Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Δηλωνω και εγω τρελη!!! Εχω φρικαρει τρελα και αγχωνομαι!!! Ειναι το άγνωστο πιστεύω που μας αγχωνει τοσο!!! 

Εμεις μετραμε τς βδομαδες βαση περιοδου πλεον, οποτε αυτο κραταω!!! Σ τελικη 2 μερες πανω, 2 μερες κατω,  δε χαθηκε και ο κόσμος αχαχαχαχχαχαχαχα

Κορίτσια, οταν εμπεδωνεται το μωρο το καταλαβαινουμε???  Ξέρει καμια??? 

Οχι δεν πολυκαταλαβαινουμε την εμπεδωση. Ελευθερωνεται λιγο η ανασα μας αλλα μη φανταστεις καμια τρελη διαφορα. Τωρα αν καταλαβαινεις τα ΠΑΝΤΑ μεσα στην κοιλιτσα ισως κ να καταλαβεις οτι εχει κατεβει λιγο πιο κατω.

Αυτη τη φορα θεωρουσα οτι εχει κατεβει πολυ ο μικρος αλλα πηγα για doppler και μου ειπε καμια σχεση, τραχηλος κλειστος ο μικρος στη θεση του. Αλλα πιεζει ο μουργος κ το βραδυ δεν μπορω να περπατησω απο τους πονους, ποναει το ηβικο οστο, η λεκανη και το δεξι μ ποδι... ασε που παω ολη την ωρα για τσισα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 23 λεπτά , Ασία είπε:

τι σημαίνει εμπεδώνεται??

Το έμαθα τωρα στο ντοπλερ σαν οτο!  Χεχε

Οταν μπαινει μεσα σ λεκανη!!! Ουσιαστικά τοτε αν κατάλαβα καλά εχει παρει κανονικά θεση το μωρο! 

πρίν από 17 λεπτά , Alekk είπε:

Οχι δεν πολυκαταλαβαινουμε την εμπεδωση. Ελευθερωνεται λιγο η ανασα μας αλλα μη φανταστεις καμια τρελη διαφορα. Τωρα αν καταλαβαινεις τα ΠΑΝΤΑ μεσα στην κοιλιτσα ισως κ να καταλαβεις οτι εχει κατεβει λιγο πιο κατω.

Αυτη τη φορα θεωρουσα οτι εχει κατεβει πολυ ο μικρος αλλα πηγα για doppler και μου ειπε καμια σχεση, τραχηλος κλειστος ο μικρος στη θεση του. Αλλα πιεζει ο μουργος κ το βραδυ δεν μπορω να περπατησω απο τους πονους, ποναει το ηβικο οστο, η λεκανη και το δεξι μ ποδι... ασε που παω ολη την ωρα για τσισα...

Την Τριτη που εχω ραντεβού θα ρωτήσω και εγω τ γιατρο, απλα νιωθω πολλες κινησεις μεσα απο τη λεκανη μ και ελεγα μηπως αυτό ήταν σημαδι! Εγω δεν ποναω τοσο πολυ που να μην μπορω να περπατησω! Ωστοσο σήμερα εχω αρκετά πονακια σ ηβικο οστο, αλλα ευτυχως τωρα σταματησαν και ηρεμησα κάπως! 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Το έμαθα τωρα στο ντοπλερ σαν οτο!  Χεχε

Οταν μπαινει μεσα σ λεκανη!!! Ουσιαστικά τοτε αν κατάλαβα καλά εχει παρει κανονικά θεση το μωρο! 

Την Τριτη που εχω ραντεβού θα ρωτήσω και εγω τ γιατρο, απλα νιωθω πολλες κινησεις μεσα απο τη λεκανη μ και ελεγα μηπως αυτό ήταν σημαδι! Εγω δεν ποναω τοσο πολυ που να μην μπορω να περπατησω! Ωστοσο σήμερα εχω αρκετά πονακια σ ηβικο οστο, αλλα ευτυχως τωρα σταματησαν και ηρεμησα κάπως! 

