Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

Just now, Sofaki91 είπε:

Τπτ γι'αυτό είμαστε εδώ..

Πολυ καλα, κανει γκαγκιν δηλαδη αναγουλιασματα αλλα το διαχειρίζεται και τα βγάζει..ειναι πολυ πιο ευκολο ναι, ψυχραιμία και εμπιστοσύνη στο παιδί πρεπει να δείξεις.. αλλα μη περιμένεις να φαει και αμέσως ποσοτητα ,θα περασει καιρός..παιζει ρολο βεβαια και ποσο συχνα προσφέρεις μεσα στη μερα εγω προσφέρω το πολυ 3..λάθος μου βέβαια γτ βολευομαι κ απίστευτα με τον θηλασμο.. σιγουρα το πρωι θα φαει αυγο σε διαφορες εκδοχες..πχ ομελετα μαφιν ειτε στραπατσαδα οπου της άρεσει περισσότερο..το μεσημερι σιγουρα κρεας οπου το προτιμάει επισης πιο πολυ και απο τα λαχανικα..φρουτα λιγο μηλο στον τρίφτη ειτε αχλαδι και να γλυψει 3 4 φορες μπανανα.. απλα ειναι ολοκληρη φιλοσοφια γύρω απο αυτο

Εχεις δικιο ετσι ειναι. Νομιζω πιο πολυ ειναι ο φοβος μας μην πνιγει το παιδι, αλλα κατα βαθος οσο πιθανο ειναι να πνιγει με τα αλεσμενα τοσο πιθανο ειναι και με τα κομματια. 

Μπραβο σας που τα καταφερνετε και για την υπομονη σου να πλενεις μετα γιατι φανταζομαι θα γινεστε χάλια καθε φορα. Απο την αλλη βεβαια, ουτε μπλεντερ ουτε τπτ δεν χρειαζεσαι, οποτε εχει και τα καλα του. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

Just now, nanoula90 είπε:

Εχεις δικιο ετσι ειναι. Νομιζω πιο πολυ ειναι ο φοβος μας μην πνιγει το παιδι, αλλα κατα βαθος οσο πιθανο ειναι να πνιγει με τα αλεσμενα τοσο πιθανο ειναι και με τα κομματια. 

Μπραβο σας που τα καταφερνετε και για την υπομονη σου να πλενεις μετα γιατι φανταζομαι θα γινεστε χάλια καθε φορα. Απο την αλλη βεβαια, ουτε μπλεντερ ουτε τπτ δεν χρειαζεσαι, οποτε εχει και τα καλα του. 

Ακριβώς ιδιες ειναι οι πιθανότητες..χαχα ναι σχεδόν κάθε φορα..Ανυπομονώ να ρθει το καλοκαιράκι να ναι τσιτσιδι με τη πανα  μονο κ κατευθειαν μπανιο μετα χαχα...ναι οπως επισης να διαλέγει το παιδι μονο του τι και ποσο θέλει να φάει οπου στα αλεσμενα δεν υπάρχει το τι..βαζεις 3 4 γευσεις κ γινεται μια..στο ποσο μπορεις να το βοηθήσεις και οχι να το στουμπωσεις επειδη πρεπει να τρωει 200 γρ πχ..ολα με μετρο.. καλη αρχη σας εύχομαι εννοειτε να πληρεί τα βασικα για αρχή κ μετά ξεκινήστε..δεν χρειαζεται βιασύνη..εμενα αν εχει να κανει κ κακα της 2 μερες πχ τη θηλαζω μονο και δεν προσφέρω..

