Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Ιουλίου 2018


Recommended Posts

16 ώρες πρίν, Anthi87 είπε:

26 εβδομάδων είμαι :)

Καλημερα. Να σε ρωτησω κατι. Προβληματιστηκα λιγακι. 

Εν ολιγοις εισαι 26 εβδομαδων. Γιατι να κανει τωρα αμνιο?

Αν βρεθει κατι μια στο εκατομμυριο τι θα αλλαξει εφοσον πλεον το μωρακι ειναι βιωσιμο? Θυμαμαι και μια γνωστη μου που της ειχαν πει αμνιο 30η βδομαδα...δεν εκανε εκεινη βεβαια. 

Το κανεις ως προετοιμασια ? Ρωταω διοτι ειλικρινα με απασχολει...


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 935
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλημερα. Να σε ρωτησω κατι. Προβληματιστηκα λιγακι. 

Εν ολιγοις εισαι 26 εβδομαδων. Γιατι να κανει τωρα αμνιο?

Αν βρεθει κατι μια στο εκατομμυριο τι θα αλλαξει εφοσον πλεον το μωρακι ειναι βιωσιμο? Θυμαμαι και μια γνωστη μου που της ειχαν πει αμνιο 30η βδομαδα...δεν εκανε εκεινη βεβαια. 

Το κανεις ως προετοιμασια ? Ρωταω διοτι ειλικρινα με απασχολει...

στις 26 εβδομαδες το μωρο δεν ειναι βιωσιμο ακομα απο 28 εβδομαδων ξεκιναει να ειναι βιωσιμο με δυσκολια κ αυτο με προετοιμασια δηλαδη ενεσεις για τους πνευμονες. παντως αν βγει παθολογικη η αμνιο σε προχωρημενη εγκυμοσυνη υπαρχει τροπος να τερματιστει η εγκυμοσυνη εφοσον υπαρχει σοβαρο προβλημα κ συμφωνησουν οι γονεις. αλλα τι τα ρωτατε βρε κοριτσια ολα καλα θα ειναι.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

στις 26 εβδομαδες το μωρο δεν ειναι βιωσιμο ακομα απο 28 εβδομαδων ξεκιναει να ειναι βιωσιμο με δυσκολια κ αυτο με προετοιμασια δηλαδη ενεσεις για τους πνευμονες. παντως αν βγει παθολογικη η αμνιο σε προχωρημενη εγκυμοσυνη υπαρχει τροπος να τερματιστει η εγκυμοσυνη εφοσον υπαρχει σοβαρο προβλημα κ συμφωνησουν οι γονεις. αλλα τι τα ρωτατε βρε κοριτσια ολα καλα θα ειναι.  

Πω πω δεν το ηξερα.

Ναι. Ολα τελεια θα πανε. Νομιζα η βιωσιμοτητα ξεκιναει απο 26η βδομαδα. Και ο εμβρυολογος οταν μιλησαμε για το ντομπλερ μου ειπε οτι πλεον -μιλαω για 30η βδομαδα- δεν γινεται διακοπη! 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, iwanna24 είπε:

Πω πω δεν το ηξερα.

Ναι. Ολα τελεια θα πανε. Νομιζα η βιωσιμοτητα ξεκιναει απο 26η βδομαδα. Και ο εμβρυολογος οταν μιλησαμε για το ντομπλερ μου ειπε οτι πλεον -μιλαω για 30η βδομαδα- δεν γινεται διακοπη! 

κανεις γεννα κανονικα κ κανονιζουν οι γιατροι τι θα γινει με το μωρο αλλα πλεον δε βρισκεις προβλημα μετα την 22 εβδομαδα δηλαδη αν ειναι καλη κ η β επιπεδου ειναι αμελεια του γιατρου αν θελεις αμνιο να μην την εχεις κανει ηδη απο 23-25 εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

κανεις γεννα κανονικα κ κανονιζουν οι γιατροι τι θα γινει με το μωρο αλλα πλεον δε βρισκεις προβλημα μετα την 22 εβδομαδα δηλαδη αν ειναι καλη κ η β επιπεδου ειναι αμελεια του γιατρου αν θελεις αμνιο να μην την εχεις κανει ηδη απο 23-25 εβδομαδα.

