Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

καλησπέρα κορίτσια,η εγκυμοσύνη μου συνεχίζεται πολύ καλά δόξα τω θεώ, αλλά τις τελευταίες μέρες με απασχολεί πολύ το φούσκωμα!!έχω πάρει 8 κιλά ως τώρα (22 εβδ ακριβώς) κ πιστεύω πως είναι πάρα πολλά.αν από τώρα δυσκολεύομαι να κάνω μερικές απλές κινήσεις,τι θα γίνει αργότερα?κάθομαι κ σηκώνομαι από τον καναπέ με δυσκολία, η κοιλιά ξαφνικά μεγάλωσε πολύ κ δεν ξέρω που θα φτάσει.έχετε κι εσείς το ίδιο πρόβλημα?συνέχεια σκέφτομαι το φαγητό, ίσως φταίει και που κάθομαι συνέχεια, τι να πω... ξεκίνησα περίπου 52 κιλά και είμαι 60, που θα φτάσω ρε κορίτσια. Είμαι υπερβολική που με απασχολεί αυτό? ξέρω,άλλες κοπέλες έχουν πολύ πιο σημαντικά θέματα να τους απασχολούν στην εγκυμοσύνη αλλά ανησυχώ για την έκβαση της εγκυμοσύνης, τα πολλά κιλά μόνο προβλήματα μπορούν να φέρουν κ δεν αναφέρομαι φυσικά στο πως θα παραμείνει όμορφο ένα σώμα μετά τη γέννα.Δεν θέλω να επηρεαστεί το μωράκι μου ούτε να ξεκινήσουν δικά μου προβλήματα πχ πόνοι στη μέση, στα πόδια κ δεν ξέρω κι εγώ τι άλλα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Ασία είπε:

καλησπέρα κορίτσια,η εγκυμοσύνη μου συνεχίζεται πολύ καλά δόξα τω θεώ, αλλά τις τελευταίες μέρες με απασχολεί πολύ το φούσκωμα!!έχω πάρει 8 κιλά ως τώρα (22 εβδ ακριβώς) κ πιστεύω πως είναι πάρα πολλά.αν από τώρα δυσκολεύομαι να κάνω μερικές απλές κινήσεις,τι θα γίνει αργότερα?κάθομαι κ σηκώνομαι από τον καναπέ με δυσκολία, η κοιλιά ξαφνικά μεγάλωσε πολύ κ δεν ξέρω που θα φτάσει.έχετε κι εσείς το ίδιο πρόβλημα?συνέχεια σκέφτομαι το φαγητό, ίσως φταίει και που κάθομαι συνέχεια, τι να πω... ξεκίνησα περίπου 52 κιλά και είμαι 60, που θα φτάσω ρε κορίτσια. Είμαι υπερβολική που με απασχολεί αυτό? ξέρω,άλλες κοπέλες έχουν πολύ πιο σημαντικά θέματα να τους απασχολούν στην εγκυμοσύνη αλλά ανησυχώ για την έκβαση της εγκυμοσύνης, τα πολλά κιλά μόνο προβλήματα μπορούν να φέρουν κ δεν αναφέρομαι φυσικά στο πως θα παραμείνει όμορφο ένα σώμα μετά τη γέννα.Δεν θέλω να επηρεαστεί το μωράκι μου ούτε να ξεκινήσουν δικά μου προβλήματα πχ πόνοι στη μέση, στα πόδια κ δεν ξέρω κι εγώ τι άλλα.

καλα κανει κ σε απασχολει γιατι ειναι κ θεμα υγειας να μην παρεις πολλα κιλα κ για σενα κ για το μωρο. αυτο που πρεπει να κανεις ειναι σταθερα γευματα μεσα στη μερα κ οχι τσιμπολογημα ενδιαμεσα. οχι γλυκα οχι αλμυρα ελλατωσε το αλατι στα φαγητα κ μην τρως καθολου ψωμι. δεν εχεις παρει υπερβολικα κιλα αλλα αν δεν προσεξεις απο εδω κ περα θα παρεις παραπανω. τωρα ειναι κ καλοκαιρι αν δεν εχεις θεμα με το ζαχαρο φαε αρκετα φρουτα κ πολυ νερο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Μάντη είπε:

Καλησπερα κορίτσια! !! Εγω πλεον εχω προβλημα με τα πόδια μου γινονται σαν φρατζολακια και πονάνε... Πολυ πρήξιμο...:(

Μαντη μου κάνεις κατακράτηση; Πιες πολύ νερό, μείωσε το αλατακι και μέτρα και τη πίεση σου που και που. 


