Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

1 hour ago, modena είπε:

Εμάς κορίτσι χτες στο σεμινάριο του ΠΕΔΥ μας είπαν ότι το σαραντισμα είναι βλακείες κ αν το θέλουμε πάμε κ στη θάλασσα. Όχι να μπει το παιδί προφανώς ή να κάτσει στον ήλιο. Απλά τις πρώτες μέρες μόνο σε ανοιχτούς αεριζόμενους χώρους. Οι γύρω μας κ ειδικά τα παιδάκια είναι"επικίνδυνοι" μέχρι τον 6ο μήνα του παιδιού. Οπότε τους προσέχουμε anyway ασχέτως σαραντισματος.

Το σαραντισμα έχει ουσία όσον αφορά την εδραίωση του θηλασμού κ μονο σαν περίοδος προσαρμογής δηλαδή.

Μα ναι κ εγώ έτσι ξέρω.. Τις πρώτες μέρες πιστεύω θα έχουμε την ανάγκη, ειδικά όσες θέλουμε να θηλασουμε, να μείνουμε με το μωρό μέσα, αλλά μετά από κάποιες ημέρες θα ζητάμε μια βολτίτσα με τα καροτσάκια μας τα απογευματάκια που δεν θα έχει κ τόσο ζέστη!

 

πρίν από 31 λεπτά , Mariloux είπε:

Εγώ επόμενο ραντεβού έχω στις 20/07 όπου θα είμαι 34&5.. Σκέφτομαι οτι ίσως τότε μου δώσει και ημερομηνία για τον τοκετό!! 

Ωραία, αφού ξέρεις ότι θα πας με καισαρική πλέον, να μάθεις κ ημερομηνία και να είσαι πιο ήρεμη!

πρίν από 14 λεπτά , katia2018 είπε:

Τα σήκωσες όλα στην Απολλωνια, είμαι σίγουρη!Για προτεραιότητα ούτε λόγος,το έχουμε καταλάβει!! Πώς ήταν στη Γενική Κλινική,σου άρεσε?Προς εκεί κλίνω να πάω,αλλά θα δούμε εκείνη την ώρα...

Σ'ευχαριστουμε πολύ!!

Χαχαχα πήρα μία κουβέρτα αγκαλιάς, σεντονια κουνιας κ λικνου! Α κ ένα σημειωματάριο για τα ψώνια που κολλάει με μαγνήτη στο ψυγείο! :razz:Καλά ήταν στην Γενική, βέβαια δεν έμαθα κάτι που δεν ήξερα για τον θηλασμό, απλά ήταν καλό που πήγα γιατί είδα κ το περιβάλλον ξανά κ η μαία που το έκανε πολύ καλή κ ευγενική μου φάνηκε! Κ μια άλλη που συνάντησα πολύ εξυπηρετική! Θα δείξει! Την επόμενη εβδομάδα είναι του τοκετού που λογικά θα είναι πιο ενδιαφέρον, τότε θα είναι κ ο άντρας μου!

  • Μου αρέσει 2

hutep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 23 λεπτά , iwanna24 είπε:

Γεννησα 35 και 6 με βαση ΤΕΠ και 37 και 6 υπερηχογραφικα...3 κιλα γεννηθηκε...μπηκε το πρωτο 5ωρο θερμοκοιτιδα. Ειναι ομως πολιτικη της κλινικης να μπαινουν ολα τα νεογεννητα το πρωτο 5ωρο. Δεν αντιμετωπισαμε καποιο θεμα περα απο ικτερο...οχι σε τραγικα πλαισια. Παντα ηταν στο οριο απλα δωσαμε καποια χρηματα επιπλεον και κατσαμε 2 μερες ακομα. Μετα την 35η βδομαδα και δη τα κοριτσια δεν εχουν θεμα!

Τα αγορια πιο πολυ με τα αναπνευστικα. Ετσι μας ειπε η παιδιατρος!

Τωρα σκεψου εχει ανεβει αρκετα στην καμπυλη...εχει παρει ηδη1.5 κιλο..δηλαδη βγηκε 2.720 και τωρα ειναι πανω απο 4 κιλα!

