα ξημερώματα και κατά τις 11 έβγαλα βλεννη με απαλό ροζ αίμα, κατά τις 11.45 μου σπάσανε τα νερά και κατά τις 12.30 ήρθα νοσοκομείο... Με εξετασανε εκείνη την ώρα και ο τραχηλος έχει έρθει μπροστά, είναι μετριος σε σκλήρυνση αλλά διαστολή στο 1 οπότε μου κάνανε εισαγωγή και περιμένουμε να ξεκινήσουν οι πόνοι μόνοι τους αλλιώς αύριο πρωί πρωί τεχνητους και βλέπουμε... Προς το παρόν ποναω που και που αλλά όχι συχνά... 


Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , KarMar84 είπε:

@Farmakotriftena παίξε κανένα λοττο :razz:

Κορίτσια άρχισα να έχω ψιλοπονακια τα ξημερώματα και κατά τις 11 έβγαλα βλεννη με απαλό ροζ αίμα, κατά τις 11.45 μου σπάσανε τα νερά και κατά τις 12.30 ήρθα νοσοκομείο... Με εξετασανε εκείνη την ώρα και ο τραχηλος έχει έρθει μπροστά, είναι μετριος σε σκλήρυνση αλλά διαστολή στο 1 οπότε μου κάνανε εισαγωγή και περιμένουμε να ξεκινήσουν οι πόνοι μόνοι τους αλλιώς αύριο πρωί πρωί τεχνητους και βλέπουμε... Προς το παρόν ποναω που και που αλλά όχι συχνά... 

με το καλο να ερθει!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , KarMar84 είπε:

@Farmakotriftena παίξε κανένα λοττο :razz:

Κορίτσια άρχισα να έχω ψιλοπονακια τα ξημερώματα και κατά τις 11 έβγαλα βλεννη με απαλό ροζ αίμα, κατά τις 11.45 μου σπάσανε τα νερά και κατά τις 12.30 ήρθα νοσοκομείο... Με εξετασανε εκείνη την ώρα και ο τραχηλος έχει έρθει μπροστά, είναι μετριος σε σκλήρυνση αλλά διαστολή στο 1 οπότε μου κάνανε εισαγωγή και περιμένουμε να ξεκινήσουν οι πόνοι μόνοι τους αλλιώς αύριο πρωί πρωί τεχνητους και βλέπουμε... Προς το παρόν ποναω που και που αλλά όχι συχνά... 

Αντε ρε εεεεεε

Με το καλό με ένα ή καλύτερα με κανένα πονο!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2018 at 5:38 ΜΜ, Sunshine84 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Εγω γεννησα 9/6 προγραμματισμένα ένα κοριτσάκι 3800!

Το δυσκολο ειναι πως το γλυκούλι μου εφτασε 3400. Προσπαθησα για αποκλειστικό θηλασμό με όλη μου την αγάπη και την καρδιά αλλα το παιδάκι δεν χορταίνει. Χάνει βάρος και κάθε δύο μέρες ελέγχουμε τον ίκτερο καθώς ειναι στα όρια. Ετσι εδω και δυο μέρες θηλάζω και δινουμε μία με δύο φορες συμπλήρωμα τη μέρα.

Για να ειμαι ειλικρινης ένιωσα μια ματαίωση μέσα μου γιατι το προσπάθησα αρκετα. Τεσσερις μερες στο μαιευτηριο δν κοιμηθηκα σχεδον καθολου παρεχοντας απλόχερα στο παιδάκι μου τη δυνατότητα να θηλάζει.Οι μαιες μου έλεγαν τρωει μπραβο και όλο καθε μέρα έχανε γραμμάρια.

 

Δεν ξερω αν ειναι κ ψυχολογια της λεχώνας αλλα νιωθω μια θλιψη στην καρδια μου αφενως γιατι δεν καταφερα να θηλασω αποκλειστικά, αφετέρου γιατι σκεφτομαι οτι παιδεψα το παιδακι μου και το έκανα να πεινάει. Ειναι κ η κουραση κακος συμβουλος, ειναι και αυτός ο βροχερός καιρός με αποτέλεσμα να νιωθω πεσμένη.

Βεβαια οταν κοιταω το κοριτσακι μου όλα ομορφαινουν αλλά θα ήθελα να νιωθω κάπως καλυτερα ώστε να μπορω να χαρω αυτες τις τοσο μοναδικες στιγμές περισσότερο.

 

Κορίτσι μη στεναχωριέσαι καθόλου! Αυτά είχα πάθει στο πρωτο και παρόλα κατάφερα και τη θηλασα 14 μήνες! Απλά πριν δώσεις συμπλήρωμα δώσε πρώτα στήθος για να μη σου κοπεί το γάλα! @chrimai να σου ζήσει! Μαρίνα κράτα γερά,τώρα έφτασες στο τέλος!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, katsif είπε:

Γειά σας μανούλες!  

