Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

πρίν από 49 λεπτά , Zouzou94 είπε:

Και εγώ αυτό ελπίζω και περιμένω.. πραγματικά όμως δεν βλέπω να βγαίνω από το σπίτι,μόνο μετρημένες φορές και το κοριτσάκι μου δεν θα χαρεί μπανάκια φέτος! 

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ.. Δε θα χαρεί μπανάκια φέτος η μικρούλα μου. Κανόνισα με τη γιαγιά της που πάει με το καπη να την παίρνει μαζί της 1 φορά τη βδομάδα. Αύριο θα πάω κι εγώ μαζί τους να παίξω λιγάκι μαζί της. Ευτυχώς που πάει παιδικό μέχρι τέλος Ιούλη και ξεδινει εκεί... Τι να κάνουμε.. Του χρόνου να σκέφτεσαι θα τις έχουμε κ τις δύο και θα χαρούμε θάλασσα όλοι! 


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Zouzou94 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Διάβαζα όλα τα σχόλια που είχα χάσει από τότε που είχα μπει..χαίρομαι που προχωράτε όλες ανεξάρτητα τις δυσκολίες που βρίσκεται μερικές! Εμείς σήμερα 30+6 και από προχτές έχω συσπάσεις πιο έντονες..προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν περισσότερο ξαπλωμένη αλλά δεν βλέπω και ιδιαίτερη βελτίωση..εκεί που νιώθω καλύτερα τσουπ πάλι τα ίδια! Ο Γιατρός μου είπε χαπακια και ξεκούραση και αν νιώσω κάτι επιπλέον και δεν περνάει στο νοσοκομείο απευθείας!! Επίσης έχω τη Κυριακή να πάω να καμαρώσω τη κόρη μου που θα πάρει ζώνη στο ταικβοντο και δεν θέλω να το χάσω!! :(

επισης κάτι με έχει πιασει τις τελευταίες 2 βδομάδες περιπου και αγχώνομαι συνέχεια..δεν μπορώ να ηρεμήσω.. αγχώνομαι αν δεν βλέπω κάπου τη μικρή,αν παίζει πιο πέρα και δεν την ακούω..αν αργήσω να επικοινωνήσω με τον άντρα μου και διάφορα τέτοια που πριν δεν με πειραζαν! Οι ορμόνες μου τα έχουν παίξει και δεν ξέρω πως να ηρεμήσω. .

Είναι απο τις ορμόνες!και εμένα με πιάνουν γενικά φοβίες, το είχα και πριν την εγκυμοσύνη όμως!

Θα προσπάθεις οταν έρχονται τέτοιες σκέψεις να σκέφτεσαι αμέσως κάτι τελείως διαφορετικό!

Επειδή έχεις και εσύ θέμα με τις συσπάσεις, δεν σου έχει δώσει τοκολυτικά να μην τρέχεις πάλι στο νοσοκομείο;


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

t.

Πήγα γιατρό σήμερα κοριτσια. Ο τράχηλος σταθερός, η μικρή πήρε 220γρ. Είναι 1260γρ τώρα, μου έκανε και μίνι ντοπλερ για τις αρτηρίες ,τον ομφάλιο λώρο  και την ανάπτυξη του εγκέφαλου.και είναι όλα παρα πολύ καλά.!!!!!!

Συνεχίζουμε ξάπλα,ο βασικός στόχος είπε είναι οι 37 εβδομάδες που θα βγάλουμε τον πεσσο, και θα  περιμένουμε να γεννήσω.  Μεχρι τέλος Ιουλιου ξάπλα και μετά ίσως με αφήσει να σηκώνομαι μέσα στο σπίτι ή πολύ χαλαρά γενικά. Τώρα θα με ξαναδεί σε 10 μέρες και όχι σε μια βδομάδα όπως κάναμε μέχρι τώρα. Σημάδι ότι δεν ανησυχεί πλέον τόσο πολύ. Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη....μόνο που ήταν συνεχώς ανάποδα και δεν την είδαμε σε 3d.

Ντοπλερ μου είπε ότι δεν θεωρει απαραίτητο να κάνω εφόσον βλεπει αυτός αρτηριες εγκέφαλο κλπ. αν θέλω και ανησυχώ  να πάω φυσικά .αλλα έτσι κι αλλιώς εχω σχεδόν 4 βδομαδες μέχρι τότε.

