Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

      Πρώτη φορά γράφω σε forum αλλά επειδή κοντεύω να τρελαθώ από την αγωνία έπρεπε κάπου να τα πω που ξέρω ότι θα με καταλάβουν.

      Την Τρίτη 26/03 έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά με 2 άριστες βλαστοκύστες όπως μου είπαν και στο κέντρο αλλά και ο γυναικολόγος μου. Το θέμα ήταν στο σπέρμα εγώ δόξα το θεό κανένα θέμα δεν είχα. Αλλά από την επόμενη της εμβρυομεταφοράς με έπιασε άγχος αγωνία μήπως έκανα κάτι λάθος μήπως από το άγχος μου δεν πετύχει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όλο εκεί γυρνάει το μυαλό. Πως θα περάσει αυτό το διάστημα πραγματικά δεν ξέρω. 

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, samiam είπε:

Ναι εχω ακουσει πεφτει! Θα δω κ γω το δικο μου ποσο θα βγει! Θα σου πει ο γιατρος. Δε νιωθεις κουραση? Να σου πω την αληθεια δεν ξερω ποσο φτανει στην εγκυμοσυνη.

Κούραση νιώθω οταν κάνω δουλειές ή αν πάω σούπερ μάρκετ!αλλά εχω πονακια οταν κουραζομαι και μου έχει πει να ξαπλωνω μετά!

Εσένα είναι ήδη χαμηλα ε;

Διάβαζα οτι μετά τον 7ο σταματάει να πέφτει!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 52 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Κούραση νιώθω οταν κάνω δουλειές ή αν πάω σούπερ μάρκετ!αλλά εχω πονακια οταν κουραζομαι και μου έχει πει να ξαπλωνω μετά!

Εσένα είναι ήδη χαμηλα ε;

Διάβαζα οτι μετά τον 7ο σταματάει να πέφτει!

 Καλημερα!! Οχι εγω εχω αιματοκριτη 41! Στον προγεννητικο δλδ περιπου στην 7η βδομαδα που εκανα. Γενικα δεν εχω θεμα στις εξετασεις,μονο το ζαχαρο θελει προσοχη λογω του οτι εχω πολυκυστικες κ υπαρχει ταση


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, samiam είπε:

 Καλημερα!! Οχι εγω εχω αιματοκριτη 41! Στον προγεννητικο δλδ περιπου στην 7η βδομαδα που εκανα. Γενικα δεν εχω θεμα στις εξετασεις,μονο το ζαχαρο θελει προσοχη λογω του οτι εχω πολυκυστικες κ υπαρχει ταση

Α!μπερδευτηκα μάλλον!τώρα θα πρέπει να ξανακανεις εξετάσεις!ξεκινησες με καλό αιματοκρίτη!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, rapounzel_rapounzel είπε:

Εγω που είπα για δίαιτα, είπα αν κάνουμε ζάχαρο ότι κάνεις δίαιτα!

Και εμένα ο γιατρός μου είπε 5-6 γεύματα την ημέρα!δεν τρώμε για 2 και οτι η ανάγκη που έχουμε στην εγκυμοσύνη είναι 300 θερμίδες παραπάνω και τίποτα άλλο!γενικά είναι αυστηρός με το βάρος!

Λοιπόν πήρα τις εξετάσεις!από 38 έπεσε στο 33,7 ο αιματοκρίτης!τι λες;;;

Δεν το είπα για εσένα επειδή αναφέρθηκες σε δίαιτα. Ήθελα απλά να μοιραστώ μαζι σας την οδηγία που μας έδωσε η διατροφολόγος σε ένα σεμινάριο για την διατροφή στην εγκυμοσύνη. 

Τωρα για τον αιματοκρίτη σου θα σου πει ο γιατρός σίγουρα να αυξήσεις το κόκκινο κρέας κ ίσως σου δώσει επιπλέον σίδηρο.. οκ δεν έπεσε τρελα, μην αγχώνεσαι!! Κ μετά τον 6-7 σταματάει να πέφτει κ αρχίζει ο οργανισμός να προετοιμάζεται για τον τοκετό όποτε ανεβαίνει λίγο ο αιματοκριτης!

