Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Το 2018 ας γίνουμε όλες ΜΑΝΕΣ!!!!!!!


Bela

Recommended Posts

1 hour ago, Katerina 88 είπε:

Τώρα τελειώσαμε κορίτσια μου την αυχενική!!! είχε κάτσει πλάτη το μωρό κ δε γυρναγε να το μετρήσουμε!!! Όλα πολύ καλά και έχω αγοράκι ξανά!!!

Μπράβο κοριτσι μου!!!! Ολα καλα λοιπον!!! Τελεια!!!! Σε λιγους μηνες θα εχεις αγκαλιτσα το γιοκα σου!!!! :)

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • P.L.L.

    1310

  • loyloy

    1242

  • Beboula25

    1015

  • Penny...

    562

πρίν από 1 λεπτό , anemoni1989 είπε:

Μπράβο κοριτσι μου!!!! Ολα καλα λοιπον!!! Τελεια!!!! Σε λιγους μηνες θα εχεις αγκαλιτσα το γιοκα σου!!!! :)

Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!!! Επιτέλους μου έφυγε το πολύ άγχος!!!!:x

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

@Katerina 88 τώρα το είδα! Συγχαρητήρια!!! Με το καλό να έχεις στην αγκαλιά τον Γιόκα σου σε έξι μήνες!! Να πάνε όλα καλά ως το τέλος και να μην έχεις καθόλου φόβο κι αγχος! Μακάρι να μπορέσεις να το ευχαριστηθείς! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , P.L.L. είπε:

@Katerina 88 τώρα το είδα! Συγχαρητήρια!!! Με το καλό να έχεις στην αγκαλιά τον Γιόκα σου σε έξι μήνες!! Να πάνε όλα καλά ως το τέλος και να μην έχεις καθόλου φόβο κι αγχος! Μακάρι να μπορέσεις να το ευχαριστηθείς! 

@P.L.L. Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!!!! Πολλά φιλάκια σε εσένα και την κούκλα σου!!!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια,

Εχω γραψει και σε αλλο θεμα αλλα επειδη εσεις ειστε πιο παλιες μανουλες ηθελα να ρωτησω κ εδω.

Ειμαι 32+2 εβδομαδων και μου βρηκαν οτι ο πλακουντας μου εχει γερασει προωρα και ο ρυθμος αναπτυξης του μωρου επεσε απο την τελευταια φορα...

Εχει συμβει σε καμια και αν ναι πως εξελιχθηκε;


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/2/2019 at 9:37 ΜΜ, fairy-mary είπε:

Καλησπερα κοριτσια,

Εχω γραψει και σε αλλο θεμα αλλα επειδη εσεις ειστε πιο παλιες μανουλες ηθελα να ρωτησω κ εδω.

Ειμαι 32+2 εβδομαδων και μου βρηκαν οτι ο πλακουντας μου εχει γερασει προωρα και ο ρυθμος αναπτυξης του μωρου επεσε απο την τελευταια φορα...

Εχει συμβει σε καμια και αν ναι πως εξελιχθηκε;

Καλησπέρα! Στη νύφη μου και σε δυο γνωστές μου συνέβη. Έλεγχαν κάθε εβδομάδα το βάρος που έπαιρναν τα παιδιά και τους τα πήραν με καισαρική ή με τεχνητούς πόνους όταν έκριναν οι γιατροί τους ότι έπρεπε πια να τα πάρουν. Όλα τα παιδιά είναι μια χαρά θρεφτάρια τώρα. Μην ανησυχεις! Ποτε έχεις ξανά γιατρό;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Καλησπέρα! Στη νύφη μου και σε δυο γνωστές μου συνέβη. Έλεγχαν κάθε εβδομάδα το βάρος που έπαιρναν τα παιδιά και τους τα πήραν με καισαρική ή με τεχνητούς πόνους όταν έκριναν οι γιατροί τους ότι έπρεπε πια να τα πάρουν. Όλα τα παιδιά είναι μια χαρά θρεφτάρια τώρα. Μην ανησυχεις! Ποτε έχεις ξανά γιατρό;

Γεια σου!

Τι κανεις;

Πως πανε τα ξενυχτια με το μικρο;

Σημερα εχω καρδιοτοκογραφο και την τριτη παλι ντοπλερ...

Και εμεις αυτο θα κανουμε..παρακολούθηση, δε γινεται κατι αλλο...απλα ειμαι ακομα 32+4 και το μωρο πολυ μικρο μολις 1600 γραμμαρια...