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nightwish είπε:

Και μένα μ' έχει πιάσει άγχος για το μέλλον και της σχέσης και της ζωής μας πια... Θα αλλάξουν όλα με τον ερχομό του παιδιού και δεν σας κρύβω πως κάποιες στιγμές φρικάρω και φοβάμαι λιγάκι αλλά ελπίζω ότι θα τα ξεπεράσουμε και ίσως όταν θα το έχουμε κοντά μας να μην σκεφτόμαστε καν έτσι!

Και μεις ελεύθεροι επαγγελματίες είμαστε και δεν είναι εύκολο να πεις όχι στη δουλειά γιατί πολύ απλά μεθαύριο μπορεί να μην έχεις δουλειά ή να πάψουν να υπολογίζουν σε σένα μετά... οπότε άλλο ένα άγχος κι αυτό αλλά προσπαθώ να μην τα σκέφτομαι πολύ και να δούμε τότε πως θα αντιμετωπίσουμε τη ζωή μας... Τουλάχιστον ο άντρας μου είναι πολύ αισιόδοξος και πιστεύει ότι όλα θα έιναι όπως πριν!

 

Τα φυτικά σκονάκια που λες ποιά είναι? Γιατί κοντεύω να εκραγώ πια... Πάω καθε τρεις με τέσσερις μέρες και θα σκάσω στο τέλος!!!

Ετσι ακριβώς... Έχουμε καταντήσει να δουλεύουμε συνέχεια για να μην δυσαρεστησουμε κανεναν και να έχουμε παντα δουλειά.

Οι αντρες μας φαίνεται είναι πολυ πιο αισιόδοξοι. Ο δικός μου υπολογιζει να κάνουμε πολυ περισσότερα πράγματα παρεα. Παντα με τον μπέμπη ο  οποιος θα είναι δικός του και τον θέλει συνέχεια μαζι. Αχχχχχχ χαζομπαμπας νομίζω θα γίνει

1 hour ago, Μάντη είπε:

Καλησπερα κορίτσια! !! Εγω πλεον εχω προβλημα με τα πόδια μου γινονται σαν φρατζολακια και πονάνε... Πολυ πρήξιμο...:(

Ξέρω κι αλλες που πρηζονται τα πόδια και οι αστραγαλοι στην εγκυμοσύνη. Εκτός απο νερο ο γιατρός σου τι λέει να κάνεις για αυτό;

Εγω εχω τρομερό πρόβλημα με τα κουνούπια δυο μερες τωρα. Σε σημείο να μην μπορω να κοιμηθώ απο τη φαγούρα. Χθες τα ετριψα με ξίδι και κάτι έγινε. Εχετε καμια αλλη πρόταση;


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , linaa είπε:

καλα κανει κ σε απασχολει γιατι ειναι κ θεμα υγειας να μην παρεις πολλα κιλα κ για σενα κ για το μωρο. αυτο που πρεπει να κανεις ειναι σταθερα γευματα μεσα στη μερα κ οχι τσιμπολογημα ενδιαμεσα. οχι γλυκα οχι αλμυρα ελλατωσε το αλατι στα φαγητα κ μην τρως καθολου ψωμι. δεν εχεις παρει υπερβολικα κιλα αλλα αν δεν προσεξεις απο εδω κ περα θα παρεις παραπανω. τωρα ειναι κ καλοκαιρι αν δεν εχεις θεμα με το ζαχαρο φαε αρκετα φρουτα κ πολυ νερο. 