  • Μου αρέσει 1

bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofaki91 είπε:

Ακριβώς ιδιες ειναι οι πιθανότητες..χαχα ναι σχεδόν κάθε φορα..Ανυπομονώ να ρθει το καλοκαιράκι να ναι τσιτσιδι με τη πανα  μονο κ κατευθειαν μπανιο μετα χαχα...ναι οπως επισης να διαλέγει το παιδι μονο του τι και ποσο θέλει να φάει οπου στα αλεσμενα δεν υπάρχει το τι..βαζεις 3 4 γευσεις κ γινεται μια..στο ποσο μπορεις να το βοηθήσεις και οχι να το στουμπωσεις επειδη πρεπει να τρωει 200 γρ πχ..ολα με μετρο.. καλη αρχη σας εύχομαι εννοειτε να πληρεί τα βασικα για αρχή κ μετά ξεκινήστε..δεν χρειαζεται βιασύνη..εμενα αν εχει να κανει κ κακα της 2 μερες πχ τη θηλαζω μονο και δεν προσφέρω..

Εγω ελπιζω (μαλλον με τη  ελπιδα θα μεινω) οτι με τις στερεες οταν μπει μετα απο μηνες και το τριτο γευμα, θα κοιμαται λιγο καλυτερα το βραδυ γιατι με εχει γονατισει. Σαν νεογεννητο καθε 2 ωρες ξυπναει κ θηλαζει. Σε ευχαριστω κ παλι κοριτσι μου. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Γεια σας κοριτσια και πάλι!!! Και εμενα για φρούτα δε τρελαινεται! Τσακωνομαστε κάθε πρωί για να φαει αλλά γαλα δεν της δινω!! Προσφέρω μόνο φρούτα μέχρι να έρθει η ώρα του μεσημεριανου! Είμαι λίγο σκυλα σε αυτα!!! 

Το μεσημεριανό το τρωει και εμενα καλύτερα αφου προφανως είναι πιο γευστικο! Αύριο ξεκινάμε απογευματινο με κρέμα βρωμης και θα εισαγω κοτόπουλο, ζυμαρικά και επιπλέον λαχανικά!! Ανυπομονώ!!! :)

Πως θα κάνεις εισαγωγή την βρώμη? 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sofaki91 είπε:

Ακριβώς ιδιες ειναι οι πιθανότητες..χαχα ναι σχεδόν κάθε φορα..Ανυπομονώ να ρθει το καλοκαιράκι να ναι τσιτσιδι με τη πανα  μονο κ κατευθειαν μπανιο μετα χαχα...ναι οπως επισης να διαλέγει το παιδι μονο του τι και ποσο θέλει να φάει οπου στα αλεσμενα δεν υπάρχει το τι..βαζεις 3 4 γευσεις κ γινεται μια..στο ποσο μπορεις να το βοηθήσεις και οχι να το στουμπωσεις επειδη πρεπει να τρωει 200 γρ πχ..ολα με μετρο.. καλη αρχη σας εύχομαι εννοειτε να πληρεί τα βασικα για αρχή κ μετά ξεκινήστε..δεν χρειαζεται βιασύνη..εμενα αν εχει να κανει κ κακα της 2 μερες πχ τη θηλαζω μονο και δεν προσφέρω..

@Sofaki91 ποσο ειναι το μικρουλι σου? Αν καταλαβα καλα η μεθοδος σου ειναι δίνεις κομματια από την αρχή?? Εγω δίνω αλεσμένα αλλα σε καποια φαση θα ηθελα να αρχισουμε κομματακια. Για πες την εμπειρία σας :-) εγω ειμαι λιγο φοβητσιαρα αλλα θα ηθελα συντομα να αρχισουμε κομματακια. Προς το παρον τρωμε αλεσμενα. Ειμαστε 6 μηνων και μιας βδομαδας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Εγω ελπιζω (μαλλον με τη  ελπιδα θα μεινω) οτι με τις στερεες οταν μπει μετα απο μηνες και το τριτο γευμα, θα κοιμαται λιγο καλυτερα το βραδυ γιατι με εχει γονατισει. Σαν νεογεννητο καθε 2 ωρες ξυπναει κ θηλαζει. Σε ευχαριστω κ παλι κοριτσι μου. 

