Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Έχω αγχωθεί πάλι γιατί έκανα κάτι εξετάσεις θρόμβο φιλίας και ενώ όλες είναι καλες βγήκε ένα PAI-1 4G/4G που ενώ στα αλλά λέει φυσιολογικός γονότυπος σε αυτό δεν λέει. Ξέρει κάποια κοπέλα τι είναι αυτό; Είμαι  7η βδομάδα και αντιπηκτικές δεν κάνω ούτε ασπιρίνη παίρνω.. Σήμερα το ιατρείο είναι κλειστό όποτε αύριο θα επικοινωνήσουν μαζί μου και έχω αγχωθεί.. 

Παλλίνδρομη αποβολή αμέσως μετά από βιοχημική


Recommended Posts

Γεια σας,

Δεν περίμενα ότι θα ερχόταν ποτέ και για μένα η ώρα να γράφω σε αυτή την στήλη του φόρουμ 15/10 είχα μια βιοχημική μένω πάλι έγκυος τον Νοέμβριο και χθες ο γιατρός μου είπε ότι δεν ακουγόταν η καρδούλα και ότι μάλλον είχε κάποιο σύνδρομο.      

 Ήθελα να ρωτήσω αν πονάει η απόξεση όσες κοπέλες έχετε μπει στην διαδικασία αυτή γιατί δεν την έχω ξανακάνει και φοβάμαι αρκετά. Επίσης αξίζει λέτε για κάποια νέα εγκυμοσύνη στο μέλλον να στείλω το έμβρυο για ανάλυση που είναι μια έξτρα εξέταση;                      

Αν δεν είχα ήδη 2 παιδάκια ίσως να μην είχα μισή αντοχή και κουράγιο από όσα έχω τώρα. Θα βοηθήσει λέτε να διερεύνησω τον καρυότυπο μου; Με 2 επιτυχημένες εγκυμοσύνες αξίζει άραγε; Φοβάμαι πολύ να ξαναμείνω έγκυος μετά από αυτές τις απανωτές αποβολές σκέφτομαι ωορρηξίες κτλπ και με πιάνει φρίκη. 

 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσι... Καταρχάς, να σου πω πως λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη.....

Πριν 3 εβδομάδες (24 Νοεμβρίου) έκανα απόξεση, αφού το εμβρυάκι μου παλλινδρόμησε και σταμάτησε και σε εμάς η καρδούλα... Ήμουν 8+5 ημερολογιακά και με βάση το μέγεθος του σάκου, ενώ υπερηχολογικά έβγαινε 6+5... Ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη....

Στα της επέμβασης τώρα....Γιατί και εγώ φοβόμουν πολύ... Καταρχάς θα σε κοιμήσουν, οπότε δεν καταλαβαίνεις τίποτα!!! Μετά, μόλις ξυπνήσεις καλά, θα φύγεις να πας σπιτάκι σου... Δεν πονάς καθόλου (εγώ τουλάχιστον δεν πόνεσα) και δεν είχα καθόλου αίμα, παρα μόνο λίγο στο νοσοκομείο και λίγα καφέ μετά, μιας και ο γιατρός μου έκανε πολύ καλή δουλειά... Τις επόμενες μέρες καλό θα είναι να πάρεις άδεια από τη δουλειά σου αν εργάζεσαι, μιας και εγώ τουλάχιστον είχα κράμπες σαν της περιόδου, αλλά λίγο πιο δυνατές...

Γενικά, σωματικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο... Εγώ ψυχολογικά επηρρεάστηκα πολύ...

Οσον αφορά τον καρυότυπο, τι να σ πω? Εμένα ο γιατρός μου είπε δεν έχει νόημα, μιας και ηταν η πρώτη παλλίνδρομη και το κόστος μεγάλο... Αυτό που θα κάνω εγώ, για προσωπικούς λόγους, και παρότι δεν μου το πρότεινε ο γιατρός μου, είναι εξέταση για θρομβοφιλία το Γενάρη που θα πάω για επανεξέταση... Τώρα εσύ που έχεις ήδη 2 παιδάκια, νομίζω είναι τζάμπα άγχος... Απλά ήσουν και εσύ άτυχη νομίζω... Φυσικά, όμως, αν πιστεύεις ότι θα βοηθηθείς, να κάνεις ότι εξέταση θέλεις!!!