Πρέπει να προσέξω, το ξέρω.Συνέχεια σκέφτομαι φαγητό.πρέπει να κόψω τα καθημερινά παγωτά.σάκχαρο ευτυχώς δεν έχω κ τρώω συνέχεια φρούτα. Πρέπει να βάλω ένα πρόγραμμα αλλά τώρα τρώω όσο πεινάω, μήπως το να τρώω λιγότερο από όσο νιώθω πως χρειάζομαι δεν είναι καλό??με την πείνα καταλαβαίνουμε πόσο φαγητό χρειαζόμαστε, γι αυτό το λέω.λέω.το βράδυ πλέον δεν τρώω φαγητό κανονικό. Επειδή πεινάω δεν μπορώ να το κόψω εντελώς κ γι αυτό τρώω κάτι ελαφρύ, πχ γιαούρτι με μέλι, κανένα αγγούρι, κανένα αυγό. Καλά δεν κάνω?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Ασία είπε:

Πρέπει να προσέξω, το ξέρω.Συνέχεια σκέφτομαι φαγητό.πρέπει να κόψω τα καθημερινά παγωτά.σάκχαρο ευτυχώς δεν έχω κ τρώω συνέχεια φρούτα. Πρέπει να βάλω ένα πρόγραμμα αλλά τώρα τρώω όσο πεινάω, μήπως το να τρώω λιγότερο από όσο νιώθω πως χρειάζομαι δεν είναι καλό??με την πείνα καταλαβαίνουμε πόσο φαγητό χρειαζόμαστε, γι αυτό το λέω.λέω.το βράδυ πλέον δεν τρώω φαγητό κανονικό. Επειδή πεινάω δεν μπορώ να το κόψω εντελώς κ γι αυτό τρώω κάτι ελαφρύ, πχ γιαούρτι με μέλι, κανένα αγγούρι, κανένα αυγό. Καλά δεν κάνω?

ισως ομως επειδη τρως λιγο το βραδυ μετα να πεινας παρα πολυ κ να τρως διπλασια ποσοτητα την αλλη μερα. καλο ειναι να τρως μια μεριδα πρωι μεσημερι κ βραδυ. μια μεριδα κανονικη ομως οχι δυο πιατα χα χα χα. νομιζω αν τρως σταθερα μια ποσοτητα φυσιολογικη 3 γευματα την μερα θα ειναι καλητερα απτο να τρως υπερβολικα το μεσημερι κ το βραδυ να τρως ενα γιαουρτακι....

νομιζω αυτο πρεπει να φτιαξεις δηλαδη τρωω ενα πιατο φαι κ οχι οσο πειναω αλλα σταθερα 3 γευματα την μερα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρώω υπερβολικά. το μεσημέρι δηλαδή δεν θα φάω μια μερίδα συνήθως, σπάνια θα φάω όλο το πιάτο.Σήμερα πχ έφαγα μισή μπριζόλα και δύο κουταλιές πατατοσαλάτα χωρίς ψωμί η τυρι.αυτή η ποσότητα με φούσκωσε πολύ.το πρόβλημα νομίζω είναι πως κάθε δύο ώρες τα απογεύματα πεινάω κ τσιμπολογάω κατιτίς. τα παγωτά την έκαναν την δουλειά πιστεύω... Γιατί τα φρούτα που τρώω είναι οκ. παίζει να πήρα τόσα πολλά κιλά επειδή ήμουν λίγα κιλά πριν μείνω έγκυος? γιατί αν είναι αυτό να μην ανησυχώ, θα είναι κιλά που τα χρειάζεται ο οργανισμός μου στην κατάσταση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ασία είπε:

Δεν τρώω υπερβολικά. το μεσημέρι δηλαδή δεν θα φάω μια μερίδα συνήθως, σπάνια θα φάω όλο το πιάτο.Σήμερα πχ έφαγα μισή μπριζόλα και δύο κουταλιές πατατοσαλάτα χωρίς ψωμί η τυρι.αυτή η ποσότητα με φούσκωσε πολύ.το πρόβλημα νομίζω είναι πως κάθε δύο ώρες τα απογεύματα πεινάω κ τσιμπολογάω κατιτίς. τα παγωτά την έκαναν την δουλειά πιστεύω... Γιατί τα φρούτα που τρώω είναι οκ. παίζει να πήρα τόσα πολλά κιλά επειδή ήμουν λίγα κιλά πριν μείνω έγκυος? γιατί αν είναι αυτό να μην ανησυχώ, θα είναι κιλά που τα χρειάζεται ο οργανισμός μου στην κατάσταση αυτή.

