Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

τι φοβασαι καλε δεν ειπαμε θελουμε να γεννησουμε αρχες ιουνιου? τα φαρμακα δεν φευγει αμεσως η επιδραση μεχρι να πεσουν οι τιμες στον οργανισμο αργεις τωρα εισαι φουλ ακομα. 

Πχ  για δυο βδομαδες εχω αποθεμα????


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , iwanna24 είπε:

Πχ  για δυο βδομαδες εχω αποθεμα????

ναι βρε ιωαννα εννοητε γιαυτο τα κοβουν πιο νωρις για να ερθει ο οργανισμος στα ισια του αν ηταν να πεφτουν ετσι οι ποσοτητες αμεσως θα σου ελεγε κοψε τα φαρμακα αυριο γεννας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , linaa είπε:

ναι βρε ιωαννα εννοητε γιαυτο τα κοβουν πιο νωρις για να ερθει ο οργανισμος στα ισια του αν ηταν να πεφτουν ετσι οι ποσοτητες αμεσως θα σου ελεγε κοψε τα φαρμακα αυριο γεννας. 

Βρε εχω ακουσει περιπτωσεις που τα κοψανε και μεσα σε μια βδομαδα γεννησανε!!!


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sunshine18 είπε:

Εγώ είχα στα 60' 185! Φυσικά αγχώθηκα γιατί ποτέ δεν είχα θέμα και η διατροφή μου είναι προσεγμένη όμως με λίγο περπάτημα μετά από κάθε γεύμα όλα οκ! Τώρα έκανα και την γλυκοζυλιωμενη που δείχνει το μέσο όρο του σακχάρου το τελευταίο τρίμηνο κι έδειξε 4,3 με τα φυσιολογικά όρια να είναι 4-6. Ο γιατρός μου πάντως από την αρχή ήταν πολύ υποστηρικτικός και με ηρέμησε αρκετα

Δεν την ήξερα αυτή την εξέταση που λες, λες να μου πει κι εμένα να την κάνω; Στα 120 πόσο είχες; Την επανέλαβες 2η φορά την καμπύλη;

Κι εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα, και καλή διατροφή και κανονικό βάρος....Τι να πω...Ελπίζω να μην με αγχώσει και ο γιατρός μεθαύριο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , iwanna24 είπε:

Βρε εχω ακουσει περιπτωσεις που τα κοψανε και μεσα σε μια βδομαδα γεννησανε!!!

ιωαννα μου εισαι τελειομηνη το μωρο ειναι 37 εβδομαδων ανα πασα στιγμη γεννας ετσι κ αλλιως ο γιατρος στα εκοψε για να γεννησεις αυριο παντως δεν γεννας σιγουρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , kiki1986 είπε:

Όταν λες τοκολυτικα εννοείς το μαγνήσιο;;; Ναι παίρνω ένα φακελάκι πρωί ένα.βραδυ... τώρα είπε για την προγεστερόνη ότι θα το τσεκαρουμε.μια βδομάδα να δούμε πως.θα πάει κ αν είναι ξεκινάω λίγο αργότερα...απλώς όσο μπορώ να το αποφύγω λίγο ακόμα...κ εγώ όσο μπορώ.ξεκουραζομαι ξάπλα όχι περπάτημα μόνο για να πάω στη δουλειά... Αυτα.  ...

Οχι, μαγνήσιο παίρνω από την αρχή,δεν κάνει τοκολυση το μαγνήσιο!τα τοκολυτικά είναι για τις συσπάσεις!adalat πινω!γιατί εγω εχω και συσπάσεις!μόλις μίκρυνε ο τράχηλος αρχισαν και οι συσπάσεις!

Πηγαίνεις και για δουλειά;;;εύχομαι να πάνε ολα καλά γιατί με τον τράχηλο δεν παίζουμε και εσυ δεν παίρνεις κατι για να το προφυλάξεις!να προσέχεις πολύ μέχρι να ξανα πας στον γιατρό!

πρίν από 44 λεπτά , iwanna24 είπε:

Αχου...καλε και γω μετανιωνω. Αλλα μετα το ξεχναω και παλι γκρινιαζω...ωστοσο, δεν εχω κανενα δικο μου εδω. Μονο τον αντρα μου.

Εν τω μεταξυ δεν σου ειπα. Εκοψα χτες τα φαρμακα. Ουτρο και μαγνησιο...και λιγο φοβαμαι!

