Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Έχασα το μωρό μου 31 εβδομάδων


Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , anneta82 είπε:

Αρα καταλαβαινεις τι μαρτυριο περναω καθημερινα....... κι εγω νιωθω οτι δεν ηρεμω ποτε...... ειμαι αγχωμενη και φοβισμενη....κι αυτο με το κρεβατι ωρες-ωρες δεν παλευεται.....νομιζω θα τρελλαθω.....

 

Αληθεια εσυ γιατι επρεπε να μεινεις κρεεβατι? πως περασε ο καιρος?

Αρχικά γιατί απέβαλλα το ένα έμβρυο, μετά είχα αποκόλληση (ενώ ήμουν ήδη σε ακινησία) η οποία δεν έλεγε να περάσει, μετά είχα αίμα...γενικά ήταν δύσκολα τα πράγματα.

Εκείνο το καλοκαίρι είδα στην tv ότι επανάληψη έπαιζε (μόνο ρετιρε που δεν είδα χαχαχα ) Διάβαζα βιβλία, και έκανα σχέδια, για το πως θα είναι η ζωή μου αφού πάρω το παιδί μου στα χέρια μου. Πάνω απο όλα έκανα υπομονή και προσπαθούσα να σκέφτομαι θετικά..αυτό είναι που βοηθάει.

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

23 minutes ago, kotsifikos said:

Αρχικά γιατί απέβαλλα το ένα έμβρυο, μετά είχα αποκόλληση (ενώ ήμουν ήδη σε ακινησία) η οποία δεν έλεγε να περάσει, μετά είχα αίμα...γενικά ήταν δύσκολα τα πράγματα.

Εκείνο το καλοκαίρι είδα στην tv ότι επανάληψη έπαιζε (μόνο ρετιρε που δεν είδα χαχαχα ) Διάβαζα βιβλία, και έκανα σχέδια, για το πως θα είναι η ζωή μου αφού πάρω το παιδί μου στα χέρια μου. Πάνω απο όλα έκανα υπομονή και προσπαθούσα να σκέφτομαι θετικά..αυτό είναι που βοηθάει.

σχετικα ηρεμα το περασες.....μπραβο σου....

εγω το αντιθετο.........

δεν ηρεμω ποτε......ειμαι μεσα στην αγωνια......κι αυτος ο καιρος.......δεν περναει με τιποτα.....

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση και τα μηνύματα που λαμβάνω από πολλές κοπέλες στα προσωπικά μηνύματα. Φτάνοντας προς τις γιορτές η μελαγχολία γίνεται μεγαλύτερη. Αλλιώς περιμέναμε αυτά τα Χριστούγεννα , με ένα μωρό να μας αφήνει άυπνους και ένα σπίτι γεμάτο γέλια, χαρά και ευτυχία. Δυστυχώς η τύχη δεν ήταν με το μέρος μας... Δεν έχω διάθεση για στολισμούς, φωτάκια και χρυσοσκονες. Όμως αποφάσισα να κάνω ένα μεγάλο τραπέζι παραμονή Πρωτοχρονιάς. Έτσι για να ξορκισω το κακό!Μπας και αλλάξει η τύχη μας.

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση και τα μηνύματα που λαμβάνω από πολλές κοπέλες στα προσωπικά μηνύματα. Φτάνοντας προς τις γιορτές η μελαγχολία γίνεται μεγαλύτερη. Αλλιώς περιμέναμε αυτά τα Χριστούγεννα , με ένα μωρό να μας αφήνει άυπνους και ένα σπίτι γεμάτο γέλια, χαρά και ευτυχία. Δυστυχώς η τύχη δεν ήταν με το μέρος μας... Δεν έχω διάθεση για στολισμούς, φωτάκια και χρυσοσκονες. Όμως αποφάσισα να κάνω ένα μεγάλο τραπέζι παραμονή Πρωτοχρονιάς. Έτσι για να ξορκισω το κακό!Μπας και αλλάξει η τύχη μας.