 Γενικα παντως στο πρωτο παιδι κατεβαινει απο νωρις, στο δευτερο μπορει να γινει και την ωρα της γεννας. Τι τυχερη που εισαι! Τρεμω για την ωρα που θα παω στον γιατρο και θα μου πει να ξεκινησω να περπατω! Μονο στην ιδεα ποναω... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μάντη είπε:

Τριτη εχω γιατρό θα ρωτήσω!!!!! Απο την αρχη δεν τα παω καλα με το μέτρημα εβδομάδων!!!!!:-D

Μάντη μου και εγώ μια από τα ίδια με το μέτρημα.. Εδώ πάντως στ νοσοκομείο που είμαι μου είπαν να φτάσουμε τς 36 από εκεί κ πέραν είμαστε καλά.. Οπότε θεωρώ 36+1 ίσως είναι εντάξει να έχει πάρει και το βάρος που θέλουμε.. Πως είσαι?? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Alekk είπε:

 Γενικα παντως στο πρωτο παιδι κατεβαινει απο νωρις, στο δευτερο μπορει να γινει και την ωρα της γεννας. Τι τυχερη που εισαι! Τρεμω για την ωρα που θα παω στον γιατρο και θα μου πει να ξεκινησω να περπατω! Μονο στην ιδεα ποναω... 

Τυχερη γτ??? Λες οντως να ειναι σημαδι? 

Εγω λεω μην τυχον τεντωνει τα χέρια και φτανουν σ λεκανη... Ξερω γω??? Εμενα παντως ακομα δεν μ χει πει για περπατημα... Κανα 20λεπτο τη μερα τ πολυ και αυτο αν αντεχω


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Τυχερη γτ??? Λες οντως να ειναι σημαδι? 

Εγω λεω μην τυχον τεντωνει τα χέρια και φτανουν σ λεκανη... Ξερω γω??? Εμενα παντως ακομα δεν μ χει πει για περπατημα... Κανα 20λεπτο τη μερα τ πολυ και αυτο αν αντεχω

Τυχερη βρε γιατι δεν πονας! Με εχει λιανισει ο μικρος σου λεω, ενω στον μεγαλο δεν ειχα καταλαβει τιποτα. Πιστευω πως σε σενα παιρνει θεση σιγα σιγα, ειναι η ωρα του εξαλλου. 

Μωρε το περπατημα βοηθα πααααααρα πολυ στον φτ.... Αλλα εγω 5 πηγαινε εκανα σημερα μεσα στο σπιτι και μετα σωριαστηκα στον καναπε...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Marimarv είπε:

Μάντη μου και εγώ μια από τα ίδια με το μέτρημα.. Εδώ πάντως στ νοσοκομείο που είμαι μου είπαν να φτάσουμε τς 36 από εκεί κ πέραν είμαστε καλά.. Οπότε θεωρώ 36+1 ίσως είναι εντάξει να έχει πάρει και το βάρος που θέλουμε.. Πως είσαι?? 

Και εμενα ο γιατρος ειπε αναμεσα 36 με 37 οποτε θεωρώ οτι εννοεί μολις πατήσουμε την 36+1 θα ειμαστε έτοιμοι!!! Θα δουμε αναλυτικα θα μου τα πει τη Τρίτη! Πρωτα ο Θεός... δεν ξερω πως ειμαι... σιγουρα φοβισμένη... χθες το βράδυ ενιωθω πονακια χαμηλά στη μεση μου και αγχωθικα... απο το κρεβατι στο καναπε ειμαι και πισω! Ακομα και μπανιο που κανω τρέμω!!!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Ασία είπε:

το περπάτημα κορίτσια βοηθάει στον εύκολο τοκετό? η φέρνει τον τοκετό? γιατί δηλαδή μας λένε να περπατάμε προς το τέλος?

