Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Lila ki είπε:

      Πως είσαι σήμερα ;;;; Έχεις κανενα σύμπτωμα ; Πόσες μέρες είσαι μετά την εμβρυομεταφορα … εγώ πέρα από το στήθος που το είχα πριν την εμβρυομεταφορα κ τώρα δεν πονάει πλέον δ έχω τίποτα άλλο … το συζήτηση ανοίγω θα μου πεις μέσα… στο άγχος είμαι 

      Το στήθος τπτ το ιδιαίτερο,ίσως ελάχιστα πιο πρησμένο.Η κοιλιά μου πονούσε το βράδυ,ήθελα να πάρω παναντολ,αλλά έκανα υπομονή.Σημερα έχω πονακια στην κοιλιά,στους συνδέσμους της μήτρας κ λίγο στη μέση.Λογικο να αγχώνεσαι,απλά να ξέρεις ότι είναι φυσιολογικό να μην έχεις κανένα σύμπτωμα και να είσαι έγκυος. Σήμερα είμαι ακριβώς μια εβδομάδα μετά την εμβρυομεταφορά,εσύ σε ποια μερα είσαι?

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Καλημέρα!! @Lia21 κι εγώ είχα την μεγάλη μου άρρωστη με πυρετό μπόλικο βήχα και καταρροή. Ήμουν με το μόνιμο άγχος μη κολλήσει το μωρό.

@Alex. Arap κι εμένα ο θηλασμός με πρήζει. Παρ' ότι πήρα λίγα κιλά στην εγκυμοσύνη, τα έχασα κατευθείαν, ιδιαίτερη όρεξη για φαγητό δεν την έχω και δε έχανα γραμμάριο. Μέχρι που μου ήρθε περίοδος τον προηγούμενο μήνα και με το καλημέρα σας, έχασα και 2 - 2,5 κιλακια. Ξεπρηστικα μου το είπαν όλοι. Σου έχει έρθει περίοδος;

Εμείς ακόμα δόντια τίποτα!! 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Καλημέρα!! @Lia21 κι εγώ είχα την μεγάλη μου άρρωστη με πυρετό μπόλικο βήχα και καταρροή. Ήμουν με το μόνιμο άγχος μη κολλήσει το μωρό.

@Alex. Arap κι εμένα ο θηλασμός με πρήζει. Παρ' ότι πήρα λίγα κιλά στην εγκυμοσύνη, τα έχασα κατευθείαν, ιδιαίτερη όρεξη για φαγητό δεν την έχω και δε έχανα γραμμάριο. Μέχρι που μου ήρθε περίοδος τον προηγούμενο μήνα και με το καλημέρα σας, έχασα και 2 - 2,5 κιλακια. Ξεπρηστικα μου το είπαν όλοι. Σου έχει έρθει περίοδος;

Εμείς ακόμα δόντια τίποτα!! 

Εγω δεν τρωει μην φανταστεις αλλα δεν χανω καθολου. Οταν 40 αδιαθετησα τα κιλα της εγκυμοσύνης τα εχασα ειχαν μεινει μονο 2 αλλα αντι να τα χασω προσθεθηκαν 3 δεν ξερω να μου μηπως πρεπει να κανω εξετασει θυρεοειδή αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα γινετε να σου εμφανιστη μετα; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Εγω δεν τρωει μην φανταστεις αλλα δεν χανω καθολου. Οταν 40 αδιαθετησα τα κιλα της εγκυμοσύνης τα εχασα ειχαν μεινει μονο 2 αλλα αντι να τα χασω προσθεθηκαν 3 δεν ξερω να μου μηπως πρεπει να κανω εξετασει θυρεοειδή αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα γινετε να σου εμφανιστη μετα; 

Ναι κορίτσι μου γίνεται να εμφανίσουμε ανά πάσα στιγμή θέμα.  Κάνε εξετάσεις. Κι εγώ είχα κάνει και κάνω ανά 6μηνο περίπου κι ας μην έχω πρόβλημα.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Ναι κορίτσι μου γίνεται να εμφανίσουμε ανά πάσα στιγμή θέμα.  Κάνε εξετάσεις. Κι εγώ είχα κάνει και κάνω ανά 6μηνο περίπου κι ας μην έχω πρόβλημα.