Καλησπέρα κοπέλα μου.Λυπάμα πάρα πολύ για αυτό που συνέβη..είναι τραγικο σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη να συμβεί κάτι τέτοιο και πόσο μάλλον όταν εχεις περάσει τόση ταλαιπωρία για να μείνεις έγκυος..κάποιες φορές δυστυχως η ζωή είναι πολύ σκληρή..φυσικά καταλαβαίνω ότι θα σου πάρει χρόνο για να ξεπεράσεις την απώλεια..λογικό μιλάμε για ένα ολόκληρο παιδί..είχα κι εγω πρόσφατα μία απώλεια στην 13η εβδομάδα και άλλες 3 πιο πριν πιο νωρίς στην εγκυμοσύνη και πονάω πολύ...δεν συγκρίνεται φυσικά με τη δική σου..οσο και να  έχω πονέσει δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς είναι να χάνεις ένα μωρό σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη..σου εύχομαι να ηρεμήσεις και να αναρρώσεις συντομα απο όλο αυτό και όταν το επιθυμήσεις να ξαναμείνεις σύντομα έγκυος και να αποκτήσεις ένα υγιέστατο μωράκι.μην χάνεις την ελπίδα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2017 at 11:22 ΠΜ, Nansy29 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου.Λυπάμα πάρα πολύ για αυτό που συνέβη..είναι τραγικο σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη να συμβεί κάτι τέτοιο και πόσο μάλλον όταν εχεις περάσει τόση ταλαιπωρία για να μείνεις έγκυος..κάποιες φορές δυστυχως η ζωή είναι πολύ σκληρή..φυσικά καταλαβαίνω ότι θα σου πάρει χρόνο για να ξεπεράσεις την απώλεια..λογικό μιλάμε για ένα ολόκληρο παιδί..είχα κι εγω πρόσφατα μία απώλεια στην 13η εβδομάδα και άλλες 3 πιο πριν πιο νωρίς στην εγκυμοσύνη και πονάω πολύ...δεν συγκρίνεται φυσικά με τη δική σου..οσο και να  έχω πονέσει δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς είναι να χάνεις ένα μωρό σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη..σου εύχομαι να ηρεμήσεις και να αναρρώσεις συντομα απο όλο αυτό και όταν το επιθυμήσεις να ξαναμείνεις σύντομα έγκυος και να αποκτήσεις ένα υγιέστατο μωράκι.μην χάνεις την ελπίδα..

Σ ευχαριστώ πολύ Νανσυ,

ευχομαι και σε εσένα να έχουν αίσιο τέλος οι προσπάθειες σου. 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/12/2017 at 12:43 ΜΜ, palmoira είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ Νανσυ,

ευχομαι και σε εσένα να έχουν αίσιο τέλος οι προσπάθειες σου. 

Κορίτσι μου και εγώ στις 27/11/2017 έχασα τον μπέμπη μου ενώ ήμουν 30 εβδομάδων και δύο ημερών και κάθε μέρα κλαίω από τον πόνο που έχω και αναρωτιέμαι γιατί ήμουν τόσο άτυχη. Είχα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη από την αρχή, έπαθα 4 αποκολλήσεις με αιμορραγίες μέχρι το πάτωμα αλλά το μωρό μου άντεξε, μετά είχα συσπάσεις από τα μέσα του 4ου μήνα και συνέχισα να είμαι ξάπλα όπως ήμουν από την αρχή. Ξαφνικά στις 26 και 27/11 είχα ένα κακό προαίσθημα, στις 26 ένιωσα το μωρό οπότε ηρέμησα αλλά στις 27/11 το πρωί το μωρό μου δεν κουνιόταν και πήρα τηλέφωνο τον γιατρό και πήγα στο Μητέρα, εκεί διαπιστώσαμε ότι το παιδί μου πριν από λίγο είχε γίνει άγγελος, το βράδυ μου το πήραν με καισαρική αφού με κοιμησαν πρώτα και ο άνδρας μου είδε το μωρό μας και μου είπε ότι ήταν κούκλος.Εφυγε από πολύ σφιχτή περιδεση του ομφάλιου λώρου στο χεράκι και το  ποδαράκι του.Τη Παρασκευή θα το κηδεψουμε γιατί καθυστέρησε η νεκροψία και εγώ νιώθω  σαν ζωντανή νεκρή προσπαθώντας να πείσω τον εαυτό μου ότι πρέπει να προχωρήσω για να μείνω έγκυος ξανά αφού περάσουν οι έξι μήνες.Σε συμπονω κορίτσι μου, έχουμε ακριβώς τον ίδιο πόνο την ίδια χρονιά, εσύ θα γενναγες Δεκέμβρη και εγώ 3 Φεβρουαρίου του  2018 αλλά δε προλάβαμε..

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κατερίνα,

καταλαβαινω...αυτό μόνο σου λέω.κάνε κουράγιο. Είναι πολύ σκληρό αυτό που έχει συμβεί και σίγουρα δεν αξίζει σε κανέναν να το περάσει. Κουράγιο. 

