Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

Just now, Ασία είπε:

εμένα η μπέμπα πίνει πολύ νερό, όποτε της προσφέρω θέλει.από εκπαιδευτικό ποτηράκι της chicco που όταν το αναποδογυρίζει δεν τρέχει νερό.όμως κάθε φορά πνίγεται κ βήχει!!! Δεν έχει μάθει ακόμη να πίνει σωστά.

ρε κορίτσια τα μωρά σας ξυπνάνε τα βράδια να πιουν γάλα? με έχει πρήξει η πεθερά μου, λέει σε όλους τους συγγενείς ότι η μπέμπα είναι κακομαθημένη γιατί ξυπνάει να πιει γάλα 3-4 φορές μέσα στην νύχτα.Εγώ την έχω κακομάθει όπως και στις αγκαλιές ενώ πρέπει να την αφήνω να κλαίει για να μάθει να κάθεται μόνη της.

Καλο ειναι αυτο Ασια! Κι εμενα πινει πολυ νερο. Ειδικα τωρα το καλοκαιρι. Εμενα με το ποτηρακι της nuk. Δε μπηκα σε διαδικασια για μπουκαλι. 

Κοιτα εμενα δεν ξυπναει αλλα δεν αφησα και ποτε το παιδι μ να κλαιει για να μαθει. Οποτε ξυπνουσα τον εβαζα βυζι, τελος! Δεν ειχα ουτε τη διαθεση, ουτε την αντοχη να το ακουω να πλανταζει. Τα παιδια δεν κακομαθαινουν σε αυτη την ηλικια, αγκαλιτσες και φιλακια μεχρι τελικης πτωσεως. Μεχρι εκει που αντεχεις! 

Ναι κι εμενα μου ελεγε η μανα μου μας οτι πεφτουμε τουβλα αλλα εμεις δεν θηλαζαμε και επισης μας αφηνε να κλαιμε γιατι ειχε κολλημα με τις δουλειες του σπιτιου.

Εγω που βγαζω γαλα μαλλον πιο πηχτο θα το ελεγα τωρα παρα αραιο, αυτα ειναι βλακειες. Το στηθος βγαζει το γαλα που χρειαζεται το παιδι.

Τι να πω; Στις νεες μαμαδες ολοι εχουν αποψη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 19 λεπτά , Alekk είπε:

Καλο ειναι αυτο Ασια! Κι εμενα πινει πολυ νερο. Ειδικα τωρα το καλοκαιρι. Εμενα με το ποτηρακι της nuk. Δε μπηκα σε διαδικασια για μπουκαλι. 

Κοιτα εμενα δεν ξυπναει αλλα δεν αφησα και ποτε το παιδι μ να κλαιει για να μαθει. Οποτε ξυπνουσα τον εβαζα βυζι, τελος! Δεν ειχα ουτε τη διαθεση, ουτε την αντοχη να το ακουω να πλανταζει. Τα παιδια δεν κακομαθαινουν σε αυτη την ηλικια, αγκαλιτσες και φιλακια μεχρι τελικης πτωσεως. Μεχρι εκει που αντεχεις! 

Ναι κι εμενα μου ελεγε η μανα μου μας οτι πεφτουμε τουβλα αλλα εμεις δεν θηλαζαμε και επισης μας αφηνε να κλαιμε γιατι ειχε κολλημα με τις δουλειες του σπιτιου.

Εγω που βγαζω γαλα μαλλον πιο πηχτο θα το ελεγα τωρα παρα αραιο, αυτα ειναι βλακειες. Το στηθος βγαζει το γαλα που χρειαζεται το παιδι.

Τι να πω; Στις νεες μαμαδες ολοι εχουν αποψη...

