Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

On 23/6/2019 at 4:34 ΜΜ, Ασία είπε:

 

ρε κορίτσια μόνο εμένα μου φαίνεται δηλαδή πολύ μικρό το μωρό για να πάει παιδικό?? Εγώ ούτε για πλάκα δεν θα το σκεφτόμουν να το στείλω από τώρα. ούτως ή άλλως βέβαια εγώ δουλεύω απογεύματα και δεν υπάρχει παιδικός με απογευματινό ωράριο απ όσο ξέρω. Αλλά και πρωινά να δούλευα κ να μην είχα κάποιον να μου το κρατάει θα επέλεγα αναγκαστικά να μην δουλεύω για να το κρατάω εγώ. Όχι ότι βγαίνουμε άνετα με έναν μισθό αλλά θα προτιμούσα να στερηθω εγώ διάφορα απ το να το στείλω παιδικό τόσο νωρίς. πιστεύω πως αν δεν φτάσει 2,5 χρονών δεν θα σκεφτώ να το στείλω σχολείο.βασικά σκέφτομαι να το στείλω στα 3.

Καλημέρα! Κοιτα, δεν ειναι θεμα στερησεων, είναι θεμα πραγματικοτητας... Ειμαι δημόσιος υπάλληλος, οι άδειες μου ειναι αυτες και δεν μπορώ να κανω κατι αλλο... Δεν ειναι πχ οτι πρέπει να ψαξω να βρω καποια αλλη δουλειά, αρα εχω το περιθώριο να το τρεναρω... Ουτε ειναι ευκολο πλεον απο τη στιγμή που εχω ηδη μια θεαη μα παραιτηθω και να περιμένω ποτε θα ξαναβγει μια προκήρυξη (αν θα βγει)  για να ξανατοποθετηθω... Στεναχωριεμαι σίγουρα, αλλα πρέπει να συμβιβαστω με τις καταστασεις και να πορευθουμε καταλληλα!! 

Παντως η δασκάλα της μου ειπε πως θα ειναι και αλλα μωρακια στην ταξη της (αλλα 2) εκ των οποιων το 1 πιο μοκρο... Οποτε θα εχει παρέα κι θα κανει φιλους!! Και πιστεύω πως θα περναει εν τέλει καλα!!! :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

8 ώρες πρίν, bella32 είπε:

καλημερα κορίτσια...πωπω  και η μετακόμιση με τη κοιλιά τούρλα είναι μανικι..εγώ ακομη έχω κούτες παντού..παντού όμως...δε ξέρω καν που βρίσκεται το τσιμπιδάκι για τα φρυδια μου..Έτσι, εκτός από τεράστιο, πεσμένο κ ανομοιόμορφο πλέον στήθος,  έχω κ φρυδουμπες...Μια ομορφιά δλδ... μ αρέσει που στην εγκυμοσύνη ονειρευόμουν σπα και μασάζ και περιποιήσεις...ΟΥΤΕ ΚΑΝ !!! @ada32 σωσίβιο ε; υποθέτω από βρεφικό κατάστημα; να του πάρω κιεγω για τις διακοπές μας! του αγόρασα μαγιό κ κάθομαι κ το χαζεύω..( για μένα δεν έχω πάρει ακόμη...Προς το παρόν έφαγα μερέντα για πρωινό..δε μπορώ με τπτ να σταματήσω τα γλυκά με το θηλασμό..Δεν ξέρω πώς θα κατάφερες ρε @Anastasia05.. Αλλά μπράβο σου για την αυτοσυγκράτηση σου)

Ναι κι εγώ έχω λιγούρες με τον θηλασμό, αλλά κρατιεμαι όσο μπορώ!! Τη Μερέντα την απαγορευσαμε στο σπίτι γιατί τη καταναλώναμε με τρελούς ρυθμούς!! Δοκίμασε ταχίνι με κακάο! Τη κάνει τη δουλειά του!!

8 ώρες πρίν, Marimarv είπε:

Το παρήγγειλα και εγώ αυτό το σωσίβιο έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια... Είναι όντως τόσο καλό.??

Καλό είναι!! Άμα καταφέρεις κ το βάλεις!!!χαχαχαχαχαχα! Εμείς πλέον το έχουμε βρει! 