Εμας εχθές μας πήραν τηλέφωνο, βγήκαν τα αποτελέσματα της ιστολογικής. Δεν βρέθηκε τίποτε. Ο θάνατος προήλθε αποκλειστικά από τον ομφάλιο λώρο. Ένα υγιέστατο αγοράκι που πέθανε από υποξία. Δεν ξέρω τι νιώθω. Από τη μια ανακούφιση που δεν βρέθηκε κάτι άλλο και δεν θα χρειαστεί σε επόμενη προσπάθεια να μπούμε σε άλλες διαδικασίες από την άλλη ξανά απίστευτο πόνο. Ένα υγιέστατο μωρό που χάθηκε τόσο άδικα. Τυχαίο γεγονός. Τέτοια τύχη μας έλαχε! 

Θα σου ακουστεί κουτό και χαζό όμως πρέπει να προστατεύσεις όσο μπορείς τον εαυτό σου. Τα μωρά μας δεν γυρίζουν πίσω. Είναι δεδομένο. Ο καθένας πενθεί με τον δικό του τρόπο. Εύχομαι σε εσένα και τον άντρα σου υπομονή και κουράγιο. Μέσα από αυτή την ανέλπιστη δυσκολία και στεναχώρια να βγείτε πιο δυνατοί σαν ζευγάρι και ο ένας να στηρίζει τον άλλο. Ελπίζω και εύχομαι και για εσάς το μικρό σας θαύμα να έρθει όποτε το θελήσετε και νιώσετε έτοιμοι. 

Εαν θέλεις οποιαδήποτε στιγμή να μιλήσουμε μη διστάσεις ή εδώ ή σε μήνυμα. Λυπάμαι πολύ, κλαίω όχι μόνο για το δικό μου παιδάκι αλλά και για το δικό σου. Είναι άδικο και σκληρό αυτό που συμβαίνει όμως δεν μπορώ να χάσω την ελπίδα μου


preg.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, palmoira είπε:

Καλημέρα Κατερίνα,

καταλαβαινω...αυτό μόνο σου λέω.κάνε κουράγιο. Είναι πολύ σκληρό αυτό που έχει συμβεί και σίγουρα δεν αξίζει σε κανέναν να το περάσει. Κουράγιο. 

Εμας εχθές μας πήραν τηλέφωνο, βγήκαν τα αποτελέσματα της ιστολογικής. Δεν βρέθηκε τίποτε. Ο θάνατος προήλθε αποκλειστικά από τον ομφάλιο λώρο. Ένα υγιέστατο αγοράκι που πέθανε από υποξία. Δεν ξέρω τι νιώθω. Από τη μια ανακούφιση που δεν βρέθηκε κάτι άλλο και δεν θα χρειαστεί σε επόμενη προσπάθεια να μπούμε σε άλλες διαδικασίες από την άλλη ξανά απίστευτο πόνο. Ένα υγιέστατο μωρό που χάθηκε τόσο άδικα. Τυχαίο γεγονός. Τέτοια τύχη μας έλαχε! 

Θα σου ακουστεί κουτό και χαζό όμως πρέπει να προστατεύσεις όσο μπορείς τον εαυτό σου. Τα μωρά μας δεν γυρίζουν πίσω. Είναι δεδομένο. Ο καθένας πενθεί με τον δικό του τρόπο. Εύχομαι σε εσένα και τον άντρα σου υπομονή και κουράγιο. Μέσα από αυτή την ανέλπιστη δυσκολία και στεναχώρια να βγείτε πιο δυνατοί σαν ζευγάρι και ο ένας να στηρίζει τον άλλο. Ελπίζω και εύχομαι και για εσάς το μικρό σας θαύμα να έρθει όποτε το θελήσετε και νιώσετε έτοιμοι. 

Εαν θέλεις οποιαδήποτε στιγμή να μιλήσουμε μη διστάσεις ή εδώ ή σε μήνυμα. Λυπάμαι πολύ, κλαίω όχι μόνο για το δικό μου παιδάκι αλλά και για το δικό σου. Είναι άδικο και σκληρό αυτό που συμβαίνει όμως δεν μπορώ να χάσω την ελπίδα μου

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, νιώθω ότι με καταλαβαίνεις απόλυτα. Όλοι λένε πως όλα  γίνονται για κάποιο λόγο, βέβαια και το δικό σου και το δικό μου παιδί ήταν υγειέστατα και δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο μπορεί να έγινε ότι έγινε και προφανώς ούτε απάντηση θα πάρουμε. Πρέπει να μαζέψουμε τα κομμάτια μας και να προσπαθήσουμε να επανέλθουμε για να ξαναπροσπαθήσουμε, το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν με το καλό μείνουμε ξανά έγκυες θα είμαστε ακόμη πιο αγχωμένες αλλά με την ελπίδα ότι αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά και θα κρατήσουμε τα μωρά μας ζωντανά στην αγκαλιά μας.Το τραγικό είναι ότι ακόμη πιάνω την κοιλιά μου για να καταλάβω τι έχει συμβεί και φυσικά κάθε Κυριακή και Δευτέρα ζω ξανά τις ίδιες στιγμές όπως τα γεγονότα που συνέβησαν πριν από 3 εβδομάδες ακριβώς.Ότιδήποτε θες στείλε μου κορίτσι μου, είμαστε ακριβώς στην ίδια κατάσταση.