  • Μου αρέσει 6

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

μην φοβασαι το κοριτσακι δεν θα το πειραξει καθολου θα πηγαινει με το μπαμπα του βολτες κ μολις γεννησεις κ ηρεμησετε θα πατε οσες εκδρομες θελετε!!! 

Τρέχει και ο μπαμπάς της γιατί με το καλό θα μετακομίσουμε .. φυσικά και όσο είναι εδώ βγαίνουν,απλά μου λείπει να βγω και εγώ μαζί τους να περπατήσουμε! Εδώ δεν έχει πλέον και παιδικές χαρές..αντί να τις φτιάξουν προτίμησαν να τα βγάλουν όλα απ'όλες! 

2 ώρες πρίν, rapounzel_rapounzel είπε:

Είναι απο τις ορμόνες!και εμένα με πιάνουν γενικά φοβίες, το είχα και πριν την εγκυμοσύνη όμως!

Θα προσπάθεις οταν έρχονται τέτοιες σκέψεις να σκέφτεσαι αμέσως κάτι τελείως διαφορετικό!

Επειδή έχεις και εσύ θέμα με τις συσπάσεις, δεν σου έχει δώσει τοκολυτικά να μην τρέχεις πάλι στο νοσοκομείο;

Κάποιες φορές το καταφέρνω..άλλες πάλι όχι.. ιδιαίτερα με τη μικρή! Αχ που θα πάει ,θα περάσει ο καιρός και ελπίζω να φύγει και αυτο! 

Για τοκολυτικο μου έδωσε ο γιατρός adalat ,επερνα τρεις φορες τη μέρα των 10 αλλά επειδή έχω γενικά χαμηλή πίεση μου είπε να το μειώσω στα δύο..τώρα με βλέπω να τα πάω πάλι στα τρεια! 

2 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ.. Δε θα χαρεί μπανάκια φέτος η μικρούλα μου. Κανόνισα με τη γιαγιά της που πάει με το καπη να την παίρνει μαζί της 1 φορά τη βδομάδα. Αύριο θα πάω κι εγώ μαζί τους να παίξω λιγάκι μαζί της. Ευτυχώς που πάει παιδικό μέχρι τέλος Ιούλη και ξεδινει εκεί... Τι να κάνουμε.. Του χρόνου να σκέφτεσαι θα τις έχουμε κ τις δύο και θα χαρούμε θάλασσα όλοι! 

Αχ εγώ δεν έχω κάποια γιαγιά που να μπορεί να την αναλάβει..και τα προνήπια τελείωσαν δυστυχώς! 

Και εγώ σκέφτομαι για του χρόνου και ηρεμώ! 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Zouzou94 είπε:

Τρέχει και ο μπαμπάς της γιατί με το καλό θα μετακομίσουμε .. φυσικά και όσο είναι εδώ βγαίνουν,απλά μου λείπει να βγω και εγώ μαζί τους να περπατήσουμε! Εδώ δεν έχει πλέον και παιδικές χαρές..αντί να τις φτιάξουν προτίμησαν να τα βγάλουν όλα απ'όλες! 

Κάποιες φορές το καταφέρνω..άλλες πάλι όχι.. ιδιαίτερα με τη μικρή! Αχ που θα πάει ,θα περάσει ο καιρός και ελπίζω να φύγει και αυτο! 

Για τοκολυτικο μου έδωσε ο γιατρός adalat ,επερνα τρεις φορες τη μέρα των 10 αλλά επειδή έχω γενικά χαμηλή πίεση μου είπε να το μειώσω στα δύο..τώρα με βλέπω να τα πάω πάλι στα τρεια! 

Αχ εγώ δεν έχω κάποια γιαγιά που να μπορεί να την αναλάβει..και τα προνήπια τελείωσαν δυστυχώς! 

Και εγώ σκέφτομαι για του χρόνου και ηρεμώ! 

Καλημέρα!!!adalat παίρνω και εγω εδω και 9 βδομάδες!45ml όμως, επειδή είχα και κάτι πόνους μου αύξησε την δόση σε 60ml!αλλά μου κάνουν φοβερές ταχυκαρδίες!και το εριξα μόνη μου σε 45!καλύτερα να παίρνεις 30 οταν έχεις συσπάσεις!εμένα αυτή η δόση δεν μου έκανε τίποτα!έχεις πολλές μέσα στην ημέρα;

11 ώρες πρίν, λιλιτο είπε:

t.