Εγω ειχα κανει πριν 4 μηνες και ειμουν μια χαρα θα κανω παλι δεν εχω να χασω κατι. Εχω και κληρωνομικο η μαμα μου εχει χασιμοτο και η αδελφη μου εχει αφερεσει ενα οζυδιο. Αισθανομαι συνεχεια φουσκωμενη ενω στην εγκυμοσυνη δεν ειχα πρηστει καθολου να φανταστεις τι βερα την εβγαλα οταν πηγα στο μαιευτηριο γιατιβδεν κανει να εχεις χρυσαφικό δεν ξερω τι γινετε εγω ποτε δεν ημουν ετσι και μου κακοφενετε. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Εγω ειχα κανει πριν 4 μηνες και ειμουν μια χαρα θα κανω παλι δεν εχω να χασω κατι. Εχω και κληρωνομικο η μαμα μου εχει χασιμοτο και η αδελφη μου εχει αφερεσει ενα οζυδιο. Αισθανομαι συνεχεια φουσκωμενη ενω στην εγκυμοσυνη δεν ειχα πρηστει καθολου να φανταστεις τι βερα την εβγαλα οταν πηγα στο μαιευτηριο γιατιβδεν κανει να εχεις χρυσαφικό δεν ξερω τι γινετε εγω ποτε δεν ημουν ετσι και μου κακοφενετε. 

Ναι κανε. Έχεις κάθε μήνα δλδ περίοδο ε; Γιατί όσο δεν έχουμε περίοδο είναι υψηλά τα επίπεδα προλακτινης (και οιστρογόνων είχα διαβάσει σε ένα άρθρο) που φέρνει πρήξιμο γενικά. Κάνε όμως εξετάσεις να δεις.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Ναι κανε. Έχεις κάθε μήνα δλδ περίοδο ε; Γιατί όσο δεν έχουμε περίοδο είναι υψηλά τα επίπεδα προλακτινης (και οιστρογόνων είχα διαβάσει σε ένα άρθρο) που φέρνει πρήξιμο γενικά. Κάνε όμως εξετάσεις να δεις.

Θα κανω εξετάσεις και θα παω σε μια φιλη μου διατροφολογο να μου δωσει μια διατροφή και να μου κανει μια λιπομετρησει μηπως εχω πολυ λιπος και αισθανομαι φουσκωμενη γιατι ποτε δεν ειχα. Διαβασα πως ο οργανισμος αποθηκευει λιπος οταν αραιώνουν οι θηλασμοι εγω τωρα θηλαζω πρωι βραδυ μηπως εχει αποθηκευσει λιπος και γιαυτο δεν μπορω χανω. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Θα κανω εξετάσεις και θα παω σε μια φιλη μου διατροφολογο να μου δωσει μια διατροφή και να μου κανει μια λιπομετρησει μηπως εχω πολυ λιπος και αισθανομαι φουσκωμενη γιατι ποτε δεν ειχα. Διαβασα πως ο οργανισμος αποθηκευει λιπος οταν αραιώνουν οι θηλασμοι εγω τωρα θηλαζω πρωι βραδυ μηπως εχει αποθηκευσει λιπος και γιαυτο δεν μπορω χανω. 