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 20/10/2017 at 7:25 ΜΜ, palmoira είπε:

Καλησπέρα σας,

η τύχη τα έφερε έτσι που από το θέμα μανούλες Δεκεμβρίου 2017 να πρέπει να γράφω εδώ. Λίγα λόγια για την ιστορία μου. 4 χρόνια παντρεμένη και στο 6μηνο ένα άσχημο προαίσθημα μας οδήγησε σε εξετάσεις. Εκεί ανακάλυψα ότι έχω μονοκερο μήτρα εκ γενετής, η αριστερή σάλπιγγα υπό πλασμένη και η δεξιά μη διαπερατή. Σοκ πρώτο, μπορείς να μείνεις έγκυος μόνο με εξωσωματική, μου είπε ο τότε γυναικολόγος μου. Εντάξει λέω, θα δοκιμάσουμε και θα τα καταφέρουμε, ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία είμαι. 3 προσπάθειες πέρασαν από τότε και μια μεταφορά κατεψυγμένων εμβρύων η οποία πέρυσι τον Αύγουστο μας έδωσε  το πρώτο θετικό τεστ. Δυστυχώς η χαρά μας κράτησε πολύ λίγο γιατί η κύηση παλινδρομήσε στις 8 εβδομάδες. Μάζεψα τα κομμάτια μου, αλλάξαμε γιατρό και με αισιοδοξία ξεκινήσαμε το Μάρτιο τη νέα προσπάθεια. Και ναι, όλα πήγαν επιτέλους καλά. Το μωρό μας ένα υγιέστατο αγοράκι μεγάλωνε φυσιολογικά. Αυχενική διαφάνεια τέλεια, Β επιπέδου το ίδιο. Τον Αύγουστο για προληπτικούς λόγους προχωρήσαμε σε περιδεση λόγω της μονοκερου μήτρας και κάναμε τις ωραιότερες διακοπές. Όνειρα και σκέψεις για το πως θα είναι η ζωή μας από εδώ και πέρα με ένα μωρό, πώς θα φτιάξουμε το δωμάτιο. Παρακολουθούσα σεμινάρια για το θηλασμό, τη φροντίδα του μωρού και σταμάτησα και τη δουλειά αμέσως μετά τις διακοπές γιατί δεν ήθελε ο γιατρός μου να κουράζομαι. Στις 19/9 πήγαμε προγραμματισμένα στο γιατρό να δούμε το μωρό μας. Όλα καλά. Πήρε βάρος, η αιμάτωση καλή, η καρδούλα του φυσιολογική. Θα γεννούσα στις 38 εβδομάδες με καισαρική και γενικά ήξερα ότι λόγω της μονοκερου μήτρας θα είχαμε ένα σχετικά μικρό μωράκι περίπου 2.5 κιλά. Λόγω έλλειψης χώρου δεν περιμένουμε κάποιο μεγάλο μωρό μου έλεγε ο γιατρός αλλά να μη στεναχωριέμαι 2.5 κιλά είναι ένα φυσιολογικοτατο μωράκι. Στις 3/10 , δυο εβδομάδες μετά,πήγαμε στο συνεργάτη του για Doppler. Εκεί χάσαμε τη γη κάτω από τα πόδια μας. Ενδομητριος θάνατος. Ένα νεκρό μωρό μέσα μου! Ένα νεκρό μωρό που επειδή επέπλεε στο αμνιακό υγρό και έκανε συσπάσεις και κινήσεις η μήτρα κουνιόταν μέσα μου με αποτέλεσμα να μην καταλάβω ότι ήταν νεκρό. Σε κατάσταση σοκ γυρίσαμε σπίτι μην πιστεύοντας αυτό που μας συμβαίνει. Ζούσα σε ένα παράλληλο σύμπαν και νόμιζα ότι κάποια στιγμή θα ξυπνήσω και θα είναι όλα ένας εφιάλτης. Το επόμενο πρωί πήγαμε στο μαιευτήριο και γέννησα με