Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Τα επιδόματα βρε angot δεν τα δίνουν σε αυτούς που πληρώνουν φόρους . Τα επιδόματα τα δίνουν σε αυτούς που έχουν ανάγκη . Άμα ήταν έτσι Κ ο Βαρδινογιάννης είναι επιχειρηματίας 30 χρόνια Κ πληρώνει εργαζόμενους Κ φόρους κτλ δικαιουτε επίδομα γέννας η γυναίκα του... Δηλαδή μια καθαρίστρια που δουλεύει 15 χρόνια θα πάρει τα ίδια λεφτά με εσένα Κ εμένα  σαν επίδομα επειδή γέννησε . .  

      Μην μπερδεύεις τα εργασιακά δικαιώματα με τα επιδόματα. Την άδεια κ τον μισθό απτήν δουλειά σου όσο δεν δουλεύεις θα τα πάρεις. 

      Το τι κρατάνε στους ναυτικούς άσε το ξέρω από πρώτο χέρι. Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με την περιουσία του καθένα Κ το τι έχει να πληρώσει.

      οχι ρε συ  δεν μιλάω για τα 2400  ! μιλάω για το κυοφορίας ,λοχείας και μητρότητας ! εγώ με αυτά εχω γίνει εξαλλη αν δεν μας τα πληρώνουν ! δλδ σκέφτομαι ότι πχ θα εμένα  1 χρόνο απλήρωτη και παθαίνω σοκ…  τέλος πάντων ας αγχωθώ πάλι για τις συσπάσεις μου και θα ξανά αγχωθώ γι αυτό τον άλλο μήνα 🙄

Το 2018 ας γίνουμε όλες ΜΑΝΕΣ!!!!!!!


Bela

Recommended Posts

13 ώρες πρίν, Dimitroulaa είπε:

Η fsh σου είναι μια χαρά, για να φανταστείς η δική μου πέρσυ ήταν 10,3 κ 2 γιατροί μου είπαν ότι είναι λίγο ανεβασμενη. Φέτος κυμαίνεται από 11 σε 13 κ ο τωρινός γιατρός μου είπε ότι αυτό σημαίνει ότι πρέπει να μείνω γρήγορα έγκυος (αρχίζουν κ μειώνονται τα αποθεματα). Βέβαια όλα σχετικά είναι. Και η προλακτινη σου καλή φαίνεται όπως κ η οιστραδιολη. Έτσι νομίζω από τα λίγα που γνωρίζω, γιατρός δεν είμαι. περιμένουμε να μας πεις τι σου θα πει κ ο γιατρός σου.

Καλημέρα, 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, 

Σίγουρα μετά το ραντεβού με τη γιατρό μου θα ξέρω 100%

Οπότε περιμένω τη Δευτέρα!

  • Μου αρέσει 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • P.L.L.

    1310

  • loyloy

    1242

  • Beboula25

    1015

  • Penny...

    562

πρίν από 55 λεπτά , fairy-mary είπε:

Καλημέρα, 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, 

Σίγουρα μετά το ραντεβού με τη γιατρό μου θα ξέρω 100%

Οπότε περιμένω τη Δευτέρα!

Καλημέρα, είδα που ανέβασες πριν τις εξετάσεις σου.. Τις έκανα κ εγω προσφατα και συνηθως οι γιατροι βλέπουν την fsh σε συναρτηση με την lh... Ουσιαστικα fsh/lh πρεπει να βγαζει αναλογια κοντα στο 1... Οι δικες σου μια χαρα μου φαινονται... για την οιστραδιολη δε ξερω, εγω ειχα 48.... Ελεγξατε κ τα ανδρογονα σου αν επιτρεπεται? Ελπίζω να βοήθησα..... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, noni90 είπε:

Καλημέρα, είδα που ανέβασες πριν τις εξετάσεις σου.. Τις έκανα κ εγω προσφατα και συνηθως οι γιατροι βλέπουν την fsh σε συναρτηση με την lh... Ουσιαστικα fsh/lh πρεπει να βγαζει αναλογια κοντα στο 1... Οι δικες σου μια χαρα μου φαινονται... για την οιστραδιολη δε ξερω, εγω ειχα 48.... Ελεγξατε κ τα ανδρογονα σου αν επιτρεπεται? Ελπίζω να βοήθησα..... 

ναι έλεγξα και τα ανδρογόνα, ήταν λίγο παραπάνω από τις φυσιολογικές τιμές..


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , fairy-mary είπε:

ναι έλεγξα και τα ανδρογόνα, ήταν λίγο παραπάνω από τις φυσιολογικές τιμές..

