Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Παλίνδρομη κύηση - δύσκολο να το ξεπεράσω


Recommended Posts

Κοριτσια και εγω σημερα εκανα αποξεση...Δευτερη μεσα στο ιδιο ετος οπως εχω αναφερει και παραπανω. Μαλιστα σημερα οταν μπηκα μεσα στην κλινικη για να παω να ετοιμαστω για το χειρουργειο μου ετυχε το εξης: Μια κοπελα μολις γεννησε και ανοιξε μπροστα μου η πορτα τπυ χειρουργειου και ειδα το μωρακι που βγηκε και εκλαιγε.Ενιωσα μεσα μου τεραστια δυναμη και αισιοδοξια. Δεν εσκυψα το κεφαλι.. Ειπα στον εαυτο μου να πανε ολα καλα και να με αξιωσει ο θεος να ζησω και εγω αυτη τη μοναδικη στιγμη. Κοριτσια μην το βαζετε κατω. Εγω περασα αυτο το ετος παρα πολλα. Εχω χασει δυο μωρακια και εχω υποστει μεγαλη σωματικη και ψυχικη ταλαιπωρια. Ομως δεν θα μου στερησει κανενας γιατρος..κανενα αποτελεσμα χοριακης...καμια στατιστικη μελετη...τιποτα και κανεις το δικαιωμα μου να ελπιζω και να ονειρευομαι οτι καποια στιγμη θα ζησω αυτη τη χαρα που εζησε εκεινη η γυναικα που ειδα στο μαιευτηριο.. Ολες θα το ζησουμε!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλη αναρρωση Κελυ μου... Λυπαμαι παρα πολυ για τις απωλειες σου.. Τα λογια σου βγαζουν τοση δυναμη, κι ας ειναι τοσο φρεσκια η πληγη σου! Το βλεπεις με τον καλυτερο τροπο που θα μπορουσες κοριτσι μου! Πεισμα και αισιοδοξια. Ο στοχος θα επιτευχθει! Μενεις εγκυος ευκολα, θα ξαναμεινεις, θα ειναι υγιες και δυνατο το μωρακι σου και θα ερθει στον κοσμο! Ευχομαι γρηγορη ψυχικη αναρρωση, γιατι η σωματικη ειναι η πιο ευκολη, και μολις εχετε το οκ απο τον γιατρο κυνηγησε παλι τον στοχο σου. Να πανε ολα καλα κοριτσι μου και συντομα! Ειναι θεμα ελαχιστου χρονου να πανε ολα καλα!

  • Ευχαριστώ 1

Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια μου μου δίνετε δύναμη και κουράγιο..αυτο με το ουρανιο τόξο το εύχομαι κι εγω για όλες μας!!Και μακάρι @Κελυ 32 να πάμε και εμεις σε λίγους μήνες στο μαιευτήριο και να ζήσουμε αυτό το θαύμα που έζησε η κοπέλα και να αποκτήσουμε υγιή μωρακια..αλλα τώρα πονάω ρε κοριτσια αυτή τη φορά με πόνεσε πάρα πολύ..ποναει η ψυχή μου. Προσπαθώ να ξεχαστώ και να νιωσω καλύτερα αλλά το μυαλό μου έχει κολλήσει εκεί..δεν θέλω όπως ξαναειπα να το βάζω κάτω όμως ειλικρινα εχω φτάσει στα όρια μου μετα απο 4 απανωτές φορες..και φοβάμαι για την επόμενη..καθε φορά  ξεκιναω με αισιοδοξια και απογοητευομαι κάθε φορά περισσότερο..και ειδικά τώρα που περασε ο καιρος περιμενα οτι αυτη τη φορα θα παει καλα και φτασαμε στην 13η εβδομαδα για να δούμε οτι και αυτό είχε πρόβλημα.συγγνωμη αν σας κούρασα αλλά ολοι οι δικοί μου μου λένε μην το σκέφτεσαι μην στεναχωριεσαι αλλά κάπου θέλω να τα πω κι εγω..και ξέρω ότι μόνο εσείς με καταλαβαίνετε..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και σε καταλαβαινουμε και σε νιωθουμε απολυτα. Χθες μιλουσα με μια φιλη μου που προσπαθει με εξωσωματικη και απειρες αποτυχημενες προσπαθειες απο το 2011 και επιτελους φετος γεννησε ενα υγιεστατο κοριτσακι. Μην απελπιζεσαι Nansy29... Θα τα καταφερεις..πιστεψε το! Θα γινει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Κελυ 32 είπε:

Κοριτσια και εγω σημερα εκανα αποξεση...Δευτερη μεσα στο ιδιο ετος οπως εχω αναφερει και παραπανω. Μαλιστα σημερα οταν μπηκα μεσα στην κλινικη για να παω να ετοιμαστω για το χειρουργειο μου ετυχε το εξης: Μια κοπελα μολις γεννησε και ανοιξε μπροστα μου η πορτα τπυ χειρουργειου και ειδα το μωρακι που βγηκε και εκλαιγε.Ενιωσα μεσα μου τεραστια δυναμη και αισιοδοξια. Δεν εσκυψα το κεφαλι.. Ειπα στον εαυτο μου να πανε ολα καλα και να με αξιωσει ο θεος να ζησω και εγω αυτη τη μοναδικη στιγμη. Κοριτσια μην το βαζετε κατω. Εγω περασα αυτο το ετος παρα πολλα. Εχω χασει δυο μωρακια και εχω υποστει μεγαλη σωματικη και ψυχικη ταλαιπωρια. Ομως δεν θα μου στερησει κανενας γιατρος..κανενα αποτελεσμα χοριακης...καμια στατιστικη μελετη...τιποτα και κανεις το δικαιωμα μου να ελπιζω και να ονειρευομαι οτι καποια στιγμη θα ζησω αυτη τη χαρα που εζησε εκεινη η γυναικα που ειδα στο μαιευτηριο.. Ολες θα το ζησουμε!

Καλησπερα!!! Να ξερεις,  ποιο λογικο ατομπ απο εμενα δεν υπαρχει... Δεν πιστευω σε Θεους,  Δαιμονες,  θαύματα κλπ... Αλλα πιστευω στο Καρμα και την Μοιρα... Καποια πραγματα ειναι γραφτο να τα ζησουμε και υπαρχουν σημαδια... Πχ εγω παντα,  τα παντα τα πετυχαινω με τη δευτερη... Με τη δευτερη να πηρα το πτυχιο στα Αγγλικα,  με τη δευτερη μπήκα στο Μεταπτυχιακό που δουλευα,  με τη δςυτερη μεταταχθηκα στο τμημα που ηθελα να εργαστω... Και παντα πιστευα πως θα εχανα ενα παιδι... Οπως και εγινε... Οταν πηγα την πρωτη φορα στο γιατρο και χρειαστηκα να θεωρησω καποιες εξετασεις,  μπροστα απο εμενα ηταν μια κοπελα που εκλεινε ραντεβού για αποξεση... Μου χτυπησε πολυ ασχημα,  αλλα μετα το θυμηιηκα... Και λεω κοιτα... Ηταν κι αυτο σημαδι... Επισης,  αντι να κοιταω μωρουδιακα και ρουχα εγκυμοσυνης διαβαζα για αποξεσεις και αποτυχημενες εγκυμοσυνες... Και παντα ελεγα "αν θα γεννησω",  λες και κατι ηξερα... Το θεωρω πολυ καλο σημαδι το σημερινο... Θα δεις... Την επομενη φορα θα γινεις μανουλα!!!! Να εισαι αισιοδοξη!!!! 

@Nansy29 θεωρω απολυτως λογικο να φοβασαι... Αλλα δε φταιμε εμεις για τους συνδυασμους των χρωμοσωματων μας... Αυτα συνδυαζονται και δυστυχως καμια φορα "μ@λ@κιζονται"... Θα δεις,  θα ερθει και για εμας η τυχερη φορα... Δε θα σ πω να μη στεναχωριεσαι,  γιατι ξερω πως απλα δε γινεται... Θα σ πω ομως,  να μην απελπιζεσαι και να μην παραδοθεις... Να μην το βαλεις κατω κκριτσι μου!!!! Προσωπικα,  ειμαι διαθεσιμη να μου στειλεις μηνυμα και να τα λεμε οποτε θες να μιλησεις σε καποιον... Οταν μοιραζεσαι καποιο προβλημα,  τοτε το βαρος ειναι μισο!!!! Και ειναι αληθεια...!!!! 

Καλο κουραγιο σε ολες μας!!!! Και καλη μας δυναμη!!!! 

