Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , zina7777 είπε:

ερωτηση ρε κοπελες: Παρουσιασε καμια σας ξηροδερμια στο προσωπο?Εχω στα ζυγωματικα και δεξια κι αριστερα της μυτης.Τι να φταιει?

Καλημέρα!

Ναι, η αφυδάτωση γενικά είναι κάτι που παρατηρείται στην εγκυμοσύνη γι αυτό και περισσότερο νερό πρέπει να πίνουμε και καμιά κρεμούλα παραπάνω πρέπει να βάζουμε και στο πρόσωπο και στο σώμα. Πολύ καλό για την ξηροδερμία είναι και το βούτυρο καριτέ.:)

Άλλο χαρακτηριστικό που ίσως παρατηρήσετε κι εγώ το έχω και στη 2η εγκυμοσύνη, είναι αυτό που λένε αλλεργική ρινίτιδα. Μπουκώνει η μύτη μου πολύ συχνά χωρίς να έχω συνάχι. Ειδικα΄τα πρωινα μόλις ξυπνάω.

Όσο για  τις εξετάσεις. Η εξέταση του σακχάρου είναι πολύ πολύ σημαντική εξέταση. Αν ανέβει το σάκχαρο πολύ και παραμένει ανεξέλεγκτο για πολύ καιρό, μπορεί να γίνει τόσο τοξικό ώστε να οδηγήσει σε καρδιολογικά προβλήματα του εμβρύου, ακόμα και θάνατο (δυστυχώς γνωρίζω μια περίπτωση θανάτου σε προχωρημένη μάλιστα εγκυμοσύνη μετά τις 30 εβδ.). :-(  Το καμπανάκι βέβαια για υψηλό σάκχαρο αρχίζει να χτυπάει πάνω από τις 92 μονάδες.

Εγώ κάθε μήνα κάνω γενική αίματος, ούρων, σάκχαρο, θυρεοειδή και D. Την D μην την περιφρονείτε- είναι από τις πιο σημαντικές βιταμίνες.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 1 λεπτό , ZiliHer είπε:

Καλημέρα!

Ναι, η αφυδάτωση γενικά είναι κάτι που παρατηρείται στην εγκυμοσύνη γι αυτό και περισσότερο νερό πρέπει να πίνουμε και καμιά κρεμούλα παραπάνω πρέπει να βάζουμε και στο πρόσωπο και στο σώμα. Πολύ καλό για την ξηροδερμία είναι και το βούτυρο καριτέ.:)

Άλλο χαρακτηριστικό που ίσως παρατηρήσετε κι εγώ το έχω και στη 2η εγκυμοσύνη, είναι αυτό που λένε αλλεργική ρινίτιδα. Μπουκώνει η μύτη μου πολύ συχνά χωρίς να έχω συνάχι. Ειδικα΄τα πρωινα μόλις ξυπνάω.

Ετσι εξηγειται που νιωθω να χω αλλεργια..φυσαω τη μυτη συνεχως κι εγω εχω ενα κουσουρι οταν τη νιωθω να τρεχει..με πιανει βηχας.Κι οπως λες,πρωι!!!!!.Ευχαριστω για τις πληροφοριες..πινω νερο αλλα ισως πρεπει να το αυξησω.Βαζω και κρεμουλες ..ισως κι αυτες θελουν περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , zina7777 είπε:

Ετσι εξηγειται που νιωθω να χω αλλεργια..φυσαω τη μυτη συνεχως κι εγω εχω ενα κουσουρι οταν τη νιωθω να τρεχει..με πιανει βηχας.Κι οπως λες,πρωι!!!!!.Ευχαριστω για τις πληροφοριες..πινω νερο αλλα ισως πρεπει να το αυξησω.Βαζω και κρεμουλες ..ισως κι αυτες θελουν περισσοτερο.

Δώσε στο σώμα σου ό,τι βλέπεις ότι χρειάζεται! :)

Αργότερα θα έχουμε κράμπες, πόνους στις αρθρώσεις... όλα φυσιολογικά! Χωρίς άγχος να περνάμε καλά γιατί έρχεται κι ένα καλοκαίρι που θα μας ζορίσει με τη ζέστη.

  • Μου αρέσει 1

StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Καλημερα και συγχαρητηρια!!! Να προσεχεις τη μπουμπου σου και να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου χωρις αλλους εμετους ευχομαι!

