Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Παλίνδρομη κύηση - δύσκολο να το ξεπεράσω


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Κοριτσια καλημερα!!! Επειδη με "τρωει"  μερες, αποφασισα να ρωτησω εδω,  μηπως καποια απο εσας γνωριζει... Μεσα στη ζαλουρα και τον πανικο της αποξεσης,  ξεχασα να πω στο γιατρο να μου γραψει τις εξετασει;  για θρομβοφιλια... Θεωρω υπερβολη να κανω βεβαια τις γονιδιακες,  αλλα δεν πιστεύω πως ειναι κακο να κανω τις απλες αιματολογικες και αν προκυψει θεμα,  να προχωρησω σε κατι πιο εξειδικευμενο... Μπορει να μου τις γραψει απλος παθολογος? Η πρεπει να βρω αιματολογο??? Ή μονο ο γυναικολογος??? Δεν θελω να χασω χρονο περιμενωντας τα αποτελεσματα αν μου δωσει ο γιατρος το "οκ"  σε 2 μηνες που θα παω να με δει,  ουτε θελω να ρισκαρω να εχω 2η παλινδρομη αν οντως οφειλεται σε κατι τετοιο (δεν ξερω τι πρεπει να ευχομαι,  πραγματικά... Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα νιωθω...)... Αν ξερει καποια να μου απαντησει επι του θεματος,  θα το εκτιμούσα!!! Ευχαριστώ!!!! Καλημερα!!! :)

Γεια σου κορίτσι μου!συνηθως δεν χρειάζονται εξετάσεις μετα απο 1 παλινδρομη γιατί όντως τις περισσότερες φορές είναι τυχαίο γεγονός και την επομενη φορά το πιθανότερο είναι να πανε όλα καλα!όμως επειδή ποτέ δεν ξέρεις αν θέλεις μπορείς να τις κάνεις.εγω ειχα κάνει για θρομβοφιλια και καρυοτυπο ζευγους στο ιατρείο του γυναικολόγου μου γιατί έχει και αιματολογικο μέσα.σιγουρα πρεπει να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου και θα σε κατευθύνει εκείνος.εχεις δώσει το έμβρυο για καρυοτυπο για να δεις τι ειχε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 32 λεπτά , Nansy29 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου!συνηθως δεν χρειάζονται εξετάσεις μετα απο 1 παλινδρομη γιατί όντως τις περισσότερες φορές είναι τυχαίο γεγονός και την επομενη φορά το πιθανότερο είναι να πανε όλα καλα!όμως επειδή ποτέ δεν ξέρεις αν θέλεις μπορείς να τις κάνεις.εγω ειχα κάνει για θρομβοφιλια και καρυοτυπο ζευγους στο ιατρείο του γυναικολόγου μου γιατί έχει και αιματολογικο μέσα.σιγουρα πρεπει να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου και θα σε κατευθύνει εκείνος.εχεις δώσει το έμβρυο για καρυοτυπο για να δεις τι ειχε;

Οχι... Το θεωρησα υπερβολικο να ψαχτω με καρυοτυπο κλπ απο την πρωτη φορα... Βασικα,  γενικοτερα το ψαξιμο το θεωρω υπερβολη με τη μια,  αλλα επειδη το να κανω δυο αιματολογικες δεν το θεωρώ κοπο και ειμαι και του χωρου και αγχωνομαι περισσοτερο,  θα κανω τις πιο απλες... Και αν βρεθει κατι,  θα ψαχτουμε περαιτερω... Βεβαια,  επειδη ειμαι το πρωτο περιστατικο αποβολης στην οικογένεια μου (ουτε καν οι γιαγιαδες μου δεν εχουν χασει παιδι ποτε),  δεν πιστευω πως παιζει κατι (μιας και αυτα συνηθως ειναι κληρονομικα)... Αλλα επειδη λενε καλλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε,  λεω εστω τα απλα να τα κανω εξ αρχης... Και  να μη χρειαστεί κατι αλλο... Θυμασαι αν αργουν να βγουν οι απλες αυτες εξετασεις??? Δε θα θελα να χασω πολυ καιρο εξαιτιας της χαζομαρας μου,  που κολλησα εκςινη την ωρα... 

Εν τω μεταξύ εχει ακουσει καποια κατι για προληπτικη χορηγηση salospir σε ενδεχομενη εγκυμοσυνη??? Θα ρωτησω το γιατρο μου οταν παω να με δει... Εχω ηδη αρχισει και καταγραφω ερωτησεις... Απορω ποσες θα εχω συγκεντρωσει στο διμηνο!!!! :P


