Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 29 λεπτά , Angot είπε:

      ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

Μανουλες Σεπτεμβριου 2018


Recommended Posts

Εγω πάλι δεν ζεσταίνομαι  καθόλου , αν και Θεσσαλονίκη έχει αρκετή ζέστη αλλά στο σπίτι έχουμε δροσιά ευτυχώς.

Κουβέρτα γτ χρειάζεται τέτοια εποχή? Σε ειπαν μακρυμάνικο φορμακια η κοντομανικα , να πάρω και τα δύο?? Και φανελάκι ,πολλά δεν είναι??


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πικέ κουβερτουλες, όχι χειμωνιάτικες. φανελάκι κοντομανικο, φορμακι μακρυμάνικο!   σκέφτομαι να παρω και 2-3 μακρυμάνικα φανελάκια καλού κακού. Δεν ξέρω τι καιρό θα κάνει...και τα μαιευτήρια έχουν κλιματισμο. 

Τι γνώμη έχετε;

@Sofaki91 πάντα μονοκλινο! Θέα το Λυκαβηττό! Σούπερ! Χαχαχα


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , 2angels είπε:

Πικέ κουβερτουλες, όχι χειμωνιάτικες. φανελάκι κοντομανικο, φορμακι μακρυμάνικο!   σκέφτομαι να παρω και 2-3 μακρυμάνικα φανελάκια καλού κακού. Δεν ξέρω τι καιρό θα κάνει...και τα μαιευτήρια έχουν κλιματισμο. 

Τι γνώμη έχετε;

Υπερβολη πιστεύω, ίσως όμως του φοράς το μακρυμάνικο φανελάκι με την πικέ κουβέρτουλα μόνο.για θύμισε μου ποτέ έχεις Πητ. εγώ που με βλέπω να μπαίνω στις μανουλες Αυγούστου εν τέλει θα πάρω κοντομανικα φανελάκια και ένα δύο μακρυμάνικα φορμακια μήπως χρειαστεί, αν χαλάει πολυβόλα καιρός η αν έχει πολύ κλιματισμο. Άλλα δεν θα πάρω κουβέρτουλα μόνο πάνες αγκαλιας και θα τη σκεπάζω με αυτες.η αδερφή μου που γεννήθηκε 20/8 με κοντομανικα φορμακι και σεντονακια ήταν.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στη κλινική που θα μαι κορίτσια ο κλιματισμός θα ναι στο φουλ και θα σκαμε αν τυχόν κάνει ψύχρα που δεν το κόβω.. γενικώς θα χει μια μέση θερμοκρασία η οποία να ναι και καλή για τα μωράκια οπότε δεν νομίζω να πρέπει να τα ντύσουμε και πολύ ζεστά.. Και στο δημόσιο έτσι θα ναι..

Λες τελικά @λιλιτο να γίνεις μανούλα Αυγούστου?? Δεν νομίζω βέβαια όλα καλά θα πάνε και θα γεννήσεις καλά στις μέρες σου..


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η φίλη μου που γέννησε πέρυσι Σεπτέμβρη πάντως, φανελάκι κοντομανικα και φορμακι μακρυμάνικο της είχε της μικρής. Για το μαιευτήριο μιλάω πάντα! Μετά στο σπίτι βλέπουμε...


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , 2angels είπε:

28/9 έχω Πητ. 

Α εισαι αργά. Ε τότε πάρε να είσαι σίγουρη γιατί με αυτόν τον καιρό τελευταία δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για τίποτα.

@Sofaki91 έχω προαίσθημα ότι θα γεννηθεί κοντά στο 15 Αυγούστο. Θα μου βγαλει τον πεσσο 36η βδομάδα 14 Αυγούστου και ο τράχηλος είναι κάτω από 1 εκ. Βασικά τον κρατάει ο πεσσος. Οπότε δεν βλέπω να φτάνω πάνω από 37 η βδομάδα , θα δείξει μακάρι να φτάσω όσο πιο αργά γίνεται.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , 2angels είπε:

Και η φίλη μου που γέννησε πέρυσι Σεπτέμβρη πάντως, φανελάκι κοντομανικα και φορμακι μακρυμάνικο της είχε της μικρής. Για το μαιευτήριο μιλάω πάντα! Μετά στο σπίτι βλέπουμε...