Μα ελα τωρα. Ποσο ανατριχιαστικο...κανονιζουν το μωρο.

Και γω θεωρω απαραδεκτο να φτασεις 7ο και 8ο μηνα και να σου σκασουν το παραμυθι της αμνιο! Μην ξεχναμε και το χρηματικο ωφελος :mad:

Εμενα ο αδερφος μου εχει νοητικη υστερηση. Ωστοσο, δεν εχει καποιο συνδρομο. Απλα εχει χαμηλο δεικτη νοημοσυνης. Στην Α επιπεδου καπως πηγε να μου το παιξει ο γιατρουλης. 

Εχω ασχοληθει ομως με τον εν λογω τομεα οποτε ηξερα τι να πω και με ποιον τροπο. Και καπου εκει λεει ναι βεβαια...εχει δικιο. Δεν θα τον χαλαγε προφανως να παρει χρηματα απο τον ουρανο!


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , iwanna24 είπε:

Μα ελα τωρα. Ποσο ανατριχιαστικο...κανονιζουν το μωρο.

Και γω θεωρω απαραδεκτο να φτασεις 7ο και 8ο μηνα και να σου σκασουν το παραμυθι της αμνιο! Μην ξεχναμε και το χρηματικο ωφελος :mad:

Εμενα ο αδερφος μου εχει νοητικη υστερηση. Ωστοσο, δεν εχει καποιο συνδρομο. Απλα εχει χαμηλο δεικτη νοημοσυνης. Στην Α επιπεδου καπως πηγε να μου το παιξει ο γιατρουλης. 

Εχω ασχοληθει ομως με τον εν λογω τομεα οποτε ηξερα τι να πω και με ποιον τροπο. Και καπου εκει λεει ναι βεβαια...εχει δικιο. Δεν θα τον χαλαγε προφανως να παρει χρηματα απο τον ουρανο!

ναι κ μενα μου φαινετε παραξενο να σου πουν τοσο αργα να κανεις αμνιο δεν ειναι τοσο συνιθισμενο πλεον κανουν τοσες εξετασεις που σπανια να βρεις κατι ξαφνικα στον 8ο κ η κοπελα που ρωτησε για την αμνιο μου φανηκε παραξενο πως με υποπτη αυχενικη την αφησε μεχρι την β επιπεδου για να κανει αμνιο κανονικα με υποπτη αυχενικη σε στελνουν 16 εβδομαδα για αμνιο σχεδον υποχρεωτικα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

ναι κ μενα μου φαινετε παραξενο να σου πουν τοσο αργα να κανεις αμνιο δεν ειναι τοσο συνιθισμενο πλεον κανουν τοσες εξετασεις που σπανια να βρεις κατι ξαφνικα στον 8ο κ η κοπελα που ρωτησε για την αμνιο μου φανηκε παραξενο πως με υποπτη αυχενικη την αφησε μεχρι την β επιπεδου για να κανει αμνιο κανονικα με υποπτη αυχενικη σε στελνουν 16 εβδομαδα για αμνιο σχεδον υποχρεωτικα.

Το περιεργο δεν ειναι που την αφησε μεχρι τη Β επιπεδου. Αλλα απο την 22η βδομαδα μεχρι την 26η ειναι ενας ολοκληρος μηνας. 

Προφανως το μωρακι δεν εχει τιποτα και θα αρπαξουν ενα 500αρικο?

Δεν θα την αφηνε αλλιως! Οσο ζωον και αν ειναι!


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, iwanna24 είπε:

Το περιεργο δρν ειναι που την αφησω μεχρι τη Β επιπεδου. Αλλα απο την 22η βδομαδα μεχρι την 26η ειναι ενας ολοκληρος μηνας. 