Πήγα γιατρό σήμερα κοριτσια. Ο τράχηλος σταθερός, η μικρή πήρε 220γρ. Είναι 1260γρ τώρα, μου έκανε και μίνι ντοπλερ για τις αρτηρίες ,τον ομφάλιο λώρο  και την ανάπτυξη του εγκέφαλου.και είναι όλα παρα πολύ καλά.!!!!!!

Συνεχίζουμε ξάπλα,ο βασικός στόχος είπε είναι οι 37 εβδομάδες που θα βγάλουμε τον πεσσο, και θα  περιμένουμε να γεννήσω.  Μεχρι τέλος Ιουλιου ξάπλα και μετά ίσως με αφήσει να σηκώνομαι μέσα στο σπίτι ή πολύ χαλαρά γενικά. Τώρα θα με ξαναδεί σε 10 μέρες και όχι σε μια βδομάδα όπως κάναμε μέχρι τώρα. Σημάδι ότι δεν ανησυχεί πλέον τόσο πολύ. Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη....μόνο που ήταν συνεχώς ανάποδα και δεν την είδαμε σε 3d.

Ντοπλερ μου είπε ότι δεν θεωρει απαραίτητο να κάνω εφόσον βλεπει αυτός αρτηριες εγκέφαλο κλπ. αν θέλω και ανησυχώ  να πάω φυσικά .αλλα έτσι κι αλλιώς εχω σχεδόν 4 βδομαδες μέχρι τότε.

Κάνε λίγο ακόμα υπομονή, να φτάσεις σε πιο ασφαλή βδομάδα και θα σε αφήσει λίγο πιο ελεύθερη!το μωρακι προχωράει μια χαρά!!!

Ουσιαστικά σου έκανε ενα mini doppler!αυτο μπορούν να το κάνουν οι γιατροί μας!σκεψου το για το doppler και κάνε οτι νομίζεις καλύτερο!εγω για doppler θα παω στον εμβρυολογο και μετραω τις μέρες!!!θα μας αποζημιώσει το αποτέλεσμα για ολα αυτά που τραβαμε!!!:-D

  • Μου αρέσει 1

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα θέλω τη γνώμη σας. Είναι πολύ ριψοκίνδυνο μόλις γεννήσω να πάμε διακοπές με το νεογέννητο? Έχουμε σπίτι στο ιόνιο. Την απόσταση σκέφτομαι.. Μη και συμβεί κάτι.. Μήπως είναι πολύ κουραστικό.. 7 ώρες ταξίδι αλλά θα κάνουμε και στάσεις. Απλώς σκέφτομαι τα λοχεια τα δικά μου κ πότε θα βγάλω τα ράμματα κι αν συμβεί κάτι με το μωρό... Εσείς τι λέτε? Απλώς είμαι στη θάλασσα τώρα κι έχω ξεσηκωθεί.. Μόλις Σαράντη δω θα γυρίσω δουλειά και θα θελα λίγο να χαλαρώσω έστω στην ιδέα.. Καταλαβαίνετε.. Θα ρωτήσω παιδίατρο κ γυναικολόγο αλλά ήθελα κ τη δική σας γνώμη... 


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Nefeli2014 είπε:

Κορίτσια καλημέρα θέλω τη γνώμη σας. Είναι πολύ ριψοκίνδυνο μόλις γεννήσω να πάμε διακοπές με το νεογέννητο? Έχουμε σπίτι στο ιόνιο. Την απόσταση σκέφτομαι.. Μη και συμβεί κάτι.. Μήπως είναι πολύ κουραστικό.. 7 ώρες ταξίδι αλλά θα κάνουμε και στάσεις. Απλώς σκέφτομαι τα λοχεια τα δικά μου κ πότε θα βγάλω τα ράμματα κι αν συμβεί κάτι με το μωρό... Εσείς τι λέτε? Απλώς είμαι στη θάλασσα τώρα κι έχω ξεσηκωθεί.. Μόλις Σαράντη δω θα γυρίσω δουλειά και θα θελα λίγο να χαλαρώσω έστω στην ιδέα.. Καταλαβαίνετε.. Θα ρωτήσω παιδίατρο κ γυναικολόγο αλλά ήθελα κ τη δική σας γνώμη... 

