Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Αυτός ο "Μπαμπούλας" που λέγεται... παλλίνδρομη


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Nansy29 είπε:

Κορίτσι μου τι ευχάριστα νέα!!χαίρομαι πάρα πολύ!σου εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και ένα υγιές μωράκι!όλα θα πάνε τέλεια!

@Agatte λυπάμαι για την απώλεια σου,είναι φυσιολογικά όσα σκέφτεσαι..σου εύχομαι σύντομα νεα τέλεια εγκυμοσύνη!

Σε ευχαριστώ παρα πολυ καλη μου!!! 

Ευχομαι συντομα και εσυ με ενα υγιες μωρακι!!! Θα προχωρήσετε σε εξωσωματική τελικα?? 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Agatte Τι λες κοπέλα Μου?Γιατί να σε θεωρούμε αχάριστη?Το ότι έχεις ήδη ένα παιδάκι αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πονάς λιγότερο.Ολες ζήσαμε μια απώλεια και για όλες είναι δύσκολο,  πονάμε.Ειναι δύσκολο. Το ξέρω.Πλεον σκέφτομαι θετικά και το ξέρω θα έρθει μωράκι στη ζωή μου.Χρειαζεσαι χρόνο να συνέλθεις.Να δεις που όλα θα πάνε καλά και θα κάνεις και αδερφάκι στο παιδάκι σου.Μη το βάζεις κατω.Δεν είσαι μόνη σου.Αισιοδοξια και θα πάνε όλα καλά για όλες

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Agatte είπε:

@loyloy και @Κελυ 32 σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου. Ντρέπομαι που παραπονιέμαι και με στηρίζετε εσείς. Ίσως να με θεωρείτε αχάριστη. Ίσως με το δίκιο σας γιατί είναι τόσο άδικο αυτό που σας συνέβη. Εύχομαι γερά μωρά στην αγκαλιά σας το συντομότερο!

Σκεφτόμουν αν θα καταφέρω vbac,αν θα θηλασω κι αυτό όπως το γιο μου, αν η αγάπη πολλαπλασιαζεται ή αν θα είμαι μια ανόητη που θα διαχωρίζει τα παιδιά της και ως θα το αποφύγω , τι φύλο θα είναι, τι όνομα θα του δώσουμε και τι θα κάνω που έχω ενα δωμάτιο και πολλά χρόνια διαφορά. Σκεφτόμουν τόσα πολλά και χαζά πράγματα και αδιαφορούσα για το κακό προαίσθημα που είχα. Έλεγα πως είναι άγχος και αγωνία. Και ξαφνικά απλά επιβεβαιώθηκε όλο αυτό. Κι εγώ το κουβαλούσα νεκρό για άλλες 2 βδομάδες γιατί οι υπέρηχοι και οι χοριακες μας τρέλαναν. Κι ο γιος μου περίμενε το αδερφάκι του και δεν καταλάβαινε γιατί δεν θα έρθει αφού ήταν ήδη στην κοιλιά μου. Κι αυτό μάλλον με πονάει πιο πολύ. Που του στέρησα το αδερφάκι του. Που δεν τον ένοιαζε αν θα είναι αγόρι ή κορίτσι γιατί έτσι κι αλλιώς το αγαπούσε και το περίμενε. Πως να του εξηγήσω τι συνέβη κι αυτή η ζωή σταμάτησε πριν καν αρχίσει. Το εξήγησα, το κατάλαβε αλλά το βλέμμα του,η αγκαλιά του και οι λυγμοί του θα είναι η εντονότερη ανάμνηση από αυτή την ιστορία. Κι εγώ θα το αποδεχτώ. Θα συνηθίσω σ'αυτή την ιδέα και θα συνεχίσω να ζω. Ίσως ξαναμείνω έγκυος και ίσως να πάνε όλα καλά. Ποιος ξέρει. Το μόνο σίγουρο είναι πως όλες οι παραπάνω χαζές σκέψεις δεν θα επαναληφθούν.

Χαίρομαι και παράλληλα λυπάμαι πολύ που δεν είμαι μόνη  μου. Τι κρίμα να είμαστε τόσες πολλές...

