Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Καλημέρα! Κ εγώ αναρωτιέμαι.. Γτ το μωρό έπινε 60 -70 κ στήθος κ τώρα Του το έκανα 90 Γτ δεν χόρταινε κ στήθος . Κ ειναι μόλις 7 μερών, φοβάμαι μη το σκάσω.. 

Η μαία μου είπε όταν θήλαζα πρώτα και μετά του έδινα συμπλήρωμα ότι τα 90ml τα πίνει ένα μωρό 30 ημερών. Θεωρώ ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό εε και στο κάτω κάτω δε θα αφήσουμε τα μωρά να πεινασουν. Και εμένα από τη δεύτερη εβδομάδα τόσο έπινε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

6 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Καλημέρα! Κ εγώ αναρωτιέμαι.. Γτ το μωρό έπινε 60 -70 κ στήθος κ τώρα Του το έκανα 90 Γτ δεν χόρταινε κ στήθος . Κ ειναι μόλις 7 μερών, φοβάμαι μη το σκάσω.. 

Κορίτσια έχω κ εγώ θέμα με τον θηλασμο. Δεν ξέρω εάν το παιδί έχει φάει ένα όχι εάν πεινάει έχω αγχωθεί πολύ... Εκεί που την θηλάζω την παίρνει ο ύπνος και δεν μου ξυπνάει με τίποτα.. Οπότε το γευμα της είναι μικρό.. Δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό το θέμα πολύ άγχος έχω 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Marimarv είπε:

Κορίτσια έχω κ εγώ θέμα με τον θηλασμο. Δεν ξέρω εάν το παιδί έχει φάει ένα όχι εάν πεινάει έχω αγχωθεί πολύ... Εκεί που την θηλάζω την παίρνει ο ύπνος και δεν μου ξυπνάει με τίποτα.. Οπότε το γευμα της είναι μικρό.. Δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό το θέμα πολύ άγχος έχω 

@Marimarv κορίτσι μου τι κάνεις;; πως είσαι; Έχεις ανάρρωση από καισαρική; τελευταία φορά έλεγες ότι πονούσες.  ελπίζω  να είσαι καλά τώρα! όσο για το θηλασμό, θα σου πω τι έκανε η ξαδέρφη μου... είχε αγοράσει μια ζυγαριά για νινακια.  τη ζύγιζε πριν τη θηλάσει και μετά που τη θηλάζε και έβλεπε ακριβώς πόσα ml είχε πιει η μικρή της! κάθε φορά Ζυγίσματα! δε θυμάμαι αν της το είχε πει ο γιατρός της ή οι μαιες στη κλινική που γέννησε!

  • Μου αρέσει 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, stella92 είπε:

Καλημέρααα κορίτσια!!! Τι κάνετε;; Η ανεμονη γέννησε απ'ότι βλέπω, άντε να μας πει τα νέα της. Εμείς με το μπεμπακο είμαστε μια χαρά. Τώρα είναι 17 ημερών, είναι πολύ καλός λες και δεν υπάρχει παιδί στο σπίτι. Με το θηλασμό δε τα καταφέραμε μου κατέστρεψε τις θηλές (έφτασα σε σημείο να μη μπορώ να αισθάνομαι τη μπλούζα πάνω μου, να μη μπορώ να τον πάρω αγκαλιά). Πίνει μια φορά την ημέρα από μένα και τις υπόλοιπες συμπλήρωμα. Ξεκινήσαμε με 60ml το αυξήσαμε σε 90ml( μας είπε ο παιδίατρος πως αν στραγγίζει το μπουκάλι και παραπονιέται να αυξήσουμε 30ml.) Δύο μέρες τώρα όμως έτρωγε κ μετά γκρινιαζε ασταμάτητα, στραγγιζε και τα 90ml. Χθές λοιπόν το αυξήσαμε σε 120ml και το μωρό ηρέμησε. Όσες δε θηλάζετε πόσο πίνουν τα δικά σας; Φοβάμαι μη σκάσει το παιδάκι, αν και στο κουτί απ'το γάλα τόσο γράφει στην 3 εβδομάδα ότι τρώνε. Επίσης σταμάτησαν οι κολικοί το βράδυ, πιπίλα δε βάζουμε γτ επειδή θήλαζα ο παιδίατρος μας είπε μετά τις 40 ημέρες, τώρα όμως σκέφτομαι όταν το παιδί είναι απαρηγόρητο πχ από κολικούς να του δίνω, ποια είναι η γνώμη σας;;

