Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 53 λεπτά , bella32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! τι κάνετε! πως πάτε με τη γκρίνια;; εμείς κάναμε το δεύτερο εμβόλιο κ τα έχω δει όλα..ελπίζω αύριο να ηρεμήσει. Επίσης μου έκανε καρουμπαλακι στο μπουτακι που τον τσίμπησε.. μου είπε ότι είναι ένα αδύνατο μωρό κ ψηλό.  επόμενο εμβόλιο στις 4 Μαρτίου.  

κορίτσια έχω αρχίσει κ οργανώνω τη βάφτιση.  σκέφτηκα να έχουμε θέμα το αερόστατο, κ έψαχνα  μπομπονιερες.. όσες έχετε ήδη παιδάκι,  τι παίζει με τις τιμές; γτ βλέπω κάτι 3ευρω το κομμάτι! βέβαια δεν κοιτάω τις τελείως απλές με τούλι, αλλά μου φαίνονται πολλά.  στη τελική σκεφτηκα να κάνω προσκλητήριο/μπομπονιέρα,  έτσι θα πάει 1 σε κάθε οικογένεια.  τις τελευταίες φορές μου το έχουν κάνει πολλοί σε γάμο.  πως σας φαίνεται σαν ιδέα; τέλος,  κοιτάζω  για παιχνιδάκι που φυσάς κ βγάζει φούσκες για τα παιδάκια που θα ειναι στη βάφτιση!

Γεια σου κοριτσι εγω ειχα κανει μπομπονιερα γουρακι με το δεντρο της ζωης 1 ευρω της πηρα πολλη ωραιες μου βγηκαν. Δεν εχεις κανενα μαζαγι στη πολβ σου να εχει καλες τιμες; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 27 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Γεια σου κοριτσι εγω ειχα κανει μπομπονιερα γουρακι με το δεντρο της ζωης 1 ευρω της πηρα πολλη ωραιες μου βγηκαν. Δεν εχεις κανενα μαζαγι στη πολβ σου να εχει καλες τιμες; 

πήγε η μητέρα μου να ρωτήσει γτ δεν μενω στη πολη που θα γινει η βαφτιση, κ είχε από 1.90 η πιο οικονομική. Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν βγήκα καθόλου να ψάξω. όλο κ κάτι οικονομικό θα βρω στην Αθήνα.  είδα κ μερικές από μια σελίδα που μου πρότεινε μια κοπέλα, τις έχω κ αυτές κατά νου, απλώς μου κόλλησε το αερόστατο για θέμα..κ είναι πιο τσιμπημενες από τις άλλες! 


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, bella32 είπε:

πήγε η μητέρα μου να ρωτήσει γτ δεν μενω στη πολη που θα γινει η βαφτιση, κ είχε από 1.90 η πιο οικονομική. Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν βγήκα καθόλου να ψάξω. όλο κ κάτι οικονομικό θα βρω στην Αθήνα.  είδα κ μερικές από μια σελίδα που μου πρότεινε μια κοπέλα, τις έχω κ αυτές κατά νου, απλώς μου κόλλησε το αερόστατο για θέμα..κ είναι πιο τσιμπημενες από τις άλλες! 

Κατάλαβα αμα εισαι αθηνα θα βρεισ σιγουρα. Εμενα ευτυχως ειναι πολυ καλη αυτη και μου βρηκε λυση στη τιμη που ηθελα εχει παρα πολλες εταιρείες και ετσι παιζει της τιμες. 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Marimarv είπε:

Κορίτσια έχει μιλήσει καμία με παιδίατρο για στερεές τροφές??? Πότε θα ξεκινήσετε κ πως??? 