Αποθηκεύει λίπος; Γιατί ;; 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Αποθηκεύει λίπος; Γιατί ;; 

Αποθηκευει λιπος για να κρατηθει ο θηλασμος και να μην σου κοπει το γαλα ετσι ελεγε τωρα δεν ξερω κιολας μπορει να ελεγε και βλακιες. 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Καιρο εχω να γραψω αλλα μπαινω και σας διαβαζω! Ειναι που δυσκολευομαι να γραψω απο το κινητο που διαβαζω ομως μια χαρα και στον υπολογιστη οταν κατσω ειναι για δουλεια και οι ωρες μετρημενες ... Οποτε μονο οταν εχω ελευθερο χρονο , ας πουμε και καλα ... γιατι πια δεν ειναι ποτε ελευθερος, απλα επιλεγω να κανω αυτο απο το να κανω κατι αλλο ... και διαθεση ... γραφω ανετα τα κατεβατα μου! χαχα!

Περαστικα στα αρρωστα μπεμπακια και μεγαλους ... Ειχα κι εγω τον μικρο μου με βηχα και συναχι/ μπουκωμα ... 2 βδομαδες και ... και ακομη δεν εχει περασει εντελως! Και αρπαξα κι εγω το κατιτις μου ... Ευτυχως ομως ο μπαμπας τους και η μικρη δεν ακολουθησαν! Νομιζω οτι οι 2 λαρρυγγιτιδες της μικρης φτανουν και περισσευουν για μια χρονια!

Πρωτα τα χιονια με τα κλειστα σχολεια, υστερα οι ααρωστιες και τελος οι προθεσμιες της δουλειες ... περιμενα πως και πως να ξεκινησει ο νεος μηνας να ειμαι λιγο ηρεμει στην αρχη του ... Βεβαια αυτο μπορω να το εχω μονο τις πρωτες μερες αλλα και παλι γιατι απλα δεν κανω κατι ... οχι οτι δεν εχω να κανω ... Σαν τις δουλειες του σπιτιου και το συμμαζεμα ας πουμε ... Με ολα αυτα πρεπει να ομολογησω οτι το αμελησα πολυ και προσπαθω να το συννεφερω! Η κουμπαρα μου μου ελεγε τις προαλλες οτι εκανε 2 ωρες για να το συμμαζεψει μονο το δικο της χωρις καθαρισμα ... Νομιζω οτι 2 δεν ειναι αρκετες για μενα! χαχα! Μην θελω 2 βδομαδες!

Ειναι και που τον τελευταιο μηνα αρχισα να ασχολουμαι με το να βλεπω περι μινιμαλισμου, τακτοποιησης και συμμαζεματος και γενικα οσο λιγοτερα εχουμε τοσο καλυτερα γιατι δεν εχουμε πολλα στο κεφαλι μας να σκεφτουμε, να καθαρισουμε αλλα και περισσοτερα θα μεινουν στην τσεπη μας! Ψαχνοντας σημερα για την τσαντα που ειχα στον μικρο οταν γεννηθηκε .. δεν μπορω να βρω που την εχω! ... επεσα σε κατι περιοδικα ψυχολογιας του 2010-11. 10 τευχη ... κοντα 40 ευρω πεταμενα ... Τι μυαλο! Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα που λενε ... Πρωι πρωι θα πανε στην ανακυκλωση! 

Γενικα δυσκολευομαι παρα πολυ να αποχωριστω πραγματα! Και θελω να γινω και μινιμαλιστρια .... χαχα! Ο αδερφος μου γελαει καθε φορα που του το λεω ... Αλλα ειπα οτι θα μου παρει χρονο αλλα θα το καταφερω! Ειναι και θεμα οργανωσης εστω και λιγων πραγματων αν εχεις ... Ειναι που βαριεμαι πολυ να κανω τετοια πραγματα και να καθαριζω ... Αλλα πρεπει να επιμεινω ... Πιστευω οτι καποτε θα το καταφερω με τον εναν ή τον αλλον τροπο! Αληθεια, χρησιμοποιειται υπηρεσια καθαριστριας ή τα κανετε ολα μονες σας; Ειναι που δεν θελω να μπαινει και αγνωστος στο σπιτι μου και να "ανακατευει"! Εχω και τις παραξενιες μου ... χαχα! 