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαχα..μαζεψε μπόλικες!!να σου πω την αλήθεια δεν θυμαμαι ακριβώς ποσο κάνουν αλλα νομιζω δεν αργούν πολύ να βγουν.για το salospir  δεν έχω ακούσει κάτι συγκεκριμένο αλλά νομίζω το δίνουν όταν πια έχεις πολλές ατυχίες.ισως στη δικη μου περίπτωση...αλλα και πάλι δεν ξέρω αν βοηθανε αυτά.αν το πρόβλημα είναι στη σύλληψη με λάθος χρωμοσώματα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα..βεβαια θα σου πει ο γιατρός σου..καθε περίπτωση είναι διαφορετική.νομιζω παντως δεν χρειάζεται να ανησυχείς.την επόμενη φορά πιστεύω πως θα σου πανε όλα καλα!!!Αυτό το κληρονομικό που είπες το ξέρεις από κάπου;ισχυει;Γιατί και η γιαγια μου είχε γεννησει 4 νεκρά παιδιά..και μετά έκανε 8!!λες κι εγω στο πέμπτο να είμαι τυχερή επιτέλους;;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,  γυναικολογος δεν ειμαι,  αλλα επειδη ημουν αρκετα χρόνια σε νοσοκομεια,  οταν η μανα ειχε θρομβοφιλια συνηθως εβγαινε και η κορη θετικη... Επισης,  βασει βιολογιας,  αν υπαρχει καποιο συνδρομο στην οικογενεια (γενετικος παραγοντας,  υπολειπομμενα γονιδια κλπ κλπ κλπ),  φανταζομαι υπαρχει μεγαλυτερος κινδυνος για κατι παρομοιο στο μελλον... Το εχεις αναφερει στο γιατρο σου αυτο με τη γιαγια σου??? Μπορει να ναι ασχετο,  μπορει ομως να ναι και σχετικο... Εγω πχ εμαθα προσφατα πως στο σοι του αντρα μου,  μια θεια τ ειχε χασει 2 παιδια και μετα εκανε αλλα 2 υγιεστατα...και η κορη της τωρα στην πρωτη εγκυμοσυνη αναγκαστηκε να κανει διακοπή κυησης λογω συνδρομου που εμφανιστηκε στην αυχενικη και ο γιατρος την παραπεμπει απευθειας για γονιδιακες εξετασεις κλπ κλπ... Ολα ειναι σχετικα και ασχετα... Φαντασου,  πλεον υπάρχει γονιδιο το οποιο ευθυνεται για συγκεκριμένο τυπο καρκινου της παιδικης ηλικιας και αν υπάρχει ιστορικο,  κανεις ελεγχο... Λεγεται πως ο αυτισμος ειναι γονιδιακος και ακομα και πολλες ψυχικες νοσοι θεωρουνται κληρονομισιμες παροτι δεν υπαρχει εμπεριστατωμενη ερευνα... Δεν θα μπω στο τρυπακι της απελπισιας,  αλλα επειδη εχω μια "Α"  εμπειρια στο χωρο θα προσπαθήσω να αποκλεισω εστω το πιο απλο... Ας ελπίσουμε πως καμια μας δε θα χρειαστεί να ζησει ξανα το ίδιο και πως απο δω και περα θα ειμαστε τυχερες,  οπως τοσες αλλες κοπελες.... (γιατι ανεμελες σίγουρα δεν θα ειμαστε!)!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anemoni1989 είπε:

Κοιτα,  γυναικολογος δεν ειμαι,  αλλα επειδη ημουν αρκετα χρόνια σε νοσοκομεια,  οταν η μανα ειχε θρομβοφιλια συνηθως εβγαινε και η κορη θετικη... Επισης,  βασει βιολογιας,  αν υπαρχει καποιο συνδρομο στην οικογενεια (γενετικος παραγοντας,  υπολειπομμενα γονιδια κλπ κλπ κλπ),  φανταζομαι υπαρχει μεγαλυτερος κινδυνος για κατι παρομοιο στο μελλον... Το εχεις αναφερει στο γιατρο σου αυτο με τη γιαγια σου??? Μπορει να ναι ασχετο,  μπορει ομως να ναι και σχετικο... Εγω πχ εμαθα προσφατα πως στο σοι του αντρα μου,  μια θεια τ ειχε χασει 2 παιδια και μετα εκανε αλλα 2 υγιεστατα...και η κορη της τωρα στην πρωτη εγκυμοσυνη αναγκαστηκε να κανει διακοπή κυησης λογω συνδρομου που εμφανιστηκε στην αυχενικη και ο γιατρος την παραπεμπει απευθειας για γονιδιακες εξετασεις κλπ κλπ... Ολα ειναι σχετικα και ασχετα... Φαντασου,  πλεον υπάρχει γονιδιο το οποιο ευθυνεται για συγκεκριμένο τυπο καρκινου της παιδικης ηλικιας και αν υπάρχει ιστορικο,  κανεις ελεγχο... Λεγεται πως ο αυτισμος ειναι γονιδιακος και ακομα και πολλες ψυχικες νοσοι θεωρουνται κληρονομισιμες παροτι δεν υπαρχει εμπεριστατωμενη ερευνα... Δεν θα μπω στο τρυπακι της απελπισιας,  αλλα επειδη εχω μια "Α"  εμπειρια στο χωρο θα προσπαθήσω να αποκλεισω εστω το πιο απλο... Ας ελπίσουμε πως καμια μας δε θα χρειαστεί να ζησει ξανα το ίδιο και πως απο δω και περα θα ειμαστε τυχερες,  οπως τοσες αλλες κοπελες.... (γιατι ανεμελες σίγουρα δεν θα ειμαστε!)!!! 

