Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου 2018


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Dinaki94 είπε:

@antila

Γειαααα το έχω δει κιόλας το σποράκι μου την προηγούμενη Πέμπτη! Την Πέμπτη που έρχεται έχω πάλι ραντεβού και θα τρελαθώ μέχρι να ακούσω την καρδούλα του !

ειχα μια αυτόματη αποβολή τον περασμένο Μάιο κι έχω πάρει τέτοιο φόβο που δεν φαντάζεσαι !κοριτσια εγώ βλέπω κι πολλά όνειρα ενώ σχεδόν ποτέ δεν έβλεπα !ειναι συμπτώμα αυτό ;;χαχα 

Εσυ ποτέ έχεις ραντεβού πόσες εβδομάδες είσαι ;;

Γεια σου κοριτσι μου! Κι εγω μαζι σου την Πεμπτη εχω ραντεβου! Πριν 2 Πεμπτες ηταν ο πρωτος υπερηχος, ημουν 6+1 ή 6+2 και ακουσαμε καρδουλα! Τωρα που θα ξαναπαω εχω επισης τεραστια αγωνια να μαθω οτι συνεχιζει να αναπτυσσεται σωστα και να πηγαινουν ολα τελεια! Τον φοβο σου τον καταλαβαινω απολυτα, ειχα κι εγω εγκυμοσυνη τον Μάιο και κατέληξε σε παλίνδρομη τον Ιούνιο (έκανα απόξεση στην 7 εβδομαδα περιπου). Αλλα σκεφτομαι οτι ημασταν πολυυυ τυχερες που ξαναμειναμε τοσο γρηγορα, και τωρα το ουρανιο τοξο θα ερθει θελει δε θελει! Ολα θα μας πανε καλα!! Να σκεφτομαστε με αισιοδοξια τα μωρακια μας που ερχονται. Τωρα ηρθαν για να μεινουν! Αυτο λεω στον εαυτο μου και ηρεμω :) . Θα ακουσεις καρδουλα την Πεμπτη και ολα θα ειναι φανταστικα!

Την Πεμπτη που θα με δει ο γιατρος θα ειμαι 8+1 / 8+2, θα επιβεβαιωσω και τοτε την ακριβη ημερα!

Καλώς ήρθες @Koulouri! Να χαιρεσαι το παιδακι σου και με το καλο να δεχτειτε και το δευτερο!! Πεντε εβδομαδων λογικα θα δειτε το σακουλακι σας! Και γιατι οχι, και σπορακι μεσα! Λογικα θα σε ξαναδει σε καμια βδομαδα για καρδουλα <3 ! Ευχομαι ολοψυχα να τα καταφερεις για vbac, ειδικα αν εχεις υποστηρικτικο γιατρο. Ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη για ολες μας βρε κοριτσια.

Περιμενουμε και νεα απο τις κοπελες που ειχαν σημερα ραντεβου!

  • Ευχαριστώ 1

Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 935
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Antila βρε κοριτσια όλες συμπάσχουμε στα πάντα έσω μέσα !χαιρομαι τόσο πολύ που λέμε τους προβληματισμούς και η μια καθησυχάζει την άλλη !!ανυπομονω να φτάσω κι εγώ τις εβδομάδες σου !μια χαρά θα είναι το μωράκι σου είμαι σίγουρη! Αυτό λέω κι εγώ δεν γίνεται να είμαστε ατυχές συνέχεια.εγω έχω πάθει ψυχολογικό φοβάμαι να πάω τουαλέτα και κοιτάω το χαρτί κι αφού βλέπω ότι είναι καθαρό ουυυυφ ανακουφίζομαι ελπίζω να μην την βγάλω έτσι μέχρι να γεννήσω χαχα !στη προηγούμενη που δεν προχώρησε δεν προλάβαμε να ακούσουμε καρδουλα !!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γυρισαμε απο τον γιατρο και ηταν ολα παρα πολυ καλα!!!το μικρουλι μας συμβαδίζει ακριβως στον υπέρηχο με την ηλικια του ειμαι δηλαδή 7+2!Αχ αυτος ο ηχος της καρδουλας τι ομορφος!!!έκλεισα και για αυχενικη διαφάνεια στις 9/1.Νωρις ειναι βέβαια αλλα λεω κατσε να εχουμε σίγουρακι το ραντεβού και βλέπουμε!