Καλό κουράγιο και καλή δύναμη να σου ευχηθω... Καλή ανάρρωση, σωματική και ψυχολογική κορίτσι μου!

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

@anemoni1989 ωχ κοριτσάκι μου παλούκι κι εσύ πότε σου έδωσε το οκ να ξαναπροσπαθείσετε; Άσε βλέπω μωράκια στις διαφημίσεις και με πιάνει το παράπονο 2 απανωτές ρε γμτ σε ευχαριστώ για την ενημέρωση ως προς την απόξεση. Αφού είχα σχεδιάσει πως θα χωρίσω τα κρεβάτια τους κορίτσια-αγόρια θα τα μοίραζα. Οπότε από ότι κατάλαβα δεν έστειλες να μάθεις αν είχε τρισωμία το δικό σου το χειρότερο είναι που ακούσαμε και είδαμε να αναβοσβήνει η καρδούλα το χειρότερο πραγματικά. 

@anemoni1989 αν επιτρέπεται έμεινες με πολλές επαφές; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσι μου έμεινα πολύ εύκολα έγγυος!! Μόλις το 2ο μήνα προσπάθειας, μετά από 2 χρόνια συστηματικής λήψης αντισυλληπτικών, και με μόνο 2 επαφές σε άκυρες μέρες (από ότι υπολόγιζα την ωορρηξία μου) λόγω υποχρεώσεων... Προφανώς ήταν σύνδρομο, μάλλον, γιατί ο σάκος είχε μεγαλώσει, και δεν είχα ούτε αίμα, τίποτα... Είχα ακούσει και εγώ καρδιά την πρώτη φορά, απλά επειδή ήταν πολύ νωρίς (μόλις 5+6) δεν είχαμε μετρήσει χτύπους... Είχα πολύ έντονα συμπτώματα, ακόμα και το πρωινό πριν την απόξεση έκανα ακατάπαυστους εμέτους και είχα έντονη ναυτία και η τελευταία χοριακή 2 βδομάδες πριν ήταν παααααααααααααρα πολύ υψηλή (31000)...Όχι δεν έστειλα γιατι θεωρώ και εγώ πως ήταν απλά τυχαίο γεγονός... Είμαι στο χώρο της Υγείας, οποτε δυστυχώς ξέρω πως αυτά συμβαίνουν και το είχα για καποιο λόγο πολύ στο μυαλόμου (μάλλον το ένστικτο)... Πλέον είμαι πολύ αισιόδοξη για την επόμενη φορά, αλλά για καλό και για κακό θα του πω να κάνω έλεγχο για θρομβοφιλία...

Μου είπε στους 2 μήνες περίπου να παω να με δει και τότε θα μου πει αν είμαι οκ για να ξαναπροσπαθήσω... Για αυτό λέω για Γενάρη, απλά θα περιμένω να αδιαθετήσω πρώτα και 2η φορά και μετά θα κλείσω ραντεβού, μπας και μου δώσει άμεσα το οκ!!! (όχι τίποτα άλλο, αλλα είναι και ψυχολογικά δύσκολο μετά από όλα αυτά να έχω και το άγχος ξανα μη γίνει καμιά στραβή με τις επαφές)....

 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Γεια σας,

Δεν περίμενα ότι θα ερχόταν ποτέ και για μένα η ώρα να γράφω σε αυτή την στήλη του φόρουμ 15/10 είχα μια βιοχημική μένω πάλι έγκυος τον Νοέμβριο και χθες ο γιατρός μου είπε ότι δεν ακουγόταν η καρδούλα και ότι μάλλον είχε κάποιο σύνδρομο.      

