Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

ναι μεχρι τον 7ο ειναι τα εμβολια κ μενει μια δοση απτο καθενα για επαναναληψη μετα στον χρονο απο αυτα τα πρωτα  . μετα στον χρονο ειναι της ιλαρας το mmr  κ  της μυνιγγιτιδας C  μετα ανεμοβλογια στους 15 μηνες κ ηπατιτιδα .  

στο διαλειμμα μεχρι τον χρονο εμεις καναμε της μυννιγγιτιδας Β αυτο που δεν.ειναι υποχρεωτικο κ.πληρωνεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

3 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Πω πω τι έπαθα βραδιάτικα.. Τρομαξα τόσο πολύ... Πρώτη φορά έκανε το μωρό μου εμετό σαν ρουκετα κ έβγαλε όλο το φαγητό που του είχα δώσει.. Τον είχα στο πάρκο κ έπαιζε κ ξαφνικα ξερναει.. Δεν ηξερα τι να κάνω...εσας σα ς Έχουν κάνει καθόλου εμετό;

@MarimarvΚ εγώ εχω την κούνια στην κρεβατοκάμαρα δίπλα μας. Κ μόλις ξυπνησει τον παιρνω στο κρεβάτι μας ,θηλάζει κ κοιμάται . μετά τον πάω πάλι στο κρεβάτι του. ενω το πρωί που φεύγει ο άντρας μου στις 9 ,τον παίρνω κ κοιμομαστε μαζί.  Να ρωτήσω το αρνί που θα το κάνεις ψητό, μετά πως θα το κάνεις στο μπλεντερ ? Δεν θα βγει στεγνο εντελως; 

 

Εχω την εντύπωση ότι για τα έμβολια μου είπε με χρι ενός ετους γτ τώρα ξεκινάνε τα επαναληπτικά. Θα την ρωτήσω αύριο . 

ΕυτυχώςΞυπνάει ,πίνει κ κοιμάται.. Αλλά επειδή είναι βαρύς ,όταν ξυπνάει τον ξαπλώνω στο κρεβάτι μας κ θηλάζει ,κοιμαται κ τον ξανά βάζω στη κούνια του.Όμως αν ξυπνας 3-4 φορές είναι κουραστικό πολύ κ ας είναι για 10 λεπτα.

Ωχ γιατι σου εκανε; Του ειχες δωσει να φαει τιποτα καινουριο πριν;Φανταζομαι οτι μπορει να ηταν και τυχαιο. Ο μεγαλος ειχε σαν αλλεργια στο αγελαδινο και δε δεχοταν τιποτα με ξενο γαλα. Η ρουκετα πηγαινε συννεφο. Κι ο μικρουλης κανει οταν πνιγεται. 

Τα επαναληπτικα καναμε ως τωρα. Θα στα πει βεβαια και η γιατρος. 

Υπομονη με τον υπνο, εμενα σα να εφτιαξε παλι τις τελευταιες μερες και δεν ξυπνα. Ισως αλλαξει κι ο δικος σου. Μηπως κανα δοντακι τον ποναει ή ειναι σε αλμα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Πω πω τι έπαθα βραδιάτικα.. Τρομαξα τόσο πολύ... Πρώτη φορά έκανε το μωρό μου εμετό σαν ρουκετα κ έβγαλε όλο το φαγητό που του είχα δώσει.. Τον είχα στο πάρκο κ έπαιζε κ ξαφνικα ξερναει.. Δεν ηξερα τι να κάνω...εσας σα ς Έχουν κάνει καθόλου εμετό;

@MarimarvΚ εγώ εχω την κούνια στην κρεβατοκάμαρα δίπλα μας. Κ μόλις ξυπνησει τον παιρνω στο κρεβάτι μας ,θηλάζει κ κοιμάται . μετά τον πάω πάλι στο κρεβάτι του. ενω το πρωί που φεύγει ο άντρας μου στις 9 ,τον παίρνω κ κοιμομαστε μαζί.  Να ρωτήσω το αρνί που θα το κάνεις ψητό, μετά πως θα το κάνεις στο μπλεντερ ? Δεν θα βγει στεγνο εντελως; 

 

Εχω την εντύπωση ότι για τα έμβολια μου είπε με χρι ενός ετους γτ τώρα ξεκινάνε τα επαναληπτικά. Θα την ρωτήσω αύριο . 

ΕυτυχώςΞυπνάει ,πίνει κ κοιμάται.. Αλλά επειδή είναι βαρύς ,όταν ξυπνάει τον ξαπλώνω στο κρεβάτι μας κ θηλάζει ,κοιμαται κ τον ξανά βάζω στη κούνια του.Όμως αν ξυπνας 3-4 φορές είναι κουραστικό πολύ κ ας είναι για 10 λεπτα.

