Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Ενδομητριωση και σύλληψη


Recommended Posts


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Μάντη είπε:

Γεια σας κοριτσιαα! Ειμαι καινούργια εδω! Θα ηθελα να μαθω αν έμεινε καποια έγκυος έχοντας ενδομητριωση! Ευχαριστώ !

Καλησπερα και καλος ηρθες!

Πολυ καλη η απόρροια σου εχω και εγω το ιδιο θεμα!?

Ο γιατρος σου εσενα τι σου ειπαι θες να μου πεις!?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,πώς καταλάβατε ότι έχετε ενδομητρίωση??υπάρχουν κάποια συμπτώματα?Γιατί εγώ ρωτάω τον γιατρό μου αν έχω κάτι τέτοιο και μου λέει όχι..μπορώ όμως να είμαι σίγουρη πως δεν έχω?έχω ακούσει περιπτώσεις που έχουν και έμειναν έγκυος πάντως..δυσκολεύτηκαν αλλά έμειναν..εδώ μέσα τις έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλώς σας βρηκα! Πριν 4 χρονια εμφάνισα ενδομητριωση εκανα θεραπεία αλλα τελικά κατέληξα να το αφαιρέσω χειρουργικά πηγαν ολα πολυ καλα αλλα πριν 1 χρονο εμφάνισα παλι . Ο γιατρος μου είπε να προσπαθήσω για ενα χρονο για μωράκι και αν δεν ερθει θα προχωρήσουμε σε θεραπεία.. Είμαστε στον 5 μηνα προσπαθειών  τιποτα... εσυ τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις?


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ασια σε 1 φαση καποια απο τα συμπτώματα τις ενδομητρίωσης ειναι ο πολυ εντονος πονος περιοδου πονος στο σεξ και τετοια..εγω απο συμπτωματα δεν ειχα τιποτα! Πηγα για υπέρηχο και μου βρικε μια κυστη που μας δήλωσε ενδομητρίωση! Η μονη συγουρη απαντηση ειναι η λαπαροσκόπηση! Μαντη μου γιατι δεν σκέφτεσται τη σπερματενχιση? Γενικα λενε πως μπορει να ξανα δημιουργηθεί!

Εγω λεω να παω να κανω την επέμβαση με τον καινουριο χρονο! Πως ηταν? Φοβαμαι λιγο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Ασία είπε:

Κορίτσια,πώς καταλάβατε ότι έχετε ενδομητρίωση??υπάρχουν κάποια συμπτώματα?Γιατί εγώ ρωτάω τον γιατρό μου αν έχω κάτι τέτοιο και μου λέει όχι..μπορώ όμως να είμαι σίγουρη πως δεν έχω?έχω ακούσει περιπτώσεις που έχουν και έμειναν έγκυος πάντως..δυσκολεύτηκαν αλλά έμειναν..εδώ μέσα τις έχω διαβάσει.

Καλησπέρα Ασία.  Εγω το ανακαλυψα τυχαία σε κολπικο υπέρηχο. Στην αρχη ειχα πονους κατα τη περιοδο μ αλλα οσο περνούσε ο καιρος ο πονος γινόταν ποιο έντονος αργότερα άρχισαν να με πιάνει ενας δυνατος πονος σχεδόν καθημερινά και φυσικά κατα τη σεξουαλική επαφη πονουσα πολλες φορες αφόρητα !

πρίν από 1 λεπτό , Ungry girl είπε:

Ασια σε 1 φαση καποια απο τα συμπτώματα τις ενδομητρίωσης ειναι ο πολυ εντονος πονος περιοδου πονος στο σεξ και τετοια..εγω απο συμπτωματα δεν ειχα τιποτα! Πηγα για υπέρηχο και μου βρικε μια κυστη που μας δήλωσε ενδομητρίωση! Η μονη συγουρη απαντηση ειναι η λαπαροσκόπηση! Μαντη μου γιατι δεν σκέφτεσται τη σπερματενχιση? Γενικα λενε πως μπορει να ξανα δημιουργηθεί!

Εγω λεω να παω να κανω την επέμβαση με τον καινουριο χρονο! Πως ηταν? Φοβαμαι λιγο!

Εμενα ο γιατρος μου ειπε και εκανα μια εξέταση αιματος η οποία στις περισσότερες περίπτωσης δείχνει αν ειναι ενδομητριωση ή οχι.. Σιγουρα ξανα δημιουργούνται... Σαν επέμβαση δεν ηταν τιποτα ουτε πονος ουτε τιποτα μην εχεις καθολου αγχος γι αυτο! Εσυ ποσο καιρο προσπαθήσης για νινι?

