Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Καλά ξυνητούρια!!! :)

Εγω σήμερα είμαι μια χαρά! Καμία σχέση με χθες! Προφανώς τζάμπα αγχώθηκα!!! αχαχαχαχαχα

Η μέση μόνο με τσάκωνε όλο το βράδυ, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο... Πιστεύω πάλι πλέον πως θα τη φάω όλη τη βδομάδα και θα μπω προγραμματισμένα την επόμενη Τρίτη! 7 και σήμερα το πολύ!!! :)

Α μη το λες, ισως ετοιμαζεται και κανει προβα, γι’αυτο ησουν ετσι χθες!!! Χαχαχα! Ας συνεχισουμε εμεις με ματζουνια, σκαλες κοκ και βλεπουμε. Εμενα με ενοχλει η μεση πισω χαμηλα αρκετα τελικα σημερα. Για να δουμε... Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν εχω καθολου υγρα γμτ και φοβαμαι οτι θα παω στον γιατρο και θα μου πει μια απο τα ιδια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 1 λεπτό , Alekk είπε:

Α μη το λες, ισως ετοιμαζεται και κανει προβα, γι’αυτο ησουν ετσι χθες!!! Χαχαχα! Ας συνεχισουμε εμεις με ματζουνια, σκαλες κοκ και βλεπουμε. Εμενα με ενοχλει η μεση πισω χαμηλα αρκετα τελικα σημερα. Για να δουμε... Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν εχω καθολου υγρα γμτ και φοβαμαι οτι θα παω στον γιατρο και θα μου πει μια απο τα ιδια....

τα υγρα τωρα που το λες, εχουν μειωθει και εμενα παρα πολύ τις τελευταιες μερες.... Λες να ειναι σημαδι???


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , anemoni1989 είπε:

τα υγρα τωρα που το λες, εχουν μειωθει και εμενα παρα πολύ τις τελευταιες μερες.... Λες να ειναι σημαδι???

Ξερω κι εγω; Στον μεγαλο ειχε χαμος παντως πριν γεννησω, γι’αυτο λεω μηπως ακομα δεν εχω καταφερει τιποτα... Μακαρι να «στερευουν» πριν αρχισει το σοου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου και καλή εβδομάδα! για να δούμε πόσα μπεμπακια θα χουμε άραγε αυτή τη βδομάδα!

από κολπικα υγρά κγω έχω αρκετά! σήμερα τρομαξα ότι έσπασαν τα νερά! εχω βαρεθεί να πλένομαι και να αλλάζω 100 φορές εσώρουχο μέσα στη μέρα!  

κορίτσια από χτες νιώθω σαν καρουμπαλακι ψηλά, κοντά  στέρνο.  η κοιλιά είναι μαλακή βέβαια,  και νιώθω αρκετές φορές ταυτόχρονα με το καρουμπαλακι κ καμία κλωτσιά.  απλώς αγχώθηκα γτ η μαία μου είχε πει ότι οι συσπάσεις ξεκινάνε από πάνω και καταλήγουν κάτω... 

Μπορεί να έχεις σύσπαση αλλά και ταυτόχρονα να νιώθεις ότι κουνιέται το μωρό;


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια μου.. Εγώ έχω απίστευτο πόνο συ μέση μου σήμερα και πονάω από κάτω γτ έκατσα αρκετή ώρα σε καρέκλα.. Έφερα μια κοπέλα σπίτι μου να με κουρεψει κ που πέρασε μια βαφή του Κορρέ την οποία την κάναμε σιγά σιγά για να μην ακουμπήσει στ ρίζα οπότε πιάστηκα πααααρα πολύ... Όσο για υγρά κ εγώ το ίδιο τον προηγούμενο μήνα είχα πάρα πάρα πολλά έβαζα πάντα σερβιέτακι το μικρό και άλλαζα συνέχεια τώρα όμως έχουν σταματήσει είναι πολύ νορμάλ εδώ και μέρες.. Αύριο έχω κ ραντεβού στ γιατρό ελπίζω να μας δώσει ημερομηνία... Χθες κοιμήθηκα κ αρκετά καλά μπορώ να πω.. 

@Μαρθα Κ Μαρθα μου είσαι πολύ δυνατή τελικά λίγες θα άντεχαν τόσο πολύ όσο εσύ.. Μπράβο κορίτσι μου.. Λίγο ακόμα σου έμεινε.. 