5 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλημέρα! Κοιτα, δεν ειναι θεμα στερησεων, είναι θεμα πραγματικοτητας... Ειμαι δημόσιος υπάλληλος, οι άδειες μου ειναι αυτες και δεν μπορώ να κανω κατι αλλο... Δεν ειναι πχ οτι πρέπει να ψαξω να βρω καποια αλλη δουλειά, αρα εχω το περιθώριο να το τρεναρω... Ουτε ειναι ευκολο πλεον απο τη στιγμή που εχω ηδη μια θεαη μα παραιτηθω και να περιμένω ποτε θα ξαναβγει μια προκήρυξη (αν θα βγει)  για να ξανατοποθετηθω... Στεναχωριεμαι σίγουρα, αλλα πρέπει να συμβιβαστω με τις καταστασεις και να πορευθουμε καταλληλα!! 

Παντως η δασκάλα της μου ειπε πως θα ειναι και αλλα μωρακια στην ταξη της (αλλα 2) εκ των οποιων το 1 πιο μοκρο... Οποτε θα εχει παρέα κι θα κανει φιλους!! Και πιστεύω πως θα περναει εν τέλει καλα!!! :)

Καλά θα περνάει! Τα μωράκια προσαρμόζονται πιο εύκολα απ' όσο πιστεύουμε!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2019 at 9:36 ΜΜ, anemoni1989 είπε:

Κουράγιο με τη δουλειά... Απο Σεπτέμβρη θα ξεκινησω και εγω τη δικια μου βρεφικο για να έχει συνηθίσει οταν παω για δουλειά εγω... Μην την εχω και αυτη εννοια... 

Κορίτσια, εσας τα μωρα κοιμούνται μονα στο κρεβάτι τους ή τα λρατατε αγκαλια και τα βαζετε κοιμισμενα σ κουνια??? Εγω δεν εχω καταφέρει ποτε να κοιμηθεί μονβ της... Παντα την εχω αγκαλια... Οχι ορθια, ουτε να την κουναω... Αλλα την κραταω... Και θέλω να μαθρι να κοιμάται μονη της γτ στο βρεφικο τετοιες πολυτελειες αποκλειεται να παιζουν... Και προτιμω να το περασουμε μαζι αυτό το δυσκολο κομμάτι παρα τοτε να φαει ολες τς φρικες μαζεμενες... Εχετε μηπως κανα κολπακι να μοιραστειτε??? 

Καλησπέρα σε όλες! 

Έτσι κοιμόμασταν και εμείς. Πήρα πανάκι παρηγοριάς, κοιμήθηκα με αυτό μια ημέρα για την μυρωδιά, την επόμενη στην αγκαλιά μαζί είχαμε το πανάκι, την επόμενη την έβαλα στην κούνια με το πανάκι και εμένα δίπλα να την χαϊδεύω,  την επόμενη την άφησα 5 λεπτά μόνη της μέχρι να κλάψει και λίγο λίγο κοιμάται στην κούνια χωρίς αγκαλιά...

Σχετικά με την δουλειά, δεν μπορείς να πάρεις άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου και να μην χάσεις την θέση σου? Υποθέτω αν μπορούσες θα το έκανες...

Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2019 at 5:00 ΠΜ, Anastasia05 είπε:

Κι εγώ 8ο , Σεπτέμβρη μέσα στη ζέστη!! Δε θέλω να το θυμάμαι!!! Καλό κουράγιο!

Αυτό το σωσιβιακι έχουμε κι εμείς και του αρέσει πολύ!!! Τα πρωινά στη παραλία βλέπω τουλάχιστον 2 ακόμη μωράκια με αυτό! Σαν συμμορία είναι όλα μαζί μετά κόκκινα σωσίβια! Κ κλασικά με του άλλους γονείς κοιταζομαστε κ χαζογελαμε! Αχαχαχαχαχαχα

χαχαχα ναι ειναι τελειο  το σωσιβιο! 

On 25/6/2019 at 12:44 ΜΜ, bella32 είπε:

καλημερα κορίτσια...πωπω  και η μετακόμιση με τη κοιλιά τούρλα είναι μανικι..εγώ ακομη έχω κούτες παντού..παντού όμως...δε ξέρω καν που βρίσκεται το τσιμπιδάκι για τα φρυδια μου..Έτσι, εκτός από τεράστιο, πεσμένο κ ανομοιόμορφο πλέον στήθος,  έχω κ φρυδουμπες...Μια ομορφιά δλδ... μ αρέσει που στην εγκυμοσύνη ονειρευόμουν σπα και μασάζ και περιποιήσεις...ΟΥΤΕ ΚΑΝ !!! @ada32 σωσίβιο ε; υποθέτω από βρεφικό κατάστημα; να του πάρω κιεγω για τις διακοπές μας! του αγόρασα μαγιό κ κάθομαι κ το χαζεύω..( για μένα δεν έχω πάρει ακόμη...Προς το παρόν έφαγα μερέντα για πρωινό..δε μπορώ με τπτ να σταματήσω τα γλυκά με το θηλασμό..Δεν ξέρω πώς θα κατάφερες ρε @Anastasia05.. Αλλά μπράβο σου για την αυτοσυγκράτηση σου)