Πάρα πολύ καλά τα πήγε άρα!! Σ'ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες!Ποια φόρμουλα δίνεις?Έχω αρχίσει και τα ψάχνω λίγο,μη τυχόν έχουμε τρελό κλάμα την πρώτη μέρα και νύχτα και δεν ξέρω τι να κάνω.Στο πρώτο έδινα frezylac,αλλά έχω θορυβηθεί λίγο με τη λιστερια που είχαν βρει σε παρτίδα.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λεω να τη βγάλω στη βδομάδα,μόλις βάρος τους ρυθμους μας, αν όλα πάνε καλά και γεννηθεί μετά το 15αυγουστο που θα εχω μπει στον ένατο., Αλλα μετα από τόση κλεισούρα και τόση ξάπλα δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω μέσα μερα παραπανω. Και κανένας προς το παρόν δεν μου είπε να κρατήσω το σαραντισμα,. Ίσως αν ήταν χειμώνας για τις ιώσεις αλλα τέτοια εποχή δνεν βρισκω το λογο να κλειστουμε μέσα. Σε ανοιχτούς χώρους βολτιτσα απογευματινη και θα παίρνει και το μωρό καθαρό αέρα.

  • Μου αρέσει 4

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, katia2018 είπε:

Πάρα πολύ καλά τα πήγε άρα!! Σ'ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες!Ποια φόρμουλα δίνεις?Έχω αρχίσει και τα ψάχνω λίγο,μη τυχόν έχουμε τρελό κλάμα την πρώτη μέρα και νύχτα και δεν ξέρω τι να κάνω.Στο πρώτο έδινα frezylac,αλλά έχω θορυβηθεί λίγο με τη λιστερια που είχαν βρει σε παρτίδα.

 

Νοβαλα επινε μεχρι προχτες...ομως εβλεπα οτι της επεφτε βαρυ...δεν μπορουσε να ρευτει ευκολα. Το συζητησα με την παιδιατρο και ξεκινησαμε αλμιρον ηα. Λοιπον αυτο φαινεται καλο...απο την αποψη οτι ρευεται αμεσως. Ειναι δηλαδη πιο ευπεπτο!

Την πρωτη μερα μονο, επειδη ειχε συνηθισει το αλλο μαλλον δεν εκανε κακα της. Σημερα ομως εκανε μια χαρα!

Θα δω και αυτο πως θα παει και θα σε ενημερωσω :smile:

Οσον  αφορα αυτο που λες οτι τα πηγε καλα...γενικα, μετα την 35η βδομαδα και ειδικα τα κοριτσια δεν εχουν καποιο θεμα. Εκτος αν ειναι ελλιποβαρη...αν εχουν βαρος πανω απο 2.5 κιλα δεν αντιμετωπιζουν καποιο αλλο θεματακι. Στο λεω γιατι γεννησαμε πολλες 36η βδομαδα και καμια δεν ειχε θεμα. Αλλωστε οπως ειπε η παιδιατρος, το αλλο τελειομηνο γεννηθηκε 2.700. Βασικος παραγοντας ειναι το βαρος αλλα και το φυλο.

Εισαι πολυυυυυ κοντα!!!


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, iwanna24 είπε:

Νοβαλα επινε μεχρι προχτες...ομως εβλεπα οτι της επεφτε βαρυ...δεν μπορουσε να ρευτει ευκολα. Το συζητησα με την παιδιατρο και ξεκινησαμε αλμιρον ηα. Λοιπον αυτο φαινεται καλο...απο την αποψη οτι ρευεται αμεσως. Ειναι δηλαδη πιο ευπεπτο!

Την πρωτη μερα μονο, επειδη ειχε συνηθισει το αλλο μαλλον δεν εκανε κακα της. Σημερα ομως εκανε μια χαρα!

Θα δω και αυτο πως θα παει και θα σε ενημερωσω :smile:

Οσον  αφορα αυτο που λες οτι τα πηγε καλα...γενικα, μετα την 35η βδομαδα και ειδικα τα κοριτσια δεν εχουν καποιο θεμα. Εκτος αν ειναι ελλιποβαρη...αν εχουν βαρος πανω απο 2.5 κιλα δεν αντιμετωπιζουν καποιο αλλο θεματακι. Στο λεω γιατι γεννησαμε πολλες 36η βδομαδα και καμια δεν ειχε θεμα. Αλλωστε οπως ειπε η παιδιατρος, το αλλο τελειομηνο γεννηθηκε 2.700. Βασικος παραγοντας ειναι το βαρος αλλα και το φυλο.

Εισαι πολυυυυυ κοντα!!!