καλησπερα κορίτσι μου! μίλησα προχτές που κάναμε το εμβόλιο! κλεισμένες 180 μέρες μου είπε, δλδ κλεισμένος 6ος μήνας,  σύμφωνα με οδηγίες υπουργείου Υγείας. μου είπε ότι θα ξεκινήσουμε με ζωμό κρέατος!αλλά έχουμε ακόμη καιρό για ενημέρωση!εσένα τι σου είπε;


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , bella32 είπε:

καλησπερα κορίτσι μου! μίλησα προχτές που κάναμε το εμβόλιο! κλεισμένες 180 μέρες μου είπε, δλδ κλεισμένος 6ος μήνας,  σύμφωνα με οδηγίες υπουργείου Υγείας. μου είπε ότι θα ξεκινήσουμε με ζωμό κρέατος!αλλά έχουμε ακόμη καιρό για ενημέρωση!εσένα τι σου είπε;

Εμένα δεν μου έχει πει κάτι ακόμα την τεητη έχουμε εμβόλιο και θα την ρωτήσω αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα μου πει για ρυζάλευρο.. Ο άντρας. Ου επιμένει να δώσουμε ότι πει η γιατρός και εγώ δεν θέλω με τίποτα το ρυζάλευρο.. Χαμός έγινε στ σπίτι με αυτό το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Marimarv είπε:

Εμένα δεν μου έχει πει κάτι ακόμα την τεητη έχουμε εμβόλιο και θα την ρωτήσω αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα μου πει για ρυζάλευρο.. Ο άντρας. Ου επιμένει να δώσουμε ότι πει η γιατρός και εγώ δεν θέλω με τίποτα το ρυζάλευρο.. Χαμός έγινε στ σπίτι με αυτό το θέμα. 

Μην τσακωνεσαι προκαταβολικά... Θα πάτε μαζί σ παιδιατρο ή μονη?? 

Εμενα μ ειχε πει σ 5μιση μηνες αλλά θα της πω θέλω σ 6 μηνες και θα αρνηθω το ρυζαλευρο... Αν και δεν έχουμε συζητήσει τίποτα αναλυτικά... Λογικα τέλος του μήνα θα κάνουμε εκτενεστερη κουβέντα, όταν θα κάνουμε το επόμενο εμβόλιο 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Μην τσακωνεσαι προκαταβολικά... Θα πάτε μαζί σ παιδιατρο ή μονη?? 

Εμενα μ ειχε πει σ 5μιση μηνες αλλά θα της πω θέλω σ 6 μηνες και θα αρνηθω το ρυζαλευρο... Αν και δεν έχουμε συζητήσει τίποτα αναλυτικά... Λογικα τέλος του μήνα θα κάνουμε εκτενεστερη κουβέντα, όταν θα κάνουμε το επόμενο εμβόλιο 

και 5μιση καλά είναι! εγώ της είπα αν τον δει κάπως αδυνατούλη ή έχει ανάγκες σε σιδηρο ας ξεκινήσουμε κάνα 2 βδομάδες νωρίτερα! @Marimarv ψυχραιμία!!! συζητήστε το, ψάξε διάφορες έρευνες πο5 έχουν γίνει για τα οφέλη της διατροφής που θέλεις να ξεκινήσεις,  διάβασε τι προσφέρει κ τι όχι το ρυζαλευρο κ μίλα με επιχειρήματα στον άντρα σου! να πας διαβασμένη!! κ με ηρεμία πάντα!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marimarv είπε:

Κορίτσια έχει μιλήσει καμία με παιδίατρο για στερεές τροφές??? Πότε θα ξεκινήσετε κ πως??? 

Καλησπέρα! Εμείς χθες καναμε το τρίτο εμβόλιο και μας είπε να ξεκινησουμε σε κανα δυο μερες με φρούτα και σε καμιά εβδομάδα να προσθέσουμε κρεμα. 

Ξεκιναμε με πορτοκάλι κάνα δυο κουταλιές, σε δυο μέρες προσθέτουμε μηλο και μετα απο αλλες δυο μέρες αχλάδι. Τον αλλο μηνα και μπανάνα.


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Μην τσακωνεσαι προκαταβολικά... Θα πάτε μαζί σ παιδιατρο ή μονη?? 