Προφανω το μωρακι δεν εχει τιποτα και θα αρπαξουν ενα 500αρικο?

Δεν θα την αφηνε αλλιως! Οσο ζωον και αν ειναι!

τι να πω να βαλει σε κινδινο την εγκυμοσυνη της με αμνιο χωρις λογο??? ειναι λιγο παραξενο εκτος κ αν συντρεχαν ιατρικοι λογοι για να μην κανει αμνιο πιο νωρις. παντως κ εγω τοσο αργα δεν θα εκανα αμνιο ισως να ειχε θεμα η κοπελα κ να μην μπορουσαν να τις κανουν αμνιο.

τι να πω ξερω οτι οι περισσοτεροι γιατροι πλεον ζητανε τα αιματολογικα τεστ κ μονο αν υπαρχει ενδειξη για αμνιο την συστηνουν γιατι υπαρχει οπως κ να το κανουμε κ ενα ρισκο με την αμνιο μικρο αλλα υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια διάβαζα τι γράφατε αλλά δυστυχώς δεν ειναι έτσι όπως τα λέτε ...δηλαδή δεν δείχνει μόνο η αυχενική κατι ύποπτο αλλά και ο ανατομικές που γίνεται μετά τις 21 εβδομάδες μπορεί να δείξει που δεν φαίνεται πιο νωρίς και οι εξετάσεις αίματος αποκλείουν μόνο τα τρία σύνδρομα και όχι κάποια αλλά που συνδέονται με την ανατομία της καρδιάς που φαίνεται στον ανατομικό η με το αυξημένο αμνιακό υγρό που επίσης μετριέται στον ανατομικό όποτε μετά καθυστερεί η όλη διαδικασία βέβαια τώρα γιατι η κοπέλα άργησε τόσο δεν μπορούμε να το ξέρουμε ωστόσο ειναι δύσκολο γιατι τα αποτελέσματα θέλουν τουλάχιστον δυο με τρεις βδομαδες...και τα ξέρω όλα αυτά γιατι πέρα ότι διανύσω την Πέμπτη μου εγκυμοσυνη ειναι και η αδερφή μου μαιευτήρας όποτε μου τα αναλύει όλα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Alex_mfpm είπε:

Γεια σας κορίτσια διάβαζα τι γράφατε αλλά δυστυχώς δεν ειναι έτσι όπως τα λέτε ...δηλαδή δεν δείχνει μόνο η αυχενική κατι ύποπτο αλλά και ο ανατομικές που γίνεται μετά τις 21 εβδομάδες μπορεί να δείξει που δεν φαίνεται πιο νωρίς και οι εξετάσεις αίματος αποκλείουν μόνο τα τρία σύνδρομα και όχι κάποια αλλά που συνδέονται με την ανατομία της καρδιάς που φαίνεται στον ανατομικό η με το αυξημένο αμνιακό υγρό που επίσης μετριέται στον ανατομικό όποτε μετά καθυστερεί η όλη διαδικασία βέβαια τώρα γιατι η κοπέλα άργησε τόσο δεν μπορούμε να το ξέρουμε ωστόσο ειναι δύσκολο γιατι τα αποτελέσματα θέλουν τουλάχιστον δυο με τρεις βδομαδες...και τα ξέρω όλα αυτά γιατι πέρα ότι διανύσω την Πέμπτη μου εγκυμοσυνη ειναι και η αδερφή μου μαιευτήρας όποτε μου τα αναλύει όλα 

δεν ειπαμε απο την αυχενικη ειπαμε απο την β επιπεδου οτι κατι θα ειχε φανει απλα η αυχενικη της κοπελας ηταν τσιμπημενη κ επρεπε να την εχει βαλει για αμνιο τοτε.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , linaa είπε:

δεν ειπαμε απο την αυχενικη ειπαμε απο την β επιπεδου οτι κατι θα ειχε φανει απλα η αυχενικη της κοπελας ηταν τσιμπημενη κ επρεπε να την εχει βαλει για αμνιο τοτε.  