Τα νεα της μικρης τωρα ... Εχουμε 2 δοντακια και νομιζω οτι ερχεται και 3ο γιατι κλαιει ξαφνικα και ειναι πολυ γκρινιαρα και σα να θελει ολο να μασουλαει ...

Απο φαγητο καλα τα παει με το μεσημεριανο ... Τελικα εφαγε και κοτοπουλο ...  Τα φρουτα δεν την τρελαινουν με τιποτα τελικα ... Αντε να φαει 10 κουταλιες απο τα βρεφικα κουταλακια ... Τι σκονη φαριν λακτε, τι σκονη γαλα απο αυτο που πινει βαζω ... τιποτα! Τραχανα ακομη δεν εχω δωσει ... Για απογευματινο της δινουμε το επιδορπιο γιαουρτιου advance και γιαουρτι αγελαδινο στραγγιστο  ... Δεν της αρεσουν τα κρυα παντως ... Εχουμε να παμε στον γιατρο για το εμβολιο που κανουμε συνηθως στον 7ο μηνα ... Μεγαλη η καθυστερηση και ολο το ξεχνω για να κλεισω ραντεβου ... Να δουμε και σε τι γραμματια και εκατοστα εχουμε φτασει ... Αν και μου φαινεται οτι στρογγυλεψε! Δεν μπουσουλαει ακομη αλλα μια χαρα κινειται καθιστη! χαχα! ναι ναι! Παει οπου θελει καθιστη! Και προσπαθει να στηριχτει και να σηκωθει! Και βεβαια το καλυτερο της να την εχουμε αγκαλια και να ειμαστε ορθιοι! Προχθες για πρωτη φορα σηκωθηκε μονη της απο το ξαπλωτο στο καθιστο ... Ηταν η 1η μερα που θα κοιμοταν στην κουνια ευτυχως ... Μεχρι τοτε την ειχαμε ακομη στο λικνο! Προσπαθει κατι να μας πει αλλα ακομη δεν βγαινει  ... Και χαιρεταει! Ερωτας! χαχα!

Εχω να κανω μια προταση ... Αν ενδιαφερεστε ... να καναμε μια ομαδα στο facebook ή μια ομαδα συζητησης στο messenger του facebook. Νομιζω οτι ειναι πιο ευχρηστες εφαρμογες και ολοι τις εχουν στο κινητο τους πια. Ετσι θα μπορουσαμε να εχουμε μια πιο αμεση επικοινωνια. Οποια ενδιαφερεται ας μου στειλει ενα πμ για να δουμε τι θελουμε να κανουμε. Τι λετε; Ή να το συζητησουμε εδω αλλα να μην γραψουμε δημοσια τα στοιχεια μας. Για αυτο εγραψα για πμ. Τι λετε;

Μεσα σε ολο τον χαμο του Γεναρη ... καταφερα να πλεξω αλλα και να δω σειρες και βιντεακια στο youtube! Βεβαια τα νεα μου αγαπημενα, μινιμαλισμος, τακτοποιηση, καθαριοτητα και tiny houses! χαχα! Επαθα σοκ απο το τι υπαρχει εκει μεσα! Το youtube το ειχα για να βλεπει παιδικα ο μικρος κι εγω κανενα τρειλερ απο επομενα επεισοδια σειρων ή καμιας ταινιας και βεβαια για τραγουδια.

