Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Το 2018 ας γίνουμε όλες ΜΑΝΕΣ!!!!!!!


Bela

Recommended Posts

1 hour ago, Cat! είπε:

Καλημερα κορίτσια και απο εμενα!!! Μαυρο υπνο εκανα... μάτωσα πολυ χθες βραδυ με το aplicater της προγεστερονης και απο εκεινη την ώρα ποναω πολυ κατω χαμηλα και εχω χαλαστεί πολυ....

Ωχ βρε κορίτσι μου.δεν παίρνεις και το γιατρό σου τηλ καλ ου κακου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • P.L.L.

    1310

  • loyloy

    1242

  • Beboula25

    1015

  • Penny...

    562

1 ώρα πρίν, fairy-mary είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, είναι μεγάλη βοήθεια για μένα!

Έχω ακόμα μια απορία...γενικά εγώ στην περίοδο έχω αρκετούς έως πολλοί πόνους...κάποιες φορές δε μπορώ να σηκωθώ ούτε από το κρεβάτι.Κάπου διάβασα πως αυτό ίσως ειναι σημάδι ενδομητριωσης και αγχωθηκα, η ενδομητριωση φαίνεται στον υπέρηχο;είχα κάνει το Νοέμβριο αλλά δε φάνηκε κάτι ανησυχητικό..υπάρχει κάποια άλλη εξέταση που μπορώ να κάνω;

Κι εγώ έχω πόνους αλλά όχι σε σημείο να μην μπορώ να σηκωθώ, απλα χρειαζομαι παυσίπονο, υπάρχει μια αιματολογικη η ca125, αν κ πολλοί την αμφισβητούν. Εμένα είχε βγει φυσιολογική κ δεν ξανασχοληθηκα. Τώρα έχω δεν έχω δεν ξέρω, αυτό το διαπιστώνεις 100% μονο με λαπαροσκόπηση, κ εμένα όλοι οι υπέρηχοι είναι πεντακαθαροι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, fairy-mary είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, είναι μεγάλη βοήθεια για μένα!

Έχω ακόμα μια απορία...γενικά εγώ στην περίοδο έχω αρκετούς έως πολλοί πόνους...κάποιες φορές δε μπορώ να σηκωθώ ούτε από το κρεβάτι.Κάπου διάβασα πως αυτό ίσως ειναι σημάδι ενδομητριωσης και αγχωθηκα, η ενδομητριωση φαίνεται στον υπέρηχο;είχα κάνει το Νοέμβριο αλλά δε φάνηκε κάτι ανησυχητικό..υπάρχει κάποια άλλη εξέταση που μπορώ να κάνω;

Εγώ έχω ενδομητρίωση,φαίνεται στον ύπερηχο μια σοκολατοειδης κύστη.με λαπαροσκόπηση φαίνεται σίγουρα αλλά για να κάνεις λαπαροσκόπηση πρέπει να έχεις μια ένδειξη στον ύπερηχο.δεν ρωτάς τον γιατρό σου για τους πόνους;δεν περνάνε ούτε με παυσίπονο;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Εγώ έχω ενδομητρίωση,φαίνεται στον ύπερηχο μια σοκολατοειδης κύστη.με λαπαροσκόπηση φαίνεται σίγουρα αλλά για να κάνεις λαπαροσκόπηση πρέπει να έχεις μια ένδειξη στον ύπερηχο.δεν ρωτάς τον γιατρό σου για τους πόνους;δεν περνάνε ούτε με παυσίπονο;

Με παυσίπονα νιώθω καλύτερα, δε μπορώ να σου πω ότι πετάω κιολας!

Το έχω αναφέρει στο γιατρο και δε μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και ίσως απλά χρειάζεται να πάρω πιο ισχυρά παυσίπονα , αλλά δε ξέρω ανησυχώ μήπως κάτι δε πηγαίνει καλά.

3 ώρες πρίν, Dimitroulaa είπε:

Κι εγώ έχω πόνους αλλά όχι σε σημείο να μην μπορώ να σηκωθώ, απλα χρειαζομαι παυσίπονο, υπάρχει μια αιματολογικη η ca125, αν κ πολλοί την αμφισβητούν. Εμένα είχε βγει φυσιολογική κ δεν ξανασχοληθηκα. Τώρα έχω δεν έχω δεν ξέρω, αυτό το διαπιστώνεις 100% μονο με λαπαροσκόπηση, κ εμένα όλοι οι υπέρηχοι είναι πεντακαθαροι. 