ακριβώς, πάντα όλοι θα έχουν την άποψη τους κ την διάθεση να σχολιάσουν αρνητικά χωρίς να υπάρχει καν λόγος. όντως οι μανάδες μας δεν πολυθήλαζαν, δεν ήταν της μόδας, δεν είχαν την σωστή ενημέρωση κ στήριξη από πουθενά.αυτό δεν σημαίνει πως το ίδιο πρέπει να κάνουμε κι εμείς προφανώς. το θέμα είναι πως όλος ο ντουνιάς ξέρει πως ο θηλασμός είναι πολύ καλύτερη επιλογή από την σκόνη μόνο εκείνη η γενιά τον υποτιμά.κ δεν φτάνει που λένε ότι να ναι, δεν λένε να καταλάβουν ότι κάνουν λάθος.

μετά τον έκτο μήνα το γάλα μας έχει περισσότερο λίπος, μάλλον γι αυτό είναι πιο πηχτό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ασία είπε:

εμένα η μπέμπα πίνει πολύ νερό, όποτε της προσφέρω θέλει.από εκπαιδευτικό ποτηράκι της chicco που όταν το αναποδογυρίζει δεν τρέχει νερό.όμως κάθε φορά πνίγεται κ βήχει!!! Δεν έχει μάθει ακόμη να πίνει σωστά.

ρε κορίτσια τα μωρά σας ξυπνάνε τα βράδια να πιουν γάλα? με έχει πρήξει η πεθερά μου, λέει σε όλους τους συγγενείς ότι η μπέμπα είναι κακομαθημένη γιατί ξυπνάει να πιει γάλα 3-4 φορές μέσα στην νύχτα.Εγώ την έχω κακομάθει όπως και στις αγκαλιές ενώ πρέπει να την αφήνω να κλαίει για να μάθει να κάθεται μόνη της.

Ουυυυ συνέχεια ξυπνάει εμένα η δικιά μου. Και εννοείται και οι δύο γιαγιάδες μου λένε να δώσω βραδινό γεύμα για να μην πεινάει και ξυπνάει συνέχεια. Και φυσικά τι άλλο θα μου έλεγαν να δώσω πέραν από φαριν λακτε η ρυζάλευρο... Κλείνω τα αφτιά μου. 

Just now, Ασία είπε:

ακριβώς, πάντα όλοι θα έχουν την άποψη τους κ την διάθεση να σχολιάσουν αρνητικά χωρίς να υπάρχει καν λόγος. όντως οι μανάδες μας δεν πολυθήλαζαν, δεν ήταν της μόδας, δεν είχαν την σωστή ενημέρωση κ στήριξη από πουθενά.αυτό δεν σημαίνει πως το ίδιο πρέπει να κάνουμε κι εμείς προφανώς. το θέμα είναι πως όλος ο ντουνιάς ξέρει πως ο θηλασμός είναι πολύ καλύτερη επιλογή από την σκόνη μόνο εκείνη η γενιά τον υποτιμά.κ δεν φτάνει που λένε ότι να ναι, δεν λένε να καταλάβουν ότι κάνουν λάθος.

μετά τον έκτο μήνα το γάλα μας έχει περισσότερο λίπος, μάλλον γι αυτό είναι πιο πηχτό.

Αααα όπως το είπες αυτή η εποχή δεν τα πήγε καθόλου καλά με τον θηλασμό καμία ενημέρωση. γάλα σε σκόνη και οι έτοιμες κρεμες αβέρτα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω βαρεθεί να απαντάω 'ποτέ' όταν με ρωτάνε πότε θα ξεκινήσει λακτε. 

Επίσης έχω βαρεθεί να ακούω ότι μετά τον 6ο δε προσφέρει τίποτα το γάλα μου.. 

Γενικά σε όλα αυτά απαντάω αναλόγως και δεν τους αρέσει. Κ πάντα ρωτάω που στηρίζουν τη γνώμη τους, γιατί ότι απαντάω εγώ στηρίζεται στις επίσημες οδηγίες του ΠΟΥ.

Κι εγω είμαι αντίθετη σε πολλά που κάνουν οι συγκεκριμένες με τα παιδιά τους φυσικά όμως δε μου πέφτει λόγος και δεν εκφέρω άποψη. 