κοριτσακι το πρωτο σου παιδακι ειναι??? καταρχας οταν λες νεογεννητο εννοεις πρωτες 5 μερες πχ. σκεψου μονο αυτο οτι θα πρεπει να εισαι κλεισμενη μεσα στο σπιτι εκει που θα εισαι αν ειναι χωριο δεν θα εχει ολα αυτα που χρειαζεσε κ θα πρεπει καθε φορα να κανετε χιλιομετρα για να βρειτε κατι. αν εννοεις οτι θα ξεκουραστεις με ενα νεογεννητο σε ενα αλλο σπιτι κανεις μαλλον λαθος...

αν υπαρχει νοσοκομειο κ παιδιατρος εκει που θα πας οχι επικυνδυνο δεν ειναι δηλαδη οι ντοπιοι οταν γεννανε (συνηθως αθηνα πατρα κτλ) σπιτια τους πηγαινουν. 

απλα για σενα δεν θα ειναι διακοπες να θυμασαι ουτε τις ανεσεις θα εχεις που εχει το κανονικο σου σπιτι δηλαδη θα ταλαιπωρηθεις κ θα εχεις κ το ανχος γιατι τις πρωτες μερες σιγουρα θα χρειαστεις παιδιατρο κατι να ρωτησεις να το δει ολο κ κατι συμβαινει που θες ιατρικη συμβουλη κ αν ειναι μακρια απο εσας ο παιδιατρος του νησιου το ανχος θα ειναι περισευουμενο......

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση.. Το δεύτερο είναι έχω μια μικρούλα 3 που θα έκανε κι αυτή τα μπανακια της... Έλεγα να πάρω και τη γιαγιά μαζί αλλά ήδη η ιδέα δεν της πολυαρεσει ούτε κι εκείνης.. Ούτε κι ο άντρας μου δλδ τρελαίνεται στην ιδέα.. Ειναι χωριό ναι.. Και η πρώτη πόλη είναι 20 χλμ... Απλά σκεφτόμουν μερικές μέρες μακριά να αλλάξουμε λίγο παραστάσεις.. Βέβαια θα χω τρελά κουβάληματα και καθαριότητα εκεί καθώς είναι κλειστό 2 χρονιές... 


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Nefeli2014 είπε:

Καλησπέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση.. Το δεύτερο είναι έχω μια μικρούλα 3 που θα έκανε κι αυτή τα μπανακια της... Έλεγα να πάρω και τη γιαγιά μαζί αλλά ήδη η ιδέα δεν της πολυαρεσει ούτε κι εκείνης.. Ούτε κι ο άντρας μου δλδ τρελαίνεται στην ιδέα.. Ειναι χωριό ναι.. Και η πρώτη πόλη είναι 20 χλμ... Απλά σκεφτόμουν μερικές μέρες μακριά να αλλάξουμε λίγο παραστάσεις.. Βέβαια θα χω τρελά κουβάληματα και καθαριότητα εκεί καθώς είναι κλειστό 2 χρονιές... 

ε αφου εχεις κ αλλο παιδακι ξερεις απο πρωτο χερι οτι θα κουραστεις περισσοτερο παρα θα αλλαξεις παραστασεις.... κ επιπλεον θα εχεις κ ενα ανχος μην συμβει κ τιποτα γιατι οπως κ να το κανεις νεογεννητο ειναι ενα ανχος το εχεις.... σκεψου  ενω εδω θα εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου οτι το νοσοκομειο ειναι διπλα δεν θα ανχωνεσε αλλα εκει κ το παραμικρο να γινει που μπορει να ειναι κ ασυμαντο θα τρελενεσε γιατι θα πρεπει να κανεις ταξιδι για να γυρισετε πισω....