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες..εσενα αυτή την αιματολογική στην πρότεινε ο γιατρός σου να την κανεις;


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Εγω δεν ειμαι καλα ψυχολογικα. Μαλλον εχει αρχισει και μπυ τη βαράει και η μοναξιά... τρώγομαι και με τα ρούχα μου. Εχω αιμα= τρομάζω, ποναω πολυ= τρομάζω , δεν ποναω καθολου για ώρα = παλι τρομάζω. Τωρα σταμάτησαν και τα δεκατα που ειχα πριν κανω καν τη χοριακη και παλι τρώγομαι... αηδια πια κατάντησα.

@fairy-mary αυτη η σκεψη με τρωει χρονια και ο γυναικολογος λεει πως δεν εχω και θα το εβλεπε στον υπέρηχο αλλα ξερω πως λαπαροσκοπικά μονο επιβεβαιώνεται γιατι υπαρχει και κρυφή ενδομητριωση. Ειχε και η μητερα μου ενδομητριωση και ειχε κανει χειρουργειο παλια, και εγω ειχα ενα χειρουργειο σκωληκοειδίτιδας που ξερω πως επιβαρύνει κ εχω συμφυσεις απο αυτο και μου εχει σκαλωσει. Μιλαμε για ασχημα συμπτώματα. Σε σημειο να μου κανουν ένεση καμια φορα. Να κανω εμετο,πυρετούς, σπασμούς και να νιωθω οχι απλα πονο, να νιωθω λες και κάποιος σκίζει την κοιλια μου απο μεσα προς τα εξω. Εχω γινει και σε αγνωστο κοσμο μια φορα ρεζίλι... δεν θα το ξεχασω ποτε.Πολλες φίλες μου επιμένουν να το ψαξω αλλα ο γιατρός χαλαρός «δεν εχεις τιποτα, απλα εισαι απτις ατυχές γυναικες που εχουν έντονη συμπτωματολογία»

τι να πω... αν σε τρωει παντως επειδη το εψαξα ξερω πως υπάρχουν κέντρα που κανουν ειδικές εξετασεις για την ενδομητριωση.  Εγω εχω κανει ca125 που λεει η @Dimitroulaa και βγηκε φυσιολογική. Βεβαια δεν επηρεάζεται παντα αυτος ο δείκτης. Μιλα με τον γιατρο σου ξανα αν σε προβληματίζει τοσο. Και γω θα προσπαθησω να το ξανα φερω στο τραπεζι το θεμα γιατι δεν ειναι κατασταση αυτη καθε μηνα. Και εχω και τη μανα μου να μου λεει «οταν γεννήσεις θα στρωσει ο πονος»

που κολλαει αυτο...;;;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , fairy-mary είπε:

Με παυσίπονα νιώθω καλύτερα, δε μπορώ να σου πω ότι πετάω κιολας!

Το έχω αναφέρει στο γιατρο και δε μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και ίσως απλά χρειάζεται να πάρω πιο ισχυρά παυσίπονα , αλλά δε ξέρω ανησυχώ μήπως κάτι δε πηγαίνει καλά.

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες..εσενα αυτή την αιματολογική στην πρότεινε ο γιατρός σου να την κανεις;

Μου την πρότεινε ένας από τους διάφορους γυναικολογους που είχα επισκεφθεί κ μάλιστα παρά το γεγονός ότι ο υπέρηχος ήταν καθαρός ήθελε να κάνουμε λαπαροσκόπηση για να διαπιστώσει ότι όντως δεν υπάρχει. Σε 2 επόμενους που πήγα θεώρησαν ότι δεν χρειάζεται λαπαροσκόπηση αφού δεν έχω κάποια ένδειξη. Τώρα τι να σου πω, κάνω ότι μου λένε κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, loyloy είπε:

Καλημέρα κορίτσια?τι κανετε?κα να ευχαριστο Νέο Έχουμε?

@fairyanna αν θυμάμαι καλά Σήμερα είναι η μέρα σου?

@Cat! πως πάει Σήμερα?

Καλησπέρα @loyloy μου και σε όλα τα κορίτσια. Δυστυχώς για εμένα τα νέα δεν είναι καλά. Πήρα ένα μηδενικό στην χοριακή σήμερα που ήταν όλο δικό μου.  Πάμε για άλλα λοιπόν....... 

Link to comment
Share on other sites

Cat κουράγιο. Ποιος ηλίθιος ειπε πως οι εγκυμοσύνες ειναι ευχάριστες περίοδοι για τη γυναίκα; Τυχερές αυτές που ολα τους πάνε συνέχεια καλα. Ευχομαι σύντομα να νιώθεις πολυ καλυτερα. Μαναξια γιατι; Διαβάζεις βιβλία; Αν ενα βιβλίο ειναι καλο ειναι πολυ καλη παρεα και βοηθάει να ξεχάσεις. Ή μια ταινία. Να ειναι ομως αισιόδοξη!!! Οι ορμόνες δεν βοηθάμε να ξεπερνάμε τις δύσκολες σκέψεις για την ώρα. 