Καλως ήρθαν και τα καινούργια κοριτσια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Dinaki94 είπε:

@Antila βρε κοριτσια όλες συμπάσχουμε στα πάντα έσω μέσα !χαιρομαι τόσο πολύ που λέμε τους προβληματισμούς και η μια καθησυχάζει την άλλη !!ανυπομονω να φτάσω κι εγώ τις εβδομάδες σου !μια χαρά θα είναι το μωράκι σου είμαι σίγουρη! Αυτό λέω κι εγώ δεν γίνεται να είμαστε ατυχές συνέχεια.εγω έχω πάθει ψυχολογικό φοβάμαι να πάω τουαλέτα και κοιτάω το χαρτί κι αφού βλέπω ότι είναι καθαρό ουυυυφ ανακουφίζομαι ελπίζω να μην την βγάλω έτσι μέχρι να γεννήσω χαχα !στη προηγούμενη που δεν προχώρησε δεν προλάβαμε να ακούσουμε καρδουλα !!

 

Χαιρομαι πολυ κι εγω που εχουμε κατανοηση και τα ιδια αγχη, τις ιδιες αγωνιες αλλα κυριως τις ιδιες χαρες πλεον! Ολα καλα θα μας πανε, παει και τελειωσε! :) Σ ευχαριστω για τις ευχες σου, μακαρι να ειναι οπως τα λες μια χαρα το μικρο μου, και το ιδιο πιστευω για σενα! Αυτο με το χαρτι το εκανα κι εγω τις πρωτες μερες, αλλα οταν εκλεισα την 6η εβδομαδα ηρεμησα και πλεον δεν σκεφτομαι τι θα βρω στο σκουπισμα, χαχα! Πιστευω θα σου περασει κι εσενα αυτο το σταδιο οσο περνουν οι μερες.

Εμεις στην προηγουμενη ακουσαμε καρδουλα, δυστυχως, και λεω δυστυχως γιατι ειχε μονο 45 παλμους αρα το περιμεναμε να πεθανει καποιες μερες. Ο γιατρος ειπε "κατσε να δουμε μηπως παρει μπρος" και μου εδωσε σαλοσπιρ αλλα εγω ενιωθα οτι τελειωνει. Μονο αυτη την αναμονη να μην ειχα..! Δεν πειραζει, πανε αυτα τωρα, μας περιμενουν μονο ομορφα κοριτσι μου, αυτο θα σκεφτομαστε! Τα ουρανια τοξα μας ειναι στο δρομο για την αγκαλια μας :)

πρίν από 7 λεπτά , Mariza83 είπε:

Κορίτσια γυρισαμε απο τον γιατρο και ηταν ολα παρα πολυ καλα!!!το μικρουλι μας συμβαδίζει ακριβως στον υπέρηχο με την ηλικια του ειμαι δηλαδή 7+2!Αχ αυτος ο ηχος της καρδουλας τι ομορφος!!!έκλεισα και για αυχενικη διαφάνεια στις 9/1.Νωρις ειναι βέβαια αλλα λεω κατσε να εχουμε σίγουρακι το ραντεβού και βλέπουμε!

Καλως ήρθαν και τα καινούργια κοριτσια!

Μπραβοοοοο! :):):) Τελεια νεα, Μαριζα, παρα πολυ χαρηκα!! Ο,τι πιο ομορφο να βγαινεις απο το ιατρειο με τον ηχο της καρδουλας στα αυτια σου! Μπραβο που εκλεισες και για αυχενικη, τι καλα! Θα σε ξαναδει ως τοτε ή πατε κατευθειαν για αυχενικη; Να εχεις ομορφο και ηρεμο υπνο αποψε, με νανουρισμα την καρδουλα!

  • Μου αρέσει 1

Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Mariza83 είπε:

@Antila  Σ'ευχαριστώ παρα πολυ για τα γλυκα σου λογια!!!ολα θα σου πανε και εσένα παρα πολυ καλα θα δεις!!το καλοκαιρι θα γινει χαμος κοριτσια ετοιμαστείτε!!!