Ψωνισατε τωρα στις εκπτωσεις; Κατι ρουχακια για την μικρη, 2-3 για 9-12 μηνων αλλα τα φορα απο τωρα γιατι εχω ελλειψεις σε μπλουζες ... τα περισσοτερα που μου εδωσαν ειναι φορμακια ... Και μετα τελικα φοβαμαι μην τα λερωσω και δεν μπορουν να καθαριστουν γιατι θα τα επιστρεψω πισω. Βεβαια εμενα δεν με πειραζει αν κατι λερωθει ή καταστραφει που τα δινω στον ανηψιο και τα επιστρεφουν, για την μικρη πλεον ... αλλα δεν ξερω πως αισθανεται ο αλλος .... Αυτος ο χρονος ηταν λιγο δυσκολος για τα ρουχα μια που ο μικρος ειναι γεννημενος το αλλο εξαμηνο απο οτι η μικρη ... Αλλα απο το ετος και μετα ειμαι καλυμμενη ... Διανθισω την κολλεξιον μονο με κατι κοριτσιστικο και σε πολυ καλη τιμη παντα! Και βεβαια με φορεματακια ... Τα αγαπημενα μου! χαχα! Ευτυχως που το πρωτο ηταν αγορι ... Αν ηταν κοριτσι θα ειχα ξεπαραδιαστει! χαχα!

Ελεγα να παρω μια καφετιερα nespresso ... Εχει καποια; Αν ναι, ποια και ποσο ευχαριστημενοι ειστε; Και μια καφετιερα φιλτρου ... 

Καλο ξημερωμα ... Ωρα να επιστρεψω στην εργασια γιατι ηδη καθομαι και γραφω πανω απο μισαωρο! 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια

Είμαι πολύ στεναχωρημένη.

Κόλλησα από τον μεγάλο μου γιο Η1Ν1 . Πήγα χθες στο νοσοκομείο και ύστερα από ταλαιπωρία 6 ολόκληρων ωρών , βγήκαν θετικές στον ιό οι αιματολογικές μου. Μου έχουν δώσει ένα ισχυρό φάρμακο και μ ια αντιβίωση. Μου είπαν οι γιατροί να μη θηλάζω για μια εβδομάδα. Δεν ξέρω για τι πράγμα να πρωτοστενοχωρηθώ:

!) Μην κολλήσει και το μωρό

2)Δεν πίνει το ξένο γάλα. Είναι νηστικός από χθες το απόγευμα. Το βράδυ ξύπναγε συνέχεια κι έλεγε μαμ. Του έδινα μπιμπερό και δωστου κλάμα. Το λυπήθηκα.

Περιττό να σας πω πόσο κομμάτια είμαι. Στην ουσία μόνη μου, εξαντλημένη από τον πυρετό, άυπνη και να πρέπει να φροντίσω κι ένα μωρό. 

Του χρόνου θα κάνουμε όλοι αντιγριπικό.

Υπάρχει κάποια κοπέλα που ν αναγκαστήκε να σταματήσει το θηλασμό 7, 8 μηνών και να δώσει μπιμπερό; Το πήρε τελικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Πω πω  @Lia21 ... τι συμπτώματα έχεις; τσεκαρες το φάρμακο ότι όντως δεν είναι συμβατό;

υψηλό πυρετό (39 με 40), πόνο στα κόκαλα, καταρροή, βήχα, μεγάλη εξάντληση. Στο μεγάλο μου γιο ευτυχώς πέρασε σε 3 μέρες. Εγώ έδειχνα να καλυτερεύω λίγο τη δεύτερη μέρα και στην αρχή της τρίτης. Αλλά το βράδυ έχοντας 38.6 , ήπια πονσταν κι αντί να κατέβει, ανέβηκε στο 39.5. Δεν έπεφτε ούτε με κρύο μπάνιο. Ψιλοχέστηκα , οπότε την άλλη μέρα το πρωί πήγα στο νοσοκομείο. Πάντως σήμερα, έχοντας λάβει το 1/5 της αγωγής, είμαι εμφανώς καλύτερα. 