Beboula καλυτερα; Ο άντρας σου; 

Fairy Mary ξέρω πολλές κοπέλες που πονούσαν πολυ αλλα δεν είχαν προβλημα και γέννησαν τα παιδάκια τους. Και, ναι! πολλα πράγματα αλλάζουν μετα απο μια εγκυμοσυνη. Πόνοι κι ενοχλήσεις που εχεις μπορει να φύγουν κι οι κύκλος να ρυθμιστεί αλλα μπορει να συμβεί και το αντίθετο. Να αποκτήσεις δηλαδη πόνους, ενοχλήσεις, ημικρανίες κα. Ειμαστε έρμαια των ορμονών μας. Αυτο ειναι το σίγουρο. Αλλα ειναι και μέρος του να εισαι γυναίκα οποτε εχει κι αυτο τη χάρη του. 

Δεν πειράζει fairyanna και σε όλες μας, το τυχερό όπου να ειναι ερχεται. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@P.L.L. λειπει ο άντρας μου... ειχε ερθει μονο για την ωοληψια και εφυγε παλι στο εξωτερικο λογω δουλειάς... και επειδη ολο τύχαιναν αναβολές στη δουλειά του και γενικα δεν μας παιρνει να το αφήνουμε πολυ αποφασισαμε να το κανω μονη μου,αλλα μαλλον δεν το σκεφτηκα καλα. Ειχα μαθει να κανω σχεδον τα παντα μονη και δεν με ενοχλούσε ,αλλα αυτη τη φορα δεν ισχυει... εχω τρελαθει στις σειρές και διαβάζω και ενα βιβλιο. Παλι καλα απτη μια που παω και στη δουλειά και περναει η μερα μου...

οσο για τις ορμονες τι να πω... εχω ξαναπαρει φαρμακα εξωσωματικης αλλα αυτη τη φορα με εχουν κανει ενα με το πατωμα...μια ώρα θελω να σηκωθώ να κανω την ένεση μου και βαριεμαι να σηκωθώ απο τον καναπε! Τρελα κέφια!!! ;) 

@fairyanna μη στενοχωριεσαι! Η επομενη θα ειναι και η τυχερη σου!!!

@Dimitroulaa αναγκαστικα οτι μας λενε κανουμε... εχεις κατασταλάξει σε γυναικολογο να μην τρέχεις απο τον εναν στον αλλο και σε τρελαίνουν; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Cat κουράγιο. Ποιος ηλίθιος ειπε πως οι εγκυμοσύνες ειναι ευχάριστες περίοδοι για τη γυναίκα; Τυχερές αυτές που ολα τους πάνε συνέχεια καλα. Ευχομαι σύντομα να νιώθεις πολυ καλυτερα. Μαναξια γιατι; Διαβάζεις βιβλία; Αν ενα βιβλίο ειναι καλο ειναι πολυ καλη παρεα και βοηθάει να ξεχάσεις. Ή μια ταινία. Να ειναι ομως αισιόδοξη!!! Οι ορμόνες δεν βοηθάμε να ξεπερνάμε τις δύσκολες σκέψεις για την ώρα. 

Beboula καλυτερα; Ο άντρας σου; 

Fairy Mary ξέρω πολλές κοπέλες που πονούσαν πολυ αλλα δεν είχαν προβλημα και γέννησαν τα παιδάκια τους. Και, ναι! πολλα πράγματα αλλάζουν μετα απο μια εγκυμοσυνη. Πόνοι κι ενοχλήσεις που εχεις μπορει να φύγουν κι οι κύκλος να ρυθμιστεί αλλα μπορει να συμβεί και το αντίθετο. Να αποκτήσεις δηλαδη πόνους, ενοχλήσεις, ημικρανίες κα. Ειμαστε έρμαια των ορμονών μας. Αυτο ειναι το σίγουρο. Αλλα ειναι και μέρος του να εισαι γυναίκα οποτε εχει κι αυτο τη χάρη του. 

Δεν πειράζει fairyanna και σε όλες μας, το τυχερό όπου να ειναι ερχεται. 

Καλησπερα κορίτσι μου και σε όλα τα κοριτσια.. Βγήκαμε το πρωί, είναι καλύτερα σε ευχαριστώ! 

@fairyanna δεν πειράζει καλή μου σε λίγο ξεκινάς με το καλό καινούργια προσπάθεια! 