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 38 λεπτά , Nefeli2014 είπε:

Καλησπέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση.. Το δεύτερο είναι έχω μια μικρούλα 3 που θα έκανε κι αυτή τα μπανακια της... Έλεγα να πάρω και τη γιαγιά μαζί αλλά ήδη η ιδέα δεν της πολυαρεσει ούτε κι εκείνης.. Ούτε κι ο άντρας μου δλδ τρελαίνεται στην ιδέα.. Ειναι χωριό ναι.. Και η πρώτη πόλη είναι 20 χλμ... Απλά σκεφτόμουν μερικές μέρες μακριά να αλλάξουμε λίγο παραστάσεις.. Βέβαια θα χω τρελά κουβάληματα και καθαριότητα εκεί καθώς είναι κλειστό 2 χρονιές... 

Κι εμείς θα πάμε στο πατρικό μου κοντα στη θάλασσα αλλά θα είναι οι γονείς μου που μένουν εκεί, δε θα με αφήνουν να κάνω τίποτα και θα ασχολούμαι μόνο με το μωρό και τον άντρα μου και όταν το επιτρέψει ο παιδίατρος θα πηγαίνουμε και τις βολτιτσες μας. Η περιοχή όμως έχει νοσοκομείο, βρήκα ήδη παιδίατρο από τωρα για παν ενδεχόμενο και δε θα κάνω τίποτα από καθαριοτητες, μαγειρέματα κλπ. Τώρα η προοπτική να πας σ ένα σπίτι που είναι κλειστό δύο χρόνια είναι λίγο κάπως. Θα έχεις πολλές δουλειές να κάνεις...  Είναι και το θέμα του παιδιάτρου. Από την άλλη όμως αν υπερισχύει η επιθυμία για αλλαγή παραστάσεων θα κάνεις τα βαριά βαριά από καθαριότητα, θα βοηθήσει και ο άντρας σου κι όλα κομπλέ. Το βασικό είναι να βρεις παιδιατρο. Πάνω απ' όλα η ψυχολογία μας κορίτσια και πώς θα είμαστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Nefeli2014 είπε:

Καλησπέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση.. Το δεύτερο είναι έχω μια μικρούλα 3 που θα έκανε κι αυτή τα μπανακια της... Έλεγα να πάρω και τη γιαγιά μαζί αλλά ήδη η ιδέα δεν της πολυαρεσει ούτε κι εκείνης.. Ούτε κι ο άντρας μου δλδ τρελαίνεται στην ιδέα.. Ειναι χωριό ναι.. Και η πρώτη πόλη είναι 20 χλμ... Απλά σκεφτόμουν μερικές μέρες μακριά να αλλάξουμε λίγο παραστάσεις.. Βέβαια θα χω τρελά κουβάληματα και καθαριότητα εκεί καθώς είναι κλειστό 2 χρονιές... 

Μόνο για τα κουβαλήματα και για το καθάρισμα, εγώ θα το έβλεπα ήδη πολύ δύσκολο! Καταλαβαίνω ότι σκέφτεσαι την μεγάλη σου κορούλα, αλλά εγώ προσωπικά θα το σκεφτόμουν, αν το μωρό ήταν ήδη πχ 2-3 μηνών, να είχαμε βρει δηλαδή κάπως τους ρυθμούς μας. 

Και επικίνδυνο να μην είναι, να έχεις δηλαδή γιατρό που να εμπιστεύεσαι εκεί, μόνο για το άβολο της κατάστασης, θα είχα ενδοιασμούς.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2018 at 11:49 ΠΜ, katia2018 είπε:

Λοιπόν μόλις μίλησε με ειδικό παθολόγο.Δεν υπάρχει αντιπηκτική σε "στυλό".Οπότε είναι μονόδρομος η κλασσική.

Καλησπέρα,  ευχαριστώ για την απάντηση. Τις κάλτσες μου είπε  πως θα τις εχω σίγουρα στο μαιευτήριο, για αργότερα δεν ρώτησα αλλά υποθέτω πως θα τις έχω. Και για τις ενέσεις,  μου είπε πως θα τις κάνω αρκετό καιρό μετά τον τοκετό. 

Ξέρεις τον λόγο που είναι πιο επικίνδυνο,  μετά τον τοκετό να πάθουμε θρόμβωση,  μου το είπε κι εμένα ο γιατρός αυτο.

On 22/6/2018 at 11:32 ΠΜ, katia2018 είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και με το καλό το μωράκι σου!