Όχι δεν το έχω πει στον γυναικολόγο.ηταν και λίγο συνηθισμενο εκείνη την εποχή να πεθαίνουν τα μωρακια..βασικα δεν πέθαναν ολα στη γέννα κάποια έζησαν για λίγο και μετά πέθαναν.ποιος ξέρει γιατί;Μπορεί να ήταν σύνδρομο μπορει και αρρώστια όμως.θα Του το πω βέβαια.τιποτα δεν αποκλείεται όντως όλα μπορεί να σχετίζονται.βεβαια να ξέρω και τι έχω κληρονομήσει..γιατι το αίτιο παραμένει άγνωστο αφού όλες οι εξετάσεις μου μέχρι τώρα είναι καλές..σιγουρα ο,τι μπορείς να αποκλεισεις είναι καλό.αν υπάρχει κατι γιατί να μην το ξέρεις νωρίς και να αποφύγεις άλλη ταλαιπωρία;το πιστεύω ότι θα είμαστε τυχερές anemoni. Ακόμα το πιστεύω!σίγουρα ανεμελια δεν θα υπάρχει.εγω μέχρι να πάρω στα χέρια μου μωρό δεν θα είμαι σίγουρη!!αλλά ίσως σε λίγους μήνες να έχουμε ευχάριστες κουβέντες.για κάποιο λόγο είμαι αισιόδοξη για την επόμενη φορά.και το ελπίζω για όλες τις κοπελες εδώ που έχουν ταλαιπωρηθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα Σήμερα ειμαι στο Σπίτι μου!!!εχουν τελειώσει ολα.Ηταν τυχαίο γεγονος,γιατί Έχω ήδη ενα υγιέστατο κοριτσάκι!!!Ειχε τρισωμια 18.Μπορούμε να κανουμε προσπάθειες κ για αλλο παιδάκι.Νιωθω λύτρωση γτ ένιωσα απο την αρχή οτι κατι δεν παει καλα!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Όχι δεν το έχω πει στον γυναικολόγο.ηταν και λίγο συνηθισμενο εκείνη την εποχή να πεθαίνουν τα μωρακια..βασικα δεν πέθαναν ολα στη γέννα κάποια έζησαν για λίγο και μετά πέθαναν.ποιος ξέρει γιατί;Μπορεί να ήταν σύνδρομο μπορει και αρρώστια όμως.θα Του το πω βέβαια.τιποτα δεν αποκλείεται όντως όλα μπορεί να σχετίζονται.βεβαια να ξέρω και τι έχω κληρονομήσει..γιατι το αίτιο παραμένει άγνωστο αφού όλες οι εξετάσεις μου μέχρι τώρα είναι καλές..σιγουρα ο,τι μπορείς να αποκλεισεις είναι καλό.αν υπάρχει κατι γιατί να μην το ξέρεις νωρίς και να αποφύγεις άλλη ταλαιπωρία;το πιστεύω ότι θα είμαστε τυχερές anemoni. Ακόμα το πιστεύω!σίγουρα ανεμελια δεν θα υπάρχει.εγω μέχρι να πάρω στα χέρια μου μωρό δεν θα είμαι σίγουρη!!αλλά ίσως σε λίγους μήνες να έχουμε ευχάριστες κουβέντες.για κάποιο λόγο είμαι αισιόδοξη για την επόμενη φορά.και το ελπίζω για όλες τις κοπελες εδώ που έχουν ταλαιπωρηθεί.

Και εγω ειμαι πολυ αισιοδοξη κοπελα μου και πιστεύω όλα θα πανε καλα μελλοντικά... Ειμαι πολυ αισιοδοξη για την επόμενη εγκυμοσύνη μου και ας αργει ακόμα ο καιρος που θα ξεκινήσω προσπαθειες... Αλλα ειμαι ηδη θετικη και νιωθω πολυ αισιοδοξη για το μελλοντικο μου μωρακι!!! Για να μη σου πω οτι εχω προαισθημα ακομα και για το φυλο και σε στειλω αδιαβαστη (και μου στειλετε μετα τους κυριους με τα περιεργα πουκαμισα που δενουν στην πλατη!!!)!!! :P

Το εχω ξαναπει,  για εμενα το προαισθημα ειναι πολυ σημαντικο... Οταν ξεκινας κατι με θετικη ενεργεια ειναι πολυ πιθανο να πανε ολα τελεια... Εγω ξεκινησα πολυ προβληματισμενη για αυτη την εγκυμοσύνη,  γιατι απλα πιστευα πως κατι θα στραβωνε στην πορεια..! 

Παρ' όλα αυτα,  και παροτι ειμαι θετικη,  τις εξετασουλες μου θα τις κανω το Γεναρη γιατι οπως λένε "συν Αθηνα και χειρα κεινει"!!!!! Προς το παρον βεβαια,  ανυπομονώ να περασει η αναμονη των 15 ημερων για να γίνουμε παλι "κανονικο ζευγάρι"... Και ολα θα γίνουν στον καιρό τους!!!!  Εμεις να ειμαστε καλα!!! Αυτο μετραει!!! 

πρίν από 4 λεπτά , Σωτηρία ,80 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα Σήμερα ειμαι στο Σπίτι μου!!!εχουν τελειώσει ολα.Ηταν τυχαίο γεγονος,γιατί Έχω ήδη ενα υγιέστατο κοριτσάκι!!!Ειχε τρισωμια 18.Μπορούμε να κανουμε προσπάθειες κ για αλλο παιδάκι.Νιωθω λύτρωση γτ ένιωσα απο την αρχή οτι κατι δεν παει καλα!!