Και τα δυο απο οσο ξερω. Γενικα η ανηφορα φερνει τον τοκετο και το περπατημα γενικα επισπευδει λιγο τη διαδικασια. Δλδ εχεις ακουσει για τοκετους που κραταν εως και 48! ωρες; Υποτιθεται με το περπατημα η διαδικασια γινεται μπαμ μπαμ ή πιο γρηγορα τελοσπαντων. Στα λεω λιγο μπακαλιστικα, τωρα η αληθεια ειναι δεν ξερω την επιστημονικη εξηγηση, ας μας διαφωτισει καποια κοπελα αν ξερει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ξαπλωμένα, λίγες εβδομάδες έμειναν, υπομονή!!!! Όλα θα πάνε καλά, και όλες μας θα τα έχουμε αγκαλιά τα μωράκια μας τον επόμενο μήνα! :) 

Να κάνετε θετικές σκέψεις κ όσο μπορείτε να περνάει ευχάριστα η ώρα, όσο δύσκολο κ αν είναι . 

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , Μάντη είπε:

Και εμενα ο γιατρος ειπε αναμεσα 36 με 37 οποτε θεωρώ οτι εννοεί μολις πατήσουμε την 36+1 θα ειμαστε έτοιμοι!!! Θα δουμε αναλυτικα θα μου τα πει τη Τρίτη! Πρωτα ο Θεός... δεν ξερω πως ειμαι... σιγουρα φοβισμένη... χθες το βράδυ ενιωθω πονακια χαμηλά στη μεση μου και αγχωθικα... απο το κρεβατι στο καναπε ειμαι και πισω! Ακομα και μπανιο που κανω τρέμω!!!

@Μάντη μου εγώ για τα πρόωρα ξέρω  τα εξής:  ακραία προωροτητα  <28

υψηλού βαθμου<28-32

μέτρια ή οριακή 32-<37.  

Έτσι μου τα είχαν πει στο νοσοκομείο οι νεογνολογοι. 

μετά θεωρείται τελειομηνο.  βέβαια, στα 2μιση κιλά αν φτάσει το μωρό και 36 να είσαι ούτε καν θερμοκοιτιδα δε θα μπει το μωρό. στο μέτρημα των εβδομάδων πάω εγώ ως εξής:36+1 θεωρείται ότι διανυεις την 37η εβδομάδα. 

με προσοχή στο μπανάκι..εγώ ντουζ μέρα πάρα μέρα με τόση ζεστη και τα μαλλιά μόνο μια φορά την εβδομάδα για να μην κουράζομαι..αυτές είναι οι εντολές μου !

@Marimarv πως είσαι κορίτσι μου; ρυθμιστηκε το σάκχαρο καθόλου;

πρίν από 18 λεπτά , Ασία είπε:

το περπάτημα κορίτσια βοηθάει στον εύκολο τοκετό? η φέρνει τον τοκετό? γιατί δηλαδή μας λένε να περπατάμε προς το τέλος?

εγώ που είμαι ταβλα πόσο μήνες μου είπε ο γιατρός όσο περνάει ο καιρός πρέπει σιγά σιγά να περπατάω για να πάρει θέση το μωρό!!μη φανταστείς να πάρω τους δρόμους, αλλά έστω και λίγο, το βοηθάει να κατέβει με το κεφαλάκι κατω!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , bella32 είπε:

@Μάντη μου εγώ για τα πρόωρα ξέρω  τα εξής:  ακραία προωροτητα  <28

υψηλού βαθμου<28-32

μέτρια ή οριακή 32-<37.  

Έτσι μου τα είχαν πει στο νοσοκομείο οι νεογνολογοι. 

μετά θεωρείται τελειομηνο.  βέβαια, στα 2μιση κιλά αν φτάσει το μωρό και 36 να είσαι ούτε καν θερμοκοιτιδα δε θα μπει το μωρό. στο μέτρημα των εβδομάδων πάω εγώ ως εξής:36+1 θεωρείται ότι διανυεις την 37η εβδομάδα. 

με προσοχή στο μπανάκι..εγώ ντουζ μέρα πάρα μέρα με τόση ζεστη και τα μαλλιά μόνο μια φορά την εβδομάδα για να μην κουράζομαι..αυτές είναι οι εντολές μου !

