Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου 2018


Recommended Posts

Κοριτσια καλημέρα 

κι εμείς είμαστε άρρωστοι χτες το βράδυ ο μικρός μου ξεκίνησε με διάρροια εμετούς και τελικά έχει γαστρεντερίτιδα!

φοβαμαι τόσο πολύ να μη κολλήσω ρε κοριτσια !

πηρα τηλ στον παιδικό σταθμό και είναι συνολικά 5 παιδάκια σήμερα που έχουν το ίδιο ακριβώς 

@anastella κι εσένα η μικρή σου είχε περάσει αν θυμάμαι καλά έκανες κάτι και δεν κόλλησες ; Περιμένω τα φωτά σου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 935
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@t1t1n4k1 το οτι δεν εχεις τίποτα, ειναι πολυ καλο! Σε καταλαβαινω, ειδικα αμα εχεις κ αλλο παιδακι, πως ειναι δυνατον να μην κάνεις τιποτα; :/ οσο μπορεις βεβαια να ξεκουραζεσαι. Αν κ ξερω πως ειναι. 

@Dinaki94 ωχ κορίτσι μου περαστικα!!! Ειχα κολλησει αγαπη μου, δυστυχως. Απλα το καλο ειναι οτι μου ειχε κρατήσει μονο μια μερα. Ειχα διαρροιες πολλεεεεες και ταση για εμετο κ εκανα κ λιγο πυρετο. Κ δεν μπορουσα να παρω κ τπτ εκτος απο ντεπον.. :( ευχομαι πραγματικά να μη κολλησεις και να περασει γρήγορα. 

 

 


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Antila λοιπόν το φυτικό σπρέι είναι της apivita, propolis νομίζω λέγεται (δεν το έχω μπροστά μου δυστυχώς) αλλά υπάρχουν κι άλλα στα φαρμακεία, ρώτα τον φαρμακοποιό. Το ψεκάζεις κατευθείαν στο λαιμό. Κατά τ’άλλα όπως σου είπα τα ζεστά με βοήθησαν πολύ και οι καραμέλες. Και πολλή υπομονή! Περαστικά!

Όταν μπω στην όγδοη εβδομάδα θα κάνω τον προγεννητικό έλεγχο και θα τον πάρω τηλ. Και στην πρώτη εγκυμοσύνη μετά τον πρώτο υπέρηχο, στην ένατη εβδομάδα έκανα τον δεύτερο, πιθανότατα γιατί από δω και πέρα θα γίνεται κοιλιακός και όχι ενδοκολπικός.

@Dinaki94 περαστικά στο μικράκι σου. Φυλάξου όσο μπορείς.

@t1t1n4k1 χάρηκα που είσαι καλά! Είναι δύσκολο να είσαι έγκυος και να έχεις κι άλλο παιδί. Κουράγιο κορίτσι μου!


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Koulouri είπε:

@Antila λοιπόν το φυτικό σπρέι είναι της apivita, propolis νομίζω λέγεται (δεν το έχω μπροστά μου δυστυχώς) αλλά υπάρχουν κι άλλα στα φαρμακεία, ρώτα τον φαρμακοποιό. Το ψεκάζεις κατευθείαν στο λαιμό. Κατά τ’άλλα όπως σου είπα τα ζεστά με βοήθησαν πολύ και οι καραμέλες. Και πολλή υπομονή! Περαστικά!

Όταν μπω στην όγδοη εβδομάδα θα κάνω τον προγεννητικό έλεγχο και θα τον πάρω τηλ. Και στην πρώτη εγκυμοσύνη μετά τον πρώτο υπέρηχο, στην ένατη εβδομάδα έκανα τον δεύτερο, πιθανότατα γιατί από δω και πέρα θα γίνεται κοιλιακός και όχι ενδοκολπικός.

Σ ευχαριστω παρα πολυ! Πηρα εν τω μεταξυ μια lysopaine και θα πιω ενα ζεστο ροφημα με μελι να δουμε τι θα δουμε :) . Εσενα σου περασε;

Τελεια, ποτε μπαινεις στην 8η, θυμισε μου!  Κι εμενα μου ειπε οτι στο επομενο ραντεβου, 10η, θα μου κανει τον πρωτο κοιλιακο! Εμενα ακομη μου φαινεται περιεργο να μπορεις να δεις λεπτομερειες μεσω κοιλιακου τοσο νωρις, αλλα κατι ξερουν αυτοι, χαχα! Εχω συνηθισει τους κολπικους γιατι κ στην παλινδρομη και τωρα μονο τετοιους εχω κανει, και λεω, τι λεπτομερεια να δεις απ εξω;; :-P

Koριτσια που εχετε κι αλλο παιδι και ειστε εγκυες σας θαυμαζω! Εμεις εχουμε γατουλες και ηδη με κουραζουν που ζητανε φαγητο, απαιτουν να τους αλλαξω το νερο (γιατι το ριχνουν αν δεν ειναι ολοφρεσκο, οι σαταναδες) κ γενικα με πρηζουν αυτες τις μερες.. Εννοειται δεν αλλαζω την αμμο τους, το φροντιζει ο αντρας μου αποκλειστικα αυτο! Δε μπορω να φανταστω να εχεις παιδι να φροντισεις! Μπορει βεβαια να το ζησω αν κανω με το καλο και δευτερο παιδακι, χαχα!


