Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Αυξημένα αντισώματα και αποβολές!!Βοήθεια!!


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, ada32 είπε:

Kαλημερα! ναι θα μπορουσες προληπτικα να παρεις σαλοσπιρ που ειναι το πιο ελαφρυ αλλα εσυ μαλλον για να εχεις τα αντιφωσφολιπιδα ανεβασμενα :

Η παρουσία  των αντιφωσφολιπιδικών αντισωμάτων (aPL) αυξάνει τον κίνδυνο ανάπτυξης θρόμβων αίματος στις φλέβες ή στις αρτηρίες και μπορεί επίσης να προκαλέσει αυξημένο κίνδυνο αποβολής ή θνησιγένεια μεταξύ των εγκύων γυναικών.

εγω να σου πω , επειδη εχω λιγο χρονο εδω στο γραφειο , μπηκα σε φορουμ κ διαβασα αρκετα( παλι δεν γνωριζω πολλα) .. κ μετα την βιοχημικη που ειχα , ηθελα να το ψαξω λιγο επιφανειακα βεβαια κ εκανα καποεις βασικες εξετασεις που γραφονται απο εοππυ για θρομβοφιλια.  οσο για την προλακτινη , αυτη λενε οτι οταν την εχεις ανεβασμενη ειτε δεν κανεις καλη ωορηξια ειτε απλα δεν αφηνει το εμβρυο να εμφυτευτει στην μητρα . αλλα εσυ εφοσον μενεις εγκυος , μαλλον δεν θα την εχεις ανεβασμενη. 

ψαξε για την επικτητη θρομβοφιλια κ αν ειναι να παρεις σαλοσπιρ η ενεσεις αντιπηπτικες , να κανεις μια εξεταση , παραγοντας 8 λεγεται , μηπως εχεις διαθεση αιμοραγια. 

εγω μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος, μου ειχεπει ο γυναικολογος να παρω μισο σαλοσπιρ καθε μερα, ενω η παθολογος μου ειπε να κανω μια εξεταση πρωτα κ τελικα φαινεται οτι δν κανεινα παρω σαλοσπιρ για αραιωση του αιματος γτ εχω διαθεση για αιμοραγιες..

h tsh πρεπει να ειναι μεχρι 2,5 στην εγκυμοσυνη  κ μολις κανεις χοριακη να κανεις κ tsh γτ απορυθμιζεται κατευθειαν( ευθυνεται για αποβολες) .. κ μπορει ν α χρειαστεις μεγαλυτερη δοση . οσο για τα αντισωματα anti tpo , εγω τα ειχα ανεβασμενα λιγο 92 , επαιρνα βιταμινη ε με σεληνιο k κατεβηκαν μεσα σε 20 μερες στο 65 . βοηθαει το σεληνιο.

επισης να ελεγξεις κ την προγεστερονη σου  οταν κανεις χοριακη. 

Αυτα προς το παρον , οτι απορια εχεις , εδω ειμαι !

Αυτα που ειπες ειναι σωστα..ωστοσο λογω του οτι εγω εχω νοσο graves δλδ υπερθυροειδισμο τον οππιο εχω αφαιρεσει εχω και ειχα παντα αυξημενα αντισωματα...ρωτησα την ενδοκρινολογο μου κ μου ειπε οτι δεν ευθυνονται για αποβολες..επισης μου ειπε οτι δεν μπορω να τα ριξω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Αυτα που ειπες ειναι σωστα..ωστοσο λογω του οτι εγω εχω νοσο graves δλδ υπερθυροειδισμο τον οππιο εχω αφαιρεσει εχω και ειχα παντα αυξημενα αντισωματα...ρωτησα την ενδοκρινολογο μου κ μου ειπε οτι δεν ευθυνονται για αποβολες..επισης μου ειπε οτι δεν μπορω να τα ριξω...