Όλοι έχουν άποψη για όλα αλλά δεν είμαστε αναγκασμένες να ακούμε . Η κάθε μαμά θέλει το καλό για το μωρο της κ ελπίζω πως σε αυτό στοχεύει.

Μη χαλάτε τη ζαχαρένια σας.. δεν αξίζει !

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2019 at 12:52 ΜΜ, Marimarv είπε:

Μα το ίδιο ακριβώς είμαστε κ εμείς.. Έρχεται η ώρα να φάει και λέω πάλι έφτασε αυτή η ώρα.. Εμείς έχουμε πολύ ζόρι και με τον ύπνο βέβαια πλέον. Τα χέρια μου πονάνε τόσο πολύ από την αγκαλιά και το κούνημα και περπάτημα όλο το σπίτι για να κοιμηθει.. είναι και βαριά πλέον δεν μπορώ 

Εμένα παίζει με ότι ποτήρι και αν της έχω δώσει το μασάει το χτυπάει στ τραπεζάκι το πετάει κάτω μόνο νερό δεν πίνει έχω δοκιμάσει τα πάντα από ποτήρια μέχρι και με ποτήρι κανονικό δικό μας της έχω δώσει εκεί κάτι λίγο πίνει αναγκαστικά γτ τρέχει το νερό αλλά και πάλι το βρίσκει σαν παιχνίδι κάνει μπρρρρρ με την γλώσσα της και το φτύνει. 

Εγώ της έδωσα για την πλακα να πιεί νερό με το καλαμακι μια και με τα ποτηρακια δεν το χει. Και τελικά έπαθα εγώ την πλακα μου, γιατι ρουφηξε με το καλαμακι πολύ ευκολα λες και το εκανε καιρο πριν. Αυτό ηταν της αγορασα ποτηρακι με καλαμακι και πινει απο εκει, σαν παγουρινο είναι. Ειναι κρυμμενο μεσα το καλαμακι για να μην ειναι εκθετειμενο πατας ενα κλικ και πεταγεται εξω και αρχιζει και ρουφάει η μπεμπα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Elenaki5186 είπε:

Εγώ της έδωσα για την πλακα να πιεί νερό με το καλαμακι μια και με τα ποτηρακια δεν το χει. Και τελικά έπαθα εγώ την πλακα μου, γιατι ρουφηξε με το καλαμακι πολύ ευκολα λες και το εκανε καιρο πριν. Αυτό ηταν της αγορασα ποτηρακι με καλαμακι και πινει απο εκει, σαν παγουρινο είναι. Ειναι κρυμμενο μεσα το καλαμακι για να μην ειναι εκθετειμενο πατας ενα κλικ και πεταγεται εξω και αρχιζει και ρουφάει η μπεμπα. 

Κι εμένα από τέτοιο πίνει!! Αφού δοκιμάσαμε κ δεν ήθελε τα υπολοιπα. Το εκπαιδευτικό ποτηράκι απλά το μασαγε. Δε μας βόλεψε καθόλου! 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Elenaki5186 είπε:

Εγώ της έδωσα για την πλακα να πιεί νερό με το καλαμακι μια και με τα ποτηρακια δεν το χει. Και τελικά έπαθα εγώ την πλακα μου, γιατι ρουφηξε με το καλαμακι πολύ ευκολα λες και το εκανε καιρο πριν. Αυτό ηταν της αγορασα ποτηρακι με καλαμακι και πινει απο εκει, σαν παγουρινο είναι. Ειναι κρυμμενο μεσα το καλαμακι για να μην ειναι εκθετειμενο πατας ενα κλικ και πεταγεται εξω και αρχιζει και ρουφάει η μπεμπα. 