Καλημερα!! Αν εφαγε κάτι καινούριο, ισως ειναι αλλεργια... Αλλιως μπορεί να ειναι οωσουλα ή ακομα και τυχαιο γεγονος... Λογικό ομως να αγχωθεις αν δεν εχει ξανακανει, αν και οι εμετοι με τα παιδιά θα πρέπει μαλλον να μας γινουν συνηθειι!!! 

Εμενα με ποναει πολυ η μεση μ σήμερα και δεν ξερω γτ!!! Εχω ηδη ξεκξνησει διαιτα, αν και δεν ςιμαι παχυσαρκη για να φταίει το βαρος, αλλα ειπα να το καλυψω και αυτο το ενδεχόμενο αφου ειμαι πιο πολλα κιλα απο ποτε και το σωμα μ ισως δεν ειναι συνηθισμενο.. 

Τα εμβόλια που κάνουμε μεχρι τν 7ο ουτως ή αλλως επαναληπτικα ειναι.. Δεν κάνουμε καποιο καινούργιο... 

Και εγω θα ζητήσω της μηνιγγιτιδας γτ σκοπεύω να την παω παιδικο... 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Καλημερα!! Αν εφαγε κάτι καινούριο, ισως ειναι αλλεργια... Αλλιως μπορεί να ειναι οωσουλα ή ακομα και τυχαιο γεγονος... Λογικό ομως να αγχωθεις αν δεν εχει ξανακανει, αν και οι εμετοι με τα παιδιά θα πρέπει μαλλον να μας γινουν συνηθειι!!! 

Εμενα με ποναει πολυ η μεση μ σήμερα και δεν ξερω γτ!!! Εχω ηδη ξεκξνησει διαιτα, αν και δεν ςιμαι παχυσαρκη για να φταίει το βαρος, αλλα ειπα να το καλυψω και αυτο το ενδεχόμενο αφου ειμαι πιο πολλα κιλα απο ποτε και το σωμα μ ισως δεν ειναι συνηθισμενο.. 

Τα εμβόλια που κάνουμε μεχρι τν 7ο ουτως ή αλλως επαναληπτικα ειναι.. Δεν κάνουμε καποιο καινούργιο... 

Και εγω θα ζητήσω της μηνιγγιτιδας γτ σκοπεύω να την παω παιδικο... 

Ποτέ θα κανεις της μηνιγγίτιδας.?ειναι 2 τα εμβόλια? 

4 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Πω πω τι έπαθα βραδιάτικα.. Τρομαξα τόσο πολύ... Πρώτη φορά έκανε το μωρό μου εμετό σαν ρουκετα κ έβγαλε όλο το φαγητό που του είχα δώσει.. Τον είχα στο πάρκο κ έπαιζε κ ξαφνικα ξερναει.. Δεν ηξερα τι να κάνω...εσας σα ς Έχουν κάνει καθόλου εμετό;

@MarimarvΚ εγώ εχω την κούνια στην κρεβατοκάμαρα δίπλα μας. Κ μόλις ξυπνησει τον παιρνω στο κρεβάτι μας ,θηλάζει κ κοιμάται . μετά τον πάω πάλι στο κρεβάτι του. ενω το πρωί που φεύγει ο άντρας μου στις 9 ,τον παίρνω κ κοιμομαστε μαζί.  Να ρωτήσω το αρνί που θα το κάνεις ψητό, μετά πως θα το κάνεις στο μπλεντερ ? Δεν θα βγει στεγνο εντελως; 

 

Εχω την εντύπωση ότι για τα έμβολια μου είπε με χρι ενός ετους γτ τώρα ξεκινάνε τα επαναληπτικά. Θα την ρωτήσω αύριο . 

ΕυτυχώςΞυπνάει ,πίνει κ κοιμάται.. Αλλά επειδή είναι βαρύς ,όταν ξυπνάει τον ξαπλώνω στο κρεβάτι μας κ θηλάζει ,κοιμαται κ τον ξανά βάζω στη κούνια του.Όμως αν ξυπνας 3-4 φορές είναι κουραστικό πολύ κ ας είναι για 10 λεπτα.

Ναι θα βράσω και λίγο νεράκι για να το αραιώσω. Σκέφτομαι να το κάνω έτσι για να αλλάζει λίγο γεύσεις.. 

Κορίτσια μυρωδικά εσείς βιάζεται στ φαγητά τους? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marimarv είπε:

Ποτέ θα κανεις της μηνιγγίτιδας.?ειναι 2 τα εμβόλια? 

Ναι θα βράσω και λίγο νεράκι για να το αραιώσω. Σκέφτομαι να το κάνω έτσι για να αλλάζει λίγο γεύσεις.. 

Κορίτσια μυρωδικά εσείς βιάζεται στ φαγητά τους? 