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου κοριτσι μου... Να χαιρεσαι ομως το παιδακι που ηδη εχεις και να εισαι σιγουρη πως σύντομα θα του χαρισεις αδερφακι!!! Χαιρομαι (με την καλη εννοια)  οτι ειχες και εσυ προαισθημα εξ αρχης για την εκβαση της εγκυμοσύνης... Γιατι μεχρι τωρα πιστευα πως ημουν τρελη που ενιωθα πως κατι δεν παει καλα και ημουν εξαιρετικά συγκρατημενη για να χαρω για οτι μου συνεβαινε... Προφανως υπάρχει αυτη η 6η αισθηση που λενε και υπάρχουν στιγμες που νιωθουμε καποια πράγματα παραπανω... 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Και εγω ειμαι πολυ αισιοδοξη κοπελα μου και πιστεύω όλα θα πανε καλα μελλοντικά... Ειμαι πολυ αισιοδοξη για την επόμενη εγκυμοσύνη μου και ας αργει ακόμα ο καιρος που θα ξεκινήσω προσπαθειες... Αλλα ειμαι ηδη θετικη και νιωθω πολυ αισιοδοξη για το μελλοντικο μου μωρακι!!! Για να μη σου πω οτι εχω προαισθημα ακομα και για το φυλο και σε στειλω αδιαβαστη (και μου στειλετε μετα τους κυριους με τα περιεργα πουκαμισα που δενουν στην πλατη!!!)!!! :P

Το εχω ξαναπει,  για εμενα το προαισθημα ειναι πολυ σημαντικο... Οταν ξεκινας κατι με θετικη ενεργεια ειναι πολυ πιθανο να πανε ολα τελεια... Εγω ξεκινησα πολυ προβληματισμενη για αυτη την εγκυμοσύνη,  γιατι απλα πιστευα πως κατι θα στραβωνε στην πορεια..! 

Παρ' όλα αυτα,  και παροτι ειμαι θετικη,  τις εξετασουλες μου θα τις κανω το Γεναρη γιατι οπως λένε "συν Αθηνα και χειρα κεινει"!!!!! Προς το παρον βεβαια,  ανυπομονώ να περασει η αναμονη των 15 ημερων για να γίνουμε παλι "κανονικο ζευγάρι"... Και ολα θα γίνουν στον καιρό τους!!!!  Εμεις να ειμαστε καλα!!! Αυτο μετραει!!! 

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου κοριτσι μου... Να χαιρεσαι ομως το παιδακι που ηδη εχεις και να εισαι σιγουρη πως σύντομα θα του χαρισεις αδερφακι!!! Χαιρομαι (με την καλη εννοια)  οτι ειχες και εσυ προαισθημα εξ αρχης για την εκβαση της εγκυμοσύνης... Γιατι μεχρι τωρα πιστευα πως ημουν τρελη που ενιωθα πως κατι δεν παει καλα και ημουν εξαιρετικά συγκρατημενη για να χαρω για οτι μου συνεβαινε... Προφανως υπάρχει αυτη η 6η αισθηση που λενε και υπάρχουν στιγμες που νιωθουμε καποια πράγματα παραπανω... 

Ναι φαίνεται ότι είσαι θετική..σε καταλαβα απο τις μανούλες Ιουνίου που ήμασταν.κι εγω παντα θελω να βλεπω τα θετικα ακομα και σε δυσαρεστες καταστασεις.με αφορμη τη γιαγια μου που σκεφτηκα εκεινη την εποχη δεν υπηρχαν εξετασεις και αναγκαστικα γεννουσαν τα μωρα που δεν μπορουσαν να ζησουν ενω τωρα τωρα τα μαθαινουμε νωρις με την επιστημη.ειναι σημαντικο.επισης ποσες γυναικες κινδυνευαν και οι ιδιες και εχαναν τη ζωη τους..τουλαχιστον ζουμε σε 1 εποχη που η επιστήμη μας βοηθάει αρκετά..τελος παντων ας χαρούμε τωρα τις γιορτές,τους άντρες μας,φίλους και μετά το ξανασκεφτομαστε..σιγουρα δεν πρεπει να κολλάει το μυαλό μας εκεί 

13 ώρες πρίν, Σωτηρία ,80 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα Σήμερα ειμαι στο Σπίτι μου!!!εχουν τελειώσει ολα.Ηταν τυχαίο γεγονος,γιατί Έχω ήδη ενα υγιέστατο κοριτσάκι!!!Ειχε τρισωμια 18.Μπορούμε να κανουμε προσπάθειες κ για αλλο παιδάκι.Νιωθω λύτρωση γτ ένιωσα απο την αρχή οτι κατι δεν παει καλα!!

Καλή ανάρρωση κοπέλα μου!λυπαμαι πολύ δυστυχώς όμως συμβαινουν αυτα τα τυχαία.αλλα ευτυχως οπως ειπα και πριν τα ανακαλύπτουμε με την επιστήμη και δεν κινδυνεύουμε εμεις.. να χαίρεσαι το παιδακι σου!!σίγουρα την επόμενη φορά θα πανε όλα καλα δώσε κι εσύ λίγο χρόνο στον εαυτό σου και μετά καινούρια καλή προσπάθεια!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Και εγω ειμαι πολυ αισιοδοξη κοπελα μου και πιστεύω όλα θα πανε καλα μελλοντικά... Ειμαι πολυ αισιοδοξη για την επόμενη εγκυμοσύνη μου και ας αργει ακόμα ο καιρος που θα ξεκινήσω προσπαθειες... Αλλα ειμαι ηδη θετικη και νιωθω πολυ αισιοδοξη για το μελλοντικο μου μωρακι!!! Για να μη σου πω οτι εχω προαισθημα ακομα και για το φυλο και σε στειλω αδιαβαστη (και μου στειλετε μετα τους κυριους με τα περιεργα πουκαμισα που δενουν στην πλατη!!!)!!! :P

Το εχω ξαναπει,  για εμενα το προαισθημα ειναι πολυ σημαντικο... Οταν ξεκινας κατι με θετικη ενεργεια ειναι πολυ πιθανο να πανε ολα τελεια... Εγω ξεκινησα πολυ προβληματισμενη για αυτη την εγκυμοσύνη,  γιατι απλα πιστευα πως κατι θα στραβωνε στην πορεια..! 