μωρέ μπράβο!! σπίρτο η μικρή.Εγώ της έδωσα με καλαμάκι για πλάκα κ δεν ήξερε καν να το βάλει στο στόμα χαχαχα

16 ώρες πρίν, Elenaki5186 είπε:

Εγώ της έδωσα για την πλακα να πιεί νερό με το καλαμακι μια και με τα ποτηρακια δεν το χει. Και τελικά έπαθα εγώ την πλακα μου, γιατι ρουφηξε με το καλαμακι πολύ ευκολα λες και το εκανε καιρο πριν. Αυτό ηταν της αγορασα ποτηρακι με καλαμακι και πινει απο εκει, σαν παγουρινο είναι. Ειναι κρυμμενο μεσα το καλαμακι για να μην ειναι εκθετειμενο πατας ενα κλικ και πεταγεται εξω και αρχιζει και ρουφάει η μπεμπα. 

 

13 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Κι εμένα από τέτοιο πίνει!! Αφού δοκιμάσαμε κ δεν ήθελε τα υπολοιπα. Το εκπαιδευτικό ποτηράκι απλά το μασαγε. Δε μας βόλεψε καθόλου! 

Και δηλαδή κορίτσια έτσι δεν βήχουν καθόλου?πίνουν κανονικά? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ασία είπε:

μωρέ μπράβο!! σπίρτο η μικρή.Εγώ της έδωσα με καλαμάκι για πλάκα κ δεν ήξερε καν να το βάλει στο στόμα χαχαχα

 

Και δηλαδή κορίτσια έτσι δεν βήχουν καθόλου?πίνουν κανονικά? 

Ε βήχει καμιά φορά !! Έχει βελτιωθεί πολύ βέβαια...πίνει εδώ κ ενάμιση μήνα από εκεί. Μη το φοβηθεις!

Όχι το κλασικό καλαμάκι που πίνουμε καφε! Καλαμακι που είναι σκληρό κ πιο μεγάλο ! Έμενα είναι ενσωματωμένο κ με έχει βολεψει


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2019 at 6:01 ΜΜ, Anastasia05 είπε:

Ε βήχει καμιά φορά !! Έχει βελτιωθεί πολύ βέβαια...πίνει εδώ κ ενάμιση μήνα από εκεί. Μη το φοβηθεις!

Όχι το κλασικό καλαμάκι που πίνουμε καφε! Καλαμακι που είναι σκληρό κ πιο μεγάλο ! Έμενα είναι ενσωματωμένο κ με έχει βολεψει

Ναι κατάλαβα ποιο καλαμάκι λες. εμένα η δικιά μου πνίγεται κάθε φορά με το εκπαιδευτικό ποτηράκι, με αυτό το καλαμάκι δεν θα ξέρει τι να κάνει χαχα

Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2019 at 4:21 ΜΜ, Ασία είπε:

μωρέ μπράβο!! σπίρτο η μικρή.Εγώ της έδωσα με καλαμάκι για πλάκα κ δεν ήξερε καν να το βάλει στο στόμα χαχαχα

 

Και δηλαδή κορίτσια έτσι δεν βήχουν καθόλου?πίνουν κανονικά? 

Εβηχε τις πρωτες μερες αλλα τουλάχιστον ηξερε να ρουφάει εμεινα και εγω με το στομα ανοιχτό. Με το εκπαιδευτικο ποτηρακι πνιγοταν δεν επινε. 

Κορίτσια πηγατε διακοπες με τα μπεμπακια σας?? Εμεις πήγαμε μια βδομαδα και ηρθαμε πισω περισσοτερο κουρασμενοι απο οτι πήγαμε, αλλα δεν τολμώ να το πω ούτε στον ιδιο μου τον εαυτο. Η μικρη εκλεγε αρκετα μεσα στη μερα, ξαφνικα δεν έτρωγε το φαγητο της, την νύχτα δεν κοιμοταν γενικα ηταν ανησυχη ισως λογω αλλαγης του περιβαλλοντος. Ειμασταν συνεχεια στη τσιτα αλλα νιωθω τυψεις που το λεω γιατι δυσκολευτηκαμε λιγο να αποκτησουμε τη μπεμπα και παντα εβλεπα στις διακοπες ζευγαρια με μικρα μωρακια και ζηλευα και τωρα που το έχω να σκεφτομαι την πάρτυ μου και να λεω πως δεν ξεκουράστηκα?? Νιωθω λιγο ασχημα με τον εαυτο μου. Λατρευω την μικρουλα μου και τρελλαινομαι να περναω χρονο μαζι της, αλλα έχει καποιες φορες που θελω να ηρεμησω για λιγη ωρα και σκέφτομαι πως δεν ειναι σωστο να σκεφτομαι ετσι. Ουφ δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 16/7/2019 at 11:06 ΠΜ, Alekk είπε:

Χαχαχα γι’αυτο ειναι καλε οι γιαγιαδες! Για να τα κακομαθαινουν!!