Μην ζητας συγνωμη!!! Εχεις καθε διακιωμα να αισθανεσαι ετσι!! Ομως για καποιο λογο αυτα συμβαινουν...Θα το ξεπερασεις να εισια σιγουρη...Θα το αφησεις καποια στιγμη πισω και θα πεις: Θα τα καταφερω. Γιατι το χρωστας στον εαυτο σου! Σε κανεναν αλλο! Μονο στον εαυτο σου! Οταν ημουν εξι χρονων εχασα τον μπαμπα μου..Ετσι ξαφνικα...απλα τον εχασα...Την απωλεια την εζησα απο μικρο παιδακι..Του ειχα αδυναμια και τον αγαπουσα τοσο πολυ...Ξερεις ομως τι εμαθα απο τοτε?? Εμαθα να μην το βαζω κατω..Ολα περνανε με τον χρονο...ολα απαλυνουν και δεν μας πονανε τοσο..Η μαμα μου δεν λυγισε ποτε..Εχασε τον ανθρωπο της στα 27 ετης της και εμεινε μονη με δυο παιδια...Και ομως...Δεν την ειδα ποτε να κλαιει..Δεν ξαναπαντρευτηκε και μας μεγαλωσε μονη αξιοπρεπεστατα...Αυτο μου διδαξε το να μην λυγιζω και εγω..Ουτε και εσυ θα λυγισεις ..Γιατι εχεις ενα υπεροχο παιδακι και θα βρεις τη δυναμη να τα καταφερεις! Κοριτσια οσο εχουμε τους ανθρωπους που μας αγαπανε διπλα μας ολα θα τα καταφερουμε! Αγαπω χρειαζεται και λιγακι υπομονη! Και ολα θα ανθισουν παλι σε λιγο καιρο!!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Σε ευχαριστώ παρα πολυ καλη μου!!! 

Ευχομαι συντομα και εσυ με ενα υγιες μωρακι!!! Θα προχωρήσετε σε εξωσωματική τελικα?? 

Περιμένουμε τη γνωμη της ανοσολόγου την Τρίτη μήπως ευθυνονται τελικά σε κάποιες ατυχίες τα αντισωματα θρομβοφιλίας που βρέθηκαν ανεβασμένα..οποτε ανάλογα τι θα μας πει θα δουμε μηπως δώσουμε αλλη μια ευκαιρία με φυσική σύλληψη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Δεν ειχες δοκιμασει ποτε με αντιπηκτικη αγωγη???

ΟΧΙ!! Απίστευτο;και όμως ποτέ δεν μου έδωσαν τιποτα..οι πρώτες εξετάσεις θρομβοφιλίας είχαν βγει όλες καλές αλλά να τωρα που βρεθηκαν κάποια αντισωματα αυξημενα..ισως αν είχα πάρει προληπτικά αγωγη να είχα γλιτωσει κάποια απώλεια..μπορεί και όχι .κανείς δεν ξέρει

εσύ τελικά πάιρνεις σαλοσπιρ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Nansy29 είπε:

ΟΧΙ!! Απίστευτο;και όμως ποτέ δεν μου έδωσαν τιποτα..οι πρώτες εξετάσεις θρομβοφιλίας είχαν βγει όλες καλές αλλά να τωρα που βρεθηκαν κάποια αντισωματα αυξημενα..ισως αν είχα πάρει προληπτικά αγωγη να είχα γλιτωσει κάποια απώλεια..μπορεί και όχι .κανείς δεν ξέρει

εσύ τελικά πάιρνεις σαλοσπιρ;

Μου κανει τρομερη εντυπωση... Ναι ξεκινησα αμεσως σαλοσπιρη μολις εμαθα για την εγκυμοσύνη μου. Και εμενα οι εξετάσεις βγηκαν πολυ καλες και αρνητικες... Απο οσο ξερω σε καθεξιν αποβολες σινουν ακομα και ενεσεις προληπτικά. 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Μου κανει τρομερη εντυπωση... Ναι ξεκινησα αμεσως σαλοσπιρη μολις εμαθα για την εγκυμοσύνη μου. Και εμενα οι εξετάσεις βγηκαν πολυ καλες και αρνητικες... Απο οσο ξερω σε καθεξιν αποβολες σινουν ακομα και ενεσεις προληπτικά. 

ναι όπως μαθαίνω από το φόρουμ..εμεις τα αφήσαμε όλα στην τύχη..την επόμενη φορά δεν αφήνω τίποτα στην τύχη πάντως..

βέβαια ίσως με φυσική σύλληψη παίρνουμε τεράστιο ρίσκο αν φταίει το χρωμόσωμα και μπορεί να ξαναγίνουν τα ίδια..