Στελλιτσα είμαστε μαζι εμεις... μετα απο οτι περασαμε με το μπεμπη καταφέρνουμε να πιούμε το πολυ 60 μλ σε καθε γευμα... η παιδίατρος ειπε αν πίνει πανω απο 55 να ειμαι ευχαριστημένη... ποσα κιλα είσαστε;;; για κάθε ενα κιλο θελει 150 γραμμαρια τη μερα... πχ αν ειναι 3 κιλα θελει 450 τη μερα... οσο για κολικους ειναι πολυ μικρο για να το πιασουν ισως φταίει η μεγαλη ποσότητα γάλακτος...

On 19/10/2018 at 4:19 ΜΜ, Katerina.84 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου να σου ζησει το μωρακι σου!!!μπορεις να μου πεις τι συμπτωματα εκανε κ το καταλαβες?

Αιματακι στα κακα του ειχε...


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, bella32 είπε:

@Marimarv κορίτσι μου τι κάνεις;; πως είσαι; Έχεις ανάρρωση από καισαρική; τελευταία φορά έλεγες ότι πονούσες.  ελπίζω  να είσαι καλά τώρα! όσο για το θηλασμό, θα σου πω τι έκανε η ξαδέρφη μου... είχε αγοράσει μια ζυγαριά για νινακια.  τη ζύγιζε πριν τη θηλάσει και μετά που τη θηλάζε και έβλεπε ακριβώς πόσα ml είχε πιει η μικρή της! κάθε φορά Ζυγίσματα! δε θυμάμαι αν της το είχε πει ο γιατρός της ή οι μαιες στη κλινική που γέννησε!

Καλά είμαι κορίτσι μου πονάω ακόμα λίγο βέβαια δυσκολεύομαι να σηκωθώ μόνη μου και έχω πρηστεί δεν ξέρω γτ.. Σήμερα είναι η πρώτη μέρα στ σπίτι μόνοι μας και μπορώ να πω πως έχω αγχωθεί πολύ..  Ρε συ αυτό είναι πολύ χρονοβόρο.. Εσείς πως τα πάτε?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Marimarv είπε:

Καλά είμαι κορίτσι μου πονάω ακόμα λίγο βέβαια δυσκολεύομαι να σηκωθώ μόνη μου και έχω πρηστεί δεν ξέρω γτ.. Σήμερα είναι η πρώτη μέρα στ σπίτι μόνοι μας και μπορώ να πω πως έχω αγχωθεί πολύ..  Ρε συ αυτό είναι πολύ χρονοβόρο.. Εσείς πως τα πάτε?? 

ελπίζω να επανέλθεις γρήγορα κοπέλα μου! και καισαρική και ορμόνες, λογικό να βλέπεις αλλαγές στο σώμα.  είναι όντως πολύ χρονοβόρο..αυτή το έκανε γτ θηλάζε αποκλειστικα...

εγώ έχει 2 μέρες που σταμάτησα αγωγή και ξεκίνησα βόλτες και περπάτημα! χαλαρά βέβαια γτ δεν εχω αντοχες για πολυ περπατημα.  λίγα ποναλακια που κ που και κολπικα υγρά που όλο νομίζω ότι είναι τα νερά που σπάσανε! πολύ άγχος ! από συσπάσεις τπτ ακόμη. 


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , bella32 είπε:

ελπίζω να επανέλθεις γρήγορα κοπέλα μου! και καισαρική και ορμόνες, λογικό να βλέπεις αλλαγές στο σώμα.  είναι όντως πολύ χρονοβόρο..αυτή το έκανε γτ θηλάζε αποκλειστικα...

εγώ έχει 2 μέρες που σταμάτησα αγωγή και ξεκίνησα βόλτες και περπάτημα! χαλαρά βέβαια γτ δεν εχω αντοχες για πολυ περπατημα.  λίγα ποναλακια που κ που και κολπικα υγρά που όλο νομίζω ότι είναι τα νερά που σπάσανε! πολύ άγχος ! από συσπάσεις τπτ ακόμη. 