χα χα χα νομιζω τα τσιμπολογηματα την καναν την δουλεια κ οχι επειδη ησουν λιγα κιλα.. φαε το παγωτακι σου μερα παρα μερα ! αν σε φουσκωνει η μεσημεριανη μεριδα μην την τρως ολη καλητερα να φας κ το βραδυ παρα να τρως κ να φουσκωνεις σε ενα γευμα.  

κ εγω αδυνατη ειμαι αλλα η γιατρος δεν με αφηνει να παρω πανω απο 12 κιλα γιατι νομιζω οτι αν ησουν κ μια ζωη αδυνατη απο φυσικου σου κ οχι απο διαιτες εννοειτε το σωμα δεν αντεχει παραπανησια κιλα κ κανεις χειροτερο κακο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Ασία είπε:

καλησπέρα κορίτσια,η εγκυμοσύνη μου συνεχίζεται πολύ καλά δόξα τω θεώ, αλλά τις τελευταίες μέρες με απασχολεί πολύ το φούσκωμα!!έχω πάρει 8 κιλά ως τώρα (22 εβδ ακριβώς) κ πιστεύω πως είναι πάρα πολλά.αν από τώρα δυσκολεύομαι να κάνω μερικές απλές κινήσεις,τι θα γίνει αργότερα?κάθομαι κ σηκώνομαι από τον καναπέ με δυσκολία, η κοιλιά ξαφνικά μεγάλωσε πολύ κ δεν ξέρω που θα φτάσει.έχετε κι εσείς το ίδιο πρόβλημα?συνέχεια σκέφτομαι το φαγητό, ίσως φταίει και που κάθομαι συνέχεια, τι να πω... ξεκίνησα περίπου 52 κιλά και είμαι 60, που θα φτάσω ρε κορίτσια. Είμαι υπερβολική που με απασχολεί αυτό? ξέρω,άλλες κοπέλες έχουν πολύ πιο σημαντικά θέματα να τους απασχολούν στην εγκυμοσύνη αλλά ανησυχώ για την έκβαση της εγκυμοσύνης, τα πολλά κιλά μόνο προβλήματα μπορούν να φέρουν κ δεν αναφέρομαι φυσικά στο πως θα παραμείνει όμορφο ένα σώμα μετά τη γέννα.Δεν θέλω να επηρεαστεί το μωράκι μου ούτε να ξεκινήσουν δικά μου προβλήματα πχ πόνοι στη μέση, στα πόδια κ δεν ξέρω κι εγώ τι άλλα.

Καλησπέρα! Μη νομίζεις κ εγώ έχω παρει σχεδόν 8 κιλα κ είμαι 24 εβδ. Δεν άλλαξα Κάτι Όμως κ δεν.τρώω πολυ περισσότερο από όσο Ετρωγα..απλά μπήκαν !! Κ  εγω απο το κρεβατι σηκωνομαι με δυσκολια γτ με τραβαει πολυ η κοιλια κ δεν θελω να την ζορισω. Ασε που πηγα να παρω μαγιω κ επαθα σοκ με το σωμα μου.. Κυτταριτιδα φουλ κ εχει αλλαξει στον ποπο.. Αστα .. Κ σιγουρα θα παρω κ αλλα τοσα κιλα .οπότε δεν είσαι η μόνη


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα! 

Έκανα και εγώ β επιπέδου στις 20+4. Όλες οι μετρήσεις πολύ καλές! Η μπέμπα ζωηρή ως συνήθως αν και εκείνη την ημέρα που θα την έχουμε και σε DVD είχε το μουτράκι κάτω και δεν πήραμε λήψη με ωραίο προφίλ. Πλακούντας, τράχηλος, αμνιακό όλα καλά και με τις μητριαίες υπό έλεγχο αφού κάνουμε αντιπυκτικές. Την μπουμπού την καταλαβαίνω αρκετά συχνά εδώ και αρκετές μέρες. 

Εγώ για τις καούρες που έχω συχνά παίρνω simeco με την έγκριση του γιατρού. 