Ιωάννα μου , σ'ευχαριστω πολύ! Σήμερα είμαι 35+6.Δες το με το γάλα πώς πάτε και μου λες, γιατί με ενδιαφέρει,αν χρειαστεί,που πολύ πιθανό να χρειαστεί!!!Τα κιλά μας σήμερα 2500.Δεν είναι και κανένα τρελό μωρό στο βάρος,αλλά αναπτύσσεται νορμάλ.Θα δούμε...

Κοροτσια μου γύρισα από γιατρό!Δόξα τω Θεώ, όλα πάνε καλά!Το nst πολύ καλό,καμία σύσπαση δε φάνηκε και οι παλμοί αντιστοιχούν στις κινήσεις του.Τα κιλά μας δεν είναι και τρελά,είμαστε 2500,αλλά μου λέει αφού η αναπτυξη είναι σταθερή αυτό μας νοιάζει.Το αμνιακό ΟΚ,όλες οι λίμνες εντάξει.Τραχηλο δεν είδαμε, σταματήσαμε την περασμένη εβδομάδα και δε θα ξαναδούμε.Το τέλος μιας εποχής δηλαδή με τον τράχηλο!!! Μου πήρε και καλλιέργεια για στρεπτόκοκκο!Οι αιματολογικές ήταν εντάξει!

Αυτά... περιμένουμε τα νέα και από υπόλοιπες!!!

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , katia2018 είπε:

Ιωάννα μου , σ'ευχαριστω πολύ! Σήμερα είμαι 35+6.Δες το με το γάλα πώς πάτε και μου λες, γιατί με ενδιαφέρει,αν χρειαστεί,που πολύ πιθανό να χρειαστεί!!!Τα κιλά μας σήμερα 2500.Δεν είναι και κανένα τρελό μωρό στο βάρος,αλλά αναπτύσσεται νορμάλ.Θα δούμε...

Κοροτσια μου γύρισα από γιατρό!Δόξα τω Θεώ, όλα πάνε καλά!Το nst πολύ καλό,καμία σύσπαση δε φάνηκε και οι παλμοί αντιστοιχούν στις κινήσεις του.Τα κιλά μας δεν είναι και τρελά,είμαστε 2500,αλλά μου λέει αφού η αναπτυξη είναι σταθερή αυτό μας νοιάζει.Το αμνιακό ΟΚ,όλες οι λίμνες εντάξει.Τραχηλο δεν είδαμε, σταματήσαμε την περασμένη εβδομάδα και δε θα ξαναδούμε.Το τέλος μιας εποχής δηλαδή με τον τράχηλο!!! Μου πήρε και καλλιέργεια για στρεπτόκοκκο!Οι αιματολογικές ήταν εντάξει!

Αυτά... περιμένουμε τα νέα και από υπόλοιπες!!!

γενικα ηρθε το τελος μιας εποχης οχι μονο για τον τραχηλο!!!! τωρα πλεον το μονο που εμεινε ειναι να ετοιμασεις πραγματακια για την γεννα. μια χαρα ειναι τα κιλα σας κ εχεις ακομα σιγουρα 2 εβδομαδες αφου δεν εχεις συσπασεις αντε παει τωρα ετοιμασου!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , katia2018 είπε:

Ιωάννα μου , σ'ευχαριστω πολύ! Σήμερα είμαι 35+6.Δες το με το γάλα πώς πάτε και μου λες, γιατί με ενδιαφέρει,αν χρειαστεί,που πολύ πιθανό να χρειαστεί!!!Τα κιλά μας σήμερα 2500.Δεν είναι και κανένα τρελό μωρό στο βάρος,αλλά αναπτύσσεται νορμάλ.Θα δούμε...

Κοροτσια μου γύρισα από γιατρό!Δόξα τω Θεώ, όλα πάνε καλά!Το nst πολύ καλό,καμία σύσπαση δε φάνηκε και οι παλμοί αντιστοιχούν στις κινήσεις του.Τα κιλά μας δεν είναι και τρελά,είμαστε 2500,αλλά μου λέει αφού η αναπτυξη είναι σταθερή αυτό μας νοιάζει.Το αμνιακό ΟΚ,όλες οι λίμνες εντάξει.Τραχηλο δεν είδαμε, σταματήσαμε την περασμένη εβδομάδα και δε θα ξαναδούμε.Το τέλος μιας εποχής δηλαδή με τον τράχηλο!!! Μου πήρε και καλλιέργεια για στρεπτόκοκκο!Οι αιματολογικές ήταν εντάξει!

