Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

πρίν από 39 λεπτά , iwanna24 είπε:

Τι να σου πω...απλα εισαι μικρη εβδομαδα και με τεραστια μειωση. Ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι θα ημουν κλινηρης με 2.5.

Εγω ειχα 3 και επαιρνα 3 μαγνησια και 3 προγεστερονες. Μην κανεις του κεφαλιου σου σε παρακαλω...

Ξερεις τι? Και γω επειδη ημουν κρεβατι και φαντασου εβγαινα και μια φορα την εβδομαδα δυσκολευομουν πολυ...η μεση με ειχε πεθανει!!!

Μολις σου επιτρεψει να σηκωθεις λιγακι, να πας καπου θα αλλαξουν ολα. Και γω περπαταω μια αντε δυο ωρες και νιωθω θα μου φυγει το μωρο...στην αρχη ουτε 5 λεπτα δεν μπορουσα...ποναγα...τωρα αμα λαχει παω και 2 ωρες βολτα με περπατημα.

Δεν μπορω να διανοηθω οτι ο τραχηλος 2 ή 2.5 δεν ειναι ανησυχητικος σε εβδομαδες 22 μεχρι 28. 

Εστω να παρει το φαρμακο που της ειπε ο γιατρος...

Δεν νομιζω οτι πρεπει να το προσπερασει.

Φυσικά και δεν πρέπει να το προσπεράσει. Απλώς, όπως είπα, βιβλιογραφικά καθαρά, δηλαδή βάσει ερευνών, θορυβουμαστε έντονα όταν ο τράχηλος πέσει στο 1,5 εκ. Σε όλες τις εβδομάδες ανησυχούμε για τράχηλο,εκτός κι αν είμαστε μετά τις 37, οπότε έχουμε ξεπεράσει το στάδιο προωρότητας.

Η γέλη βοηθάει πολύ αποδεδειγμένα, όπως αναφέρει η βιβλιογραφία, ελληνική και ξένη.

Πάντως,η ηρεμία και η ξεκούραση είναι ο,τι καλύτερο για τον τράχηλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 44 λεπτά , iwanna24 είπε:

Τι να σου πω...απλα εισαι μικρη εβδομαδα και με τεραστια μειωση. Ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι θα ημουν κλινηρης με 2.5.

Εγω ειχα 3 και επαιρνα 3 μαγνησια και 3 προγεστερονες. Μην κανεις του κεφαλιου σου σε παρακαλω...

Ξερεις τι? Και γω επειδη ημουν κρεβατι και φαντασου εβγαινα και μια φορα την εβδομαδα δυσκολευομουν πολυ...η μεση με ειχε πεθανει!!!

Μολις σου επιτρεψει να σηκωθεις λιγακι, να πας καπου θα αλλαξουν ολα. Και γω περπαταω μια αντε δυο ωρες και νιωθω θα μου φυγει το μωρο...στην αρχη ουτε 5 λεπτα δεν μπορουσα...ποναγα...τωρα αμα λαχει παω και 2 ωρες βολτα με περπατημα.

Δεν μπορω να διανοηθω οτι ο τραχηλος 2 ή 2.5 δεν ειναι ανησυχητικος σε εβδομαδες 22 μεχρι 28. 

Εστω να παρει το φαρμακο που της ειπε ο γιατρος...

Δεν νομιζω οτι πρεπει να το προσπερασει.

Ναι, νομίζω οτι οταν μ'αφησει να κινηθω λίγο θα είμαι πολυ καλύτερα!

πρίν από 40 λεπτά , katia2018 είπε:
πρίν από 57 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Το ίδιο μου λένε απο τώρα!που στριφογυριζω σαν κοκορέτσι μέχρι τις 3 τα ξημερώματα!που είναι αυτές οι υπνηλιες της εγκυμοσύνης;;;εγω μόνο αϋπνία εχω!

Μπράβο, αυτά είναι καλά νεα!!!πολύ χαρηκα!!! 