Παρ' όλα αυτα,  και παροτι ειμαι θετικη,  τις εξετασουλες μου θα τις κανω το Γεναρη γιατι οπως λένε "συν Αθηνα και χειρα κεινει"!!!!! Προς το παρον βεβαια,  ανυπομονώ να περασει η αναμονη των 15 ημερων για να γίνουμε παλι "κανονικο ζευγάρι"... Και ολα θα γίνουν στον καιρό τους!!!!  Εμεις να ειμαστε καλα!!! Αυτο μετραει!!! 

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου κοριτσι μου... Να χαιρεσαι ομως το παιδακι που ηδη εχεις και να εισαι σιγουρη πως σύντομα θα του χαρισεις αδερφακι!!! Χαιρομαι (με την καλη εννοια)  οτι ειχες και εσυ προαισθημα εξ αρχης για την εκβαση της εγκυμοσύνης... Γιατι μεχρι τωρα πιστευα πως ημουν τρελη που ενιωθα πως κατι δεν παει καλα και ημουν εξαιρετικά συγκρατημενη για να χαρω για οτι μου συνεβαινε... Προφανως υπάρχει αυτη η 6η αισθηση που λενε και υπάρχουν στιγμες που νιωθουμε καποια πράγματα παραπανω... 

Καλημέρα!! Δεν ειχα διάθεση για τπτ.

 

πρίν από 21 λεπτά , Nansy29 είπε:

Ναι φαίνεται ότι είσαι θετική..σε καταλαβα απο τις μανούλες Ιουνίου που ήμασταν.κι εγω παντα θελω να βλεπω τα θετικα ακομα και σε δυσαρεστες καταστασεις.με αφορμη τη γιαγια μου που σκεφτηκα εκεινη την εποχη δεν υπηρχαν εξετασεις και αναγκαστικα γεννουσαν τα μωρα που δεν μπορουσαν να ζησουν ενω τωρα τωρα τα μαθαινουμε νωρις με την επιστημη.ειναι σημαντικο.επισης ποσες γυναικες κινδυνευαν και οι ιδιες και εχαναν τη ζωη τους..τουλαχιστον ζουμε σε 1 εποχη που η επιστήμη μας βοηθάει αρκετά..τελος παντων ας χαρούμε τωρα τις γιορτές,τους άντρες μας,φίλους και μετά το ξανασκεφτομαστε..σιγουρα δεν πρεπει να κολλάει το μυαλό μας εκεί 

Καλή ανάρρωση κοπέλα μου!λυπαμαι πολύ δυστυχώς όμως συμβαινουν αυτα τα τυχαία.αλλα ευτυχως οπως ειπα και πριν τα ανακαλύπτουμε με την επιστήμη και δεν κινδυνεύουμε εμεις.. να χαίρεσαι το παιδακι σου!!σίγουρα την επόμενη φορά θα πανε όλα καλα δώσε κι εσύ λίγο χρόνο στον εαυτό σου και μετά καινούρια καλή προσπάθεια!

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ!!Νιώθω ότι χρειάζομαι χρόνο!!!Λυτρωθηκα γιατι 4+μήνες ολο έκλαιγα κ ένιωθα ότι κατι δεν πάει καλά!!Το έλεγα κ ολοι  μού ελεγαν οτι είναι ιδέα μου!!Εύχομαι τα καλύτερα κ σε εσένα!

13 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Και εγω ειμαι πολυ αισιοδοξη κοπελα μου και πιστεύω όλα θα πανε καλα μελλοντικά... Ειμαι πολυ αισιοδοξη για την επόμενη εγκυμοσύνη μου και ας αργει ακόμα ο καιρος που θα ξεκινήσω προσπαθειες... Αλλα ειμαι ηδη θετικη και νιωθω πολυ αισιοδοξη για το μελλοντικο μου μωρακι!!! Για να μη σου πω οτι εχω προαισθημα ακομα και για το φυλο και σε στειλω αδιαβαστη (και μου στειλετε μετα τους κυριους με τα περιεργα πουκαμισα που δενουν στην πλατη!!!)!!! :P

Το εχω ξαναπει,  για εμενα το προαισθημα ειναι πολυ σημαντικο... Οταν ξεκινας κατι με θετικη ενεργεια ειναι πολυ πιθανο να πανε ολα τελεια... Εγω ξεκινησα πολυ προβληματισμενη για αυτη την εγκυμοσύνη,  γιατι απλα πιστευα πως κατι θα στραβωνε στην πορεια..! 

Παρ' όλα αυτα,  και παροτι ειμαι θετικη,  τις εξετασουλες μου θα τις κανω το Γεναρη γιατι οπως λένε "συν Αθηνα και χειρα κεινει"!!!!! Προς το παρον βεβαια,  ανυπομονώ να περασει η αναμονη των 15 ημερων για να γίνουμε παλι "κανονικο ζευγάρι"... Και ολα θα γίνουν στον καιρό τους!!!!  Εμεις να ειμαστε καλα!!! Αυτο μετραει!!! 

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου κοριτσι μου... Να χαιρεσαι ομως το παιδακι που ηδη εχεις και να εισαι σιγουρη πως σύντομα θα του χαρισεις αδερφακι!!! Χαιρομαι (με την καλη εννοια)  οτι ειχες και εσυ προαισθημα εξ αρχης για την εκβαση της εγκυμοσύνης... Γιατι μεχρι τωρα πιστευα πως ημουν τρελη που ενιωθα πως κατι δεν παει καλα και ημουν εξαιρετικά συγκρατημενη για να χαρω για οτι μου συνεβαινε... Προφανως υπάρχει αυτη η 6η αισθηση που λενε και υπάρχουν στιγμες που νιωθουμε καποια πράγματα παραπανω... 

