Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

1 hour ago, Ασία είπε:

Πρέπει δηλαδή να αποστείρωνω το θήλαστρο κάθε φορά ας έχω κόψει την αποστείρωση στα μπουκάλια? ήδη αποθήκευσα γάλα σε δύο σακουλάκια στην κατάψυξη χωρίς να έχω αποστείρωσει το θήλαστρο προηγουμένως, να το πετάξω τώρα δηλαδή το γάλα?

Εγω αποστειρωνω το θηλαστρο και τα μπουκαλια της medela, στα οποια βγαζω το γάλα. Τα ζεστάνω 5 λεπτα σε κατσαρολα και μετα τα βαζω σε ταπερ στο ψυγείο μεχρι να τα χρησιμοποιήσω ξανα. Αν η καταψυξη σου έχει ξεχωριστή πορτα απο το ψυγειο σου το γαλα διατηρείται μεχρι και 3 μηνες. Αυτο που γράφει στο διαδικτυο για 2 βδομαδες ειναι για τα παλια ψυγεια που η καταψυξη συμπεριλαμβανεται με το ψυγειο και ειναι μια ενιαια πορτα. Εγω το κρατάω μεχρι ενα μηνα το πολυ . Προσπαθώ να εχω πάντα οσο το δυνατο πιο "φρέσκο" γάλα. Μην πετάξεις το γαλα απλα δωσε το αύριο η μεθαύριο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κανετε?? Θα πατε πουθενά για Πάσχα??? 

Να σας ρωτήσω... Τωρα στις διακοπες, αλλα και γενικοτερα, το θεμα των παιδιων στο συγγενικο σας περιβάλλον πως το αντιμετωπιζετε?? Ειδικά οταν αυτα πηγαινουν σχολειο ή παιδικο?? Θα παμε 3 μερες στα πεθερικα μου (μπλιαχ) μετα το Πασχα και η κυρία πεθερα θα φιλοξενησει και την αλλη κορη της (η οποία εχει να πατησει καμια 10ετια για διανυκτερευση) και τα παιδιά της τα οποια πανε παιδικο σταθμό (δεν εχουν παει ποτε στο χωριο), ενω της ειχαμε πει οτι θα παμε εμεις... Δεν ξερω, ίσως ειμαι υπερβολική, αλλα αν ηταν για μια τυπικη επισκεψη δε θα ειχα θεμα... Αλλα τωρα μιλαμε για κανονικη συγκατοικηση για 3 ολοκληρες μερες. Οπως μπορείτε να φανταστείτε εχω φρικαρει!! Ηδη εριξα ενα πρώτο ματσακι με το σύζυγο, ο οποίος μου ανταπαντησε πως υπερβαλλω αφου τα παιδιά θα ερθουν μόνο αν δεν είναι αρρωστα. Εγω ομως ξερω πως μπορεί καποιος να ειναι φορεας ιωσης χωρίς απαραίτητα να νοσει.. Και δεν με νοιάζει τόσο το να κολλήσει καποια ιωση (οχι οτι τρελαίνομαι στην ιδεα), αλλα πιο πολύ φοβάμαι τις παιδικές αρρωστιες.. Ειναι τοσο μικρούλα ακόμα.. 

Εσεις τι θα κανατε στη θέση μου?? 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κανετε?? Θα πατε πουθενά για Πάσχα??? 