Ανησυχω λιγο δε θελω να γεννησω ακομα ειναι πολυ νωρις.

Οι γνωστες σου σε ποια εβδομαδα γεννησαν;


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fairy-mary είπε:

Γεια σου!

Τι κανεις;

Πως πανε τα ξενυχτια με το μικρο;

Σημερα εχω καρδιοτοκογραφο και την τριτη παλι ντοπλερ...

Και εμεις αυτο θα κανουμε..παρακολούθηση, δε γινεται κατι αλλο...απλα ειμαι ακομα 32+4 και το μωρο πολυ μικρο μολις 1600 γραμμαρια...

Ανησυχω λιγο δε θελω να γεννησω ακομα ειναι πολυ νωρις.

Οι γνωστες σου σε ποια εβδομαδα γεννησαν;

γεια σου ρε μην ανχωνεσε νομιζω τσαμπα σε εχουν ανχωσει τοσο πολυ. καταρχας ο υπερηχος εχει αποκλιση 300 γραμμαρια + - οποτε μπορει να ειναι κ παραπανω. κ εγω που βλεπω το doppler  31 κ 3 ηταν 1690 τωρα θα μου πεις ηταν 100 γραμμαρια πιο πανω μια εβδομαδα πριν αλλα δεν ειναι κ ολα τα μωρα ιδια κ δεν ειναι κ καμια τεραστια αποκλιση. 

παντως κ η αδερφη μου ετσι της λεγαν κ την παρακολουθουσαν καθε εβδομαδα με doppler κ γεννησε 35.,5 εβδομαδων κ τελικα το μωρο ηταν 2450 ουτε για παρακολουθηση μπηκε . δηλαδη μαλλον ειχαν αποκλισεις οι υπερηχοι το μωρο μια χαρα αναπτυσοταν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , linaa είπε:

γεια σου ρε μην ανχωνεσε νομιζω τσαμπα σε εχουν ανχωσει τοσο πολυ. καταρχας ο υπερηχος εχει αποκλιση 300 γραμμαρια + - οποτε μπορει να ειναι κ παραπανω. κ εγω που βλεπω το doppler  31 κ 3 ηταν 1690 τωρα θα μου πεις ηταν 100 γραμμαρια πιο πανω μια εβδομαδα πριν αλλα δεν ειναι κ ολα τα μωρα ιδια κ δεν ειναι κ καμια τεραστια αποκλιση. 

παντως κ η αδερφη μου ετσι της λεγαν κ την παρακολουθουσαν καθε εβδομαδα με doppler κ γεννησε 35.,5 εβδομαδων κ τελικα το μωρο ηταν 2450 ουτε για παρακολουθηση μπηκε . δηλαδη μαλλον ειχαν αποκλισεις οι υπερηχοι το μωρο μια χαρα αναπτυσοταν. 

Τι να πω μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες...

Η αδερφη σου ειχε προωρα γερασμενο πλακουντα;

Γιατι εγω εχω και αυτο...

Η αποκλιση ομως μπορει να ειναι και προς τα κατω σωστα;

Τελοσπαντων θα δουμε την τριτη που θα ξαναπαω...σε λιγο εχω και καρδιοτοκογραφο


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, fairy-mary είπε:

Γεια σου!

Τι κανεις;

Πως πανε τα ξενυχτια με το μικρο;

Σημερα εχω καρδιοτοκογραφο και την τριτη παλι ντοπλερ...

Και εμεις αυτο θα κανουμε..παρακολούθηση, δε γινεται κατι αλλο...απλα ειμαι ακομα 32+4 και το μωρο πολυ μικρο μολις 1600 γραμμαρια...

Ανησυχω λιγο δε θελω να γεννησω ακομα ειναι πολυ νωρις.

Οι γνωστες σου σε ποια εβδομαδα γεννησαν;

Μια χαρά πάμε με τη μικρή μου! Κοιμάται μια χαρά! Το 6ωρο το χει σίγουρο. Καμία φορά πάει και 8ωρο! Εγώ όμως μερικες φορες οντως ξενυχτάω γιατί με πιάνουν αϋπνίες. Αλλά όλα οκ. 

Η μια γνωστή γέννησε 8 μηνών. Το παιδάκι ήταν 2100. Η άλλη γέννησε 37 και η νύφη μου 38+ εβδομάδων. Πάνω από 3 κιλά της την έβγαλαν τη μικρή. Να σου πω.. εγώ πιστεύω πως ο γιατρος της την έβγαλε νωρίτερα γιατί μετά έπεφταν Χριστούγεννα και δεν ήθελε να του χαλάσουν τις διακοπές. Το κάνουν αυτό. 