  • Μου αρέσει 1

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Μάντη είπε:

Καλησπέρα Ασία.  Εγω το ανακαλυψα τυχαία σε κολπικο υπέρηχο. Στην αρχη ειχα πονους κατα τη περιοδο μ αλλα οσο περνούσε ο καιρος ο πονος γινόταν ποιο έντονος αργότερα άρχισαν να με πιάνει ενας δυνατος πονος σχεδόν καθημερινά και φυσικά κατα τη σεξουαλική επαφη πονουσα πολλες φορες αφόρητα !

Εμενα ο γιατρος μου ειπε και εκανα μια εξέταση αιματος η οποία στις περισσότερες περίπτωσης δείχνει αν ειναι ενδομητριωση ή οχι.. Σιγουρα ξανα δημιουργούνται... Σαν επέμβαση δεν ηταν τιποτα ουτε πονος ουτε τιποτα μην εχεις καθολου αγχος γι αυτο! Εσυ ποσο καιρο προσπαθήσης για νινι?

Είμαι τωρα κομτα στα 2 χρονια!! Εσυ!?

Και εγω την εκανα την ca125 λες ε!? Τι σου εδειξε!? Εμενα δεν μου εδειξε δεν ειναι απόλυτη αυτη η εξεταση λεει!

Σου λεω για σπερματενχηση εμενα ο γιατρος μου ειπαι να κανω λαπαροσκόπηση και μετα θα μηνω αλλα πηγα και αλλου κ μου ειπαι μετα το χειρουργείο εξωσωματική! Μην το αφηνεις να περναει ο καιρος κριμα ειναι παντος νομιζω πως αν δεν υπαρχει αλλο προβλημα δεν ειναι αδύνατη η σύλληψη με ενδομητρίωση!

Οσο για το χειρουργείο τρεμω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στον 5 μηνα προσπαθειών αλλα εχω αγχωθεί πολυ δεν εχω σκεφτεί για σπερματενχιση ή για εξωσωματική εμπιστεύομαι το γιατρο μ και ειπα να προσπαθήσω μεχρι και το Φεβρουάριο και το Μάρτιο που μου ειπε ο γιατρος μ να παω να δω τι ακριβως θα μου πει και εκείνος. .. Σκέφτομαι μηπως εχει θεματακι και ο σύζυγος και αγχώνομαι ακομη περισσοτερο... 

Να βρεις ΕΝΑ γιατρο που να εμπιστεύεσαι νομιζω ειναι καλύτερα να μην επηρεάζεσαι  απο πολλους... Πιστεψε με το χειρουργείο ειναι απλο μην εχεις άγχος ! Ποσο χρόνων είσαι ? Εγω το εκανα στα 22 και πραγματικά και εγω φοβόμουν πολυ αλλα τελικα δεν ηταν τιποτα μετα απο μια εβδομαδα ήμουν μια χαρα! 

Ααα αυτη την εξέταση εκανα και εγω και φανηκε απο την αρχη οτι εχω ενδομητριωση ηταν πολυ αυξημένη αμεσως μετα το χειρουργείο επεσε στα φυσιολογικα επιπεδα!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Μάντη είπε:

Εγω ειμαι στον 5 μηνα προσπαθειών αλλα εχω αγχωθεί πολυ δεν εχω σκεφτεί για σπερματενχιση ή για εξωσωματική εμπιστεύομαι το γιατρο μ και ειπα να προσπαθήσω μεχρι και το Φεβρουάριο και το Μάρτιο που μου ειπε ο γιατρος μ να παω να δω τι ακριβως θα μου πει και εκείνος. .. Σκέφτομαι μηπως εχει θεματακι και ο σύζυγος και αγχώνομαι ακομη περισσοτερο... 

Να βρεις ΕΝΑ γιατρο που να εμπιστεύεσαι νομιζω ειναι καλύτερα να μην επηρεάζεσαι  απο πολλους... Πιστεψε με το χειρουργείο ειναι απλο μην εχεις άγχος ! Ποσο χρόνων είσαι ? Εγω το εκανα στα 22 και πραγματικά και εγω φοβόμουν πολυ αλλα τελικα δεν ηταν τιποτα μετα απο μια εβδομαδα ήμουν μια χαρα! 