14 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Καλησπέρα! Σχολείο θα πάει, δεν πάει ακόμα. Είναι 33 μηνών λεει καμμία 30αρια λέξεις αλλά συγκριτικά με αλλά παιδάκια στην ηλικίας της νιώθω να έχει αργήσει.!ενω σε όλα τα αλλά είναι σπίθα.!γιαυτο Κ αποφάσισα να της δώσω ένα σπρώξιμο με τις. Λογοθεραπειες μια βοήθεια.. τι επαγγέλλεσαι;;τι λέει η εμπειρία σου γιαυτη την ηλικία!;

Καλησπερα!! Θα συμφωνήσω με την @elenistam!!! Δώσε λίγο χρόνο στο παιδί... όταν ξεκινήσει παιδικο θα δεις τεράστια πρόοδο μέχρι τα Χριστούγεννα!! Η λογοθεραπεύτρια που μας μίλησε στο σχολείο του γιου μου μας είπε ότι μεταξύ 4-5 χρόνων αρχιζουνε σιγά σιγά κ ψαχνόμαστε εάν ομωσ δούμε πρώτα ότι δεν υπάρχει εξέλιξη!! Επίσης ξεκινά να διαβάζεται πολλά παραμύθια!! Βρες μια δανειστική βιβλιοθήκη κ πάρε να διαβάζεται κάθε βράδυ!! Όχι τα κλασικά όμως!! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sam13 είπε:

Δεν το είπα για εσένα επειδή αναφέρθηκες σε δίαιτα. Ήθελα απλά να μοιραστώ μαζι σας την οδηγία που μας έδωσε η διατροφολόγος σε ένα σεμινάριο για την διατροφή στην εγκυμοσύνη. 

Τωρα για τον αιματοκρίτη σου θα σου πει ο γιατρός σίγουρα να αυξήσεις το κόκκινο κρέας κ ίσως σου δώσει επιπλέον σίδηρο.. οκ δεν έπεσε τρελα, μην αγχώνεσαι!! Κ μετά τον 6-7 σταματάει να πέφτει κ αρχίζει ο οργανισμός να προετοιμάζεται για τον τοκετό όποτε ανεβαίνει λίγο ο αιματοκριτης!

Καλησπερα!! Θα συμφωνήσω με την @elenistam!!! Δώσε λίγο χρόνο στο παιδί... όταν ξεκινήσει παιδικο θα δεις τεράστια πρόοδο μέχρι τα Χριστούγεννα!! Η λογοθεραπεύτρια που μας μίλησε στο σχολείο του γιου μου μας είπε ότι μεταξύ 4-5 χρόνων αρχιζουνε σιγά σιγά κ ψαχνόμαστε εάν ομωσ δούμε πρώτα ότι δεν υπάρχει εξέλιξη!! Επίσης ξεκινά να διαβάζεται πολλά παραμύθια!! Βρες μια δανειστική βιβλιοθήκη κ πάρε να διαβάζεται κάθε βράδυ!! Όχι τα κλασικά όμως!! 

Ναι, μου είπε οτι έπεσε νορμαλ και τουλάχιστον προς το παρόν δεν μου είπε να πάρω διπλό σίδηρο!διατροφικά θα το στηριξω και θα τα πούμε από κοντά οταν παω!

18 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Καθημερινά είπα; σορυ! Κάθε εβδομάδα ήθελα να πω. Τυπικά.. όχι για κάποιο λόγο! Και στην πρώτη με μετρουσα είχα υπόταση. Τώρα δεν έχω είμαι στα κανονικά. Προφανώς θέλει να βλέπει αν ανεβάσω. Είναι η περίοδος που ελέγχουμε τυχόν ενδείξεις προεκλαμψίας.

Καλησπέρα! Σχολείο θα πάει, δεν πάει ακόμα. Είναι 33 μηνών λεει καμμία 30αρια λέξεις αλλά συγκριτικά με αλλά παιδάκια στην ηλικίας της νιώθω να έχει αργήσει.!ενω σε όλα τα αλλά είναι σπίθα.!γιαυτο Κ αποφάσισα να της δώσω ένα σπρώξιμο με τις. Λογοθεραπειες μια βοήθεια.. τι επαγγέλλεσαι;;τι λέει η εμπειρία σου γιαυτη την ηλικία!;

Θα συμφωνησω με τα κορίτσια για την λογοθεραπεία!είναι πολύ μικρουλι ακόμα για να δουν πρόβλημα στον λόγο!