Πες μου ενημερωτικα τι θα σου πει για τα ανδρογονα σου. Γιατι και εμενα ηταν λιγο παραπανω απο τις φυσιολογικες τιμες, ο ενδοκρινολογος μου εδωσε κορτιζονη ο γυναικολογος μου ειπε να την σταματησω. Ο ενας μαυρο ο αλλος ασπρο, γκρι δεν υπαρχει σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , fairy-mary είπε:

ναι έλεγξα και τα ανδρογόνα, ήταν λίγο παραπάνω από τις φυσιολογικές τιμές..

 

πρίν από 10 λεπτά , Dimitroulaa είπε:

Πες μου ενημερωτικα τι θα σου πει για τα ανδρογονα σου. Γιατι και εμενα ηταν λιγο παραπανω απο τις φυσιολογικες τιμες, ο ενδοκρινολογος μου εδωσε κορτιζονη ο γυναικολογος μου ειπε να την σταματησω. Ο ενας μαυρο ο αλλος ασπρο, γκρι δεν υπαρχει σε μενα.

κ εμενα τα ανδρογονα ηταν πανω αρκετα απ τις φυσιολογικες τιμες κ ο ενδοκρινολογος μου εδωσε glucophage και διατροφη. κ ινοφερτ..... νομιζω για τα ορμονικα αρμοδιος ειναι ο ενδοκρινολογος.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , noni90 είπε:

 

κ εμενα τα ανδρογονα ηταν πανω αρκετα απ τις φυσιολογικες τιμες κ ο ενδοκρινολογος μου εδωσε glucophage και διατροφη. κ ινοφερτ..... νομιζω για τα ορμονικα αρμοδιος ειναι ο ενδοκρινολογος.....

Μίλησα τηλεφωνικά με τον ενδοκρινολόγο και μου είπε ότι δεν είναι ανησυχητικό το ότι έχουν ανέβει αυτές οι ορμόνες δεδομένου ότι έχω σταθερό κύκλο (28-30 μέρες)

 

 Μάλιστα  μου είπε ότι είναι παράλογο να ζητάει ο γυναικολόγος ορμονικές εξετάσεις από τη στιγμή που είναι σταθερός ο κύκλος..γενικά ο καθένας έχει διαφορετική άποψη και είναι ένα μπέρδεμα η κατάσταση..

Οταν μιλήσω και με το γυναικολόγο θα σε ενημερώσω τι θα μου πεί...

  • Μου αρέσει 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, noni90 είπε:

 

κ εμενα τα ανδρογονα ηταν πανω αρκετα απ τις φυσιολογικες τιμες κ ο ενδοκρινολογος μου εδωσε glucophage και διατροφη. κ ινοφερτ..... νομιζω για τα ορμονικα αρμοδιος ειναι ο ενδοκρινολογος.....

Εμενα ηταν οριακα πανω απο τις φυσιολογικες τιμες, και μου εδωσε κορτιζονη για τα ανδρογονα και glucobay με διατροφη για να κρατησω σε χαμηλα επιπεδα το ζαχαρο γιατι απο την καμπυλη ζαχαρου που εκανα εδειξε οτι υπαρχει πολλη μεγαλη πιθανοτητα για διαβητη κυησης αμεσως μολις μεινω εγκυος. Ο γυναικολογος παλι συμφωνησε για το ζαχαρο, διαφωνησε για τα ανδρογονα γιατι μου λεει μας ενοχλουν οι πολυ υψηλες τιμες και οχι οι οριακες και οτι η κορτιζονη ειναι περιττη. Να σου πω την αληθεια δεν την εκοψα, αλλα σου λεω τι ισχυριστηκαν και ο ενας και ο αλλος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Dimitroulaa είπε:

Εμενα ηταν οριακα πανω απο τις φυσιολογικες τιμες, και μου εδωσε κορτιζονη για τα ανδρογονα και glucobay με διατροφη για να κρατησω σε χαμηλα επιπεδα το ζαχαρο γιατι απο την καμπυλη ζαχαρου που εκανα εδειξε οτι υπαρχει πολλη μεγαλη πιθανοτητα για διαβητη κυησης αμεσως μολις μεινω εγκυος. Ο γυναικολογος παλι συμφωνησε για το ζαχαρο, διαφωνησε για τα ανδρογονα γιατι μου λεει μας ενοχλουν οι πολυ υψηλες τιμες και οχι οι οριακες και οτι η κορτιζονη ειναι περιττη. Να σου πω την αληθεια δεν την εκοψα, αλλα σου λεω τι ισχυριστηκαν και ο ενας και ο αλλος.