κ εγω ακομα δεν βρισκω πραγματα απο την μετακομιση !!!χαχα  εμενα μου το εδωσαν αλλα το ειδα κ στο jumbo αυτο το σωσιβιο .ειναι της index , εχω το κιτρινο εγωπου ειναι τυπου περπατουρα , ενω το κοκκινο που λεει η Αναστασια εχει σαν γιλεκακι να φορεσεις στο μωρο . το μωρο μου το καταευχαρηστηθηκε παντως!

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2019 at 6:06 ΜΜ, Marimarv είπε:

Κορίτσια τι ώρα πέφτουν τα μωρά σας για βραδινό ύπνο και τι ώρα ξυπνάνε? Τα πάτε βόλτα τώρα το βραδάκι αργά τύπου 10????

Καλημέρα. εμένα κοιμάται γύρω στις 11-12 και ξυπνάει 9-10. πηγαίνουμε βόλτα γύρω στις 8 με 9-10 συνήθως.

On 25/6/2019 at 3:46 ΜΜ, anemoni1989 είπε:

Καλημέρα! Κοιτα, δεν ειναι θεμα στερησεων, είναι θεμα πραγματικοτητας... Ειμαι δημόσιος υπάλληλος, οι άδειες μου ειναι αυτες και δεν μπορώ να κανω κατι αλλο... Δεν ειναι πχ οτι πρέπει να ψαξω να βρω καποια αλλη δουλειά, αρα εχω το περιθώριο να το τρεναρω... Ουτε ειναι ευκολο πλεον απο τη στιγμή που εχω ηδη μια θεαη μα παραιτηθω και να περιμένω ποτε θα ξαναβγει μια προκήρυξη (αν θα βγει)  για να ξανατοποθετηθω... Στεναχωριεμαι σίγουρα, αλλα πρέπει να συμβιβαστω με τις καταστασεις και να πορευθουμε καταλληλα!! 

Παντως η δασκάλα της μου ειπε πως θα ειναι και αλλα μωρακια στην ταξη της (αλλα 2) εκ των οποιων το 1 πιο μοκρο... Οποτε θα εχει παρέα κι θα κανει φιλους!! Και πιστεύω πως θα περναει εν τέλει καλα!!! :)

Α έχεις δίκιο. στην περίπτωση αυτή αλλάζουν τα πράγματα.αν ήμουν κι εγώ δημόσιος υπάλληλος θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα, δεν το συζητώ. δεν θα άφηνα με τίποτα την δουλειά μου και θα έβρισκα άλλη λύση με το μωρό.εννοείται δηλαδή πως όταν είσαι δημόσιος υπάλληλος δεν έχεις την επιλογή να μην δουλέψεις για λίγο. Εγώ προσωπικά θα έκανα πάρτυ αν γινόμουν δημόσιος υπάλληλος, θα μου είχε φύγει μεγάλο άγχος για τα οικονομικά μου μιας και η ιδέα πως βρέξει χιονίσει θα μπει ο μισθός στην Τράπεζα θα μου άλλαζε την καθημερινότητα εντελώς!ας είχα λοιπόν μια σίγουρη δουλειά και το μωρό μια χαρά θα πήγαινε στο σχολείο του από τόσο μικρό χαχαχα εκτός βέβαια κ αν είχα κάποιον να μου το κρατάει.Δεν αφήνεις σίγουρη δουλειά για να μεγαλώσει λίγο το μωρό σου κ μετά να ψάχνεσαι ενώ ήσουν εξασφαλισμένη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ασία είπε:

Καλημέρα. εμένα κοιμάται γύρω στις 11-12 και ξυπνάει 9-10. πηγαίνουμε βόλτα γύρω στις 8 με 9-10 συνήθως.