Το κέντρο λογοθεραπείας που πηγαίνει η αδερφή μου τα 2 από 4 ανήψια μου, μας είπαν οτι αξιολόγηση κάνουν αφού κλείσουν τα 3 έτη και ξεκίνησαν μαθήματα στο νηπιαγωγείο!το κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς,μην αγχωνεσαι από τώρα!

  • Μου αρέσει 1

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες!!!! Πήγα προχτές για τη Β επιπέδου (αγχώθηκα λιγάκι πριν μπω) κ ξεκίνησε από τον εγκέφαλο παρεγκεφαλίδα σπονδυλική στήλη τα όργανα όλα,  το μωράκι αναπτύσσεται φυσιολογικα ολεσ οι μετρήσεις συμμετρικες αντίστοιχουσαν στην εβδομάδα που είμαι μασ έβγαλε κ μια 3d η οποία δε φαίνεται καλά γιατί είχε τα χέρια στο κεφάλι. Μου έκανε doppler οξυγόνονοταν κ αιματωνταν κ από τις 2 μητριαιες αρτηρίες είναι σε καλή θέση μακρυά από το τράχηλο ο πλακουντας σούπερ που με κατατάσσει στη κατηγορία χαμηλού κινδύνου για πρόωρο τοκετό η για αιμορραγίες μετά τη γέννα. Αυτά! Κ σήμερα πηγα να μου καθαρίσουν τη κύστη κοκκυγος μπας κ με αφήσει να ηρεμήσω μέχρι τη γέννα που μου πε να τη βγάλω χειρουργικά. 

  • Μου αρέσει 10

zTF7p3.png

dj8Lp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , gogouli88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!!! Πήγα προχτές για τη Β επιπέδου (αγχώθηκα λιγάκι πριν μπω) κ ξεκίνησε από τον εγκέφαλο παρεγκεφαλίδα σπονδυλική στήλη τα όργανα όλα,  το μωράκι αναπτύσσεται φυσιολογικα ολεσ οι μετρήσεις συμμετρικες αντίστοιχουσαν στην εβδομάδα που είμαι μασ έβγαλε κ μια 3d η οποία δε φαίνεται καλά γιατί είχε τα χέρια στο κεφάλι. Μου έκανε doppler οξυγόνονοταν κ αιματωνταν κ από τις 2 μητριαιες αρτηρίες είναι σε καλή θέση μακρυά από το τράχηλο ο πλακουντας σούπερ που με κατατάσσει στη κατηγορία χαμηλού κινδύνου για πρόωρο τοκετό η για αιμορραγίες μετά τη γέννα. Αυτά! Κ σήμερα πηγα να μου καθαρίσουν τη κύστη κοκκυγος μπας κ με αφήσει να ηρεμήσω μέχρι τη γέννα που μου πε να τη βγάλω χειρουργικά. 

με το καλο!!!!!!!!!!!!!!! ηρεμια τωρα...ολα τελεια!!!!!!!! εγω σε 1 μηνα εχω


MNKKp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , gogouli88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!!! Πήγα προχτές για τη Β επιπέδου (αγχώθηκα λιγάκι πριν μπω) κ ξεκίνησε από τον εγκέφαλο παρεγκεφαλίδα σπονδυλική στήλη τα όργανα όλα,  το μωράκι αναπτύσσεται φυσιολογικα ολεσ οι μετρήσεις συμμετρικες αντίστοιχουσαν στην εβδομάδα που είμαι μασ έβγαλε κ μια 3d η οποία δε φαίνεται καλά γιατί είχε τα χέρια στο κεφάλι. Μου έκανε doppler οξυγόνονοταν κ αιματωνταν κ από τις 2 μητριαιες αρτηρίες είναι σε καλή θέση μακρυά από το τράχηλο ο πλακουντας σούπερ που με κατατάσσει στη κατηγορία χαμηλού κινδύνου για πρόωρο τοκετό η για αιμορραγίες μετά τη γέννα. Αυτά! Κ σήμερα πηγα να μου καθαρίσουν τη κύστη κοκκυγος μπας κ με αφήσει να ηρεμήσω μέχρι τη γέννα που μου πε να τη βγάλω χειρουργικά. 