 

1 hour ago, fairy-mary είπε:

Μίλησα τηλεφωνικά με τον ενδοκρινολόγο και μου είπε ότι δεν είναι ανησυχητικό το ότι έχουν ανέβει αυτές οι ορμόνες δεδομένου ότι έχω σταθερό κύκλο (28-30 μέρες)

 

 Μάλιστα  μου είπε ότι είναι παράλογο να ζητάει ο γυναικολόγος ορμονικές εξετάσεις από τη στιγμή που είναι σταθερός ο κύκλος..γενικά ο καθένας έχει διαφορετική άποψη και είναι ένα μπέρδεμα η κατάσταση..

Οταν μιλήσω και με το γυναικολόγο θα σε ενημερώσω τι θα μου πεί...

Εμένα μου ζήτησε γιατί έχω λίγο ασταθή κύκλο, τριχοφυΐα, παραπάνω κιλά που δε φεύγουν, hasimoto, κ κληρονομικότητα σε σάκχαρο και δε θυμάμαι κ τι άλλο μου είχε πει.... εμένα είναι αρκετά πάνω από το κανονικό βέβαια εν τελεί, όταν όμως λέει πολύ υψηλές τι εννοεί; Κ το οριακό τι ΕΙναι; ... εμένα πχ η dhea είναι 457 με όριο το 340. Επίσης μου είπε ότι λόγω αντίστασης στην ινσουλίνη τα ωάρια έχουν σκληρό περίβλημα και δεν μπορούν να γονιμοποιήθουν  εύκολα κ ότι το glucophage έχει βοηθήσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις.... ελπίζω να έχει δίκιο.....

. γυναικολόγο προς το παρόν δεν έχω να συμβουλευτω είμαι σε αναζήτησή. Όποτε προς το παρόν πορεύομαι με τις οδηγίες του ενδοκρινολογου.... βέβαια την παράλλη βδομάδα θα πάω σε μια καινούργια γυναικολόγο ελπίζω να ταιριάξουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , noni90 είπε:

 

Εμένα μου ζήτησε γιατί έχω λίγο ασταθή κύκλο, τριχοφυΐα, παραπάνω κιλά που δε φεύγουν, hasimoto, κ κληρονομικότητα σε σάκχαρο και δε θυμάμαι κ τι άλλο μου είχε πει.... εμένα είναι αρκετά πάνω από το κανονικό βέβαια εν τελεί, όταν όμως λέει πολύ υψηλές τι εννοεί; Κ το οριακό τι ΕΙναι; ... εμένα πχ η dhea είναι 457 με όριο το 340. Επίσης μου είπε ότι λόγω αντίστασης στην ινσουλίνη τα ωάρια έχουν σκληρό περίβλημα και δεν μπορούν να γονιμοποιήθουν  εύκολα κ ότι το glucophage έχει βοηθήσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις.... ελπίζω να έχει δίκιο.....

. γυναικολόγο προς το παρόν δεν έχω να συμβουλευτω είμαι σε αναζήτησή. Όποτε προς το παρόν πορεύομαι με τις οδηγίες του ενδοκρινολογου.... βέβαια την παράλλη βδομάδα θα πάω σε μια καινούργια γυναικολόγο ελπίζω να ταιριάξουμε. 

Εμένα σκέψου είναι 468 με όριο με όριο το 340, παρόλα αυτά μου είπε πως δε πρέπει να ανησυχώ λόγω ότι έχω σταθερό κύκλο...αυτό που λες με τα ωάρια και την ινσουλίνη έχει να κάνει με αυτή την ορμόνη;την dhea?

Γενικά όπως είπα και πριν ότι αφορά τις ορμόνες το βλέπουν πάντα σε συνδιασμό και πάντα ανάλογα το ιστορικό του καθενός..οπότε μια ανεβασμένη τιμή μπορεί κάποιες φορές να αποτελεί πρόβλημα και κάποιες όχι φαντάζομαι, γενικά και εγώ είμαι μπερδεμένη πάντως.

Θα σου έλεγα να συμβουλευτείς και γυναικολόγο , ξέρω είναι δύσκολο να ταιριάξεις με κάποιον και εγώ έχω αλλάξει διάφορους αλλά ίσως σου λύσει κάποιες απορίες παραπάνω.

όταν έχω και εγώ κάτι νεότερο και εγώ από το γυναικολόγο θα σε ενημερώσω.