καισαρική. Μέχρι την τελευταία στιγμή είχα την ελπίδα ότι στον υπέρηχο πριν την καισαρική θα μου πουν ότι έχει γίνει λάθος. Έκλαιγα συνεχώς και το μόνο που ήθελα ήταν να τελειώσει αυτό το μαρτύριο. Μου έκαναν επισκληρίδειο και ελαφριά μέθη για να μη δω το μωρό την ώρα που έβγαινε. Όταν ξύπνησα το πρώτο που ρώτησα ήταν γιατί? Μου έδειξαν μια φωτογραφία με έναν κόμπο στον ομφάλιο λώρο. Αυτός ο κόμπος έσφιξε και έκοψε την παροχή οξυγόνου , αίματος και ταυτόχρονα ξερίζωσε ένα κομμάτι της καρδιάς μου. 31η εβδομάδα κύησης. Ολόκληρο παιδί που υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσε να γεννηθεί πρόωρο και το χειρότερο να μείνει στη θερμοκοιτίδα για κάποιο διάστημα. Όμως όχι, η μοίρα μας ήταν να γεννηθεί νεκρό. Μετά από τόσες προσπάθειες έπρεπε η μοίρα να μας στερήσει ένα παιδί με τον πιο σκληρό τρόπο. Η συνέχεια ήταν ακόμη πιο δύσκολη, όχι μόνο για εμένα αλλά και για το σύζυγο μου. Οι διαδικασίες και η γραφειοκρατία αμείλικτη. Σε δυο μέρες γύρισα σπίτι. Τα πράγματα ειχε μαζέψει ο άντρας μου σε κούτες για να μην τα δω. Ακόμη σε κούτες τα έχω σε μια άκρη από το σαλόνι και αποφεύγω να περάσω μπροστά τους. Αρχίσαμε να ακυρώνουμε τα έπιπλα και όλες τις διαδικασίες ετοιμασίας του δωματίου. 10 ημέρες μετά έγινε και η ταφή. Εγώ δεν άντεξα να πάω, αποχαιρετίσα το παιδί που δεν γνώρισα με ένα σημείωμα και ατέλειωτες ημέρες κλαίγοντας , ο σύζυγος μου ήταν εκεί. Δεν είπαμε σε κανέναν άλλο για την ταφή. Δεν θέλαμε. Εχουν περάσει 16 ημέρες από τότε. Ακόμη δε λέω να το πιστέψω. Οι σωματικοί πόνοι της καισαρικης έχουν υποχωρήσει, τα σημάδια όμως της εγκυμοσύνης στο σώμα μου κάθε φορά που με βλέπω γυμνή φροντίζουν να μου θυμίζουν όλα όσα συνέβησαν. Δε θέλω να με κοιτάω ακόμη, είναι πολύ σκληρό για εμένα. Δε θέλω όμως και να ξεχάσω τι έχει συμβεί. Πώς να ξεχάσω?Ριχνω όλες τις ευθύνες στον εαυτό μου, όχι για αυτό που συνεβει,αλλά για το γεγονός ότι στερώ από τον άνθρωπό μου τη δυνατότητα να γίνει πατέρας.προσπαθω να φανώ δυνατή και να λέω στον εαυτό μου ότι πρέπει να ξανά δοκιμάσουμε. Ότι η επόμενη φορά θα έχει καλύτερο τέλος και θα κρατήσω αγκαλιά το μωρό μας. Είμαι με τις ώρες μου, άλλες φορές καλά άλλες χάλια. Πολύ νωρίς ακόμη μου λένε όλοι. Ευτυχώς έχουμε μεγάλη στήριξη από τις οικογένειες μας και από φίλους. Υπάρχουν μέρες που δε θέλω να ακούω και να βλέπω κανεναν. Μόνο ο άντρας μου είναι η παρηγοριά μου. Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς εκείνον. 

Γλυκιά μου καλησπέρα!!