Αυτά... περιμένουμε τα νέα και από υπόλοιπες!!!

Εισαι η πρωτη που εφαγε τον τραχηλο?

Σκεφτομαι στο τελος ολης αυτης της διαδρομης πώς θα γινει να μην ξανακουσω αυτη τη λεξη. Καπως πρεπει να την μετονομασω

Μια χαρα εφτασες τελος,ξεκινα να βγαινεις!! Να ρθει χαρουμενο μωρο!!


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , katia2018 είπε:

Ιωάννα μου , σ'ευχαριστω πολύ! Σήμερα είμαι 35+6.Δες το με το γάλα πώς πάτε και μου λες, γιατί με ενδιαφέρει,αν χρειαστεί,που πολύ πιθανό να χρειαστεί!!!Τα κιλά μας σήμερα 2500.Δεν είναι και κανένα τρελό μωρό στο βάρος,αλλά αναπτύσσεται νορμάλ.Θα δούμε...

Κοροτσια μου γύρισα από γιατρό!Δόξα τω Θεώ, όλα πάνε καλά!Το nst πολύ καλό,καμία σύσπαση δε φάνηκε και οι παλμοί αντιστοιχούν στις κινήσεις του.Τα κιλά μας δεν είναι και τρελά,είμαστε 2500,αλλά μου λέει αφού η αναπτυξη είναι σταθερή αυτό μας νοιάζει.Το αμνιακό ΟΚ,όλες οι λίμνες εντάξει.Τραχηλο δεν είδαμε, σταματήσαμε την περασμένη εβδομάδα και δε θα ξαναδούμε.Το τέλος μιας εποχής δηλαδή με τον τράχηλο!!! Μου πήρε και καλλιέργεια για στρεπτόκοκκο!Οι αιματολογικές ήταν εντάξει!

Αυτά... περιμένουμε τα νέα και από υπόλοιπες!!!

Μια χαρά είναι τα κιλά σας! Όλα καλά πηγαίνουν! Προχωράμε με αισιοδοξία και θετική διάθεση!! Όντως όπως λέει κ η @linaa έρχεται το τέλος μιας εποχής! Κ θα ξεκινήσει η πιο όμορφη! Πλησιάζουν τα μωράκια μας! Φαντάζεσαι να γεννησουμε μαζί που είμαστε κ κοντινή ΠΗΤ;; Τέλειο!

Κορίτσια πήρα το κιτ για τα βλαστοκύτταρα από τη Δημόσια Τράπεζα, είχα ρωτήσει το γιατρό σχετικά με το κόψιμο του ομφάλιου λώρου και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για το μωρό, αφού θα πάρει ό,τι χρειάζεται κ το υπόλοιπο θα πετιόταν. Βέβαια δεν είμαι σίγουρη ακόμα.. Εσείς που το σκεφτόσασταν τι θα κάνετε;

  • Ευχαριστώ 1

hutep2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katia2018 είπε:

Ιωάννα μου , σ'ευχαριστω πολύ! Σήμερα είμαι 35+6.Δες το με το γάλα πώς πάτε και μου λες, γιατί με ενδιαφέρει,αν χρειαστεί,που πολύ πιθανό να χρειαστεί!!!Τα κιλά μας σήμερα 2500.Δεν είναι και κανένα τρελό μωρό στο βάρος,αλλά αναπτύσσεται νορμάλ.Θα δούμε...

Κοροτσια μου γύρισα από γιατρό!Δόξα τω Θεώ, όλα πάνε καλά!Το nst πολύ καλό,καμία σύσπαση δε φάνηκε και οι παλμοί αντιστοιχούν στις κινήσεις του.Τα κιλά μας δεν είναι και τρελά,είμαστε 2500,αλλά μου λέει αφού η αναπτυξη είναι σταθερή αυτό μας νοιάζει.Το αμνιακό ΟΚ,όλες οι λίμνες εντάξει.Τραχηλο δεν είδαμε, σταματήσαμε την περασμένη εβδομάδα και δε θα ξαναδούμε.Το τέλος μιας εποχής δηλαδή με τον τράχηλο!!! Μου πήρε και καλλιέργεια για στρεπτόκοκκο!Οι αιματολογικές ήταν εντάξει!

Αυτά... περιμένουμε τα νέα και από υπόλοιπες!!!

Τέλεια νέα! Μπράβο, κορίτσι μου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , samiam είπε:

Εισαι η πρωτη που εφαγε τον τραχηλο?