Αυτο που πληρωνουμε, νομίζω αν τ κανουμε πριν το ετος ειναι 3 δοσεις... Αν το κάνουμε μετα, 2... Εγω ομως θέλω να το κανω γτ ο αντρας μου δουλεύει με παιδιά και εγω σε νοσοκομείο... 

Καποιοι για να γλιτωσουν τα 100€ το κάνουν πιο μετα... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Αυτο που πληρωνουμε, νομίζω αν τ κανουμε πριν το ετος ειναι 3 δοσεις... Αν το κάνουμε μετα, 2... Εγω ομως θέλω να το κανω γτ ο αντρας μου δουλεύει με παιδιά και εγω σε νοσοκομείο... 

Καποιοι για να γλιτωσουν τα 100€ το κάνουν πιο μετα... 

κ.εμεις το καναμε τωρα στον 9 η δευτερη δοση ειναι μετα απο δυο μηνες κ η τριτη δοση 2 χρονων! δεν ειναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Αυτο που πληρωνουμε, νομίζω αν τ κανουμε πριν το ετος ειναι 3 δοσεις... Αν το κάνουμε μετα, 2... Εγω ομως θέλω να το κανω γτ ο αντρας μου δουλεύει με παιδιά και εγω σε νοσοκομείο... 

Καποιοι για να γλιτωσουν τα 100€ το κάνουν πιο μετα... 

Α δεν το ήξερα... Η γιατρός μας μου είχε πει μετά τν χρόνο.  Θα την ξανά ρωτήσω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marimarv είπε:

Α δεν το ήξερα... Η γιατρός μας μου είχε πει μετά τν χρόνο.  Θα την ξανά ρωτήσω

στον χρονο πεφτουν κ τα αλλα εμβολια κ οι επαναληψεις τους κ δεν θα μπορεις να το κανεις θα παει μετα 18 μηνων για να το προλαβεις εμεις με αυτη την λογικη το.καναμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marimarv είπε:

Α δεν το ήξερα... Η γιατρός μας μου είχε πει μετά τν χρόνο.  Θα την ξανά ρωτήσω

 

Just now, linaa είπε:

στον χρονο πεφτουν κ τα αλλα εμβολια κ οι επαναληψεις τους κ δεν θα μπορεις να το κανεις θα παει μετα 18 μηνων για να το προλαβεις εμεις με αυτη την λογικη το.καναμε.

Επειδη ειναι βαρυ εμβόλιο και ακριβο, καποιοι προτεινουν να γίνεται πιο αργα... Και εμενα η παιδιατρος αυτό μου προτεινε, αλλα εγω επειδη φοβαμαι και θα την παω και παιδικο απο Σεπτέμβρη, θα το κανω πριν το χρονο. Το πολύ πολυ να ανεβασει πυρετό... 

@linaa σας εκανε πυρετό ή αλλες παρενέργειες? 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

 

Επειδη ειναι βαρυ εμβόλιο και ακριβο, καποιοι προτεινουν να γίνεται πιο αργα... Και εμενα η παιδιατρος αυτό μου προτεινε, αλλα εγω επειδη φοβαμαι και θα την παω και παιδικο απο Σεπτέμβρη, θα το κανω πριν το χρονο. Το πολύ πολυ να ανεβασει πυρετό... 

@linaa σας εκανε πυρετό ή αλλες παρενέργειες? 

δεκατα για δυο μερες. μεχρι 37.3 κ λιγο μελανια στο ποδι. εμενα η παιδιατρος μου ειπε οτι το μονο που κανει ειναι πυρετος κ ειναι απτα πιο ασφαλη εμβολια που υπαρχουν .

το πιο επικυνδινο μου ειπε ειναι το mmr γιατι εχει κ σοβαρες παρενεργειες σπανιες αλλα μπορει κ να συμβουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, linaa είπε:

δεκατα για δυο μερες. μεχρι 37.3 κ λιγο μελανια στο ποδι. εμενα η παιδιατρος μου ειπε οτι το μονο που κανει ειναι πυρετος κ ειναι απτα πιο ασφαλη εμβολια που υπαρχουν .

το πιο επικυνδινο μου ειπε ειναι το mmr γιατι εχει κ σοβαρες παρενεργειες σπανιες αλλα μπορει κ να συμβουν.

Θεωρητικά οποιαδήποτε παρενέργεια μπορεί να συμβεί, απλα οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές!!! Το όφελος όμως είναι πολύ μεγαλύτερο!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Θεωρητικά οποιαδήποτε παρενέργεια μπορεί να συμβεί, απλα οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές!!! Το όφελος όμως είναι πολύ μεγαλύτερο!!! 

ναι ετσι κ αλλιως ειναι τοσο σπανιες οι παρενεργειες οι σοβαρες οποτε δεν το σκεφτομαστε για κανενα εμβολιο. 