 Ήθελα να ρωτήσω αν πονάει η απόξεση όσες κοπέλες έχετε μπει στην διαδικασία αυτή γιατί δεν την έχω ξανακάνει και φοβάμαι αρκετά. Επίσης αξίζει λέτε για κάποια νέα εγκυμοσύνη στο μέλλον να στείλω το έμβρυο για ανάλυση που είναι μια έξτρα εξέταση;                      

Αν δεν είχα ήδη 2 παιδάκια ίσως να μην είχα μισή αντοχή και κουράγιο από όσα έχω τώρα. Θα βοηθήσει λέτε να διερεύνησω τον καρυότυπο μου; Με 2 επιτυχημένες εγκυμοσύνες αξίζει άραγε; Φοβάμαι πολύ να ξαναμείνω έγκυος μετά από αυτές τις απανωτές αποβολές σκέφτομαι ωορρηξίες κτλπ και με πιάνει φρίκη. 

 

Κορίτσι μου λυπαμαι παρα πολύ..εκανα κι εγω πρόσφατα διακοπή λόγω άρρωστου εμβρυου.και είναι η τεταρτη συνεχομενη φορά που δεν πάει καλα εγκυμοσυνη..οποτε σε καταλαβαίνω απόλυτα.εγω βέβαια δεν έχω παιδάκια ακόμη..σιγουρα καλο  ειναι να ηρεμησεις πρωτα και μετα προσπαθεια για νεο παιδακι γιατι ολο αυτο ειναι πολυ ψυχοφθορο..σε λιγο καιρο θα νιωσεις καλυτερα και μπορειτε να ξαναπροσπαθησετε.τωρα για τον καρυοτυπο εφόσον έχεις ήδη παιδιά δεν ξέρω αν έχει κάποιο νόημα.τι σου λέει ο γιατρος σου;Όσο για την απόξεση δεν είναι κάτι.σε κοιμιζουν δεν καταλαβαίνεις τίποτα.    το ψυχολογικό κομμάτι είναι το δυσκολο.κουραγιο και υπομονή να σου πω κι εγώ.εύχομαι να νιώσεις σύντομα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου αύριο πρωί μπαίνω για την διακοπή δεν ξέρετε τι όνειρα είχα να μπω στο μαιευτήριο και να βγω με το μωράκι μου στο πορτ-μπεμπέ του. Νιώθω τόσο άσχημα που είναι ήδη νεκρό. Όλο σκέφτομαι ότι δεν ήθελε να με γνωρίσει και με τιμώρησε. Με έχει πάρει πολύ από κάτω. Και έχω βαρεθεί να ακούω αλλές δεν έχουν καν παιδιά κτλπ. εγώ έκανα τόσα όνειρα. Και είναι η δεύτερη αποβολή στο καπάκι. Έμεινα και στις 2 αμέσως.


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα..τον προηγουμενο μηνα εκανα κ εγω αποξεση λογω κενου σακου...ειχα ξανακανει τον φλεβαρη λογω παλινδρομης..δηλαδη κ εγω δυο κυησεις μεσα σε ενα χρονο και οι δυο αποτυχημενες..ειμαι κ εγω απογοητευμενη και εχω ταλαιπωρηθει πολυ σωματικα και ψυχολογικα..κανενας απο το φιλικο περιβαλλον μου δεν με καταλαβαινει..ολες εχουν παιδια και ετυχε να εχουν καλες εγκυμοσυνες και δεν μπορουν να καταλαβουν πως ειναι να ματαιωνεται ενα ονειρο..απλα ενα θα σου πω που το λεω και σε εμενα...Δωσε χρονο στον εαυτο σου..θελουμε χρονο..Δεξου οτι αυτο τον καιρο ειναι αναγκαιο να ζησεις αυτο...θα το ξεπερασουμε..θα τα καταφερουμε ολες!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Κορίτσια μου αύριο πρωί μπαίνω για την διακοπή δεν ξέρετε τι όνειρα είχα να μπω στο μαιευτήριο και να βγω με το μωράκι μου στο πορτ-μπεμπέ του. Νιώθω τόσο άσχημα που είναι ήδη νεκρό. Όλο σκέφτομαι ότι δεν ήθελε να με γνωρίσει και με τιμώρησε. Με έχει πάρει πολύ από κάτω. Και έχω βαρεθεί να ακούω αλλές δεν έχουν καν παιδιά κτλπ. εγώ έκανα τόσα όνειρα. Και είναι η δεύτερη αποβολή στο καπάκι. Έμεινα και στις 2 αμέσως.