Το φάρμακο λέει ότι δεν έχει διευκρινιστεί αν εκκρίνεται στο μητρικό γάλα. Ο γιατρός πάντως μου είπε αυστηρά να μη θηλάσω τις 5 μέρες που θα το παιρνώ κι επιπλέον 2. Επικοινώνησα με τον παιδίατρο και μου είπε τα ίδια. Εκτός των άλλων είναι βαρύ φάρμακο που μπορεί να δημιουργήσει παρενέργειες. Ο φαρμακοποιός μας, μας είπε πως τον πήρε τηλ πελάτισσα στις 2 το πρωί γιατί της είχε επιφέρει σπασμούς. Σε άλλους τους διέλυσε το στομάχι. Εμένα μου φέρνει τάση για εμετό. Είναι και πανάκριβο, 18 ευρω. ταμιφλου λέγεται.Τι μας ξημέρωσε..... 

Έχω και τον μεγάλο σπίτι από την προηγούμενη τρίτη. Είπε ο γιατρός να τον κρατήσω 10 μέρες αφού αναρρώσει για να περάσει η μεταδοτικότητά του. Από την κλεισούρα κι αυτό έχει γίνει νευρικό πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Lia21 είπε:

υψηλό πυρετό (39 με 40), πόνο στα κόκαλα, καταρροή, βήχα, μεγάλη εξάντληση. Στο μεγάλο μου γιο ευτυχώς πέρασε σε 3 μέρες. Εγώ έδειχνα να καλυτερεύω λίγο τη δεύτερη μέρα και στην αρχή της τρίτης. Αλλά το βράδυ έχοντας 38.6 , ήπια πονσταν κι αντί να κατέβει, ανέβηκε στο 39.5. Δεν έπεφτε ούτε με κρύο μπάνιο. Ψιλοχέστηκα , οπότε την άλλη μέρα το πρωί πήγα στο νοσοκομείο. Πάντως σήμερα, έχοντας λάβει το 1/5 της αγωγής, είμαι εμφανώς καλύτερα. 

Το φάρμακο λέει ότι δεν έχει διευκρινιστεί αν εκκρίνεται στο μητρικό γάλα. Ο γιατρός πάντως μου είπε αυστηρά να μη θηλάσω τις 5 μέρες που θα το παιρνώ κι επιπλέον 2. Επικοινώνησα με τον παιδίατρο και μου είπε τα ίδια. Εκτός των άλλων είναι βαρύ φάρμακο που μπορεί να δημιουργήσει παρενέργειες. Ο φαρμακοποιός μας, μας είπε πως τον πήρε τηλ πελάτισσα στις 2 το πρωί γιατί της είχε επιφέρει σπασμούς. Σε άλλους τους διέλυσε το στομάχι. Εμένα μου φέρνει τάση για εμετό. Είναι και πανάκριβο, 18 ευρω. ταμιφλου λέγεται.Τι μας ξημέρωσε..... 

Έχω και τον μεγάλο σπίτι από την προηγούμενη τρίτη. Είπε ο γιατρός να τον κρατήσω 10 μέρες αφού αναρρώσει για να περάσει η μεταδοτικότητά του. Από την κλεισούρα κι αυτό έχει γίνει νευρικό πολύ.

 

Εντάξει δεν είναι  βαρύ το tamiflu πάντως... Καμία σχέση με αυτά που σου λένε. Κρίμα γι αυτά που διαβάζω. Φαντάσου πως όταν πρωτοξεκινησε κάποιοι γιατροι το έδιναν προληπτικά (στα πιο μικρά mg) και ισως ακομα καποιοι το δινουν. Μου εχει τυχει μαμα με συνταγη απο γιατρο για να το δώσει προληπτικά στο μωρό της. Μην πανικοβαλλεσαι άδικα. Και θεωρώ πως σε πανικοβαλαν άδικα.  Πάντως στο e lactancia το δίνει ως very low risk... Θα μου πεις εσύ , θα ακούσω το e lactancia ή το γιατρό μου; είναι καθαρά στη κρίση του καθενός. Εγώ προσωπικά θα ακολουθούσα το e lactancia γιατί και οι γιατροί θα έπρεπε να το ακολουθούν κανονικά γιατί είναι επιστημονικη σελίδα πλήρως ενημερωμένη από πειράματα και βιβλιογραφιες. Δεν "εκκρινεται σε μη σημαντικά επίπεδα στο γάλα " γράφει.  Όσο για το φύλο οδηγιών και Ντεπόν να ανοίξεις τα ίδια θα γράφει για το θηλασμό. Ξέρεις πως κυκλοφορούν καραμέλες (lysopain) που στις οδηγίες γράφει ότι μπορούν να καταναλώνονται από θηλαζουσες ενώ μια από τις δραστικές του δεν είναι τόσο συμβατες; Τέλος πάντων. Περαστικά σου!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα! 