Ξέρεις κατι απλά και μια καλή αυχενική δεν αποκλειει τίποτα εντελώς γιατι πάντα παραμένει το ενα ακόμα και αν ειναι στο 100000... όποτε και μια τσιμπημένη τιμη δεν λέει πάντα κατι και ίσως απλά να ήθελε να δει και μετά στον ανατομικό δεν μπορούμε να ξέρουμε γιατι αποφάσισε κατι τέτοιο... όπως και να εχει ας πανε όλα καλα και ότι καλύτερο για την ίδια και το μπεμπακι της γιατι σίγουρα ειναι και εξαιρετικά αγχωτικό όλο αυτό και το γνωρίζω κα προσωπικά...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Alex_mfpm είπε:

Ξέρεις κατι απλά και μια καλή αυχενική δεν αποκλειει τίποτα εντελώς γιατι πάντα παραμένει το ενα ακόμα και αν ειναι στο 100000... όποτε και μια τσιμπημένη τιμη δεν λέει πάντα κατι και ίσως απλά να ήθελε να δει και μετά στον ανατομικό δεν μπορούμε να ξέρουμε γιατι αποφάσισε κατι τέτοιο... όπως και να εχει ας πανε όλα καλα και ότι καλύτερο για την ίδια και το μπεμπακι της γιατι σίγουρα ειναι και εξαιρετικά αγχωτικό όλο αυτό και το γνωρίζω κα προσωπικά...

ναι εννοειτε οτι η αυχενικη ειναι μονο πιθανοτητες κ δεν ειναι τιποτα σιγουρο απλα απο εκει ειναι το πρωτο τσεκαρισμα κ σιγουρα μια παθολογικη αυχενικη δεν λεν λεει κατι απλα σε βαζει σε μια υποψια για να μην περιμενεις την β επιπεδου. ναι ολα καλα ελπιζω να πανε απλα μας εκαναν εντυπωση οι κινησεις του γιατρου της που ενω ειχε δυο ενδειξεις την ταλαιπωρησε κ την αφησε σε αγωνια τοσο καιρο ενω τωρα θα ηξερε. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι...

Υποτίθεται οτι και η αυχενική 2,4 και η ήπια κοιλιομεγαλεια  10,4 είναι στα ανώτερα φυσιολογικά όρια και αφού είναι και αγοράκι μεγαλοφυλο  δεν τους ανησύχησαν τα ευρύματα.

Με έστειλαν και για έμβρυοκαρδιογραφημα(λεφτά να έχεις να στα τρώνε) και βγήκαν όλα τέλεια!!

Το pap A έδειξε πιθανότατα για down 1: 6686  και η ηλικία μου είναι 31.

Επειδή μας αγχωσαν και μετα απο κάθε επίσκεψη στον γυναικολόγο χρειαζόμασταν 1βδομαδα να συνελθουμε  καθώς δεν σου λέει κάνει κάτι σίγουρο.. Αλλά την κλασική φράση δεν μπορείς να το αγνοεισεις  σαν δείγμα αλλά δεν το θεωρούμε ανησυχητικο... 

Είπαμε να κάνουμε την αμνιοπαρακέντηση μπας και απολαύσουμε το τελευταίο 3μηνο έστω... Όμως ο μικρός έχει άλλη άποψη καθώς έχουμε προσπαθήσει 3φορες και κάνω συσπάσεις οπότε δεν προχωράει η διαδικασία και εγώ μένω ακίνητη στο κρεββάτι και παλι τα ίδια και πάμε και παλι συσπάσεις...Άυριο είναι η τελευταία ευκαιρια να μας φάνε 500€... Θα δείξει!

Σίγουρα θα μας ξεαγχωνε  το αποτέλεσμα παρόλο που  είμαι σίγουρη οτι όλα είναι καλά, αλλά αν δεν είναι τυχερό να γίνει ας μην γίνει :)

 

Αυτά θα σας κρατάω ενήμερες αν δεν με σκάσουν :P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Anthi87 είπε:

Καλησπέρα σας και πάλι...