Κ μενα 8 μηνών κοντευει ετσι θηλάζει..και 15 νσ φτάσει μπορεί παλι ετσι να θηλαζει ...εινσι στο μωρο.. αρχικά τήρησε την ρουτίνα σας και οι συνθήκες να ναι φροντισμένες..

Just now, Elenaki5186 είπε:

@Sofaki91 ποσο ειναι το μικρουλι σου? Αν καταλαβα καλα η μεθοδος σου ειναι δίνεις κομματια από την αρχή?? Εγω δίνω αλεσμένα αλλα σε καποια φαση θα ηθελα να αρχισουμε κομματακια. Για πες την εμπειρία σας :-) εγω ειμαι λιγο φοβητσιαρα αλλα θα ηθελα συντομα να αρχισουμε κομματακια. Προς το παρον τρωμε αλεσμενα. Ειμαστε 6 μηνων και μιας βδομαδας.

8 του μήνα κλεινει τον 8ο..ναι ξεκινήσαμε στον 6ο με κομμάτια...πολυ καλα τα πάει μεχρι στιγμής εχω δωσει πχ μπροκολο κουνουπίδι πατατα γλυκοπατατα αρνι μοσχαρι κοτοπουλο μακαρονια με κιμα αρνάκι στη λαδόκολλα σπανάκι κτλ..αυγο για πρωινο..φρουτακια..οπως ανεφερα θα κανει και αναγουλιασματα αλλα ειναι φυσιολογικό..καλο ειναι επισης να συζητήσεις με τον γιατρό σου να σου δείξει πρωτες βοήθειες..βέβαια εσυ θα κανεις μεταβαση τωρα οπότε ειναι αλλο πραμα με το BLW ...Αν εισαι στο φβ υπάρχει ομαδα που λεγεται ομάδα υποστήριξης για τη μεταβαση απο αλεσμενα..


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Χθες έσκασε μύτη το πρώτο δοντακι του μικρού μου! Εκτός από τη νύχτα που ήθελε να φάει περισσότερες φορες και αρκετά σάλια περισσότερα δεν έχει κάνει κάτι άλλο..

Τι να περιμένω?? Εσείς πώς πατε με τα δόντια?6 μηνών κ 7 ημερών ήταν χθες που βγήκε το δοντακι. Δεν είναι μόνο μυτούλα είναι σαν μικρή άσπρη γραμμή με δύο μυτουλες.

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Καλησπέρα!! Χθες έσκασε μύτη το πρώτο δοντακι του μικρού μου! Εκτός από τη νύχτα που ήθελε να φάει περισσότερες φορες και αρκετά σάλια περισσότερα δεν έχει κάνει κάτι άλλο..

Τι να περιμένω?? Εσείς πώς πατε με τα δόντια?6 μηνών κ 7 ημερών ήταν χθες που βγήκε το δοντακι. Δεν είναι μόνο μυτούλα είναι σαν μικρή άσπρη γραμμή με δύο μυτουλες.

Μπραβο σας πολύ ωραία :-) ειναι τελεια που φαινονται τα δοντακια τα πρωτα ειναι πολυ χαριτωμενα. Εμεις ειμαστε 6 μηνων και 12 ημερων αλλα δεν βλέπω κάτι στον ορίζοντα :-) σαλακια και γκρίνια ομως εχουμε αρκετη. Και ο,τι αρπαζει το βαζει στο στομα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Καλησπέρα!! Χθες έσκασε μύτη το πρώτο δοντακι του μικρού μου! Εκτός από τη νύχτα που ήθελε να φάει περισσότερες φορες και αρκετά σάλια περισσότερα δεν έχει κάνει κάτι άλλο..

Τι να περιμένω?? Εσείς πώς πατε με τα δόντια?6 μηνών κ 7 ημερών ήταν χθες που βγήκε το δοντακι. Δεν είναι μόνο μυτούλα είναι σαν μικρή άσπρη γραμμή με δύο μυτουλες.