Λία περαστικά σου!! Και σε ότι αναφέρει και η Farmakothriftena για το e-lactancia συμφωνώ και επαυξάνω..εμένα μου είχαν πει να πάρω physiomer νομίζω όταν ήμουν άρρωστη και μου έδωσαν και μάλιστα με ευκάλυπτο, και το e-lactancia το βγάζει ως επικίνδυνο..γενικά με μια έρευνα που είχα κάνει πολλά πλασάρονται ως ελαφρά και οτι δεν πειράζουν αλλά στο e-lactancia δεν τα βγάζει low risk..Κουράγιο και με τα μικρούλια!! 

Εγώ προσπαθώ στον μικρό από 7,5 μηνών να μάθει μπιμπερό γιατί αρχές του επόμενου μήνα πάω για δουλειά..αλλά δε θέλει με τπτ..και το γάλα που μου δωσε η παιδίατρος λεει ειναι και για τα πιο δύσκολα παιδιά..με τίποτα κορίτσια..και γενικά δε θηλάζει πάρα πολύ πλέον..ειδικά με τα δόντια του που πονάνε τώρα, τρώει περισσότερο στέρεες..και ξέρω πως η βασική τροφή ειναι το γάλα αλλά τι να κάνω..γενικά προβληματίζομαι λίγο για το τι θα κάνω τώρα που θα πάω για δουλειά..έλεγα να ξεκινήσω αποθηλασμό αλλα μα΄λλον θα συνεχίσω να τον θηλάζω το πρωί πριν φύγω και μετά οταν επιστρέφω απο τη δουλεια και σταδιακά θα προσπαθήσω να του αντικαταστήσω τα γεύματα..πιστευω οτι θα αναγκαστεί να μάθει το μπιμπερό η εστω να πίνει από το εκπαιδευτικό κύπελλο ή με καλαμάκι όταν θα λείπω για δουλειά και θα πεινάει..

@mamSof είμαι σε μία παρόμοια κατάσταση ..θέλω να κάνω ένα μεγάλο ξεκαθάρισμα..έχω λιώσει όλα τα βίντεο decluttering στο youtube..tiny houses και δε συμμαζεύεται..επίσης άρχισα να παρακολουθώ μια ελληνίδα youtuber (μητέρα σε δράση) και την έχω λατρέψει ..έχει βίντεο clean with me κλπ τα οποία θριαμβεύουν στο ξένο youtube και παρακολουθώ ανά τα χρόνια..΄τωρα που την βρήκα λοιπόν βλέπω σχεδόν κάθε μέρα απο 1 βιντεάκι..ξεκίνησα να φτιάχνω ντουλάπες πριν κάτι μέρες..τα σεντόνια και τις πετσέτες..και απορώ τι τα θέλω τόσα πολλά πράγματα..ρούχα επίσης..θα δώσω ότι δε θέλω και θα ανεβάσω και στο ebay τπτ ..ρούχα παπούτσια τσάντες ταινίες..τα χω και κάθονται..

ενδιαφέρουσα η ιδέα σου messenger ή ΄κάτι αλλο εγώ είμαι μέσα!!


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...