Υποτίθεται οτι και η αυχενική 2,4 και η ήπια κοιλιομεγαλεια  10,4 είναι στα ανώτερα φυσιολογικά όρια και αφού είναι και αγοράκι μεγαλοφυλο  δεν τους ανησύχησαν τα ευρύματα.

Με έστειλαν και για έμβρυοκαρδιογραφημα(λεφτά να έχεις να στα τρώνε) και βγήκαν όλα τέλεια!!

Το pap A έδειξε πιθανότατα για down 1: 6686  και η ηλικία μου είναι 31.

Επειδή μας αγχωσαν και μετα απο κάθε επίσκεψη στον γυναικολόγο χρειαζόμασταν 1βδομαδα να συνελθουμε  καθώς δεν σου λέει κάνει κάτι σίγουρο.. Αλλά την κλασική φράση δεν μπορείς να το αγνοεισεις  σαν δείγμα αλλά δεν το θεωρούμε ανησυχητικο... 

Είπαμε να κάνουμε την αμνιοπαρακέντηση μπας και απολαύσουμε το τελευταίο 3μηνο έστω... Όμως ο μικρός έχει άλλη άποψη καθώς έχουμε προσπαθήσει 3φορες και κάνω συσπάσεις οπότε δεν προχωράει η διαδικασία και εγώ μένω ακίνητη στο κρεββάτι και παλι τα ίδια και πάμε και παλι συσπάσεις...Άυριο είναι η τελευταία ευκαιρια να μας φάνε 500€... Θα δείξει!

Σίγουρα θα μας ξεαγχωνε  το αποτέλεσμα παρόλο που  είμαι σίγουρη οτι όλα είναι καλά, αλλά αν δεν είναι τυχερό να γίνει ας μην γίνει :)

 

Αυτά θα σας κρατάω ενήμερες αν δεν με σκάσουν :P

κοριτσι μου ολα καλα θα ειναι! απλα συζητησαμε την περιπτωση σου γιατι αφου υπηρχε αυτη η μικρη αμφιβολια ο γιατρος επρεπε να σε εχει συμβουλεψει να κανεις αμνιο πολυ νωριτερα  κ να μην σε ενθαρυνει να την κανεις σε τοσο προχωρημενη εγκυμοσυνη ειναι κριμα τωρα που εχεις φτασει σε τοσο προχωρημενη εγκυμοσυνη να σε βαζει να κανεις επεμβατικες εξετασεις που εχουν ενα ρισκο οπως κ να το κανεις ελπιζω να σου εχει εξηγησει το ρισκο για ολες τις περιπτωσεις. υπαρχουν κ τα μη επεμβατικα τεστ που θα μπορουσες να εχεις κανει για να σου δωσουν μια ανασα απο νωρις αν φοβοσουν.

Link to comment
Share on other sites

Και το θρίλερ συνεχίζεται...

Μετά απο 4 ώρες άκαρπων προσπαθειών για αμνιοπαρακέντηση καταλήξαμε στη λήψη τροφοβλάστης...

Ποναει αρκετά και δεν πρέπει να ανασαινεις  βαριά και να κινείσαι... Κοινώς δραματικά..εύχομαι ούτε στον εχθρό μου !!!

Τα πρώτα αποτελέσματα θα βγούν την Τρίτη !!! Εύχομαι να είναι όλα καλά και να μην είμαστε στο 1% που τα αποτελέσματα δεν θα είναι σωστά λόγω της εβδομάδας που είμαι(26η)...Υπάρχει και αυτός ο φόβος

Πλέον θα είμαι 10 ημέρες στο κρεββάτι σε πλήρη ακινησία και 26/4 πάμε να μας ξανά δεί...

Πήρα αντί βίωση και παρακεταμόλη και ελπίζω ότι  ο μικρός θα είναι μια χαρα!!!!

Θα σας κραταω  ενήμερες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...