σιδερένιο!! κι εμείς τα ίδια ακριβώς, ήθελε να πιπίλαει περισσότερο τις νύχτες τον τελευταίο καιρό. Ούτε νεογέννητο δεν ξυπνούσε κάθε μία ώρα και τελικά τσουπ η κορυφή από το πρώτο δοντάκι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια καλη εβδομαδα!!!! Εχω μια ερωτηση προς τις μανουλες π δεν θηλαζουν μιας κ ξερω οτι οο θηλαζουσες ειναι ελευθερα να τρωει το νινι οποτε θελει!!! Τωρα σε μια εβδομαδα ξεκιναμε κρεμα ή φαριν λακτε ή μπισκοτοκρεμα....να πω οτι τωρα δινω φρουτα στις 2μιση η ωρα αντι για γαλα εκτος κ αν μετα θελει ελαχιστα μλ για να νανουριστει!Οταν λοιπον ξεκιμησω την κρεμα εχω σκοπο να δινω τα φρουτα στο γευμα 11κ15 να αφησω αδεια δηλ το γευμα των 2μιση να δινω γαλα(μεχρι να ξεκινησει το φαγητο σε 1μιση μηνα) κ να δινω την κρεμα λοιπον στις 6κ20 κ απο πισω αν κ οσο θελει γαλα.....κ ρωταω λοιπον εσας να με βοηθησετε οταν με το καλο μπει κ το φαγητο παμε στα 3γευματα αντι για γαλα!!! Και φτανει σε σημειο να τρωει 2 αντε 3 γαλα αν στριμωξω καπου αυτο το 1!! Τα 3δεν ειναι λιγα??? 

Το προγραμμα μας προς το παρον ειναι το εξης:

11:15 γαλα 

14:30 φρουτα

18:20 γαλα

21:40 γαλα

Οτι ωρα κ αν ξυπνησει τα ξημερωματα γαλα (συνηθως ξυπναει 5-6)

Και αν στριμωξω ενα γευμα κατα τις 08:00 το πρωι...

Και μετα θα γινει το εξης:

11:15 φρουτα

14:30 φαγακι

18:20 κρεμα 

21:40 γαλα 

Ξημερωματα γαλα αν ξυπνησει

Και το στριμωγμενο γευμα στις 8 το πρωι! Και απο πισω απο το κουταλι ελευθερα οσο κ αν θελει γαλατακι!

Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο!!!!

Θα ρωτησω φυσικα και την παιδιατρο αλλα ρωταω και τις αποψεις σας!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


20 ώρες πρίν, Ασία είπε:

κορίτσια χρησιμοποιείτε εντομοαπωθητικά?? ξέρετε κάποιο που είναι κατάλληλο για 6 μηνών μωρό?μας έφαγαν τα κουνούπια.

Εγω στο χωριο επειδή είχε κουνούπια βαλαμε απλη ταμπλετα στην πριζα... Για αλοιφες δεν ξερω, αλλα δεν βαζω ουτε εγω γτ δεν τα συμπαθώ ολα αυτα τα χημικά... 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Ασία είπε:

κορίτσια χρησιμοποιείτε εντομοαπωθητικά?? ξέρετε κάποιο που είναι κατάλληλο για 6 μηνών μωρό?μας έφαγαν τα κουνούπια.