Α έχεις δίκιο. στην περίπτωση αυτή αλλάζουν τα πράγματα.αν ήμουν κι εγώ δημόσιος υπάλληλος θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα, δεν το συζητώ. δεν θα άφηνα με τίποτα την δουλειά μου και θα έβρισκα άλλη λύση με το μωρό.εννοείται δηλαδή πως όταν είσαι δημόσιος υπάλληλος δεν έχεις την επιλογή να μην δουλέψεις για λίγο. Εγώ προσωπικά θα έκανα πάρτυ αν γινόμουν δημόσιος υπάλληλος, θα μου είχε φύγει μεγάλο άγχος για τα οικονομικά μου μιας και η ιδέα πως βρέξει χιονίσει θα μπει ο μισθός στην Τράπεζα θα μου άλλαζε την καθημερινότητα εντελώς!ας είχα λοιπόν μια σίγουρη δουλειά και το μωρό μια χαρά θα πήγαινε στο σχολείο του από τόσο μικρό χαχαχα εκτός βέβαια κ αν είχα κάποιον να μου το κρατάει.Δεν αφήνεις σίγουρη δουλειά για να μεγαλώσει λίγο το μωρό σου κ μετά να ψάχνεσαι ενώ ήσουν εξασφαλισμένη.

Ααααα τι καλα εμένα ότι μα ότι ώρα κ να κοιμηθεί το βράδυ μου ξυπνάει 6 - 6.30 το πρωί τα έχω παίξει πλέον. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marimarv είπε:

Ααααα τι καλα εμένα ότι μα ότι ώρα κ να κοιμηθεί το βράδυ μου ξυπνάει 6 - 6.30 το πρωί τα έχω παίξει πλέον. 

πόσες φορές ξυπνάει το βράδυ για γάλα? εμένα 3 συνήθως

μέσα στην μέρα όμως κοιμάται το πολύ μια ώρα το πρωί και μια το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Ασία είπε:

πόσες φορές ξυπνάει το βράδυ για γάλα? εμένα 3 συνήθως

μέσα στην μέρα όμως κοιμάται το πολύ μια ώρα το πρωί και μια το απόγευμα.

Κ εμένα οι 3 είναι σίγουρες κ μπορεί άλλες φορές να ξυπνήσει κ 4 5... Την μέρα εμένα μου κοιμάται από μισή ώρα με σαράντα πεντα λεπτά και κάποιες φορές κοιμάται κ μια ώρα αλλά κοιμάται 3 φορές πρωί μεσημέρι και ρίχνει και έναν γρήγορο το απόγευμα. Προχθές όμως έκανε να κοιμηθεί από τς 3.30 το μεσημέρι και κοιμήθηκε δέκα το βράδυ εεεε 6.15 το ματι γαρίδα ήταν. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2019 at 3:57 ΠΜ, Maria_ath είπε:

Καλησπέρα σε όλες! 

Έτσι κοιμόμασταν και εμείς. Πήρα πανάκι παρηγοριάς, κοιμήθηκα με αυτό μια ημέρα για την μυρωδιά, την επόμενη στην αγκαλιά μαζί είχαμε το πανάκι, την επόμενη την έβαλα στην κούνια με το πανάκι και εμένα δίπλα να την χαϊδεύω,  την επόμενη την άφησα 5 λεπτά μόνη της μέχρι να κλάψει και λίγο λίγο κοιμάται στην κούνια χωρίς αγκαλιά...

Σχετικά με την δουλειά, δεν μπορείς να πάρεις άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου και να μην χάσεις την θέση σου? Υποθέτω αν μπορούσες θα το έκανες...

Και έπιασε αυτο?? Δλδ τώρα την αφήνεις στην κούνια με το πανάκι και κοιμάται μόνη??? 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Marimarv είπε:

Κ εμένα οι 3 είναι σίγουρες κ μπορεί άλλες φορές να ξυπνήσει κ 4 5... Την μέρα εμένα μου κοιμάται από μισή ώρα με σαράντα πεντα λεπτά και κάποιες φορές κοιμάται κ μια ώρα αλλά κοιμάται 3 φορές πρωί μεσημέρι και ρίχνει και έναν γρήγορο το απόγευμα. Προχθές όμως έκανε να κοιμηθεί από τς 3.30 το μεσημέρι και κοιμήθηκε δέκα το βράδυ εεεε 6.15 το ματι γαρίδα ήταν. 