Τελειος ο μπομπιρακος ada! Τα ιδια εκανε και ο δικος μ μεχρι που τον πηρε ο μπαμπας δυο μερες χωρις εμενα στο χωριο και ως δια μαγειας εφτιαξαν ολα! Εκτοτε του ανοιξε η ορεξη! Δε ξερω γιατι... Ξεκινησες δουλεια αληθεια ή πηρες την αδεια που ελεγες;

 

Εμενα παιρνει το ποτηρακι της nuk... τα υπολοιπα δε μας βολεψαν...Βγαζω γαλα και ποτηρακι..

Καλησπέρα!Εγώ  ακόμα σπίτι είμαι. Μάλλον θα γυρίσω 2.9 δουλειά... να φύγει κ η ζέστη! Καλά με το φαγητό δεν παίζεται ο δικός μου...Εσύ πως τα πας στην δουλειά?

On 18/7/2019 at 12:23 ΠΜ, Ασία είπε:

ακριβώς, πάντα όλοι θα έχουν την άποψη τους κ την διάθεση να σχολιάσουν αρνητικά χωρίς να υπάρχει καν λόγος. όντως οι μανάδες μας δεν πολυθήλαζαν, δεν ήταν της μόδας, δεν είχαν την σωστή ενημέρωση κ στήριξη από πουθενά.αυτό δεν σημαίνει πως το ίδιο πρέπει να κάνουμε κι εμείς προφανώς. το θέμα είναι πως όλος ο ντουνιάς ξέρει πως ο θηλασμός είναι πολύ καλύτερη επιλογή από την σκόνη μόνο εκείνη η γενιά τον υποτιμά.κ δεν φτάνει που λένε ότι να ναι, δεν λένε να καταλάβουν ότι κάνουν λάθος.

μετά τον έκτο μήνα το γάλα μας έχει περισσότερο λίπος, μάλλον γι αυτό είναι πιο πηχτό.

Εμένα κοιμάται 12 κ ξυπνάει 5 ,7 ,10 Κ θηλάζει..  μην ακούς κανέναν.. δώσε στο μωρό γάλα κ άσε να λένε...

On 19/7/2019 at 4:21 ΜΜ, Ασία είπε:

μωρέ μπράβο!! σπίρτο η μικρή.Εγώ της έδωσα με καλαμάκι για πλάκα κ δεν ήξερε καν να το βάλει στο στόμα χαχαχα

 

Και δηλαδή κορίτσια έτσι δεν βήχουν καθόλου?πίνουν κανονικά? 

Εγώ έχω της nuk εκπαιδευτικό ποτήρι με θήκη κ χερουλακια .το παίρνει ,το σηκώνει μόνος  του κ πίνει.δεν γίνεται μουσκεμα

1 ώρα πρίν, Elenaki5186 είπε:

Εβηχε τις πρωτες μερες αλλα τουλάχιστον ηξερε να ρουφάει εμεινα και εγω με το στομα ανοιχτό. Με το εκπαιδευτικο ποτηρακι πνιγοταν δεν επινε. 