Καλησπερα. Σορρυ που πεταγομαι αλλα επειδη σημερα ρωτησα τον δικο μου παιδιατρο μου ειπε οτι μπορω να βαζω κριλεν. Δεν εχει χημικα μεσα. Ειναι απο σιτρονελλα που την εχω και στα μπαλκονια μου εγω σαν φυτο. Ρωτα κ τον δικο σας παιδιατρο βεβαια, γιατι μπορει να μην συμφωνει ο δικος σας, δεν ξερω. 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2019 at 1:11 ΜΜ, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Καλημερα κοριτσια καλη εβδομαδα!!!! Εχω μια ερωτηση προς τις μανουλες π δεν θηλαζουν μιας κ ξερω οτι οο θηλαζουσες ειναι ελευθερα να τρωει το νινι οποτε θελει!!! Τωρα σε μια εβδομαδα ξεκιναμε κρεμα ή φαριν λακτε ή μπισκοτοκρεμα....να πω οτι τωρα δινω φρουτα στις 2μιση η ωρα αντι για γαλα εκτος κ αν μετα θελει ελαχιστα μλ για να νανουριστει!Οταν λοιπον ξεκιμησω την κρεμα εχω σκοπο να δινω τα φρουτα στο γευμα 11κ15 να αφησω αδεια δηλ το γευμα των 2μιση να δινω γαλα(μεχρι να ξεκινησει το φαγητο σε 1μιση μηνα) κ να δινω την κρεμα λοιπον στις 6κ20 κ απο πισω αν κ οσο θελει γαλα.....κ ρωταω λοιπον εσας να με βοηθησετε οταν με το καλο μπει κ το φαγητο παμε στα 3γευματα αντι για γαλα!!! Και φτανει σε σημειο να τρωει 2 αντε 3 γαλα αν στριμωξω καπου αυτο το 1!! Τα 3δεν ειναι λιγα??? 

Το προγραμμα μας προς το παρον ειναι το εξης:

11:15 γαλα 

14:30 φρουτα

18:20 γαλα

21:40 γαλα

Οτι ωρα κ αν ξυπνησει τα ξημερωματα γαλα (συνηθως ξυπναει 5-6)

Και αν στριμωξω ενα γευμα κατα τις 08:00 το πρωι...

Και μετα θα γινει το εξης:

11:15 φρουτα

14:30 φαγακι

18:20 κρεμα 

21:40 γαλα 

Ξημερωματα γαλα αν ξυπνησει

Και το στριμωγμενο γευμα στις 8 το πρωι! Και απο πισω απο το κουταλι ελευθερα οσο κ αν θελει γαλατακι!

Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο!!!!

Θα ρωτησω φυσικα και την παιδιατρο αλλα ρωταω και τις αποψεις σας!!!

Βαλεντινα μου σε χαιρετώ. Εσυ γεννησες Δεκεβρη σωστά;; Νομιζω ειναι μικρουλη το μωρο σου για να εχει 3 γεύματα μονο τη μερα γαλα. Μετα τα φρουτα δεν συμπληρωνεις με γαλα τωρα στην αρχη τουλαχιστον;; Αντικατεστησες αμεσως το γαλα με τα φρουτα? Εγω θηλαζω δεν μπορω να σε βοηθησω ακριβως σε αυτό, αλλα η δικη μου παιδιατρος μου ειπε να συμπληρωνω με γαλα μεχρι να τρωει ενα επαρκες γευμα. Επίσης, ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας λεει οτι βασικη τροφη στο πρωτο ετος ειναι το γαλα για την αναπτυξη του εγκεφαλου, χωρις να σημαινει οτι θα παραγκωνισουμε τις στερεες. Γινεται ενας ισος καταμερισμος. Ετσι το εχω στο μυαλό μου εγω τουλαχιστον, μπορει να εχω και λαθος. Και εγω στην αρχη ειμαι δεν ξερω πως θα μας βγει στη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Καλησπερα. Σορρυ που πεταγομαι αλλα επειδη σημερα ρωτησα τον δικο μου παιδιατρο μου ειπε οτι μπορω να βαζω κριλεν. Δεν εχει χημικα μεσα. Ειναι απο σιτρονελλα που την εχω και στα μπαλκονια μου εγω σαν φυτο. Ρωτα κ τον δικο σας παιδιατρο βεβαια, γιατι μπορει να μην συμφωνει ο δικος σας, δεν ξερω. 

Ναι αυτό το ξέρω πως επιτρέπεται αλλά είναι αλοιφή κ έλεγα να μην βάζω στο δέρμα του μωρού. έλεγα μήπως υπάρχει κανένα αυτοκόλλητο να κολλάω στην κούνια που να επιτρέπεται να το εισπνέουν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...