Λογικά θα βοηθάει,όπως και η ξάπλα γιατί δεν ασκείτα πίεση στον τράχηλο!

Τις επιπτώσεις τις βλέπουμε ήδη, γιατί ποναω τόσο πολύ στην πυελικη περιοχή που για να αλλάξω πλευρό πρέπει να συρθω στο κρεβάτι, δεν μπορω να γυρίσω αλλιώς!έχει αρχίσει το σώμα μου και γίνεται πολύ αδύναμο!αφου σκέφτομαι πως θα γέννησω που δεν εχω δύναμη πλέον ούτε να σηκωθω!σηκωνομαι και περπαταω λίγο στο σπίτι και αισθάνομαι καλύτερα!

Μακάρι να πάμε με πρόκληση παρά να γεννήσουμε πρόωρα, δεν το συζητώ! 

Να σε ρωτησω, ο γιατρός σου έχει πει αν η μέτρηση είναι μαζί με την κρέμα;;;γιατί απο την κρέμα φαίνεται μεγαλύτερος!και εμενα μου μετράει απο εκεί που τελειώνει η κρέμα

Αυτό με την κρέμα δεν το είχα ξανακουσει. Ξέρω πάντως ότι προσέχει πολύ την πίεση που ασκεί στον τράχηλο, γιατί μπορεί να φανεί μακρύτερος αν το πιέσει.Γι'αυτο και πάντα μου κάνει τρεις μετρήσεις κάθε φορά,ενώ είναι μέσα ο υπέρηχος και περιμένει να δει αφενός αν κάνει σύσπαση, αφετέρου αν κάνει funelling (χοάνη). Από τις τρεις μετρήσεις κρατάμε τη μικρότερη κι αυτήν θεωρούμε ότι έχουμε.

Θα το ρωτήσω την άλλη φορά αυτό με την κρέμα, πάντως δε νομίζω ότι έχει διαφορά, καθώς αν τον δεις και διακοιλιακα την ίδια ώρα βγαίνει πάνω κάτω το ίδιο με μικρή απόκλιση.

Αυτό που λες με το σύρσιμο στο κρεβάτι, έτσι ακριβώς γυρίζω κι εγώ πλευρό και φυσικά φωνάζω από τον πόνο.

Εμένα μου είπε οτι με την κρέμα πρέπει να έχει μακρύνει!στον υπέρηχο μου το έδειχνε, απο εχω μέχρι εδω είναι η κρέμα και από εδω ξεκινάει ο τράχηλος!3 μετρήσεις κάνουμε και εμείς!με 2,4 η μικρότερη!εγω χοάνη εχω και είναι δύο εκατοστά!την τελευταία φορά είχε μικρύνει λιγάκι όμως!

Απο την κοιλιά μπορεί να έχει και ενα εκατοστό απόκλιση!και σε κοπέλες εδω στο forum στην β'επιπεδου αλλη μέτρηση είχαν κολπικά άλλη απο ρην κοιλιά!όπως και εγω!απο την κοιλιά φαίνεται 0,5 μικρότερος, είναι μεγάλη η διαφορά!

περιδεση ούτε εμένα συστήνει ο γιατρός μου,αλλά αν φτάσουμε τα δύο εκατοστά θα μου βάλει πεσσό!οι περισσότεροι γιατροί δεν ξέρουν καν να βάζουν!γενικα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη κκαι αντιμετωπιζεται μα διαφορετικο τροπο!αν βρεθεις ξαφνικά  με 1εκατοστό τραχηλο ας πουμε αναγκαστικα θα κανουν περιδεση!για την vasclor  μου είπε και ο εμβυολογος και ο γιατρός μου τα καλύτερα!οτι είναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί πλέον για την αντιμετώπιση του τραχήλου!