Ναι δεν αντιλέγω σίγουρα αυτά θα τα χρειαστεί το μωρό..

 

πρίν από 7 λεπτά , λιλιτο είπε:

Α 

@Sofaki91 έχω προαίσθημα ότι θα γεννηθεί κοντά στο 15 Αυγούστο. Θα μου βγαλει τον πεσσο 36η βδομάδα 14 Αυγούστου και ο τράχηλος είναι κάτω από 1 εκ. Βασικά τον κρατάει ο πεσσος. Οπότε δεν βλέπω να φτάνω πάνω από 37 η βδομάδα , θα δείξει μακάρι να φτάσω όσο πιο αργά γίνεται.

Ναι κατάλαβα οπότε είσαι πολύ κοντά στο να γεννήσεις τότε.. σίγουρα όσο πιο αργά το καλύτερο Αλλά και έτσι να γίνει το μωρό θα χει αναπτυχθεί πλήρως θα ναι έτοιμο και αυτό..

  • Μου αρέσει 1

bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχει 3 μέρες έχω πολλά νεύρα με τα πάντα.και κάθε βράδυ δεν νιώθω καλά.σαν νανεω δύσπνοια αν και αυτό οφείλεται στη ζέστη και στο ότι ειμαι μπουκωμενη. δεν βολευομαι να κοιμηθώ, πολυ συχνοουρια, με πιάνουν καούρες μετά τα μεσάνυχτα., Και το μωρό κάνει πάρτυ εκείνη την ώρα στριφογυρναει και κλωτσάει. Απο τη μια θέλω να με αφήσουν όλοι ήσυχη να μην βλέπω άνθρωπο και από την άλλη νιώθω μοναξιά. Τρώω και συνέχεια βλακείες και έχω τύψεις. Τα πόδια μου είναι πρησμένα ακόμα και στα γόνατα και φαίνονται τεράστια έκανα ραγάδες στα μπούτια και από μέσα και από έξω.καο στο στήθος.ευτυχως όχι στην κοιλιά.κια μου τη δίνει που κ άντρας μου ζυγιστηκε σήμερα και είναι 60 κιλά.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να νιωθεις έτσι... Μην έχεις και τύψεις από πάνω! Μεγαλώνει το μωρό και προκαλεί και δυσφορία και δύσπνοια και καούρα... Η κλεισούρα προκαλεί νεύρα.... Φαντάζομαι δεν θα έχεις και όλη μέρα παρέα. Εμένα γύρισε ο άντρας μου από τη δουλειά και με βρήκε πάλι να κλαίω.... Θα κάνουμε υπομονή! Εσύ λίγο ακόμα θέλεις! Ζητά να καταλαβουν τη συμπεριφορά σου, αν νιώθεις ότι κάποιος δεν σε αντέχει η ότι σε κατακρίνει για τα νεύρα σου. Δεν είναι εύκολο όλο αυτό που περνάμε καλοκαίριατικα!!! Βαθιές ανασουλες και μετράμε αντίστροφα, ε; Και άσε τις ραγαδες απ' έξω... Μωράκι θα κανουμε! Θα αφήσει τα σημάδια του! 

Άσε για την πεινα, όλο παγωτό και γλυκά ζητάω. Ευτυχώς είναι καλό το σάκχαρο. Αααααχ Υπομονή !!!

 


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 37 λεπτά , 2angels είπε:

Είναι λογικό να νιωθεις έτσι... Μην έχεις και τύψεις από πάνω! Μεγαλώνει το μωρό και προκαλεί και δυσφορία και δύσπνοια και καούρα... Η κλεισούρα προκαλεί νεύρα.... Φαντάζομαι δεν θα έχεις και όλη μέρα παρέα. Εμένα γύρισε ο άντρας μου από τη δουλειά και με βρήκε πάλι να κλαίω.... Θα κάνουμε υπομονή! Εσύ λίγο ακόμα θέλεις! Ζητά να καταλαβουν τη συμπεριφορά σου, αν νιώθεις ότι κάποιος δεν σε αντέχει η ότι σε κατακρίνει για τα νεύρα σου. Δεν είναι εύκολο όλο αυτό που περνάμε καλοκαίριατικα!!! Βαθιές ανασουλες και μετράμε αντίστροφα, ε; Και άσε τις ραγαδες απ' έξω... Μωράκι θα κανουμε! Θα αφήσει τα σημάδια του! 