Σχετικά με το διαθέσιμο χρόνο για το ζευγάρι και σε συνέχεια με τα μωράκια μας, η γνώμη μου είναι ότι ο χρόνος έχει σημασία να είναι ποιοτικός. Μην έχετε από τώρα τύψεις. Απλά η καθεμία θα προσπαθήσει να κάνει το καλύτερο με τις δεδομένες συνθήκες της ζωής της. Αλλαγές στις ισορροπίες θα υπάρξουν και προβληματισμοί είναι λογικό να έχουμε. Αλλά τα μωράκια μας θα είναι τα θαυματάκια μας που μόνο φως και χαρά θα φέρουν. Οπότε όσο δύσκολο και αν είναι, το βράδυ θα κοιμόμαστε γεμάτες από συναισθήματα. Επίσης θέλω να σας πω την ατάκα μιας παιδοψυχολόγου που πιστεύω είχε δίκιο. "Η ευτυχία των παιδιών ξεκινάει από την κρεβατοκάμαρα των γονιών". Σας ακούγεται περίεργο αλλά άν το σκεφτείτε με την ευρεία του έννοια έχει αλήθεια.

Σχετικά με τις τιμές ο γιατρός μου θέλει 1500 και με το νοσοκομείο έχει ειδική συμφωνία για δωμάτιο με 3 κρεβάτια 1100φτ και 1200 καισαρική. Όσο για μαία αν θέλω έχει δική του αλλά θεωρεί τις μαίες του νοσοκομείου καλές και δεν χρειάζομαι δική μου. Εγώ προσωπικά αν και είναι πολλά τα χρήματα θα τα δώσω ευχαρίστως γιατί θεωρώ ότι αξίζει. Προτιμώ να χαλάσω λιγότερα για προίκα του μωρού και να μου δώσω αυτή την πολυτέλεια. Σε δημόσιο νοσοκομείο αν θέλεις τον δικό σου γιατρό παίρνει εξίσου τα ίδια λεφτά μαύρα αλλιώς πας σε όποιον έχει εφημερία. Επίσης την τελευταία φορά που πήγα επίσκεψη σε δημόσιο νοσοκομείο ζητούσαν σεντόνια από την κοπέλα. Και εγώ έκανα χολή πριν λίγους μήνες σε δημόσιο νοσοκομείο, η διπλανή μου με άφησε ξύπνια όλο το βράδυ γιατί δεν της έδιναν σημασία οι νοσοκόμες και όταν ζήτησα να με πάνε εμένα ή αυτή σε άλλο δωμάτιο άδειο μου είπαν δεν γίνεται. Στο ιδιωτικό θα είχα κάνει χαμό. Δεν συζητώ για τα λερωμένα σεντόνια 3 μέρες.

Μαρία εγώ κάνω αντι-χα σχεδόν κάθε μήνα. Τι θέλεις?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Maria_ath είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Έκανα και εγώ β επιπέδου στις 20+4. Όλες οι μετρήσεις πολύ καλές! Η μπέμπα ζωηρή ως συνήθως αν και εκείνη την ημέρα που θα την έχουμε και σε DVD είχε το μουτράκι κάτω και δεν πήραμε λήψη με ωραίο προφίλ. Πλακούντας, τράχηλος, αμνιακό όλα καλά και με τις μητριαίες υπό έλεγχο αφού κάνουμε αντιπυκτικές. Την μπουμπού την καταλαβαίνω αρκετά συχνά εδώ και αρκετές μέρες. 

Εγώ για τις καούρες που έχω συχνά παίρνω simeco με την έγκριση του γιατρού. 

Σχετικά με το διαθέσιμο χρόνο για το ζευγάρι και σε συνέχεια με τα μωράκια μας, η γνώμη μου είναι ότι ο χρόνος έχει σημασία να είναι ποιοτικός. Μην έχετε από τώρα τύψεις. Απλά η καθεμία θα προσπαθήσει να κάνει το καλύτερο με τις δεδομένες συνθήκες της ζωής της. Αλλαγές στις ισορροπίες θα υπάρξουν και προβληματισμοί είναι λογικό να έχουμε. Αλλά τα μωράκια μας θα είναι τα θαυματάκια μας που μόνο φως και χαρά θα φέρουν. Οπότε όσο δύσκολο και αν είναι, το βράδυ θα κοιμόμαστε γεμάτες από συναισθήματα. Επίσης θέλω να σας πω την ατάκα μιας παιδοψυχολόγου που πιστεύω είχε δίκιο. "Η ευτυχία των παιδιών ξεκινάει από την κρεβατοκάμαρα των γονιών". Σας ακούγεται περίεργο αλλά άν το σκεφτείτε με την ευρεία του έννοια έχει αλήθεια.