Καλημέρα! Οχι Πρέπει να ακούμε αυτο που λεει Κάτι "μεσα" μας!!Το μητρικο ένστικτο !#!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2017 at 9:00 ΠΜ, anemoni1989 είπε:

Κοριτσια καλημερα!!! Επειδη με "τρωει"  μερες, αποφασισα να ρωτησω εδω,  μηπως καποια απο εσας γνωριζει... Μεσα στη ζαλουρα και τον πανικο της αποξεσης,  ξεχασα να πω στο γιατρο να μου γραψει τις εξετασει;  για θρομβοφιλια... Θεωρω υπερβολη να κανω βεβαια τις γονιδιακες,  αλλα δεν πιστεύω πως ειναι κακο να κανω τις απλες αιματολογικες και αν προκυψει θεμα,  να προχωρησω σε κατι πιο εξειδικευμενο... Μπορει να μου τις γραψει απλος παθολογος? Η πρεπει να βρω αιματολογο??? Ή μονο ο γυναικολογος??? Δεν θελω να χασω χρονο περιμενωντας τα αποτελεσματα αν μου δωσει ο γιατρος το "οκ"  σε 2 μηνες που θα παω να με δει,  ουτε θελω να ρισκαρω να εχω 2η παλινδρομη αν οντως οφειλεται σε κατι τετοιο (δεν ξερω τι πρεπει να ευχομαι,  πραγματικά... Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα νιωθω...)... Αν ξερει καποια να μου απαντησει επι του θεματος,  θα το εκτιμούσα!!! Ευχαριστώ!!!! Καλημερα!!! :)

Καλησπερα @anemoni1989 μου! Κι εγω μετα την παλινδρομη τον ρωτησα τι εξετασεις επρεπε να κανω, και μου ειπε οτι δεν χρειαζομαι τιποτα και ηταν μαλλον χρωμοσωμικη ανωμαλια, τυχαιο γεγονος. Αυτο μας εδειχνε το μεγεθος του λεκιθικου ασκου που ηταν πολυ μεγαλος σε σχεση με την εβδομαδα κυησης, ενω αντιστοιχα το εμβρυο πολυ μικρο και με βραδυκαρδια. Μαλιστα μου συνεστησε να μην κανω ουτε καρυοτυπο γιατι θεωρησε οτι δεν υπηρχε λογος, οποτε τον εμπιστευτηκα σε αυτο και δεν εκανα! Αλλα επειδη με ετρωγε η θρομβοφιλια και ειχα ακουσει τοσα πολλα, συν οτι η γιαγια μου ειναι θρομβοφιλικη (αν και δεν ειχε ποτε απωλεια κυησης ουτε εκεινη, ουτε η μαμα μου ουτε η θεια μου), πηγα σε εναν αλλο γυναικολογο για δευτερο τσεκ απ μετα την αποξεση κ του ζητησα να μου γραψει εξετασεις θρομβοφιλιας. Δεχτηκε ο ανθρωπος χωρις προβλημα κ μου εγραψε να κανω πεντε βασικες μεταλλαξεις, φυσικα τις πληρωσα 130 ευρω σε μικροβιολογικο γιατι δεν καλυπτονται. Τελικα ηταν ολες αρνητικες. Μου ειχε πει οτι αν εβγαινε καποια θετικη θα το ψαχναμε παραπανω, αλλα δε χρειαστηκε! Οποτε ναι, δε χανεις κατι να παρεις τηλ τον γιατρο σου και να του ζητησεις να σου γραψει καποιες βασικες θρομβοφιλιας ισα ισα για να σου φυγει η ιδεα. Εμενα μου εφυγε και ηρεμησα!

Επισης, εμενα με ειδε αρχικα ο γιατρος μου περιπου 12 ημερες μετα την αποξεση για να βεβαιωθει οτι εχω καθαρισει καλα, και επειτα πηγα σε αλλον την 20-25η μερα επειδη ειχα φαγωθει να παρω δευτερη γνωμη (τα ιδια μου ειπε κι αυτος, ολα καλα, κ μου εγραψε και τη θρομβοφιλια!) και τελος ο γιατρος μου με ειδε στο διμηνο απο την αποξεση, που εκανα και ΠΑΠ. Τοτε μου ειπε να αφησω δυο κυκλους και μετα να προσπαθησω ελευθερα γιατι ειχα καλο ενδομητριο και μου εγγυηθηκε μαλιστα οτι θα εμενα μες στο φθινοπωρο (οπως κι εγινε!).

Κανε το ψαξιμο που πιστευεις οτι χρειαζεται, χωρις να πανικοβαλλεσαι με πολλες εξετασεις κτλ για αρχη, γιατι πραγματι ειναι πολυ πιθανες οι χρωμοσωμικες ανωμαλιες και πραγματικα δε μπορουμε να τα ψαξουμε προκαταβολικα ολα! Αλλα ο,τι βασικο νιωθεις πως θες να κανεις, κανε το να ηρεμησεις. Πιστευω οτι κι εσυ θα εισαι πολυ συντομα παλι εγκυος ;) αληθεια! Απλως τα πρωτα μας σπορακια προσπερασαν, καπου εχασαν το δρομο, αλλα ο δρομος ειναι φωτεινος και το μονοπατι καθαρο, και τα νεα σπορακια ειναι θεμα χρονου να σκασουν μυτη!