Να σας ρωτήσω... Τωρα στις διακοπες, αλλα και γενικοτερα, το θεμα των παιδιων στο συγγενικο σας περιβάλλον πως το αντιμετωπιζετε?? Ειδικά οταν αυτα πηγαινουν σχολειο ή παιδικο?? Θα παμε 3 μερες στα πεθερικα μου (μπλιαχ) μετα το Πασχα και η κυρία πεθερα θα φιλοξενησει και την αλλη κορη της (η οποία εχει να πατησει καμια 10ετια για διανυκτερευση) και τα παιδιά της τα οποια πανε παιδικο σταθμό (δεν εχουν παει ποτε στο χωριο), ενω της ειχαμε πει οτι θα παμε εμεις... Δεν ξερω, ίσως ειμαι υπερβολική, αλλα αν ηταν για μια τυπικη επισκεψη δε θα ειχα θεμα... Αλλα τωρα μιλαμε για κανονικη συγκατοικηση για 3 ολοκληρες μερες. Οπως μπορείτε να φανταστείτε εχω φρικαρει!! Ηδη εριξα ενα πρώτο ματσακι με το σύζυγο, ο οποίος μου ανταπαντησε πως υπερβαλλω αφου τα παιδιά θα ερθουν μόνο αν δεν είναι αρρωστα. Εγω ομως ξερω πως μπορεί καποιος να ειναι φορεας ιωσης χωρίς απαραίτητα να νοσει.. Και δεν με νοιάζει τόσο το να κολλήσει καποια ιωση (οχι οτι τρελαίνομαι στην ιδεα), αλλα πιο πολύ φοβάμαι τις παιδικές αρρωστιες.. Ειναι τοσο μικρούλα ακόμα.. 

Εσεις τι θα κανατε στη θέση μου?? 

Δίκιο έχεις δεν είσαι υπερβολική.. Εμένα ο άντρας μου έχει βαφτίσει ένα παιδάκι που είναι τώρα 3ων και έχει μια αδερφή 5 μένουν δίπλα μας πραγματικά δίπλα μας και δεν έχουν έρθει ούτε έχουμε πάει για επίσκεψη γτ τα παιδιά πάνε παιδικούς και μπορεί να μεταφέρουν πολλά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marimarv είπε:

Δίκιο έχεις δεν είσαι υπερβολική.. Εμένα ο άντρας μου έχει βαφτίσει ένα παιδάκι που είναι τώρα 3ων και έχει μια αδερφή 5 μένουν δίπλα μας πραγματικά δίπλα μας και δεν έχουν έρθει ούτε έχουμε πάει για επίσκεψη γτ τα παιδιά πάνε παιδικούς και μπορεί να μεταφέρουν πολλά. 

Ακριβώς στην ιδια ηλικία είναι τα παιδάκια στα οποία αναφερομαι!! 

Δεν ξερω... Θα ρωτήσω και την παιδιατρο, μπας και ειναι απολυτη και βρούμε καμια λυση!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ακριβώς στην ιδια ηλικία είναι τα παιδάκια στα οποία αναφερομαι!! 

Δεν ξερω... Θα ρωτήσω και την παιδιατρο, μπας και ειναι απολυτη και βρούμε καμια λυση!!! 

Πολύ πιθανό να είναι απλά φορείς σε διάφορα που κυκλοφορούν.. δε ξέρω. Ίσως αν πηγαίνατε σε κάποιο ξενοδοχείο εσείς, να είναι το κεφάλι σου ήσυχο? 

Κ εμείς θα πάμε στο χωριό της γιαγιάς μου κ θα έρθουμε σε επαφή με παιδάκια, αλλά σε εξωτερικό χώρο μονο, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Πολύ πιθανό να είναι απλά φορείς σε διάφορα που κυκλοφορούν.. δε ξέρω. Ίσως αν πηγαίνατε σε κάποιο ξενοδοχείο εσείς, να είναι το κεφάλι σου ήσυχο? 

Κ εμείς θα πάμε στο χωριό της γιαγιάς μου κ θα έρθουμε σε επαφή με παιδάκια, αλλά σε εξωτερικό χώρο μονο, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το προτεινα το ξενοδοχείο και απορριφθηκε ως υπερβολικο, αφου δε γινεται σύμφωνα με τν αντρα μου να παμε σ χωριο του και να μείνουμε αλλου, μην τυχον και παρεξηγηθουν οι παππουδες


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Το προτεινα το ξενοδοχείο και απορριφθηκε ως υπερβολικο, αφου δε γινεται σύμφωνα με τν αντρα μου να παμε σ χωριο του και να μείνουμε αλλου, μην τυχον και παρεξηγηθουν οι παππουδες

Αχ τι να πω δε ξέρω.. σας θαυμάζω εσάς που μπορείτε κι αντιμετωπίζετε τέτοιες καταστασεις πραγματικά.. Θέλουν φοβερή υπομονή. 