Σκεφτομαι στο τελος ολης αυτης της διαδρομης πώς θα γινει να μην ξανακουσω αυτη τη λεξη. Καπως πρεπει να την μετονομασω

Μια χαρα εφτασες τελος,ξεκινα να βγαινεις!! Να ρθει χαρουμενο μωρο!!

Ναι ρε κορίτσια,τέλος με αυτό τον τράχηλο,τον σιχαθηκα τόσους μήνες.Καθοριζε την ψυχολογία όλης της οικογένειας μέχρι την επόμενη μέτρηση κάθε εβδομάδα!!Να φτάσω κι τις 37,να έχει μεγαλώσει λίγο ακόμη και μετά θα βγω άνετα!! 

Σ'ευχαριστω samiam μου!!Άντε να τελειώνεις κι εσύ με το αυτο το άγχος του τραχήλου,αλλά αφού είσαι σε πιο ασφαλή νερά!!!Πάντως για να παρηγοριομαστε,εγώ παραμένω ξάπλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 26 λεπτά , Agusta είπε:

Μια χαρά είναι τα κιλά σας! Όλα καλά πηγαίνουν! Προχωράμε με αισιοδοξία και θετική διάθεση!! Όντως όπως λέει κ η @linaa έρχεται το τέλος μιας εποχής! Κ θα ξεκινήσει η πιο όμορφη! Πλησιάζουν τα μωράκια μας! Φαντάζεσαι να γεννησουμε μαζί που είμαστε κ κοντινή ΠΗΤ;; Τέλειο!

Κορίτσια πήρα το κιτ για τα βλαστοκύτταρα από τη Δημόσια Τράπεζα, είχα ρωτήσει το γιατρό σχετικά με το κόψιμο του ομφάλιου λώρου και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για το μωρό, αφού θα πάρει ό,τι χρειάζεται κ το υπόλοιπο θα πετιόταν. Βέβαια δεν είμαι σίγουρη ακόμα.. Εσείς που το σκεφτόσασταν τι θα κάνετε;

Κι εγώ σήμερα έκανα αυτά τα υποχρεωτικά (να δω τα βίντεο, να απαντήσω τα ερωτηματολόγια κλπ) και τώρα περιμένω να επικοινωνήσουν, για να μου στείλουν το βαλιτσάκι. Κι ενώ ήμουν σίγουρη για την δωρεά (η μαμά μου έχει αιματολογικό καρκίνο, οπότε έχω μεγάλη ευαισθησία σε αυτό το θέμα) και στο τσακ να πείσω και τον άντρα μου (το σκεφτόταν και για φύλαξη), σήμερα που έμαθα ότι στην Δημόσια τράπεζα μπορείς να κάνεις και δωρεά και φύλαξη παράλληλα, μπερδεύτηκα! Είναι και 800€ βέβαια...Καλύτερα να μην την ήξερα αυτήν την δυνατότητα, να μην μπω καθόλου στο δίλημμα...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , katia2018 είπε:

Ναι ρε κορίτσια,τέλος με αυτό τον τράχηλο,τον σιχαθηκα τόσους μήνες.Καθοριζε την ψυχολογία όλης της οικογένειας μέχρι την επόμενη μέτρηση κάθε εβδομάδα!!Να φτάσω κι τις 37,να έχει μεγαλώσει λίγο ακόμη και μετά θα βγω άνετα!! 

Σ'ευχαριστω samiam μου!!Άντε να τελειώνεις κι εσύ με το αυτο το άγχος του τραχήλου,αλλά αφού είσαι σε πιο ασφαλή νερά!!!Πάντως για να παρηγοριομαστε,εγώ παραμένω ξάπλα!!

Πραγματικά αυτή η λέξη έχει εντυπωθει και καθορίζει τα πάντα. Όλες οι συζητήσεις γύρω από αυτό περιτριγυρίζονται.  Σήκω  καλέ από δω και πέρα θα είναι όλα καλά. Σιγά σιγά μην κάνεις δουλειές κ λοιπά αλλά λιγο να ξεπιαστει το σώμα σου, να χαρείς λίγο το άλλο σου παιδακι πριν έρθει το μωρό.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Heidelberg είπε:

Κι εγώ σήμερα έκανα αυτά τα υποχρεωτικά (να δω τα βίντεο, να απαντήσω τα ερωτηματολόγια κλπ) και τώρα περιμένω να επικοινωνήσουν, για να μου στείλουν το βαλιτσάκι. Κι ενώ ήμουν σίγουρη για την δωρεά (η μαμά μου έχει αιματολογικό καρκίνο, οπότε έχω μεγάλη ευαισθησία σε αυτό το θέμα) και στο τσακ να πείσω και τον άντρα μου (το σκεφτόταν και για φύλαξη), σήμερα που έμαθα ότι στην Δημόσια τράπεζα μπορείς να κάνεις και δωρεά και φύλαξη παράλληλα, μπερδεύτηκα! Είναι και 800€ βέβαια...Καλύτερα να μην την ήξερα αυτήν την δυνατότητα, να μην μπω καθόλου στο δίλημμα...