Κι εγω γενικη αιματος, ουρων αλλα και σακχαρο και γλυκοζυλιωμενη καθε μηνα. Ασβεστιο και σιδηρο μου εδωσε προληπτικα γτ ο αιματοκριτης μου που ηταν σταθερα 39-40 τον τελευταιο χρονο που ελεγχομαι συνεχεια επεσε στο 37 και γαλατακι δεν επινα ιδιατερα λογω στομαχιου. βιταμινη d ειχα ελεγξει πριν την εκωσωματικη και ημουν παρα πολυ ψηλα (ρουφαω πολυ ηλιο μου ειπε :P ). Σακχαρο και γλυκοζυλιωμενη ελπιζω να ειναι καλυτερα αυτο το μηνα που αρχισα να τρωω καπως πιο φυσιολογικα!

Εμενα δεν μου εδωσε τετοιες βιταμινες ο γιατρος μου αλλα επειδη εχω και μια μαμα που ωρες ωρες εκτος απο το πρηξιμο της μαμας εχει και το πρηξιμο της γιατρου, μου εστειλε καμια δεκαρια κουτια pregnacare conception οταν ετοιμαζομουν για εμβρυομεταφορα και αλλα τοσα κουτια με pregnacare φυσιολογικα. δεν γλιτωνω απο πουθενα

xaxaxax  κ εμενα με  επρηξαν να παρω βιταμινες για αυτο κ τις πηρα ! η μαμα κ η πεθερα!!! 

πρίν από 31 λεπτά , ZiliHer είπε:

Καλημέρα!

Ναι, η αφυδάτωση γενικά είναι κάτι που παρατηρείται στην εγκυμοσύνη γι αυτό και περισσότερο νερό πρέπει να πίνουμε και καμιά κρεμούλα παραπάνω πρέπει να βάζουμε και στο πρόσωπο και στο σώμα. Πολύ καλό για την ξηροδερμία είναι και το βούτυρο καριτέ.:)

Άλλο χαρακτηριστικό που ίσως παρατηρήσετε κι εγώ το έχω και στη 2η εγκυμοσύνη, είναι αυτό που λένε αλλεργική ρινίτιδα. Μπουκώνει η μύτη μου πολύ συχνά χωρίς να έχω συνάχι. Ειδικα΄τα πρωινα μόλις ξυπνάω.

Όσο για  τις εξετάσεις. Η εξέταση του σακχάρου είναι πολύ πολύ σημαντική εξέταση. Αν ανέβει το σάκχαρο πολύ και παραμένει ανεξέλεγκτο για πολύ καιρό, μπορεί να γίνει τόσο τοξικό ώστε να οδηγήσει σε καρδιολογικά προβλήματα του εμβρύου, ακόμα και θάνατο (δυστυχώς γνωρίζω μια περίπτωση θανάτου σε προχωρημένη μάλιστα εγκυμοσύνη μετά τις 30 εβδ.). :-(  Το καμπανάκι βέβαια για υψηλό σάκχαρο αρχίζει να χτυπάει πάνω από τις 92 μονάδες.

Εγώ κάθε μήνα κάνω γενική αίματος, ούρων, σάκχαρο, θυρεοειδή και D. Την D μην την περιφρονείτε- είναι από τις πιο σημαντικές βιταμίνες.

κ εμενα τα ποδια μου εμφανισαν ξηροδερμια κ η μυτη μου μπουκωνει καθε μερα,πρωι κ βραδυ.να δω με την ζεστη κ την υγρασια , πως θα ειναι ..


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , ZiliHer είπε:

Δώσε στο σώμα σου ό,τι βλέπεις ότι χρειάζεται! :)

Αργότερα θα έχουμε κράμπες, πόνους στις αρθρώσεις... όλα φυσιολογικά! Χωρίς άγχος να περνάμε καλά γιατί έρχεται κι ένα καλοκαίρι που θα μας ζορίσει με τη ζέστη.

μπραβο,δινε καμια πληροφορια τι μας περιμενει..μη συναντησουμε και το αγχος μεσα σ ολα αυτα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, zina7777 είπε:

ερωτηση ρε κοπελες: Παρουσιασε καμια σας ξηροδερμια στο προσωπο?Εχω στα ζυγωματικα και δεξια κι αριστερα της μυτης.Τι να φταιει?