Link to comment
Share on other sites

@Μαρθα Κ εισαι αστερι!!! Περιμενουμε νεα σου!!!!

@bella32  δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις, αλλα σαν πετρωμα ή φουσκωμα που νιωθω και εγω καμια φορα ψηλά, μ εχουν πει ειναι συσπασεις!!! Μην αγχωνεσαι ομως.. ολα θα ειναι καλα!!! Μπήκες στην 37η εβδομαδα βλέπω??? Αρα πλεον δε φοβομαστε!!!! Πότε εχεις γιατρο???

@Marimarv βλέπω δεν ειμαι η μονη που ξεκινησε κουρα ομορφιας!!! Καλά εκανες!!! Τωρα ξεκουραση!!! :)

Εγω κορίτσια, Τ Ι Π Ο Τ Α απολύτως! είμαι περδίκι σημερα και δεν καταλαβαινω ουτε πονους, ουτε ενοχλήσεις, τίποτα! Τζάμπα η χθεσινοβραδινη χαρα! Εκανα και την αποτριχωση μου.... Πέθαναααααααααααααααα!!!!! Είχα ξεχασει ποσο πολύ πονάει το μπικίνι!!!!!!!!!


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Μαρθα Κ είπε:

Κορίτσια μου μπήκα νοσοκομείο έχω διαστολή πάνω από 5 σήμερα το πολύ ξημερώματα θα έχω γέννηση!! Ήταν πόνοι γεννας κορίτσια μου αυτά που πέρναγα σπίτι. 

Αντε βρε Μαρθα! Μπραβο!!! Με εναν πονο! Περιμενουμε λεπτομερειες!

@bella32 για μενα αυτο ειναι το συνηθες, συσπαση και κλωτσιες μαζι του μικρου ταυτοχρονα. Οποτε φυσιολογικο ειναι

Ρε κοριτσια εγω εχω τρομερη υπνηλια και επιπλεον χθες που εφαγα παγωτο σοκολατα με θερισε η κοιλια. Λες και ειχα φαει μια τουρτα μονη μου... 

Νυσταζω πολυ που λετε και οι συσπασεις, ανωδυνες παντα, καλα κρατουν. Πολλη νυστα ομωσσσσσς

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Alekk είπε:

Αντε βρε Μαρθα! Μπραβο!!! Με εναν πονο! Περιμενουμε λεπτομερειες!

@bella32 για μενα αυτο ειναι το συνηθες, συσπαση και κλωτσιες μαζι του μικρου ταυτοχρονα. Οποτε φυσιολογικο ειναι

Ρε κοριτσια εγω εχω τρομερη υπνηλια και επιπλεον χθες που εφαγα παγωτο σοκολατα με θερισε η κοιλια. Λες και ειχα φαει μια τουρτα μονη μου... 

Νυσταζω πολυ που λετε και οι συσπασεις, ανωδυνες παντα, καλα κρατουν. Πολλη νυστα ομωσσσσσς

Κοιμησου τοτε κορίτσι!!! Ευκαιρια ειναι ακομα!!! αχαχαχαχααχχαχα


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , anemoni1989 είπε:

@Μαρθα Κ εισαι αστερι!!! Περιμενουμε νεα σου!!!!

@bella32  δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις, αλλα σαν πετρωμα ή φουσκωμα που νιωθω και εγω καμια φορα ψηλά, μ εχουν πει ειναι συσπασεις!!! Μην αγχωνεσαι ομως.. ολα θα ειναι καλα!!! Μπήκες στην 37η εβδομαδα βλέπω??? Αρα πλεον δε φοβομαστε!!!! Πότε εχεις γιατρο???

@Marimarv βλέπω δεν ειμαι η μονη που ξεκινησε κουρα ομορφιας!!! Καλά εκανες!!! Τωρα ξεκουραση!!! :)

Εγω κορίτσια, Τ Ι Π Ο Τ Α απολύτως! είμαι περδίκι σημερα και δεν καταλαβαινω ουτε πονους, ουτε ενοχλήσεις, τίποτα! Τζάμπα η χθεσινοβραδινη χαρα! Εκανα και την αποτριχωση μου.... Πέθαναααααααααααααααα!!!!! Είχα ξεχασει ποσο πολύ πονάει το μπικίνι!!!!!!!!!