Καλά, εμένα σήμερα ξύπνησε 10 το πρωί και κοιμήθηκε 11 το βράδυ. όλη μέρα μόνο ένα μισάωρο κοιμήθηκε!! αν δίναμε ξένο γάλα λες να κοιμόταν περισσότερο τα παιδιά? έτσι έχω ακούσει ότι κάνουν.Όχι ότι σκέφτομαι να δώσω ξένο γάλα, αλλά λέω κουβέντα να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Marimarv είπε:

Και έπιασε αυτο?? Δλδ τώρα την αφήνεις στην κούνια με το πανάκι και κοιμάται μόνη??? 

Τις περισσότερες μέρες πιάνει. Δεδομένο ότι έχουμε κάνει όλη την διαδικασία για τον βραδινό ύπνο. Μπάνιο, μασαζάκι, φαγητό, ρέψιμο και μετά κούνια με το πανάκι στα χέρια της. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Καλά, εμένα σήμερα ξύπνησε 10 το πρωί και κοιμήθηκε 11 το βράδυ. όλη μέρα μόνο ένα μισάωρο κοιμήθηκε!! αν δίναμε ξένο γάλα λες να κοιμόταν περισσότερο τα παιδιά? έτσι έχω ακούσει ότι κάνουν.Όχι ότι σκέφτομαι να δώσω ξένο γάλα, αλλά λέω κουβέντα να γίνεται.

Αχ αν ξυπνούσε εμένα 10 έστω και μια μέρα θα ύπνου πανευτυχής χαχαχαχα 6.30 σήμερα και κοιμήθηκε μια ώρα νωρίτερα από εσάς 9.. Το βράδυ έχασα το μέτρημα στο πόσες φορές ξύπνησε και έκλαιγε κιόλας.. Δεν ξέρω αν θα κοιμόταν πιο πολύ ρε συ γτ εμένα υπάρχουν φορές που απλά ξυπνάει και θέλει να την αγκαλιάσω και ξανά κοιμάται μετά από λίγο την έχω μαζί μου στο κρεβάτι και μου το κάνει πολύ συχνά. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2019 at 12:40 ΜΜ, Marimarv είπε:

Αχ αν ξυπνούσε εμένα 10 έστω και μια μέρα θα ύπνου πανευτυχής χαχαχαχα 6.30 σήμερα και κοιμήθηκε μια ώρα νωρίτερα από εσάς 9.. Το βράδυ έχασα το μέτρημα στο πόσες φορές ξύπνησε και έκλαιγε κιόλας.. Δεν ξέρω αν θα κοιμόταν πιο πολύ ρε συ γτ εμένα υπάρχουν φορές που απλά ξυπνάει και θέλει να την αγκαλιάσω και ξανά κοιμάται μετά από λίγο την έχω μαζί μου στο κρεβάτι και μου το κάνει πολύ συχνά. 

άρα ούτε εσύ κοιμάσαι πολύ συνεχόμενα.ευτυχώς τώρα δεν δουλεύεις. όταν θα ξεκινήσεις δουλειά, κι εσύ κι εγώ, τι θα κάνουμε που θα είμαστε άυπνες? βάφτιση εσείς πότε λέτε?

πρίν από 33 λεπτά , Marimarv είπε:

Κορίτσια ερώτηση. Πρέπει να μωρά μας να φοράνε παπουτσάκια για να μην κάνουν πλατυποδια? 

Δεν το ξέρω αυτό, πρώτη φορά το ακούω. νομίζω πως δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Ασία είπε:

άρα ούτε εσύ κοιμάσαι πολύ συνεχόμενα.ευτυχώς τώρα δεν δουλεύεις. όταν θα ξεκινήσεις δουλειά, κι εσύ κι εγώ, τι θα κάνουμε που θα είμαστε άυπνες? βάφτιση εσείς πότε λέτε?

Δεν το ξέρω αυτό, πρώτη φορά το ακούω. νομίζω πως δεν ισχύει.

@Marimarv κιεγω πρώτη φορά το ακούω!! κ όλη μέρα τον έχω ξυπόλυτο με τόση ζέστη!!

@Ασία μου κ μεις με τον ύπνο τα πάμε χάρμα...οι μαύροι κύκλοι έχουν φτάσει πηγούνι.. υπάρχουν βράδια που θηλάζει σαν νεογέννητο...!!!τον έχω πετύχει να έχω σηκωθεί, έτοιμη να βγω από δωμάτιο κ να ληγουρευομαι παγωτό, κ να κάνει βαρελακι,κλειστά μάτια,  να ψαχνει με το χερακι του που βρίσκομαι κ να ανοιγοκλείνει στόμα σα  το ψαρι χαχαχχαχαα

  • Χαχα 2

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...