Ναι εγώ είχα στην αρχή στο κούτελο, τώρα έφυγε.που ποτέ πιο πριν δεν είχα δει ξηρό το πρόσωπο μου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Ασία είπε:

Ναι εγώ είχα στην αρχή στο κούτελο, τώρα έφυγε.που ποτέ πιο πριν δεν είχα δει ξηρό το πρόσωπο μου.

εβαλες καμια κρεμα?ενυδατικη κι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τη δοση μου για να αντεξω 2 εβδομαδες ακομα!!!

Πηγα κι εκανα υπερηχο στο γενικο γιατρο εδω... Ενταξει δεν ηταν τοσο καθαρος υπερηχος οπως στο γυναικολογο αλλα ηταν μια χαρα!!! υπερκινητο το μωρο δεν καθοταν καθολου... Κυριως μπρουμυτα ηταν και φτασαμε τα 8εκ περιπου μηκος και απο το κεφαλι μετρησε την ηλικια του και το εβγαλε 14+6. Ημερολογιακα ειναι 14+1 και με βαση την αυχενικη 14+2. Τωρα τι θα βγει δεν ξερω... Σαν να πηρε φορα και μεγαλωνει!!!

  • Μου αρέσει 6

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Maria_ath είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Όλα καλά με την Αυχενική. Ο γιατρός πολύ ευχαριστημένος με όλες τις μετρήσεις. Η μπέμπα ήταν υπερκινητική και έχει φτάσει 6,04cm. Μόλις μου είπε επόμενο ραντεβού σε ένα μήνα, έκανα οτι παθαίνω εγκεφαλικό και μου λέει εντάξει έλα σε 15 μέρες! Επίσης μου έδωσε συμπληρώματα για σίδηρο και ασβέστιο. 

Επικρατεί ησυχία στις μανούλες Οκτωβρίου και χαίρομαι! Ανεμόνη υπομονή γλυκιά μου με τους εμετούς. Σε νοιώθω!

Άντε κοριτσάκι μου τελείωσες και εσύ.. πολλά μπράβο.. γερή να είναι η μπουμπού σου. . Οχι και ένα μήνα πως θα αντέξουμε αλίμονο 15 μέρες μια χαρα! Εγω καθε 3 βδομαδες.. συμβιβαστικη λυση.. χαχα.. 

Οσο για ζαχαρο νομιζω ουτε εγω εχω ιδεα . Αν παω σε φαρμακειο το μετρανε; η ειναι εξ. Αιματος; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

Πηρα τη δοση μου για να αντεξω 2 εβδομαδες ακομα!!!

Πηγα κι εκανα υπερηχο στο γενικο γιατρο εδω... Ενταξει δεν ηταν τοσο καθαρος υπερηχος οπως στο γυναικολογο αλλα ηταν μια χαρα!!! υπερκινητο το μωρο δεν καθοταν καθολου... Κυριως μπρουμυτα ηταν και φτασαμε τα 8εκ περιπου μηκος και απο το κεφαλι μετρησε την ηλικια του και το εβγαλε 14+6. Ημερολογιακα ειναι 14+1 και με βαση την αυχενικη 14+2. Τωρα τι θα βγει δεν ξερω... Σαν να πηρε φορα και μεγαλωνει!!!

Ολα καλα λοιπον!!! 

Νομοζω πως μετα την αυχενικη δεν κοιταμε τον υπερηχο γτ θα εχει αποκλισεις καθε φορα.. Δε μεγαλωνουν με αλγόριθμο.. Εμενα μ ειχαν πει κραταω την ΠΗΤ που μ εδωσαν στην αυχενική... Οποτε και με βαση αυτή υπολογίζω τις βδομαδες μου

2 ώρες πρίν, irinikavala είπε:

Άντε κοριτσάκι μου τελείωσες και εσύ.. πολλά μπράβο.. γερή να είναι η μπουμπού σου. . Οχι και ένα μήνα πως θα αντέξουμε αλίμονο 15 μέρες μια χαρα! Εγω καθε 3 βδομαδες.. συμβιβαστικη λυση.. χαχα.. 