Ευχαριστώ κορίτσι μου.. Είναι δύσκολη τελικά η καισαρική.. Εύκολο πριν γεννησεις αλλά μετά εγώ τουλάχιστον δυσκολεύτηκα πολύ αν κ την πρώτη μέρα ήμουν καλά μετά τα είδα όλα.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Marimarv είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου.. Είναι δύσκολη τελικά η καισαρική.. Εύκολο πριν γεννησεις αλλά μετά εγώ τουλάχιστον δυσκολεύτηκα πολύ αν κ την πρώτη μέρα ήμουν καλά μετά τα είδα όλα.. 

μα είναι κανονικό χειρουργείο κορίτσι μου.. λογικό να έχεις πόνους μετεγχειρητικους.. υπομονή και θα περάσουν ολα!!!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μάντη είπε:

Στελλιτσα είμαστε μαζι εμεις... μετα απο οτι περασαμε με το μπεμπη καταφέρνουμε να πιούμε το πολυ 60 μλ σε καθε γευμα... η παιδίατρος ειπε αν πίνει πανω απο 55 να ειμαι ευχαριστημένη... ποσα κιλα είσαστε;;; για κάθε ενα κιλο θελει 150 γραμμαρια τη μερα... πχ αν ειναι 3 κιλα θελει 450 τη μερα... οσο για κολικους ειναι πολυ μικρο για να το πιασουν ισως φταίει η μεγαλη ποσότητα γάλακτος...

Αιματακι στα κακα του ειχε...

Μάντη μου να σου ζήσει!!!!!!! Κολικούς έχει ξεκινήσει από τότε που έπινε 60ml έκανε 4 μέρες συνεχόμενα και ξεκινούσε πάντα την ίδια ώρα. Ευτυχώς έχουμε τρείς μέρες που είμαστε ήρεμοι. Γεννήθηκε 2850 τον πήρα 2670 και τη Δευτέρα που μας πέρασε ήταν τρία κιλά. Πήρε 310γρ σε μια βδομάδα,ο παιδίατρος ήταν πολύ ευχαριστημένος. Κάπου διάβασα ότι τα μωράκια που γεννιούνται πιο μικρουλικα στην πορεία είναι πιο λαίμαργα..Εσείς τώρα είστε καλα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Εγώ γέννησα 16/10 2750γρ. Καλά είμαστε και εμείς αν και τις περιπετειούλες μας τις είχαμε. Σήμερα βγήκαμε γιατί κάναμε ίκτερο. Όταν βρω σειρά θα σας γράψω περισσότερα. Εμένα οι πόνοι της καισαρική μου φαίνονται ανεκτοί και οι αναισθησιολόγοι ήταν πολύ καλοί ως εκ τούτου συνήλθα γρήγορα από την ολική. Ο θηλασμός δύσκολος και μου δημιούργησε τόση στεναχώρια που έκλεγα όλες τις μέρες. Κυρίως η πίεση που σου δημιουργούν οι αντικρουόμενες απόψεις και δεδομένου ότι είναι κάτι πρωτόγνωρο που θέλει δουλειά και υπομονή την ώρα που το μπεμπάκι πεινάει! Καλό κουράγιο σε όλες!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Maria_ath είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Εγώ γέννησα 16/10 2750γρ. Καλά είμαστε και εμείς αν και τις περιπετειούλες μας τις είχαμε. Σήμερα βγήκαμε γιατί κάναμε ίκτερο. Όταν βρω σειρά θα σας γράψω περισσότερα. Εμένα οι πόνοι της καισαρική μου φαίνονται ανεκτοί και οι αναισθησιολόγοι ήταν πολύ καλοί ως εκ τούτου συνήλθα γρήγορα από την ολική. Ο θηλασμός δύσκολος και μου δημιούργησε τόση στεναχώρια που έκλεγα όλες τις μέρες. Κυρίως η πίεση που σου δημιουργούν οι αντικρουόμενες απόψεις και δεδομένου ότι είναι κάτι πρωτόγνωρο που θέλει δουλειά και υπομονή την ώρα που το μπεμπάκι πεινάει! Καλό κουράγιο σε όλες!