απλα επειδη ηταν καινουργιο κ την ρωτησα για το συγκεκριμενο μου ειπε οτι δεν εχει κατι σοβαρο ποτε εμφανιστει σαν παρενεργεια περαν του πυρετου ουτε στο χαρτακι γραφει κατι τρομακτικο ετσι κ αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια ,γυρίσαμε από την γιατρό. Είμαστε καλά στις καμπυλες ,71 εκ κ 8800 γρ.Μου έκανε εντύπωση που δεν πηρε βαρος αυτή την φορα. Μόνο 200 γρ ενώ ετρωγε φρουτα κανονικά κ χορτοσουπα.

@Alekk Μου έκανε εμετό το καημενουλη μου γτ του έδωσα αρκετό κοτόπουλο με λαχανικά κ μετά θηλάσει κιόλας κ τον κούνουσα να κοιμηθεί,όποτε μάλλον έφαγε πολυ. @linaa μας είπε να πάμε 10 μηνών  κ έχει σημειώσει μετα για 12 μηνών . 

Βέβαια δεν Μου έχει γράψει καποιο εμβόλιο σε χαρτί όποτε θα την πάρω να την ρωτήσω. 

Κ ξέχασα κ της μηνιγγίτιδα ς να ρωτησω..για το bexsero . 

Πλέον μου είπε να του δίνω 3 γεύματα στερεες κ γάλα πρωι βράδυ. Αλλά βρε κορίτσια τον λυπάμαι γτ το πρωί που κμ ξύπνησε στις 11 έψαχνε το στήθος μου. Κ του έδωσα Πολύ λίγο για να μου φάει φρουτα.


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

Καλησπερα κορίτσια ,γυρίσαμε από την γιατρό. Είμαστε καλά στις καμπυλες ,71 εκ κ 8800 γρ.Μου έκανε εντύπωση που δεν πηρε βαρος αυτή την φορα. Μόνο 200 γρ ενώ ετρωγε φρουτα κανονικά κ χορτοσουπα.

@Alekk Μου έκανε εμετό το καημενουλη μου γτ του έδωσα αρκετό κοτόπουλο με λαχανικά κ μετά θηλάσει κιόλας κ τον κούνουσα να κοιμηθεί,όποτε μάλλον έφαγε πολυ. @linaa μας είπε να πάμε 10 μηνών  κ έχει σημειώσει μετα για 12 μηνών . 

Βέβαια δεν Μου έχει γράψει καποιο εμβόλιο σε χαρτί όποτε θα την πάρω να την ρωτήσω. 

Κ ξέχασα κ της μηνιγγίτιδα ς να ρωτησω..για το bexsero . 

Πλέον μου είπε να του δίνω 3 γεύματα στερεες κ γάλα πρωι βράδυ. Αλλά βρε κορίτσια τον λυπάμαι γτ το πρωί που κμ ξύπνησε στις 11 έψαχνε το στήθος μου. Κ του έδωσα Πολύ λίγο για να μου φάει φρουτα.

οταν ξεκινανε τις στερεες δεν περνουν πολυ βαρος βρε. αμα επερναν πολυ θα φτανατε ενος ετους 20 κιλα ! κ εμεις 300 γραμμαρια περνουμε το μηνα . σκεψου ειστε 8800 κ μεχρι το χρονο το φυσιολογικο ειναι αντε το ποκυ 12 κιλα που θεωρητε κ παχυ. 

οσο για τα εμβολια ναι δεν υπαρχει αλλο μεχρι τους 12 μηνες . ρωτα την για το bexcero αν θες να το κανετε στον επομενο μηνα που εχετε κενο. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2019 at 6:13 ΜΜ, Alekk είπε:

Μανουλες χρονια πολλα! Να χαιρομαστε τα παιδακια μας!

Τι κανετε; Που χαθηκατε; Πως πανε τα μπεμπακια σας; Εμεις βγαζουμε αισιως το 6ο δοντι :D ...

Με το φαγητο παμε ετσι κι ετσι. Τρελαινεται για φρουτα, αλλα η κρεατοσουπα καταληγει ...ενυδατικη για τη μαμα... Νικαω βεβαια, αλλα με αγωνα!

Βρε κοριτσια ξερετε ποια σκεφομουν; Την @Μάντη που ειχε ταλαιπωρηθει τοσο στην εγκυμοσυνη. Εχει χαθει.

Αν μας διαβαζεις: Που εισαι κοπελα μου; Ολα καλα; Πως πατε με το μπεμπακο; 

Κατα τ´αλλα για πειτε κανα νεο.

 

Τυχερη εισαι εμενα εχει απιστευτει γκρινια 8 μηνων κ κανενα δοντι ακομα


...:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...