 

  • Ευχαριστώ 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , fairy-mary είπε:

Εμένα σκέψου είναι 468 με όριο με όριο το 340, παρόλα αυτά μου είπε πως δε πρέπει να ανησυχώ λόγω ότι έχω σταθερό κύκλο...αυτό που λες με τα ωάρια και την ινσουλίνη έχει να κάνει με αυτή την ορμόνη;την dhea?

Γενικά όπως είπα και πριν ότι αφορά τις ορμόνες το βλέπουν πάντα σε συνδιασμό και πάντα ανάλογα το ιστορικό του καθενός..οπότε μια ανεβασμένη τιμή μπορεί κάποιες φορές να αποτελεί πρόβλημα και κάποιες όχι φαντάζομαι, γενικά και εγώ είμαι μπερδεμένη πάντως.

Θα σου έλεγα να συμβουλευτείς και γυναικολόγο , ξέρω είναι δύσκολο να ταιριάξεις με κάποιον και εγώ έχω αλλάξει διάφορους αλλά ίσως σου λύσει κάποιες απορίες παραπάνω.

όταν έχω και εγώ κάτι νεότερο και εγώ από το γυναικολόγο θα σε ενημερώσω.

 

Αυτό που μου είπε έχει να κάνει με την αντίσταση στην ινσουλίνη.... ίσως επειδή γενικά η κλινική μου εικόνα έχει όλες τις ενδείξεις υπέρανδρογοναιμιας για αυτό να επέμεινε στην αγωγή... εγώ ας πούμε δεν έχω σταθερό κύκλο, τους τελευταίους 6 μήνες έχω κάνει κύκλο 25 μέρες έχω κάνει κ 35.... 

την άλλη βδομάδα ο καλός μου θα κάνει επαναληπτικό σπερμοδιαγραμμα, μόλις βγουν τα αποτελέσματα κ πάει στον ουρολόγο θα συναντηθώ με μια νέα γυναικολόγο... σίγουρα θα ζητήσω τη γνώμη της απλά για να είμαι ειλικρινής στα ορμονικά ζητήματα εμπιστεύομαι κυρίως τον ενδοκρινολογο, από την εμπειρία μου λίγοι είναι οι γιατροί που έχουν εμπειρία σε ζητήματα ορμονών. Ο προηγούμενος πχ έβλεπε τριχοφυΐα, κιλά, άστατο κύκλο, προσπάθειες μηνών για σύλληψη, θυρεοειδή,κληρονομικότητα σακχάρου κ έκρινε ότι πρέπει να κάνω ορμονικές εξετάσεις μετά από 1.5 χρόνο ελεύθερων επαφών... δηλαδή να έχω κτ που διορθώνεται εύκολα κ που η εξέταση του δεν είναι επώδυνη η παρεμβατική, κ να το ανακαλύψω μετά από 1.5 χρόνο.... για αυτό κ εγώ όταν πηγα για το ετήσιο τσεκ του θυρεοειδή μου εξέθεσα τον προβληματισμό μου στον ενδοκρινολογο, κ με παρέπεμψε για εξετάσεις. Επιπλέον κ επειδή με τις οδηγίες του θυρεοειδής μου ρυθμίστηκε άποψη μέχρι που μίκρυνε κ ο οζος μου από 2.6 σε 1.8 μέσα σε 9 μήνες τον εμπιστεύομαι, ευρώ δε θα μου έδινε χωρίς λόγο αγωγή.... τρέμω μήπως κ η καινούργια γυναικολόγος μου πει να τη κόψω, γιατί από μια αναζήτησή που έκανα στο διαδίκτυο έχουν πετύχει αρκετές κοπέλες με αυτή την αγωγή κ θα ήθελα να τη δοκιμάσω...... 

σορρυ για το μεγάλο κείμενο χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια...

σημερα ημουν καλα και με ελάχιστο αιμα απο το πρωι και ζορίστηκα πριν λιγες ωρες με κατι που εγινε σε ενα δικό μου προσωπο και χρειαστηκε να ειμαι στο τιμόνι για πολλες ωρες και ημουν και αγχωμένη και απο εκεινη την ώρα δεν λεω να συνελθω. Φοβερές κράμπες και αιμα καφε και κοκκινο... ποσο ρολο παιζουν τελικα η ψυχολογια και τα νευρα μας... και οσο λες τωρα θα ασχοληθω επιτελους με τον εαυτο μου και δεν θα με αγγίξει τιποτα για ενα διάστημα, τοσο δεν το θελει η άτιμη η μοίρα...

εσεις κορίτσια μου τι κάνετε;;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Cat! είπε:

Καλησπερα κορίτσια...