Πόσο σε καταλαβαίνω.. Ο θαυμασμός ειναι πολυ δύσκολος τελικά... Κ εγώ τις πρώτες μέρες αλλά ακόμα κ τώρα είναι πολύ αγχωμένη κ με πιάνουν ξλσνστσ συνέχεια ειδικά όταν βλέπω την μικρή μου να προσπαθεί να φάει κ δη. Να μην καταφέρνω να το κσνω σωστά κ δεν ξέρω εάν έχει φάει εάν πεινάει πολύ δύσκολο.. Εκεί που την θηλάζω την παίρνει ο ύπνος κ τρώει έλα ελάχιστα.. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα!!! Εμείς έχουμε θέμα τίς τελευταίες μέρες με τα κακά τής αλλάζουμε το γάλα να δούμε ποιο τής κάνει... Εχώ σκάσει μέ αυτό τό θέμα... Εύχομαι μέ τό καλό στά κορίτσια πού δεν έχουν ακόμα γέννηση και καλή ανάρρωση σέ όλες εμάς. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, stella92 είπε:

Η μαία μου είπε όταν θήλαζα πρώτα και μετά του έδινα συμπλήρωμα ότι τα 90ml τα πίνει ένα μωρό 30 ημερών. Θεωρώ ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό εε και στο κάτω κάτω δε θα αφήσουμε τα μωρά να πεινασουν. Και εωμένα από τη δεύτερη εβδομάδα τόσο έπινε

Καλημέρα!!χθες η νύχτα ήταν μαρτυρικη ,αυπνη φουλ... 2 μέρες το έχω το μωρό κ νιώθω ότι δεν αντεχω.. Θέλει ολο αγκαλιά κ στήθος.. Θεωρώ ότι τα 90 Είναι αρκετά κ εγώ αλλά τα πίνει.. Χθες Την νύχτα του έδωσα 60 γτ φοβήθηκα.

16 ώρες πρίν, Marimarv είπε:

Κορίτσια έχω κ εγώ θέμα με τον θηλασμο. Δεν ξέρω εάν το παιδί έχει φάει ένα όχι εάν πεινάει έχω αγχωθεί πολύ... Εκεί που την θηλάζω την παίρνει ο ύπνος και δεν μου ξυπνάει με τίποτα.. Οπότε το γευμα της είναι μικρό.. Δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό το θέμα πολύ άγχος έχω 

Καλα κ εγώ Δεν καταλαβαίνω.. Πειραξε την στα μαγουλα ,μυτη.. Οπου μπορεις για να ξυπνήσει. Κ εμένα κοιματαο..

14 ώρες πρίν, Marimarv είπε:

Καλά είμαι κορίτσι μου πονάω ακόμα λίγο βέβαια δυσκολεύομαι να σηκωθώ μόνη μου και έχω πρηστεί δεν ξέρω γτ.. Σήμερα είναι η πρώτη μέρα στ σπίτι μόνοι μας και μπορώ να πω πως έχω αγχωθεί πολύ..  Ρε συ αυτό είναι πολύ χρονοβόρο.. Εσείς πως τα πάτε?? 

Παρά πολύ.... Κ εγώ δεν έχω κ πολύ υπομονή να α το κρατάω τόσο πολύ στο στήθος

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, bella32 είπε:

ελπίζω να επανέλθεις γρήγορα κοπέλα μου! και καισαρική και ορμόνες, λογικό να βλέπεις αλλαγές στο σώμα.  είναι όντως πολύ χρονοβόρο..αυτή το έκανε γτ θηλάζε αποκλειστικα...

εγώ έχει 2 μέρες που σταμάτησα αγωγή και ξεκίνησα βόλτες και περπάτημα! χαλαρά βέβαια γτ δεν εχω αντοχες για πολυ περπατημα.  λίγα ποναλακια που κ που και κολπικα υγρά που όλο νομίζω ότι είναι τα νερά που σπάσανε! πολύ άγχος ! από συσπάσεις τπτ ακόμη. 

Καλημέρα!! Είσαι 38 ακριβώς σήμερα η κάνω λάθος??πάντως κράτησες αρκετά μπορώ να πω με μικρό τράχηλο.Δεν έχεις νιώσει συσπάσεις καθόλου? ξέρεις πως είναι η αίσθηση?