ναι δεν υπαρχουν φαρμακα. μονο το σεληνιο τα ριχνει ta anti -tpo  απο οσο εχω διαβασει κ φανηκε σε μενα .. αλλα δεν ξερω για ποσο 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Kαλημερα! ναι θα μπορουσες προληπτικα να παρεις σαλοσπιρ που ειναι το πιο ελαφρυ αλλα εσυ μαλλον για να εχεις τα αντιφωσφολιπιδα ανεβασμενα :

Η παρουσία  των αντιφωσφολιπιδικών αντισωμάτων (aPL) αυξάνει τον κίνδυνο ανάπτυξης θρόμβων αίματος στις φλέβες ή στις αρτηρίες και μπορεί επίσης να προκαλέσει αυξημένο κίνδυνο αποβολής ή θνησιγένεια μεταξύ των εγκύων γυναικών.

εγω να σου πω , επειδη εχω λιγο χρονο εδω στο γραφειο , μπηκα σε φορουμ κ διαβασα αρκετα( παλι δεν γνωριζω πολλα) .. κ μετα την βιοχημικη που ειχα , ηθελα να το ψαξω λιγο επιφανειακα βεβαια κ εκανα καποεις βασικες εξετασεις που γραφονται απο εοππυ για θρομβοφιλια.  οσο για την προλακτινη , αυτη λενε οτι οταν την εχεις ανεβασμενη ειτε δεν κανεις καλη ωορηξια ειτε απλα δεν αφηνει το εμβρυο να εμφυτευτει στην μητρα . αλλα εσυ εφοσον μενεις εγκυος , μαλλον δεν θα την εχεις ανεβασμενη. 

ψαξε για την επικτητη θρομβοφιλια κ αν ειναι να παρεις σαλοσπιρ η ενεσεις αντιπηπτικες , να κανεις μια εξεταση , παραγοντας 8 λεγεται , μηπως εχεις διαθεση αιμοραγια. 

εγω μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος, μου ειχεπει ο γυναικολογος να παρω μισο σαλοσπιρ καθε μερα, ενω η παθολογος μου ειπε να κανω μια εξεταση πρωτα κ τελικα φαινεται οτι δν κανεινα παρω σαλοσπιρ για αραιωση του αιματος γτ εχω διαθεση για αιμοραγιες..

h tsh πρεπει να ειναι μεχρι 2,5 στην εγκυμοσυνη  κ μολις κανεις χοριακη να κανεις κ tsh γτ απορυθμιζεται κατευθειαν( ευθυνεται για αποβολες) .. κ μπορει ν α χρειαστεις μεγαλυτερη δοση . οσο για τα αντισωματα anti tpo , εγω τα ειχα ανεβασμενα λιγο 92 , επαιρνα βιταμινη ε με σεληνιο k κατεβηκαν μεσα σε 20 μερες στο 65 . βοηθαει το σεληνιο.

επισης να ελεγξεις κ την προγεστερονη σου  οταν κανεις χοριακη. 

Αυτα προς το παρον , οτι απορια εχεις , εδω ειμαι !

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου! Ωραία θα τα δω όλα με την γιατρό βέβαια. Σημαντικό αυτό που λες και για την εξέταση παράγοντα 8.συνήθως οι γιατροί δίνουν τα φάρμακα έτσι χωρίς να ελέγξουν πρώτα τον κάθε οργανισμό..  

Την tsh την είχαμε υπό παρακολούθηση στις 2 τελευταίες εγκυμοσύνες.μου είχε δώσει και τ4 στην τελευταία γιατί είχε ανέβει στο 2,30.τα αντισώματα όταν πήγα στην ενδροκρινολογο πρώτη φορά ήταν πάνω από 1000!!!!μου έδωσε σελήνιο και άλλες βιταμίνες και έχουν κατέβει στο 140. Το παρακολουθούμε συχνά.

Επίσης προγεστερόνη δεν έχω ελέγξει ποτε..τι να πω τώρα θα είμαι πιο ενημερωμένη δεν αφηνω τίποτα στην τύχη..

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου και όλες σας για την βοήθεια σας!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...