 

Μακαρι, σ ευχαριστω πολυ που το λες, μου δινεις πολυ θαρρος! Μενουν μονο 2,5 μερες και για εμας! <3 Ναι, θα γινει χαμοοοος απο καλοκαιρινα μωρα! Μην ευχαριστεις καθολου, ολες μοιραζομαστε τα ιδια συναισθηματα! Θα μας πανε ολα τελεια, θετικη σκεψη και αισιοδοξια! :)

  • Μου αρέσει 1

Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Antilaλυπάμαι πολύ για το άγχος που πέρασες αλλά όλα καλά τώρα το μωράκι σου ήρθα αυτή τη φορά για να σε συναντήσει σε λίγους μήνες !

Χαμος καλοκαιράκι κοριτσια την πιο ωραία εποχή θα γεννήσουμε τα μωράκια μας ούτε πολλά ρούχα ζεστουλα τέλεια! Καλά για τη ζέστη εδώ στη Γερμανία που είμαι δεν περνώ και όρκο χαχα !!

@Mariza83 χαίρομαι πολύ που το μωράκι σου είναι καλά πρώτη φορά άκουσες καρδουλα;

εγω στο ραντεβού θα είμαι 6+0 ακριβώς τι λέτε θα την ακούσουμε ;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. 

Σας εχω καποια νεα. Καταρχην, αυτη τη στιγμη ειμαι 6. Ο υπέρηχος με εβγαλε 5+5. Μάλλον λόγω οτι εκανα ωορρηξια πιο αργα. Ομως, στον υπερηχο ειδαμε 2 σάκους. Δηλαδη διδυμα. Απλα ο ενας σακος ειναι πιο μικρος, κ πιο πισω στην ανάπτυξη απο τον αλλον. Μας είπαν οτι μαλλον ο μικρότερος δεν θα συνεχισει κ θα παλλινδρομησει. Εχουμε παλι ραντεβού την αλλη Πέμπτη για να δούμε. 

Εγω τωρα εχω αγχωθει πολύ, μηπως κατι δεν παει καλα κ με τον αλλο σακο κ χασω κ τα 2. Καρδια δεν ακουσαμε, μας ειπαν ειναι πολυ νωρις ακομα. Κοριτσια τι θα κανω 10 μερες πως θα αντεξω την αναμονη; ειμαι χαλια


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

@Dinaki94 την προηγούμενη φορά που ειχα παει ήμουν 5+6 και μου ειπε πως αν πηγαινα 6+1 θα την ακουγα πολυ πιο καθαρα.την ακουσαμε μεν τοτε αλλα λιγο αχνα.θα την δεις ομως που πάλλεται στον υπερηχο και αυτο είναι υπεροχο!!σου εύχομαι τα καλύτερα!

@anastella μου καταρχήν ψυχραιμια.ολα αντιμετωπίζονται.Για μενα το βασικο ειναι οτι εχεις δυο ξεχωριστους σακους οποτε στην περιτωση που παλινδρομήσει ο ενας δεν επηρεάζει τον αλλον.και αυτο γιατι εισαι πολυ αρχη ακομα ενω αν ήταν μεγαλυτερη η κυηση ισως εκει υπηρχε κάποιο θεμα.νομιζω θα πανε ολα καλα!να σκέφτεσαι θετικά και λιγο υπομονη τωρα μεχρι το επόμενο ραντεβού που ειναι πολυ δυσκολο να περασει το διάστημα αλλα εδω είμαστε εμεις να τα λεμε!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anastella είπε:

Καλημερα κοριτσια. 

Σας εχω καποια νεα. Καταρχην, αυτη τη στιγμη ειμαι 6. Ο υπέρηχος με εβγαλε 5+5. Μάλλον λόγω οτι εκανα ωορρηξια πιο αργα. Ομως, στον υπερηχο ειδαμε 2 σάκους. Δηλαδη διδυμα. Απλα ο ενας σακος ειναι πιο μικρος, κ πιο πισω στην ανάπτυξη απο τον αλλον. Μας είπαν οτι μαλλον ο μικρότερος δεν θα συνεχισει κ θα παλλινδρομησει. Εχουμε παλι ραντεβού την αλλη Πέμπτη για να δούμε. 