καλά εκανες αφού σου είπε ο γιατρός να το πάρεις..αν και νομίζω πώς και να μην το έπαιρνες θα πηγαινανε όλα τελεια έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλημέρα!!!

Μη ζητάς συγγνώμη.... Δεν εισαι μόνη, ειμαστε πολλές που εχουμε βρεθει στην ιδια θεση και κανουμε ακριβώς τις ιδιες σκέψεις με εσένα... Μέχρι πρόσφατα το έκανα και εγω αυτό που αναφέρεις.. Μετραγα εβδομάδες, υπολόγιζα μήνες, έβλεπα την κοιλιά μας γνωστης που είναι ένα μήνα πιο πολύ απο οσο θα ήμουν εγω και έλεγα "κοιτα, ετσι θα ήμουν και εγω τωρα, θα ενιωθα τις κλωτσιες, θα ήξερα φύλο".... και άλλες ένα σωρό σκέψεις..... Καταλαβα εν τελει πως ήταν εξίσου ψυχοφθόρο.. και όποτε μου ερχόταν στο μυαλό, καταπιανόμουν με κάτι άλλο για να ξεχαστω...

3 μήνες ακριβώς μετα την παλίνδρομή μου (η οποια παρεπιπτόντως ήταν και η 1η μου εγκυμοσυνη) έχω να  σου πω ένα πράγμα: Δεν το έχω ξεχάσει, δεν νομίζω πως θα το ξεχάσω ποτέ...

Αλλά είμαι καλά.... Μπόρεσα να ζήσω παράλληλα με την απώλειά μου και αποφάσισα να μην την αφήσω να με πάρει από κάτω.... εμαθα πως είμαι εγκυος πάλι και πέταξα στην κυριολεξία από τη χαρά μου! Ένα συναίσθημα που δεν το είχα νιώσει την πρώτη φορά, μιας και κάτι μέσα μου έλεγε πως κάτι δεν θα πάει καλα...το ήξερα....

Ελπίζω αυτή τη φορά να βγω και πάλι αληθινη γιατι είμαι πολύ αισιοδοξη!!! Θελω τον Οκτώβρη να παρω αγκαλιά το μωράκι μου και να μου κάνει τη ζωη δυσκολη με όσα συνεπάγεται μια γέννα... Αλλά δεν σου κρύβω πως είμαι μαγκωμένη.... Πλέον δεν με νοιαζει απλά να ανεβει η χοριακή, ούτε να ακουσω καρδια από την 1η επισκεψη... Όλα αυτά τα εζησα και παρ'ολα αυτά το έχασα μεσα από τα χέρια μου! Θέλω να ακουω την καρδια του ξανα και ξανα, να βγει καλή η χοριακή, να είναι καλή η β επιπέδου και ουτω καθεξής!!! Ξέρω το έχω φτάσει πολύ μακρια, αλλά αποφασισα να κάνω ονειρα! Γιατι μου το χρωστάει η ζωη....και το χρωστάει σε όλες μας...και θα μας το ξεπληρωσει!

Μην το βάζεις κατω, λοιπον, πένθησε όσο χρειαζεσαι....αλλά μην το αφησεις να σε πάρει από κάτω!!!! Βαλτο σε ένα κουτακι της καρδιας σου, το οποίο θα κουβαλάς πάντα μαζι σου, αλλά δεν θα εμποδίζει τη ζωη σου... Θα περπατάτε παράλληλα, αλλά εσυ θα συνεχίσεις τη ζωή σου.. θα πας παρακάτω και θα δεις, συντομα θα έρθει ένα νέο μωρακι υγιες, το οποίο θα ερθει για να μεινει!!!!! :)

Είχα διαβάσει την ιστορία σου στο φόρουμ κ πραγματικά χαρηκα πολύ με την εγκυμοσύνη σ.. Όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά.. Σ εύχομαι να έχεις μία τελειομηνη κύηση με υγιές μωρακι!!:)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

ΟΧΙ!! Απίστευτο;και όμως ποτέ δεν μου έδωσαν τιποτα..οι πρώτες εξετάσεις θρομβοφιλίας είχαν βγει όλες καλές αλλά να τωρα που βρεθηκαν κάποια αντισωματα αυξημενα..ισως αν είχα πάρει προληπτικά αγωγη να είχα γλιτωσει κάποια απώλεια..μπορεί και όχι .κανείς δεν ξέρει