 

1 ώρα πρίν, Cat! είπε:

@P.L.L. λειπει ο άντρας μου... ειχε ερθει μονο για την ωοληψια και εφυγε παλι στο εξωτερικο λογω δουλειάς... και επειδη ολο τύχαιναν αναβολές στη δουλειά του και γενικα δεν μας παιρνει να το αφήνουμε πολυ αποφασισαμε να το κανω μονη μου,αλλα μαλλον δεν το σκεφτηκα καλα. Ειχα μαθει να κανω σχεδον τα παντα μονη και δεν με ενοχλούσε ,αλλα αυτη τη φορα δεν ισχυει... εχω τρελαθει στις σειρές και διαβάζω και ενα βιβλιο. Παλι καλα απτη μια που παω και στη δουλειά και περναει η μερα μου...

οσο για τις ορμονες τι να πω... εχω ξαναπαρει φαρμακα εξωσωματικης αλλα αυτη τη φορα με εχουν κανει ενα με το πατωμα...μια ώρα θελω να σηκωθώ να κανω την ένεση μου και βαριεμαι να σηκωθώ απο τον καναπε! Τρελα κέφια!!! ;) 

@fairyanna μη στενοχωριεσαι! Η επομενη θα ειναι και η τυχερη σου!!!

@Dimitroulaa αναγκαστικα οτι μας λενε κανουμε... εχεις κατασταλάξει σε γυναικολογο να μην τρέχεις απο τον εναν στον αλλο και σε τρελαίνουν; 

@Cat! μου είσαι πολύ δυνατή! Οι κόποι η πιστη και η θέληση σου θα ανταμειφθουν με τον καλύτερο τρόπο.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, fairyanna είπε:

Καλησπέρα @loyloy μου και σε όλα τα κορίτσια. Δυστυχώς για εμένα τα νέα δεν είναι καλά. Πήρα ένα μηδενικό στην χοριακή σήμερα που ήταν όλο δικό μου.  Πάμε για άλλα λοιπόν....... 

Δεν πειράζει κορίτσι μου.Ορεξη να έχετε με τον αντρουλη σου και Θα ρθει το μωράκι που θα του πάει ;) .Απο Από βδομάδα ξαναξεκινατε 

@Cat! έχεις αποδειξει ότι εχεις πολύ δύναμη που το κάνεις όλο μόνη με τον άντρα σου μακριά.Στο χρωσταει ο Θεός κορίτσι μου και θα δεις που το μωράκι που έχεις στη κοιλίτσα σου θα το πάρεις αγκαλιά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Cat! είπε:

@P.L.L. λειπει ο άντρας μου... ειχε ερθει μονο για την ωοληψια και εφυγε παλι στο εξωτερικο λογω δουλειάς... και επειδη ολο τύχαιναν αναβολές στη δουλειά του και γενικα δεν μας παιρνει να το αφήνουμε πολυ αποφασισαμε να το κανω μονη μου,αλλα μαλλον δεν το σκεφτηκα καλα. Ειχα μαθει να κανω σχεδον τα παντα μονη και δεν με ενοχλούσε ,αλλα αυτη τη φορα δεν ισχυει... εχω τρελαθει στις σειρές και διαβάζω και ενα βιβλιο. Παλι καλα απτη μια που παω και στη δουλειά και περναει η μερα μου...

οσο για τις ορμονες τι να πω... εχω ξαναπαρει φαρμακα εξωσωματικης αλλα αυτη τη φορα με εχουν κανει ενα με το πατωμα...μια ώρα θελω να σηκωθώ να κανω την ένεση μου και βαριεμαι να σηκωθώ απο τον καναπε! Τρελα κέφια!!! ;) 

@fairyanna μη στενοχωριεσαι! Η επομενη θα ειναι και η τυχερη σου!!!

@Dimitroulaa αναγκαστικα οτι μας λενε κανουμε... εχεις κατασταλάξει σε γυναικολογο να μην τρέχεις απο τον εναν στον αλλο και σε τρελαίνουν; 

Τώρα κατασταλαξα σε έναν στον οποίο θα κάνω κ την νέα μου προσπάθεια μετά το Πάσχα. Αλλά δυστυχώς, το έχω ξαναπεί κ άλλες φορές, δεν εμπιστεύομαι κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

@Beboula25 @loyloy ναι ειμαι τοσο δυνατή που με το που διάβασα τα μνματα σας με πηραν τα ζουμιά... οοο γραφικότατηεχω καταντήσει!!! Σας ευχαριστω παρα πολυ για τα υποστηρικτικά σας λογια και τις ευχές σας!!! 

Τα καλυτερα για ολες μας ευχομαι... ειστε ολες πολύ καλές!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...