Έχω κι εγώ πρόβλημα με φλεβιτιδα και κιρσους,αλλά θα κάνω αντιπηκτικες μετά τον τοκετό που είναι και μεγαλύτερος ο κίνδυνος.Επισης ο γιατρός μου είπε να φοράω την ώρα του τοκετού τις κάλτσες και μετά για τουλάχιστον 10 μέρες. Οι κιρσοι σου είναι επιπολής ή εν τω βάθει? Τον είχα ρωτήσει αν υπάρχει "στυλό" και δεν ήξερε κάτι ο γυναικολόγος.Θα το τσεκαρω τώρα με παθολόγο και θα σου πω.Εσενα τι σου είπαν για τις κάλτσες και τις ενέσεις?Θα τις κάνεις μέχρι πότε?Πόσες ώρες σου είπε ότι πρέπει να μεσολαβήσουν μεταξύ ένεσης και τοκετού?

 

Τα λέμε με νεότερα!

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ. Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω για τους κυρσους μου, δεν εχω παει σε αγγειολογο. Θα πάω φυσικά αφου γεννήσω. Απλά το πρόβλημα είναι τόσο πολύ εμφανές που ο γιατρός με το που το έδειξα θορυβηθηκε. Παρουσιάστηκε μετά το πρώτο τρίμηνο. Τι διαφορές εχουν αυτοί οι "τύποι " κυρσων " που αναφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, rapounzel_rapounzel είπε:

Καλημέρα!!!adalat παίρνω και εγω εδω και 9 βδομάδες!45ml όμως, επειδή είχα και κάτι πόνους μου αύξησε την δόση σε 60ml!αλλά μου κάνουν φοβερές ταχυκαρδίες!και το εριξα μόνη μου σε 45!καλύτερα να παίρνεις 30 οταν έχεις συσπάσεις!εμένα αυτή η δόση δεν μου έκανε τίποτα!έχεις πολλές μέσα στην ημέρα;

Κάνε λίγο ακόμα υπομονή, να φτάσεις σε πιο ασφαλή βδομάδα και θα σε αφήσει λίγο πιο ελεύθερη!το μωρακι προχωράει μια χαρά!!!

Ουσιαστικά σου έκανε ενα mini doppler!αυτο μπορούν να το κάνουν οι γιατροί μας!σκεψου το για το doppler και κάνε οτι νομίζεις καλύτερο!εγω για doppler θα παω στον εμβρυολογο και μετραω τις μέρες!!!θα μας αποζημιώσει το αποτέλεσμα για ολα αυτά που τραβαμε!!!:-D

Πως παίρνεις 45? Χαπακια δεν είναι αυτά που παίρνεις? Τα σπας?  Εγώ βρήκα ένα κουτί των 10mg και μετά βρήκα των 20(δεν τα ξεκίνησα αυτά ακόμη γιατί δεν τελείωσε το κουτί των 10).

Από συσπάσεις αυτές τις μέρες θα έλεγα πολύ συχνές..σήμερα ομως νιώθω λίγο καλύτερα, μάλλον γιατί αύξησα ξανά στα 3 χαπακια! Επίσης έχεις καταλάβει να σε ενοχλεί κάποια στάση όταν ξαπλώνεις? Πχ..να σου προκαλεί πιο έντονες συσπάσεις? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zouzou94 είπε:

Πως παίρνεις 45? Χαπακια δεν είναι αυτά που παίρνεις? Τα σπας?  Εγώ βρήκα ένα κουτί των 10mg και μετά βρήκα των 20(δεν τα ξεκίνησα αυτά ακόμη γιατί δεν τελείωσε το κουτί των 10).

Από συσπάσεις αυτές τις μέρες θα έλεγα πολύ συχνές..σήμερα ομως νιώθω λίγο καλύτερα, μάλλον γιατί αύξησα ξανά στα 3 χαπακια! Επίσης έχεις καταλάβει να σε ενοχλεί κάποια στάση όταν ξαπλώνεις? Πχ..να σου προκαλεί πιο έντονες συσπάσεις? 

Καλησπέρα, έχω και γω συσπάσεις, ο γιατρός μου δεν με αφήνει να πάρω adalat (έχω 9 πίεση στα καλά μου)  αλλά μου είπε ξάπλα στο αριστερό πλαι. Πολλές φορές όταν γυρνάω από πλάι ανάσκελα μαγγωνει και σκληραίνει αμέσως η κοιλιά μου. Παρατηρείς το ίδιο;


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...