Εμενα μ ειχε πει σ 5μιση μηνες αλλά θα της πω θέλω σ 6 μηνες και θα αρνηθω το ρυζαλευρο... Αν και δεν έχουμε συζητήσει τίποτα αναλυτικά... Λογικα τέλος του μήνα θα κάνουμε εκτενεστερη κουβέντα, όταν θα κάνουμε το επόμενο εμβόλιο 

Μαζί θα πάμε.. Μου είπε ότι ο άντρας μου ότι την προηγούμενη φορά η παιδιατρος το ανέφερε εγώ βέβαια δεν το θυμάμαι καθόλου αυτό.. Γιαυτό πιστεύω ότι θα μου προτείνει ρυζάλευρο και ο άντρας μου επιμένει να κάνουμε ότι μας πει.. 

3 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

Καλησπέρα! Εμείς χθες καναμε το τρίτο εμβόλιο και μας είπε να ξεκινησουμε σε κανα δυο μερες με φρούτα και σε καμιά εβδομάδα να προσθέσουμε κρεμα. 

Ξεκιναμε με πορτοκάλι κάνα δυο κουταλιές, σε δυο μέρες προσθέτουμε μηλο και μετα απο αλλες δυο μέρες αχλάδι. Τον αλλο μηνα και μπανάνα.

Αααα τόσο νωρίς? 

4 ώρες πρίν, bella32 είπε:

και 5μιση καλά είναι! εγώ της είπα αν τον δει κάπως αδυνατούλη ή έχει ανάγκες σε σιδηρο ας ξεκινήσουμε κάνα 2 βδομάδες νωρίτερα! @Marimarv ψυχραιμία!!! συζητήστε το, ψάξε διάφορες έρευνες πο5 έχουν γίνει για τα οφέλη της διατροφής που θέλεις να ξεκινήσεις,  διάβασε τι προσφέρει κ τι όχι το ρυζαλευρο κ μίλα με επιχειρήματα στον άντρα σου! να πας διαβασμένη!! κ με ηρεμία πάντα!

Ρε συ αυτό έκανα του είπα ότι το έχω κοιτάξει πάρα πολύ σε έγκυρα σαιτ και επιμένει ότι διαβάζω ότι γράφει η κιτσα από την πέρα ραχουλα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσια ,   σημερα ειχαμε εμβολιο κ τελικα ηταν αρκετα ανωδυνο , δεν εκλαψε σχεδον καθολου. Ηταν 65 εκ και 7500γρ . πολυ καλα ειπε η γιατρος.

@Marimarv  εμενα με μπερδεψε η παιδιατρος σημερα γτ μου ειπε οτι ξεκιναμε απο τον 6ο κ στο τελος μου ειπε απο τον αλλον μηνα που θα εχει κλεισει τον 5ο(150 μερων )... εγω νομιζα οτι θα ξεκινησουμε οταν γινουμε 6 μηνων( 180 μερων δλδ) .. αν κ εγω θα ηθελα να την δευτερη επιλογη . 

εσεις τι λετε?

@anemoni1989 μετρησαμε το κεφαλι σημερα κ ειχε παρει μισο ποντο ,απο 39  σε 39,5 . αυτη δν μου ανεφερε κατι αλλα εγω της το τονισα κ μου ελεγε οτι μαλλον ενας απο τους 2 εχει μικρο κεφαλι κ θα το δουμε τον επομενο μηνα γτ το μωρο αναπτυσεται πολυ καλα. εμενα δεν με επεισε κ μου ειπε να κανω εναν υπερηχο αν κ δεν εχει κατι μου ειπε.. να σου πω εγω που τον μετρησα μετα , τον βγαζω 41 εκ... τι να πω .. ειναι ακινδινος ο υπερηχος στο κεφαλι ? εγω σκεφτομαι να του το κανω να ηρεμησω . εσεις την μετρησατε ξανα?

4 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

Καλησπέρα! Εμείς χθες καναμε το τρίτο εμβόλιο και μας είπε να ξεκινησουμε σε κανα δυο μερες με φρούτα και σε καμιά εβδομάδα να προσθέσουμε κρεμα. 

Ξεκιναμε με πορτοκάλι κάνα δυο κουταλιές, σε δυο μέρες προσθέτουμε μηλο και μετα απο αλλες δυο μέρες αχλάδι. Τον αλλο μηνα και μπανάνα.