Στα έκοψε για να ξεκινήσει το σώμα να προετοιμάζεται για τον τοκετό!εσυ λογικά δεν θα έχεις κανένα θέμα γιατί ο τράχηλος είναι καλός πλέον!κΚαι δεν υπαρχει ενδειξη προωροτητας!το μαγνήσιο συνήθως στις βδομάδες σου το κόβουν!σε μια βδομάδα θα είσαι 36η οπότε ολα καλά!

  • Μου αρέσει 1

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Οχι, μαγνήσιο παίρνω από την αρχή,δεν κάνει τοκολυση το μαγνήσιο!τα τοκολυτικά είναι για τις συσπάσεις!adalat πινω!γιατί εγω εχω και συσπάσεις!μόλις μίκρυνε ο τράχηλος αρχισαν και οι συσπάσεις!

Πηγαίνεις και για δουλειά;;;εύχομαι να πάνε ολα καλά γιατί με τον τράχηλο δεν παίζουμε και εσυ δεν παίρνεις κατι για να το προφυλάξεις!να προσέχεις πολύ μέχρι να ξανα πας στον γιατρό!

Στα έκοψε για να ξεκινήσει το σώμα να προετοιμάζεται για τον τοκετό!εσυ λογικά δεν θα έχεις κανένα θέμα γιατί ο τράχηλος είναι καλός πλέον!κΚαι δεν υπαρχει ενδειξη προωροτητας!το μαγνήσιο συνήθως στις βδομάδες σου το κόβουν!σε μια βδομάδα θα είσαι 36η οπότε ολα καλά!

Αντε κοριτσακι μου πλησιαζουμε.

17 ώρες πρίν, kiki1986 είπε:

Ω ελπίζω να μείνει σταθερό γτ δεν έχω ιστορικό προοροτητας...τον γιο μου τον γέννησα 39 εβδομάδα... Μου έδωσε ο γιατρός προγεστερόνη να πάρω αλλά φοβάμαι να την πάρω γτ δημιουργεί θηλυπρεπεία στα αρσενικά έμβρυα...λέω.λοιπον να το παρακολουθώ λίγο ακόμα κ αν μειωθεί να. Τότε θα πάρω αναγκαστικά...

Ειναι ηδη 2.5 εκατοστα βρε κοπελα μου και φοβασαι μην το αγορακι σου βγει θηλυπρεπες?

Επισης, μιλαμε οτι πρεπει να παιρνεις απειρη προγεστερονη.

Να φοβασαι για προωροτητα αν δεν παρεις τα χαπια. Εισαι οριακα!

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , iwanna24 είπε:

Αντε κοριτσακι μου πλησιαζουμε.

Ειναι ηδη 2.5 εκατοστα βρε κοπελα μου και φοβασαι μην το αγορακι σου βγει θηλυπρεπες?

Επισης, μιλαμε οτι πρεπει να παιρνεις απειρη προγεστερονη.

Να φοβασαι για προωροτητα αν δεν παρεις τα χαπια. Εισαι οριακα!

Ναι!!!όπου να 'ναι θα μας λες για τα όμορφα ξενύχτια σας και θα ανυπομονουμε για τα δικά μας!!!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, rapounzel_rapounzel είπε:

Ναι!!!όπου να 'ναι θα μας λες για τα όμορφα ξενύχτια σας και θα ανυπομονουμε για τα δικά μας!!!

Βεβαια...θα σε ενημερωνω!

Εσυ θα σαι ετοιμογεννη και θα δεις γκρινια που θα πεσει..και θα σου λενε και το κορυφαιο...κοιμησου τωρα που μπορεις...

Και θα λες δεν μπορω ρε φιλε :-P

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , iwanna24 είπε:

Αντε κοριτσακι μου πλησιαζουμε.

Ειναι ηδη 2.5 εκατοστα βρε κοπελα μου και φοβασαι μην το αγορακι σου βγει θηλυπρεπες?

Επισης, μιλαμε οτι πρεπει να παιρνεις απειρη προγεστερονη.

Να φοβασαι για προωροτητα αν δεν παρεις τα χαπια. Εισαι οριακα!

Το σκέφτομαι γτ το προτοκολο γράφει ότι 2.5 είναι οριακό. από κει και κάτω πρεπει να χορηγείται προγεστερόνη....για αυτό κάνω.λιγη.υπομινη.λιγες μέρες κ αν κατέβει την άλλη βδομάδα θα ξεκινήσω....πφφφφφ μεγάλο άγχος...