Τουλάχιστον θα έχετε δικό σας δωμάτιο?? Αν αερίζεται καλά το σπίτι κ είσαστε τη περισσότερη μερα σε εξωτερικό χώρο πχ αυλή? Θέλει προσοχή! Μακάρι να είναι όπως σήμερα ο καιρός θα γινει πιο ευκολη η κατάσταση. 

Πήγαινε χαλαρά κι αν γίνει καμια χοντράδα, τότε δώσε γκάζια!!! Χαχαχα! Όλα καλά θα πάνε! 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Αχ τι να πω δε ξέρω.. σας θαυμάζω εσάς που μπορείτε κι αντιμετωπίζετε τέτοιες καταστασεις πραγματικά.. Θέλουν φοβερή υπομονή. 

Τουλάχιστον θα έχετε δικό σας δωμάτιο?? Αν αερίζεται καλά το σπίτι κ είσαστε τη περισσότερη μερα σε εξωτερικό χώρο πχ αυλή? Θέλει προσοχή! Μακάρι να είναι όπως σήμερα ο καιρός θα γινει πιο ευκολη η κατάσταση. 

Πήγαινε χαλαρά κι αν γίνει καμια χοντράδα, τότε δώσε γκάζια!!! Χαχαχα! Όλα καλά θα πάνε! 

Δικο μας δωμάτιο θα έχουμε, δεν πιστεύω να βγαλει εμας που έχουμε την κουνια  για να βαλει την αλλη!!! Θα τρελαθω!!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Βεβαια απο την αλλη δεν ειναι καθόλου απιθανο, μιας και η αλλη θα ερθει με 2 παιδιά και το δικο μας κρεβάτι ειναι το μεγαλύτερο του σπιτιού!!! Εχε γούστο να μ πάει την κουνια στο σαλονι!!! Θα τρελαθω!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Αμα ειναι όπως σήμερα ο καιρος καλα θα ειναι αφου θα τη βγαζω σ αυλη ολη μερα!!! Το πρόβλημα θα ειναι αμα ειναι ο καιρος οπως τς προηγούμενες μέρες!! Ας σκέφτομαι θετικα ομως!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 25/4/2019 at 12:01 ΠΜ, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Καλησπερα μανουλες ευχομαι να ειστε καλα κ εσεις κ τα μπεμπακια σας!!! Να σας ρωτησω: τα ρουχαλακια της μικρης μετα τα φρουτα γινονται χαλια ακομα κ με σαλιαρα τα βαζω απευθειας στο ζεστο νερο αλλα μερικες φορες παλι δεν καθαριζουν καλα ουτε στο πληντυριο με αρκαδι δεν καθαριζουν.....εχετε καποιο απορυπαντικο π χρησιμοποιειτε? 

Πάρε πράσινο σαπούνι ,θα τα πλύνει Άλλα θέλει αμέσως αλλιώς μπορεί να αφησει λεκε

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

Πάρε πράσινο σαπούνι ,θα τα πλύνει Άλλα θέλει αμέσως αλλιώς μπορεί να αφησει λεκε

Το πρασινο σαπουνι ειναι για το χερι ή για το πλυντηριο; ευχαριστω το ειχα σκεφτει κ αυτο!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Καλό Πάσχα κ Καλή ανάσταση να έχουμε! 

@Ασία εγώ προσωπικά δεν τηρησα τη 3μερη Εισαγωγή γτ δν μου την ανέφερε κ η παιδίατρος. Έδωσα πρώτα αχλάδι ,την επόμενη κ μήλο κ την μεθεπόμενη κ μπάνανα.απλά πάρε ώριμη μπανάνα γτ αλλιως προκαλεί δυσκοιλοτητα. Εγώ τώρα του τα δίνω όλα !!! Εμένα τρώει 200 + μλ άνετα αν δεν έχει πιει για ένα 2ωρο. Του βάζω μισο μήλο,μπανάνα ,αχλάδι ,2 μπισκότα nutricia,μισο πορτοκαλί στημένο ,3 κουταλάκια αβοκάντο. 