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πολύ αναγούλα ανακατοσούρα και τάση για εμετό όλη μέρα σέρνομαι και μέχρι στιγμής με πήγαινε καλά εσάς το στήθος σας πονάει;; Εμένα έχει πρηστεί και με πονάει αν το ακουμπάω :-(


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@boukitsa123 εμενα εχει πρηστει αλλα δεν με ποναει, προς το παρον. Εγω παλι σημερα νυσταζω ολη μερα. Είμαι στη δουλεια και μιλαμε κλείνουν τα ματια μου!!! Κ οχι τιποτε αλλο, αλλα δεν προβλέπεται και να κοιμηθω μέχρι το βραδυ. :(


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , anastella είπε:

@boukitsa123 εμενα εχει πρηστει αλλα δεν με ποναει, προς το παρον. Εγω παλι σημερα νυσταζω ολη μερα. Είμαι στη δουλεια και μιλαμε κλείνουν τα ματια μου!!! Κ οχι τιποτε αλλο, αλλα δεν προβλέπεται και να κοιμηθω μέχρι το βραδυ. :(

Εμετούς δεν εχεις;; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

@boukitsa123 παρουσα! Εχω δυο εβδομαδες (δηλαδη απο την αρχη της 6ης πιο εντονα) ναυτιες και αναγουλες, καποιες μερες χαλια και καποιες παλευεται. Καθε μερα θα κανω σιγουρα μια δυο φορες αναγουλα σαν εμετο αλλα μονο με σαλιο, και ανα 2-3 μερες εναν εμετο σιγουρα... Με γονατιζει! Χτες ημουν σε ενα ιδιαιτερο μαθημα και ετρεξα στην τουαλετα των ανθρωπων γιατι δεν αντεχα! Ξεχασα και ντροπες και τα παντα. Αυτο ειναι το κακο αν δουλευεις σε σπιτια αλλων, δεν εισαι ανετα.

Με ανακουφιζουν μερικες φορες τα εξης: να μυρισω λεμονι (κοβω μιση κουπα και τη βαζω κατω απο τη μυτη, ειδικα οταν νιωθω οτι μου βρωμαει το συμπαν!), να πιω ροφημα με τζιντζερ, να φαω σχετικα συχνα πολυ μικρα γευματα, εστω και ψωμι, ή ενα αγγουρακι, λιγο μηλο. Αν μεινω νηστικη πανω απο 3 ωρες, μετα με μαθηματικη ακριβεια γινομαι πολυ χαλια! Και τοτε περναει μονο με εμετο ή αν με παρει ο υπνος για βραδυ. Υπομονη!!


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ δεν έχω τίποτα. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι χωνεύω πιο δύσκολα. Κάνω βλακεία βέβαια γιατί δεν κάνω μικρά και συχνά γεύματα, αλλά τρία βασικά γεύματα, και συνήθως το μεσημεριανό είναι «εμπλουτισμένο», χαχα! Προσπαθώ να μην το παρακάνω γιατί είμαι και λαίμαργη. Στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 18 κιλά. Εύχομαι τώρα να πάρω καμιά δεκαριά. Εσείς πώς πάτε από πρηξίματα, κιλά κλπ; Γλυκά τρώτε; Είναι η αδυναμία μου!! Θέλω να φτιάξω και μελομακάρονα.

@Antila ευτυχώς είμαι πολύ καλύτερα. Ο πυρετός κράτησε μόνο ένα βράδυ και ο πονόλαιμος δυο μέρες. Τώρα έχω μόνο ένα ελαφρύ μπούκωμα και λίγο βήχα. Ξεκουράσου όσο μπορείς, πιες τα ζεστά σου, πάρε τις καραμελίτσες σου & θα συνέλθεις γρήγορα.

Έχω λοιπόν κι εγώ εκτός από την κορούλα μου κι ένα σκύλο! Ελπίζω να τα βγάλουμε πέρα!

 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα

 Εγώ είχα αναγουλες εμετούς ζαλάδες μέχρι τον 4 μηνά.το μόνο που με ηρεμουσς ήταν η λεμονιτα.ξυπνούσα για να κάνω εμετό. Επειδή τον Δεκέμβρη ήμουν και άρρωστη Ο γιατρός μου επέτρεπε ντεπον.δεν θέλουμε με τίποτα στην εγκυμοσύνη να σηκώσουμε πυρετό.όποια είναι άρρωστη να μιλήσει με τον γυναικολόγο και με ωρλ.παίζει μεγάλο ρόλο άμα είναι απλός κρύωμα η οξεία αμυγδαλιτιδα.πχ εγώ έπινα ζεστά και έκανα τον λαιμό χειρότερα Μόλις έφαγα παγωτο ήρθα στα ίσια μου.