Κοριτσι μου,  οταν το δεις ξερω θα εισαι κομματια... Σε καταλαβαίνω απολυτα... Παραμονή Χριστουγέννων κλεινω κι εγώ 1 μηνα απο την αποξεση μου... Κανεις δεν θα σε καταλαβει αν δεν το ζησει... Ξερεις τι βλακειες ακουσα εγω?? Απειρες... Μεχρι και που βρεθηκα σ θεση 4 μερες μετα την επέμβαση,  να το παιζω ψυχολογος σε συγγενικο μ προσωπο με τη λογικη "δεν ξεχνάμε τι περασες,  αλλα καταλαβαινεις το δικο μας τωρα ειναι πιο σημαντικό"... Γράψε τους ολους εκει που δεν πιανει μελανι.. Ποτε δεν θα καταλάβουν... Εγω εγινα πιο σκληρή... Μου ειπαν πολλοι ότι αλλαξα,  αλλα δε με νοιάζει.. Ας ηταν και αυτοι περισσότερο αξιοι... 

Και μην σκεφτεσαι πως ηταν δικο σου το φταιξιμο ή το μωρακι σου δεν σε ηθελε... Δυστυχώς αυτα δεν τα αποφασιζουμε εμεις... Η μοιρα κανει τη σκληρη,  αλλα κακα τα ψέματα,  σωστη δουλειά... Για καποιο λογο τα μωρα μας δεν θα ηταν υγιη και καλως,  η μαμα φυση αποφασισε να μην βασανιστουν στο μελλον απο αυτη την "αστοχια"  υλικου... Το μελλον,  ομως,  θα ναι διαφορετικό... Θα το δεις!!! 

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

@anemoni1989 Ανεμόνη μου σκέφτεσαι να κάνεις καρύοτυπο;; 

Ευχαριστώ τόσο πολύ για τα καλά σας λόγια ευτυχώς δεν πονάω καθόλου και τώρα απλώς αναρρώνω από το πρωί. Με την νάρκωση όλα καλά παρόλο που την φοβόμουν. Φοβάμαι πολύ να ξαναμείνω ρε γμτ μόλις βγουν τα αποτελέσματα της εξέτασης(έστειλα για ανάλυση το έμβρυο τελικά) θα μπω να ενημερώσω γιατί μπορεί και κάποια άλλη κοπέλα να είναι σε παρόμοια θέση. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, boukitsa123 είπε:

@anemoni1989 Ανεμόνη μου σκέφτεσαι να κάνεις καρύοτυπο;; 

Ευχαριστώ τόσο πολύ για τα καλά σας λόγια ευτυχώς δεν πονάω καθόλου και τώρα απλώς αναρρώνω από το πρωί. Με την νάρκωση όλα καλά παρόλο που την φοβόμουν. Φοβάμαι πολύ να ξαναμείνω ρε γμτ μόλις βγουν τα αποτελέσματα της εξέτασης(έστειλα για ανάλυση το έμβρυο τελικά) θα μπω να ενημερώσω γιατί μπορεί και κάποια άλλη κοπέλα να είναι σε παρόμοια θέση. 

Οχι κοριτσι μου και ευελπιστώ να μη χρειαστεί... Μονο για θρομβοφιλια θα εξεταστω αλλα κατα τ Γεναρη... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...