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, rapounzel_rapounzel είπε:

Κάτια μου αυτο με τα πόδια ψηλά δεν το ήξερα!απο μόνη μου εβαζα λίγο τα πόδια μου πάνω στην πλάτη του καναπέ οταν είμαι ξαπλωμένη γιατί πιανομαι!τώρα που μου το είπες θα το κάνω πιο συχνά!!!:)

Είναι αισιόδοξος ο γιατρός μου!αν δεν έχει μικρύνει ούτε μεθαύριο που θα παω,μου είπε με την Vasclor και την ξάπλα μπορεί να φτάσουμε και τις 40 βδομάδες!

Χαίρομαι που είσαι σταθερή 3 βδομάδες, πολύ σημαντικό!!!

Μόλις γύρισα από γιατρό!Ο τράχηλος ανέβηκε στα 2,3 εκ. από 1,5εκ. που ήταν την προηγούμενη εβδομάδα.

Βάζω και το πρωί ένα utrogestan, πέρα από τη vasclor το βράδυ. Αυτό το ξεκίνησα μόνη μου και είδα ότι με βοήθησε. 

Δοκίμασε αυτό με τις πόδια ψηλά, είναι καθαρά θέμα βαρύτητας, εκεί κατέληξα. Εγώ τα έχω συνεχώς πάνω σε ψηλά μαξιλάρια. Ο γιατρός μου, βέβαια,δε συστήνει τίποτα από όλα αυτά που κάνω, θεωρεί δηλαδή ότι δεν προσφέρουν κάτι,εγώ όμως έχω δει αποτέλεσμα και το κυριότερο ακούω το σώμα μου,που φυσικά δε μπορεί να κουράζεται καθόλου τώρα.

Βέβαια,δεν ξέρω αυτή η ξάπλα τι επιπτώσεις θα έχει, καθώς ήδη δε μπορώ να διανύσω πάνω από 10 μέτρα και είναι τραγικό.

Κι εμένα αυτό μου, rapounzel, ότι με βλέπει να γεννάω με πρόκληση. Μακάρι του είπα!

Εύχομαι κι εσύ να τα πας πολύ καλά μεθαύριο στο γιατρό!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , iwanna24 είπε:

Βεβαια...θα σε ενημερωνω!

Εσυ θα σαι ετοιμογεννη και θα δεις γκρινια που θα πεσει..και θα σου λενε και το κορυφαιο...κοιμησου τωρα που μπορεις...

Και θα λες δεν μπορω ρε φιλε :-P

Το ίδιο μου λένε απο τώρα!που στριφογυριζω σαν κοκορέτσι μέχρι τις 3 τα ξημερώματα!που είναι αυτές οι υπνηλιες της εγκυμοσύνης;;;εγω μόνο αϋπνία εχω!

πρίν από 9 λεπτά , katia2018 είπε:

Μόλις γύρισα από γιατρό!Ο τράχηλος ανέβηκε στα 2,3 εκ. από 1,5εκ. που ήταν την προηγούμενη εβδομάδα.

Βάζω και το πρωί ένα utrogestan, πέρα από τη vasclor το βράδυ. Αυτό το ξεκίνησα μόνη μου και είδα ότι με βοήθησε. 

Δοκίμασε αυτό με τις πόδια ψηλά, είναι καθαρά θέμα βαρύτητας, εκεί κατέληξα. Εγώ τα έχω συνεχώς πάνω σε ψηλά μαξιλάρια. Ο γιατρός μου, βέβαια,δε συστήνει τίποτα από όλα αυτά που κάνω, θεωρεί δηλαδή ότι δεν προσφέρουν κάτι,εγώ όμως έχω δει αποτέλεσμα και το κυριότερο ακούω το σώμα μου,που φυσικά δε μπορεί να κουράζεται καθόλου τώρα.

Βέβαια,δεν ξέρω αυτή η ξάπλα τι επιπτώσεις θα έχει, καθώς ήδη δε μπορώ να διανύσω πάνω από 10 μέτρα και είναι τραγικό.

Κι εμένα αυτό μου, rapounzel, ότι με βλέπει να γεννάω με πρόκληση. Μακάρι του είπα!

Εύχομαι κι εσύ να τα πας πολύ καλά μεθαύριο στο γιατρό!!!

Μπράβο, αυτά είναι καλά νεα!!!πολύ χαρηκα!!! 

Λογικά θα βοηθάει,όπως και η ξάπλα γιατί δεν ασκείτα πίεση στον τράχηλο!