Το παιδάκι σου έχει καλό βάρος για την εβδομάδα του. Μια χαρά θα γεννηθεί. Να μας πεις αν κατέγραψε καθόλου συσπασεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Μια χαρά πάμε με τη μικρή μου! Κοιμάται μια χαρά! Το 6ωρο το χει σίγουρο. Καμία φορά πάει και 8ωρο! Εγώ όμως μερικες φορες οντως ξενυχτάω γιατί με πιάνουν αϋπνίες. Αλλά όλα οκ. 

Η μια γνωστή γέννησε 8 μηνών. Το παιδάκι ήταν 2100. Η άλλη γέννησε 37 και η νύφη μου 38+ εβδομάδων. Πάνω από 3 κιλά της την έβγαλαν τη μικρή. Να σου πω.. εγώ πιστεύω πως ο γιατρος της την έβγαλε νωρίτερα γιατί μετά έπεφταν Χριστούγεννα και δεν ήθελε να του χαλάσουν τις διακοπές. Το κάνουν αυτό. 

Το παιδάκι σου έχει καλό βάρος για την εβδομάδα του. Μια χαρά θα γεννηθεί. Να μας πεις αν κατέγραψε καθόλου συσπασεις 

Ειναι στις χαμηλοτερες καμπυλες αναπτυξης και σε συνδιασμο με τον πλακουντα μας ανησυχει λιγο...

Ενταξει 37 και 38 εβδομαδες δεν ειναι προωρο το μωρο θα μπορουσε να εχει γεννηθει και φυσιολογικα σε αυτες τις εβδομαδες...

Στην περιπτωση μου υπολογιζουμε 36 maximum, το καλυτερο σεναριο δλδ

Παρολα αυτα το καρδιοτοκογραφημα ηταν πολυ καλο σημερα οποτε αυτο μας δινει μοα ανασα.

Απο ποτε ειχε γερασει ο πλακουντας τους ξερεις;

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fairy-mary είπε:

Ειναι στις χαμηλοτερες καμπυλες αναπτυξης και σε συνδιασμο με τον πλακουντα μας ανησυχει λιγο...

Ενταξει 37 και 38 εβδομαδες δεν ειναι προωρο το μωρο θα μπορουσε να εχει γεννηθει και φυσιολογικα σε αυτες τις εβδομαδες...

Στην περιπτωση μου υπολογιζουμε 36 maximum, το καλυτερο σεναριο δλδ

Παρολα αυτα το καρδιοτοκογραφημα ηταν πολυ καλο σημερα οποτε αυτο μας δινει μοα ανασα.

Απο ποτε ειχε γερασει ο πλακουντας τους ξερεις;

 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες. Μόνο για την κοπέλα που γέννησε στους 8 μήνες ξέρω ότι αρκετό καιρό πριν της έλεγε ο γιατρος ότι το μωρό δεν αναπτύσσεται καλά και να κόψει το κάπνισμα. Ε και τελικά της το πήραν 8 μηνών και κάτι. Δεν ξέρω αλλες λεπτομέρειες.. Για τις άλλες δυο περιπτώσεις το έμαθα τυχαία όταν ρώτησα αν τους έσπασαν τα νερά στην 37η και στην 38η και μου είπαν ότι τους πήραν τα μωρά τότε γι αυτόν τον λόγο. Παντως αν φτάσεις 36η εβδομάδα μια χαρά θα είσαι. Ούτε θερμοκοιτίδα δεν θα μπει. Εύχομαι παντως να πάνε όλα καλά! Εμπιστευσου τον γιατρό αν σου πει για νωρίτερα! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, fairy-mary είπε:

Ειναι στις χαμηλοτερες καμπυλες αναπτυξης και σε συνδιασμο με τον πλακουντα μας ανησυχει λιγο...

Ενταξει 37 και 38 εβδομαδες δεν ειναι προωρο το μωρο θα μπορουσε να εχει γεννηθει και φυσιολογικα σε αυτες τις εβδομαδες...

Στην περιπτωση μου υπολογιζουμε 36 maximum, το καλυτερο σεναριο δλδ

Παρολα αυτα το καρδιοτοκογραφημα ηταν πολυ καλο σημερα οποτε αυτο μας δινει μοα ανασα.