@Marimarv πως είσαι κορίτσι μου; ρυθμιστηκε το σάκχαρο καθόλου;

εγώ που είμαι ταβλα πόσο μήνες μου είπε ο γιατρός όσο περνάει ο καιρός πρέπει σιγά σιγά να περπατάω για να πάρει θέση το μωρό!!μη φανταστείς να πάρω τους δρόμους, αλλά έστω και λίγο, το βοηθάει να κατέβει με το κεφαλάκι κατω!

Καλύτερα κορίτσι μου εγώ δε νιώθω κάποια ενοχλήσει αλλά οι γιατροί δεν θέλουν να με αφήσουν μέχρι κ την Δευτέρα να φύγω οπότε θα μείνω κ το σκ μέσα.. Το ζάχαρο μου ευτυχώς σήμερα έχει αρχίσει να φτιάχνει πολύ γτ το είχα κ αυτό το άγχος.. Τώρα κάνω υπομονή άλλες 2 μέρες εδώ και μετά θα πάω να μείνω τις υπόλοιπες μέρες με την μαμά μου που δεν θα χρειαστεί να κάνω τίποτα να με προσέχει γτ στ δικό μου σπίτι εχω 3 ορόφους σκάλες χωρίς ασανσέρ και μου είπαν ούτε καν να σκεφτώ να γυρίσω εκεί.. 

πρίν από 33 λεπτά , Μάντη είπε:

Και εμενα ο γιατρος ειπε αναμεσα 36 με 37 οποτε θεωρώ οτι εννοεί μολις πατήσουμε την 36+1 θα ειμαστε έτοιμοι!!! Θα δουμε αναλυτικα θα μου τα πει τη Τρίτη! Πρωτα ο Θεός... δεν ξερω πως ειμαι... σιγουρα φοβισμένη... χθες το βράδυ ενιωθω πονακια χαμηλά στη μεση μου και αγχωθικα... απο το κρεβατι στο καναπε ειμαι και πισω! Ακομα και μπανιο που κανω τρέμω!!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Εγώ μια βόλτα τον διάδρομο του νοσοκομείου έκανα και το φοβόμουν.. Είναι τόσο αγχωτικό όλο αυτό.. Νιώθω ότι έχουν κολλήσει οι μέρες.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω μαλλον λογω συσπασεων ειμαι σε οδηγίες για μειωμενο περπατημα!!! Ασε π δεν την παλεύω βεβαια να κουραστω! Αμεσω εχω πετρωματα και πονους... Οποτε περιοριζομαι σ μπαλα πιλατες για ασκηση, διατήρηση θεσης τ μωρου και ανοιγμα τραχήλου στο τελος! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Marimarv είπε:

Καλύτερα κορίτσι μου εγώ δε νιώθω κάποια ενοχλήσει αλλά οι γιατροί δεν θέλουν να με αφήσουν μέχρι κ την Δευτέρα να φύγω οπότε θα μείνω κ το σκ μέσα.. Το ζάχαρο μου ευτυχώς σήμερα έχει αρχίσει να φτιάχνει πολύ γτ το είχα κ αυτό το άγχος.. Τώρα κάνω υπομονή άλλες 2 μέρες εδώ και μετά θα πάω να μείνω τις υπόλοιπες μέρες με την μαμά μου που δεν θα χρειαστεί να κάνω τίποτα να με προσέχει γτ στ δικό μου σπίτι εχω 3 ορόφους σκάλες χωρίς ασανσέρ και μου είπαν ούτε καν να σκεφτώ να γυρίσω εκεί.. 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Εγώ μια βόλτα τον διάδρομο του νοσοκομείου έκανα και το φοβόμουν.. Είναι τόσο αγχωτικό όλο αυτό.. Νιώθω ότι έχουν κολλήσει οι μέρες.. 

Ακριβώς το ιδιο νιώθω σαν να μην φευγουν οι μερες....


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...