Εύχομαι να πάνε όλα καλά τη μαμά σου, είναι πρόσφατο; Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν χρησιμοποιούνται βλαστοκύτταρα από τη Δημόσια Τράπεζα; Αυτό σκέφτομαι, εμείς να τα δώσουμε με όλη μας την καρδιά, το θέμα είναι να πιάσουν τόπο και να μην είναι απλά φυλαγμένα στην τράπεζα.

Αα κ δωρεά κ φύλαξη πώς γίνεται; Δηλαδή αν σου τα φυλάξουν, δεν παύει να είναι δωρεά;; Αφού τα φυλάνε για δική σου οικογενειακή χρήση..Εμένα δεν μου είπαν κάτι τέτοιο αλλά ίσως να μην ισχύει εδώ που βρίσκομαι εγώ. Ο δικός μου φόβος είναι μόνο το παιδί,αν το επηρεάσει κάπου..


hutep2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , λιλιτο είπε:

Πραγματικά αυτή η λέξη έχει εντυπωθει και καθορίζει τα πάντα. Όλες οι συζητήσεις γύρω από αυτό περιτριγυρίζονται.  Σήκω  καλέ από δω και πέρα θα είναι όλα καλά. Σιγά σιγά μην κάνεις δουλειές κ λοιπά αλλά λιγο να ξεπιαστει το σώμα σου, να χαρείς λίγο το άλλο σου παιδακι πριν έρθει το μωρό.

Όντως πρέπει να βγαίνουμε λίγο λίγο κάθε μέρα εμείς με την ξάπλα για να αρχίσει να συνηθίζει το σώμα μας.Εσυ πως πας?Ο τράχηλος?Ωχ πάλι την είπα αυτή τη λέξη!!! ΧΑΧΑΧΑ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Agusta είπε:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά τη μαμά σου, είναι πρόσφατο; Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν χρησιμοποιούνται βλαστοκύτταρα από τη Δημόσια Τράπεζα; Αυτό σκέφτομαι, εμείς να τα δώσουμε με όλη μας την καρδιά, το θέμα είναι να πιάσουν τόπο και να μην είναι απλά φυλαγμένα στην τράπεζα.

Αα κ δωρεά κ φύλαξη πώς γίνεται; Δηλαδή αν σου τα φυλάξουν, δεν παύει να είναι δωρεά;; Αφού τα φυλάνε για δική σου οικογενειακή χρήση..Εμένα δεν μου είπαν κάτι τέτοιο αλλά ίσως να μην ισχύει εδώ που βρίσκομαι εγώ. Ο δικός μου φόβος είναι μόνο το παιδί,αν το επηρεάσει κάπου..

Αν κανείς δωρεά, τα δίνεις προς χρήση όλων, δεν έχεις προτεραιότητα  μετά ή κάτι τέτοιο, και είναι και ανώνυμο. Αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσαν πχ να επωφεληθούν άνθρωποι σαν την μαμά μου από κάτι υγιές που θα πετιόταν (η μαμά μου κοντεύει δύο χρόνια τώρα που κάνει θεραπείες, δεν έχει χρειαστεί ακόμα μεταμόσχευση ευτυχώς. Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!).

Αν πληρώσεις όμως και για φύλαξη, μοιράζουν την ποσότητα που χρειάζονται, θέτουν την μισή προς χρήση όλων και την υπόλοιπη την φυλάσσουν για την οικογένεια (αυτό που κάνουν οι ιδιωτικές τράπεζες δηλαδή). Σε αυτήν την περίπτωση πληρώνεις τα 800€ για την φύλαξη ειδικά για εσένα.

Αυτό τουλάχιστον ισχύει για την Τράπεζα στην Αθήνα, μήπως στην Θεσσαλονίκη δεν λειτουργεί έτσι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...