On 1/12/2017 at 9:16 ΜΜ, Σωτηρία ,80 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα Σήμερα ειμαι στο Σπίτι μου!!!εχουν τελειώσει ολα.Ηταν τυχαίο γεγονος,γιατί Έχω ήδη ενα υγιέστατο κοριτσάκι!!!Ειχε τρισωμια 18.Μπορούμε να κανουμε προσπάθειες κ για αλλο παιδάκι.Νιωθω λύτρωση γτ ένιωσα απο την αρχή οτι κατι δεν παει καλα!!

@Σωτηρία ,80 μου, λυπαμαι παρα πολυ κοριτσι μου.. Τρισωμια 18 σημαινει τυχαιο γεγονος, δεν εχετε κανενα θεμα υγειας, και αρα φυσικα και μπορειτε να κανετε προσπαθειες για αλλο παιδακι, που φυσικα θα ερθει και θα ειναι υγιεστατο!! Ειναι πολυ ζορικο αυτο που περνας... Ειναι ομως και φοβερο το ενστικτο που ειχες απο την αρχη... Λυτρωθηκε μια ψυχουλα που δε θα μπορουσε να επιβιωσει, λυτρωθηκες κι εσυ γιατι καταλαβες οτι το ενστικτο σου δε σε γελασε, και μολις εισαι ετοιμη θα ερθει το πολυποθητο αδερφακι της κορουλας σου! Παρε το χρονο σου να πενθησεις μεσα σου, να ηρεμησεις και να ανασυνταχθεις... Κουραγιο και δυναμη ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.

  • Ευχαριστώ 1

Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Σωτηρία ,80 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα πως ειστε?Εγω ετσι κ ετσι!!!!

Γεια σου Σωτηρία!Είναι λογικό να είσαι έτσι κι έτσι..ειναι πολύ πρόσφατο ακόμη και ήσουν και σε πιο προχωρημένη εγκυμοσυνη..κι εγώ δεν έχω συνελθει ακόμα.ειμαι καλυτερα βέβαια..γενικα προσπαθουμε να κάνουμε με τον άντρα μου να κάνουμε ευχάριστα πράγματα..βολτες,φίλους,πήγαμε και μια εκδρομή το σ/κ και ξεφύγαμε τελείως.ξεκινησα και το γυμναστήριο πάλι που κάθε τρεις και λίγο εδω και 2 χρόνια το σταματαω επειδή μένω εγκυος.ολα αυτά βοηθανε γενικά και νομίζω είναι καλές ιδέες κοριτσια για να μην κολλάει το μυαλό μας εκεί. η απογοήτευση βεβαια δεν φεύγει.ειναι δυσκολο.φανταζομαι εσύ ξεχνιέσαι με το κοριτσάκι σου!!!Πως ειναι;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου @Σωτηρία ,80!!! Εγω ειμαι αρκετα καλυτερα... Σίγουρα υπάρχουν στιγμες που το σκέφτομαι και στεναχωριεμαι και πεφτω,  αλλα δεν επιτρεπω να με παρει απο κατω... Γενικα,  μπηκα λιγο στο τρυπακι τις προηγούμενες μερες να λεω "α,  αυτη τη βδομάδα θα ημουν τοσο και θα εκλεινα αυχενικη"  ή εμπαινα σε σύγκριση με μια γνωστη μου που ειναι εγκυος επισης,  αλλα 1μιση μηνα πιο μπροστά απο εμενα... Ειδα ομως οτι μου εκανα μονο κακο με αυτο τον τροπο και πλεον οποτε καταλαβαίνω οτι βαινω προς τα εκει,  απλα προσπαθώ να το διωχνω απο το μυαλο μ... Και προσπαθώ να σκεφτομαι τα θετικα... Πχ πως περασε σχεδον 1 μηνας (παρα 11 μερες... Οπως καταλαβαινεις απλα με κοροιδευω)  και πως μετα τις γιορτές θα κοντευουν οι μερες για να παω σ γιατρο και να μου δωσει το ΟΚ για νεες προσπαθειες!!! 

Εσυ,  ομως,  πως εισαι??? 

@Nansy29 χαιρομαι που ειστε πολυ κοντα σε ολο αυτο με τον αντρα σου!!! Ειναι πολυ σημαντικό!!! Καναμε και εμεις τις εκδρομες μας και τις βολτες μας... Γενικα,  πράγματα για να ξεχαστουμε και να ερθουμε πιο κοντα...!!! Εσυ εισαι καλυτερα,??? 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Γεια σου @Σωτηρία ,80!!! Εγω ειμαι αρκετα καλυτερα... Σίγουρα υπάρχουν στιγμες που το σκέφτομαι και στεναχωριεμαι και πεφτω,  αλλα δεν επιτρεπω να με παρει απο κατω... Γενικα,  μπηκα λιγο στο τρυπακι τις προηγούμενες μερες να λεω "α,  αυτη τη βδομάδα θα ημουν τοσο και θα εκλεινα αυχενικη"  ή εμπαινα σε σύγκριση με μια γνωστη μου που ειναι εγκυος επισης,  αλλα 1μιση μηνα πιο μπροστά απο εμενα... Ειδα ομως οτι μου εκανα μονο κακο με αυτο τον τροπο και πλεον οποτε καταλαβαίνω οτι βαινω προς τα εκει,  απλα προσπαθώ να το διωχνω απο το μυαλο μ... Και προσπαθώ να σκεφτομαι τα θετικα... Πχ πως περασε σχεδον 1 μηνας (παρα 11 μερες... Οπως καταλαβαινεις απλα με κοροιδευω)  και πως μετα τις γιορτές θα κοντευουν οι μερες για να παω σ γιατρο και να μου δωσει το ΟΚ για νεες προσπαθειες!!! 

