Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , Nektaritsaki είπε:

Καλημερα εγκυουλες μου...καλη εβδομαδα να εχουμε

elise μου ο 5ος μηνας ξεκιναει απο την 18η εβδομαδα μεχρι την 21η οποτε σε λιγοτερο απο 10 μερες θα εισαι 5!Εγω παντως οταν με ρωτανε λεω 4,5...δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα αυτο λεω!

Κελυ μου ολα μια χαρα θα ειναι οχι αγχος!Ξερω οι 10-15 μερες αναμονης δεν ειναι λιγες αλλα ειπαμε θετικη σκεψη...

Μαρουλακι εγω το πρωι που ξυπναω νιωθω πιεση εκει που λες σε σημειο να ποναω οταν παω να σικωθω απο το κρεβατι αλλα ξερω οτι ειναι η ουροδοχος κιστη που πρεπει να αδειασει!

VictorVictoria Το Σαββατο που πηγα γιατρο τον ρωτησα κ γω για τα τσιμπιματακια κ μου ειπε ειναι φυσιολογικο!

Μαντη μου μπορει να πω βλακεια αλλα πως γινεται να αλλαζουμε μηνα πχ καθε 15 οπως λες αφου μερικοι μηνες εχουν απο 4 εβδομαδες κ μερικοι απο 5?Ο 6ος κ ο 8ος ας πουμε εχουν 5 εβδομαδες!Διορθωστε με αν ρωταω βλακειες...

Καλημερα! Όπως θα δεις παρακάτω όταν μετράμε σε εβδομάδες κάποιοι μήνες τους υπολογίζουμε με μια εβδομάδα παραπάνω!!!

Για να υπολογίσετε τον ακριβή μήνα ακολουθείτε τα παρακάτω:
1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω) 


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Μάντη είπε:

Καλημερα! Όπως θα δεις παρακάτω όταν μετράμε σε εβδομάδες κάποιοι μήνες τους υπολογίζουμε με μια εβδομάδα παραπάνω!!!

Για να υπολογίσετε τον ακριβή μήνα ακολουθείτε τα παρακάτω:
1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)

Ναι επειδη αυτον τον πινακα τον εχω κατεβασει κ γω στο κινητο μου γιαυτο ρωταω πως γινεται να αλλαζουμαι μηνα την ιδια ημερα καθε μηνα αφου καποιοι εχουν μια εβδομαδα παραπανω?


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με βάση αυτό το πινακακι πήγαινα αλλά και οι δύο γυναικολόγοι που έχω έναν στην επαρχία και έναν Αθήνα μου είπαν ότι μήνα αλλάζω κάθε 21 του μήνα. Δηλαδή 21 Σεπτεμβρίου θα μπω στον 9 και από εκεί έχω περιθώριο μέχρι 21 με 25 Οκτωβρίου ανάλογα το μωρό...


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Μάντη είπε:

Και εγώ με βάση αυτό το πινακακι πήγαινα αλλά και οι δύο γυναικολόγοι που έχω έναν στην επαρχία και έναν Αθήνα μου είπαν ότι μήνα αλλάζω κάθε 21 του μήνα. Δηλαδή 21 Σεπτεμβρίου θα μπω στον 9 και από εκεί έχω περιθώριο μέχρι 21 με 25 Οκτωβρίου ανάλογα το μωρό...

Αρα μηπως κ καταλαβω 21 Αυγουστου θα εισαι 32 εβδομαδων κ 21 Σεπτεμβρη 36?Κ η μια παραπανω βδομαδα που λεει οτι εχει ο 8ος που παει?Πφφφφφ τα εχω χασει ε?


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nektaritsaki είπε:

Αρα μηπως κ καταλαβω 21 Αυγουστου θα εισαι 32 εβδομαδων κ 21 Σεπτεμβρη 36?Κ η μια παραπανω βδομαδα που λεει οτι εχει ο 8ος που παει?Πφφφφφ τα εχω χασει ε?

Καλημερα!! Μαμα Οκτωβρίου και εγω!! Ο τρόπος που λεει η Μαντη ειναι ο χοντρικος για υπολογισμο του μηνα, για οσους μπερδευονται με τις βδομαδες!!! 

Εμενα προσωπικά με βολευουν οι εβδομάδες αλλα μια αλλη φιλη μου μπερδευεται και δεν μπορεί να θυμηθει το πινακακι, αρα κραταει την ΠΗΤ και αναλογως παει τς μηνες! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, elise είπε:

όλα θα ειναι φυσιολογικοτατα ! ετσι νοιωθω !! θετικη σκεψη και αισιοδοξια !

επισης εχω μια ερωτηση, πώς αλλαζουνε οι μηνες γενικα ? εγώ 16 +4 ξημερωνει, διανύω τον 4ο μηνα, αλλά ποτε μπορώ να λέω οτι μπηκα στον 5ο ? 

Καλημερααα!!! Αχ και εγω δεν ξερω καθολου απο αυτα! Εμενα καθε φορα μου λεει ο γιατρος ποσο ειμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Nektaritsaki είπε:

Αρα μηπως κ καταλαβω 21 Αυγουστου θα εισαι 32 εβδομαδων κ 21 Σεπτεμβρη 36?Κ η μια παραπανω βδομαδα που λεει οτι εχει ο 8ος που παει?Πφφφφφ τα εχω χασει ε?

Δεν εχω υπολογίσει με εβδομαδες ποσο θα ειμαι.... Απλα ξερω οτι μεχρι 21 θα πρεπει να γεννήσω + καποιες μερες που δινουν εξτρα αναλογα με την κατασταση του εμβρύου...