Εγω τωρα εχω αγχωθει πολύ, μηπως κατι δεν παει καλα κ με τον αλλο σακο κ χασω κ τα 2. Καρδια δεν ακουσαμε, μας ειπαν ειναι πολυ νωρις ακομα. Κοριτσια τι θα κανω 10 μερες πως θα αντεξω την αναμονη; ειμαι χαλια

Καλημερα κοριτσια! :) Πως πατε σημερα;;

@anastella μου αυτο το επαθε καλη μου φιλη περσι, ακριβως ετσι οπως εσυ στην 5-6 εβδομαδα, και πραγματι μεχρι το επομενο ραντεβου παλινδρομησε ο ενας σακος (απορροφηθηκε απλως νομιζω, ή ειχε ελαχιστο καφε) και ο αλλος συνεχισε μια χαρα χωρις κανενα προβλημα! Και γεννησε ενα υγιεστατο αγορακι! Αν ο γιατρος δεν σου ειπε οτι επηρεαζεται, τοτε δεν επηρεαζεται. Ψεματα δε λενε!! Τον ρωτησες αλλες λεπτομερειες για να ηρεμησεις;

Κατ' αρχας, μην αγχωνεσαι που το εβγαλε λιγο μικροτερο, ειδικα αν δεν εχεις σταθερο κυκλο και δεν ελεγχεις επακριβως την ωορρηξια σου με τεστ/υπερηχο, δεν ξερεις ποτε εκανες ωορρηξια αυτο το μηνα και μπορει καλλιστα να εγινε πιο αργα! Αλλωστε σκεψου, μιλαμε για μονο 2 μερες μικροτερο, ελαχιστη διαφορα δηλαδη! Συμβαινει τοσο συχνα και δε σημαινει κατι. Επισης, ειναι οντως νωρις για καρδουλα στις 5+5, αλλα την αλλη φορα θα ακουσετε, γι αυτο σε εβαλε τοτε, για να ειναι σιγουρος :) . Τελος, σου θυμιζω οτι κι εγω οταν πηγα στον πρωτο υπερηχο 6+1 (δε θυμαμαι αν το εγραψα σε αλλο σχολιο), ειδαμε ενα σακουλακι διπλα απο τον σακο του εμβρυου, που ο γιατρος δεν καταλαβε αν ειναι μικρη αποκολληση ή αλλος σακος που δεν προχωραει. Εκτοτε το διεγραψα απο το μυαλο μου κι εχω επικεντρωσει τη θετικη μου ενεργεια στο σπορακι που υπαρχει! Κανε με το μυαλο σου μια ασπιδα προστασιας γυρω απο το εμβρυακι σου και πιστεψε σε αυτο, ασε τα γυρω γυρω! Εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε, θα περασουν οι μερες, ο,τι θελεις να το μοιραζεσαι μαζι μας. Ευχομαι να πανε ολα τελεια κοριτσι μου, λιγη υπομονη εδω μαζι μας!


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγραψα λαθος, 8 μερες πισω φαινεται ο σακος οχι 2. :( ωορρηξια ξερω οτι εκανα την 19η με 20η μέρα, ειχα κανει τεστ ωορρηξιας. Ο κυκλος μ ειναι περιπου 32 με 33 μερες. Χθες δηλαδη με εβγαλε 4+5 ο υπέρηχος. Πραγματικα δε ξερω τι να σκεφτω


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Σήμερα κάναμε τον πρώτο υπέρηχο. 5+1 σήμερα βάσει τελευταίας περιόδου, 5+2 σύμφωνα με τον υπέρηχο. Είδαμε σάκο και λεκιθικό ασκό αλλά όχι έμβρυο, ήταν πολύ μικρό. Ραντεβού πάλι σε ένα μήνα, όταν θα είμαι 9 εβδομάδων. Νομίζω ότι αργεί λίγο...:-( Τέλος πάντων.

@Dinaki94 οι εφαρμογές μου βγάζουν ΠΗΤ 6/8, ο γιατρός δεν μου είπε κάτι. Είμαστε πολύ κοντά!

@Antila ο γιατρός είναι υποστηρικτικός για vbac, και γενικά είναι 100% υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, άλλωστε γι’αυτό τον επέλεξα.:) Βέβαια, δεν είναι αυτοσκοπός, βλέποντας και κάνοντας! Ας πάνε όλα καλά και ο τρόπος της γέννας είναι το τελευταίο που θα συζητήσουμε.

@anastella μην ανησυχείς, το υγιές μωράκι δεν επηρεάζεται! Γενικά έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις που ξεκίνησαν δύο σάκοι και ο ένας απορροφήθηκε τελικά. Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!