Εσυ,  ομως,  πως εισαι??? 

@Nansy29 χαιρομαι που ειστε πολυ κοντα σε ολο αυτο με τον αντρα σου!!! Ειναι πολυ σημαντικό!!! Καναμε και εμεις τις εκδρομες μας και τις βολτες μας... Γενικα,  πράγματα για να ξεχαστουμε και να ερθουμε πιο κοντα...!!! Εσυ εισαι καλυτερα,??? 

Κοριτσια καλησπερα σας..γραφω εδω γιατι νιωθω οτι μονο εσεις μπορειτε να με καταλαβετε..νιωθω τοσο μονη γιατι τελικα δεν μπορει κανενας να με καταλαβει..οπως εχω ξαναγραψει πριν λιγες μερες ειχα την δευτερη αποξεση λογω κενου σακου μεσα σε ενα ετος. Τον φλεβαρη ειχα παλινδρομη στην 7η βδομαδα... σημερα ειχα παει στην κολλητη μου να ξεσκασω λιγο και μου ειπε οτι ειναι εγκυος..ενιωσα σαν να με πιανει ενας κομπος..σλεφτηκα τι καλα που θα ηταν να ημουν και εγω και να ημασταν μαζι..δεν χαρηκα...και δεν ειναι απο κακια..αλλα δεν μπορω πλεον να χαιρομαι συνεχεια για τους αλλους και εγω να εχω συνεχεια ατυχιες..νιωθω μεγαλη θλιψη...εχω απογοητευτει!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Κοριτσια καλησπερα σας..γραφω εδω γιατι νιωθω οτι μονο εσεις μπορειτε να με καταλαβετε..νιωθω τοσο μονη γιατι τελικα δεν μπορει κανενας να με καταλαβει..οπως εχω ξαναγραψει πριν λιγες μερες ειχα την δευτερη αποξεση λογω κενου σακου μεσα σε ενα ετος. Τον φλεβαρη ειχα παλινδρομη στην 7η βδομαδα... σημερα ειχα παει στην κολλητη μου να ξεσκασω λιγο και μου ειπε οτι ειναι εγκυος..ενιωσα σαν να με πιανει ενας κομπος..σλεφτηκα τι καλα που θα ηταν να ημουν και εγω και να ημασταν μαζι..δεν χαρηκα...και δεν ειναι απο κακια..αλλα δεν μπορω πλεον να χαιρομαι συνεχεια για τους αλλους και εγω να εχω συνεχεια ατυχιες..νιωθω μεγαλη θλιψη...εχω απογοητευτει!

Καλημέρα κοπέλα μου!!! Ειναι απολυτα φυσιολογικό να εχεις τετοια συναισθήματα... Το ιδιο αντιμετωπιζα και εγω.. Ενω δεν νιωθω ζηλια ή φθονο,  δεν μπορώ να χαρω τοσο πολυ με τη χαρα των αλλων... Χαίρομαι,  μαλλον, αλλα οχι ολοψυχα οπως παλαιότερα... Απλα σκέφτομαι και λεω,  γιατι σε καποιους ανθρώπους ολα να έρχονται τοσο απλα ακομα και οταν δεν προσεχουν (καπνιζουν,  πινουν κλπ)  και σε εμενα οχι??? 

Αλλα να σου εξομολογηθω κατι??? Προσφατα,  περιμενα το λεωφορείο στη σταση και παραδιπλα ηταν ενας μπαμπας με τ παιδακι τ... Ενα γλυκουλι,  χοντρομπαλουτσικο αγορακι γυρω στα 4... Ελςγα τι ωραία εικόνα και μακάρι να το ζησω και εγω με τον αντρα μου αυτο (το να βγαινουμε βολτες με το παιδι μας) και ποσο κριμα και αδικο ειναι που βρεθηκαμε τοσο κοντα και μας εφυγε μεσα απο τα χέρια... Και πριν προλάβω να διωξω αυτες τις σκεψεις,  το παιδακι αρχισε να βγαζει αναρθρες κραυγες και να φωναζει.. Προφανώς υπηρχε καποιο υποβαθρο,  αυτισμος ισως κλπ... Και αμεσως σκεφτηκα: Θεε μου,  αν υπαρχεις οντως και ακους,  ευχαριστώ που δεν αφησες να γεννηθει αυτό το παιδί που προφανώς θα ειχε προβλημα... Οσο σκληρο κι αν μου φαίνεται ακομα και τωρα,  προτιμώ να κλαιω και να θρηνω ενα παιδι που το εχασα μια φορα,  παρα να γρννιοταν με προβλημα (ακομα χεροτερο απο τη θνησιγενεια) και να το έκλαιγα μια ζωη γιατι δεν θα μπορούσε να εχει τη ζωη που σε ολους μας αξίζει... 

Ναι,  ειναι αδικο... Ειναι πολυ αδικο που το ζούμε αυτο καποιες κοπελες... Προσωπικα,  θα ηθελα να ζουσα μεσα στην αγνοια και να μη νε νοιαζει τιποτα και να μην μάθω τιππτα απο ολα αυτα... Αλλα προφανως, τιποτα δε γινεται απο αυτα πλεον... Ελπιζω μονο πως στο μελλον ολα θα ειναι καλυτερα και συντομα θα φέρουμε στον κοσμο παιδάκια υγιη και αρτιμελη για τα οποια θα κανουμε το καλυτερο!!!

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...