Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Τρεμουλο


deppy85

Recommended Posts

Καλησπερα..σημερα το πρωι πηγαμε παιδιατρο το μωρο που ειναι 4 μηνων και καναμε εμβολιο.επιπροσθετα ξεκινησαμε φρουτο.την πρωτη κουταλια...μετα απο ενα τεταρτο λοιπον απο τη δοκιμη του μηλου πηγα να του δωσω γαλα και τον επιασε ενα τρεμουλο..κρατησε 2-3 δευτερολεπτα και μετα εβαλε τα κλαματα για τα καλα! Εγω εννοειται πως τα χρειαστηκα...δν μας εχει ξανασυμβει κατι τετοιο..σας ετυχε εσας;και αν ναι τι ηταν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, deppy85 είπε:

Καλησπερα..σημερα το πρωι πηγαμε παιδιατρο το μωρο που ειναι 4 μηνων και καναμε εμβολιο.επιπροσθετα ξεκινησαμε φρουτο.την πρωτη κουταλια...μετα απο ενα τεταρτο λοιπον απο τη δοκιμη του μηλου πηγα να του δωσω γαλα και τον επιασε ενα τρεμουλο..κρατησε 2-3 δευτερολεπτα και μετα εβαλε τα κλαματα για τα καλα! Εγω εννοειται πως τα χρειαστηκα...δν μας εχει ξανασυμβει κατι τετοιο..σας ετυχε εσας;και αν ναι τι ηταν;

Γειά σου deppy85. 

Ελπίζω μετά από τόσες ώρες να έχεις πάρει τον παιδίατρο. Δεν υπάρχει λόγος να μην επικοινωνησεις μαζι του να σου λυσει την απορια.Δεν παίζουμε με αυτά!  Ενημέρωσε μας σε παρακαλώ .


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, deppy85 είπε:

Καλησπερα..σημερα το πρωι πηγαμε παιδιατρο το μωρο που ειναι 4 μηνων και καναμε εμβολιο.επιπροσθετα ξεκινησαμε φρουτο.την πρωτη κουταλια...μετα απο ενα τεταρτο λοιπον απο τη δοκιμη του μηλου πηγα να του δωσω γαλα και τον επιασε ενα τρεμουλο..κρατησε 2-3 δευτερολεπτα και μετα εβαλε τα κλαματα για τα καλα! Εγω εννοειται πως τα χρειαστηκα...δν μας εχει ξανασυμβει κατι τετοιο..σας ετυχε εσας;και αν ναι τι ηταν;

Ελπίζω το μωρακι σ να είναι καλά.. Κ γνώμη μ όπως μ λέει κ η παιδίατρος όταν έχουμε εμβόλιο δεν αλλάζουμε το πρόγραμμα του μωρού με νέα φαγητά..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!δοξα τον θεο δν μ το ξαναεκανε..ελπιζω να ηταν κατι της στιγμης.πηρα την παιδιατρο εννοειται και μου ειπε να μν ανησυχω εφοσον δν εχασε τις αισθησεις του και ολα κυλισαν ομαλα μετα.τι να πω ρε κοριτσια;μαλλον ειμαι πολυ φοβιτσιαρα..ειναι και το πρωτο μ...ακουω κ τοοοσα για μωρακια που κατι τους συμβαινει στην υγεια τους..ευχομαι η παναγια μας να φυλαει και να σκεπαζει ολα τα παιδακια!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, deppy85 είπε:

Καλημερα!δοξα τον θεο δν μ το ξαναεκανε..ελπιζω να ηταν κατι της στιγμης.πηρα την παιδιατρο εννοειται και μου ειπε να μν ανησυχω εφοσον δν εχασε τις αισθησεις του και ολα κυλισαν ομαλα μετα.τι να πω ρε κοριτσια;μαλλον ειμαι πολυ φοβιτσιαρα..ειναι και το πρωτο μ...ακουω κ τοοοσα για μωρακια που κατι τους συμβαινει στην υγεια τους..ευχομαι η παναγια μας να φυλαει και να σκεπαζει ολα τα παιδακια!

Μπράβο κορίτσι μου!! Πολύ χαίρομαι που είναι καλά το μωράκι.  Φυσικά δεν είσαι φοβιτσιαρα.  Το παιδί σου είναι! ! Εγώ σε καταλαβαίνω.  Τον τελευταίο καιρό όλο βλέπω στον ύπνο μου ότι κάτι μου παθαίνει και τρελαίνομαι. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ πως θα μας φυγει αυτοςα;εγω δν τ βλεπω στον υπνο μου αλλα τα σκεφτομαι πολυ συχνα...ισως ειναι κ αχαριστια ομως.πρεπει να σκεφτουμε κ τις δυσκολες καταστασεις που περνουν αλλοι γονεις με τα παιδακια τους..!μακαρι ολα τα μωρακια να ειναι καλα!!!!μεσα απο την καρδια το ευχομαι και το παρακαλω!!!εχω τετοια ψυχολογια που δν μπορω καν να ακουω για αρρωστειες ουτε για ξενα παιδακια...μ ερχονται κλαματα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , deppy85 είπε:

Αχ πως θα μας φυγει αυτοςα;εγω δν τ βλεπω στον υπνο μου αλλα τα σκεφτομαι πολυ συχνα...ισως ειναι κ αχαριστια ομως.πρεπει να σκεφτουμε κ τις δυσκολες καταστασεις που περνουν αλλοι γονεις με τα παιδακια τους..!μακαρι ολα τα μωρακια να ειναι καλα!!!!μεσα απο την καρδια το ευχομαι και το παρακαλω!!!εχω τετοια ψυχολογια που δν μπορω καν να ακουω για αρρωστειες ουτε για ξενα παιδακια...μ ερχονται κλαματα...