εσύ τελικά πάιρνεις σαλοσπιρ;

Νανσυ μου μην ανησυχεις που δεν πηρες ποτε σαλοσπιρ...Θα σου πω αυτο που μ ειπε η αιματολογος (η οποια ειναι φοβερη) : Η θρομβοφιλια δεν ευθυνεται συνηθως για αποβολες πρωτου τριμηνου..Οποτε μην αγχωνςσαι που δεν πηρες ποτε..Και εγω που επαιρνα..και μαλιστα και ενεσεις στην πρωτη παλινδρομη δεν ειχε καποιο αποτελεσμα..Οποτε απο δω και περα εφοσον σου βρηκαν κατι τοτε να αρχισεις..Αλλα για τα πριν μην το ακεφτεσαι!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Νανσυ μου μην ανησυχεις που δεν πηρες ποτε σαλοσπιρ...Θα σου πω αυτο που μ ειπε η αιματολογος (η οποια ειναι φοβερη) : Η θρομβοφιλια δεν ευθυνεται συνηθως για αποβολες πρωτου τριμηνου..Οποτε μην αγχωνςσαι που δεν πηρες ποτε..Και εγω που επαιρνα..και μαλιστα και ενεσεις στην πρωτη παλινδρομη δεν ειχε καποιο αποτελεσμα..Οποτε απο δω και περα εφοσον σου βρηκαν κατι τοτε να αρχισεις..Αλλα για τα πριν μην το ακεφτεσαι!

Έχεις δίκιο κοπέλα μου!άλλωστε ο,τι έγινε έγινε. Δεν αλλάζει..Από δω και πέρα θα κάνω ο,τι χρειάζεται χωρίς όμως το αποτέλεσμα να είναι σίγουρο.εσυ γιατί έκανες ενεσεις στην πρώτη εγκυμοσύνη;θύμισε μου..Νομίζω τελικα ότι οι περισσότερες αποβολές είναι λόγω χρωμοσωμιακων ανωμαλιών και φυσικά ο,τι και να κάνουμε δεν διορθώνεται

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Nansy29 είπε:

Έχεις δίκιο κοπέλα μου!άλλωστε ο,τι έγινε έγινε. Δεν αλλάζει..Από δω και πέρα θα κάνω ο,τι χρειάζεται χωρίς όμως το αποτέλεσμα να είναι σίγουρο.εσυ γιατί έκανες ενεσεις στην πρώτη εγκυμοσύνη;θύμισε μου..Νομίζω τελικα ότι οι περισσότερες αποβολές είναι λόγω χρωμοσωμιακων ανωμαλιών και φυσικά ο,τι και να κάνουμε δεν διορθώνεται

Εμενα επειδη εβλεπε ο γιατρος οτι κατι δεν πηγαινε καλα με ειχε ξεκινησει εξαρχης αντιπηκτικες ενεσεις για να παρει λιγο μπρος..Αλλα δυστυχως ηταν αδυνατο να σωθει..Παιδια δεν ειναι παντα η θρομβοφιλια η αιτια...συνηθως καταλαβα και εγω ειναι χρωμοσωμικες ανωμαλιες!!! Εξαλλου εμενα η πρωτη παλινδρομη εδειξε αυτο. Τρισωμια 16! Αρα δεν σωζοταν με καμια ενεαη η σαλοσπιρ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν δινουν σαλοσπιρ λόγω θρομβοφιλιας.. Απλά ειχα διαβασει καπου πως λόγω αποβολών, κατι ανεβαίνει σ οργανισμό το οποιο μπορει να προκαλέσει μειωμενη αιματωση τ πλακουντα... Αλλά και πάλι δεν το αποδέχονται ολοι οι γιατροι....  Ακόμα και στο εξωτερικο, οι μελετες είναι περιορισμένες και οι αποψεις διίστανται... Και εννοείται πως η χρωμοσωμικη ανωμαλία είναι ο βασικος λόγος αποβολών στο 1ο τρίμηνο και φυσικα το σαλοσπιρ δεν βοηθαει στη διορθωση τους...


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πλεον εχουν ενσωματωσει το σαλοσπιρ στανταρακι στην εγκυμοσυνη μαζι με τις βιταμινες...Αν και αν ρωτησεις τους περισσοτερους γυναικολογους δεν ξερουν καν πως δρα το σαλοσπιρ..Απλα ειναι πρωτοκολλο πλεον και το δινουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...