Οσο για ζαχαρο νομιζω ουτε εγω εχω ιδεα . Αν παω σε φαρμακειο το μετρανε; η ειναι εξ. Αιματος; 

Η πιο αξιοπιστη ειναι η εξέταση αιματος... Ειναι κριμα να τρυπιεσαι καθε πρωι για να βγάλεις μ. ο.  μετρησεων


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα σας.Παρασκευουλα σημερα.Για να δουμε τι μας επιφυλασει η μερα.

@Ασία αν δεν ηξερα οτι δεν εχω εκτεθει στον ηλιο θα ελεγα οτι καηκα και ξεφλουδιζομαι στο προσωπο.

Νομιζω οτι χτες ενιωσα κατι απο μωρο κοπελες.Ξαπλα στο κρεβατι.Ενιωσα ενα φτερουγισμα.κι ενα βαρος σ ενα κομματι δεξια το αφαλου μου.οταν λεω βαρος.εννοω σαν να μου ακουμπησε καποιος πανω στην κοιλια ενα ποτηρι με νερο χωρις εγω ομως να το βλεπω.Λετε να χω δικιο ηταν το μωρο ή μπανταλιασα??

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , zina7777 είπε:

Καλημερα σας.Παρασκευουλα σημερα.Για να δουμε τι μας επιφυλασει η μερα.

@Ασία αν δεν ηξερα οτι δεν εχω εκτεθει στον ηλιο θα ελεγα οτι καηκα και ξεφλουδιζομαι στο προσωπο.

Νομιζω οτι χτες ενιωσα κατι απο μωρο κοπελες.Ξαπλα στο κρεβατι.Ενιωσα ενα φτερουγισμα.κι ενα βαρος σ ενα κομματι δεξια το αφαλου μου.οταν λεω βαρος.εννοω σαν να μου ακουμπησε καποιος πανω στην κοιλια ενα ποτηρι με νερο χωρις εγω ομως να το βλεπω.Λετε να χω δικιο ηταν το μωρο ή μπανταλιασα??

καλημέρα καλημέρα... αχ τι καλά... ενιωσες το μπεμπάκι σου!! 

κ γω κάπως έτσι ένιωσα κάποιες φορές.. αλλά ακριβώς κάτω απο τον αφαλό.. βέβαια δε το νιώθω κάθε μέρα.. μακάρι να είναι τα μωράκια..

Εγώ σήμερα δουλειές κοπελιές.. όποια θέλει ας ερθει για βοήθεια.. αχαχαχα..πρέπει να κάνω μπακλκόνια να καθόμαστε λίγο στον ήλιο για το πρωινό καφεδάκι μας..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , zina7777 είπε:

Καλημερα σας.Παρασκευουλα σημερα.Για να δουμε τι μας επιφυλασει η μερα.

@Ασία αν δεν ηξερα οτι δεν εχω εκτεθει στον ηλιο θα ελεγα οτι καηκα και ξεφλουδιζομαι στο προσωπο.

Νομιζω οτι χτες ενιωσα κατι απο μωρο κοπελες.Ξαπλα στο κρεβατι.Ενιωσα ενα φτερουγισμα.κι ενα βαρος σ ενα κομματι δεξια το αφαλου μου.οταν λεω βαρος.εννοω σαν να μου ακουμπησε καποιος πανω στην κοιλια ενα ποτηρι με νερο χωρις εγω ομως να το βλεπω.Λετε να χω δικιο ηταν το μωρο ή μπανταλιασα??

Τελεια!!! Ενιωσες το μωράκι!!!! Αντε και στα δικά μας γρήγορα!!!! 

Καλημέρα κοιλουμπιτσες!!!  :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοπέλες! @zina7777 τι καλά! Το μικρούλη ήταν! τωρα θα αρχίσεις να το καταλαβαίνεις συνέχεια.

Εμείς κορίτσια πήγαμε στον γιατρό χθες βράδυ, δεν πεταμε από χαρά αλλά οκ.. Μας ειπε ότι ο πλακούντας είναι επιπωματικός προς το παρόν, ελπίζουμε να ανέβει. Όχι κούραση, όχι πια σεξ, μόνο φίλοι.. Και πως καλό θα ήταν να κάνω τον μη επεμβατικό έλγχο γιατί η τρισωμία 13 είναι 1 στις 900... Απογοητευτηκα λίγο αλλά ξερω πως ο μικρός θα είναι καλα! Κατα τ'αλλα ο μικρός τελειος! Κλωτσουσε κιολας...

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...