Ααα αυτη την εξέταση εκανα και εγω και φανηκε απο την αρχη οτι εχω ενδομητριωση ηταν πολυ αυξημένη αμεσως μετα το χειρουργείο επεσε στα φυσιολογικα επιπεδα!

Εμενα αυτη η εξεταση η ca125 ειναι φυσιολογική εγω να σου πω ακομα δεν εχω βρει το γιατρό που θα εμπιστευτώ!

Ειμαι 26! Δεν έχετε κανει αλλες εξετασεις?

Εμεις εχουμε και ενα θεματακι με το σπερμα! Απλα ρε γαμοτο αυτο φοβαμαι κ εγω μηπως κανω το χειρουργείο και μετα μου ξανα βγει! Εσυ να εχεις τις επαφες σου γιατι μπορεί και να μηνεις!

Αν επιτρέπεται το εκανες σε ιδιοτικο η σε δημοσιο? Ποσο σου κοστισε?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχουμε κανει καμια αλλη εξέταση. .. Εγω οταν ειχα κανει το χειρουργείο ο γιατρος ειχε πει οτι αν ηθελα παιδακι τοτε επρεπε να ξεκινήσω κατευθείαν προσπάθεια αλλα τοτε δεν ημουν καν παντρεμενη! Τι θεματακι εχετε?πιστευω οτι και εμεις θα εχουμε θεματακι με το σπερμα και ο αντρουλης μου εχει αγχωθεί και αυτος πολυυυυυ...

Ψαξε γθα γιατρο που να σου κανει το κλικ ειναι πολυ σημαντικό πιστευω! Εχουμε και την ιδια ηλικία ! 

Το χειρουργείο το εκανα σε ιδιωτική κλινική αν θυμάμαι καλα γτ εχουν περασει και 4 χρονακια κόστισε περιπου 3000


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , Μάντη είπε:

Οχι δεν εχουμε κανει καμια αλλη εξέταση. .. Εγω οταν ειχα κανει το χειρουργείο ο γιατρος ειχε πει οτι αν ηθελα παιδακι τοτε επρεπε να ξεκινήσω κατευθείαν προσπάθεια αλλα τοτε δεν ημουν καν παντρεμενη! Τι θεματακι εχετε?πιστευω οτι και εμεις θα εχουμε θεματακι με το σπερμα και ο αντρουλης μου εχει αγχωθεί και αυτος πολυυυυυ...

Ψαξε γθα γιατρο που να σου κανει το κλικ ειναι πολυ σημαντικό πιστευω! Εχουμε και την ιδια ηλικία ! 

Το χειρουργείο το εκανα σε ιδιωτική κλινική αν θυμάμαι καλα γτ εχουν περασει και 4 χρονακια κόστισε περιπου 3000

Αααα νομιζα προσφατα εκανες το χειρουργείο! Αν κανεις λεει το χειρουργείο και δεν υπαρχει αλλο πεοβλημα πιανεις με τη μια μετα!

Να κανεται τις εξετασεις και μετα βλεπεις πως θα το διαχειριστείς!

Εμεις εχουμε ολιγοσπερμια εχουμε πολυ καλη κινητικότητα αλλα εχουμε μονο 12000000 σπερματοζωάρια και πρεπει να ειναι τουλάχιστον 20000000 γι αυτο εμενα μου ειπαι για εξωσωματική μετα τη λαπαροσκόπηση!

Γιατι να έχετε κατι? Μην βαζεις τετοια στο μυαλλο σου!

Αν δεν μηνεις παντός και ξανα κανεις λαπαροσκόπηση θα μηνεις με τη μια μετα σου ευχωμαι να.μην χρειαστεί! Και εγω μου ειπαι πως δεν εχω ελπίδες αυτη τη στιγμη για φυσιολογική σύλληψή αλλα η ελπιδα πεθαίνει τελευταια! Εχω επαφες και ελπιζω να μη χριαστει και να μηνω αλλα σχεδόν μου το απεκλεισε! Γνώμη μου ειναι να κάνετε και τις υπόλοιπες εξετάσεις ετσι ώστε να αποκλείεται οτι διποτε αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο  σκέφτομαι να παμε για εξέταση σπερματος να αποκλείσουμε εστω αυτο το ενδεχόμενο... Σορυ για την περιγράφει αλλα μας εχει μπει η ιδεα οτι υπαρχει προβλημα με το σπερμα γτ δεν ειναι εντελως υγρο αλλα εχει κατι κομματακια σαν ζελε... Και παλι συγγνωμη για τη περιγραφη.... :? σκέφτομαι να παρω τον επομενο μηνα τεστ ωορηξιας... Τωρα ειμαι στις γονιμες συνεχιζουμε τις προσπάθειες.... 