  • Μου αρέσει 2

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια!! @Κελυ 32 μου αρέσει που είσαι τόσο αισιόδοξη! Πραγματικά οι περιπτώσεις που τα κατάφεραν τελικά μετα απο από τόση ταλαιπωρία μου δίνουν πολλές ελπίδες! @anemoni1989 έχεις δίκιο. Δεν φταιμε εμείς φυσικά ούτε μπορούμε να τα βάλουμε με τη φύση προφανώς..να σαι καλά..ναι σίγουρα δεν θέλω να απελπιστω..και εννοείται να μιλάμε.στηριζουμε η μια την άλλη αυτές τις δύσκολες ώρες.και ήδη είμαι καλυτερα που νιώθω την παρέα σας!!ελπίζω μελλοντικά να τα λέμε σε άλλο χαρουμενο θέμα και όλα αυτά τα άσχημα να μείνουν στο παρελθόν!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που προεχει αυτη τη στιγμη για μενα ειναι να μην αφησω το χρονο που απαιτειτι μεχρι την επομενη προσπαθεια χωρις να εχω κανει ολες τις εξετασεις που απαιτουνται! Θελω να προσπαθησω να βρω την αιτια...και εκει θα δω πως θα το αντιμετωπισω..Πιστεψε με...το δουλευω πολυ μεσα μου για να ειμαι ετσι..εχω τα σκαμπανεβασματα μου συχνα..κλεινομαι στον εαυτο μου..εχω γινει μοναχικη..ομως στο τελος επικρατει η αισιοδοξη πλευρα..γιατι αυτο πρεπει να κανουμε ολες.Δεν βοηθαει να τα βλεπουμε μαυρα. Πρεπει να πεισμωσουμε ολες και να τα καταφερουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Αυτο που προεχει αυτη τη στιγμη για μενα ειναι να μην αφησω το χρονο που απαιτειτι μεχρι την επομενη προσπαθεια χωρις να εχω κανει ολες τις εξετασεις που απαιτουνται! Θελω να προσπαθησω να βρω την αιτια...και εκει θα δω πως θα το αντιμετωπισω..Πιστεψε με...το δουλευω πολυ μεσα μου για να ειμαι ετσι..εχω τα σκαμπανεβασματα μου συχνα..κλεινομαι στον εαυτο μου..εχω γινει μοναχικη..ομως στο τελος επικρατει η αισιοδοξη πλευρα..γιατι αυτο πρεπει να κανουμε ολες.Δεν βοηθαει να τα βλεπουμε μαυρα. Πρεπει να πεισμωσουμε ολες και να τα καταφερουμε!!!

Ναι κοριτσι μου να ψάξεις να κάνετε όλες τις εξετάσεις..απλα σχετικά με αυτό να σου πω ότι υπάρχει η περίπτωση να μην βρεθεί κατι..σε καταλαβαίνω για τα σκαμπανεβάσματα γιατί κι εγω ακριβώς το ίδιο περνάω..ειναι λογικό..αλλα αυτό που λες στο τελος να επικρατεί η θετική σκέψη..αυτο τελικά είναι το σημαντικό!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Antila είπε:

Είναι απίστευτο ότι τελικά τα λόγια σου βγήκαν αληθινά @Liana1984!... Ήμουν όντως έγκυος ενώ έγραφα!

Ο λόγος που γράφω αυτή την εξέλιξη στο θέμα που η ίδια άνοιξα, είναι επειδή θέλω με τη σειρά μου να δώσω θάρρος και δύναμη στα κορίτσια που μπήκαν κι έγραψαν την ιστορία τους μετά από μένα, όπως στηρίξατε κι εμένα όταν μοιράστηκα τον πόνο μου εδώ. Αν δείτε πάλι το πρώτο μου ποστ, θα καταλάβετε πόσο βαριά το είχα πάρει και πόση λίγη πίστη αλλά και πόσο φόβο είχα. Κι όμως, έρχομαι ξαφνικά στη θέση να σας πω ότι όλα γίνονται. Δεν πίστευα ότι θα το έλεγα εγώ σε κάποια άλλη κοπέλα, εγώ που δεν είχα από πού να πιαστώ! Κορίτσια μου, το κλάμα και τους εφιάλτες που είδα μετά την απώλεια, δεν θα τα ξεχάσω. Και σας καταλαβαίνω πιο πολύ από όσο νομίζετε. Καταλαβαίνω τι σημαίνει να ξυπνάς από τη νάρκωση και να είσαι άδεια, να βλέπεις στο δρόμο εγκύους και νεογέννητα και να βουρκώνεις. Είδα όμως σύντομα πως στ' αλήθεια έρχεται το ουράνιο τόξο μετά την καταιγίδα. Για κάποιες από εμάς ο δρόμος προς τη μητρότητα έχει εμπόδια. Είμαστε πολύ δυνατές που αντέξαμε και αντέχουμε κάτι τέτοιο. Η δοκιμασία δε θα αφήσει καμιά μας με άδεια κοιλιά και άδεια χέρια, σας το υπόσχομαι :).