Άσε για την πεινα, όλο παγωτό και γλυκά ζητάω. Ευτυχώς είναι καλό το σάκχαρο. Αααααχ Υπομονή !!!

 

Μόνο στον άντρα μου γκρινιάζω ,και λίγο στη μεσαία μου την αδερφή και τη μαμά μου , στους άλλους όλα καλά λεω. Όχι δεν έχω συνέχεια παρέα ,αν και μένει η πεθερα από πάνω, κατεβαίνει κάνει δουλίτσες το πρωί κι αν την φωνάξω το απόγευμα για καφεδάκι για καμιά ώρα, ο άντρας μου δούλευει συνήθως 2-11.μμ.

Βασικά πιστεύω ότι επειδή πλησιάζει το βασικό μαξιλάρι έχω αγχώθει και μου βγαίνουν έτσι ασυναίσθητα. Θυμώνω που η μαμά μου δεν έχει πάει να ψωνίσει τίποτα για το μωρό, αν και μου είπε είναι νωρίς ακόμα και ίσως περιμενει να σηκωθώ για να πάμε μαζί. ,αλλά θα ήθελα να είναι / να δείχνει πιο ενθουσιασμενη. Ίσως δεν το έχει αντιληφθεί ή δεν θέλει να με πιέζει, αν και ρωτάει συνεχεια για το μωρο κλπ.

Από την άλλη η πεθερά με έχει σπάσει τα νεύρα με το τι θα κάνουμε, τι θα αγοράσουμε κλπ κλπ και νιώθω ότι χώνεται πολύ. 

Πραγματικά δεν ξέρω τι θέλω ,ζω μια τρέλα. Έχω γίνει παρανοϊκή. Και μένα είναι καλό το ζάχαρο αλλά δεν θέλω να ξεφύγω σε κιλά. 

Γτ έκλαιγες???  


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είναι που η καθεμία έχει τα δικά της και μας ρίχνει όλο αυτό ψυχολογικά.. πλησιάζει και ο καιρός και ίσως να ναι όντως οι ορμόνες μας.. Εγώ τσακώθηκα για λίγο με τον άντρα μου χθες επειδή δεν θέλω να πάει τον Αύγουστο σε μια βάφτιση ενός φίλο του.. τον θέλω δίπλα μου αν και θα χω τη μαμά μου αλλά με θεώρησε παράλογη δεν ξέρω μπορεί και να Μουν Αλλά εκείνη τη στιγμή έτσι ένιωσα.. τα γλυκά κορίτσια και εγώ τα ζητάω Αλλά προσέχω γενικώς γτ αυτός ο πόνος στο στομάχι δεν παλεύεται.. Όσο για τα σημάδια ραγάδες.. εφόσον βγήκαν μη σε αγχωνουν κορίτσι μου δεν πειράζει.. Και εγώ έκανα παραπάνω κυτταρίτιδα και έχω ακόμα δρόμο ίσως φανεί και σε μένα καμία Αλλά είμαι προετοιμασμένη και Γι αυτό.. 

Και εμένα ο άντρας μου λείπει 12ωρα απ το σπίτι και βάλε μερικές μέρες..Δεν έχει καθόλου στάνταρ ωράριο.. Και έτσι μου κάνουν παρέα τα δύο μου σκυλάκια πάλι καλά χαχα.. περιμένω και τη μαμά μου αρχές Αυγούστου οπότε θα φτιάξει η ψυχολογία μου λίγο..