Κι εγώ το ίδιο.  Τα μωράκια μας έχουν και την ίδια ηλικία.  Ίσως ακόμα δεν έχουμε έρθει στα ίσια μας από τη γέννα.  Τι να πω?  Κι εμείς έχουμε εμβόλιο αυτές τις μέρες και σκεφτόμουν να πω στην παιδίατρο για καμιά κρεμουλα σιγά σιγά. Εσύ θηλάζεις ? 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.φαντάζομαι το σοκ που έπαθες.τώρα το μωρό είναι εντάξει; 

Και εγώ έχω φόβο για τα πάντα να φανταστείτε ακόμα κοιμόμαστε μαζί σου ίδιο κρεβάτι για να την παρακολουθώ


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζα μεχρι το περασμενο σαββατο..ηρθα στη δουλεια νωρις στους δυο μηνες κ η παραγωγη μου εκμηδενηστηκε...ναι κ για κρεμουλα νομιζω πως ειναι καλα...εμεις ξεκινησαμε μηλο απο χθες...

Ζαχαρωτο κ εγω διπλα μου τον εχω..δν μπορω να τον παω στο δωματιο του με τπτ ακομα...

Μια χαρα το μωρακι..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς δίπλα μας την έχουμε στο πορτ μπεμπέ.  Αλλά στο κρεβάτι μπορεί να τη βάλω μόνο κανένα πρωί που κοιμόμαστε ελαφρά.  Φοβάμαι μην την πλακωσουμε κατά λάθος.  


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το αλεθω στο μουλτι αλλα επειδη δν λιωνει καλα το παταω κ με το κουταλι...αλλα δν το τρωει.καθολου δεν του αρεσε...ολο το εβγαλε!σαν να αναγουλιαζει..

Ο δικος μου εχει πανω απο ενα μηνα που δεν χωρουσε στην καλαθουνα και τον εβαλα στο κρεβατακι του..ευτυχως εχει ροδες και τον εχω διπλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας 

βρήκαμε το παρακάτω κείμενο - υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που διαχωρίζουν το συνηθισμένο για την ηλικία τρέμουλο, από άλλα ενδεχομένως ανησυχητικά τρέμουλα. 

Σε ελεύθερη μετάφραση,  κάποιοι ανησυχητικοί παράγοντες είναι

εάν υπάρχει και περίεργη κίνηση στα μάτια,

εάν όταν πιάνουμε το χέρι του παιδιου συνεχίζει να τρέμει,

εάν δε σταματάει το τρέμουλο όταν υπάρξει κάποιος εξωτερικό ερέθισμα (θόρυβος, κίνηση),

εάν δεν συμβαίνει σε στιγμές όπως τάισμα, άλλαγμα, θυμό, αλλά σε άσχετες στιγμές

εάν δεν έχει φτάσει το βρέφος ακόμα σε κάποιες σημαντικές για την ηλικία ικανότητες  

https://www.easybabylife.com/4-month-old-baby-arm-shaking.html

Παράθεση

A brief and involuntary twitching of a muscle or a group of muscles is called myoclonus. Myoclonus can occur episodically through life as hiccups or hypnic jerk (spasms that occurs while falling asleep). However, myoclonus can also happen due to a number of neurological disorders.

In children it is important to distinguish myoclonus from other movement disorders or seizures that might need a specific treatment.

When myoclonus occurs in otherwise normal babies, the health condition is called benign myoclonus of early infancy or Fejerman syndrome. The onset of this health condition is between 3 and 15 months. Affected children usually have normal psychomotor development prior and after the onset of the first episode and do not show other neurological symptoms. Abnormal movements often occur while awake or during light sleep and might be triggered by frustration, anger, fear and excitement.

Benign myoclonus of early infancy does not require treatment and has a favourable long-term outcome. Of course your doctor has to make the appropriate studies in order to rule out other neurological disorders.

Nevertheless, it is important to distinguish seizures from movement disorders. Some of the warnings signs to look for are the following:

The abnormal movements are associated with eye movements.
The shaking is not associated to any stimulus. Generally, physiological myoclonus is stimulus-sensitive and may be initiated or stopped by noise or sudden movements.
The shaking occurs at any time. If it is is only when changing diapers, feeding, getting angry etc, is is not likely to be for example a seizure.
The shaking continues even if you hold the arm.
Shaking that is bilateral is more likely to be a sign of problems
The babys is falling behind on developmental milestones

 


Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...