Εύχομαι ολόψυχα η σωματική και ψυχική ανάρρωση να είναι πολύ γρήγορη για όλες σας, και πιστέψτε με, το κατάλαβα κι εγώ που δεν το πιστευα, θα είστε πολύ γόνιμες τους επόμενους κύκλους! Να μας γράψετε εδώ σύντομα ότι είστε ξανά έγκυες, για να δώσει αυτό το τοπικ ελπίδα σε όποια κοπελα τυχει να το διαβασει και να ταυτιστει! Και μόλις με το καλό μαζευτούμε 2-3 που θα έχουμε πετύχει κύηση μετά από απώλεια, θα κάνουμε νέο θεματάκι με τίτλο "Ουράνιο τόξο"! Τι λετε; Εδώ θα είμαστε και θα το δειτε... Θα γίνει ;). Σας δινω μια τεραστια ζεστη αγκαλια.

Είμαι νωρίς στην κύησή μου ακόμη, 6+6, και φυσικά καταλαβαίνετε ότι δε θεωρώ πλεον τίποτα δεδομένο, φοβάμαι μήπως κάτι δεν πάει καλά, είμαι αισιόδοξη αλλά συγκρατημένα μέχρι τουλάχιστον να περάσουν οι πρώτες 10-12 εβδομάδες. Διστάζω να αφεθώ εντελώς, όμως βαθιά μέσα μου πιστεύω στον εαυτό μου και στο μωρό μου, του το οφείλω να μην το βαρύνω με τον φόβο της προηγούμενης φοράς. Η εγκυμοσυνη, οταν εχεις βιωσει την απωλεια, εχει ενα συγκεκριμενο συννεφακι απο πανω της που δεν υπαρχει οταν δεν την εχεις βιωσει, μα πρεπει να το φυσαμε δυνατα και μακρια.

Να μη δισταζετε να μιλατε και να γραφετε ο,τι ακριβως νιωθετε, αγκαλιαστειτε με τους αγαπημενους σας, βιωστε τον πονο αλλα δωστε γρηγορα χωρο στην ελπιδα γιατι δε μπορει να περιμενει!!!

Μπραβο κοπέλα μου πολυ χαρηκα..επιασαν τα λόγια μου ειδες;με το καλο σου ευχομαι το μωρακι σου κ μην αγχώνεσαι..Ιουλιο ε;κ εγω γεννημένη τον Ιούλιο τι ωραια..Τις καλυτερες ευχες μου..πρεπει να ανοιξουμε θεμα για τα παιδια μετα απο αποβολη παντως..ουρανιο τοξο...ε;εγω εχω ενα κ ευχομαι συντομα ολα τα κοριτσια!!!☺☺☺

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια Καλημέρα.Αντι να ανηκω Στις μανούλες του Απριλίου .Βρίσκομαι εδω.Πηγαμε για αναλυτικό υπέρηχο ,,(17εβδομάδα) και δεν ακουσαμε καρδια.Αύριο μπαίνω στο νοσοκομείο για την δυσάρεστη διαδικασία. Ειμαι πολύ φοβισμένη και παρα πολύ λυπημένη

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Σωτηρία ,80 είπε:

Κορίτσια Καλημέρα.Αντι να ανηκω Στις μανούλες του Απριλίου .Βρίσκομαι εδω.Πηγαμε για αναλυτικό υπέρηχο ,,(17εβδομάδα) και δεν ακουσαμε καρδια.Αύριο μπαίνω στο νοσοκομείο για την δυσάρεστη διαδικασία. Ειμαι πολύ φοβισμένη και παρα πολύ λυπημένη

Κοριτσι μου, λυπαμαι απίστευτα για εσενα... Ξερω πως δεν υπάρχουν λογια να σε παρηγορησουν... Μακάρι να υπηρχαν... Κουραγιο... Μονο αυτο θα σου πω... Και μια συμβουλή,  μην το κρατησεις μεσα σου.. Έστω  κι αν δεν θες,  βρες ενα ατομο (εκτος απο το συντροφο σου,  με τον οποιο πρέπει να το συζητησεις) και βγαλτο απο μεσα σου γιατι θα σε "φαει"... Εγω εκανα αυτο το λαθος και ηδη απο τις πρωτες 2 μέρες κοντεψα να παθω πανικο...