Στο μεσημεριανό του Έχω μείνει πισω γτ του δίνω μόνο κοτόπουλο με πατάτες η γλυκοπατατα ,καροτο κ κολοκύθι. Εφόσον διάβασα κ σας ,θα δώσω φάσολακια,μοσχάρι,αρακά κ σέλινο . κ λίγο ακτινιδιο γτ όταν κάνει κακα ,ζορίζεται λιγάκι.

@ΒαλεντιναΧρηστος να σου πω τι  έκανα εγώ. Πήρα σαλιαρες μεγάλες πλαστικές. Κ όταν τον ταιζω ,έχω δίπλα μου βρεγμενο πανάκι. Αν λερωθει ρουχο με φρούτο το πλένω την ίδια μερα με ζεστό νερό κ πράσινο σαπούνι. Αλλιώς την επόμενη δεν βγαίνει.. Τα φρούτα είναι δυσκολος λεκες Δυστυχώς!!! Εχω παρει σαπουνι κανονικο παπουτσανης  κ το  τριβω στο λεκε πανω κ υγρο αρκαδι.

@anemoni1989 αν μπορείς να το αποφυγεις ,Άπλα να μην πολύ ακουμπανε το μωρο ,τα παιδιά.

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2019 at 2:40 ΠΜ, anemoni1989 είπε:

Ακριβώς στην ιδια ηλικία είναι τα παιδάκια στα οποία αναφερομαι!! 

Δεν ξερω... Θα ρωτήσω και την παιδιατρο, μπας και ειναι απολυτη και βρούμε καμια λυση!!! 

Καλημέρα κορίτσι μου!! καθόλου υπερβολική δεν είσαι... σκέψου εγώ προχτές πήγα για να καλέσω τη νονά μας με το μωρό κ αυτή έχει ένα 2χρονο κ ένα 4χρονο κ τα έστειλε στη μάνα της χωρίς καν να της το ζητήσω..just in case μου είπε.. μα καθόλου μυαλό δεν έχουν πια; εμένα ξέρεις τι άλλο με ενοχλεί; οι συγγενείς που φιλανε το μωρό στα χέρια.. ΣΤΑ ΧΈΡΙΑ!!! 100 φορές την ημέρα του πλένω χέρια,  έχω γίνει η κακια της υπόθεσης κ πάλι με γράφουν... τι άλλο να κάνω δεν ξέρω..


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, bella32 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! καθόλου υπερβολική δεν είσαι... σκέψου εγώ προχτές πήγα για να καλέσω τη νονά μας με το μωρό κ αυτή έχει ένα 2χρονο κ ένα 4χρονο κ τα έστειλε στη μάνα της χωρίς καν να της το ζητήσω..just in case μου είπε.. μα καθόλου μυαλό δεν έχουν πια; εμένα ξέρεις τι άλλο με ενοχλεί; οι συγγενείς που φιλανε το μωρό στα χέρια.. ΣΤΑ ΧΈΡΙΑ!!! 100 φορές την ημέρα του πλένω χέρια,  έχω γίνει η κακια της υπόθεσης κ πάλι με γράφουν... τι άλλο να κάνω δεν ξέρω..

Όντως...ας το φιλήσουν κ στο στομα, το ίδιο είναι!! (Κι εμένα αυτό κάνουν!! Επιτόπου πανακι κ μετά νερό με σαπουνι)


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Όντως...ας το φιλήσουν κ στο στομα, το ίδιο είναι!! (Κι εμένα αυτό κάνουν!! Επιτόπου πανακι κ μετά νερό με σαπουνι)

Αυτό ακριβώς!! εγώ το κάνω κ επιδεικτικά μπροστά τους κ ζητάω πανάκια κ σαπουνακι αλλάααα πέρα βρέχει.. Την άλλη μέρα πάλι τα ίδια.. 


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Χρόνια πολλά!!! Χριστός Ανέστη!! Τι κανετε??? Σουβλισατε??? 

Εμεις ναι!!!! Εδωσα και στη μπεμπα κοκκαλακι με λίγο κρεατακι να γλυψει και ξετρελάθηκε!!!! :)

Το πιο όμορφο Πάσχα με το παιδάκι μας φέτος!!! :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...