σημερα ημουν καλα και με ελάχιστο αιμα απο το πρωι και ζορίστηκα πριν λιγες ωρες με κατι που εγινε σε ενα δικό μου προσωπο και χρειαστηκε να ειμαι στο τιμόνι για πολλες ωρες και ημουν και αγχωμένη και απο εκεινη την ώρα δεν λεω να συνελθω. Φοβερές κράμπες και αιμα καφε και κοκκινο... ποσο ρολο παιζουν τελικα η ψυχολογια και τα νευρα μας... και οσο λες τωρα θα ασχοληθω επιτελους με τον εαυτο μου και δεν θα με αγγίξει τιποτα για ενα διάστημα, τοσο δεν το θελει η άτιμη η μοίρα...

εσεις κορίτσια μου τι κάνετε;;;;

Αχ μωρέ.μην ησυχάσεις με τίποτα ρε γαμωτο. Ελπίζω να άξιζε το κόπο η ταλαιπωρία και όλα  να είναι καλά με το δικό σου άτομο.Προσπαθησε ν να ξεκουραστείς τώρα Εσύ.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, noni90 είπε:

 

Εμένα μου ζήτησε γιατί έχω λίγο ασταθή κύκλο, τριχοφυΐα, παραπάνω κιλά που δε φεύγουν, hasimoto, κ κληρονομικότητα σε σάκχαρο και δε θυμάμαι κ τι άλλο μου είχε πει.... εμένα είναι αρκετά πάνω από το κανονικό βέβαια εν τελεί, όταν όμως λέει πολύ υψηλές τι εννοεί; Κ το οριακό τι ΕΙναι; ... εμένα πχ η dhea είναι 457 με όριο το 340. Επίσης μου είπε ότι λόγω αντίστασης στην ινσουλίνη τα ωάρια έχουν σκληρό περίβλημα και δεν μπορούν να γονιμοποιήθουν  εύκολα κ ότι το glucophage έχει βοηθήσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις.... ελπίζω να έχει δίκιο.....

. γυναικολόγο προς το παρόν δεν έχω να συμβουλευτω είμαι σε αναζήτησή. Όποτε προς το παρόν πορεύομαι με τις οδηγίες του ενδοκρινολογου.... βέβαια την παράλλη βδομάδα θα πάω σε μια καινούργια γυναικολόγο ελπίζω να ταιριάξουμε. 

Η dhea με όριο το 340 κ είχα 360. Ο γυναικολόγος μου είπε αυτό που σου είπε ο δικός σου ενδοκρινολογος. Μας ενοχλούν τα ανδρογονα όταν είναι πολύ υψηλά κ αυτό συμβαίνει συνηθως σε γυναίκες με πολυκυστικες, με άστατο κύκλο οι οποιες και κάνουν σκληρά ωαρια. Και συνήθως μου λέει έχουν κ έντονη τριχοφυια. Εμένα ήταν λίγο πάνω από το όριο, έχω σταθερό κύκλο, δεν έχω πολυκυστικες οποτε θεωρησε ότι αγωγή για τα ανδρογονα δεν έπρεπε να πάρω. Τώρα τι να σου πω, μπερδεμένη είμαι κι εγώ. Μακάρι να σου κάτσει καλά η νεα γυναικολόγος που θα πας.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Cat! είπε:

Καλησπερα κορίτσια...

σημερα ημουν καλα και με ελάχιστο αιμα απο το πρωι και ζορίστηκα πριν λιγες ωρες με κατι που εγινε σε ενα δικό μου προσωπο και χρειαστηκε να ειμαι στο τιμόνι για πολλες ωρες και ημουν και αγχωμένη και απο εκεινη την ώρα δεν λεω να συνελθω. Φοβερές κράμπες και αιμα καφε και κοκκινο... ποσο ρολο παιζουν τελικα η ψυχολογια και τα νευρα μας... και οσο λες τωρα θα ασχοληθω επιτελους με τον εαυτο μου και δεν θα με αγγίξει τιποτα για ενα διάστημα, τοσο δεν το θελει η άτιμη η μοίρα...

εσεις κορίτσια μου τι κάνετε;;;;

Καλημέρα γατούλα.. Ελπίζω να είναι όλα καλα με τον δικό σου άνθρωπο και εσυ να είσαι καλύτερα σήμερα..Δεν γίνεται να μην επηρεάζεσαι από τίποτα,η ζωή δεν είναι ευθεία..τουλάχιστον όμως βάλε μια ασπίδα και μην αφήνεις να ξεπερνά τα όρια..Έχεις υποχρέωση να προφυλάξεις τον εαυτό σου έχεις παλέψει πολύ για να τα καταφέρεις..

Καλημερα κοριτσια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...