Νομίζω θα είμαι 31 και 2 στις 21 Αυγούστου! Και 21 Οκτωβρίου θα είμαι 40 ακριβώς


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Μάντη είπε:

Δεν εχω υπολογίσει με εβδομαδες ποσο θα ειμαι.... Απλα ξερω οτι μεχρι 21 θα πρεπει να γεννήσω + καποιες μερες που δινουν εξτρα αναλογα με την κατασταση του εμβρύου... 

 

πρίν από 13 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Καλημερα!! Μαμα Οκτωβρίου και εγω!! Ο τρόπος που λεει η Μαντη ειναι ο χοντρικος για υπολογισμο του μηνα, για οσους μπερδευονται με τις βδομαδες!!! 

Εμενα προσωπικά με βολευουν οι εβδομάδες αλλα μια αλλη φιλη μου μπερδευεται και δεν μπορεί να θυμηθει το πινακακι, αρα κραταει την ΠΗΤ και αναλογως παει τς μηνες! 

Αρα εγω που εχω ΠΗΤ 17 Νοεμβρη αλλαζω μηνα καθε 17?Ξερω οτι εβδομαδα αλλαζω καθε Σαββατο αρα 18η που ξεκιναει ο 5ος θα μπω 16 Ιουνιου!Μην μου δινεται σημασια το μαθηματικο μυαλο μου κατι δεν μπορει να καταλαβει σωστα...


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Nektaritsaki είπε:

 

Αρα εγω που εχω ΠΗΤ 17 Νοεμβρη αλλαζω μηνα καθε 17?Ξερω οτι εβδομαδα αλλαζω καθε Σαββατο αρα 18η που ξεκιναει ο 5ος θα μπω 16 Ιουνιου!Μην μου δινεται σημασια το μαθηματικο μυαλο μου κατι δεν μπορει να καταλαβει σωστα...

Αυχενικη εχεις κανει;;;; το έμβρυο σε μεγεθος ειναι οσο ακριβως με την περίοδο ;


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , Μάντη είπε:

Αυχενικη εχεις κανει;;;; το έμβρυο σε μεγεθος ειναι οσο ακριβως με την περίοδο ;

Εχω κανει αυχενικη ημερολογιακα ημουν 11βδ+6ημ κ δεν θυμαμαι να μου ειπε αν το μωρο ειναι μικροτερο η μεγαλυτερο!Το Σαββατο που πηγα γιατρο ημουν 16βδ ακριβως κ το μωρο σε υψος ηταν 16+4 κ σε βαρος 15+6


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ΠΗΤ 15/11 καθε 15 συμπληρωνεις μηνα και την επομενη μερα μπαινεις στον αλλο.Όλοι οι υπολογισμοι γινονται "χοντρικά".Εξάλλου, πραγματικους 9 μηνες απο τη συλληψη δεν κλεινουμε στις 40 εβδομαδες αλλα περιπου 10 μερες αργοτερα!!! Γι'αυτό και καποιοι γυναικολογοι περιμενουν μεχρι τις 41 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Nektaritsaki είπε:

Εχω κανει αυχενικη ημερολογιακα ημουν 11βδ+6ημ κ δεν θυμαμαι να μου ειπε αν το μωρο ειναι μικροτερο η μεγαλυτερο!Το Σαββατο που πηγα γιατρο ημουν 16βδ ακριβως κ το μωρο σε υψος ηταν 16+4 κ σε βαρος 15+6

Αρα ημερομηνια τοκετου θα σου καθορίσει στο β επιπέδου.... Προσωρινά θα κρατήσεις την ημερομηνια με βαση περιόδου.... Τωρα εισαι 16+2;;;;; 

17 νοεμβριου θα εισαι 40 εβδομάδων ακριβως!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ο δικος μου γυναικολογος μετρησε την αυχενικη διαφανεια στο ιατρειο του και ηταν 1,6 . Ημουν 11εβδ.+5ημ. Δεν εκανα τιποτε αλλο γιατι μου ειπε οτι ολα φαινονται τελεια. Γνωριζει καποια απο εσας ποιες τιμες αυχενικης ειναι καλες; Να σημειωσω οτι οδευω προς τα 36α γενεθλια... και δεν ξερω αν παιζει ρολο ο αριθμος των προηγουμενων τοκετων.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , asteraki82 είπε:

Αν εχεις ΠΗΤ 15/11 καθε 15 συμπληρωνεις μηνα και την επομενη μερα μπαινεις στον αλλο.Όλοι οι υπολογισμοι γινονται "χοντρικά".Εξάλλου, πραγματικους 9 μηνες απο τη συλληψη δεν κλεινουμε στις 40 εβδομαδες αλλα περιπου 10 μερες αργοτερα!!! Γι'αυτό και καποιοι γυναικολογοι περιμενουν μεχρι τις 41 εβδομαδες.

Α αρα σωστα ειπα πριν με ΠΗΤ 17Νοεμβρη 17 Ιουνιου μπαινω στον 5ο!Κ γω δεν ειπα οτι διαφωνω με την Μαντη απλα με τον τροπο αυτο καπου χανοταν η μια παραπανω εβδομαδα κ προσπαθουσα να καταλαβω τι κ πως συγνωμη!

 

πρίν από 4 λεπτά , Μάντη είπε:

Αρα ημερομηνια τοκετου θα σου καθορίσει στο β επιπέδου.... Προσωρινά θα κρατήσεις την ημερομηνια με βαση περιόδου.... Τωρα εισαι 16+2;;;;; 

Ναι σημερα ειμαι 16+2...με περνας 1 μηνα δλδ


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...