Κορίτσια πηγατε διακοπες με τα μπεμπακια σας?? Εμεις πήγαμε μια βδομαδα και ηρθαμε πισω περισσοτερο κουρασμενοι απο οτι πήγαμε, αλλα δεν τολμώ να το πω ούτε στον ιδιο μου τον εαυτο. Η μικρη εκλεγε αρκετα μεσα στη μερα, ξαφνικα δεν έτρωγε το φαγητο της, την νύχτα δεν κοιμοταν γενικα ηταν ανησυχη ισως λογω αλλαγης του περιβαλλοντος. Ειμασταν συνεχεια στη τσιτα αλλα νιωθω τυψεις που το λεω γιατι δυσκολευτηκαμε λιγο να αποκτησουμε τη μπεμπα και παντα εβλεπα στις διακοπες ζευγαρια με μικρα μωρακια και ζηλευα και τωρα που το έχω να σκεφτομαι την πάρτυ μου και να λεω πως δεν ξεκουράστηκα?? Νιωθω λιγο ασχημα με τον εαυτο μου. Λατρευω την μικρουλα μου και τρελλαινομαι να περναω χρονο μαζι της, αλλα έχει καποιες φορες που θελω να ηρεμησω για λιγη ωρα και σκέφτομαι πως δεν ειναι σωστο να σκεφτομαι ετσι. Ουφ δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε.

Μην ανησυχείς, το ίδιο σκέφτομαι  κ εγώ..  Θέλω λίγη ξεκούραση... μόνη μου.. Εγώ βέβαια θ θα διακοπές κ θα έρθουν κ οι  γονείς μου να τον κρατήσουν λίγες ώρες  ,μπας κ μείνουμε κ λίγο μόνοι μας με τον άντρα μου ..

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Elenaki5186 είπε:

Εβηχε τις πρωτες μερες αλλα τουλάχιστον ηξερε να ρουφάει εμεινα και εγω με το στομα ανοιχτό. Με το εκπαιδευτικο ποτηρακι πνιγοταν δεν επινε. 

Κορίτσια πηγατε διακοπες με τα μπεμπακια σας?? Εμεις πήγαμε μια βδομαδα και ηρθαμε πισω περισσοτερο κουρασμενοι απο οτι πήγαμε, αλλα δεν τολμώ να το πω ούτε στον ιδιο μου τον εαυτο. Η μικρη εκλεγε αρκετα μεσα στη μερα, ξαφνικα δεν έτρωγε το φαγητο της, την νύχτα δεν κοιμοταν γενικα ηταν ανησυχη ισως λογω αλλαγης του περιβαλλοντος. Ειμασταν συνεχεια στη τσιτα αλλα νιωθω τυψεις που το λεω γιατι δυσκολευτηκαμε λιγο να αποκτησουμε τη μπεμπα και παντα εβλεπα στις διακοπες ζευγαρια με μικρα μωρακια και ζηλευα και τωρα που το έχω να σκεφτομαι την πάρτυ μου και να λεω πως δεν ξεκουράστηκα?? Νιωθω λιγο ασχημα με τον εαυτο μου. Λατρευω την μικρουλα μου και τρελλαινομαι να περναω χρονο μαζι της, αλλα έχει καποιες φορες που θελω να ηρεμησω για λιγη ωρα και σκέφτομαι πως δεν ειναι σωστο να σκεφτομαι ετσι. Ουφ δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε.

Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα.πολλές φορές σκέφτομαι έτσι κ πιστεύω πως πολλές μαμάδες με μωρά παιδιά το έχουν σκεφτεί άπειρες φορές. φαντάσου αυτές που έχουν 2 η 3 παιδιά κ δεν έχουν κ καμία βοήθεια. Εγώ το σκέφτομαι και για τον θηλασμό κάποιες στιγμές. η μπέμπα δεν κοιμάται αν δεν θηλάσει κ ξυπνάει τη νύχτα για να θηλάζει, πράγμα που σημαίνει πως από τότε που γέννησα δεν έχω βγει βράδυ για ένα ποτό, εννοώ την ώρα που η μπέμπα θα κοιμηθεί για βράδυ. δεν γίνεται δηλαδή να κοιμηθεί κ να την προσέχεις κάποιος άλλος. Πρέπει να είμαι εκεί γιατί θα ξυπνήσει κ θα θέλει να θηλάσει. εντάξει εδώ που τα λέμε μου δίνει τόση χαρά το παιδί που δεν με απασχολεί κ ιδιαίτερα που δεν έχω βγει βράδυ αλλά κουβέντα να γίνεται. Ούτε να καπνίσω μπορώ κ ενώ το έχω κόψει 1,5 χρόνο άρχισα να σκέφτομαι πως θα ήταν ωραίο να μπορώ να κάνω ένα τσιγάρο κάποια στιγμή,αν δεν είχα το μωρό τόσο καιρό σίγουρα θα είχα κάνει, όχι να το ξεκινήσω πάλι, αλλά απλά να καπνίσω ένα δύο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ασία είπε:

Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα.πολλές φορές σκέφτομαι έτσι κ πιστεύω πως πολλές μαμάδες με μωρά παιδιά το έχουν σκεφτεί άπειρες φορές. φαντάσου αυτές που έχουν 2 η 3 παιδιά κ δεν έχουν κ καμία βοήθεια. Εγώ το σκέφτομαι και για τον θηλασμό κάποιες στιγμές. η μπέμπα δεν κοιμάται αν δεν θηλάσει κ ξυπνάει τη νύχτα για να θηλάζει, πράγμα που σημαίνει πως από τότε που γέννησα δεν έχω βγει βράδυ για ένα ποτό, εννοώ την ώρα που η μπέμπα θα κοιμηθεί για βράδυ. δεν γίνεται δηλαδή να κοιμηθεί κ να την προσέχεις κάποιος άλλος. Πρέπει να είμαι εκεί γιατί θα ξυπνήσει κ θα θέλει να θηλάσει. εντάξει εδώ που τα λέμε μου δίνει τόση χαρά το παιδί που δεν με απασχολεί κ ιδιαίτερα που δεν έχω βγει βράδυ αλλά κουβέντα να γίνεται. Ούτε να καπνίσω μπορώ κ ενώ το έχω κόψει 1,5 χρόνο άρχισα να σκέφτομαι πως θα ήταν ωραίο να μπορώ να κάνω ένα τσιγάρο κάποια στιγμή,αν δεν είχα το μωρό τόσο καιρό σίγουρα θα είχα κάνει, όχι να το ξεκινήσω πάλι, αλλά απλά να καπνίσω ένα δύο...

Και η δικια μου κοιμαται στο στηθος και ξυπνάει και αρκετες φορες το βράδυ και θηλαζει. Είναι κουραστικό ιδιαιτερα από τότε που επέστρεψα στη δουλειά, αλλα ταυτοχρονα μου αρέσει που κλεινει ετσι η μερα μας αγκαλια στο στηθος και δεν μου παει η καρδια μα της το κοψω και οταν ξυπναει βασικα θελει αγκαλιτσα οχι τοσο να φαει, τις περισσοτερες φορες εχει κλειστα τα ματάκια και κλαιει. Εγω βγήκα βραδυ 3 φορες για φαγητο με φιλες που παντρευτηκαν τωρα το καλοκαίρι και εκαναν μια μάζωξη σαν bachelor party. Οι περισσοτερες εχουμε παιδακια φαγαμε και μεχρι τις 1 ειμασταν σπιτι. Εκεινα τα βραδια προς μεγαλη μου έκπληξη η μικρουλα κοιμηθηκε στην αγκαλια του μπαμπά της. Μετα που ξυπνησε ημουν εκει και θηλασε αλλα νομιζω αν δεν ημουν ισως με αγκαλια ή κούνημα στο καροτσι να ξανακοιμοταν δεν ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Ασία είπε:

σκέφτεται καμία για δεύτερο μωρό ή είναι νωρίς ακόμη?

Εγώ σκέφτομαι!! Βέβαια ακόμη δεν έχω αδιαθετησει. 

Εσύ για να το αναφέρεις το σκέφτεσαι? Με τον αδερφό μου έχουμε 1,5 χρόνο διάφορα κ θα ήθελα και ο μικρός μου να έχει ένα ακόμη(τουλάχιστον) αδελφακι με μικρή διαφορά ηλικίας. 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...