Ναι ναι μην μας βρουν έτσι τα μωράκια μας να έχουμε φτιαχτεί λίγο.. Άσε που σκέφτομαι κ όλες τις επισκέψεις στ νοσοκομείο μην μας βλέπουν κ όπως να ναι..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , anemoni1989 είπε:

Κοιμησου τοτε κορίτσι!!! Ευκαιρια ειναι ακομα!!! αχαχαχαχααχχαχα

Χαχαχα δε μπορω! Εχω ενα τριχρονο που παει πανω κατω, οποτε νανι το μεσημερι μολις κοιμηθει.... Νυσταζωωωω. Και να σκεφτεις οτι ξυπνησα και σχετικα αργα το πρωι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marimarv είπε:

Ναι ναι μην μας βρουν έτσι τα μωράκια μας να έχουμε φτιαχτεί λίγο.. Άσε που σκέφτομαι κ όλες τις επισκέψεις στ νοσοκομείο μην μας βλέπουν κ όπως να ναι..

Επιπλεον, φτιαχνει και η διαθεση ρε συ!!! Αλλο να εισαι προσεγμενη, αλλο να πηγαινεις χυμα... εμενα τουλάχιστον μου φτιαχνει πολύ τη διάθεση όταν νιώθω όμορφη! Ασε που θα καμαρωνει και ο συζυγος!!! Εμένα, τουλάχιστον, πάντα το σχολιάζει πως είμαι απο τις πιο προσεγμενες στο μαιευτηριο πάντα! :)

πρίν από 1 λεπτό , Alekk είπε:

Χαχαχα δε μπορω! Εχω ενα τριχρονο που παει πανω κατω, οποτε νανι το μεσημερι μολις κοιμηθει.... Νυσταζωωωω. Και να σκεφτεις οτι ξυπνησα και σχετικα αργα το πρωι...

πωπωωωωωω σε ζηλεύω!!! όχι για το 3χρονο, για το οτι ξυπνησες αργά το πρωι!!! Εγω εχω απο τις 5 ξύπνια...!!!


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Επιπλεον, φτιαχνει και η διαθεση ρε συ!!! Αλλο να εισαι προσεγμενη, αλλο να πηγαινεις χυμα... εμενα τουλάχιστον μου φτιαχνει πολύ τη διάθεση όταν νιώθω όμορφη! Ασε που θα καμαρωνει και ο συζυγος!!! Εμένα, τουλάχιστον, πάντα το σχολιάζει πως είμαι απο τις πιο προσεγμενες στο μαιευτηριο πάντα! :)

Καλά ναιιιι εννοείται νιώθεις πολύ διαφορετικά δεν το συζητώ εγώ νιώθω τόσο αλλαγμένη τώρα.. Καλά άσε βλέπω κάποιες που είναι τελείως χύμα στ μαιευτήριο κ λέω πως μπορούνε.. Εγώ σκέψου ότι και οι νυχτικες που πήρα για εκείνες τις μέρες ήθελα να είναι όμορφες και όχι οι κλασικές που δεν τις μπορώ με τίποτα.. Για να νιώθω καλά.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Επιπλεον, φτιαχνει και η διαθεση ρε συ!!! Αλλο να εισαι προσεγμενη, αλλο να πηγαινεις χυμα... εμενα τουλάχιστον μου φτιαχνει πολύ τη διάθεση όταν νιώθω όμορφη! Ασε που θα καμαρωνει και ο συζυγος!!! Εμένα, τουλάχιστον, πάντα το σχολιάζει πως είμαι απο τις πιο προσεγμενες στο μαιευτηριο πάντα! :)

πωπωωωωωω σε ζηλεύω!!! όχι για το 3χρονο, για το οτι ξυπνησες αργά το πρωι!!! Εγω εχω απο τις 5 ξύπνια...!!!

Αχαχαχα πλακα εχουμε βρε κοριτσια. Ειμαι ολες στην ιδια φαση κι ομως το βιωνουμε τοοοσοοοο διαφορετικα! Χαχαχαχα!

Ηρθε το τερατακι μ, παω για μαμ και νανι. Anemoni το μεσημερι εχεις γιατρο ετσι; Να μας πεις νεα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...