Σχετικά με τις τιμές ο γιατρός μου θέλει 1500 και με το νοσοκομείο έχει ειδική συμφωνία για δωμάτιο με 3 κρεβάτια 1100φτ και 1200 καισαρική. Όσο για μαία αν θέλω έχει δική του αλλά θεωρεί τις μαίες του νοσοκομείου καλές και δεν χρειάζομαι δική μου. Εγώ προσωπικά αν και είναι πολλά τα χρήματα θα τα δώσω ευχαρίστως γιατί θεωρώ ότι αξίζει. Προτιμώ να χαλάσω λιγότερα για προίκα του μωρού και να μου δώσω αυτή την πολυτέλεια. Σε δημόσιο νοσοκομείο αν θέλεις τον δικό σου γιατρό παίρνει εξίσου τα ίδια λεφτά μαύρα αλλιώς πας σε όποιον έχει εφημερία. Επίσης την τελευταία φορά που πήγα επίσκεψη σε δημόσιο νοσοκομείο ζητούσαν σεντόνια από την κοπέλα. Και εγώ έκανα χολή πριν λίγους μήνες σε δημόσιο νοσοκομείο, η διπλανή μου με άφησε ξύπνια όλο το βράδυ γιατί δεν της έδιναν σημασία οι νοσοκόμες και όταν ζήτησα να με πάνε εμένα ή αυτή σε άλλο δωμάτιο άδειο μου είπαν δεν γίνεται. Στο ιδιωτικό θα είχα κάνει χαμό. Δεν συζητώ για τα λερωμένα σεντόνια 3 μέρες.

Μαρία εγώ κάνω αντι-χα σχεδόν κάθε μήνα. Τι θέλεις?

Συγχαρητήρια κοριτσι μου!!! Αντε καλα ψωνια και σε σενα τωρα!!!! 

Αχ τι ωραία!!! Πανε οι β επιπεδου!!!! Τωρα μόνο για ψώνια θα μιλαμε κορίτσια!!! Υπεροχα!!! :x

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!!! Σημερα μπηκα στην 27 εβδομαδα!!! Και στο 3 τριμηνο..... λοιπον τα νεα τα δικα μου !! Εγινε χθες η βαφτιση στο τσακ την γλυτωσα απο την βροχη με το που πηγαμε στο τραπεζι αρχισε παλι καλα... κουραστηκα αρκετα εγω οσο αφορα την εγκυμοσυνη οτα πηγαμε στο τραπεζι αρχισα να ποναω σφην κοιλια να νιωθω βαρος και το μωρο να μαζευετε ολο σε μια πλευρα και να με ενοχλει παρα πολυ συσπασεις δβ ηταν τουλαχιστον ετσι νομιζω απλα ενιωθα την κοιλια μου οτι θα σκασει.. ηρεμισα μετα απο 3 ωρες   . .. το θεμα ριναι οτι πηγαν ολα καλα εκτος απο την ζεστη που φαγαμε στην εκκλησια δν ειχε κλιματιστικο και στο τραπεζι κ που το ριχε αναψει δν εκανε τπτ...μπορω να σας π. Οτι ηρεμισα λιγο μου εφυγε ενα βαρος ... παντως ωραια εμπειρια να γινεσε νονα!!!! Τωρα ξεκιναμε με βαψιματα για το παιδικο απο βδομαδας και ηρθε η ωρα να το χαρω.  Θα παρει κ ο αντρας μ αδεια οποτε θα χαλαρωσουμε λιγακι!!! Συγνωμη για το κατεβατο  ειχα πολλα να σας αναφερω.. περιμενω βεα σας!

  • Μου αρέσει 4

...:-D

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Maria_ath είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Έκανα και εγώ β επιπέδου στις 20+4. Όλες οι μετρήσεις πολύ καλές! Η μπέμπα ζωηρή ως συνήθως αν και εκείνη την ημέρα που θα την έχουμε και σε DVD είχε το μουτράκι κάτω και δεν πήραμε λήψη με ωραίο προφίλ. Πλακούντας, τράχηλος, αμνιακό όλα καλά και με τις μητριαίες υπό έλεγχο αφού κάνουμε αντιπυκτικές. Την μπουμπού την καταλαβαίνω αρκετά συχνά εδώ και αρκετές μέρες. 