Μπράβο κοριτσι!!! Τέλεια όλα!!!! Ήταν πολλή ώρα η εξέταση?

Πώς το κατάλαβες ότι είχες κύστη στον κόκκυγα? Γιατί πονάω κ εγώ πολύ εκεί κάθε μέρα..


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , gogouli88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!!! Πήγα προχτές για τη Β επιπέδου (αγχώθηκα λιγάκι πριν μπω) κ ξεκίνησε από τον εγκέφαλο παρεγκεφαλίδα σπονδυλική στήλη τα όργανα όλα,  το μωράκι αναπτύσσεται φυσιολογικα ολεσ οι μετρήσεις συμμετρικες αντίστοιχουσαν στην εβδομάδα που είμαι μασ έβγαλε κ μια 3d η οποία δε φαίνεται καλά γιατί είχε τα χέρια στο κεφάλι. Μου έκανε doppler οξυγόνονοταν κ αιματωνταν κ από τις 2 μητριαιες αρτηρίες είναι σε καλή θέση μακρυά από το τράχηλο ο πλακουντας σούπερ που με κατατάσσει στη κατηγορία χαμηλού κινδύνου για πρόωρο τοκετό η για αιμορραγίες μετά τη γέννα. Αυτά! Κ σήμερα πηγα να μου καθαρίσουν τη κύστη κοκκυγος μπας κ με αφήσει να ηρεμήσω μέχρι τη γέννα που μου πε να τη βγάλω χειρουργικά. 

Μπραβο κοριτσι!!! Ανοιξες το δρομο για ολες! Ζηστο μεχρι τελους με χαμογελα!πού την εκανες?


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, elenistam είπε:

Νεφέλη μου είμαι δασκάλα ειδικής αγωγής και δουλεύω με παιδάκια που έχουν όλων των λογιών τα θεματάκια.....ξέρω σίγουρα ότι κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του...λογοθεραπεία εγώ δε προτείνω σε καμία περίπτωση πριν το νηπιαγωγείο...για πολλούς λόγους είναι αγχωτικό αυτό για το παιδί που μπορεί να περνάει μία φάση και να τα δώσει όλα χωρίς να το καταλάβεις κάποια στιγμή. πάει παιδικό? όταν λες είναι πιο πίσω συγκριτικά με τα παιδάκια? απαντάει σε ερωτήσεις? χρησιμοποιεί λεξούλες ή μονο ναι και όχι και μπαμπα μαμα? είναι κοινωνικό παιδί? γιατί μπορεί να είναι και θέμα χαρακτήρα...επίσης αν είναι σπίρτο σε άλλα πράγματα, μη στέκεσαι κατά τη γνώμη μου στο λόγο...έχει πολλά χρόνια να το δουλέψει ακόμα...εγώ πάντα στους γονείς προτείνω να παρατηρούν τα παιδιά τους αλλά να μην περιμένουν θαύματα από που δε γίνονται...μπορεί πολλά να παίζουν το ρόλο τους...γεννήθηκε πρόωρο? έχει αδέρφια? της μιλάτε πολύ στο σπίτι? με συγχωρείς για την τεράστια απάντηση και φυσικά είναι μόνο η γνώμη μου ως σχετική επαγγελματίας...εσύ βλέπεις καλύτερα το παιδί σου και κρίνεις απλά μην αγχώνεσαι είναι πολύ πολύ νωρίς.

επίσης τώρα είδα ότι δε πάει παιδικό αν διάβασα καλά....αν από το περιβάλλον του σπιτιού μεταβεί στο περιβάλλον της θεραπείας ίσως αποκτήσει άσχημη εμπειρία για τη μάθηση κάτι που μπορεί να έχει αντίκτυπο στα σχολικά της χρόνια....θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να περάσει από το περιβάλλον του παιδικού, να μιλήσει με άλλα παιδάκια, να λειτουργήσει με κανόνες, να συμμετέχει σε δραστηριότητες που απαιτούν ομιλία και μετά και εφόσον συνεχιστεί ο περιορισμένος λόγος για μήνες τότε ίσως οφελήσει η λογοθεραπεία, πράγμα που δεν είναι σίγουρο γιατί παίζει ρόλο ο θεραπευτής σε τόσο ευαίσθητες ηλικίες