Είμαι μία γυναίκα που σε καταλαβαίνει απόλυτα γιατί στις 17/8/2017 έχασα το κορίτσι μου στις 35 εβδομάδες!Ενδομήτρια υποξία( Ασφυξία) ! Γεννήθηκε εγκεφαλικά νεκρή αλλά με λειτουργία σε ζωτικά όργανα.Άντεξε 18 ημέρες η καρδούλα της ένα μωρό υγιέστατο όπως εσάς!!! Δε χρειάζεται να γράψω πολλά για το μετά... ξέρεις πολύ καλά τι πέρασα! Όμως δε πήρα το θάρρος να σου γράψω για αυτά τα άσχημα σου .... γράφω για να σου πω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά να αγαπάμε τον εαυτό μας και τον σύντροφό μας που στέκεται κερί αναμένω δίπλα μας (τουλάχιστον ο δικός μου) και να προσπαθήσουμε να κοιτάξουμε μπροστά . Είναι κάτι που δεν ξεχνιέται και στη τελική δε θέλω να ξεχάσω το κοριτσάκι μου , ήρθε και με έκανε καλύτερο άνθρωπο με έκανε μαμά 18 ημέρες και γέμισε την άχαρη ζωή μας με μαθήματα !! Και έτσι κάπου εκεί με έμαθε να αγαπώ .... εμάς και απλά να σκεφτώ ότι  χρωστάω σε μένα και στον σύντροφό μου να σταθούμε όρθιοι και να γίνουμε γονείς ξανά!!!Τόση αγάπη που έχουμε μέσα μας πρέπει να τη δώσουμε κάπου!!! Το δωμάτιό της ήταν έτοιμο και παραμένει εκεί στη θέση του για να έρθει κάποιο άλλο μωράκι γιατί θα έρθει έλεγα (όχι να την αντικαταστήσει το κορίτσι μου είναι μοναδικό)  . Θα γίνω μαμά ξανά με κάθε τρόπο έλεγα και λέω!!!Και έτσι ξαφνικά πριν λίγες μέρες έμαθα ότι είμαι πάλι έγκυος και κάνω πάλι σχέδια γεμάτα με ροζ και  σιέλ καρδούλες!!!Θέλω να πιστέψεις στον εαυτό σου!!!Μόνο εσύ μπορείς να βοηθήσεις εσένα και τη σχέση σου και να είσαι σίγουρη τα αστέρια μας είναι πάντα εκεί, μας βλέπουν, μας προσέχουν και μας περιμένουν!!!

Να προσέχεις πρώτα εσένα ... από εκεί αρχίζουν όλα!!!

με πολύ αγάπη και ας μη σε ξέρω!!!

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Koukis είπε:

Γλυκιά μου καλησπέρα!!

Είμαι μία γυναίκα που σε καταλαβαίνει απόλυτα γιατί στις 17/8/2017 έχασα το κορίτσι μου στις 35 εβδομάδες!Ενδομήτρια υποξία( Ασφυξία) ! Γεννήθηκε εγκεφαλικά νεκρή αλλά με λειτουργία σε ζωτικά όργανα.Άντεξε 18 ημέρες η καρδούλα της ένα μωρό υγιέστατο όπως εσάς!!! Δε χρειάζεται να γράψω πολλά για το μετά... ξέρεις πολύ καλά τι πέρασα! Όμως δε πήρα το θάρρος να σου γράψω για αυτά τα άσχημα σου .... γράφω για να σου πω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά να αγαπάμε τον εαυτό μας και τον σύντροφό μας που στέκεται κερί αναμένω δίπλα μας (τουλάχιστον ο δικός μου) και να προσπαθήσουμε να κοιτάξουμε μπροστά . Είναι κάτι που δεν ξεχνιέται και στη τελική δε θέλω να ξεχάσω το κοριτσάκι μου , ήρθε και με έκανε καλύτερο άνθρωπο με έκανε μαμά 18 ημέρες και γέμισε την άχαρη ζωή μας με μαθήματα !! Και έτσι κάπου εκεί με έμαθε να αγαπώ .... εμάς και απλά να σκεφτώ ότι  χρωστάω σε μένα και στον σύντροφό μου να σταθούμε όρθιοι και να γίνουμε γονείς ξανά!!!Τόση αγάπη που έχουμε μέσα μας πρέπει να τη δώσουμε κάπου!!! Το δωμάτιό της ήταν έτοιμο και παραμένει εκεί στη θέση του για να έρθει κάποιο άλλο μωράκι γιατί θα έρθει έλεγα (όχι να την αντικαταστήσει το κορίτσι μου είναι μοναδικό)  . Θα γίνω μαμά ξανά με κάθε τρόπο έλεγα και λέω!!!Και έτσι ξαφνικά πριν λίγες μέρες έμαθα ότι είμαι πάλι έγκυος και κάνω πάλι σχέδια γεμάτα με ροζ και  σιέλ καρδούλες!!!Θέλω να πιστέψεις στον εαυτό σου!!!Μόνο εσύ μπορείς να βοηθήσεις εσένα και τη σχέση σου και να είσαι σίγουρη τα αστέρια μας είναι πάντα εκεί, μας βλέπουν, μας προσέχουν και μας περιμένουν!!!