Θα δεις,  γλυκαινει ο πονος σιγα σιγα... Δεν το ξεχνας,  αλλα μαθαινεις να ζεις μαζι του... Εχεις μια μεγαλη αγκαλια απο εμενα και ας μην σε ξερω... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Σωτηρία ,80 είπε:

Κορίτσια Καλημέρα.Αντι να ανηκω Στις μανούλες του Απριλίου .Βρίσκομαι εδω.Πηγαμε για αναλυτικό υπέρηχο ,,(17εβδομάδα) και δεν ακουσαμε καρδια.Αύριο μπαίνω στο νοσοκομείο για την δυσάρεστη διαδικασία. Ειμαι πολύ φοβισμένη και παρα πολύ λυπημένη

Λυπαμαι παρα πολυ..τι κρίμα.εφτασες και 17η εβδομαδα..αχ κορίτσι μου είναι τραγικο.ελπιζω τώρα να έχει τελειώσει η σωματικη ταλαιπωρία και να ξεκουραζεσαι.τωρα για το ψυχολογικό ξέρω καλα πως είναι πολυ δύσκολο..δεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς.δωσε χρόνο στον εαυτό σου και παρέα με τον σύντροφό σου θα το αντιμετωπίσετε σιγά σιγά.δεν ξεχνιέται φυσικά..ειδικα όταν προχωράει τόσο η εγκυμοσυνη είναι πιο δύσκολο.απλα ο πόνος απαλυνεται με τον καιρό..δυστυχως δεν θα καταλαβω ποτε για ποιο λόγο κάποιες πρέπει να τα περνάμε όλα αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα...Ειμαι και εγω στην ιδια φαση αυτο τον καιρο... Αυτο που θα σε γιατρεχει σιγα σιγα ειναι μονο ο χρονος... Δωσε χρονο στον εαυτο σου και μην πιεστεις να γινεις καλα επειδη ολοι θα σου λενε μην στενοχωριεσαι. Ζησε αυτο που νιωθεις οπως θελεις εσυ να το νιωσεις. Μολις περασουν οι κυκλοι δυο με τρεις μηνες που ουσιαστικα θα αρχισει παλι ο οργανισμος σου να επανερχεται στα φυσιολογικα του επιπεδα ορμονων..θα δεις που θα αρχισεις παλι να ονειρευεσαι! Ολα θα ερθουν...θα το δεις! Εγω δυστυχως ειχα και δευτερη φορα παλινδρομη...γεγονος το οποιο με ερθξε πολυ..ηταν πολυ σκληρο μεσα σε οκτω μηνες να περασω το ιδιο πραγμα...ομως θελω να ελπιζω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!!! Επειδη με "τρωει"  μερες, αποφασισα να ρωτησω εδω,  μηπως καποια απο εσας γνωριζει... Μεσα στη ζαλουρα και τον πανικο της αποξεσης,  ξεχασα να πω στο γιατρο να μου γραψει τις εξετασει;  για θρομβοφιλια... Θεωρω υπερβολη να κανω βεβαια τις γονιδιακες,  αλλα δεν πιστεύω πως ειναι κακο να κανω τις απλες αιματολογικες και αν προκυψει θεμα,  να προχωρησω σε κατι πιο εξειδικευμενο... Μπορει να μου τις γραψει απλος παθολογος? Η πρεπει να βρω αιματολογο??? Ή μονο ο γυναικολογος??? Δεν θελω να χασω χρονο περιμενωντας τα αποτελεσματα αν μου δωσει ο γιατρος το "οκ"  σε 2 μηνες που θα παω να με δει,  ουτε θελω να ρισκαρω να εχω 2η παλινδρομη αν οντως οφειλεται σε κατι τετοιο (δεν ξερω τι πρεπει να ευχομαι,  πραγματικά... Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα νιωθω...)... Αν ξερει καποια να μου απαντησει επι του θεματος,  θα το εκτιμούσα!!! Ευχαριστώ!!!! Καλημερα!!! :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...