 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια μακαρι να εχετε δικιο. Φανταζομαι μονο υπομονη μπορω να κανω. Η αληθεια ειναι οτι θα κανω αλλη μια χοριακη να δω οτι αυξανεται όπως πρεπει, για να ηρεμησω λιγο. Απο χθες δεν μπορω να φαω ουτε εχω κοιμηθει. 

@Koulouri να σου πω κ εγω καλωσηρθες στο παρεακι μας, κ με το καλο το μωρο σου!  

 

  • Μου αρέσει 1

BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anastella είπε:

Εγραψα λαθος, 8 μερες πισω φαινεται ο σακος οχι 2. :( ωορρηξια ξερω οτι εκανα την 19η με 20η μέρα, ειχα κανει τεστ ωορρηξιας. Ο κυκλος μ ειναι περιπου 32 με 33 μερες. Χθες δηλαδη με εβγαλε 4+5 ο υπέρηχος. Πραγματικα δε ξερω τι να σκεφτω

Το ειπες στο γιατρο οτι ειχες τσεκαρει την ωορρηξια σου, για να σου πει πως το εξηγει; Κοριτσι μου ξερω πως ειναι πολυ αγχωτικη η αναμονη.. Αυτες τις μερες να παρεις το παιδακι σου και τον αντρα σου να πατε βολτιτσες, να φατε εξω, να χαλαρωσεις οσο μπορεις και θα περασουν γρηγορα οι μερες! Αν σε ανακουφιζει η ιδεα να κανεις ως τοτε αλλη μια χοριακη, κανε, γιατι οχι; Οι αλλες σου χοριακες θυμισε μου πως ηταν; Να μας ενημερωσεις αν θελεις!! Ευχομαι να δεις τελειο αποτελεσμα! Αλλα μην αγχωθεις πολυ αν δε δεις απαραιτητα την αυξηση που περιμενεις, γιατι εχω ακουσει οτι αν υπαρχει διδυμη κυηση και παλινδρομησει το ενα, ειναι λογικο να μην ειναι η αυξηση αντιστοιχα μεγαλη, μονο και μονο λογω της μιας παλινδρομησης. Δηλαδη μην ερμηνευσεις μονη σου αποτελεσματα, παρα μονο με το γιατρο σου, για να μην αγχωνεσαι αδικα και χωρις λογο :)

Γεια σου @Koulouri!! Mπράβο που ειδατε το σακουλακι σας, ειναι οντως νωρις για να δειτε κατι αλλο! Ομως πολυ αργα σε εβαλε παλι βρε παιδι μου! Ενα μηνα μετα;; Δηλαδη με το νεο ετος; Εγω προσωπικα μπορει να ζητουσα ραντεβου γυρω στην 7η εβδομαδα για να ακουσω καρδουλα! Αν νιωθεις οτι ειναι πολυ μεγαλο το διαστημα, να του ζητησεις να σε δει νωριτερα, αλλωστε ειναι ο γιατρος σου και θα τον πληρωσεις για τον υπερηχο, δεν υπαρχει λογος να σου αρνηθει :). Εμενα για αρχη με βλεπει ανα δυο εβδομαδες, αλλα νομιζω οτι ειναι κι αυτο πιο συχνα απ οσο συνηθιζεται, μαλλον λογω του ιστορικου με την παλινδρομη το κανουμε ετσι.

ΠΗΤ λογικα θα σου βγαλει ο γιατρος οταν δειτε εμβρυο και ακουσετε καρδουλα! Εγω εχω γενεθλια 5/8, σχεδον μαζι θα ειμαστε με το μωρακι σου, χαχα.

 

  • Μου αρέσει 1

Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Antila κι εγώ αυτό σκέφτηκα, μήπως πρέπει να πάω σε δύο εβδομάδες για να ακούσουμε καρδιά. Θα τον πάρω για να κλείσουμε πριν τα Χριστούγεννα στις 8 εβδομάδες, έστω. 

Εν τω μεταξύ, αρρώστησα, πονάει ο λαιμός μου και δεν μπορώ να πάρω τίποτα! :-(

Αυγουστιάτικα γενεθλιάκια, ε; Τέλεια! Κι εγώ είμαι καλοκαιρινό μωρό, χιχιχι! Την κόρη μου τη γέννησα μέσα στο καταχείμωνο.


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...