Τις επιπτώσεις τις βλέπουμε ήδη, γιατί ποναω τόσο πολύ στην πυελικη περιοχή που για να αλλάξω πλευρό πρέπει να συρθω στο κρεβάτι, δεν μπορω να γυρίσω αλλιώς!έχει αρχίσει το σώμα μου και γίνεται πολύ αδύναμο!αφου σκέφτομαι πως θα γέννησω που δεν εχω δύναμη πλέον ούτε να σηκωθω!σηκωνομαι και περπαταω λίγο στο σπίτι και αισθάνομαι καλύτερα!

Μακάρι να πάμε με πρόκληση παρά να γεννήσουμε πρόωρα, δεν το συζητώ! 

Να σε ρωτησω, ο γιατρός σου έχει πει αν η μέτρηση είναι μαζί με την κρέμα;;;γιατί απο την κρέμα φαίνεται μεγαλύτερος!και εμενα μου μετράει απο εκεί που τελειώνει η κρέμα!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , kiki1986 είπε:

Το σκέφτομαι γτ το προτοκολο γράφει ότι 2.5 είναι οριακό. από κει και κάτω πρεπει να χορηγείται προγεστερόνη....για αυτό κάνω.λιγη.υπομινη.λιγες μέρες κ αν κατέβει την άλλη βδομάδα θα ξεκινήσω....πφφφφφ μεγάλο άγχος...

Kiki μου,δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Ο γιατρός μου, που είναι σε πανεπιστημιακή κλινική δημόσιου νοσοκομείου,μαζί με όλο το ιατρικό team, θεωρούν ότι κάτω από 1,5 εκ. είναι θέμα. Επίσης,δε συστήνουν περίδεση αν δεν πέσει κάτω από αυτό.Θα δεις στο ίντερνετ να λένε για ανεπάρκεια τραχήλου κάτω από 2,5 εκ,ενώ κάποιοι τρομοκρατούν και στα 3εκ. 

Επιπλέον, έχει αποδειχθεί ότι η κολπική γέλη vasclor έχει ελαφρώς καλύτερα αποτελέσματα από την περίδεση.

Σου τα λέω αυτά για να καταλάβεις ότι τα εκατοστά σου είναι καλά, θέλουν παρακολούθηση τακτική και θα σε βοηθούσε πολύ η vasclor.

Σε κάθε περίπτωση κινήσου όπως σου πει ο γιατρός σου και όλα θα πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , kiki1986 είπε:

Το σκέφτομαι γτ το προτοκολο γράφει ότι 2.5 είναι οριακό. από κει και κάτω πρεπει να χορηγείται προγεστερόνη....για αυτό κάνω.λιγη.υπομινη.λιγες μέρες κ αν κατέβει την άλλη βδομάδα θα ξεκινήσω....πφφφφφ μεγάλο άγχος...

Τι να σου πω...απλα εισαι μικρη εβδομαδα και με τεραστια μειωση. Ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι θα ημουν κλινηρης με 2.5.

Εγω ειχα 3 και επαιρνα 3 μαγνησια και 3 προγεστερονες. Μην κανεις του κεφαλιου σου σε παρακαλω...

πρίν από 11 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Το ίδιο μου λένε απο τώρα!που στριφογυριζω σαν κοκορέτσι μέχρι τις 3 τα ξημερώματα!που είναι αυτές οι υπνηλιες της εγκυμοσύνης;;;εγω μόνο αϋπνία εχω!

Μπράβο, αυτά είναι καλά νεα!!!πολύ χαρηκα!!! 

Λογικά θα βοηθάει,όπως και η ξάπλα γιατί δεν ασκείτα πίεση στον τράχηλο!

Τις επιπτώσεις τις βλέπουμε ήδη, γιατί ποναω τόσο πολύ στην πυελικη περιοχή που για να αλλάξω πλευρό πρέπει να συρθω στο κρεβάτι, δεν μπορω να γυρίσω αλλιώς!έχει αρχίσει το σώμα μου και γίνεται πολύ αδύναμο!αφου σκέφτομαι πως θα γέννησω που δεν εχω δύναμη πλέον ούτε να σηκωθω!σηκωνομαι και περπαταω λίγο στο σπίτι και αισθάνομαι καλύτερα!

Μακάρι να πάμε με πρόκληση παρά να γεννήσουμε πρόωρα, δεν το συζητώ! 

Να σε ρωτησω, ο γιατρός σου έχει πει αν η μέτρηση είναι μαζί με την κρέμα;;;γιατί απο την κρέμα φαίνεται μεγαλύτερος!και εμενα μου μετράει απο εκεί που τελειώνει η κρέμα!

Ξερεις τι? Και γω επειδη ημουν κρεβατι και φαντασου εβγαινα και μια φορα την εβδομαδα δυσκολευομουν πολυ...η μεση με ειχε πεθανει!!!