Εμένα κάνει ήχους όταν κοιμάται. ... κατι σαν ροχαλητό!  Με τα βυζι έξω συνέχεια.  Χτες το βράδυ με τίναξε.  Άδειασε και τα δύο βυζι και ψαχνοταν ακόμη.  Ευτυχως την πήρε ο ύπνος.  Έχουν και τα δικά σας λόξιγκα?

Αχ ναι..σιγουρα 2-3  φορες τη μερα...και δυνατό λοξιγκα οχι αστεια.. σα μπεκρης κανει ο ερμος..χικ και χικ...ο μονος τροπος να του περασει γρηγορα ειναι με το φαγητο..

Κι εμενα κανει σα ροχαλητο οταν κοιμαται και πεθανα στο γελιο

Εν τω μεταξυ τον πιανουν και ολα μαζι.. λοξιγκας, πορδες, και κολικοι.. τον λυπάμαι..

Ποτε αρχιζουν να ναι ξυπνια και εκτος ωρας φαγητου ρε κοριτσια;; νομιζω θα μου μεινει κουσούρι και οποτε θα ναι ξύπνιος θα του κουναω το βυζι να δω αν θελει να φαει... 

@KarMar84 με το καλο να ρθει!!! Και χωρις κανενα πονο!!!

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

@Farmakotriftena σχετικά καλά το πήρε η μικρή αλλά δεν την πολυαφηνω μαζί του γιατί φοβάμαι μην κάνει καμία απότομη κίνηση από τη χαρά της! Όσες έχετε κι άλλο παιδάκι πώς την παλευετε; Εμένα βοηθάει πολύ η μητέρα μου....

Μαρίνα να μας στέλνεις νέα όποτε μπορείς! Πανεπιστημιακό εισαι;

  • Μου αρέσει 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Diana. said:

Κορίτσι μη στεναχωριέσαι καθόλου! Αυτά είχα πάθει στο πρωτο και παρόλα κατάφερα και τη θηλασα 14 μήνες! Απλά πριν δώσεις συμπλήρωμα δώσε πρώτα στήθος για να μη σου κοπεί το γάλα!

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια! Εσυ έδινες συμπλήρωμα στο πρωτο και κατάφερες να θηλασεις και 14 μήνες; Έδινες παραλληλα στηθος και μπιμπερό χωρις να πάθει το μικρούλι σύγχυση θηλών;

@KarMar84 Με το καλό να δεχτείς το παιδάκι σου! Περιμένουμε τις εξελίξεις ☺

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι! Και στο δεύτερο έδωσα και συμπλήρωμα χωρίς δεύτερη σκέψη! Και πιο ήσυχη είμαι ότι παίρνει τα απαραίτητα και πιο ξεκούραστη! Άσε που τον δεύτερο τον βάζω στο στήθος χωρίς ανγχη! Απλά το μόνο που θέλει είναι να το βάζεις στο στήθος όσο πιο συχνά για να μην κοπεί η παραγωγή!

  • Μου αρέσει 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

@Farmakotriftena παίξε κανένα λοττο :razz:

Κορίτσια άρχισα να έχω ψιλοπονακια τα ξημερώματα και κατά τις 11 έβγαλα βλεννη με απαλό ροζ αίμα, κατά τις 11.45 μου σπάσανε τα νερά και κατά τις 12.30 ήρθα νοσοκομείο... Με εξετασανε εκείνη την ώρα και ο τραχηλος έχει έρθει μπροστά, είναι μετριος σε σκλήρυνση αλλά διαστολή στο 1 οπότε μου κάνανε εισαγωγή και περιμένουμε να ξεκινήσουν οι πόνοι μόνοι τους αλλιώς αύριο πρωί πρωί τεχνητους και βλέπουμε... Προς το παρόν ποναω που και που αλλά όχι συχνά... 

Με το καλοοο!!!

  • Ευχαριστώ 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2018 at 5:31 ΠΜ, Aggeliki22 είπε:

Εμεις εκει που καπως τον βρηκαμε με το  θηλασμο ξεκινησαν η κολικοι και ο κακος χαμος ..και το πηρα αποφασι οτι θα τις δινω το δικο μ γαλα μ θηλαστρο αφου βγαζω αρκετα ...μαζι με συμπληρωμα...και οσο παει....δν μπωρο να καθομαι με τις ωρες στο στηθος ..δυστηχως εχω πολλες εξωτερικες δουλειες ....αλλα μ κανει και τις θηλες να τσουζουν ...αλλα δν θα τις κοψω αποτομα το στηθος σιγα σιγα γτ παρο ολο αυτα ωρες ωρες μ αρεσει πολυ οταν ημαστε αγκαλιτσα και κανει αυτες τις γκριματσες τις απολαυσεις...αλλα εκτος απο τις δουλειες θελω να ασχολουμε κ με το γιο . Μ ..γτ και αυτος ειναι μικρουλις 22μηνων...και ειδικα τωρα που ξεκινισες να με φωναζει μαμα και με ζηταει ...εε με εχει στηλει ....