αρκετα νωρις δεν ειναι ? η μηπως εμεις ειμαστε λιγο αργα τοτε. απο βαρος πως ειστε?  

σε τι βασιζονται οι παιδιατροι κ προτεινουν τν χρονικη στιγμη που θα ξεκινησουμε τροφες στα μωρα?


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , ada32 είπε:

Καλησπερα κοριτσια ,   σημερα ειχαμε εμβολιο κ τελικα ηταν αρκετα ανωδυνο , δεν εκλαψε σχεδον καθολου. Ηταν 65 εκ και 7500γρ . πολυ καλα ειπε η γιατρος.

@Marimarv  εμενα με μπερδεψε η παιδιατρος σημερα γτ μου ειπε οτι ξεκιναμε απο τον 6ο κ στο τελος μου ειπε απο τον αλλον μηνα που θα εχει κλεισει τον 5ο(150 μερων )... εγω νομιζα οτι θα ξεκινησουμε οταν γινουμε 6 μηνων( 180 μερων δλδ) .. αν κ εγω θα ηθελα να την δευτερη επιλογη . 

εσεις τι λετε?

@anemoni1989 μετρησαμε το κεφαλι σημερα κ ειχε παρει μισο ποντο ,απο 39  σε 39,5 . αυτη δν μου ανεφερε κατι αλλα εγω της το τονισα κ μου ελεγε οτι μαλλον ενας απο τους 2 εχει μικρο κεφαλι κ θα το δουμε τον επομενο μηνα γτ το μωρο αναπτυσεται πολυ καλα. εμενα δεν με επεισε κ μου ειπε να κανω εναν υπερηχο αν κ δεν εχει κατι μου ειπε.. να σου πω εγω που τον μετρησα μετα , τον βγαζω 41 εκ... τι να πω .. ειναι ακινδινος ο υπερηχος στο κεφαλι ? εγω σκεφτομαι να του το κανω να ηρεμησω . εσεις την μετρησατε ξανα?

αρκετα νωρις δεν ειναι ? η μηπως εμεις ειμαστε λιγο αργα τοτε. απο βαρος πως ειστε?  

σε τι βασιζονται οι παιδιατροι κ προτεινουν τν χρονικη στιγμη που θα ξεκινησουμε τροφες στα μωρα?

Να εχασε 2 πόντους μάλλον δύσκολο... Το πιο πιθανό είναι οτι δεν τ μετρησες εσυ σωστά!!! Εμεις μετρηθηκαμε προχθες και ολα καλα... Μεγαλωσε 1 πόντο σ 15 μερες!!! Οποτε μην αγχώνεσαι!!! Ο υπερηχος ειναι εντελώς ακινδυνος!!! Αν δε φοβομουν μην κολλήσει τίποτα στο νοσοκομείο και δε σκεφτομουν την ταλαιπωρία  θα το ζηταγα κι εγω... Αλλα προς το παρόν σκέφτομαι να ειμαι ψυχραιμη!!! 

Στερεά ξεκινανε απο τον 5ο (κλεισμενους 4),μέχρι οσο παει... Συνήθως το κρινουν βασει σωματοτυπου του παιδιού και των αναγκων που κρίνει ο παιδίατρος πως εχει... Δεν υπάρχει δηλαδή κάτι στανταρ... Επισης μερικοί παιδιατροι επειδη θελουν τα παιδιά παχουλα, συστηνουν εναρξη ρυζαλευρου απο νωρίς για να μην το εχουν εννοια, αφου κατα πλειοψηφία παχαινουν!!! Πάντως σε καθε περίπτωση ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ η εναρξη στερεων πριν κλεισουν 4 μηνες γτ ειναι ανωριμο το γαστρεντερικο τους


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ada32 είπε:

Καλησπερα κοριτσια ,   σημερα ειχαμε εμβολιο κ τελικα ηταν αρκετα ανωδυνο , δεν εκλαψε σχεδον καθολου. Ηταν 65 εκ και 7500γρ . πολυ καλα ειπε η γιατρος.