Μολις σου επιτρεψει να σηκωθεις λιγακι, να πας καπου θα αλλαξουν ολα. Και γω περπαταω μια αντε δυο ωρες και νιωθω θα μου φυγει το μωρο...στην αρχη ουτε 5 λεπτα δεν μπορουσα...ποναγα...τωρα αμα λαχει παω και 2 ωρες βολτα με περπατημα.

πρίν από 4 λεπτά , katia2018 είπε:

Kiki μου,δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Ο γιατρός μου, που είναι σε πανεπιστημιακή κλινική δημόσιου νοσοκομείου,μαζί με όλο το ιατρικό team, θεωρούν ότι κάτω από 1,5 εκ. είναι θέμα. Επίσης,δε συστήνουν περίδεση αν δεν πέσει κάτω από αυτό.Θα δεις στο ίντερνετ να λένε για ανεπάρκεια τραχήλου κάτω από 2,5 εκ,ενώ κάποιοι τρομοκρατούν και στα 3εκ. 

Επιπλέον, έχει αποδειχθεί ότι η κολπική γέλη vasclor έχει ελαφρώς καλύτερα αποτελέσματα από την περίδεση.

Σου τα λέω αυτά για να καταλάβεις ότι τα εκατοστά σου είναι καλά, θέλουν παρακολούθηση τακτική και θα σε βοηθούσε πολύ η vasclor.

Σε κάθε περίπτωση κινήσου όπως σου πει ο γιατρός σου και όλα θα πάνε καλά!!

Δεν μπορω να διανοηθω οτι ο τραχηλος 2 ή 2.5 δεν ειναι ανησυχητικος σε εβδομαδες 22 μεχρι 28. 

Εστω να παρει το φαρμακο που της ειπε ο γιατρος...

Δεν νομιζω οτι πρεπει να το προσπερασει.


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Το ίδιο μου λένε απο τώρα!που στριφογυριζω σαν κοκορέτσι μέχρι τις 3 τα ξημερώματα!που είναι αυτές οι υπνηλιες της εγκυμοσύνης;;;εγω μόνο αϋπνία εχω!

Μπράβο, αυτά είναι καλά νεα!!!πολύ χαρηκα!!! 

Λογικά θα βοηθάει,όπως και η ξάπλα γιατί δεν ασκείτα πίεση στον τράχηλο!

Τις επιπτώσεις τις βλέπουμε ήδη, γιατί ποναω τόσο πολύ στην πυελικη περιοχή που για να αλλάξω πλευρό πρέπει να συρθω στο κρεβάτι, δεν μπορω να γυρίσω αλλιώς!έχει αρχίσει το σώμα μου και γίνεται πολύ αδύναμο!αφου σκέφτομαι πως θα γέννησω που δεν εχω δύναμη πλέον ούτε να σηκωθω!σηκωνομαι και περπαταω λίγο στο σπίτι και αισθάνομαι καλύτερα!

Μακάρι να πάμε με πρόκληση παρά να γεννήσουμε πρόωρα, δεν το συζητώ! 

Να σε ρωτησω, ο γιατρός σου έχει πει αν η μέτρηση είναι μαζί με την κρέμα;;;γιατί απο την κρέμα φαίνεται μεγαλύτερος!και εμενα μου μετράει απο εκεί που τελειώνει η κρέμα

Αυτό με την κρέμα δεν το είχα ξανακουσει. Ξέρω πάντως ότι προσέχει πολύ την πίεση που ασκεί στον τράχηλο, γιατί μπορεί να φανεί μακρύτερος αν το πιέσει.Γι'αυτο και πάντα μου κάνει τρεις μετρήσεις κάθε φορά,ενώ είναι μέσα ο υπέρηχος και περιμένει να δει αφενός αν κάνει σύσπαση, αφετέρου αν κάνει funelling (χοάνη). Από τις τρεις μετρήσεις κρατάμε τη μικρότερη κι αυτήν θεωρούμε ότι έχουμε.

Θα το ρωτήσω την άλλη φορά αυτό με την κρέμα, πάντως δε νομίζω ότι έχει διαφορά, καθώς αν τον δεις και διακοιλιακα την ίδια ώρα βγαίνει πάνω κάτω το ίδιο με μικρή απόκλιση.

Αυτό που λες με το σύρσιμο στο κρεβάτι, έτσι ακριβώς γυρίζω κι εγώ πλευρό και φυσικά φωνάζω από τον πόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...