Και εσυ μην απογοήτευσε ελπιζω να τα καταφερουμε και οι δυο συντομααα! Εσενα γτ ο γιατρος στο απέκλεισε;; ποσα εκατοστά ειναι η κύστη σου ειπε;;;


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Μάντη είπε:

Και εγω αυτο  σκέφτομαι να παμε για εξέταση σπερματος να αποκλείσουμε εστω αυτο το ενδεχόμενο... Σορυ για την περιγράφει αλλα μας εχει μπει η ιδεα οτι υπαρχει προβλημα με το σπερμα γτ δεν ειναι εντελως υγρο αλλα εχει κατι κομματακια σαν ζελε... Και παλι συγγνωμη για τη περιγραφη.... :? σκέφτομαι να παρω τον επομενο μηνα τεστ ωορηξιας... Τωρα ειμαι στις γονιμες συνεχιζουμε τις προσπάθειες.... 

Και εσυ μην απογοήτευσε ελπιζω να τα καταφερουμε και οι δυο συντομααα! Εσενα γτ ο γιατρος στο απέκλεισε;; ποσα εκατοστά ειναι η κύστη σου ειπε;;;

Σιγα καλε για την περιγραφή δεν νωμιζω να πιραζει τα κομμάτια η αν ειναι πιχτα νομιζω πως αν ειναι πιλυ νερουλο εχει πρόβλημα να σου.πω κατι ετσι και αλλιως νωμιζω πως το σπερμοδιαγραμα δεν γραφεται γιατι δεν πατε σε ενα μικροβιολογικο να την κανει θέλει αποχη 4 μερες κοστιζει γυρο στα 25 € και δεν χρειάζεται να παει ο αντρας σου εγω το πηγα.μονη μου απλα θελει σε.μια ωρα το αργοτερο να το εχεις παει! (Δεν ξερω αν ηξερες γι αυτο η περιγραφη) πηγα σε 2 γιατρους εγω ο πρωτος με εβαλε να κανω εξετασεις ορμονολογικες σαλπιγγογραφια και μου ειπαι να ξανα παω να τα πουμε αλλα επιδη μου ειχε πει πως εχω ενδομητρίωση μου ειχε πει πως μονο αν κανω λαπαροσκόπηση θα μηνω αλλιως δεν θα μηνω και ο 2ος τα ιδια μου ειπαι απλα μου ειπαι οτι το σπερμα δεν ειναι καλο και πως και χειρουργειο να κανω εγω με αυτο το σπερμα μονο με εξωσωματική γίνεται! Μακαρι να μηνουμε γρηγορα! Ααα και η κυστη ειναι περιπου 3 εκατοστα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα ουτε καν οτι γίνετε και σε μικροβιολογικο νομιζα πρεπει να παμε σε καποιο εξειδικευμένο κεντρο για το σπερμοδιαγραμα.. Καλα εκανες και το ειπες.... Θα παω άμεσα τουλαχιστον να φυγει αυτο το άγχος ! Εμενα ο γιατρος ειχε αλλη άποψη οταν ηταν 3 εκατοστά μου ειπε οτι θα το αντιμετωπίσουμε με χαπια εκανα θεραπεια με εβαλε σε τεχνίτη εμμηνόπαυση και πραγματικα πηγε 1.5 εκατοστο η κυστη αλλα μετα απο καιρο πηγε 8 εκατοστα και επρεπε ποια να αφαιρεθεί χειρουργικά... Σκεψου οτι τωρα εχω και εγω 3.5 εκατοστα αλλα μου ειπε οτι μπορω να μείνω εγκυος αν και δυσκολα γι αυτο μου ειπε να προσπαθήσω για ενα χρονο...


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι  σε μικροβιολογικο γινετε! ειναι κατι πολυ απλο..εχω ακουσει οτι δινουν και αντισυλιπτικα αλλα αφου ειμαστε στο δρομο για μωρακι δεν νομιζω πως μου το πρωεινε! εμενα μου ειπαι για επεμβαση γιατι ηδη προσπαθουμε 2 χρονια λογικα εσενα γι αυτο σου ειπε να περιμενεις λιγο! αλλα καλο ειναι να κανεται και τις αλλες εξετασεις μακαρι να ερθει το νινι σας χωρις πολλες διαδικασιες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...