Εγώ για τις καούρες που έχω συχνά παίρνω simeco με την έγκριση του γιατρού. 

Σχετικά με το διαθέσιμο χρόνο για το ζευγάρι και σε συνέχεια με τα μωράκια μας, η γνώμη μου είναι ότι ο χρόνος έχει σημασία να είναι ποιοτικός. Μην έχετε από τώρα τύψεις. Απλά η καθεμία θα προσπαθήσει να κάνει το καλύτερο με τις δεδομένες συνθήκες της ζωής της. Αλλαγές στις ισορροπίες θα υπάρξουν και προβληματισμοί είναι λογικό να έχουμε. Αλλά τα μωράκια μας θα είναι τα θαυματάκια μας που μόνο φως και χαρά θα φέρουν. Οπότε όσο δύσκολο και αν είναι, το βράδυ θα κοιμόμαστε γεμάτες από συναισθήματα. Επίσης θέλω να σας πω την ατάκα μιας παιδοψυχολόγου που πιστεύω είχε δίκιο. "Η ευτυχία των παιδιών ξεκινάει από την κρεβατοκάμαρα των γονιών". Σας ακούγεται περίεργο αλλά άν το σκεφτείτε με την ευρεία του έννοια έχει αλήθεια.

Σχετικά με τις τιμές ο γιατρός μου θέλει 1500 και με το νοσοκομείο έχει ειδική συμφωνία για δωμάτιο με 3 κρεβάτια 1100φτ και 1200 καισαρική. Όσο για μαία αν θέλω έχει δική του αλλά θεωρεί τις μαίες του νοσοκομείου καλές και δεν χρειάζομαι δική μου. Εγώ προσωπικά αν και είναι πολλά τα χρήματα θα τα δώσω ευχαρίστως γιατί θεωρώ ότι αξίζει. Προτιμώ να χαλάσω λιγότερα για προίκα του μωρού και να μου δώσω αυτή την πολυτέλεια. Σε δημόσιο νοσοκομείο αν θέλεις τον δικό σου γιατρό παίρνει εξίσου τα ίδια λεφτά μαύρα αλλιώς πας σε όποιον έχει εφημερία. Επίσης την τελευταία φορά που πήγα επίσκεψη σε δημόσιο νοσοκομείο ζητούσαν σεντόνια από την κοπέλα. Και εγώ έκανα χολή πριν λίγους μήνες σε δημόσιο νοσοκομείο, η διπλανή μου με άφησε ξύπνια όλο το βράδυ γιατί δεν της έδιναν σημασία οι νοσοκόμες και όταν ζήτησα να με πάνε εμένα ή αυτή σε άλλο δωμάτιο άδειο μου είπαν δεν γίνεται. Στο ιδιωτικό θα είχα κάνει χαμό. Δεν συζητώ για τα λερωμένα σεντόνια 3 μέρες.

Μαρία εγώ κάνω αντι-χα σχεδόν κάθε μήνα. Τι θέλεις?

Καλημέρα κορίτσι μου! Αρχικά συγχαρητήρια για τη β επιπέδου και με το καλο να έρθει η μπουμπου σας.

Αυτό τον μηνα αν και δεν εχω παρει κιλα παρα μονο 2 επεσε στα τάρταρα η αντι-χα και μου αλλαξε δοση. Σου έχει τύχει κατι ανάλογο; επισης την επόμενη εξέταση θα την κανω 6 εβδομάδες μετα. Λες να εχω θεμα;

 


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Αρχικά συγχαρητήρια για τη β επιπέδου και με το καλο να έρθει η μπουμπου σας.

Αυτό τον μηνα αν και δεν εχω παρει κιλα παρα μονο 2 επεσε στα τάρταρα η αντι-χα και μου αλλαξε δοση. Σου έχει τύχει κατι ανάλογο; επισης την επόμενη εξέταση θα την κανω 6 εβδομάδες μετα. Λες να εχω θεμα;

 

κοριτσακι συμβαινει να αλλαξεις δοση γιατι αλλαζει κ η πυκτικοτητα του αιματος κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν ειναι κατι ανησυχιτικο. κ εγω ομως την anti-xa την κανω καθε μηνα κ οχι καθε 6 εβδομαδες.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...