@Marimarv  εμενα με μπερδεψε η παιδιατρος σημερα γτ μου ειπε οτι ξεκιναμε απο τον 6ο κ στο τελος μου ειπε απο τον αλλον μηνα που θα εχει κλεισει τον 5ο(150 μερων )... εγω νομιζα οτι θα ξεκινησουμε οταν γινουμε 6 μηνων( 180 μερων δλδ) .. αν κ εγω θα ηθελα να την δευτερη επιλογη . 

εσεις τι λετε?

@anemoni1989 μετρησαμε το κεφαλι σημερα κ ειχε παρει μισο ποντο ,απο 39  σε 39,5 . αυτη δν μου ανεφερε κατι αλλα εγω της το τονισα κ μου ελεγε οτι μαλλον ενας απο τους 2 εχει μικρο κεφαλι κ θα το δουμε τον επομενο μηνα γτ το μωρο αναπτυσεται πολυ καλα. εμενα δεν με επεισε κ μου ειπε να κανω εναν υπερηχο αν κ δεν εχει κατι μου ειπε.. να σου πω εγω που τον μετρησα μετα , τον βγαζω 41 εκ... τι να πω .. ειναι ακινδινος ο υπερηχος στο κεφαλι ? εγω σκεφτομαι να του το κανω να ηρεμησω . εσεις την μετρησατε ξανα?

αρκετα νωρις δεν ειναι ? η μηπως εμεις ειμαστε λιγο αργα τοτε. απο βαρος πως ειστε?  

σε τι βασιζονται οι παιδιατροι κ προτεινουν τν χρονικη στιγμη που θα ξεκινησουμε τροφες στα μωρα?

Αυτό του είπα κι εγω γτ ήξερα ότι ξεκινούν στον 6ο και μου είπε ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα. Βέβαια μου είπε ότι ξεκινάμε με 2-3 κουταλιές να δούμε πως αντιδράει...

Από μετρήσεις ειμαστε 7,1κιλά 65,5εκ ύψος και 42,5εκ κεφάλι. Με βάση τα ρούχα όμως νομίζω ότι είναι λιγο πιο ψηλός


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

Καλησπέρα! Εμείς χθες καναμε το τρίτο εμβόλιο και μας είπε να ξεκινησουμε σε κανα δυο μερες με φρούτα και σε καμιά εβδομάδα να προσθέσουμε κρεμα. 

Ξεκιναμε με πορτοκάλι κάνα δυο κουταλιές, σε δυο μέρες προσθέτουμε μηλο και μετα απο αλλες δυο μέρες αχλάδι. Τον αλλο μηνα και μπανάνα.

Πορτοκαλι πως και σας εβαλε ;;;; Ειδικα πρωτη φορα;;;;; Θεωρειτει υψηλο για αλλεργιες κ το βαζουν πιο μετα..... Απο οσο γνωριζω δλδ.


...:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Αυτό του είπα κι εγω γτ ήξερα ότι ξεκινούν στον 6ο και μου είπε ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα. Βέβαια μου είπε ότι ξεκινάμε με 2-3 κουταλιές να δούμε πως αντιδράει...

Από μετρήσεις ειμαστε 7,1κιλά 65,5εκ ύψος και 42,5εκ κεφάλι. Με βάση τα ρούχα όμως νομίζω ότι είναι λιγο πιο ψηλός

Βασικα αυτό που σου ειπε δεν ισχύει... Αν διαβάσεις το βιβλιαριο το γραφει ξεκάθαρα... Τωρα τ να σ πω?? 

Μπορείς να μπεις και στην σελίδα του υπουργείου υγείας να διαβάσεις τις τελευταίες κατευθυντηριες οδηγίες και να τον ρωτήσεις... 

πρίν από 10 λεπτά , ναντια δε είπε:

Πορτοκαλι πως και σας εβαλε ;;;; Ειδικα πρωτη φορα;;;;; Θεωρειτει υψηλο για αλλεργιες κ το βαζουν πιο μετα..... Απο οσο γνωριζω δλδ.

Και εγω αυτο ξέρω 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...