Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Σπερματέγχυση και χοριακή που δεν διπλασιάζεται


Alekk

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Σας διαβάζω κι εγώ χρόνια και ήρθε η ώρα και για μένα να σας γράψω. Μετά από τρίτη προσπάθεια σπερματέγχυσης και δύο βιοχημικές, εχω και πάλι θετική χοριακή. Αυτή τη φορά 118 δυο μέρες πριν αδιαθετήσω, αλλά 171 στην επαναληπτική (μετά από 48 ώρες). Δεν διπλασιάζεται... Κάνω Innohep λόγω υποψίας θρομβοφιλίας. Υπάρχει καμιά ελπίδα ή πάλι για φούντο πάμε; Έχετε καμιά ιδέα; Λίγο κουράγιοοοοο χρειάζομαι, μια ελπίδα, κάτι...

Στο πρώτο μου κουτσούνι (πάλι με σπερματέγχυση) που ειναι υγιέστατο, η χοριακή ήταν μόλις 60 και δεν έκανα ποτέ επαναληπτική.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Alekk είπε:

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Σας διαβάζω κι εγώ χρόνια και ήρθε η ώρα και για μένα να σας γράψω. Μετά από τρίτη προσπάθεια σπερματέγχυσης και δύο βιοχημικές, εχω και πάλι θετική χοριακή. Αυτή τη φορά 118 δυο μέρες πριν αδιαθετήσω, αλλά 171 στην επαναληπτική (μετά από 48 ώρες). Δεν διπλασιάζεται... Κάνω Innohep λόγω υποψίας θρομβοφιλίας. Υπάρχει καμιά ελπίδα ή πάλι για φούντο πάμε; Έχετε καμιά ιδέα; Λίγο κουράγιοοοοο χρειάζομαι, μια ελπίδα, κάτι...

Στο πρώτο μου κουτσούνι (πάλι με σπερματέγχυση) που ειναι υγιέστατο, η χοριακή ήταν μόλις 60 και δεν έκανα ποτέ επαναληπτική.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Καλημέρα!Νομίζω πως λένε οτι σε 48 ώρες πρέπει να έχει μια άνοδο γύρω στο 60% και όχι απαραίτητα να γίνεται διπλάσιο. Φαντάζομαι θα φανεί στην επόμενη.Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

  • Μου αρέσει 1

CpFNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα. Είμαι καινούργια στο forum. Είμαι έγκυος στο δεύτερο αλλά με πολύ καλές τιμές στην χοριακη. Την Δευτέρα 40,77, την πέμπτη 63 και σήμερα 78. Δεν έχει διπλασιαστεί. Μίλησα με τον γιατρό μου, είπε να κάνω κ την Δευτέρα επαναληπτική. Μου μίλησε για την περίπτωση παλινδρομης κύησης αλλά και εξωμητριου. Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κάποιο θέμα. Όλα κύλησαν τέλεια και έχω ένα αγοράκι 3 ετών. Φοβάμαι πολύ και δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Μπορείτε να με βοηθήσετε? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην ίδια φάση είμαστε Sgouria86. Νομίζω πως τα μικρά μας το παλεύουν να κρατηθούν (ή τουλάχιστον αυτό θέλω να πιστεύω). Αν μπορείς ξεκούραση, ξάπλα (εγώ δεν μπορώ λόγω δουλειάς). Να πανε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Alekk είπε:

Στην ίδια φάση είμαστε Sgouria86. Νομίζω πως τα μικρά μας το παλεύουν να κρατηθούν (ή τουλάχιστον αυτό θέλω να πιστεύω). Αν μπορείς ξεκούραση, ξάπλα (εγώ δεν μπορώ λόγω δουλειάς). Να πανε όλα καλά!

Θέλω να είμαι αισιόδοξη! Εσένα ο/η γιατρός τι σου είπε? Υπάρχει περίπτωση να πάνε καλύτερα τα πράγματα? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο καταλαβα. Μου ειπε αλλη μια χοριακη σε 4 μερες και θα ξερουμε. Προς το παρον υπομονη και αισιοδοξια (αν και μετα απο δυο βιοχημικες ειναι δυσκολο). Τουλαχιστον εχουμε τα μικρα μας και ξεχνιομαστε.... 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Alekk είπε:

Ναι αυτο καταλαβα. Μου ειπε αλλη μια χοριακη σε 4 μερες και θα ξερουμε. Προς το παρον υπομονη και αισιοδοξια (αν και μετα απο δυο βιοχημικες ειναι δυσκολο). Τουλαχιστον εχουμε τα μικρα μας και ξεχνιομαστε.... 

Ας ευχηθούμε όλα να πάνε καλά! 

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω νέα. Σήμερα έκανα επαναληπτική χοριακη και από 78 που ήταν τη πέμπτη  σήμερα ανέβηκε στο 367,89. Μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι ίσως τα πράγματα να πάνε καλά. Την Τετάρτη πρέπει να κάνω άλλη μια χοριακη και βλέπουμε. Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή όχι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι με τρελαίνει αυτή η αναμονή μέχρι την Τετάρτη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι λες τώρα!!! Μπράβο Sgouria! Τι ωραία νέα! Όλα καλά θα πάνε, θα το δεις!!! Με το καλό!!! Εγώ έκανα το πρωί... Το βράδυ θα ξέρω... Από το άγχος δεν μπορώ να συγκεντρωθώ καθόλου να δουλέψω, άσε που έχω ναυτίες...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα νεα δεν ειναι καλα. Χοριακη ανεβηκε καλα 550 αλλα στα κατωτατα ορια οπως μου ειπε ο γιατρος. Εκανα υπερηχο, φαινεται κατι πολυ μικρο διπλα στην σαλπιγγα. Φυσικα ακομα δε φαινεται κατι στη μητρα και αρα εστιαζουμε στο αυτο το μικρο διπλα στη σαλπιγγα, δλδ εξωμητριο. Νεα χοριακη ειπε σε δυο ημερες και υπερηχο ειπε, να προετοιμαστω για χειρουργειο καταλαβα.... Το χαος που υπαρχει αυτη τη στιγμη στο μυαλο μου και η μαυριλα δεν περιγραφεται...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ!!!! Να μην σε παίρνει από κάτω!!! Είναι δύσκολο μετά από τόσες προσπάθειες αλλά δεν θα σταματήσετε εδώ. Είναι σίγουρο δηλαδή? Μια δεύτερη γνώμη σκέφτηκε να πάρεις? Τέτοια ακούω και αγχώνομαι. Λες κ για μένα να συμβεί κάτι τέτοιο? Αχ δεν ξέρω τι να πω!!!! Υπομονή και δύναμη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, οχι δεν ειναι σιγουρο ακομα αλλα ο γιατρος δεν ηταν αισιοδοξος... Γιατι να ειναι ετσι και για σενα; Μη σκεφτεσαι αρνητικα! Κι εγω προσπαθω οσο μπορω να συνελθω μηπως δουμε αυριο σακο, ή τουλαχιστον δε δουμε αυτο διπλα στη σαλπιγγα... Εχουν εξαντληθει οι δυναμεις μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...