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Ζαχαρωτο σωστα, κι εγω θα περιμενω το ΣΚ να δω πως θα παω, πυρετο δεν εχω κανει καθολου κ το μονο που εχω ειναι πονολαιμος κ κανα φτερνισμα, και αν συνεχισω ετσι ή χειροτερευω θα παω σε γιατρο για να μην ρισκαρω κατι πιο σοβαρο, αν κ δε νομιζω! Εχω να αρρωστησω χρονια, τωρα θα ειμαι γκαντεμω; Χαχα! Θα κανω και γαργαρες με αλατονερο για ενισχυση!

@Koulouri εισαι τυχερουλα με τοσο λιγες ενοχλησεις σχετικα με το φαγητο! Εγω δεν εχω βαλει γλυκο στο στομα μου δυο βδομαδες, ουτε καν μαρμελαδα, ουτε λογος για κανονικο γλυκο, γιατι κανω αμεσως εμετο. Και μ αρεσουν τα γλυκα...! Αλλα τωρα δε με τραβανε καθολου. Μονοο στη σκεψη εχω ναυτια! Εχω χασει 2 κιλα απο την ανορεξια κ το λιγο φαγητο ως τωρα, κυριως τη βγαζω με ρυζι, κανεναν φιδε, ψωμι, δημητριακα. Δυσκολα τα πραγματα! Ο γιατρος ειπε να μην ανησυχω, δε θα παθω κατι ουτε εγω ουτε το μωρο για λιγο καιρο κακοφαγιας! Απλως κατα βαθος θα ηθελα να μπορω να φαω κανα κουραμπιε ή κανα ωραιο φαγητακι χορταστικο (θελω μακαροναδα με λευκη σαλτσα και μανιταρια!), και στην πραξη δε γινεται με τιποτα! Θα κανω υπομονη και θα τα τσακισω μετα.


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

@anastella κορίτσι δεύτερη μέρα είναι πριν μπω στην 6η δεν είχα τίποτα κορίτσια δεν σας είπα έχω και άλλα 2 παιδάκια μια κορούλα 3 ετών και 1 αγοράκι 1 έτους :) ντρεπόμουν να το πω εξαρχής πόσες είστε με πάνω από 2 παιδάκια;; Βασικά δεν μαζευομάστε να φτιάξουμε πινακάκι;; Τι λέτε;; 

Στην κόρη μου είχα 1,5 μήνα κάθε πρωί μέχρι και το νερό έβγαζα στον γιο είχα μόνο αναγούλες και 2-3 εμετούς σποραδικά και λέω παναγιά μου τώρα σε αυτή μην με πιάσει εκείνο το τρελό της κόρης μου γιατί σε διαλύει ο εμετός.

@Antila διδάσκεις χρόνια;; εγώ ξενόγλωσση έχω τελειώσει αλλά δεν το εξασκώ. 

Βρε ας ακούσω καρδούλα και ας κάνω 100 εμετούς την ημέρα το θέλω τόσο πολύ το μωράκι αυτό είμαι τρελή με τα παιδιά ρε κορίτσια τα λατρεύω μπορώ να διαβάζω όλη μέρα βιβλία να παίζω μαζί τους 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

@Antila σκέψου οτι θα εισαι Κορμαρα ομως χαχαχα αφου δε θα πάρεις κ πολλά κιλα. Υπομονη να τελειώσει το πρώτο τρίμηνο με το καλο και να περάσουν αυτα. :)

@boukitsa123 ααα να σου ζήσουν τα αγγελούδια σου. Γιατί καλε να ντρεπεσαι να το πεις;;; εγω εχω ενα κοριτσάκι, που χθες εγινε 1 ετους.

 


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Μπουκιτσα, τι ντρεπεσαι; :) Εγω δεν εχω αλλο παιδακι, ειναι το πρωτο μας! Κι επειδη ειχαμε κ την παλινδρομη, ειμαστε ακομη πιο ενθουσιασμενοι τωρα κ ευχομαστε να το κρατησουμε στην αγκαλια μας! Κι εγω τα λατρευω τα παιδια, ειδικα τα μικρουλια, δεν αντεχωωω! Χααχαχα! Πηρα πτυχιο το 2010, Φιλολογια Αθηνας τελειωσα, και διδασκω εδω κ πεντε χρονια περιπου σε ιδιαιτερα! Ναι, ωρα να κανουμε πινακακι με ΤΕΡ και ΠΗΤ, τι λετε; Μπορω να το αναλαβω αν θελετε για την ωρα, απλως επειδη καμια φορα ξεχνιεμαι κ δε θελω να ειμαι ασυνεπης, μπορουμε μετα απο λιγο καιρο, αν δω οτι δεν "το εχω", να το δωσουμε σε αλλη κοπελα αν μπορει να το συμπληρωνει; :) Αλλιως αν θελει καποια εξαρχης να το αναλαβει, ας μας πει!!


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...