Απαντάει σε ερωτήσεις με ναι η αν θέλει να πει όχι κουνάει το κεφάλι, είναι κοινωνική, δεν έχει αδέρφια, της μιλάμε πολύ, παιδικό θα ξεκινήσει όπου να ναι τον Μάιο δηλαδή. Λέει μεμονομενες 20 λεξεισ Όχι καθαρά. Προτάσεις με δυο λέξεις δεν κάνει. Γνωρίσαμε χθες τη λογοθεραπεύτρια μια 3 λεπτή δλδ γνωριμία Κ συναντήσεις θα ξαναγίνουν έτσι 3λέπτες μέχρι να την συνηθίσει - συμπαθήσει. 

Επισκεφτηκα αναπτυξιολογο στα 2,5 που μου δώσε περιθώριο να δω βελτίωση ως τα 3. Δεν έχω δει καμμία βελτίωση.

Τα περισσότερα παιδιά -μη σου πω όλα!- που ξέρω στην ηλικία της ήδη κάνουν προτάσεις. Εμάς δε λέει σχεδόν τίποτα, την καταλαβαίνουμε επειδή την ξέρουμε.

φοβαμαι πως αν πάει νήπιο Κ δε μιλάει θα κομπλάρει με τους άλλους. Εδώ παράδειγμα στις κούνιες ποτ πάμε μια παρέα κοριτσιών γύρω στα 3,5 που μιλάνε άπταιστα της μιλούσαν δεν τους απαντούσε έκανε χειρονομίες και την κοιτούσαν λες Κ είναι από άλλο πλανήτη. Εκεί ένιωσα άσχημα. Λες αυτό να μην περνά στο παιδί; χειρότερο δεν είναι αυτό;

δηλαδη να περιμένω ως τα 4 για να μιλήσει;; αργά δεν είναι; στο νήπιο γράφουν! Πως θα γράψει το παιδί μου αν δεν έχει μιλήσει;

κοιτα εμένα έχει σπάσει το κεφάλι μου γενικα από τις σκέψεις τι πρέπει Κ τι δεν πρέπει. Μπορεί να κάνω λάθος. Δεν ξέρω!!!εχω χάσει τον ύπνο μου γιαυτο μήνες τώρα. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να παίζουμε εκπαιδευτικά και να της μιλάω. Έχω απορήσει πως γίνεται με γονείς που δεν είχαν θέματα τέτοια να συμβαίνει αυτό. Έχω κομπλεξαριστει εγώ η ίδια. Την πήγα δημιουργική απασχόληση ένα μήνα. Της άρεσε πολύ. Δεν μιλούσε αλλά έπαιζε πολύ. Οι δασκάλες ήταν πολύ καθησυχαστικές μαζί μου δεν έβρισκαν κανένα θέμα ! Αλλά όταν τις ρωτούσα αν τα αλλά παιδάκια στην ηλικία της μιλάνε, μου έλεγαν ΝΑΙ ΟΛΑ!

την σταμάτησα από εκεί γιατί αρρώστησε απανωτά 3 φορές Κ μπήκαμε νοσοκομείο Κ όλα αυτά τα σχετικά όποτε έπρεπε να την έχω σπίτι μέχρι να δυναμώσει.

Εχω τρομάξει μην κομπλάρει αργότερα με τα αλλά παιδιά. Έχω τρομάξει μην μείνει πίσω στο νήπιο (πολλές φορές ακούω να ζητούν επαναφοιτηση όταν δεν πάνε με την μάζα)

αλλα όταν λες να χει πρόβλημα μετά στο σχολείο πως το εννοείς; αφού με τη κογοθεραπευτρια θα παίζουν. Μπροστά θα είμαι! Πως θα της βγει αρνητικά; δεν υποτίθεται πως ο ρόλος του λογοθεραπευτή είναι να σεβαστεί τους χρόνους Κ να το πάρει μαλακά; εγω εκεί θα είμαι Κ θα ακούω. Αν δω πως κάτι της δημιουργήσει πίεση να επέμβω.