Απο ποτε ειχε γερασει ο πλακουντας τους ξερεις;

 

Τι grade ειναι ο πλακουντας σου??? Γενικα οσο προχωραει η εγκυμοσυνη, ο πλακουντας ξεκιναει και γερναει για να προχωρησει ο τοκετος οταν ερθει η ωρα... Εμβρυολογος στα ειπε αυτα ή γυναικολογος??? Γιατί πολλες φορες οι γυναικολογοι τρομοκρατουν ασκοπα... 

Ποσο πισω βγαινει σ μετρησεις?? 

Παντως να ξερεις οι υπερηχοι ειναι πολυ ασχετοι ως προς τα αποτελεσματα π βγαζουν... Εμενα μ εβγαζαν τ παιδι 3, 5 κιλα και βγηκε 3,τγς ξαδέρφης μου το βγαζαν 3 και βγηκε 3700 και σε μια φιλη μ 3,5 κιλα και ο μπεμπης βγηκε 4100!!! Οπως βλεπεις αποκλισεις παντα υπάρχουν!!! Μην αγχώνεσαι αδικα, οποτε και να γεννησεις απο δω και περα εχεις περασει τα επικίνδυνα μαξιλαρακια!!! Στη χειρότερη θα νοσηλευτει λιγο σ ΜΕΝΝ αλλα και παλι δεν ειναι απαραίτητο!!! Και εμενα νε τρομοκρατουσαν με τς συσπασεις για προωρο τοκετο κλπ και στο τελος γεννησα με προκληση!!!! Ολα καλα θα πανε!! :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Τι grade ειναι ο πλακουντας σου??? Γενικα οσο προχωραει η εγκυμοσυνη, ο πλακουντας ξεκιναει και γερναει για να προχωρησει ο τοκετος οταν ερθει η ωρα... Εμβρυολογος στα ειπε αυτα ή γυναικολογος??? Γιατί πολλες φορες οι γυναικολογοι τρομοκρατουν ασκοπα... 

Ποσο πισω βγαινει σ μετρησεις?? 

Παντως να ξερεις οι υπερηχοι ειναι πολυ ασχετοι ως προς τα αποτελεσματα π βγαζουν... Εμενα μ εβγαζαν τ παιδι 3, 5 κιλα και βγηκε 3,τγς ξαδέρφης μου το βγαζαν 3 και βγηκε 3700 και σε μια φιλη μ 3,5 κιλα και ο μπεμπης βγηκε 4100!!! Οπως βλεπεις αποκλισεις παντα υπάρχουν!!! Μην αγχώνεσαι αδικα, οποτε και να γεννησεις απο δω και περα εχεις περασει τα επικίνδυνα μαξιλαρακια!!! Στη χειρότερη θα νοσηλευτει λιγο σ ΜΕΝΝ αλλα και παλι δεν ειναι απαραίτητο!!! Και εμενα νε τρομοκρατουσαν με τς συσπασεις για προωρο τοκετο κλπ και στο τελος γεννησα με προκληση!!!! Ολα καλα θα πανε!! :)

Ο πλακουντας ειναι grade 2-3 και σημερα ειμαι 32+4.

Η μπουμπου ειναι 1600 γραμμαρια και ειναι στα κατωτατα ορια αναπτυξης...7η κλαση.

Αυτα μου τα ειπε ο εμβρυολογος οταν καναμε το Doppler.

Η γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να το παρακολουθουμε στενα ετσι ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι μεγαλωνει το μωρο και ότι δε δυσανασχετει.

Σημερα εκανα καρδιοτοκογραφημα και ηταν μια χαρα!!!!


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, fairy-mary είπε:

Τι να πω μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες...

Η αδερφη σου ειχε προωρα γερασμενο πλακουντα;

Γιατι εγω εχω και αυτο...

Η αποκλιση ομως μπορει να ειναι και προς τα κατω σωστα;

Τελοσπαντων θα δουμε την τριτη που θα ξαναπαω...σε λιγο εχω και καρδιοτοκογραφο

κοιτα καλο ειναι που σε βλεπουν καθε εβδομαδα εισαι κ εσυ ησυχη. αλλα οχι κ να ανχωνεσε στην ουσια ουτε 36 εβδομαδων ειναι προωρο κ επειδη θα σου κανουν κ κορτιζονη δεν θα εχεις προβλημα. αλλα σου λεω αυτα ειναι τελειως στο περιπου κ πιο πολυ προλιπτικα τα κανουν. κ ναι κ η αδερφη μου ειχε γερασμενο πλακουντα κ της ειχαν πει ξεκουραση .. β

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...