Να προσέχεις πρώτα εσένα ... από εκεί αρχίζουν όλα!!!

με πολύ αγάπη και ας μη σε ξέρω!!!

 

Κορίτσι μου λυπάμαι πάρα πολύ που έχασες το κοριτσάκι σου, είναι μοναδική στη καρδιά σου και σίγουρα βοήθησε για να σου στείλει το αδερφάκι της!!!Εύχομαι με το καλό και με ένα γερό μωρό στο σπίτι!!!!Να σου πάνε όλα τέλεια!!!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 30/4/2018 at 1:56 ΜΜ, Koukis είπε:

Γλυκιά μου καλησπέρα!!

Είμαι μία γυναίκα που σε καταλαβαίνει απόλυτα γιατί στις 17/8/2017 έχασα το κορίτσι μου στις 35 εβδομάδες!Ενδομήτρια υποξία( Ασφυξία) ! Γεννήθηκε εγκεφαλικά νεκρή αλλά με λειτουργία σε ζωτικά όργανα.Άντεξε 18 ημέρες η καρδούλα της ένα μωρό υγιέστατο όπως εσάς!!! Δε χρειάζεται να γράψω πολλά για το μετά... ξέρεις πολύ καλά τι πέρασα! Όμως δε πήρα το θάρρος να σου γράψω για αυτά τα άσχημα σου .... γράφω για να σου πω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά να αγαπάμε τον εαυτό μας και τον σύντροφό μας που στέκεται κερί αναμένω δίπλα μας (τουλάχιστον ο δικός μου) και να προσπαθήσουμε να κοιτάξουμε μπροστά . Είναι κάτι που δεν ξεχνιέται και στη τελική δε θέλω να ξεχάσω το κοριτσάκι μου , ήρθε και με έκανε καλύτερο άνθρωπο με έκανε μαμά 18 ημέρες και γέμισε την άχαρη ζωή μας με μαθήματα !! Και έτσι κάπου εκεί με έμαθε να αγαπώ .... εμάς και απλά να σκεφτώ ότι  χρωστάω σε μένα και στον σύντροφό μου να σταθούμε όρθιοι και να γίνουμε γονείς ξανά!!!Τόση αγάπη που έχουμε μέσα μας πρέπει να τη δώσουμε κάπου!!! Το δωμάτιό της ήταν έτοιμο και παραμένει εκεί στη θέση του για να έρθει κάποιο άλλο μωράκι γιατί θα έρθει έλεγα (όχι να την αντικαταστήσει το κορίτσι μου είναι μοναδικό)  . Θα γίνω μαμά ξανά με κάθε τρόπο έλεγα και λέω!!!Και έτσι ξαφνικά πριν λίγες μέρες έμαθα ότι είμαι πάλι έγκυος και κάνω πάλι σχέδια γεμάτα με ροζ και  σιέλ καρδούλες!!!Θέλω να πιστέψεις στον εαυτό σου!!!Μόνο εσύ μπορείς να βοηθήσεις εσένα και τη σχέση σου και να είσαι σίγουρη τα αστέρια μας είναι πάντα εκεί, μας βλέπουν, μας προσέχουν και μας περιμένουν!!!

Να προσέχεις πρώτα εσένα ... από εκεί αρχίζουν όλα!!!

με πολύ αγάπη και ας μη σε ξέρω!!!

 

Σ ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Προσπαθώ να αφήσω πίσω ότι έχει συμβεί και να κοιτάξω το μέλλον. Περιμένω και εγώ το μωρό που θα έρθει κάποια στιγμή και σου εύχομαι με όλη τη δύναμη της ψυχής μου να αγκαλιάσεις σφιχτά το μωρό σου! Κανένα παιδί δεν αντικαθιστά κάποιο άλλο. Το καθένα είναι αυτόνομος άνθρωπος, έχεις απόλυτο δίκιο. Και εγώ έτσι σκέφτομαι. Είναι η λαχτάρα μου πολύ μεγάλη και πιστεύω ότι θα έρθει κάποια στιγμή. Να ζήσεις το όνειρο σου με όλα τα χρώματα καρδούλες! Σ ευχαριστώ από καρδιάς για την αισιοδοξία σου και που μοιράστηκε μαζί μου τα όμορφα νέα σου! 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 30/4/2018 at 5:12 ΜΜ, Katerina 88 είπε:

Κορίτσι μου λυπάμαι πάρα πολύ που έχασες το κοριτσάκι σου, είναι μοναδική στη καρδιά σου και σίγουρα βοήθησε για να σου στείλει το αδερφάκι της!!!Εύχομαι με το καλό και με ένα γερό μωρό στο σπίτι!!!!Να σου πάνε όλα τέλεια!!!!