Όσο για την μαμά σου μη το στεναχωριέσαι ίσως δεν είναι και τόσο εκδηλωτικη σαν χαρακτήρας όχι ότι δεν χαίρεται.. βέβαια έτσι είναι η πεθερά μου στο θέμα του μωρού χαχα η μαμά μου πάλι το αντίθετο παρόλο που είναι το 5ο της κάνει σαν τρελή..

Έχεις εν μέρη αυτό το μειονέκτημα ότι μένετε πάνω κάτω βέβαια μπορείς να βάλεις τα όρια σου γτ δεν ξέρεις πως θα προκύψει όλο αυτό επειδή το έχω ζήσει και άρχισα να πιέζομαι κάπως..καλύτερα μακριά και αγαπημένοι.. Είμαι και άνθρωπος που δεν δέχομαι εύκολα βοήθεια εφόσον πατάω στα πόδια μου. Άλλο τώρα εσύ που είσαι σ'αυτή τη κατάσταση,και εγώ το ίδιο θα έπραττα .. θα την άφηνα Αλλά και πάλι με όρια..

 

@2angels οι ορμόνες σου και εσένα Ε?


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Sofaki91 είπε:

Κορίτσια είναι που η καθεμία έχει τα δικά της και μας ρίχνει όλο αυτό ψυχολογικά.. πλησιάζει και ο καιρός και ίσως να ναι όντως οι ορμόνες μας.. Εγώ τσακώθηκα για λίγο με τον άντρα μου χθες επειδή δεν θέλω να πάει τον Αύγουστο σε μια βάφτιση ενός φίλο του.. τον θέλω δίπλα μου αν και θα χω τη μαμά μου αλλά με θεώρησε παράλογη δεν ξέρω μπορεί και να Μουν Αλλά εκείνη τη στιγμή έτσι ένιωσα.. τα γλυκά κορίτσια και εγώ τα ζητάω Αλλά προσέχω γενικώς γτ αυτός ο πόνος στο στομάχι δεν παλεύεται.. Όσο για τα σημάδια ραγάδες.. εφόσον βγήκαν μη σε αγχωνουν κορίτσι μου δεν πειράζει.. Και εγώ έκανα παραπάνω κυτταρίτιδα και έχω ακόμα δρόμο ίσως φανεί και σε μένα καμία Αλλά είμαι προετοιμασμένη και Γι αυτό.. 

Και εμένα ο άντρας μου λείπει 12ωρα απ το σπίτι και βάλε μερικές μέρες..Δεν έχει καθόλου στάνταρ ωράριο.. Και έτσι μου κάνουν παρέα τα δύο μου σκυλάκια πάλι καλά χαχα.. περιμένω και τη μαμά μου αρχές Αυγούστου οπότε θα φτιάξει η ψυχολογία μου λίγο..

Όσο για την μαμά σου μη το στεναχωριέσαι ίσως δεν είναι και τόσο εκδηλωτικη σαν χαρακτήρας όχι ότι δεν χαίρεται.. βέβαια έτσι είναι η πεθερά μου στο θέμα του μωρού χαχα η μαμά μου πάλι το αντίθετο παρόλο που είναι το 5ο της κάνει σαν τρελή..

Έχεις εν μέρη αυτό το μειονέκτημα ότι μένετε πάνω κάτω βέβαια μπορείς να βάλεις τα όρια σου γτ δεν ξέρεις πως θα προκύψει όλο αυτό επειδή το έχω ζήσει και άρχισα να πιέζομαι κάπως..καλύτερα μακριά και αγαπημένοι.. Είμαι και άνθρωπος που δεν δέχομαι εύκολα βοήθεια εφόσον πατάω στα πόδια μου. Άλλο τώρα εσύ που είσαι σ'αυτή τη κατάσταση,και εγώ το ίδιο θα έπραττα .. θα την άφηνα Αλλά και πάλι με όρια..

 

@2angels οι ορμόνες σου και εσένα Ε?

ορμονες κοριτσια!!! αστα να πανε!! αστον ανθρωπο να παει στην βαφτιση καλο ειναι να ξελαμπικαρει κ αυτις λιγο μετα θα τον χρειαζεσε περισσοτερο! 