1 hour ago, kiki1986 είπε:

Το σκέφτομαι γτ το προτοκολο γράφει ότι 2.5 είναι οριακό. από κει και κάτω πρεπει να χορηγείται προγεστερόνη....για αυτό κάνω.λιγη.υπομινη.λιγες μέρες κ αν κατέβει την άλλη βδομάδα θα ξεκινήσω....πφφφφφ μεγάλο άγχος...

 Απο 2,5 και κάτω είναι ανεπάρκεια τραχήλου και δεν θέλει μόνο προγεστερόνη, κολπικά πάντα γιατί απο το στόμα είναι άχρηστη για τον τράχηλο, θέλει ακινησία, προγεστερόνη και να μην έχεις συσπάσεις που θα τον μικρύνουν κι άλλο!εμενα ο γιατρός μου θα μου βάλει πεσσό αν πέσω κάτω απο 2,5!γιατί εχω μπροστά μου 2,5 μήνες!

Η vasclor όπως σου είπε και η Κάτια είναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί τώρα με τα καλύτερα θετικά αποτελέσματα!

Απο άγχος άλλο τίποτα!εδω και 5 σχεδόν εβδομάδες που είδαμε τι γίνεται μετραω μια μια τις μέρες και εύχομαι να φτάσω σε ασφαλή βδομάδα!!!

 


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Heidelberg είπε:

Δεν την ήξερα αυτή την εξέταση που λες, λες να μου πει κι εμένα να την κάνω; Στα 120 πόσο είχες; Την επανέλαβες 2η φορά την καμπύλη;

Κι εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα, και καλή διατροφή και κανονικό βάρος....Τι να πω...Ελπίζω να μην με αγχώσει και ο γιατρός μεθαύριο...

Νηστείας και 120' ήταν μέσα στα όρια! Για το 185 με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο για να μου κάνει διατροφή για ένα μήνα. Βέβαια ο ενδοκρινολόγος δε μου έδωσε πλάνο διατροφής διαφορετικό από αυτό που ήδη έτρωγα μόνη μου και ακόμα έχω απορία πώς βγήκε τόσο ανεβασμένη τιμή. Ίσως έφταιγε και το καθισιο γιατί είχα πολλές καούρες και αναγουλες και δεν είχα όρεξη για περπάτημα.  Αφού πέρασε ο μήνας έκανα αυτή την εξέταση αίματος και όλα οκ! Μου είπε ότι δε χρειάζεται να ξανακάνω καμπύλη γιατί αυτή η εξέταση δείχνει το μέσο όρο του τριμήνου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Sunshine18 είπε:

Νηστείας και 120' ήταν μέσα στα όρια! Για το 185 με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο για να μου κάνει διατροφή για ένα μήνα. Βέβαια ο ενδοκρινολόγος δε μου έδωσε πλάνο διατροφής διαφορετικό από αυτό που ήδη έτρωγα μόνη μου και ακόμα έχω απορία πώς βγήκε τόσο ανεβασμένη τιμή. Ίσως έφταιγε και το καθισιο γιατί είχα πολλές καούρες και αναγουλες και δεν είχα όρεξη για περπάτημα.  Αφού πέρασε ο μήνας έκανα αυτή την εξέταση αίματος και όλα οκ! Μου είπε ότι δε χρειάζεται να ξανακάνω καμπύλη γιατί αυτή η εξέταση δείχνει το μέσο όρο του τριμήνου. 

Άντε να δούμε τι θα μου πει εμένα μεθαύριο...

Δεν μου φτάνει η γκρίνια μου, ο α-πί-στευ-τος πόνος κάτω απ'το στήθος, η μέση μου που έχει αρχίσει να με ενοχλεί στο κρεβάτι (δυσκολεύομαι να σηκωθώ και να γυρίσω απ'την μια πλευρά), οι αϋπνίες (που πάντα κοιμόμουν σαν τούβλο!!!), η μετακόμιση που τώρα μου φαίνεται ότι δεν μπορώ να συνεννοηθώ με κανέναν, βρήκα και άλλο λόγο να αγχωθώ....