δεν έχουμε αρχίσει ακόμα. Θα αρχίσουμε αρχές Απρίλη Κ θα πάει παιδικό αρχές ΜΑΗ. Θα το κάνουμε παραλληλα. Πιστεύεις είμαι τόσο λάθος;;

 


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κανέναν γονιό δε μπορώ να κρίνω εγώ....οπότε δε πιστεύω ότι είσαι λάθος μιας και ανησυχείς για το παιδί σου και θες να κάνεις το καλύτερο που είναι η σωστή αντίδραση μιας μάνας να ψαχτεί....

η γνώμη μου είναι να μην ξεκινάμε με θεραπείες τόσο νωρίς στην ηλικία...επίσης πολλές φορές όταν είναι ο γονιός παρών στη θεραπεία δε βοηθάει το παιδί να συγκεντρωθεί....αν είναι να παίζουν με τη λογοθεραπεύτρια μπορείτε να το κάνετε και στο σπίτι με παραμυθάκια, βιντεάκια, με κουκλοθέατρο να δίνετε φωνή στις κούκλες... δε χρειάζεται δηλαδή το παιδί να μπει στη διαδικασία του δομημένου περιβάλλοντος της λογοθεραπείας και επειδή πιστεύω ότι δε θα της κάνει και τίποτα, θα δώσετε τσάμπα λεφτά που μπορεί να χρειαστεί όντως να δώσετε όταν μπείτε νηπιαγωγείο αν συνεχιστεί η μειωμένη ομιλία. 

πάντως να ξέρεις ότι καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι και δεν είναι κακό να κάνεις την προσπάθεια σου με τη λογοθεραπεία απλά αν δεις ότι δε βοηθάει το παιδί σταμάτα το....να ξέρεις ότι αν είναι να κάνει δουλειά ο λογοθεραπευτής, θα δεις βελτίωση από τις πρώτες 10 συνεδρίες σίγουρα!!! αν δε δεις, μην περιμένεις να αλλάξει κάτι τη δεδομένη χρονική στιγμή...επίσης το περιβάλλον του παιδικού ειδικά αν το ψάξεις και είναι καλό μπορεί από μόνο του να τη βοηθήσει....

ξεκίνα να της μιλάς πολύ πολύ, να την προτρέπεις να τραγουδάει τραγουδάκια γιατί και αυτά είναι ομιλία και δοκίμασε το παιχνίδι ρόλων με ζωάκια...να είναι αυτή ένα ζωάκι και να πρέπει να δώσει τη φωνή της σε αυτό....

εύχομαι και είμαι σίγουρη ότι η μικρή σου θα ξεπεταχτεί σύντομα...

  • Μου αρέσει 1

MNKKp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω πως η λογοθεραπεύτρια μας πρότεινε ένα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ έμμεσης θεραπείας στο σπίτι, δηλαδή με την καθοδήγηση της για 3 μήνες να κάνουμε εμείς δουλειά στο σπίτι. ΦανταΟμαι θα είναι κάτι σαν αυτά που λες να κάνω. Μας είπε πως έχει μεγαλύτερο αποτελέσμα σε αυτή την ηλικία συνήθως. Μας πρότεινε Κ το παράλληλο (δηλ Κ στο σπίτι Κ μαζί της), μας πρότεινε Κ την άμεση λόγοθεραπεια να πηγαίνει η μικρή στο κέντρο 2 φορές τη βδομάδα. Λες το πρώτο να είναι μια καλή αρχή; θα Πάει Κ παιδικό από ΜΑΗ 4 ώρες τη μέρα.....

(όσο για το κόστος μας καλύπτει το ταμείο αν και με την απελπισια που χω γω δε θα υπολόγιζα κόστος...θα Κοβα τον λαιμό μου που λέμε ...:/)

  • Μου αρέσει 1

tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Nefeli2014 είπε:

Να σου πω πως η λογοθεραπεύτρια μας πρότεινε ένα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ έμμεσης θεραπείας στο σπίτι, δηλαδή με την καθοδήγηση της για 3 μήνες να κάνουμε εμείς δουλειά στο σπίτι. ΦανταΟμαι θα είναι κάτι σαν αυτά που λες να κάνω. Μας είπε πως έχει μεγαλύτερο αποτελέσμα σε αυτή την ηλικία συνήθως. Μας πρότεινε Κ το παράλληλο (δηλ Κ στο σπίτι Κ μαζί της), μας πρότεινε Κ την άμεση λόγοθεραπεια να πηγαίνει η μικρή στο κέντρο 2 φορές τη βδομάδα. Λες το πρώτο να είναι μια καλή αρχή; θα Πάει Κ παιδικό από ΜΑΗ 4 ώρες τη μέρα.....