Link to comment
Share on other sites

Καταραμένες ορμόνες , μα καταλαβαίνω και γω ότι γίνομαι παράλογη και κυκλοθυμική.

Στην καταστάση που είμαι δεν μπορώ να κάνω και πολλά, αλλά αρχίζει να μου τη δίνει στα νεύρα. Άσε που καθαρίζει σχεδόν καθε μέρα σκούπισμα σφουγγάρισμα ξεσκονισμα και πλένει και την αυλή , θαρρείς και κάθεται κάνεις.  Και φυσικά με ρωτάει κάθε 2-3 μέρες να αλλάξω σεντόνια πχ. Και αν της πω όχι αρχίζει γτ και πρέπει να είστε καθαρά που θα έρθει το μωρό κλ κλπ. Και της λέω το μωρό δεν  θα ζει σε αποστειρώμενο περιβάλλον και θυμώνει κιόλας. Ήταν που ήταν με το καθάρισμα τώρα πιστεύω με το μωρό θα παταγινει το κακό.

Ευτυχώς έπεσε μια σκέψη να πάρουμε ένα δυάρι εδώ στη γειτονιά ίσα ίσα 40-50 τμ να πανε να μείνουν. Και να μείνουμε στη μεζονέτα εμείς .Τουλάχιστον δεν θα μας ελέγχουν όλη μέρα.και θα είναι και κοντά για βοήθεια. Αλλά αυτό είναι μόνο στα λόγια θα δείξει.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, λιλιτο είπε:

Καταραμένες ορμόνες , μα καταλαβαίνω και γω ότι γίνομαι παράλογη και κυκλοθυμική.

Στην καταστάση που είμαι δεν μπορώ να κάνω και πολλά, αλλά αρχίζει να μου τη δίνει στα νεύρα. Άσε που καθαρίζει σχεδόν καθε μέρα σκούπισμα σφουγγάρισμα ξεσκονισμα και πλένει και την αυλή , θαρρείς και κάθεται κάνεις.  Και φυσικά με ρωτάει κάθε 2-3 μέρες να αλλάξω σεντόνια πχ. Και αν της πω όχι αρχίζει γτ και πρέπει να είστε καθαρά που θα έρθει το μωρό κλ κλπ. Και της λέω το μωρό δεν  θα ζει σε αποστειρώμενο περιβάλλον και θυμώνει κιόλας. Ήταν που ήταν με το καθάρισμα τώρα πιστεύω με το μωρό θα παταγινει το κακό.

Ευτυχώς έπεσε μια σκέψη να πάρουμε ένα δυάρι εδώ στη γειτονιά ίσα ίσα 40-50 τμ να πανε να μείνουν. Και να μείνουμε στη μεζονέτα εμείς .Τουλάχιστον δεν θα μας ελέγχουν όλη μέρα.και θα είναι και κοντά για βοήθεια. Αλλά αυτό είναι μόνο στα λόγια θα δείξει.

Ωχ βρήκες τον μπελά σου χαχα γελάω γτ δεν αντέχω τη  πίεση σαν άνθρωπος και πιστεύω αν την είχα έτσι θα πιεζομουν .. Και μένα όοοοταν έρχεται σπίτι μου λέει να πλύνω αυτο να κάνω εκείνο μιλάμε για αστεία πράγματα και εννοείτε λέω όχι.. Δεν υπάρχει λόγος ούτε τώρα στην εγκυμοσύνη Αλλά με ρωτούσε και πριν ακόμα..

Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο να έχετε την ηρεμία σας.. 

Το μωρό όντως δεν χρειάζεται δα και τόση αποστείρωση στην αρχή οκ φοβάσαι δεν είναι και εμβολιασμένο..Εμένα με ρωτάνε όλοι και τι θα κάνω με τα σκυλιά λες και θα τα πετάξω στον δρόμο ένα πράμα επειδή θα ρθει ένα μωρό..Και όταν τους λέω με τον ερχομό της στο σπίτι θα τη βάλω κάτω να τη μυρισουν με κοιτάζουν παράξενα χαχα..

 

@2angels ελπίζ να ξελαμπικαρουμε και εμεις γρήγορα


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...