Σε καταλαβαίνω. Στην ίδια φάση είμαι κι εγώ, δεν μπορώ του μαραθώνιους θηλασμους. Έχω εξουθενωθει.  απλά εγώ δε θέλω με τίποτα να κοψω το στηθος. Εκτος οτι ειναι και για το μωρό καλύτερη  τροφή είναι και παρηγοριά. Άσε που εισαι έξω το μωρό πεινάει.. . Το θ ηλαζεις και τελείωσε. Δε χρειάζεται να κουβαλάς σκόνες θερμό αποστειρωμένα μπιμπερό.  Όπως και το βράδυ..  

Απλά δε βλέπω  να τα καταφέρνω!

Με το μπιμπερό  κορίτσια δε φοβάστε τη σύγχυση θηλων;

On 20/6/2018 at 11:36 ΠΜ, evaki_ είπε:

Καλημέρα κοπέλες!! Τι κάνετε;;

Εμείς πάνω που τα βρήκαμε στο θηλασμό και έγιαναν οι πληγές και πήγα να το απολαύσω, έπαθα μυκητιαση..ευτυχώς που είχα μια σχετική ιδέα και την ψιλιάστηκα μόλις είδα το στόμα του μικρού και το συνδυασα με το χρώμα των θηλών και το τσούξιμο...

Κορίτσι πωε το καταλαβες; φταίει και η ζαχαρη;; εγώ φοράω συνέχεια επιθέματα.  Αν δε βάλω στάζουν τα γάλατα.  Παθαίνω και το αντανακλαστικό της καθόδου κάμπο.φορες μέσα στην μέρα και όχι όταν θηλάζει. 

On 20/6/2018 at 1:57 ΜΜ, annaefin είπε:

Εμένα το γλυκούλι μου πάντως συνέχεια κάνει ήχους.. απόλαυσης κυρίως. Αλλά και κούρασης ίσως. Δεν τους είναι και εύκολο να ρουφάνε συνέχεια από εκεί που 9 μήνες δεν έκαναν τίποτα και πήγαινε το φαγητό έτοιμο :-P

Έχει αρχίσει και μου κοιμάται 5ωρα τα τελευταία βράδια  (μην τη ματιαξω) αλλά περνάμε επίσης και κάτι 3ωρα που δεν ξεκολλάει από το στήθος! Κάνει σα παλαβή όταν τη σταματάω, ψάχνει, Κλαίει, χτυπιέται!! 3 ώρες να ρουφάει και δεν θέλω να την αφήνω γιατί μου τα βγάζει μετά. αλλά δεν σταματάει!! Δοκίμασα εχτές πιπίλα και τίποτα, δεν τη δεχόταν καθόλου, δεν έβγαζε γάλα!! Έχτες βραδυ απελπίστηκα, από τις 11 μέχρι τις 2 κ δεν σταματούσε, σαν αγρίμι έκανε! Κ γουλιτσες κάθε μέρα, 3 φορές κανονικά ρουκέτα, Αφού δεν χωράει στο στομαχακι της! Αλλά δεν έχω βρει πως να τη σταματάω, είναι και το κλάμα της σπαρακτικό!!

Μήπως έχει ΓΟΠ;

23 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

@Farmakotriftena παίξε κανένα λοττο :razz:

Κορίτσια άρχισα να έχω ψιλοπονακια τα ξημερώματα και κατά τις 11 έβγαλα βλεννη με απαλό ροζ αίμα, κατά τις 11.45 μου σπάσανε τα νερά και κατά τις 12.30 ήρθα νοσοκομείο... Με εξετασανε εκείνη την ώρα και ο τραχηλος έχει έρθει μπροστά, είναι μετριος σε σκλήρυνση αλλά διαστολή στο 1 οπότε μου κάνανε εισαγωγή και περιμένουμε να ξεκινήσουν οι πόνοι μόνοι τους αλλιώς αύριο πρωί πρωί τεχνητους και βλέπουμε... Προς το παρόν ποναω που και που αλλά όχι συχνά... 

Ωωωωωω  μα το ένιωθα!! Όπως Και με τις υπόλοιπες έπεσα μέσα.  Με το καλοοο!!!!

20 ώρες πρίν, Diana. είπε:

Ναι! Και στο δεύτερο έδωσα και συμπλήρωμα χωρίς δεύτερη σκέψη! Και πιο ήσυχη είμαι ότι παίρνει τα απαραίτητα και πιο ξεκούραστη! Άσε που τον δεύτερο τον βάζω στο στήθος χωρίς ανγχη! Απλά το μόνο που θέλει είναι να το βάζεις στο στήθος όσο πιο συχνά για να μην κοπεί η παραγωγή!

Δίνεις οπότε θέλει να φάει,  πρώτα στήθος και μετά μπιμπερο; δίνεις ένα στήθος τη φορα ή και τα δύο και μετά μπιμπερό; 

  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...