Το πρώτο είναι η καλύτερη ιδέα για αρχή και μπράβο της που στο πρότεινε....!!!!!! να μου πεις το ονομά της....σου είπε τιμή για αυτό?


MNKKp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

@Nefeli2014 λογικό να ανησυχείς σαν μαμά αλλά ειμαι σίγουρη ότι θα δεις διαφορά όταν ξεκινήσει ο παιδικός!! Όταν ο γιος μου ξεκίνησε σχολείο είχε κλείσει τα 3+2 μήνες κ δεν έλεγε κ παρα πολλα.... μέχρι τα Χριστούγεννα όμως ήταν άλλο παιδί. Πήρε τέτοια φορά κ δεν τον σταματούσε τίποτα!! Ενώ σπίτι του διάβαζα παραμύθια κ είχαμε σχεδόν καθημερινά παιχνίδια ρόλων δεν είχε καμία τρελη πρόοδο. Με τις δασκαλες του παιδικού κ με τα αλλά παιδιά πήρε μπρος. Αφού οι συνεδρίες θα είναι κοντά χρονικά με τον παιδικο πιστεύω θα δεις αποτελέσματα Γι'αυτο μην απελπίζεσαι!! Όλα καλά θα πάνε κ σας στέλνω όλη την θετική μου ενέργεια!!! 

2 ώρες πρίν, gogouli88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!!! Πήγα προχτές για τη Β επιπέδου (αγχώθηκα λιγάκι πριν μπω) κ ξεκίνησε από τον εγκέφαλο παρεγκεφαλίδα σπονδυλική στήλη τα όργανα όλα,  το μωράκι αναπτύσσεται φυσιολογικα ολεσ οι μετρήσεις συμμετρικες αντίστοιχουσαν στην εβδομάδα που είμαι μασ έβγαλε κ μια 3d η οποία δε φαίνεται καλά γιατί είχε τα χέρια στο κεφάλι. Μου έκανε doppler οξυγόνονοταν κ αιματωνταν κ από τις 2 μητριαιες αρτηρίες είναι σε καλή θέση μακρυά από το τράχηλο ο πλακουντας σούπερ που με κατατάσσει στη κατηγορία χαμηλού κινδύνου για πρόωρο τοκετό η για αιμορραγίες μετά τη γέννα. Αυτά! Κ σήμερα πηγα να μου καθαρίσουν τη κύστη κοκκυγος μπας κ με αφήσει να ηρεμήσω μέχρι τη γέννα που μου πε να τη βγάλω χειρουργικά. 

Αχ τι ωραία νέα!!! Μπράβο σας!! Καλή συνέχεια!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, gogouli88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!!! Πήγα προχτές για τη Β επιπέδου (αγχώθηκα λιγάκι πριν μπω) κ ξεκίνησε από τον εγκέφαλο παρεγκεφαλίδα σπονδυλική στήλη τα όργανα όλα,  το μωράκι αναπτύσσεται φυσιολογικα ολεσ οι μετρήσεις συμμετρικες αντίστοιχουσαν στην εβδομάδα που είμαι μασ έβγαλε κ μια 3d η οποία δε φαίνεται καλά γιατί είχε τα χέρια στο κεφάλι. Μου έκανε doppler οξυγόνονοταν κ αιματωνταν κ από τις 2 μητριαιες αρτηρίες είναι σε καλή θέση μακρυά από το τράχηλο ο πλακουντας σούπερ που με κατατάσσει στη κατηγορία χαμηλού κινδύνου για πρόωρο τοκετό η για αιμορραγίες μετά τη γέννα. Αυτά! Κ σήμερα πηγα να μου καθαρίσουν τη κύστη κοκκυγος μπας κ με αφήσει να ηρεμήσω μέχρι τη γέννα που μου πε να τη βγάλω χειρουργικά. 

Τέλεια τα νέα λοιπόν!!!τώρα μπορείς να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!!!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...