Μόνο εγώ γκρινιάζω τόσο ή κι εσείς, βρε κορίτσια;;;

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Heidelberg είπε:

Άντε να δούμε τι θα μου πει εμένα μεθαύριο...

Δεν μου φτάνει η γκρίνια μου, ο α-πί-στευ-τος πόνος κάτω απ'το στήθος, η μέση μου που έχει αρχίσει να με ενοχλεί στο κρεβάτι (δυσκολεύομαι να σηκωθώ και να γυρίσω απ'την μια πλευρά), οι αϋπνίες (που πάντα κοιμόμουν σαν τούβλο!!!), η μετακόμιση που τώρα μου φαίνεται ότι δεν μπορώ να συνεννοηθώ με κανέναν, βρήκα και άλλο λόγο να αγχωθώ....

Μόνο εγώ γκρινιάζω τόσο ή κι εσείς, βρε κορίτσια;;;

 

Άντε καλή επιτυχία! Εγώ δε γκρινιάζω για αυτά γιατί ακόμα δεν έχω τέτοια συμπτώματα και ενοχλήσεις. Γκρινιάζω από τώρα για το τι θα γίνει μόλις γεννήσω :sad: δε θέλω επισκέπτες, δε θέλω κόσμο στο σπίτι με το μωρό, δε θέλω συμβουλές και παρεμβολές απ' την πεθερά, δε θέλω τίποτα! Η παράξενη λεχώνα θα είμαι! :)

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Sunshine18 είπε:

Άντε καλή επιτυχία! Εγώ δε γκρινιάζω για αυτά γιατί ακόμα δεν έχω τέτοια συμπτώματα και ενοχλήσεις. Γκρινιάζω από τώρα για το τι θα γίνει μόλις γεννήσω :sad: δε θέλω επισκέπτες, δε θέλω κόσμο στο σπίτι με το μωρό, δε θέλω συμβουλές και παρεμβολές απ' την πεθερά, δε θέλω τίποτα! Η παράξενη λεχώνα θα είμαι! :)

σωπα βρε ολες ετσι ειναι δεν εισαι η μονη μετα θα πεσουν οι ορμονες κ θα θες τα αναποδα χα χα χα !!!! 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Sunshine18 είπε:

Άντε καλή επιτυχία! Εγώ δε γκρινιάζω για αυτά γιατί ακόμα δεν έχω τέτοια συμπτώματα και ενοχλήσεις. Γκρινιάζω από τώρα για το τι θα γίνει μόλις γεννήσω :sad: δε θέλω επισκέπτες, δε θέλω κόσμο στο σπίτι με το μωρό, δε θέλω συμβουλές και παρεμβολές απ' την πεθερά, δε θέλω τίποτα! Η παράξενη λεχώνα θα είμαι! :)

Αυτό με την πεθερά δεν έπρεπε να μου το θυμίσεις....που θα'χω την μαμά μου και την αδελφή μου μακριά και την πεθερά μου από κάτω...:huh::huh:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχει καμμία από εσάς δύσπνοια; εμένα με πιάνει το βράδυ μόλις πάω για ύπνο και όλη νύχτα ακόμα και το πρωί , ξυπνάω και καθομαι καθιστή και προσπαθώ να αναπνεύσω. Όλη μέρα ειμαι καλά , μέχρι να πάω για ύπνο. Δεν καπνίζω πια , το έχω κόψει από το ίδιο λεπτό που έμαθα για την εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, elenistam είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!!!!!!!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ......ΕΓΩ ΕΔΩ ΘΑΣΟ ΚΑΛΑ.....ΑΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΡΟΣΙΑ ΑΛΛΕΣ ΣΚΑΩ.....ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ 3-4 ΚΙΛΑ ΜΑΖΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ...ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΣΑΝ ΟΤΙ ΤΡΩΩ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ....ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΕΔΩ...ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΚΙΝΟΥΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ....ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΩ ΘΕΣΣ ΘΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΡΟΤΣΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ....

ΚΑΡΟΤΣΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΒΕΧΑ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΠΙΣΙΝΟ....

Mia xara Elenitsa. Eidika tis meres pou exei drosia!!! Edw zestane pali!!!! Na ksereis oti twra ta vazoume ta kila trwme de trwme einai to varos tou mwrou kai i katakratisi. Irthe h panta me ta maksilarakia. Skeftomai k gw na paraggeilw apo kei.Pes m odeis kai meneis euxaristimeni!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , linaa είπε:

σωπα βρε ολες ετσι ειναι δεν εισαι η μονη μετα θα πεσουν οι ορμονες κ θα θες τα αναποδα χα χα χα !!!! 

Αν δεν τους κυνηγάω με το κουζινομάχαιρο θα είναι πραγματικά ένα θαύμα! :-D:-D:-D

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Melissoula27 είπε:

Κορίτσια έχει καμμία από εσάς δύσπνοια; εμένα με πιάνει το βράδυ μόλις πάω για ύπνο και όλη νύχτα ακόμα και το πρωί , ξυπνάω και καθομαι καθιστή και προσπαθώ να αναπνεύσω. Όλη μέρα ειμαι καλά , μέχρι να πάω για ύπνο. Δεν καπνίζω πια , το έχω κόψει από το ίδιο λεπτό που έμαθα για την εγκυμοσύνη.

να μιλησεις με το γιατρο σου δυσπνοια οχι δεν εχω δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο τοσο νωρις στην εγκυμοσυνη καλο ειναι να τον ρωτησεις κ να του περιγραψεις ακριβως πως το εννοεις. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Heidelberg είπε:

Αυτό με την πεθερά δεν έπρεπε να μου το θυμίσεις....που θα'χω την μαμά μου και την αδελφή μου μακριά και την πεθερά μου από κάτω...:huh::huh:

Η αδερφή μου εξωτερικό, η μαμά μου στην άλλη άκρη της χώρας, η πεθερά 5' απ' το σπίτι... 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Melissoula27 είπε:

Κορίτσια έχει καμμία από εσάς δύσπνοια; εμένα με πιάνει το βράδυ μόλις πάω για ύπνο και όλη νύχτα ακόμα και το πρωί , ξυπνάω και καθομαι καθιστή και προσπαθώ να αναπνεύσω. Όλη μέρα ειμαι καλά , μέχρι να πάω για ύπνο. Δεν καπνίζω πια , το έχω κόψει από το ίδιο λεπτό που έμαθα για την εγκυμοσύνη.

Κορίτσι μου έγω εχω δυσφορία, όχι δύσπνοια κάθε απόγευμα!μόνο το απόγευμα με πιάνει μέχρι τις 9.30-10.00 περίπου!και δεν καταλαβαίνω γιατί το παθαινω μόνο απογευματα!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , rapounzel_rapounzel είπε:

Κορίτσι μου έγω εχω δυσφορία, όχι δύσπνοια κάθε απόγευμα!μόνο το απόγευμα με πιάνει μέχρι τις 9.30-10.00 περίπου!και δεν καταλαβαίνω γιατί το παθαινω μόνο απογευματα!

η δυσφορια μπορει να ειναι κ απο το φαγητο το βραδυ πεφτει λιγο πιο βαρυ να ξερεις. αλλα η δυσπνοια ειναι αλλο πραγμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , rapounzel_rapounzel είπε:

Κορίτσι μου έγω εχω δυσφορία, όχι δύσπνοια κάθε απόγευμα!μόνο το απόγευμα με πιάνει μέχρι τις 9.30-10.00 περίπου!και δεν καταλαβαίνω γιατί το παθαινω μόνο απογευματα!

Περίεργα συμπτώματα. Ίσως δεν έχει να κάνει με την εγκυμοσύνη. Τι εννοείς δυσφορία; Εγώ δυσκολεύομαι να αναπνεύσω καθαρά. Δεν ξέρω τι να υποθέσω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...