καλησπέρα κορίτσι μου!!Ευχαριστώ για τις ευχές σου!!!Και σε σένα τα καλύτερα εύχομαι!!Να πάνε όλα καλά και να έχουμε αυτή τη φορά το μωρό μας σπίτι!!! Εαν θες οτιδήποτε που μπορώ να σε βοηθήσω ή εάν θες να μιλάμε στείλε μου μήνυμα όποια στιγμή θελήσεις!!Θα χαρώ πολύ!!

On 2/5/2018 at 10:08 ΠΜ, palmoira είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Προσπαθώ να αφήσω πίσω ότι έχει συμβεί και να κοιτάξω το μέλλον. Περιμένω και εγώ το μωρό που θα έρθει κάποια στιγμή και σου εύχομαι με όλη τη δύναμη της ψυχής μου να αγκαλιάσεις σφιχτά το μωρό σου! Κανένα παιδί δεν αντικαθιστά κάποιο άλλο. Το καθένα είναι αυτόνομος άνθρωπος, έχεις απόλυτο δίκιο. Και εγώ έτσι σκέφτομαι. Είναι η λαχτάρα μου πολύ μεγάλη και πιστεύω ότι θα έρθει κάποια στιγμή. Να ζήσεις το όνειρο σου με όλα τα χρώματα καρδούλες! Σ ευχαριστώ από καρδιάς για την αισιοδοξία σου και που μοιράστηκε μαζί μου τα όμορφα νέα σου! 

Κορίτσι μου θα έρθει είμαι σίγουρη!!!και τότε θα χαρώ όσο δε φαντάζεσαι να το μοιραστείς μαζί μου!!!Όποτε θες στείλε μήνυμα για οτιδήποτε θέλεις!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα..

θα ήθελα να ρωτήσω απο ποιες εξετάσεις φαίνεται η ποιότητα των ωαρίων?

ειμαι 41 και οι ορμονολογικές (AMH, FSH κλπ) που εκανα μου είπαν οτι είναι καλές.

εχω Hashimoto που το έχουμε ρυθμίσει...

Τι άλλη εξέταση πρέπει να κάνω?

μου είπε ο γυναικολόγος μου για διέγερση ωαρίων...

σκεφτομαι στον επόμενο κύκλο να το κάνω...

πως θα καταλάβω αν έχει νόημα?

μολις αδιαθέτησα..


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Andriani76 είπε:

Καλησπέρα κι απο εμένα..

θα ήθελα να ρωτήσω απο ποιες εξετάσεις φαίνεται η ποιότητα των ωαρίων?

ειμαι 41 και οι ορμονολογικές (AMH, FSH κλπ) που εκανα μου είπαν οτι είναι καλές.

εχω Hashimoto που το έχουμε ρυθμίσει...

Τι άλλη εξέταση πρέπει να κάνω?

μου είπε ο γυναικολόγος μου για διέγερση ωαρίων...

σκεφτομαι στον επόμενο κύκλο να το κάνω...

πως θα καταλάβω αν έχει νόημα?

μολις αδιαθέτησα..

Καλημερα κοριτσι! Αφου εχεις κανει τις ορμονολογικες νομιζω εισαι κατα πολυ καλυμμενη.Επιπροσθετα υπαρχουν κ οι εξετασεις θρομβοφιλιας που τις κανεις κ σε συμβουλευει αιματολογος(τις περισσοτερες φορες οι γιατροι τις συνιστουν μετα απο αποβολες) αλλα ειναι στην επιλογη αν θες να τις κανεις. Διεγερση ωοθηκων εννοεις.. Ο,τι απορια εχεις να ρωτας κ το γιατρο για να σαι πιο ησυχη. Καλη επιτυχία!


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, samiam said:

Καλημερα κοριτσι! Αφου εχεις κανει τις ορμονολογικες νομιζω εισαι κατα πολυ καλυμμενη.Επιπροσθετα υπαρχουν κ οι εξετασεις θρομβοφιλιας που τις κανεις κ σε συμβουλευει αιματολογος(τις περισσοτερες φορες οι γιατροι τις συνιστουν μετα απο αποβολες) αλλα ειναι στην επιλογη αν θες να τις κανεις. Διεγερση ωοθηκων εννοεις.. Ο,τι απορια εχεις να ρωτας κ το γιατρο για να σαι πιο ησυχη. Καλη επιτυχία!

Ευχαριστώ για την απάντηση σου!!

με το καλό το μωράκι σου!!

  • Μου αρέσει 1

LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...