 

8 ώρες πρίν, Maria_ath είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Εγώ γέννησα 16/10 2750γρ. Καλά είμαστε και εμείς αν και τις περιπετειούλες μας τις είχαμε. Σήμερα βγήκαμε γιατί κάναμε ίκτερο. Όταν βρω σειρά θα σας γράψω περισσότερα. Εμένα οι πόνοι της καισαρική μου φαίνονται ανεκτοί και οι αναισθησιολόγοι ήταν πολύ καλοί ως εκ τούτου συνήλθα γρήγορα από την ολική. Ο θηλασμός δύσκολος και μου δημιούργησε τόση στεναχώρια που έκλεγα όλες τις μέρες. Κυρίως η πίεση που σου δημιουργούν οι αντικρουόμενες απόψεις και δεδομένου ότι είναι κάτι πρωτόγνωρο που θέλει δουλειά και υπομονή την ώρα που το μπεμπάκι πεινάει! Καλό κουράγιο σε όλες!

να σας ζήσει Μαρία μου!!να το καμαρώσετε όπως επιθυμείτε!!!Καλή ανάρρωση αν κ σήμερα πρέπει να είσαι πολύ καλύτερα ε? καλούς θηλασμούς εύχομαι!!

6 ώρες πρίν, Marimarv είπε:

Πόσο σε καταλαβαίνω.. Ο θαυμασμός ειναι πολυ δύσκολος τελικά... Κ εγώ τις πρώτες μέρες αλλά ακόμα κ τώρα είναι πολύ αγχωμένη κ με πιάνουν ξλσνστσ συνέχεια ειδικά όταν βλέπω την μικρή μου να προσπαθεί να φάει κ δη. Να μην καταφέρνω να το κσνω σωστά κ δεν ξέρω εάν έχει φάει εάν πεινάει πολύ δύσκολο.. Εκεί που την θηλάζω την παίρνει ο ύπνος κ τρώει έλα ελάχιστα.. 

η θεία μου είχε αυτό το θέμα, θηλάζε κ τα μικρά κοιμόταν κ σταματούσαν να τρώνε κ της είπε ο παιδίατρος να τα χαϊδεύει στο πόδι ώστε να μην τα πιάνει ο ύπνος κ να τρώνε.προσπάθησε το μήπως πιάσει κ σε σένα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, stella92 είπε:

Μάντη μου να σου ζήσει!!!!!!! Κολικούς έχει ξεκινήσει από τότε που έπινε 60ml έκανε 4 μέρες συνεχόμενα και ξεκινούσε πάντα την ίδια ώρα. Ευτυχώς έχουμε τρείς μέρες που είμαστε ήρεμοι. Γεννήθηκε 2850 τον πήρα 2670 και τη Δευτέρα που μας πέρασε ήταν τρία κιλά. Πήρε 310γρ σε μια βδομάδα,ο παιδίατρος ήταν πολύ ευχαριστημένος. Κάπου διάβασα ότι τα μωράκια που γεννιούνται πιο μικρουλικα στην πορεία είναι πιο λαίμαργα..Εσείς τώρα είστε καλα έτσι;

Ευχαριστώ πολύ! Επίσης!!! Δοξα το Θεό με αυτο το γαλα παμε καλα τωρα πρεπει να παρουμε κιλα... προσπαθούμε δεν του αρεσει κ πολυ το γαλα αλλα το παλεύουμε...

5 ώρες πρίν, Μαρθα Κ είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!!! Εμείς έχουμε θέμα τίς τελευταίες μέρες με τα κακά τής αλλάζουμε το γάλα να δούμε ποιο τής κάνει... Εχώ σκάσει μέ αυτό τό θέμα... Εύχομαι μέ τό καλό στά κορίτσια πού δεν έχουν ακόμα γέννηση και καλή ανάρρωση σέ όλες εμάς. 

Μαρθα μ τι πάθατε;;; και εμεις ειχαμε μεγαλο θεμα με το γαλα... απο προσωπική εμπειρία θα σ πω αν εχει αλλεργία μην το ταλαιπωρεις δωσε απευθείας το ποιο ειδικο γαλα.. εμεις αλλαξαμε ενα σωρο γαλατα....


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...